Strijd tussen McCarthy en het leger is thans in volle gang Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wandelen Eisenhower gereed toe te slaan Tsjechische Mig beschoot twee Amerikaanse vliegtuigen De modder vliegt in het rond Senator zou speciale voorrechten voor speurhond Schine hebben gevraagd V.S. willen geen vrede in Indochina Het woord is aan Vliegramp nabij Singapore; 31 doden Nieuwe conferentie Bidault-Adenauer Noodlanding met brandende straaljager Perzische oud-minister Fatemi gearresteerd Surinaamse delegatie in beginsel accoord Het koude weer houdt aan 58 JAARGANG No 208 ZATERDAG 13 MAART 1954 298 JAARGANG No 56 Zo was het Vrijdag in Zandvoort Althans niet door onderhandelen „Schending van ons gebied" zegt Praag Engelse „Constellation" vloog bij landing in brand Ontwerp-statuut voor de West Koude oorlog leidt tot ondergang van beschaving Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman het IS MAAR EEN DROEVE ZAAK met dat conflict der wandelsport-bonden: de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding, gemeenzaam aangeduid als N. B. L. O. die x-eeds zo lang de roemruchte Vierdaagsen te Nijmegen organiseert en de Nederlandse Wandelsport Bond, even gemeenzaam bekend als N. W. B., die vele plaatselijke verenigingen omvat en ook al veel wandeltochten op zijn naam heeft. De ruzie, al geruime tijd gaande, is steeds ingewikkelder geworden, zoals u uit de berichtgeving hebt kunnen merken en zoals trouwens met alle langdurige ruzies het geval pleegt te zijn. Niet alleen op internationaal gebied. Zelfs pogingen tot. oplossing op het hoogste niveau, na melijk dat der landsregering zelve, die er zich een jaar geleden in heeft gemengd, hebben niet mogen baten. Het Nederlands Olympisch Comité, dat op sportgebied hoogste niveau is, heeft arbitrage voorge steld en dit redmiddel scheen uitkomst te zullen brengen: beide partijen waren be reid. Helaas is daarop de N.W.B. gevallen over een passage in een brief van de arbi trage-commissie, en heeft zich aangetast gevoeld in zijn prestige. Evenals grote mogendheden zijn bonden en vereni gingen en trouwens ook personen daar gaat het trouwens in feite om vaak zo vreselijk gevoelig op dat kwetsbaarste aller niet-aanwezige lichaamsdelen: het prestige. En nu is er ook een Vierdaagse te Apeldoorn uitgeschreven, een van de N.W.B.op precies dezelfde data waarop de traditionele Vierdaagse wandeltochten, die van de N.B.L.O., te Nijmegen zullen worden gehouden. Die prestiges toch, die gedachten aan de kortheid des levens en de kleinheid van de mens en de onbe grensdheid van heelal en eeuwigheid alsmede de humor zo rampzalig ver dringen kunnen en eigen ikjes tot zo grote belangrijkheid verheffen! De wandelaars zelf, die toch eigenlijk de belangrijkste factor vormen, zullen er zich wel over verbazen. Het is hun niet om kwesties te doen of om problemen. Daar willen zij juist van bevrijd zijn. Zij willen wandelen in de schone natuur. Zij willen wandelen en zingen. Er wordt im mers zoveel bij gezongen en majoor Breu- nese, de bekende prganisator van de Nij meegse Vierdaagsen, heeft dat met trots aangevoerd als bewijs tegen sommiger be wering dat het Nederlandse volk niet zou kunnen zingen. Hij heeft ook, in dezelfde beschouwing, geschi-even: „Vooral in de grote steden hebben de bewoners met hun gejaagd leven er hoe langer hoe meer be hoefte aan, op gezette tijden het drukke en zenuwslopende stadsgewoel te ontvlie den; zij moeten wat anders zien dan ste nen en asphalt, zij moeten iets anders horen dan tramgebel, motox-geronk en claxons. Ieder mens met een drukke, in spannende werkkring heeft behoefte aan lichamelijk en geestelijk herstel, waarvoor geen beter sanatorium bestaat dan de na- tuux\ Voox-tgaande, in de Spox-t Encyclo paedic, is de majoor bijna lyrisch gewor den over het jonge groen en het gezang der vogels (zich welluidend vermengend met dat der wandelaars). En voorwaar: de Vierdaagsen hebben het wandelen tot nieuwe ex'kenning en tot nobele hoogte ver heven. Zij hebben de traditie der lichaams cultuur in haar soberste en minst-eerzuch tige vorm gehandhaafd tegenover het mo torgeronk, tegenover die snelle verplaat sing niet-op-eigen-kracht die sombere lie den indertijd reeds deed voorspellen, dat de ledematen van de mens op den duur ontaarden en krachteloos zouden worden. De Vierdaagsen in Nijmegen hebben het woord van iedere huisdokter, die zijn pa tiënten uit wandelen stuurde om hun lichamelijke gezondheid en geestelijke x-ust te hergeven, ondersteund. En bezwaren tegen sportuitingen, die al te zeer door pu bliek en recettes beïnvloed zouden worden, golden hier niet bij. Felle strijd om per soonlijke roem deed er zich niet bij voor. Nu dit! Ruzie! Past dat bij de schone natuur en het mensen- en vogelengezang, bij het ontvluchten van het gejaagde stads leven met zijn spanning en problemen? Bevestigt dit het zo vaak geroemde orga- nisatievex-mogen? Twee Vierdaagsen! De .splijtzwam, de herrie, de tweedracht, de narigheid kortom. Het is een lelijke mis lukking. Het is ook onprettig tegenover de vele buitenlandse deelnemers, die het maar een rare vertoning zullen vinden. En geen reclame voor Nederland. Kan dit nu niet tijdig opgelost worden? De conferentie van Berlijn was heus moeilijker, al is die ook mislukt. R- P- WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse republikeinse senator Potter heeft Vrijdag te Washington verklaard dat de senaatssubcommissie voor het bestrijden van on-Amerikaanse bedrijvigheid, die onder leiding van senator McCarthy staat, haar voorxxaamste juridisch expert, de 27- jarige Roy Cohn, op staande voet dient te ontslaan, indien de besehuldiging van Ame rikaanse legerfunetionarisscn juist wordt bevonden, dat Cohn heeft gepoogd speciale voorrechten te verkrijgen voor de 26-jarige David Schine, een ander lid van McCar thy's staf, die is opgeroepen voor het ver vullen van zijn dienstplicht. Cohn heeft de openbare aanklager terzijde gestaan in het proces tegen het wegens atoomspionnage terechtgestelde Amerikaanse echtpaar Rosenberg. Hij vervulde dezelfde rol in het proces tegexi Amerikaaxxse communistische leiders van het tweede plan, die van sa menzwering tegen de staat werdexx be schuldigd. Colin is eerste luitenant in de Ameri kaanse nationale garde. Hij is kortgeleden opgeroepen om op twaalf Juni voor her halingsoefeningen te Camp Kilmer, in New Jersey, onder de wapenen te komen. Camp Kilmer staat onder bevel van brigade-gene raal Ralph Zwicker, die door McCarthy in een „eenmanszitting met gesloten deuren" van zijn commissie onheus zou zijn be handeld. De beschuldiging der Amerikaanse leger- functionarissen is vermeld in een x-apport, waarin voorts woixlt gezegd, dat ook Fran cis CaiT, hoofd van het personeel van Mc Carthy's subcommissie, met legerautoritei- ten over Schine heeft gesproken. Potter meende, dat de subcommissie eveneens zou een pei-sconferentie, die onmiddellijk na een korte vergadering van zijn sub-com missie werd gehouden. Hij zeide niet van plan te zijn Cohn te ontslaan, indien hij hem in dienst van de commissie zou kun nen houden. McCarthy ontkende de in het rapport vervatte beschuldiging van het pogen om ongeoorloofde invloed op het leger uit te oefenen ten behoeve van Schine. De rechtskundige raadsman van het leger, John G. Adams, zou hem, McCarthy, er van op de hoogte gebracht, dat genoemd rapport in voorbereiding was en dat het gepubliceerd zou worden, als de sub-com missie haar onderzoek tegen het leger niet zou staken. Het geheel gaf een verdraaide kijk op de toestand. De senator toonde aan de verslaggevers een memorandum, waarin de minister voor het leger Stevens aangehaald wordt als zeggende, dat de subcommissie haar onder zoek tegen het corps vex'bindingen van het leger zou diepen te beëindigen en liever een onderzoek moest instellen tegen marine en luchtmacht. Op McCarthy's verklax-ing, dat daartoe geen reden was, had Adams ge zegd, dat er wel genoeg onzuiverheid te vinden zou zijn en dat het leger wel voor de aanwijzingen zou zox"gen. In een ander rapport, van Cohn aan Mc Carthy, wordt gewag gemaakt van een som gelds, die de leger jurist Adams nodig zou hebben. De senator zeide Vrijdagochtend een tele gram aan Stevens, de minister voor het leger, gezonden te hebben, waax-in hij hem vex-zocht de pers mede te delen dat „toen wij de benoeming van Schine op een offi- cierspost bespraken" hij, McCarthy, er op aangedrongen had, dat Schine als ieder moeten overwegen of ook Carr niet ontsla- i ander dienstplichtige behandeld zou wor gen moet worden. Hij voegde hier evenwel den. Schine, zo diende minister Stevens aan toe: „Ik heb vernomen dat senator Mc Carthy en Roy Cohn feiten te berde willen brengen, die in strijd zouden zijn met het legex'rapport". Senator McCarthy heeft op een perscon ferentie verklaard, dat het rapport van het leger chantage is. McCarthy zeide dit op mede te delen, was bij het onderhoud aan wezig geweest en had zich met McCarthy's opmerking eens vei-klaard. Senator McCarthy antwoordde op de vraag of hij ooit er op aangedrongen had, dat Schine in New York gestationneerd zou wox'den, dat hij met minister Stevens „het Zo was het Vrijdag nog in Zandvoortvoor de koude Oostenwind een einde maakte aan onze eerste lentege noegens. Gezeten op een hekje aan de rand van de boule vard halentwee Zand- voortse vissers herin neringen op aan de gulle voorjaarsdagen van weleer. Boven hen heeft zich de jeugd genesteld. Ge lijk het de kinderen van deze eeuw be taamt heeft die zich gestoken in spijker broek. De weldoende warmte van het. zon netje daalt neer op twee generaties. soort werk" had besproken, dat door Schine het best verricht kon worden. Onjuist memorandum De minister van het leger, Robert Stevens, heeft Vrijdag een memorandum dat senator McCarthy gepubliceerd heeft, „geheel en al onjuist" genoemd. Stevens zei: „Elke beschuldiging, dat ik, te eniger tijd, er bij iemand op heb aange drongen een ondex'zoek in te stellen tegen de departementen van Marine, Luchtmacht of Defensie, in plaats van het leger en heb aangeboden aanwijzigingen te verschaffen voor een groot aantal onzuiverheden, is volkomen onjuist." De democratische senator Kefauver, lid van de senaatscommissie voor de strijd krachten, heeft in een verklaring voor de pers voorgesteld Adams en Cohn op te roe pen om hen voor de commissie van de strijdkrachten een verklaring onder ede te laten afleggen. Kefauver zeide te willen weten wie liegt in de kwestie van het verslag van het leger. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat het nog honderd controleurs zal aannemen om het onderzoek naar de loyaliteit van zijn werk nemers te bespoedigen. Het ministerie heeft reeds 226 controleurs in dienst. WASHINGTON (United Press). Ame rikaanse diplomaten zijn ervan overtuigd dat een vrede in Indochina door onderhan delingen op dit ogenblik zou leiden tot com munistische expansie ixi Azië en zullen zich tegen zulke voorstellen op de conferentie in Genève verzetten. Naar United Press verneemt zal de poli tiek van de Verenigde Staten op de vijf mogendheden-conferentie zijn: Een vrede door onderhandelingen op iedere basis die nu zelfs maar enigszins mogelijk lijkt te vermijden; Frankrijk, in Indochina te houden; Te helpen een toestand te scheppen, die de bevolking van Indochina zal aanmoedi gen tegen het communisme te vechten; Het Franse aanbod van onafhankelijk heid voor de bevolking van Indochixxa te steunen. Autoriteiten in Washington geven toe ontevreden te zijn over het Franse trai ningsprogramma voor inheemse troepen, maar de Fransen hebben een Amerikaans aanbod om de training over te nemen van de hand gewezen. Deze autoriteiten zijn zich bewust van de sterke Franse drang om zich uit Indochina terug te trekken en wijzen erop dat de oorlog in Indochina net zo populair is in Frankrijk als de ooxdog in Korea het in de Verenigde Stateix was. De autoriteiten zijn van mening dat de Russen de conferentie van de Grote Vijf wilden, omdat zij geloofden dat de com munisten daar in een sterke positie zouden zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Paracelsus; Waar geen liefde is daar is geen kunst, ook geen geneeskunst. (Van onze correspondent in Washington) Een week nadat de Amerikaanse presi dent een groot deel van de natie teleurge steld had door niet in klare taal een ver nietigend oordeel uit te spreken over de practijken van McCarthy, heeft hij opnieuw een persconferentie gegeven. Het verschil in sfeer met de persconfex-entie van een week geleden was opvallend. Maar er is in de afgelopen week dan ook heel wat ge beurd dat verklaren kan, waarom Eisen hower thans krachtiger optrad dan tevoren: de teleurstelling in de couranten van het hoogste niveau was algemeen. Kennelijk hadden de liberaal-denkenden gehoopt op een vastbex-aden optreden van de president en in die hoop zagen zij zich deerlijk teleur gesteld. ITet waren niet alleen de schrijvers van hoofdartikelen, die terneergeslagen waren. Het regende ingezonden stukken op de x-edactie-bureaux, cax-icatuur-tekenaars accentueerden Ike's slappe houding, televi sie-commentators trokken van leer tegen het gevaar van McCarthy voor Amerika's vrijheid. Eisenhower werd vergeleken met Hindenburg, Stevens met Van der Lubbe en McCax-thy uiteraard met Hitier. Het moet ook wel indx-uk hebben ge maakt in de hoogste kringen van de repu blikeinse pax'tij, dat Stevenson, de aanvoer der van de democraten, onmiddellijk poli tieke munt heeft trachten te slaan uit het feit dat McCarthy de president trachtte te verdringen en zelf naar het republikeinse roer greep. Dit alles heeft Eisenhower en de zijnen er kennelijk van ovexduigd, dat er wel wat steviger tegen McCarthy moest worden op getreden. McCax-thy, doende alsof hij de woordvoerder bij uitnemendheid voor de republikeinen was, heeft getracht zendtijd te krijgen om Stevenson van repliek te die nen. De hoogste leiding van de partij heeft er echter voor gezorgd dat hem dit niet gelukte. Thans zal Nixon op de rede van Stevenson antwoorden en daarmee is al thans een woordvoerder gekozen, die tussen Eisenhower en McCarthy staat. Het meest opvallend bleek echter de verandering, die deze week heeft plaats ge vonden op Eisenhowers persconferentie. De pi-esident kwalificeerde als „nonsens" Ste venson's bewering dat de republikeinse partij half de partij van McCarthy half die van Eisenhower geworden was. Ike onder schreef in algemene trekken de critiek die senator Flandei's de dag tevoren in de Senaat op McCarthy geoefend had en hij verklaai-de met veel klem, dat negatieve actie het geluk van de bevolking niet ver groot. Hij achtte het wenselijk, dat men WASHINGTON. (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft bekend gemaakt, dat boven Europa twee Amerikaanse militaire vlieg tuigen zijn aangevallen, maar dat de toe stellen veilig zijn geland. Behalve het feit, dat een der vliegtuigen in de staart was getroffen, waren geen bijzonderheden aan het departement bekend gemaakt. Het ministerie van Defensie deelde mede, dat volgens door de marine ontvangen be richten de twee toestellen een oefenvlucht maakten. Tevoren had de West-Duitse politie te München verklaard, dat een Tsjec'no-Slo- waaks jachtvliegtuig van het type Mig bo ven West-Duits gebied bij de Tsjechische grens schoten had afgevuurd op een Ame rikaans marinevliegtuig. Het jachttoestel was daarop naar Tsjechisch gebied ver dwenen, terwijl het aangevallen vliegtuig, dat door een ander toestel werd vergezeld, zijn reis in Zuidelijke richting vervolgde. Volgens radio-Praag heeft de Tsjecho- Slowaakse regering bij de Amerikaanse ambassade te Praag geprotesteex-d tegen een „schending van Tsjecho-Slowaaks ge bied door twee Amerikaanse vliegtuigen". Een Tsjechische jager had de Amerikaan se toestellen bevel gegeven te volgen en, V>en deze order niet werd opgevolgd, van zijn wapens gebruik gemaakt. In het protest wordt gezegd, dat Vrijdag middag twee Amerikaanse vliegtuigen, ko mend uit de richting van de Amerikaanse zóne van Duitsland, over Domazüze en Jach^mova, de plaats waar de Tsjecho- Slowaakse uraniummijnen liggen, hebben gevlogen. Geen gehoor gevend aan de op dracht van het Tsjecho-Slowaakse jacht vliegtuig om te landen, waren zij vervol gens in de wolken xn Zuidelijke richting verdwenen. De opperbevei'hebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Gruen- ther, vex-klaarde te Omaha iri de Ameri kaanse staat Nebraska, dat het gebeurde een nieuw bewijs vormt, dat de Sovjet bedoelingen ten aanzien van de „vrije we reld" niet veranderd zijn. Hij zeide\ dat de aanval in strijd was met „de Sovjet- campagne om aan te tonen dat er geen ge vaar ts". Het zou een „tragische vex~gissing" zijn van de „vrije wereld" als zij haar waakzaamheid zou laten verslappen, aldus generaal Gruenther Uit de koers? Volgens Amerikaanse functionarissen in Duitsland en Oostenrijk behoorden de twee vliegtuigen tot de zesde Amerikaanse vloot, die in de Middellandse Zee is gestation- neex-d. Zij hadden deelgenomen aan ma noeuvres. Genoemde functionarissen waren van oordeel, dat de toestellen klaarblijke lijk uit de koers waren geraakt. Zij konden niet zeggen, of er onder de bemannings leden gewonden waren. SINGAPORE (Reuter) Een Constel lation van tie „British Overseas Airways Corporation" (B.O.A.C.) is vanochtend bij een landing op het vliegveld Kallang bij Singapore verongelukt en in brand ge vlogen. Volgens een mededeling van de B.O.A.C. zijn alle 31 passagiers om het leven gekomen, terwijl acht van de negen leden der bemanning konden worden gered. Het toestel was op weg van Austx-alië, via Djakai-ta naar Londen. De Constellation scheen op Kallang een normale landing te maken, toen plotseling een felle steekvlam uit het toestel schoot. Ooggetuigen zagen enkele personen uit het fel brandende vliegtuig kruipen. Er was al dadelijk weinig hoop, dat de pex'sonen in de passagiei-sruimte het er levend hadden afgebracht. Onder de overlevende bemanningsleden zijn de gezagvoerder en de stewardess. In een officiële verklaring wox-dt gezegd, dat het helder weer was. De startbaan, waarop het ongeluk gebeurde, is voor het luchtverkeer afgesloten en alle burger- vliegtuigen worden naar elders gedirigeerd. Twee uur na de ramp was het wx~ak zover afgekoeld, dat tien verkoolde lichamen konden worden geboi'gen. Te Singapox-e werd meegedeeld, dat „de passagierslijst te Djakarta beschikbaar was." Volgens ooggetuigen wisten leden van de 'bemanning het toestel te verlaten, toen de neus van het vliegtuig afbrak. PARIJS. (Reuter). De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Bidault, zal mogelijk in het begin van Apri'. een bezoek brengen aan kanselier Aaenauei", zo ver neemt Reuter te Parijs, teneinde de bespre kingen over de Saar voort te zetten. De Franse regering ziet in het bereiken van overeenstemming omtrent het Saarvraag- stuk een vereiste voor het indienen van het EVG-verdrag ter ratificatie door het Fran se parlement. Oorspronkelijk werd ver wacht, dat de twee staatslieden gebruik zouden maken van de conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken van de kolen- en staalgemeenschap, die tegen het einde van deze maand te Brussel zou worden gehouden, om van gedachten te wisselen. Volgens de laatste inlichtingen te Parijs echter, aldus meldt Reuter, zal deze ver gadering nog enige tijd uitgesteld worden. De Nederlandse regering heeft, zo vervolgt Reuter, te verstaan gegeven, dat zij deze ministei-sconferentie, waarop de politieke aspecten van een Verenigd Europa bespro ken zouden worden, voorbarig acht, daar naar haar oordeel de politieke plannen voor een Verenigd Europa nog niet ver ge noeg gevordex-d zijn. Reuter meldt uit Saarbrücken, dat de re gering van het Saargebied het nieuwe Franse memorandum over de Saarkwestie heeft goedgekeurd. Een officiële woord voerder zeide, dat het nieuwe memoran dum, dat door minister Bidault aan kanse lier Adenauer was overhandigd bij het korte onderhoud tussen de twee staatslie den in Parijs, geen nieuwe Franse eisen behelst, zoals in persberichten was ver klaard, doch slechts een „gecondenseerde vèx-sie" van het plan-Van der Goes van Natex-s omvat, zoals dat goedgekeurd was. minder aandacht zou besteden aan onwaar dige onderwerpen. Concluderend kan men zeggen, dat de president gedragen door de publieke opinie die de laatste week tot uiting ge komen is en geprikkeld door critiek van partijgenoten en van het hoofd der oppo sitie thans met groter zelfvertrouwen en minder geremd, bereid is tegen McCarthy op te treden. Men zou bijna hopen, dat McCarthy zo onverstandig zou zijn, om op dit moment nogmaals over de schreef te gaan. De stemming is thans zo, dat het dan wellicht toch nog tot een beslissende strijd zou komen tussen Eisenhower en McCarthy. En, aan de uitslag daarvan behoeft men op dit moment niet te twijfelen. De 22-jarige sergeant-vlieger W. Meyer uit Dordrecht heeft gistermorgen kans ge zien met een brandende stx-aaljager een noodlanding te maken op een weiland op drie kilometer afstand van de vliegbasis Eindhoven. Toen het toestel tot stilstand kwam wist hij er door gebruikmaking van de schietstoel uit te komen. Hij kwam met een harde smak in het weiland neer en liep daarbij een hersenschudding en enkele kwetsuren op. Direct nadat sergeant Meyer met de Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Eindhoven was opgestegen geraakte het toestel in brand. De piloot deelde per radio aan de verkeerstoren op het vlieg veld mee dat hij zou probei'en een nood landing te maken. Dit gelukte hem op een weiland bij het dorpje Win tel re. Landbouwex-s, die op het land aan het werk waren, zagen het toestel naar bene den komen en op de. begane grond nog een afstand van ongeveer 150 meter afleggen. De piloot sprong er daarna met de schiet stoel uit. Personeel van de vliegbasis dat enkele ogenblikken later ter plaatse kwam, vond hem bewusteloos in het weiland. Hij werd naar een ziekenhuis ovex-gebracht. De brand in het vliegtuig kon spoedig worden geblust. TEHERAN (Reuter). Naar te Teheran wordt medegedeeld, is de Perzische oud minister van Buitenlandse Zaken dr. Hoes sein Fatemi, naar wie sinds de val van de regering-Mossadeq werd gezocht, thans gearresteerd. Bij de in het begin van deze week ge houden verkiezingen riepen enige betogers de Pex-zen op hun stem uit te bx-engen op Fatemi, de leider van de ondex-grondse „Nationale Verzetsbeweging". De oud-minister hield zich schuil sinds generaal Zahedi in Augustus van het vorige jaar dr. Mossadeq opzij zette. De regering had op het hoofd van Fatemi een prijs van 100.000 rialen (ruim 10.000 gulden) gezet. In September werd hij er door een re geringswoordvoerder van beschuldigd, dat hij zich met onwettige geldhandel bezig hield. Na het aan de macht komen van Zahedi, was aanvankelijk gemeld, dat Fa temi door een woedende menigte „in stuk ken was gescheurd". Bij een aanslag in 1952 op de toenmalige premier, dr. Mossa deq, liep Fatemi ernstige verwondingen op. (A.F.P.) De oud-minister had zich als „moellah" vex*momd met baard en tuband. Hij is naar het hoofdkwartier van het leger overgebracht, waar hij onder zware be waking staat. Inmiddels heeft Dai£ Fatemi. een neef van de oud-minister, zich vrijwil lig bij de politie gemeld. Mr. dr. R. Pos, algemeen vertegenwoor diger van Suriname in Nederland, zal 18 Maart uit Paramaribo naar Den Haag ver trekken. Naar de correspondent van het A.N.P. vernam, heeft de voltallige Surinaamse delegatie op de Ronde Tafelconferentie zich in beginsel accoord verklaard met het ontwerpstatuut. Wel is men van mening dat het noodzakelijk zal zijn, dat de R.T.C. in haar geheel bijeenkomt voor de defini tieve afdoening. Malenkov: Pi-emier Malenkov van de Sovjet-Unie heeft in een verkiezingsrede gezegd, dat de Sovjet-Unie streeft naar „een vreed zame economische concurrentie „tussen de Sovjet-Unie en de kapitalistische landen met inbegrip van de Verenigde Staten. Het is niet waar, zo zeide hij, dat de mens heid slechts tegenover twee mogelijkheden staat, namelijk „een nieuwe slachting in de wex-eld of voortzetting van de zoge naamde koude ooxlog". Voortzetting van de koude oorlog zou, naar hij zeide, uiteinde lijk uitlopen op een algemene slachting en ondex-gang van de beschaving. Verder zeide hij, dat de Sovjet-Unie grote waarde hecht aan de aanstaande Geneefse confex-entie, waaraan communis tisch China en andere belanghebbende landen als geliikbex-echtigden zullen deel nemen. De Sovjet-Unie wenst veirruiming van de economische betrekkingen met het Westen, aldus Malenkov. Hij drong er op aan elk internationaal probleem, hoe moeilijk ook, op vx-eedzame wijze op te lossen. De eerste- minister zeide zich la'achtig te verzetten tegen „een schikking, waarbij onder lei ding van een klein Europa een groot en aggressief Duitsland wordt geschapen". De gi-ootste hinderpaal voor verdere ver mindering van de internationale spanning is, dat de Westelijke mogendheden de re geling van internationale geschillen bena deren als „een gesloten militaire groep, die boven alles aggressieve militaire en strategische doelen in aanmerking neemt", zo betoogde hij. „De zaak van vrede en veiligheid is", aldus Malenkov, „door mil- lioenen mensen aangepakt. De Franse pa triotten verzetten zich tegen herleving van het Duitse militarisme. Ook in Itlaië en an der landen neemt het vex-zet toe". Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië vormde zich de laat ste dagen een nieuw krachtig hogedruk- gebied, dat zich. tot op grote hoogte in de atmosfeer uitstrekt en een grote stabiliteit vertoont. Tegelijkertijd daalde de lucht druk boven het Westelijk deel van de Middellandse Zee. De luehtdrukverschil- len namen daardoor boven West-Europa toe. Vrij krachtige Oostelijke winden voer den koude uit Rusland afkomstige lucht over Polen en Duitsland naar het Westen. In deze lucht komt veel bewolking exx plaatselijk mist voor, waarbij in Duitsland hier en daar zelfs enige sneeuw viel. Gis termorgen begon deze lucht over het Noor den van ons land te stromen. De zon slaag de er daar op vele plaatsen niet in de mist of laaghangende bewolking op te lossen, zodat de maximumtemparturen niet hoger werden dan 3 graden. In het overige deel van het land scheen de zon volop en kon de temperatuur nog oplopen tot omstreeks 11 graden. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag stroomde de koude lucht echter verder naar het Zuid-Westen over het land uit zodat ook daar de temperatuur sterk daalde. Verwacht mag worden dat deze toestand met koude Oostelijke winden verscheidene dagen zal aanhouden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand to és if; SS S 2 ai 3Ë - 3 C 3 a: c— zS Oslo zwaar bew. windstil —2 0 Stockholm zwaar bew. NNO 4 -1 0 Kopenhagen geheel bew O 7 -1 0 Londen geheel bew NNO 9 4 0 Amsterdam geheel bew. O 9 2 0 Brussel nevel ONO 7 1 0 Parijs onbewolkt ONO 7 2 0 Bordeaux zwaar bew ONO 4 9 0 Grenoble geheel bew. windstil 5 0 Nice regen NO 8 12 2 Warschau geheel bew. O 2 -1 0 Berlijn nevel O 6 2 0 Frankfort nevel NO 5 1 0 München mist windsti -5 0 Zürich nevel ONO 4 1 0 Genève nevel O 1 3 5 Locarno regen N 2 3 12 Innsbruck geheel bew. W 7 0 0 Rome geheel bew OZO 8 13 1 Neerslag laatste covmyro? 24 uur coocccoccoor zrryrr AANHOUDEND KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Matige tot krachtige Oostelijke wind Zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land enkele opkla ringen, Koud en overwegend droog weer. 14 Maart Zon op 6.59 uur. onder 18-41 uur. Maan op 13.17 uur. onder 4.53 uur. 15 Maart Zon op 6.56 uur, onder 18.43 uur. Maan op 14.32 uur. onder 5.17 uur. Maanstanden 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 Maart Hoog water- 20.36 en 23.32 uur Laag water: 5.35 en 18.26 uur. Zondag 14 Maart Hoog water: 12.22 enuur. Laag water: 7.11 en 20.12 uur. Maandag 15 Maart Hoog water: 1.08 en 13.37 uur. Laag water: 8.46 en 21.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1