Agenda voor Haarlem Niets overtreft T entoonstelling nagelaten werk van Frans Baljon Nieuwe Muiderkring opgericht Jongen die niet deugen wilde werd in Engeland beroemd iinnmnj Los werkman uit Velsen in hoger beroep Minister Algera op Schouwen-Duiveland Qrenbijter vier maanden achter slot en grendel Mode-vorst Fath naar Nederland Militaire pensioenbond protesteert ZATERDAG 13 MAART 1954 3 ft Verzending van zeepost Texel krijgt waterleiding Beroving in poortje Procureur-generaal vindt straf te licht Afsluiting van het Dijkwater bepleit Drie shows op streng bewaakt Oud-Wassenaar Directeur der „Omme landen" vereffent een schuld Kerkelijk Nieuws Militair aangereden door personenwagen DAT 15 GOED GEZIEN Jonkvrouwe Van Spengler onderscheiden 99 OP 20 Maart begint in „Het Huis van Looy" een onder auspiciën van het Frans Halsmuseum te houden tentoonstel ling van werken van de Hollandse schilder Frans Baljon, die zijxj eigenlijke naam als schilder maakte in Engeland, waar hij sedert 1935 tot aan zijn sterven op 12 November 1953 woonde en werkte. Zijn vrienden achten het van belang, dat dit werk, een uitgebreid oeuvre, niet alleen in het buitenland (vooral Engeland en Amerika) bekendheid geniet, maar ook in Nederland althans wordt getoond. Baljon zelf heeft nooit zijn Nederlands staats burgerschap verwisseld voor een Engels, omdat hij later niet bekend wilde staan als een Engelse, doch als een Hollandse schilder. Door zijn lange verblijf in Engeland is zijn naam hier weinig bekend geworden. Toch zal de oudere generatie in Haarlem zich misschien nog de jonge Frans her inneren. Geboren op 3 November 1901 in de pastorie te Spaarndam, was Frans reeds op jeugdige leeftijd een opvallende figuur. Zijn houten strijdwagen, waarmede de Spaardammer jeugd hem door het dorp trok, zal menigeen, die hem toen kende, nog niet vergeten zijn. Ook zijn talloze kwajongensstreken, die de meester van de Spaamdammer school deden uitroepen: „Die jongen van Baljon deugt niet", blijken nog menigeen wel bekend. In Haarlem ging hij eerst naar het Gym nasium, toen naar de H.B.S. Ook daar de monstreerde hij zijn ontembare levens lust en zijn revolutionnaire trek zich nimmer aan banden te laten leggen. De leraren van het Gymnasium hebben wat te stellen gehad met de twee vrienden Baljon en Boerlage (thans notaris). Frans leerde niet, zat vol grappen en onzin. Zijn middelbare opleiding werd een fiasco. Reeds van zijn achtste jaar af wilde hij tekenen (en dit terwijl hij slechts één oog goed tot zijn beschikking had, met het andere zag hij nauwelijks contouren!) Na het fiasco op de middelbare scholen be sloot zijn vader, dominee Baljon, hem dan maar zijn zin te geven. Frans wilde niet naar een Academie en zo kwam hij bij de schilder Wenckebach in de leer, ook de schilder Iiarz was bij zijn opleiding be hulpzaam. Hier maakte hij snelle vorde ringen. Wenckebach zag hoe Baljon in korte tijd een goed palet wist te maken. Doch ook hier weer demonstreerde zich de eigenschap, die Baljon zijn gehele leven be hield: een ontembare levenslust, het on stuimig zijn eigen weg willen gaan. Hoe vaak heeft de Haarlemse burgerij in die tijd hetzelfde gedacht en gezegd als reeds voordien de Spaarndammer school- ADVERTENTIE Vooral voor a.s. en jonge moeders, kleuters en kinderen. Ook aanbe volen bij winterhanden, winter voeten en zgn. „kloven" in de vingers. ZATERDAG 13 MAART Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de vrouw, 1017, 1923 uur. Stadsschouwburg: „Het geiteneiland", Rotterdams Toneel, 3 uur. City: „Pijlen der Kiowa's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ver waarloos de liefde niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Maca dam", lo jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „De slag om Stalingrad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wat 'n nactht vannacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Europa '51", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Verboden spel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zonen der Sioux", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 14 MAART Zuiderkapel: H. v. d. Brink, 10 uur; ds. J. Visser, 5 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Kre lagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voorjaars- beurs voor de vrouw, 1317, 1923 uur. City: „Pijlen der Kiowa's", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verwaarloos de liefde niet". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „La Traviata", 14 jaar. 11 uur. „De verove ring van de Mount Everest", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De slag om Stalingrad", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wat 'n nacht vannacht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: dr. Portielje spreekt bij dierenfilms van de heer Ver- kruijsen, 11 uur. „Europa '51", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Verboden spel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zonen der Sioux", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 15 MAART Zang en Vriendschap, Jansstraat 74: Bij eenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité: Bij eenkomst, 8 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10—17. 19—23 u. City: „Pijlen der Kiowa's", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ver waarloos de liefde niet", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest"-, alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De slag om Stalingrad", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wat 'n nacht vannacht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Europa '51", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Anna Karenina", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „In de macht der gang sters", 13 jaar, 2.30 en 8 uur. meester: „Die jongen van Baljon deugt niet". Ook nog in een latere periode moet ditzelfde menigmaal gedacht zijn, toen naast Frans' vriend Boerlage een derde voor het leven er bij kwam: Mensing (nader hand professor in de Arabische talen, tot aan zijn dood). Het was de periode, toen Baljon in de Stompe Toren te Spaarn- woude verbleef en hij zijn grote verzet tegen alle sociale burgerlijkheid zeer dui delijk kenbaar maakte. Ongeveer vijfentwintig jaar oud volgde op zijn leertijd een studiereis naar Italië. Kort daarop, omstreeks 1927, vertrok hij naar Suriname, waar toen zijn ouders woonden. Na een kleine twee jaren keerde hij terug met een veel belovende collectie schilderijen en studies uit het tropenland. Toen volgde er jaren, waarin de Haar lemse burgerij gelijk scheen te krijgen in de beoordeling, dat die jongen van Baljon niet deugde: een tijdperk, gedurende en kele jaren van ellende en armoede volgde. Voor Baljon zelf is dit misschien wel zijn zwartste lijd geweest, ook al kon hij naar buiten doen alsof het hem niet deerde. In 1932 vormde zich vervolgens een kring belangstellenden rond hem. In de jaren 1932 en 1933 beloofde de Stompe Toren een soort cultureel centrum te wor den, waar vele prominente mensen uit het eigen land, maar ook van buiten de grenzen tezamen kwamen. Diegenen uit Haarlem en omgeving, die zich die tijd nog herinneren, zullen nog wel terugdenken aan de lezingen, die de huidige professor Oldewelt, toen leraar te Bloemendaal, daar van tijd tot tijd hield, staande in de oude preekstoel. Maar de ontembare Baljon voelde ook dit weer als banden, die hem gingen kwel len. Een zeewaardig jacht bracht uitkomst. In* 1935 vertrok hij, na het sterven van zijn moeder, naar Engeland. De toen 34-jarige schilder heeft daar verder geleefd, ge woond en gewerkt. FIij is daar een zeer gezien schilder geworden. TOT ongeveer 1946 schilderde hij natu- ralistisch-impressionnistisch. Doch rond 1946 werd zijn leven wederom ten hevigste geschokt door particuliere omstandigheden. Het was geen materiële ellende thans, maar een diepe geestelijke schok, die hem zijn gehele expressie in zijn werk deed veran deren: Hij keerde zich van het naturalisme af. Doch ook in deze richting behield hij volkomen zijn persoonlijke onstuimigheid en zijn brillante stijl. Zijn werk trok de aandacht van het blad The Studio, waarin een artikel over hem met reproducties van zijn werk verscheen. Savernake Fox'est, in Wiltshire, waar hij een cottage bewoonde midden in het woud, werd wederom een internationale pleisterplaats, waar Engel sen, van hoge adel tot eenvoudige werk lieden, evengoed als Amerikanen en andere buitenlanders kwamen om zijn werk te zien en te kopen. Baljon werd wederom een centrale figuur in artistieke kringen, totdat zijn plotseling sterven een einde mèakte aan zijn loopbaan, die zich reeds richtte naar internationale beroemdheid, een schok gaf aan zijn talloze vrienden en aan hen, die steeds weer zijn evoluties met intense belangstelling volgden, de hoop ontnam nog verdere ontwikkelingsstadia te mogen meemaken. Ook ontnam hem zijn dood de mogelijk heid zelf de expositie van zijn werk te Haarlem mede te maken. Het was een hartewens van Baljon om juist in Haarlem, waar hij zo'n belhamel was geweest in zijn jonge jaren, te tonen dat het „jongetje dat niet deugde" was uitgegroeid tot een zeer bekwaam schilder. Baljons vrienden beseffen, dat het een belang is voor „artistiek Holland" de aan dacht op deze merkwaardige schilder te vestigen, die in zijn abstracte werk getuigt van een mystisch-religieuze inslag. Dr. M. LIETAERT PEERHOLTE Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: m.s. „Celebes" (18 Maart), naar Nieuw Guinea: m.s. „Bali" (8 April), naar de Nederlandse Antillen: s.s. „Boskoop" (15 Maart), naar Suriname: s.s. „Cottica" (17 Maart), naar Canada: s.s. „Rijndam," (17 Maart), naar Argentinië en Chili: s.s. „An- trerios" (18 Maart), naar Brazilië en Uru guay: m.s. „Alnatie" (17 Maart). ADVERTENTIE mil helpen promptt Maandag zal te Den Burg de eerste buis worden gelegd voor het op het eiland Texel aan te leggen waterleidingnet, waar op ongeveer 2000 huizen zullen worden aangesloten. De uitvoering zal ongeveer drie millioën gulden vergen en ongeveer een jaar duren. Zodra het pompstation, dat ten Zuiden van De Koog wordt gebouwd, gereed is, zal eerst Den Burg worden aan gesloten. Men verwacht dat dit reeds de komende herfst het geval zal zijn. Gistermorgen stond voor het Amster damse Gerechtshof terecht L. T., een jeug dig los werkman uit Velsen die in hoger beroep was gegaan tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank, op 24 December 1953 gedaan, waarbij T. wegens diefstal en mishandeling veroordeeld werd tot een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den. T. zou in de nacht van 23 op 24 Septem ber 1953 een zekere J. v. d. P. uit Velsen vlak bij diens huis, in een donker poortje, de keel hebben dichtgeknepen en zijn por- temonnaie met ongeveer acht gulden er in, hebben weggenomen. Hebt u die aanranding gepleegd?,, vroeg gistermorgen de president, mr. W. A. Vos. Dat kan ik niet gedaan hebben, was het antwoord van de verdachte. En waarom niet?, wilde de president weten. Omdat ik niet tot zulke dingen in staat ben! Doch de president bewees het tegendeel door eens iets uit het strafregister van L. T. voor te lezen. Net als dat tijdens de behandeling van deze zaak in Haarlem het geval was, ble ken ook nu weer de verklaringen sterk uiteen te lopen. Vast staat evenwel, dat L. T. op 23 Sep tember van 's middags twaalf uur tot mid dernacht in een café in Velsen heeft geze ten, tezamen met de negentienjarige recla metekenaar J. A. G. uit Beverwijk. De jongelui hebben ieder ongeveer dertig glaasjes bier en bessenjenever gedronken. Een kwartier voor sluitingstijd was de ze ventigjarige v. d. P. het café binnengegaan en had enkele bestellingen gedaan. L. T., de negentienjarige J. A. G. en v. d. P. heb ben hierop vlak na elkaar het café verla ten. V. d. P. beweerde, dat hij alleen een poortje, dat zich vlak bij zijn huis bevindt, was binnengetreden, waarna hij bij zijn keel was gegrepen en bestolen. Tegenover de politie, die hem even later gewond in het poortje vond liggen, had hij gezegd te zijn overvallen door „de mensen, met wie hij in het café had zitten zingen". Dit zou den J. A. G. en L. T. geweest zijn. Het was evenwel aardedonker in het poortje, zodat het vrijwel onmogelijk moet zijn geweest, iemand te herkennen. Van een drietal getuigen, dat gistermor gen ondervraagd werd, vertelden er twee gezien te hebben, dat v. d. P., ondersteund door twee personen, het poprtje was bin nengegaan. De derde getuige had een be nauwd keelgeluid gehoord, gevolgd door een plof. Toen zij voor het raam van haar woning was gaan kijken, zag zij twee per sonen het poortje uitwandelen. J. A. G„ als getuige gehoord, verklaarde, dat hij, tijdens zijn wandeling naar huis, bij het bewuste poortje gekomen, L. T. er uit zag komen. Zij waren toen samen door gelopen. G. had wel een plof gehoord, doch over het voorval had geen van beiden ge sproken. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoef- felman, achtte in ieder geval bewezen, dat vex-dachte een aandeel in deze beroving heeft gehad. Of zijn vriend medeplichtig is geweest, wilde hij op deze zitting maar in het midden laten. Hij achtte de straf, die de HaaiTemse rechtbank had opgelegd te licht en requireerde twee jaar met aftrek. De raadsman van verdachte, mr. W. den Houting, betoogde, dat de getuigen welis waar in deze personen bij de oude man hebben waax-genomen, doch dat geen van hen in deze personen de twee jongens heeft hex-kend. Het wettig bewijs achtte hij niet bewezen; daarom vroeg hij vrijspraak. Het Hof zal op 26 Maart arrest wijzen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft Vrijdag een werkbe zoek gebracht aan Schouwen en Duive- land. Hij maakte per auto een tocht over het eiland, waarbij verschillende in uit voering zijnde objecten werden bezocht. Hier volgde een bespreking in het stad huis van Zierikzee met B. en W. van deze gemeente over de waterkeringen van Zie rikzee aan de havenzijde. Hier fungeren tientallen woningen als waterkering en worden de van de haven naar het Westen lopende straten bij hoge vloeden door zo genaamde „vloedplanken" geblokkeerd. In het structuurplan van Zierikzee is voor gesteld aam deze gevaarlijke toestand een einde te maken door het aanbrengen van een keersluis in de haven, d'ie bij hoge vloeden zou kunnen worden gesloten. Bij het bezoek van de minister aan het Dijkwater kwam de gedachte naar voren aan afsluiting, waarbij 145 ha land zou worden gewonnen. Deze plannen worden nader bestudeerd. Een definitief besluit hieromtrent is zeer spoedig te verwachten. In Ouwerkerk gebruikte het gezelschap de thee in de woonwagen van burgemeester en mevrouw Romeijn. „Een gemeen stukje mens", noemde de politierechter in Amsterdam de 52-jarige veehouder R. van A. uit Hilversum, die gisteren terecht stond, omdat hij tijdens de jaaidijkse veemarkt in een café te Naai'den een andere veehouder in zijn linker oor had gebeten, waardoor dit lichaamsdeel zo ernstig werd gewond, dat het door een chirurg gehecht moest worden. De politierechter veroordeelde de man terzake van zware mishandeling tot vier maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf, en tot betaling van de doktersreke- ning van zijn slachtoffer. Zowel de politiex-echter als de officier van Justitie, die di'ie maanden had geëist, waren van mening, dat deze mishandeling de perken ver te buiten was gegaan en dat hier eigenlijk beter kon gesproken woixlen van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Van A. was na een woordenwisseling vrij onverwacht op de veehouder gespron gen, waardoor deze achterover was geval len. Een als getuige gehoorde toeschouwer had letterlijk verklaard: „Toen ging hij aan zijn linker oor liggen vr Van A. was reeds eerder veroordeeld omdat hij eens van iemand een stuk van de neus had afgebeten en ook een stuk van een oor. „U gaat tekeer als een dolle hond", zei de politierechter. ADVERTENTIE «Él 1 Het Nederlands Verbond der Verenigingen ..Pro Juventute" houdt van 13 Maart tot en met 4 April a.s. in het gebouw „Arti et Amicitice" te Amsterdam een internationale tentoonstelling van kindertekeningen naar sprookjes van Andersen. Op de foto een serie tekeningen van Japanse kinderen. Op 15 Maart zal in de ridderzaal van nev. Muiderslot ten overstaan van notaris mr. J. Winkel een stichting in het leven wor den gei-oepen onder de naam „Vrienden van het Muiderslot". Artikel 2 van de sta tuten luidt: „De stichting heeft ten doel de traditie van zeventiende-eeuwse Mui derkring naar beste vei'mogen voort te zetten en het Muidei'slot een eigen beteke nis in het hedendaagse cultuurleven te geven. De stichting beoogt haar doel te verwezenlijken met het in het leven roepen van een cultureel gezelschap van ten hoog ste vijftig wex-kende leden". De Muider- kx-ing wordt opgebouwd uit zeven afde lingen, elk van zeven werkende leden, ge vormd door dichtei's en prozaïsten, kunst historici en essayisten, toneelspelers en voordrachtkunstenaars, scheppende en uit voerende musici, beeldende kunstenaars en architecten, industxuëlen en economen, overheidspersonen. Het lidmaatschap zal worden verleend voor het leven, met dien verstande, dat een werkend lid bij het bereiken van de 75-jarige leeftijd verder als honorair lid wordt beschouwd. De leden komen ten minste één keer per jaar, omstreeks 21 Mei (sterfdag van Hooft) in plenaire zitting in het Muider slot bijeen. Tijdens die zitting wordt door ADVERTENTIE Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoals dat helpt! Iloog boven het glinsterende water van de Victoria-toren te ontdoen van zijn steigers, Theems met een schitterend, uitzicht op Londen, zijn arbeiders druk bezig de :die nu zullen worden opgetrokken rondom de legendarische Big Ben (links, op de achtergrond). één der leden een wetenschappelijk-cultu- rele voordracht gehouden. Dan volgt een gemeenschappelijk banket en daarna een kunstzinnige manifestatie, eveneens ver zorgd door de leden. Het stichtingsbestuur bestaat (in alphabe- tische volgorde) uit de volgende personen: de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, ir. E. L. A. Driessen, jhr. H. W. C. Hooft van Woudenberg, slotvoogd Ton Koot, prof. dr. Garmt Stuiveling, me vrouw H. van VoolenKasten en Jan van Zutphen. In Mei 1954 hoopt de Muider kring haar eerste plenaire zitting in het Muiderslot te houden. Voor niet-leden zal eens per jaar een artistieke manifestatie worden georgani seerd, voornamelijk ten bate van een so ciaal, liefdadig of cultureel doel. De Parijse mode-ontwerper Jacques Fath is van plan om in gezelschap van zijn echt genote en zeven mannequins op 10 en 11 April een bezoek aan Nederland te brengen. In zijn bagage bevindén zich 120 nieuwe modellen, die in een drietal mode shows op kasteel Oud-Wassenaar, waar Fath zal logeren, getoond zullen woi'den. Deze evenementen zullen zeer exclusief zijn, want in totaal zullen slechts 1100 per sonen van Faths creaties kunnen genieten. Dan zullen de geheimen van Faths opvat ting van de wespentaille en wat dies meer zij, haarfijn uit de doeken worden gedaan. Een aantal plaatsen is geresex-veerd voor leden van het corps diplomatique en even tueel ander hoog bezoek. Niet slechts japonnen, hoedjes, dessous en schoentjes zullen worden getoond; ook de nieuwste creaties op het gebied van kousen, namelijk met gestyleerde luipaard- vlekken, lieveheerbeestjes en ragfijn chan- tillykant zullen worden gedemonstreerd. De collecte is verzekerd voor 134.000. Bovendien zullen zijn modellen voor een waarde van 110.000 aan juwelen torsen. Het is vier jaar geleden, dat Fath in Victoria te Amsterdam shows hield, die in ware opstootjes van een in grote opwinding vei-kerend vrouwelijk publiek ontaardden. Deze excessen zullen worden voorkomen door strenge selectie van het publiek en bewaking van kasteel Oud-Wassenaar door rechercheui-s van de Rijkspolitie. Alleen op deze voorwaax'den was Fath bereid, op nieuw in Nederland zijn creaties te demon streren. Zijn ontwerpen worden door slechts 34 Nederlandse dames rechtstreeks vau de ontwerper gekocht. De confectie-industrie zorgt er voor, dat honderdduizenden ande- ren zich in de schaduw van het mode-genie kunnen koesteren. Twaalf Nedex-landse kappers zullen de eer genieten, de haren van Faths manne quins te mogen bijkammen. Tijdens een conferentie, welke twee zui vel deskundigen van de Belgische vennoot schap „Miilkc-Desmet" Vrijdag in Gronin gen met de heer De Boer, directeur van de zuivelfabi'iek „De Ommelanden" hebben gevoerd, verscheen daar een deurwaarder, die de auto, waarmee de Belgen naar Gro ningen waren gekomen, in beslag nam. Dit geschiedde in opdracht van de heer De Boer, wegens een vordering, welke „De Ommelanden" nog heeft op de „Milko- Desmet". De Belgen hebben een kort ge ding tegen „De Ommelanden" aanhangig gemaakt bij ds arrondissementsrechtbank te Groningen. Het zal vandaag worden be handeld. Op een openbare vergadering van de Al gemene Militaire Pensioenbond ïn Amster dam heeft de president van die bond, de heer W. Stuut, gisteren in een toespraak gezegd dat de gepensionneerrie overheids dienaren gedwongen zijn in het openbaar te getuigen van de ondragelijke financiële toestand, waarin zij zijn komen te veike- ren. Na de eerste wereldoorlog toonde de toenmalige legering nog begrip door de pensioenen te verhogen met 40 procent. Dit fundament was door de regeringen van na 1946 geheel uit het oog verlox-en. De heer Stuut betoogde dat de thans in beroering gekomen gepensionneerden zich niet eerder uit de openbaarheid zullen te rugtrekken, voordat hun recht zal zijn ge daan. Zij zullen blijven protesteren in een land, dat zijn goedkeuring heeft gehecht aan de algemene verklaring van de rech ten van de mens. Hij besloot met de wens dat de regering spoedig die maatregelen zal nemen, die herhaaldelijk zijn gevraagd: een voorschot, in afwachting van de voorstellen, die zij van de staatscommissie verwacht, opdat zorg en armoede van de gepensionneerden zullen plaats maken voor wat geluk en le vensvreugde. Ned. Herv. kerk Beroepen te Heilouw (toez.) J. v. d. Gx-aaf, cand. te Leerbroek. Beroepen te Ede (vac. J. v. Sliedregt) J. v. d. Velden te De Bilt. Aangenomen naar Lage Vuursche J. A. de Bx'uin, cand. te Bodegraven, die be dankte voor Brandwijk, Eemnes-Buiten, Goudriaan (toez.), Kamperveen, Ottoland (toez.) en voor Veen (N.Br.) (toez.). Chr. Geref. kerken Bex-oepen te Ouderkerk a. d. Amstel K. J. Velema te Midwolda. Evang. Luth. kerk Aangenomen naar Zaandaxn P. Estié, prop. te Bussum. Geref. gemeenten Beroepen te Katwijk aan Zee H. Ligten- berg te Rotterdam-W. Tweetal te Dordrecht: J. W. Kersten te Genemuiden en L. Rijksen te Middelburg. Beroepen te Ridderkerk H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Voor de Utrechtse rechtbank heeft een 23-jarige stationsarbeider uit Utrecht te rechtgestaan beschuldigd van het veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel. Hij reed op 10 October met een lorrie over het d ex-de perron te Utrecht, dat vrij smal is. Hij had een lading kranten op zijn wagen, welke hij moest afleveren voor de trein naar Arnhem, die op het punt stond te vertrekken. De meeste reizigers waren reeds ingestapt, maar er nadexxle nog een troep militairen. Hoewel verdachte voort durend claxonneerde, sprong een der mili tairen eenklaps naar voren. De verdachte remde krachtig, maar kon niet verhinde- ren, dat de militair met zijn benen onder de lorrie kwam en ernstig werd gewond. De officier van justitie meende, dat de verdachte te hard en te roekeloos heeft gereden, hoewel hij de troep militairen zag aankomen. Hij wilde er rekening mede houden, dat ook de militair niet geheel vrij uit gaat en eiste 40,boete. De recht bank zal op 26 Maart vonnis wijzen. ADVERTENTIE EEK BRIL VAN K E I P GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Veertig jaar directrice van B o ddaert-teh ui zen Als blijk vain waardering voor haar veertigjarige werkzaamheid als directrice van de vereniging „Boddaei't-Tehuizen" te Amsterdam, is jonkvrouwe C. G. van Spengler door de Koningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Dit heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Vrijdagavond meege deeld tijdens het 51ste jaarfeest der tehui zen in Bellevue te Amsterdam. De Com missaris heeft de directrice daarbij de ver sierselen, behorende bij deze onderschei ding, op de boxvst gespeld. De voorziter der vereniging „Boddaert- Tehuizen", mr. W. Bakhuys Roozeboom, opende dit jaarfeest, waarin zowel het 51- jarig bestaan van het werk in de tehuizen, het vijftigjarig bestaan der vereniging, als het veertigjarig jubileum van de directrice werd gevierd. Hij schetste de zware taak van die huidige directrice, die in 1914 de leiding overnam van de stichtster dezer tehuizen „voor het opvoeden van kinderen met aanpassingsmoeilijkheden". Namens het bestuur schonk de voox~zitter jonkvrou we Van Spengler een radiotoestel. De kinderen van de tehuizen voerden een kinderoperette „Luilekkerland" op. Behalve de Commissaris der Koningin en baronesse J. W. de Vos van Steenwijk- Van Roven, woonden ook burgemeester mr. A. J. d'Ailiy van Amsterdam en zijn echtgenote het jaarfeest bij.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5