Kort en bondig TAXI bestellen Marinus Adam werd gehuldigd op vierde jeugdconcert WIENER BLUT Vrij reizen-Kilometercheques! SLEUTEL WEG? ZATERDAG 13 MAART 195 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT lil yir* ZIJLSTR.56 LOOD- EN ZINKWERKEN Santpoortse houthakker verloor 400,- Christelijke MULO in Delftwijk Wie kweekte de mooiste hyacint in Heemstede? Hoofdinspecteur van Politie verlaat Velsen R. F. de Jong veertig jaar werkzaam bij de N.S. „Zo zong dc Gouden eeuw" Wekelijks honderd opgaven voor EsDerantisten-congres Zeer gunstig jaar voor Haarlemse groentenveiling Verhandelbaarheid van binnenlandse effecten Directeur van nieuwe „Een-Nul" aangehouden „DE SLEUTELSPECIALIST" Scheepvaart Dan 18000 bellen! ADVERTENTIE „TRESLONG' HILLEGOM Vrijdag 19 Maart, 8 uur HÖOFDSTAD OPERETTE met Na afloop dansen in Café-Rest. HER HEIERMAN aan dc vleugel. Plaatsbespr. K2520 - 5347 Het vierde concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest voor scholie ren, dat gisteren twee keer ('s middags en 's avonds) gegeven werd, had een bijzon dere betekenis door het feit, dat de Com missie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd deze gelegenheid te baat nam om Marinus Adam, die sinds jaar en dag deze jeugdconcerten leidt en toelicht, te huldigen wegens zijn meer dan zilveren jubileum als dirigent bij H.O.V. en N.Ph.O. Rekent men er de jaren nog bij dat hij als klarinettist en als solo-altist bij geval ook als violist en als basklari nettist in het orkest meewerkte, dan is zijn taak in dienst van het Haarlemse muziekleven reeds beduidend ouder. Im mers in 1918 haalde Kriens, de toen 18- jarige Marinus Adam, die klarinetleerling van hem was op de Koninklijke Muziek school in Den Haag, naar zijn Haarlems Muziekkorps en Adam is er gebleven. Van Hagenaar werd hij een bekende, men kan wel zeggen: een populaire Haarlemmer. Dirigent werd hij in de practijk. Nico Gerharz had hem voor het eerst de kans gegeven en in 1927 werd hem officieel de dirigeerstok toevertrouwd. De handigheid van de vlotte vakman „nourri dans le se rail" heeft van het begin af zijn werk ge kenmerkt. Dit bezorgde hem al gauw een goede reputatie, niet het minst als bege leider. En het werk der jeugdconcerten, waarvan hij het begin had meegemaakt onder Gerharz, werd een terrein waarop hij met bijzondere geschiktheid zich ver dienstelijk heeft weten te maken. Dit feit nu heeft men gisteravond dankbaar willen herdenken. Wethouder D. J. A. Geluk betrad als woordvoerder van het comité het podium om Adam te huldigen. Spreker wees er op hoezeer de tijden veranderd zijn, hoe vroe ger het bezoeken van concerten een luxe was, waarvan velen verstoken bleven, om dat zij zich die luxe niet konden veroor loven. Omstandigheden en opvattingen zijn gewijzigd in deze zin, dat het besef groeit dat kunst een levensbehoefte is voor ieder een. Zich wendende tot de jubilaris, her innerde de wethouder eraan, dat deze het nog meegemaakt heeft dat de functie .van orkestlid een slecht betaald bijbaantje was. Nu wordt het een menswaardig be staan. Namens het gemeentebestuur en namens het comité dankte spreker Marinus Adam voor het belangrijke aandeel, dat hij gehad heeft in de ontwikkeling van het orkest en voor zijn paedagogisch werk, waarvoor hij steeds een bijzondere animo getoond heeft. De heer Geluk memoreerde ook het optreden van Adam met de H.O.V. voor de jeugd tijdens de concertreis in Engeland. De huldiging werd besloten met een zinrijke geste: het overhandigen van bloemen en een prachtig boekwerk, door een drievoudige deputatie van de jeugd van Haarlem en omstreken. Marinus Adam sprak hartelijke woor den van dank tot de wethouder om zijn waardering voor culturele aangelegenhe den, tot het comité inzonderheid tot de secretaris, de heer West en tot het or kest, dat steeds met geestdrift meewerkt aan de jeugdconcerten. ADVERTENTIE Hij kreeg het geld terug door eerlijke 11-jarige vinder Gistermorgen heeft de elfjarige Wim Blom, die aan de Rijksstraatweg woont, weer eens bewezen, dat er nog eerlijke mensen op deze wereld wonen. Toen hij omstreeks zeven uur op de Rijksstraatweg liep, viel zijn oog op een stukje papier, dat bij nadere beschouwing een bankbiljet van honderd gulden bleek te zijn. Toen hij om zich heenkeek, vond hij er nog drie. Maar toen was de goudmijn dan ook uitgeput. Wim heeft zich met het geld naar het afdelingsbureau-Noord van de politie ge spoed. Ongeveer tien minuten later kwam een opgewonden houthakker uit Santpoort bij de recherche in de Smedestraat mee delen, dat hij die morgen vierhonderd gul den had verloren. Spoedig hoorde hij toen, dat het geld reeds gevonden en in goede handen was. De eerlijke vinder zal beloond worden. Met ingang van 1 September zal de cur sus beginnen van de derde MULO-school, uitgaande van de Vereniging voor Christe lijk MULO-onderwijs. Waar les gegeven zal worden is nog niet bekend. In de toe komst zal een gebouw verrijzen in Delft- wijk. Tot hoofd van de nieuwe school is be noemd de heer B. J. Bos, thans onderwijzer aan de Prinses Ireneschool voor Christe lijk MULO aan de Anth. Fokkerlaan in Haarlem-Noord. De ovatie van het jeugdige publiek was een duidelijke graadmeter voor het effect dat het huldebetoog had teweeg gebracht. Betreffende het concert kunnen wij kort zijn. Het was een der beste, althans doel treffendste, die wij ons op dit gebied kun nen herinneren. Adam weet uit ervaring hoe ver hij met zijn explicaties gaan kan om de aandacht scherp te houden en het luisteren naar de muziek te animeren. Zo was zijn inleiding tot de ouverture „l'Isola Disabitata" (Het onbewoonde eiland) van Haydn een voorbeeld van beknoptheid en toch precies voldoende om het stuk vol komen te begrijpen, toen het in zijn geheel ten gehore werd gebracht. Van het Piano concert van Grieg, dat uitgevoerd werd met Tineke de Smidt als soliste, werd alleen het eerst deel even toegelicht met zijn karakteristieke thema's. Spreker wees er op, dat men in het derde deel een derge lijke vorm met zijn contrastwerkingen zou horen. En van Moussorgsky's „Nacht op de kale berg" werd, na luttele kenschetsing van de spokerijen die er in uitgebeeld worden, alles aan de fantasie van de jeug dige luisteraars overgelaten. De uitvoeringen waren prima verzorgd. De vertolking die Tineke de Smidt van het Concert van Grieg te horen gaf, was alleszins opmerkelijk door het markante karakter, de frisse en klare toon en de poëtische uitdrukking. In het derde deel wist de soliste evenals trouwens het orkest de innige romantische sfeer van het zangthema prachtig op te roepen. Tech nisch was het als geheel een knappe pres tatie en men kon er respect voor hebben, dat de soliste de zware opgave, het werk op dezelfde dag twee keer met succes te spelen, glansrijk ten einde bracht. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE NOG ENKELE DAGEN.. en dan start de ANEGANG met de uitgifte van Vanaf 20 Maart wordt door de deel nemende zaken bij elke aankoop per gulden één kilometer VRIJ REIZEN uitgereikt. De Heemsteedse Vereniging voor Schooi en Werktuinen heeft ook dit jaar weer aan de leerlingen der hoogste klassen van alle openbare en bijzondere lagere scholen een hyacintenbol in pot laten uitreiken. Op Vrijdag 19 Maart 's middags 2 uur zal in het Sportparkrestaurant in Heem stede een expositie worden gehouden van de resultaten terwijl dan tevens aan de beste inzenders door de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, prijzen zul len worden uitgereikt. De Hoofdinspecteur van Politie te Velsen P. J. van IJzendoorn is bij Koninklijk Be sluit van 11 Maart benoemd tot Commissa ris van Politie te Zaandam. Gisteren heeft de heer R. F. de Jong, ma chinebankwerker, het feit herdacht, dat hij veertig jaar in dienst is van de Nederlandse Spoorwege 's Morgens is hij ontvangen door de plaats vervangend chef van de Centrale Werkplaats ir. J. Roozenschoon, die hem een gratificatie van de directie heeft overhandigd. Later op de dag heeft de jubilaris thuis onder meer bezoek gehad van de baas van zijn afdeling de heer H. Sondorp, die hem heeft toegesproken en een geschenk in enve loppe heeft overhandigd, mede namens het jubileumfonds van de afdeling, waar de heer De Jong werkzaam is. De repetities voor „Zo zong de Gouden Eeuw" ziin begonnen. Iedere Maandag en Donderdag worden deze des avonds te acht uur gehouden in het gebouw van de Kegel bond, in de Tempeliersstraat. Aan de medewerkers, die lid zijn van koren aangesloten bij de Federatie van Zangver enigingen uit Haarlem en omstreken, wordt er op gewezen, dat, gezien de korte tijd van voorbereiding, niet volstaan kan worden met in eigen kring te oefenen, maar dat het wel slagen van de uitvoering op de Bevrijdings dag afhangt van ten minste één wekelijkse repetitie in groter verband, onder leiding van de componist. Ook Esperanfo-vouwbladen van de N.Z.H. In de afgelopen maand heeft het secreta riaat van het in Augustus te Haarlem te hou den 39ste wereld Esperantistencongres vele aanmeldingen ontvangen. Iedere week komen ongeveer honderd opgaven binnen. Het totale aantal ingeschrevenen bedraagt thans 1815, die 27 landen vertegenwoordigen. Met de tweeduizendste wordt de inschrijving officieel gesloten. Tijdens het congres zullen verschei dene groepen bijeenkomsten beleggen, onder wie blinden, artsen, spiritisten, spoorweg- mensen en vertegenwoordigers van religieuze gezindten. Ter aanvulling van een vorig bericht, waar in gewag werd gemaakt van de door de V. V. V. ter gelegenheid van het congres te verspreiden folders, gesteld in het Esperanto, vermelden wij nog dat de N. Z. II. reeds ge- ruime tijd in het Esperanto gestelde pam- j phletten verspreidt ter aanbeveling van haar service. Nieuw veilinggebouw blijft dringende noodzaak Op de algemene ledenvergadering van de Haarlemse groente- en fruitveilings- vereniging aan. het Donkere Spaarne en de Koudemhorn, die Dinsdagmiddag 16 Maart in Brinkmann gehouden zal worden, zal onder meer het jaarverslag van de direc teur, de heer Chr. Böhm ter goedkeuring aangeboden worden. De heer Böhm begint zijn verslag met de verzuchting, dat de Haarlemmers zich nog steeds moeten behelpen met het te kleine en ouderwetse veilinggebouw. Nog steeds is hierin geen verandering gekomen en hoewel het bestuur van de veiling diverse keren contact heeft gehad met het ge meentebestuur van Haarlem is er nog steeds geen verandering gekomen in de nu vrijwel onhoudbare toestand. De zaak van een goede outillage ligt de directeur van de veiling uiteraard na aan het hart en hij verklaart dan ook dat hij tezaimen met zijn bestuursleden niet in de huidige toe stand zaïl blijven berusten. Tevens spreekt de directeur zijn dank uit aan de kwekers, die spontaan een ge deelte van hun producten hebben afge staan om deze te laten veilen voor het Rampenfonds. Men heeft door deze actie aan dit fonds een bedrag van f2.519.95 kunnen afdragen. Eveneens werd dit jaar'door het bestuur besloten het „op monster veilen" af te schaffen en hiervoor in plaats normaal te veilen op Dinsdag en Donderdag. Dit is met wisselend succes toegepast. De totale omzet over 1953 bedraagt f 906.508.57. Dit is de hoogste omzet welke sinds het oprichten van de vereni- 'ging in 1939 bereikt is. De omzet is in ver gelijking met 1952 gestegen met f 17.970.59, een stijging dus van twee percent. De laagste dagomzet in 1953 was f 508.60 op Donderdag 16 Juli 1953. De hoogste dag omzet werd bereikt met f 11.285.93 op Maandag 10 Augustus. De heer Böhim komt tenslotte tot de con clusie dat de tuinders zeker niet ontevre den over .het afgelopen jaar mogen zijn. Aan het einde van zijn jaarverslag wijst hij nog op de belangrijkheid van het tuinbouw-onderwijs. In 1953 is een boek- houdcursus geëindigd en een nieuwe twee jarige cursus begonnen en voor de gevor derden een cursus „motorenkennis" opge zet. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat besloten is, het tot dusverre bestaande de- viezentechnische onderscheid tussen locaal en internationaal verhandelbare binnen landse effecten op te heffen. De datum van het in werking treden van deze maatregel zal worden bekend gemaakt zodra de technische uitwerking gereed is. De aan diverse instellingen verleende spe ciale vergunningen zullen dan worden vervangen door één algemene vergunning. De politie in Den Haag heeft aangehou den V. van de L., directeur van de stich ting „De nieuwe één-nul". Hij wordt ver dacht van overtreding der loterij wet. De administratie van de stichting is in beslag genomen. ADVERTENTIE- LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 „Verwaarloos de liefde niet" (P a 1 a c e) De raad, die in de titel dezer film ligt opgesloten, is goed en niet kostbaar hoe goed wordt door de aardige intrige duide lijk aangetoond. De moeder uit dit overi gens luchthartige verhaal is een van die gave zielen, wier opofferingen volledig ten voordele van het gezin strekken, maar zo dra de amusante kant van het leven aan de orde komt, is moeder plotseling een wazig en vergeten persoontje op de achtergrond. De wintersport dreigt haar neus dan ook voorbij te gaan, maar moeder is niet hele maal zo lankmoedig als men aanvankelijk veronderstelde, want zij gaat op eigen initiatief het leven tegemoet en leert man en kinderen, dat zelfs zij mens is. Dan gaat het gezin een licht op en moeder krijgt de erkenning, die haar al eerder ten deel had moeten vallen. Het verhaal is vaardig ver teld en de muzikale omlijsting is hier en daar voortreffelijk. „Zonen der Sioux" (Roxy). De Sioux en de Indianen van de „Kraaiien"- stam mogen elkaar niet erg. Als dam ook de „Kraaien" een aanval doen op een aan tal blanke trekkers, komen spoedig de Sioux opdagen om hun edelmoedigheid te bewijzen. Ze nemen de enig in leven ge bleven Jimmie mee, noemen hem „Krijgs- tooi" en lijven hem bij zich in. Maar dam beginnen de moeilijkheden pas goed, want „Krijgstooi" blijft tenslotte een blanke en als het er dan ook op aankomt om partij te kiezen tussen de imperialistische blanke scouts die deze streek onder bun hoedie hebben en de nobele roodhuiden, doet zich een gewetensconflict gelden.Maar de moei lijkheden worden tenslotte met een com promis tussen leven en dood, want Jim raakt gewond, opgelost. Veel fraaie veren gebronsde lijven, blauwe lucht en groene dalen, want het is een kleurenfilm. Vanaf Maandag neemt „In de macht der gang sters" de plaats op het doek in. H. L. L. „De slag om Stalingrad" (Frans Hals). De glorieuze overwinning van de Rus sen bij Stalingrad heeft de Russische re gisseur W. Petrof geïnspireerd tot een film die in zeer vele opzichten van grote allure is. Een voortreffelijke camera-techniek gaat gepaard aan een even uitstekende montage. Er zit bijzonder veel élan in de film; ze heeft een krachtige betoogtrant, die door de herhaling haar doel niet mist. Maar het episch karakter wordt toch wel geweld aangedaan door haar nadrukkelijke propagandistische tendenz. Stalin vormt het middelpunt als een soort godheid, on feilbaar, het leed van gans het Russische volk torsend. Deze concentratie komt de film en haar structuur wel ten goede (er zit een voortdurende contrastrijke wissel werking in) maar de nuchtere toeschou wer vindt het op den duur te opgelegd. Hij herkent de opzettelijkheid, die ten koste van de spontane aandrift gaat. De herovering van Stalingrad vormt het hoogtepunt van de film. De verslagenheid in het Duitse kamp wordt in de figuur van Von Pauius treffend gekarakteriseerd. Het is trouwens opvallend hoe raak de Duitse mentaliteit steeds wordt getroffen, tot welke prachtige prestaties de acteurs in staat zijn. Hitier alleen valt uit de toon, omdat hij een caricatuur wordt, maar, eer lijk gezegd, doét deze lang niet onverma kelijke visie het best. Ze vormt althans een welkom tegenwicht tegen de te zeer van plichtsbetrachting en Stalin-verering door drongen Russische generaals en hun alles overtreffende generalissimus. Fr. „Verboden spel" (Minerva). We zouden u er niet heen willen dwingen, maar u wel willen aanraden er heen te gaan. Een prachtige film, waarin twee kinderen hun spel met de doodsgedachte spelen op zo'n simpele en ontroerende wijze dat ge van begin tot eind wordt ge boeid. Indertijd hebben we de film met veel lof besproken. Eigenaandiig genoeg heeft ze hier niet bet succes dat haar toe komt. Wie in de gelegenheid is verzuim* niet haar te gaan zien. „De verovering van de Mount Everest" (Lido). Een unieke film over een unieke prestatie. Jong en oud zouden haar moeten zien. „Europa '51" (Rembrandt) Een film van Roberto Rossellini met, zijn echt genote, Ingrid Bergman, in de hoofdrol. Een titel en een combinatie die hoge ver wachtingen wekken. Verwachtingen die overigens worden beschaamd. Want Ros sellini, een der voorm'annen van het Ita liaanse neo-realisme, heeft niet een beeld gebracht van de ontreddering, de vermoei de wijsheid, de hoop ondanks alles van zijn deel van Europa, maar een verhaal verfilmd dat met de titel vrij weinig te maken heeft. Het gaat hier om een rijke vrouw die een nogal leeg society-leven leidt, totdat haar zoontje, om wie zij zich niet bekommerd heeft, een poging tot zelf moord doet. Wanneer het kereltje inder daad sterft, vallen haar de schellen van de ogen en begeeft zij zich, daarbij de weg gewezen door een communistisch journa list, onder de gewone mensen, die het in Italië alles behalve gemakkelijk hebben. Zij dwaalt door de achterbuurten vol menselijke ellende, helpt zieken, werkt een paar dagen in een fabriek, toeft aan het doodsbed van een prostituée en raakt tenslotte zijdelings betrokken bij een roofmoord-affaire. Zij wordt gearresteerd en dan acht haar familie de tijd gekomen om haar in een zenuw-inrichting op te laten sluiten. Kennelijk wil Rossellini hier betogen dat iemand die in dit tijdsge wricht de naastenliefde in de practijk brengt, automatisch voor krankzinnig wordt versleten. Maar zo zwak en onwaar schijnlijk brengt hij dit over, dat men de neiging krijgt het opsluiten in dit geval nog niet zo onverstandig te vinden. De film eindigt met een krachteloze scène waarin, als de „verstandigen" zijn afgetrokken, de door Ingrid geholpenen buiten het gesticht een soort protest-de monstratie in elkaar zetten, waarbij zij haar zelfs min of meer heilig verklaren. Deze film is dus een teleurstelling. Men verwachtte veel meer van Rossellini. Slechts het maniertje van de camera-tech niek in de achterbuurten is nu overgeble ven van wat het belangrijkste na-oorlogse verschijnsel in de filmkunst was. De grote Italianen zijn „gearriveerd" en hebben het persoonlijk contact met de sociale problemen, die eens hun liefste onderwerp waren, blijkbaar verloren. Nu rest slechts de pretentie. W. L. B. „Wat 'n nacht vannacht" (L u x o r) is een Italiaanse filmklucht over de zotte belevenissen van een dikke warenhuis directeur die in stilte verliefd !s op een beeldschone filmdiva en er elke nacht van droomt, dat hij haar bijna verovert. Want juist als zij zwijmelend in zijn armen zal vallen, verschijnt er altijd weer een reso lute jongeman, die hem op schandalige wijze vernedert en er tenslotte met zijn gedroomde geliefde vandoor gaat. De geplaagde directeur is door dit alles een zenuwcrisis nabij als hij eindelijk de gelegenheid krijgt zich te wreken. Op een kwade dag krijgt hij namelijk bezoek van een schlemielachtige sollicitant, die als twee druppels water op de mededinger uit zijn nachtmerries lijkt, en natuurlijk be sluit hij, zich op hem te wreken. Hoe dat allemaal afloopt, moet u zelf maar gaan zien, want wie van dergelijke zotte ver wikkelingen houdt, die kan volop zijn hart ophalen. Vooral om het koddige élan waar mee Walter Chiari, kampioen-gekke-ge- zichten-trekker van de Italiaanse film, zich van zijn dubbelrol als droomheld en pechvogel kwijt. H. C. „Pijlen der Kiowa" (City). Een flinke Amerikaanse majoor (Jeff Chandler) be strijdt met behulp van de vreedzame Semi- noles-Indianen een moordende en plunde rende Kiowa-stam. En dat gebeurt uiteraard niet zonder bloedvergieten. De Indianen sneuvelen bij honderden tegelijk. Enfin ge kent het recept: paardrijden, bloedvergie ten, schreeuwen, moorden, schieten. Dit alles speelt zich af in de vorige eeuw onder een fel-gekleurd technicolor-zonnetje. De enige, die onder alle omstandigheden in deze film steeds even vriendelijk en aan- Amsteldijk, pass- 11 Bahamas n. New Orleans. Annenkerk, pass. 11 Gibraltar n. Marseille. Armllla. 9 te Pladju. Alhena, 11 v. Montevideo n. Buenos Aires. Appingedijk, 12 v. Bremen te Rotterdam. Ariadne, 11 v. San Feliu n. Savona. Arnedijk, pass. 11 Vlissingen n. Vera Cruz. Adinda, pass. 11 Kp. Varella n. Haiphong. Agatha, 11 v. Maniggar n. Pladju. Alchtba, 11 140 m. Z.ZO. Bahia. Amstelland, 11 80 m W. St. Paulsrock. Axeldijk, 11 530 m. W.ZW. Valentia. Alioth. 12 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alpherat. 12 te Antwerpen. Amstelveen. 12 te Amsterdam. Albireo, 12 v. St. Vincent n. Rotterdam. Alblasserdijk, 13 te Rotterdam. Aldabi, pass. 13 Fernando Noronha n. Las Pal mas. Aludra, 12 te Rotterdam. Arendsdijk, 13 te Montevideo. Arundo, 13 te Londen. Amerskerk, 13 v. Pert Said n. Odessa. Amor. 13 v. Rotterdam n. Carthagena. Amstelpark, pass. 13 Gibraltar n. Marseille. Billiton, 11 te East London. Boskoop, 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Breda. 12 te Valparaiso. Bali. 12 v. Karlsham te Amsterdam. Borneo, 12 v. New York te Port Said. Barumun, 12 te Singapore. Bawean, 11 940 m. W Flores. Bemnekom, 12 te Antwerpen. Boissevaln, 12 v. Port Elizabeth n. East London Bonaire, 13 te Paramaribo. Bacchus, 13 te Amsterdam. Bantam, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Blltar, 13 v. Port Kembla n. Melbourne. bloemfontein, 12 v. Amsterdam n. Z. Afrika. Bosohfontein, 12 Gibraltar gep. n. Southampton Britsum, 12 v. Vancouver n. Engeland. Caltex Leiden pas. 11 Kreta n Rotterdam. Ca'.tex Pernis, pass 11 Gibraltar n. Sidon. Callcx Delft, 11 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex The Hague, 11 te Rotterdam. Chama, II 898 m. ZW. Madeira 24 Port Said verwacht. Coryda. 11 te Port Said. Camphuys, 11 v. Makassar n. Buleleng. Castor, 11 400 m. W. Flores. Ceron.ia, 11 140 m. W. Kp. Farewell. Caltex Nederland, pass. Finisterre n. R'dam. Caltex The Hague. 12 v. R'dam n. Sidon. Cottica, 13 Hamburg. Callisto, 12 v. New Orleans te Avonmouth. Drente. 11 t.h.v. Oporto n. Rotterdam. Duivendijik, 13 te Vancouver. Delfland, 12 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Diemerdijk, 11 v. San Francisco n. Portland. Esso Den Haag, pas. 12 Gibraltar n. Antwerpen Eendracht, 11 220 m. ZW. Ouessant. Elmina, 11 60 m. ZW. Finisterre. Eos. 11 te Istanboel. Esso Amsterdam. 11 70 m. W. Gibraltar. Enggano. 12 te Suez. F. em land, pass. 12 St. Vincent n. Recife. Friesland (KRLj, 11 v. Soerabaja n. Balikpapan Friesland (SSM), 12 v. Huelva n. Rotterdam. Gordiias, pass. 11 Ouessant n. Amsterdam. Graveland, 12 te Rio de Janeiro. Clanymedes, pass. 11 Trinidad n. Paramaribo. Gaasterkerk, HI te Fremantie. Garia, 12 v, Miiri n. Balikpapan. Gooiland. 12 v. Rin Grande do Sul n. Pto Alegre Garoet, pass. 13 Str. Messina 14 Genua verw. Groote Beer, 12 270 m. ZO. Kp. Race. Hector, 11 te Palermo. Helena. 11 te Amsterdam. Heemskerk. 11 v. Amsterdam n. Bremen. Helicon. 9 te New York. Hilversum pass. 12 Gibraltar n. Antwerpen. Hestia. 12 v Curacao n. Aruba. Hathor. 12 te Tunis. Hermes. 12 v. Port au Prince n. Antwerpen. Indrapoera. 12 te Tj. Priok. Japara (KRL), 12 te Tj. Priok. Jupiter, 13 v. Barcelona te Genua. Joh. v. Oldenbarnevelt, pas. 12 Finisterre n. Amsterdam. Karimun, 12 te Soerabaja. Kota Tnten. 11 125 m. O. Guardafui. Karimata, 12 v. Belaw-ri n. Tj. Priok. Kota Agoeng, pas. 12 Gibraltar n. Port Said. Lekkerkerk. 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lawak, pass. 11 ten W. eil. Mindano n. Balik papan. Loenerkerk. pass. 11 Daedalus n. Assab. Laurenskerk, 12 v. Bombay n. Colombo. Laargikeric. 13 te Bombay. Lutterkerk, pass. 12 Finisterre n. Antwerpen Lamkoeas, pass. 13 Perim n. Suez. Luna, 12 te Izmir. Laertes. 1 3te Amsterdam verwacht. Meliskerk, 13 te Singapore. Molentkerk, 13 te Beira. Murena, pass. 12 Gibraltar n. Singapore. Maasdam, 12 te New York. Macoma, 9 v. Stanlow n. Partington. Markelo, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Molenkerk, 1! v. Lorenzo Marquez n. Beira. Mariekerk, 12 v. Genua n. Port Said. Mentor, 11 v. Napels te Amsterdam. Maetsuycker, Hi v. Fremantie n. Singapore. Manoeran, 11 195 m. O.ZO. Billiton. Marpessa, 13 te Adelaide verw. Modjokerto, 11 v. Panarukan n. Probolinggo. Nigerstroom, 10 v. Dakar n. Le Havre. Notos, 11 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 12 te Port of Spain. Nieuw Holland, 11 te Soerabaja. Orion, pass. 12 Gibraltar n. Sevi'lla. Ondina, 11 v. Calcutta n. Singapore. Oranjefontein. 11 180 m. ZO. Madeira. Omaia, 11 te Cochin. Peperkust, 13 v. Amsterdam n. Dakar. Polydorus, 10 te Liverpool. Prins Willem IV, 11 te Carthagena. Poelau Laut, 12 te Basrah. Phrontis, 11 v. Bohihan n. Balikpapan Prins Willem v. Oranje, 11 500 m. N. Azoren. Riouw, 12 te Port Soedan. Rotti, 12 te Soerabaja. Rijndam, 13 Rotterdam verwacht. Rafaela, 11 250 m. Z.t.O. Bangkok. Raki, 11 v. Singapore n. Tj. Pandam. Rita, 12 Pladju verwacht. Roebiah, ll 178 m. o.t.Z. Aden. Rondo, 11 160 m. N. Flores. Sallar.d, 13 te Bahia. Stad Arnhem, 13 te Suez. Salawati, 12 v. Damman n. Koewait. Sinigkep, 12 v. Port Said n. Genua. Stad Amsterdam, pass. 12 Finisterre n. R'dam. Stad Breda, 12 te Liver-pool. Slamat, 11 te Semarang. Stad Alkmaar, 11 v. Glasgow n. Narvik. Stad Maassluis 11 v. Narvik n. Immingham. Stentor, pass. 12 Azoren n. Trinidad. Saparoea, 11 v. Rotterdam n. Genua. Sarpedon, 10 te New York. Sibajak, 12 v. Sydney n. Soerabaja. Sirrah, 10 v. Fremantie te Melbourne. Sommelsdijk, 11 te New York. Saidja, 11 op Musierivier. Samarinida, 11 370 m. W.ZW. Wake eil. Saroena, 13 te Saigon verw. Siaoe, Hi 250 m. W. Mahe. Sliedreeht, pass. 11 Shetlandse eil. n. Swansea Stad Vlaai-dingen, 11 70 m. W.ZW. Stavanger. Stanvac Pendopo, 11 in Str. Banka n. Sungeige- rong. Straat Soer.da, 11 te Lorenzo Marquez. Sunetta, pass. 11 ten N. Luzon n. Niigata. Tamo, pass. 13 St. Vincent n. Rio de Janeiro. Tomini, 12 te Rotterdam. Teucer, 11 Gibraltar gepass. n. Port Said. Tnalatta, 11 v. Port Said n. Gibraltar. Teiresias, pass. 11 Ceylon n. Belawan. Tjisadane, 12 te Rio de Janeiro. Tawali, 11 v. Suez n. Port Soedan. Talisse, 11 350 m. W. Minikoy. Tankhaven II U v. Sungeigerong n. Belawan. Tankhaven III, 12 te Singapore. Tarakan, 11 230 m. NO. Madras o. Calcutta. rero, 11 dwars Beachyhead n. Victoria. Tibia, pass. 11 Ras al Hadd n. Engeland. Titus, 11 v. Beyrouth n. Latakia. Tjibodas, 11 v. Hongkong n. Tj. Priok. Tjikampek, pass. 11 Poeloe Laut n. Shimizu. Tjiluwah, 12 tc Hongkong. Tjiwangl 11 v. Soerabaja n. Bali. Tomini, pass. 11 Casquets n. Rotterdam. Utrecht, 11 te T1. Priok. Van Heutsz, 11 300 m. W. Sabang. Van Outshoorn, 11 v. Balikpapan n. Kota Baroe Van Spilbergen 12 te Boma, Westerdam, te Philadelphia. Wieldrecht, 12 v. Mena e] Ahmadi n Gibraltar. Wonosari, 11 180 m. NW. Djeddah n. Aden. Willem Ruys, 12 v. Belawan n. Colombo. Waterman, 12 230 m. Z.ZW. Kp. Race. Westland, 13 te Las Palmas. Willemstad, 13 te Bremen. Zaan, 12 te Rotterdam. Zuiderkruis, 12 600 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Zonnewijk, 13 te Alexandrië. Zonnewijk, 11 v. Beyrouth n. Alexandrië. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldabi, 26 te Antwerpen verw. 16 te Las Palmas verwacht. Alhena, 12 v. R dam te Buenos Aires verw. Alnati, vertr. 17 v. Rotterdam n. Buenos Aires Bloemfontein vertr. 12 v. A'dam n. Durban. Bonaire, 16 v. A'dam te Georgetown verw. Boschfor.tein, 16 Southampton 20 Antw. v»nv Boskoop vertr. 13 v. A'dam n. Cristobal. Cottica vertr. 19 v. A'dam n. Georgetown. Groote Beer, 13 Halifax verwacht. Indrapoera, 10 v. Singapore. Jagersfontein, vertr. 21 v. Durban n. Amsterdam Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 v. Sydney te A'dam verwacht. Maasdam, vertr. 17 v. New York n. R'dam. binnenland De Evangelische kerk in Oostenrijk heeft door tussenkomst van de stichting „Oecumenische hulp aan kerken" aan he- tijdens de watersnood zo zwaar getroffen Moerdijk een jeugdgebouw gsec'hönken, dat op 17 Maart zal worden geopend. De Pesta. lozzi-stichting te Zürich schonk aan Hei ningen (gemeente Fijnaard) een jeugd! gebouw, dat dezer dagen zal worden ge! opend. Bij een veehouder te Alphen aan de Rijn is onder de varkens pest geconstateerd Vijfenveertig dieren moesten worden af gemaakt. De 19-jarige recruut G. S. uit Drachten die sinds vier weken onder dienst was bij het wapen der Koninklijke Maréchaussee is tijdens een veldloop in Apeldoorn plotse! ling overleden. Uit de Waal bq Nqmegen is het stoffe- lijk overschot van een man opgehaald. Het is geïdentificeerd als dat van de stoker s! uit Dordrecht, die op een Nederlandse sleep! boot voer. Hij was Dinsdag in het plaatsje Bimmen aan de Rijn in Duitsland te water geraakt en verdronken. De eerste groep van 34 landbouwers uit de getroffen gebieden in Zeeland heeft te Goes de acte van afstand van Zeeuwse grond en gelijktijdig de nieuwe pachtacte voor de hun toegewezen bedrijven in de Noord- Oostpolder getekend. Van deze 34 boeren zijn er 26 afkomstig van Schouwen-Duiveland, vijf van Tholen, twee uit Zuid-Beveland en één uit Waarde. Zij zijn gekozen uit een groep van ongeveer 3400 gegadigden. De 34 landbouwers krijgen tezamen 800 ha. in de Noord-Oostpolder toegewezen. De koopman J. T. V. in Rotterdam, had 's avonds zijn auto aan de Meent neergezet Toen hij enkele uren later terugkwam bleek de wagen die ongeveer f 1600 waard is te zijn verdwenen. In de auto lagen textielgoederen ter waarde van f4500. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Rijksuniversiteit in Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen Neder lands recht de heer C. Koppenaal te Lisse. De Haarlemse Invaliden Bond biedt haar leden een cabaretavond aan in het vereni gingsgebouw van de H.M..T.V. aan de Lange Marfaretbastraat op Zaterdagavond 24 April. Het bestuur van de Arbeiders Toneel vereniging „Samuel Falkland" in Haarlem is gewijzigd en als volgt samengesteld: voor zitter: H C. v. Musscher; secretaresse: N, UmensMul. Graafsehapstraat 65, Haarlem; Penningmeester: O. EHam: andere bestuurs leden: M Umnns en N. Neeven. De Koninklijke Nederlandse Maatschap, nij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling BÏoemendaal en Omstreken verzorgt op Dinsdagavond 23 Maart een filmavond in het Kennemer Lyceum. De titel van de film is „Hollands Glorie". In het Hervormd Jeugdhuis aan de Dopkerelaan te BÏoemendaal worden komen de Dinsdag twee filmbijeenkomsten gehou den van de Nationale Ohristen Geheel- onthouders Vereniging (N.C.G.O.V.j. Des middags wordt voor kinderen een film over het werk der geheelonthouding vertoond. Voor de ouderen wordt des avonds gedraaid de film „Het grote offer". Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen natuurkundig ingénieur de oud-Haarlemmer, de heer C. M, Verhagen. trekkelijk blijft is de mooie Maureen O'Hara, die dan ook als beloning aan het einde van het verhaal in de armen van de dappere majoor mag vallen. H. d. G. ADVERTENTIE f^ADAAEC Twijnderslaan VHKHwES Molenaerstr. (Kleverpark) Nieuw Amsterdam, 13 v. Grenada 14 La Gualra 15 Curasao verwacht. Noordam, vertr. 13 v. Rotterdam n. New York. Oranje, vertr. 13 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Oranjefontein 15 Southampton 16 Antw. 17 Amsterdam verwacht. Oranjestad, 10 v. Cristobal n. Pto Limon. Rijndam, 13 v New York te Rotterdam verw. Sibajak, 12 v. Sydney 22 Tj. Priok' verwacht. Waterman, 19 v. Halifax te Rotterdam verw. Westerdam, vertr. 13 v. Philadelphia n. R'dam, Willem Ruys, 15 Colombo 22 Port Said verw. Willemstad, 12 v. Hamburg o. Bremen. Zuiderkruis, 18 v. Amsterdam te Kaapstad verw. KLEINE VAART Algarve, 13 v. Antwerpen te Garston verw. Att S, 13 v. Swansea te Amsterdam verw. Admiraal Courbet, vertr. 12 v. Goole n. Seahara Adm. De Ruyter, vertr. 12 v. Bremen n. Goole Actinia, ïz v. wemen n. Londen. Admiraal Nelson, pass. 11 Vlissingen n. Antw. Admiralengracht, pass. 12 Vlissingen n. Antw. Advent, la v. Brunsbüttel n. Hamburg. Albergen, 13 v. Requejada te Gent verw. Amstelborg, 12 v. Antwerpen te Vlissingen. Arienoidus-G, 12 v. Partington n. St. Nazatre Audacia 11 v. Rotterdam te Nantes. Boreas, 11 v. Hamburg n. Aarhus. Beekbergen 11 v. Requejada n. Gent. Berndsse, vertr. 13 v. Boness n. Tqes. Bree Helle, vertr. 13 v. Londen n. R'dam Batavier III, ll v. Casablanca te Boideaux. Birmingham, U v. Grangemouth n. Rotterdam. Coeta, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Cornelia b I, 12 Ballina te Swansea. Caland, 11 v. Marrans n. Belfast. Carpo, 11 v. Dublin te Droghedah, Coolhaven, 11 v. Port Lyautey n. Duinkerken. Da Capo, vertr. 12 v. Lissabon n. Oporto. Delfzijl, 12 v. Vlissingen n. BoneSs. Deneb, 11 v. Grangemouth te Newburgh. Deni, 12 v. Brussel n. Plymouth. Depa, 12 v. Runcorn te Belfast. Dollard, 11 v. Kopenhagen n. Rouen. Da je Bohmer, vertr. 12 v. Rouen n. Borueaux. Elda, 11 v. Alloa n. Newburg. Evertsen, 11 v. Goole n. Gravelines. Escaut, 11 v. Rouen te Parijs. Fedala, 11 v. Aalborg n. Windau. Fiducia, 12 v. Londen n. Maassluis. Gaasterland, 11 v. Rotterdam te Leith Henrica, vertr. 12 v. Manchester n. Lissabon. Hast IV, U v. Rouen n. Parijs. Hebe Nobel, 12 v. Selzaete n. Huil. Helvetia, pass. 12 Vlissingen n. Poole. Haskerland, 12 v. Rotterdam n. Harlingen. Ida Jacoba, 11 v. Port of Spain te Swansea. Jozo, pass. 11 Vlissingen n. Abenraa. Julia Mary, pass. 12 Vlissingen n. Casablanca Kortenaer, ll v. Portsmouth n. Roscoff. Koningshaven, vertr. 12 v. Gothenburg n. Antw. Larix, U te Middlesbrogh. Leendert b, 11 v. Sete n. Liverpool. Lucas Bols II, 11 v. Requejada te Antw. May Mere, vertr. 12 v. Belfast n. Swansea. Maasym N, 14 te Belfast verwacht. Ma reel la, 11 te Vestman eil n. Rotterdam. Markab, 12 v. Londen n. Colijnsplaat. Markab N, 11 ten anker bij Grenada. Matthew, ll v. Goole n. BUlingham. Mies, 11 v. Kiel n. Schiedam. Monica, 11 v. Londen ri. Bilikigham. Mupbrid N, 12 v. Genua te Napels verw. Marjan, 11 v. Coleraine n. Ardrossan. Meuse, pass. 11 Brunsbüttel n. Rotterdam. Neeltje b, II v. Taragona n. Rotterdam. Noord, vertr. 12 v. Frederikstad n. R dam. Noorderhaven, pass. 11 Kiel n. Kopenhagen. Nieuwland, 11 v. Rotterdam te Grangemouth. Nijenburgh, 12 v. Middlesbro te R'dam verw- Omlandia, 12 v. Marseille n. Casablanca. Ponto, 11 van Tripoli n. Port Talbot. Pieter Hubert. 12 te Boness. Perregaux, 11 v. Agadir te Nantes. Prinses Margriet, pass. 12 Vliss. n. Waterford Prior, ll v. Kopenhagen te Ahus. Ruby, 12 v. Middlesbro n. Sunderland. Rijnhaven, vertr. 12 v. Duinkerken n. R'dam. Servus, pass- 12 Vlissingen n. Antwerpen. SUvaplana, 11 v. Malmö n. Gothenburg. Sirius, vertr. 13 v. Rotterdam n. Londen. Soemba, 11 v. Tonnay Charente n. Bordeaux. Ton S. 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Teun, pas. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Tneodora, vertr. 12 v. Selzaete n. Londen Timo, 11 v. Wisbech te Antwerpen. Tom v. d. Heide, 11 .v Douarnenez te Casablanca Twee Gebroeders, pass. 12 Vlissingen n. Antw. Trito, 12 v. Drogheda te Belfast. Trompenburgh, 11 v. Rotterdam te Kingslynn. Valbella, 11 v. Rouaan n. Swansea. Van Brakel, 11 v. St. Vallery sur Somme naar Londen. £i«b"rgh' 12 fiwars Kp. Espichel n. Duinkerken Wilheimina, pass. 112 Vlissingen n. Koldtag. Walentourgh, ll v. Rotterdam te Bordeaux. Wickenburgh, ll bij Finisterre m. Casablanca.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10