SPRINGBOK ZEVEN DAGEN HAARLEM Haarlemse Voor jaarsbeurs vanmorgen officieel geopend JAN VAN DER PIGGE Twaalf uur vóór opening wees bijna niets op naderende voorjaarsbeurs CORONA ROYAL Koningin in Mei naar Engeland Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Recital door sopraan en altvioliste j VRIJDAG 12 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 Geheel nieuwtotaal anders" „Huisvrouw heeft belangrijkste beroep van de wereld" Burgerlijke Stand van Haarlem Jaarvergadering van de Watervrienden Prot. Christelijke Reclassering Opnieuw mooiergroter en interessanter Jonge Toonkunstenaars ADVERTENTIE In tegenwoordigheid van vele belang stellenden, onder wie talrijke vrouwelijke raadsleden en de wethouder van midden standszaken, de heer W. F. Happé, heeft de burgemeester van Haarlem hedenmor gen de twaalfde Haarlemse Voorjaars- beurs voor de vrouw geopend. Een beurs, die onder het motto: „Geheel nieuw, totaal anders" de dames uit Haarlem en uit de omgeving weer de gelegenheid biedt met allerlei nieuwe technische snufjes op het gebied van het huishouden kennis te ma ken. De presidente vam de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, mevrouw A. Hamaker-Willink wees in haar openings woord op het grote belang van een goede voorlichting, die de taak van de huisvrouw in belangrijke mate kan verlichten en ver eenvoudigen. Zij meende, dat de vrouw, die ruim tachtig percent van het gehele volksinkomen besteed, zeer zeker recht heeft te weten welke producten zij in de beste kwaliteit voor de voordeligste prijs kan kopen. Uiteraard wilde zij de ten toonstelling bij de winkelende dames warm aanbevelen. De heer S. J. Warmer, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, maakte in zijn rede een vergelijking tussen de detail handel en de fabrikanten. Hij was tot de conclusie gekomen, dat nu de fabrikanten zelf in de meeste gevallen met hun produc ten op de diverse beurzen komen, de de tailhandelaar toch zeker niet mag wegblij ven. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. Ff- M. Cremers, die hierna de, opening verrichtte, verklaarde, dat hij het beroep van huisvrouw, het gewichtigste, het be langrijkste en het oudste beroep op de we reld vond. De overheid en het publiek leef den vroeger, aldus de burgemeester, langs elkaar heen. Tegenwoordig wordt de over heid echter voortdurend in particuliere aangelegenheden gemengd. Spreker hoopte, dat deze Voor jaarsbeurs in alle opzichten een succes zou blijken te zijn. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de expositiehal, waar de burgemeester door liet ontvouwen van een vlag de sym bolische opening verrichtte. Hierna verspreidden de genodigden zich over de beurs, waarbij de diverse stand houders en standhoudsters de gelegenheid kregen hun producten té tonen en te de monstreerden. Een radio-orkestje onder leiding van Frans Poptie blies er vrolijk op los, de mannequins op de modeshow toonden een serie bijzonder fraaie toiletten. Kortom de Haarlemse Voor jaarsbeurs was weer geopend en van vandaag af tot en met Vrijdag 19 Maart zullen tienduizenden huisvrouwen weer naar het Krelagehuis trekken om te wandelen, te kijken, te proe- ADVERTENT1E Na de opening van de twaalfde Haarlemse Voor jaarsbeurs voor de Vrouw maakte de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, in gezelschap van de presidente van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, mevr. A. Hamaker-Willink en de organisator en directeur van de beurs, de heer H. C. Vermeulen een rondgang langs de diverse stands van deze uitgebreide expositie. ven, te luisteren en te kopen. En om dit laatste is het de vele exposanten uiteraard te doen. f ADVERTENTIE 'n Genoegen om te schenken 'n Genot om te drinken Heerlijke zoete rode Kaapse wijn 'n moscatel geïmp, door OUD Haarlem HAARLEM, 11 Maart 1954 GEHUWD: 11 Mrt, H. Meijer en L. J. Wijs hake; A. Kuyff en F. de Vries; J. Rozendaal en P. M. Dam. BEVALLEN van een zoon: 9 Mrt, M. J. WormgoorSnel, 2 z.; 10 Mrt, A. M. A. Schelvisvan Dam; J. J. RondeKemme; G. BonkenburgKlinkert; J. M. Snel Vermeer; J. M. P. Sernée—Peters. BEVALLEN van een dochter: 10 Mrt, G. M. van den BergTuip; 11 Mrt, G. Hoff- schlagBakker; L. J. StoopSchuijt. OVERLEDEN: 10 Mrt, A. D. Morel, j., Westerhoutpark; L. BriedéRonge, 43 j., Oudaenstraat; A. Pelsma, 78 j., Generaal de MODERN PORTRAIT SERVICE MIRROFLEX SYSTEEM TJw beste portret op de prettigste manier Schoterweg t/o de neo'pnoto RiVVerdakazerne. GOEDen tóch niet duur 1 Dèt is de vermaarde 14 cent sigaar. Thans in topkwaliteit. Het vlaggenmerk van: GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Koningin Juliana zal op 7 en 8 Mei een bezoek brengen aan Engeland. Haar zal de „Honorary Freedom of The Carpenters Company" worden aangeboden. De „Car penters Company" is een van de oude gil den van de City van Londen. Op 8 Mei gaat de Koningin des ochtends naar Tid- worth (Hampshire) voor het afnemen van een parade van het eerste bataljon van het Royal Sussex Regiment, waarvan zij ere kolonel is. Vervolgens bieden de officie ren van het regiment Hare Majesteit een lunch aan. Donderdagavond hield de Haarlemse Zwemvereniging de jaarvergadering. De uitvoerige verslagen van het bestuur, de technische commissie, het jeugdbestuur en de penningmeester werden behoudens een kleine wijziging goedgekeurd. De aftredende bestuurders, mej. D. van Huizen, secretaresse en de heren M. v. d. Vecht en K. Brouwer werden bij acclama tie herkozen. De technische commissie be staat .uit J. Stinne, W. Honhof, mevr. Schraa, mevr. Verdoes en v. Batenburg. Het jeugdbestuur bestaat uit Rie Schraa, Rinie Vergunst en Wim Honhof. Er zullen in de loop van de tijd nog enkele bestuurders aan worden toegevoegd. Veel aandacht werd besteed aan de ko mende activiteiten, zoals de weekeindtocht naar de Groningse Watervrienden op 10 en 11 April met ruim 60 deelnemers, de deel name aan het zwemfeest in Zaandam met de Amsterdamse Watervrienden op Zondag 25 April, deelname aan het internationale arbeiderssportfeest van de 50-jarige Bel gische socialistische turnbond. Het jaarlijkse jeugdkamp zal weer op Texel worden georganiseerd. Er werden deelnemers geleverd aan de sportleiders cursus van de Nederlandse Culturele Sport bond. De opleidingen voor zwemonderwij zers, verenigingsinstructeurs en hulp- j instructeurs gaan door. Jn de rondvraag werd aangedrongen op meer interesse voor het spaarfonds. Op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Protestants Christelijke Reelasseringsvereniging heeft de heer F. Hartsuiker, districts-psychiater, gesproken over „Behandeling van de zedendelin quent". In zijn inleiding merkte hij op, dat iedet, die met de groep zedendelinquenten te maken heeft over het algemeen wel het idee heeft, dat het hier een aparte groep betreft. Het gaat om mensen, die door het overschrijden van bepaalde normen op sexueel gebied door de strafrechter gegre pen worden. Spreker vroeg zich af wie echter de norm op dit gebied vaststelt. Het Wetboek van Strafrecht omschrijft generlei zedelijke norm. In zijn poging tot zelfhandhaving zegt de maatschappij tegen bepaalde uitingen: „Dat gaat niet, dit druist tegen mijn maatschappelijk belang in en nu stel ik er straf op". Bij het totstand komen van het Wetboek hebben uiteraard in West-Europa zeker bepaalde gods dienstige en zedelijke principes meege werkt, maar hoofdzaak is de bescherming van de maatschappij en bij de strafbaar gestelde zedendelinquenten vooral ook be scherming van onvolgroeide individuen. Uitvoerig besprak de heer Hartsuiker diverse groepen zedendelinquenten psy chiatrisch. In de huidige maatschappij neemt het aantal neurotici steeds toe. Dat het aantal zedendelinquenten toeneemt is dan ook niet te verwonderen en niet alleen maar een gevolg van het losslaan van rem men enzovoort. Ook gaf spreker een be schouwing over de afzonderlijke sympto men van sexuële afwijkingen. Vervolgens besprak de heer Hartsuiker de vraag hoe moet een reclasseerder tegen de zedendelinquent staan. Er is een ge deeltelijke vooruitgang te constateren in bepaalde gevallen wat de verhouding tus sen de mens en de zedendelinquent betreft. Men dient echter wel te weten, dat de betrokkenen zich uitgestotenen voelen. Men moet deze eindsituatie trachten te voorkomen door vroegtijdige behandeling, wanneer de psychotherapie meer mogelijk heden heeft. De heer Hartsuiker vervolgde, dat de groep neurotici de volle aandacht verdient. We moeten goed inzien, dat er in de eerste plaats een gestoorde contactmogelijkheid met de volwassen vrouw is en dat niet een te grote sexuële drift het doorslaggevende is. Wanneer men met gehuwde mensen te maken heeft, wordt er van de echtgenote veel wijsheid en vooral liefde gevraagd. De raad, die nog wel eens gegeven wordt, de man telkens maar aan het verleden te herinneren, is fout; een echtgenote moet nooit als een toeziende voogd dienst doen, tenzij in zeer pathologische gevallen, waar de man een patiënt is. Is de man nog niet gehuwd bezie dan nooit het huwelijk als therapie voor een afwijking op sexueel gebied. Eerst moet de man rijpen en pas dan is hij aan een huwelijk toe. In de huishoudelijke vergadering, die onder leiding stond van dr. H. van der Toen wij gisteravond het Krelagehuis in Haarlem binnenwandelden wees niets erop, dat Vrijdagmorgen in dit enorme gebouw een keurige tentoonstelling haar bezoek sters en bezoekers zou ontvangen. Integendeel. De schilders manoeuvreerden met grote potten verf, de timmerlieden zaagden dat het een lieve lust was en een koele microfoonstem verzocht de houder van stand nummer zoveel zo spoedig mogelijk de hamer van standhouder nummer zoveel terug te brengen. En toch was er tussen al die hard-wer- kende lieden één man, die zijn hoofd koel hield. De organisator-directeur, de heer H. C. Vermeulen namelijk, die reeds verschil lende keren met dit bijltje heeft gehakt en die er ongetwijfeld zo langzamerhand wel aan gewend is geraakt, dat de meeste stand houders pas op het allerlaatste ogenblik in de expositie-ruimte verschijnen om hun stand in te richten. Dit jaar zal de voorjaarsbeurs voor de vrouw, zoals gebruikelijk met steeds terug kerende tentoonstellingen, opnieuw uitge breider, interessanter en mooier worden en dit jaar zullen er natuurlijk weer tientallen nieuwe apparaten en levensmiddelen ge demonstreerd worden, die voor de huis vrouwen uit Kennemerland volkomen nieuw zijn. Om een uur of tien, twaalf uur voor de opening van de voorjaarsbeurs, kwam er gisteren enige tekening in de grote warboel. De meeste schragen en planken stonden op hun plaats, de electrische leidingen en de waterleiding waren aangelegd, de t.l.-bui- zen hingen waar zij hangen moesten en de standhouders maakten hun stands met al lerlei proef doosjes en reclame-materiaal zo aantrekkelijk mogelijk om er toch vooral maar voor te zorgen, dat de tienduizenden dames, die in de loop van de komende week deze expositie zullen bezoeken hün stand toch vooral maar niet voorbij lopen. Woekeren Zij stapelden hun potjes en blikjes kun stig op elkaar, zij drapeerden de kilometers lint op de voordeligste wijze en zij woeker - ADVERTENTIE yl?* ZIJLSTR.56 STOFZUIGERS - VLOERBOENDERS Loos, zijn de jaarverslagen goedgekeurd. Mr. H. Lagewaard werd als bestuurslid herkozen en in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer A. Wiersinga, werd gekozen de heer G. Pardoen. De 59, niet-politiek De heer Leendert S i 1- v i s vertegenwoordigt in de Haarlemse raad heel wat neer dan de Anti-Revolution - naire partij. Hij is ook een /an de weinigen, die direct zijn voortgekomen uit de groep der handarbeiders en voor de verbetering van de positie daarvan een stevige ;taat van dienst hebben in de vakbeweging. Dat de heer Silvis tot die groep ging behoren is te dan ken geweest aan het inzicht van zijn vader die de Flakkee- se geboortegrond verliet om zich in en bij Haarlem te ves tigen en daar emplooi te zoe ken. Zo komt het dat de naam Silvis al vele jaren in de werk- en loonlijsten van de Centrale Werkplaats der Ne derlandse Spoorwegen voor komt. De vader van het raads lid werkte er een dertig jaar, zijn jongere broer verdiént er zijin brood en de heer Silvis is al hard op weg naar het veertigjarig dienstverband. Een familie van Flakkee kan men zonder al te ver de plank mis te slaan bij het Cal vinistisch volksdeel rang schikken en dat geldt ook voor de Silvissen, die in het verleden nog tot de Afgeschei denen van 1834 hebben be hoord en zich in 1886 hebben verenigd met de Dolerenden, waaruit dan de tegenwoordige Gereformeerde Kerk is ont staan. Die kerk is de heer Silvis dan ook altijd trouw geble ven, hoewel het wellicht be ter is te zeggen, dat hij het Boek is trouw gebleven, dat in zijn huiskamer direct bij de hand op het boekenrekje ligt. Op zijn zestiend© werd hij al lid van de A.R.-partij, mede een gevolg van zijn lidmaat schap van de jongelingsver eniging 'van Vijfhuizen - hij woonde daar achttien jaar aan de Ringdijk - welke haar schouders zette onder de im posante inzameling voor „het eerste millioen" van de Anti- Revolutionnaire partij. Ook herinnert hij zich nog met vreugde de toogdagen der partij in Hoofddorp, waar de „cracks" als I denburg, De Wilde en natuurlijk Colijn kwamen spreken. Hetgeen daarom nog niet wil zeggen dat hij het bijvoor beeld met een Colijn in alle opzichten eens was. „Onze beginselen vragen meer dan gewone aandacht voor het sociale leven en in dat opzicht zijn we meer dan eens in gebreke gebleven. Dat is voor een deel ook de schuld van de christelijke arbeiders zelf, die te weinig hun stem hebben laten horen", zegt hij. Voor hemzelf geldt dat ver wijt zeker niet, zoals uit een korte opsomming van zijn werk in de christelijke vak beweging wel blijkt: al 25 jaar afdelingsvoorzitter van de Protestants-Christelijke Bond van Vervoerspersoneel, achttien jaar lid van het hoofdbestuur daarvan en (tot het afgelopen najaar) gedu rende twintig jaar plaatselijk voorzitter van de Christelijke Besturenbond (C.N.V.). Hij vertegenwoordigt de P. C. B. in de spoorweg-t.b.e.- vereniging en maakt ook deel uit van het bestuur van het spoorweg-herstellingsoord „Vorden". Voorts is hij pen ningmeester van een der Haarlemse A.R. kiesvereni gingen „Dr. Colijn", waarvan de heer Spek, die wij bin nenkort in deze serie hopen te ontmoeten, voorzitter is. De kerkeraad van de Ge reformeerde Kerk heeft dian ook wel begrepen, dat men één mens niet alles kan laten doen, zodat hij de heer Silvis ontheffing heeft verleend van zijn taak als ouderling, die hij enige jaren heeft vervuld. En bij dat alles moet men wel bedenken, dat al dat vak veren igöings- en partij werk heel nederig begint: door aan de hand vam een oudgedien de op huisbezoek be gaan. Dat is een band die bijna alle raadsleden met elkaar ver bindt. De heer Silvis tuiniert graag en zou veel willen le zen; dat laatste komt zeker wel als hij over enkele jaren voor de laatste keer de wa- gemlichterij van de Centrale Werkplaats verlaat. Hij is overigens niet de enige „spoorjongen" in de raad: de heer WiMemse is in een soort gelijke functie op de W.P.C. Haarlem werkzaam. De heer en mevrouw SU vis- Barthel hebben twee zoons, de een werkt op een groothan- delskantoor, de jongste ver vult thans zijn militaire dienstplicht als telexist-codeur bij de marine en studeert voor de hoofdakte. De heer en mevrouw Silvis hebben een juist meerderjarig geworden dochter afgestaan aan Hem, waarvan zij getui gen, dat Hij trouwe houdt tot in eeuwigheid en niet laat varen de wenken Zijner han den. doen dat nu reeds en wensen hem nog vele gelukkige jaren temidden van zijn liefhebbe- rijén. Begin van deze week is nog een ander personeelslid van Brinkmann in de bloemetjes gezet, namelijk mevrouw Les- tradeKlein, die een kwart eeuw de toiletten en de garde robe van de kleine beneden zaal beheerd hééft. Personeel en bedrijfsleiding hebben haar deswege en ook om haar werk bij de voedseluitdelingen in de oorlogsjaren hartelijk gehuldigd, terwijl de Horeca haar het jubileum-insigne toe kende. reeds als zestienjarig meisje in een sportzaak. Haar hart ging toen al uit naar alles wat te thaken had met sport. In 1929 begon ze een eigen zaak, ach-, ter in de Twijnderslaan. Ze vond het wel een hachelijk avontuur, maar haar opge wektheid, sportkennis en be langstelling bezorgden haar vrienden in overvloed, en dus klanten. Ze trouwde met een man, die al een even enthou siast sportliefhebber is. Dit huwelijk deed de zaken steeds voorspoediger lopen. Er ont stond een strijd om de ruimte tussen het huis en de zaak. De zaak won, en in 1936 be- De heer Silvis (met bril) met een drietal mede-bestuursleden van de Protestants-Christelijke Bond van Vervoerspersoneel, tijdens een on-officiële bespreking op het in de zomer van 1953 te Dusseldorp gehouden congres van de Protestants- Christelijke Arbeiders-internationale. Bey met pensioen Oberkellner C. Bey, be scheiden hoeder van Brink- manns biljartzaal, heeft zijn plicht gedaan. Zaterdag hangt hij zijn dienblad aan de wilgen en zijn rok in de mottenballen om van een welverdiend pen sioen te gaan genieten. Bey is begonnen als jong maatje in Brinkmanns tapkast, werd al spoedig kellner en heeft sindsdien zowel in het café-restaurant als boven „op zaal" de honneurs waargeno men zoals dat een vakman van de oude stempel betaamt. Op enkele ambulante jaren in Leiden na is hij Haarlem ïteeds trouw gebleven, want de sfeer in de Spaarnestad lag hem als geen andere. Genera ties Haarlemmers hebben hem in de loop der jaren leren kennen als een altijd opge wekte en wellevende bediende, wie geen moeite teveel was om het zijn gasten naar de zin te maken en die aldus een waar dige representant was van de oude Brinkmann-traditie. Nu het uur van scheiden slaat, spijt het Bey dan ook niet wei nig, het bijltje er bij neer te leggen, maar .aan de andere kant kan hij nu meer aandacht gaan besteden aan de „vrije natuur", waarvan hij van jongsaf een vurig bewonde raar is. Vroeger zwierf hij ieder vrij ogenblik met zijn zes zoons door bos en duin, nu gaat hij er met zijn kleinkin deren op uittrekken om het vogel- en plantenleven te ver kennen, terwijl er thuis dan nog een grote til met sierdui- ven staat, waaraan hij zijn hart verpand heeft. Zaterdag zullen directie en personeel afscheid van hem nemen; wij Onbelangrijk Neen, het doet de heer A. B. H. Roosloot niets, dat hij op Dinsdag 16 Maart veertig jaar als schilder eerste klas werk zaam is bij de Centrale Werk plaats van de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem. Een ander zou het misschien prachtig vinden maar de heer Roosloot vindt het heel ge woon; als je er maar lang ge noeg werkt wel, dan zal onge twijfeld eens de dag aanbre ken, waarop je er veertig jaar geleden in dienst kwam. De heer Roosloot hield vroe ger veel van sport. Hij was jarenlang lid en ook bestuurs lid van de gymnastiekvereni ging „Concordia". Vooral de wandelsport trok hem zeer en zijn liefde voor de natuur sloot daar geheel bij aan.. Als wij het dan even over ie médailles hebben, die hij bij zijn wandelingen heeft ge kregen, dan komt .zijn ware aard weer boven: „Die blikjes? Daar hebben m'n jongens fijn mee gespeeld!" Het zal druk worden Het zal Dinsdag wel druk worden in de Twijnderslaan. Daar twijfelen wij niet aan. En u ook niet als wij onthul- en dat er op die dag in die aan op nummer 7 een recep tie wordt gehouden ter ere van iet vijfentwintigjarig bestaan /an sportmagazijn Greta de Bruyn. Nee nee, wacht u nog even met opbellen en bloemen te D.estellen. Wij willen u eerst nog iets vertellen over Greta (met permissie), haar man en het magazijn. Sportmagazijn Greta de Bruyn is in Haarlem een be grip geworden. Dit vraagt om verklaring omdat het magazijn weliswaar aan een drukke weg maar beslist uitmiddelpuntig ligt. Dan moeten we het dus bij Greta en haar man zelf zoeken. En alle klanten (en dat zijn er vele) zullen het eens -zijn met deze conclusie. Greta de Bruyn werkte trokken zij een grotere wo ning voor in de Twijnderslaan. Ieder weet, dat de belangstel ling voor sport in de laatste twintig jaar enorm is toege nomen. Niemand zal het dan ook verwonderen, dat Greta en haar man onlangs de hand hebben gelegd op twee belen dende pakhuizen. En we zou den ons kunnen voorstellen, dat er in de harten der Twijn- derslaners zo langzamerhand enige vrees is ontstaan voor hun huisvesting. Want Greta en haar man zijn mensen, die hun vak verstaan en er nog wel vijfentwintig jaar wensen bij te plakken. Wilt u nog bellen voor bloemen? Gaat uw gang. „Ondergrondse" Deze week opende de heer Th. Kuik aan de Riviervis- markt een nieuwe afdeling /oor zijn antiquariaat. En het <an niet anders gezegd, hij sad het niet bescheidener kunnen doen. Van buiten af ziet men geen verandering, behalve dan, dat de uitstalling van allerlei kostbaarheden, weike vorige week nog dicht naast elkaar in de winkel lagen opgetast, aan overzich telijkheid aanzienlijk heeft gewonnen. De heer Kuik heeft zich namelijk teruggetrokken in de onderaardse gewelven van het pand. Met enige moeite heeft hij zijn vader er toe kunnen bewegen mede werking te geven bij de ver bouwing. Verbouwing staat in de ogen van de niet meer zó jonge generatie namelijk vaak gelijk aan modernisering, waar ze niet altijd graag aanwil. Doch de jonge antiquair heeft bewezen, dat deze vergelijking niet opgaat. Hij heeft de kel der van zijn huis laten res taureren en daarna met mejuffrouw Kroon, met wie hij de zaak drijft, in de „on dergrondse" duidelijk zijn ge voel voor antiek laten uitko men. Aan de buitenkant ziet ge er niets van. Maar binnen zult ge verrast worden. den met de hun toegewezen vierkante meters. En dan moge het misschien waar zijn, dat er af en toe een minder vriendelijk woord viel, wanneer een collega-standhou der door een onvoorzichtige beweging met een ladder een grote stapel blikjes aan het wankelen bracht, over het algemeen was de verstandhouding uitmuntend en toen zo langzamerhand meer en meer „straatjes" gereed kwamen, toen pas was er voor al die hardwerkende mannen en vrouwen tijd om eventjes uit te rusten op een van de stoelen, die in de komende zeven dagen uit sluitend voor de klanten bestemd zullen zijn. Zij praatten wat met hun tijdelijke buren en zij legden elkaar de werking van de nieuwe apparaten haarfijn uit en toen hedenmorgen de Haarlemse burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de tentoonstelling opende, toen stonden al die standhouders, die een groot gedeelte van de nacht hadden doorgewerkt tevreden achter hun toonban ken en de heer Vermeulen keek toen keu rend om zieh heen. Hij is waarschijnlijk de enige, die er niet aan getwijfeld heeft, dat de beurs op tijd geopend zou kunnen wor den en opnieuw heeft hij gelijk gehad. Liefdadigheid Ook dit jaar zijn er weer een aantal stands ingericht voor liefdadige doeleinden. Het Haagse Comité uit Den Haag verkoopt loten ten bate van het Nederlandse sanato rium in Davos, de inrichting „Meer en Bosch" uit Heemstede toont foto's met be trekking tot de epilepsie-bestrijding en het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Haarlem, heeft enkele artikelen voor de bezigheids therapie voor zieken tentoongesteld. De toonkunstenaars uit Haarlem en haar omgeving worden niet vergeten. Dat heeft men reeds op verscheidene concerten on der auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum kunnen con stateren. Ook het concert, dat gisteravond door het comité was georganiseerd, was een Haarlemse aangelegenheid De zange res Nely de Bock en de pianiste Wiep Zijl stra verleenden hieraan met de sinds kort van hier naar Bilthoven vertrokken alt violiste Renate Weis haar medewerking. Nely de Bock leidde de avond in met fraaie liederen van Henry Purcell en Ales- sandro Scarlatti en met een ..recitatief en aria „As when the dove" van Georg Friedrich Handel. De acoustiek van de Renaissancezaal, waarvan geen enkele su blimerende invloed uitging, stelde aan Nely de Bock's technische beheersing ex tra zware eisen, vooral wat het aanzetten en ontwikkelen der hoge tónen'' betrof. Bij de voordracht van de Oud-Nederlandse liederen, in bewerkingen van Willem Pij per en Hans Schouwman, wist de zange res zich allengs meer aan te passen, wat in een lied als „De winter is vergangen" merkbaar werd aan een opvallend betere toonvorming. Maar het allergunstigst kon haar stem ^ich laten gelden bij de vertol king van vier door Gerard Hengeveld be werkte oud-Franse liederen. In „L'amour de moi" bij-voorbeeld kon Nely de Bock verrassen door een grotere warmte en diepte van klank, die echter ook de vraag deed rijzen of haar stem niet meer mezzo sopraan dan sopraan-dispositie bézit. Het komt mij voor dat Nely de' Bock in het mezzo-sopraan-timbre meer expressieve mogelijkheden tot ontwikkeling kan brengen. De zangeres werd met zorg door Wiep Zijlstra begeleid. Speciaal mogen wel ge noemd worden de uitvoering van de fijn zinnige pianopartij, die Willem Pijper aan de oud-Nederlandse melodieën toevoegde. Als soliste speelde Wiep Zijlstra de Piano sonate van Hendrik Andriessen. Het werd een vertolking, die technisch véél ver dienste had, maar waarvan de profilering der melodische elementen scherper had kunnen zijn. Overigens eeq programma keuze, die van een progressieve gericht heid van de pianiste getuigde. De altviool, waarmede Renate Weis als soliste optrad, is geen instrument dat men geregeld op onze concerten hoort bespelen. En daardoor behoort de oorspronkelijke muziek, die met de altviool wordt ver tolkt, evenmin tot de composities van het gangbare répertoire. Voor vele van de talrijke toehoorders zullen althans de Suite in D uit opus 131 voor altvioolsolo van Max Reger en de Sonate over thema's uit de achttiende eeuw, onuitgegeven en van onbekende herkomst, voor altviool en piano van Darius Milhaud, vrijwel of ge heel onbekende werken geweest zijn. Max Reger heeft vrij veel muziek voor solo strijkinstrumenten geschreven en hij vond daarvoor een voorbeeld in de solo-sonates van Baeh. Ook in de door Renate Weis ge speelde Suite bespeurt men de invloed van de grootmeerster der toonkunst. De suite is een prachtig werk geworden, meermalen een triomf voor de zelfstan dige melodie. De soliste richtte-zich in haar vertolking op het nobele muzikale karak ter, wat zich ook laat kennen uit de even wichtige structuur. Maar daarnaast bleef er toch ook plaats voor een innerlijke, zij het beheerste be wogenheid, die de uitvoering haar. bijzon dere waarde gaf. En bij de voordracht van de Sonate van Milhaud, waarvoor de pia niste Wiep Zijlstra de altvioliste knap ter zijde stond, bereikte die bewogenheid een hoogtepunt in de Finale, die als een sterk contrast sprak na de meditatieve sfeer, be reikt met het verstilde Andante. Er waren fraaie bloemen voor de drie solisten. Hartelijke bijval sprak van waardering voor haar prestaties. P. ZWAANSWIJK Evenals voorheen zullen weer als regel aan de hier te lande gevestigde vreemde lingen verblijfsvergunningen voor een jaar worden verleend. In het vreemdelingenregle ment was begin December een wijziging aangebracht, waardoor een vergoeding voor het verstrekken van verblijfsvergunningen ar.n vreemdelingen kon worden geheven. Als tijdelijke maatregel in afwachting van de regeling omtrent de wijze van heffing van de vergoeding werden na 1 Jar.--ri slechts verbli.jfsverguningen aan vreemde lingen voor niet langer dan drie maanden verstrekt.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7