Spitsere leest, hogere hak invloed van Italië doet de kinderpolitie Wist U dat Een kinderjurkje WAT Schoenen voor a.s. seizoen Goede voeding Neem Blikgroenten D. van Staveren sprak over film en jeugd A an vraagfo rm ulier HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DIT MAKEN WE ZELF Heb je dat van die blikgroenten gelezen Waar op tatei Studiebeurzen van de Raad van Europa Nachtdienst apotheken Burgerlijke Stand van Haarlem L i n o n Ouderavond H.B'S. A. 7 Nogmaals gemaal de „Lijnden" Ga met uw kinderen wandelen ZATERDAG 13 MAART 1954 oor cle<V rouw Sla van biet en knolselderij 350 g gekookte biet, een kleine knolselderij, 2 kleine gekookte aardappelen, melk, azijn, zout. De aardappelen fijnwrijven en met melk en azijn tot een dunne saus roeren. De biet stropen en in blokjes snijden. De knolselderij in plakken snijden, deze schillen en in smalle reepjes verdelen. Selderij en biet met elkaar vermengen en door de slasaus roeren. De sla op smaak afmaken. De groenten schoonmaken. De biet in reepjes verdelen. Het lof en de kool van de stronk ontdoen en snipperen, de aard appelen in plakken snijden, de peterselie zeer fijn snijden. De bieten en het lof apart wegzetten in een mengsel van olie en azijn, de kool op smaak afmaken met slasaus. Door een paar lepels slasaus de peterselie roeren. In het midden van een schaal de aardappelplakken leggen en deze met de peterseliesaus bedekken. De biet- en de witlofsla laten uitlekken en de rode, witte en groene groente in vakjes om de aardappelen heen schikken. Wie verzorgt me nu moeder het niet meer doet? Modeontwerpers, zowel op kleding- als op schoenengebied zijn er in ons land steeds meer op uit, de Nederlandse vrouw in élégance te doen wedijveren met haar zusters uit de zuidelijke lan den. Dit seizoen is het Italië, dat op beide terreinen de toon aangeeft. En wij kunnen niet ontkennen, dat die nieuwe Italiaanse leest: spitsere en hogere hak ken en spitsere voorschoenen, elegant is. Het valt evenwel te betwijfelen of veel Nederlandse vrouwen op de rag fijne hakjes en smalle schoentjes goed zullen kunnen lopen. Bovendien zijn ze eigenlijk alleen geschikt om met stra lend zomerweer te dragen en die straling valt hier wel eens tegen. Daarom is het goed, dat hier over het algemeen een middenweg tussen de Italiaanse en iets bredere Spaanse leest wordt gezocht. Deze groene flats met aparte leren zool zijn geïnspireerd door de Indiaanse mocassins. De naden zijn met de hand genaaid. Zoals de foto laat zien, zijn deze schoenen heerlijk soepel. hand de Old Finish bij de meubels wordt uitgebannen, bij de schoenen de Old Finishkleur haar intrede doet. Zij was o.m. op de show van het Modecen trum voor de Schoen- en Lederbranche in Carlton Hotel te Amsterdam te zien bij een flat en een pump met Engelse leest. Men moet er van houden! Wat de herenschoenen betreft, daar bij doet de wat spitsere Italiaanse leest het niet slecht. Veel aantrekkelijks leek ons bij de getoonde herenschoenen niet. En voor de dames hopen we maar op een stralende zomer. DAPHNE Een van de vele modellen, die de Italiaanse mode ons hier brengt: een sierlijke schoen met open hiel en open teen en met vrij spitste hak, die voor de Nederlandse vrouw gelukkig bij dit exemplaar nog niet zo hoog is. Modieus zijn de schoenen echter en vooral de avondschoentjes. Rood satijn, als versiering op de voorschoen en als hak, wordt veel gebruikt ter opluiste ring van het zwarte avondschoentje. Steeds meer wordt er gestreefd ook naar grotere soepelheid van de schoen, waarbij van belang is de buigzaamheid van de zool. Toegepast wordt dan ook het ultra flexibele zoolleer. Soepel bij uitnemendheid is de handgenaaide flat in mocassinmodel. Volgens dezelfde maakwijze worden ook vlotte, stevige sandalen met platte hakken vervaar digd. De binnenzool van de moderne sandaal is geheel in die voetvorm ge perst. Naast de flats, die nog veel gedragen zullen worden, zijn er enerzijds de schoenen met nog lagere hakken - de z.g. ballerina's, van leer en linnen, met slechts een dun achterlapje als hak - en anderzijds de modellen met een klein hakje van 3 tot 4 cm. Uiteraard heeft de uitgaansschoen meestal een hogere hak, van 4 tot 5 V2 cm. Nylon wordt nu ook voor schoenen gebruikt en wel als bovenstof. De schoe nen kunnen hierdoor luchtiger worden gemaakt. Voor een betere sluiting om de wreef wordt nylon met lastex ver werkt. De kleuren zijn aangepast aan de kie ling. Er zullen vnl. donkerbeige en licht bruine tinten worden gedragen. Daar naast zal er kersenrood en grijs zijn. Met behulp van anilineverf kan nu ook aan het leer meer variëteit aan kleuren wor den gegeven. Wonderlijk is, dat nu zo langzamer- ....dat u glanzende speelkaarten kunt schoonmaken met een mengsel van halt water half geest van salmiak? .dat de glans van uw zwarte schoen smeer wordt verhoogd door toevoeging van enkele druppeltjes petroleum? dat u schoenen sneeuwwater-vrij kunt maken door ze warm in te wrijven met een warm mengsel van was met schapenvet? Een kleine turf van zes jaar wordt door een forse agent bij de kinderpolitie binnengebracht. De jeugdige delinquent werd op straat aangetroffen met een ijzeren ketting, waaraan een enorme haak van een hijskraan bevestigd zat. Hij kon het meer dan vijf kilogram wegende vrachtje nauwelijks torsen. „Voor me mecano". sprak hij trouw hartig, toen men hem vroeg waarom hij dit had weggenomen. Wanneer het werk van de kinder politie slechts dergelijke humoristische tafereeltjes omvatte, zou het leven er wel wat minder triest uitzien. Maar hiertegenover staan talloze hartver scheurende gevallen, onder andere dat van Keesje. Hij was een angstwekkend mager jongetje zoals hij op zekere dag bij een willekeurig huis aanbelde en een boter ham vroeg. Hij werd binnengehaald en kréég zijn boterham. Toen zijn gast vrouw aan de manier waarop hij schrok te zag, hóe uitgehongerd dit kind was en hoe intens verwaarloosd, toen het bovendien halsstarrig weigerde te zeg gen waar het woonde, belde zij de politie op. Kleine Kees is niet meer teruggegaan naar zijn eigen huis. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij binnen Nouveauté op het gebied der shawls: de ronde shawl van bedrukte zijde, die met meer gratie valt zonder ontsierende hoeken en vouwen. Voor een meisje van 4 jaar maken we deze week dit snoezige jurkje. We kun nen het maken van een soepele wollen of half wollen stof die te verkrijgen is in de breedtes van 90 en 130 cm. We hebben het patroon voor u uitge werkt voor een stof van 90 cm breed en hebben dan 1.90 meter nodig, maken we het jurkje van een stof die 130 breed is, dan hebben we genoeg aan 1.30 meter. De maten zijn: bovenwijdte 64, rug lengte 24, lengte jurkje f>5, mouwleng te 32. Nadat we de maten gecontroleerd hebben, tekenen we de patronen op ware r* V)Q grootte na en leggen ze op de stof, zoals de tekening dit aangeeft. Het jurkje sluit van achteren in een splitje, dat we in het rokje door laten lopen, ongeveer 18 cm in totaal. Onder in het jurkje maken we een zoom van 10 cm zodat uw dochtertje ook het vol gende jaar dit jurkje nog zal kunnen dragen, het modelletje is wijd genoeg hiervoor. Het ronde pasje kan desgewenst af gewerkt worden met zigzagband of, als u erg handig met de naald bent, ver sierd worden met kleine geborduurde bloemetjes. m, CvtAt et- drie weken van een griezelig mager ske letje met dunne spillebeentjes, waar de gewrichten grotesk uitstaken, verander- da in een normaal kind. Zijn foto uit dat stadium toonde een rond jongensgezicht met een heel andere uitdrukking. Zijn broekje zat hem zó gespannen, dat het aan de bovenkant bij lange na niet meer dicht kon. Keesje was een voorkind. Zijn moe der, die later getrouwd was en nog andere kinderen kreeg, stelde hem hier bij altijd ten achter. Hij kreeg aanhou dend slaag, zijn lijfje zat onder de strie men. Wat hij te eten kreeg, moest hij uit een bakje op de grond, als een dier tot zich nemen. Het zusje dat een jaar jonger was, mocht paardje met hem spelen. Als het uitgehongerde kind, dat alsmaar om de tafel moest draven er bij neerviel werd het tyrannieke zusje door de moeder aangespoord er naar harte lust op los te slaan. Het klinkt monsterachtig en bijna on geloofwaardig. Helaas is dit een der vele ellendige toestanden, waar de kinder politie mee in aanraking komt. Wat gebeurt er nu met zo'n kind, zult ge u afvragen? Het is duidelijk, dat het een gemeen schapsplicht is te zorgen voor een zon nige toekomst voor dergelijke verwaar loosde kinderen. De kinderpolitie stelt een onderzoek in en nu komen vaak de verhalen los van buren en familieleden, die er zich eerst, om welke reden dan ook, niet mee bemoeiden. Wanneer het kind. uit zijn omgeving is verwijderd, kan de rechter, gezien de rapporten van de kinderpolitie en voogdijraad, zelfs de uiterste maatregel van ontzetting uit de ouderlijke macht nemen. De ouders krij gen hierbij alle kans zich te verdedigen en het komt voor dat zij hun houding radicaal wijzigen. Dan kunnen zij bij voorbeeld na een jaar hun kind terug krijgen. De voogdijraad zorgt ervoor dat het kind, hetzij in een tehuis, hetzij in fami lieverband wordt opgenomen. De rol van de kinderpolitie is echter voorbij, zodra het kind aan de voogdij raad is overgedragen. Haar taak is die nend en beschermend, zij verzorgt op sporingen en processen-verbaal voor strafrechtelijke minderjarigen beneden de achttien jaar, zij onderzoekt en rap porteert ongewenste toestanden. „Hoe is uw ervaring met de jeugd?" vraag ik mejuffrouw Krim, hoofd van de kinderpolitie te Haarlem, „neemt het aantal vergrijpen toe of af?" „In aantal nemen ze af, in ernst echter toe", is haar antwoord. „Onlangs is door een vijftienjarige nog een poging tot roofmoord gedaan. En dan zijn er die kleine dieverijtjes, zoals sinaasappelen, die zo verleidelijk voor het grijpen lig gen: autotjes, vliegmachines, puntenslij pers en beeldromans uit grotere zaken, waar deze artikelen gemakkelijk bereik baar zijn. De winkeliers kunnen dit ook bezwaarlijk allemaal achter glas slui ten." Merkt u wel eens, dat de ouders op de hoogte waren van het vergrijp of dat ze voelden dat er iets mis was?" „Dat is soms heel merkwaardig. Hoe eenvoudiger de ouders, hoe beter ze vaak intuïtief aanvoelen dat er iets niet in orde is. Beter gesitueerden hebben er in de regel minder idee van en zijn, als ze soms plotseling voor de harde feiten komen te staan, totaal uit het veld ge slagen." Heel vaak is het milieu de oorzaak van ontsporingen op jeugdige leeftijd. De meeste Haarlemmers weten niet, dat hier nog erbarmelijke woningtoestanden voorkomen. Er worden a-sociale milieus aangetroffen, waar degeneratie en cri minaliteit een dankbare voedingsbodem vinden. Is het een wonder dat een kind er ten onder gaat? Waar het geen veilig thuis heeft, waar ouders a-sociaal of zelfs misdadig zijn, waar kinderen uit bedelen worden gestuurd, kan geen jeugd ontstaan, waaruit verantwoorde lijke burgers groeien. Een sprekend voorbeeld van bedelarij is die van St. Maarten, enkele weken vóór Sinterklaas. Kinderen met zwart gemaakte gezichten, gehuld in een oude sprei en met een papieren mijter op het hoofd, komen aanbellen, zingen een liedje en vragen geld. Het kan voor komen dat er op één avond heel wat van dat toegetakeld grut aan de deur komt. Dikwijls blijkt, dat zij door de ouders er op uit worden gestuurd of het geld ge bruiken om er sigaretten en overdadig snoepgoed van te kopen. De bedelarij wordt hierdoor ontzaglijk in de hand ge werkt. Wanneer ieder zo'n kind een koekje in plaats van geld zou geven, als men ze dan niet met lege handen wil laten gaan, zouden we al een stuk op de goede weg zijn. Als wij allen de kinderpolitie eens een stukje op die goede weg hielpen? TINEKE RAAT ADVERTENTIE Mijn man zei: „Dat moest jij ook eens doenl" Toen zei ik: „Jö, waar praat je over, ik heb een paar keer per wéék blikgroenten. Hoe dacht je dan, dat ik tegenwoordig aan die variatie kom? Bij blikgroenten kun je kiezen: spersieboontjes, snijbonen, andijvie, spinazie, worteltjes, doperwten en noem maar op. Allemaal zomergroenten op de wlntertafel. in 4 minuten De Raad van Europa heeft een aantal studiebeurzen, elk een waarde van 500.000 Franse francs niet overschrijdend, beschik baar gesteld voor studies op het gebied van de Europese economische integratie, de Europese politieke integratie en de Europese geschiedenis en wijsbegeerte. Zij die een beurs krijgen zijn verplicht na af loop van hun studie een rapport in het Engels of Frans samen te stellen. Het se cretariaat-generaal van de Raad van Europa behoudt zich het recht voor deze rapporten te publiceren. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage ver strekt nadere inlichtingen. Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Bartel- jorisstraat 11, telefoon 10175. Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, tele foon 25860. HAARLEM, 12 Maart 1954 ONDERTROUWD: 12 Mrt. J. A. Ruine mans en C. E. Derks. BEVALLEN van een zoon: 9 Mrt, E. Chr. Lengers—Caarls: 11 Mrt, A. C. Starre—Moo- nen: C. Leonhardtvan Veen; 12 Mrt, E. M. de Lang—Dreijer; C. G. M. van Dijk—van den Berg. BEVALLEN van een dochter: 11 Mrt, B. W. Heeremansvan der Burg. OVERLEDEN: 11 Mrt. P: Spaargaren- Rijken, 55 j., Hazepaterslaan; P. Koekvan de Wouwer, 66 j., Emostraat. ADVERTENTIE Een linnen weefsel van het beste ma teriaal vervaardigd in prachtige mo dieuze kleuren, o.a. ..Bleu de Paris", voor japonnen, deux-pièces en wan- dei-costuums, kreukherstellend, 90 cm breed prijs per meter7.50 (Kleurstalen worden franco op aanvraag toegezonden) G»OT| H0üT|tt»4t HAAOLCM Ter aanvulling en verbetering van ons artikel over het verdwijnen van het laat ste stoomgemaal van de Meer, geven wij nog enkele bijzonderheden die de heer J. W. P. Groffen, conservator van het mu seum „De Cruquius" ons deed toekomen cn die gelicht werden uit „De Ingenieur 2 Juli 1933", polderproblemen in de loop van drie eeuwen door ir. J. G. Bijl. Op advies van ir. Elink Sterk werd in 1892 de „Lijnden" verbouwd. Het gemaal kreeg twee centrïfugaalpompen, dde een grotere wateropbrengst hadden dan de oude machine. In 1918 werd een der stoom machines, ter besparing van steenkolen, vervangen door een krachtige synchrone electromotor. Het gemaal „Leeghwater" werd in 1912 overeenkomstig het advies van ir. Van Rand wij ck, verbouwd tot een dieselgemaal met twee Werkspoormotoren. In 1932 werd de „Leeghwater" opnieuw verbouwd, en kreeg toen een Werkspoor-dieselmotor. Het stoomgemaal „Leeghwater" was in Sep tember 1845 gereed, maar het duurde nog tot 1848 eer het daadwerkelijk dienst kon doen. In 1849 werden ook de „Lijnden" en de „Cruquius" in werking gesteld en op 1 Juli 1852 kon in de Staatscourant het eenvoudige berichtje verschijnen: „De Meer is droog". Het laatste gemaal dat nu gaat verdwij nen is de in 1892 verbouwde „Lijnden", dat in deze vorm dus nooit aan de droogma king heeft medegewerkt. Het blijkt dus wel dat de liquidatie van deze gemoderni seerde oude getrouwe een historisch tijd perk afsluit. Het is daarom goed dat deze rijke geschiedenis in het museum „De Cru quius" voor het nageslacht bewaard wordt, opdat men wete. De Oudervereniging van de H.B.S.-A is dit seizoen wel zeer gelukkig in haar keuze van sprekers en onderwerpen, de opvoe ding van de rijpere jeugd betreffende. Op de laatste Ouderavond sprak de heer D. van Staveren uit Rotterdam, die ge durende 35 jaar voorzitter van de film keuringscommissie is geweest, over „De film en de jeugd". Na een humoristische inleiding over het ontstaan van de filmkeuringscommissie besprak hij de werkwijze van deze uit tachtig mensen bestaande commissie en hij roemde de voortreffelijke samenwerking tussen de leden, hoewel van verschillende gezindten, zowel op kerkelijk als op poli tiek gebied. Na even verwijld te hebben bij de evo lutie van de vroegere z.g. gooi- en smijt- films tot de hedendaagse vele eultureie- en uitstekende voorlichtmgsproducten, moedigde de spreker de ouders aan met hun kinderen mee te gaan. Beleef die films samen met hen, adviseerde hij. U weet dan ook wat ze zien en u kunt er met hen over praten. Stuur de kinderen niet met 35 cent naar de bioscoop. De heer Van Staveren maakte verder duidelijk dat het praedicaat: toegankelijk voor personen boven de 14 of 18 jaar, niet wilde zeggen: geschikt voor deze leef tijd, doch toelaatbaar. Of een film al dan niet geschikt is voor een bepaalde leeftijd kan men nooit zeggen; dit is im mers zeer individueel. In geen enkel land ter wereld, zo ver volgde de heer Van Staveren, stelt de film keuring zulke hoge eisen aan de geïmpor teerde films als Nederland en de spreker gaf met voldoening te kennen dat dit zeer preventief werkt. Want in het buitenland weet men al, dat Nederland géén minder waardige producten accepteert. Het bezoek door kinderen aan de bio scoop is zeer gering in Nederland. Sta tistieken van vóór en na de oorlog over middelgrote gemeenten gaven hiervan duidelijke cijfers. De heer Van Staveren was van mening, welke mening bekende psychologen reeds uitspraken, dat een normaal gezond kind, uit een goed gezin, geen schadelijke ge volgen zal ondervinden door een enkele maal naar de bioscoop te gaan. Van jeugd criminaliteit door de film is nooit iets ge bleken. Ook de kinderrechters zeggen dat dit beslist niet het. geval was. Tenslotte deed de heer Van Staveren een beroep op de ouders om hun kinderen, ondanks dit alles, toch zo weinig mogelijk naar de bioscoop te sturen. Er zijn nu een maal zeer weinig speciale kinderfilms; bovendien moet het niet zó zijn, dat de film een surrogaat is voor bezigheid. Neen, jonge kinderen horen in de natuur! Gaat met ze wandelen, praat met ze en leert zó uw kinderen kennen, zo besloot de heer Van Staveren zijn betoog. Na de pauze beantwoordde de spreker nog enkele vragen, waarna de voorzitter van de oudervereniging de heer Van Sta veren in warme bewoordingen dankte voor deze zo belangwekkende avond. ADVERTENTIE Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zü, die zich met ingang van l April 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9