Kort en bondig Botsing op de Schoterweg Amsterdamse Beurs Motorschip „Adonis te water gelaten Heemstede A ccordeon wedstr ij' d in Concertgebouw <:3rieven aan de redactie MAANDAG 15 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jacques Ghastenet sprak voor de „Conférences" Kerkelijk Nieuws Bom en Ansems leiden na de vierde ronde Dertigduizend rebellen bestormen Dien Bien Phoe Anti-communistische uitspraak van Pan- Amerikaans overleg „Vijf van Brussel" gaan zich beraden Nieuwe schoolgeldregeling voor opleiding van de practijkdiploma's Wereldomroep op bezoek bij luchtverkenners De Kribbebijter in het Fries „Conducteur" verlaat De Bonte Trein Om kampioenschap van Noordholland Aanrijdingen met materiële schade Scheepvaart Zondagavond heeft zich omstreeks elf uur een aanrijding voorgedaan tussen een personenauto en een taxi. De personenauto kwam uit de Dr. Leijdsstraat en reed met een kleine bocht in Zuidelijke richting de Schoterweg op. Aangezien de personenauto de bocht naar links klein maakte, bleef er genoeg ruimte over voor de in Zuidelijke richting naderende taxi, om voorbij te rijden. De taxi bleef evenwel met gelijke snelheid naast de personenauto rijden en drukte deze steeds meer naar links, totdat de beide auto's elkaar raakten. Van de taxi werd het linkerachterspatbord en van de personenauto het rechtervoorspatbord be schadigd. Getuigen wordt verzocht zich met het afdelingsbureau Noord aan de Rijks straatweg in verbinding te stellen. Voor de „Conférences Frangaises" sprak Zaterdagavond in het Concertgebouw het lid van het Institut de France Jacques Chastenet over de geestelijke revolutie in Frankrijk aan het begin der twintigste eeuw. Hij vestigde er de aandacht op dat weinig jaren voor Frankrijk zoveel beteke nis hebben gehad als die tussen 1901 en 1914. Wat het denken aangaat zag men een nieuwe filosofie ontstaan, gefundeerd op innerlijke aanschouwing, die vooral door de stuwkracht van Bergson het nationalis tische positivisme gaat vervangen, dat in de negentiende eeuw zozeer in ere was. De godsdienst is deze terugkeer naar de leer, die in de geest de werkelijkheid ziet, zeer welkom en men neemt in die dagen voor al in de hoger ontwikkelde milieus een duidelijke vernieuwing van het katholi cisme waar. In wetenschappelijk opzicht zag men al een even grote activiteit, het. waren de Fransen, die in die tijd reeds veel verbor genheden van de radio-activiteit ontsluier den en al mogelijkheden vonden voor de kernphysica. Men weet eveneens hoezeer de onderzoekingen van Franse ingenieurs aan de ontwikkeling van de luchtvaart hebben bijgedragen. In de litteratuur en de beeldende kun sten ziet men de traditionele beginselen overboord werpen: in toenemende mate beroept men zich op de krachten van de subjectiviteit en het onderbewustzijn. Om dit te illustreren haalde de spreker herinneringen op aan schrijvers als Paul Claudel, André Gide, Marcel Proust en Apollinaire en besprak bij de fauvistische en de cubistische scholen in de Franse schilderkunst. De voorzitter van de Conférences, jhr. mr. C. J. A. den Tex, die de spreker had ingeleid sprak een slotwoord, waarin hij er zijn bewondering voor uitsprak dat de heer Chastenet kans had gezien een be langrijke reeks jaren in korte trekken te typeren. Evang. Luth. kerk Aangenomen naar Edam A. Burghoorn, prop. te Delft. I Kerkeraadsleden geschorst De commissie voor het opzicht in de classis Meppel der Ned. Herv. kerk heeft kennisgenomen van ernstige bezwaren be treffende de weigering tot vaststelling van de verkiezingslijst zoals die in de K.O. is bedoeld, die zijn gerezen tegen een deel van de ouderlingen en diakenen der Herv. Gemeente te Hoogeveen. Bepaald is dat deze kerkeraadsleden voorlopig geen ker kelijke handelingen krachtens hun ambt zullen mogen verrichten zolang de kerk terzake geen eindoordeel heeft uitgespro ken. Verzorging emigranten Ds. B. Bouma, Geref. predikant te Noordwijk aan Zee zal 5 Mei met de „Si- bajak" een reis maken als geestelijk ver zorger van emigranten naar Canada. Hij zal in dienst van de Chr. Ref. Church een maand in Canada werkzaam zijn. Ds. Bou ma ontving voor deze reis van zijn kerke- raad verlof. Persoonlijk damkampioenschap De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vierde ronde van het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Neder land, luiden: Van Dijk (Wageningen)- Gordijn (Den Haag) 1-1; Jurg (Almelo)- Ansems (Amsterdam) 0-2; Van den Berg (Gouda))-Hartgens (Apeldoorn) 1-1; De Graag (Heusden)-Beers (Noord Schar- woude) 2-0; Bergsma (Wartena)-Laros (IJmuiden) 1-1; Bom (Rotterdam)-Wim Roozenburg (Rotterdam) 2-0; Keiler (Amsterdam)-Piet Roozenburg (IJmuiden) 1-1. De uitslagen van de resterende partijen uit de derde ronde van het tournooi luiden: De Graag-Ansems 1-1; Bergsma-Hartgens 2-0; Bom- Beers 1-1; Keller-Laros 1—1; Piet Roozenburg-Wim Roozenburg 2-0. Na de vierde ronde luidt de stand: 1-2. Bom (Rotterdam) en Ansems (Amster dam) 6 pnt. 3-4 Piet Roozenburg (IJmui den) en Van Dijk (Wageningen) 5 pnt. 5-9. Bergsma (Wartena), Gordijn (Den Haag), De Graag (Heusden), Jurg (Apeldoorn), Keiler (Amsterdam) 4 pnt. 10-13. Beers (Noord Scharwoude), Van den Berg (Gouda), Laros (IJmuiden), Wim Roozen burg (Rotterdam), 3 pnt. 14. Hartgens (Apeldoorn) 2 pnt. HANOI. (AFP.) In de loop van de nacht van Zaterdag op Zondag zijn Viet- miwh-i roepen de aanval op het kamp van Dien Bien Phoe 300 km. ten Westen van Hanoi, begonnen. De Vietminh aanval is in geslaagd twee positiesstellingen van het versterkte kamp van Dien Bien Phoe te be schermt. Men bereidde de aanval Zater dagmiddag voor met heftig artillerievuur. De Vietminhtroepen zijn er Zaterdagavond in geslaagd twee positiesstellingen het ver sterkte kamp van Dien Bien Phoe te be zetten. Men schat de Vietminh verliezen in de nacht van Zaterdag op Zondag op 1000 doden. Naar schatting hebben dertig duizend man Vietminhtroepen aan de aan val deelgenomen. Volgens te Parijs ontvan gen rapporten is de aanval van Zaterdag avond afgeslagen. De versterking van Dien Bien Phoe, die de oude „opiumweg" van Zuid-China naar Loeang Pr a bang afsluit, wordt verdedigd door Franse luchtlandingstroepen. CARACAS (United Pres). De Tiende Pan-Amerikaanse Conferentie heeft van daag met een grote meerderheid van stem men het Amerikaanse voorstel, hetwelk een waarschuwing inhoudt aan het inter nationale communisme om niet te pogen het Westelijk halfrond te veroveren, goed gekeurd. Het voorstel kreeg 17 stemmen vóór, slechts één tegen (Guatemala) en twee onthoudingen. Blanco stemden Argentinië en Mexico. Uruguay, Bolivia, Argentinië en Mexico kondigden aan dat zij later schriftelijke verklaringen aan de conferentie zullen overleggen waarin hun standpunt ten aan zien van het Amerikaanse voorstel nadér wordt uiteengezet. LONDEN (Reuter). Het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat vertegenwoordigers der vijf staten, die het verdrag van Brussel hebben getekend, namelijk Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België en Luxem burg, Maandag te Londen zullen bijeen komen, teneinde te spreken over de op de komende Geneefse conferentie over Korea en Indochina te volgen tactiek. De Ge neefse bespreking over Korea zal ver moedelijk door vertegenwoordigers der vier eerstgenoemde mogendheden worden bijgewoond. De besprekingen over Indochina zullen slechts door Britse en Franse vertegen woordigers worden bijgewoond. Dit vraag stuk zal dus te Londen waarschijnlijk niet in den brede worden behandeld. De be sprekingen te Londen zullen twee tot drie dagen duren. 1-3H Nederl/47 VK.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A DeU Mij Ajnsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings- Vrijdag koersen 98'/, 198 262 237 416K 129 149Vi 137iK 123'4 1144 185 1794 174 1854 34','n» 55 Va 50 904 2U»/ii 42 98 1994 267 240 426 130 150 137 124 114 185 1794 174 1854 344 544 504 90% 22 414 B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor een uit 21 artikelen samenge stelde verordening op de heffing en invor dering van schoolgeld voor het volgen van onderwijs aan de gemeentelijke Handcis- avondschool tot opleiding voor de diploma's handelswetenschappen en handelscorres pondentie in de Nederlandse en vreemde talen vast te stellen. Reeds lang werd het namelijk als een gemis gevoeld, dat het voor de leerlingen onmogelijk is om tezelfder tijd, dat het eindexamen van de school wordt afgelegd, ook examen te doen voor de Nederlandse associatie voor practijkexamcns. Reeds deed deze omstandigheid haar invloed op de in schrijving van nieuwe leerlingen gelden. In overleg met de inspecteur van het ymnasiaal en middelbaar onderwijs en met het ministerie van O. K. en W. heeft men een oplossing gevonden om dit bezwaar te ondervangen. Men heeft de bedoeling om aan de school klassen te verbinden, waarin leerlingen kunnen worden geplaatst, die een recht streekse opleiding verlangen voor de exa mens voor practijkdiploma's. De opleiding van deze leerlingen is echter belangrijk duurder dan die van de overige leerlingen aan de handelsavondschool. Als maatstaf voor de heffing wensen B. en W. het bedrag van het inkomen te nemen ter berekening van het verschuldig de schoolgeld en niet de zogenaamde schoolgeldmaatstaf, welke door de rijks inspectie wordt verstrekt. Gemiddelde aanslag De kosten van dit aanvullend onderwijs hebben B. en W. geraamd op 2650 en de opbrengst aan schoolgeld op 1700. De ge middelde aanslag voor handelswetenschap pen bedraagt ongeveer 57,50 en voor han delscorrespondentie ongeveer 50, Deze verordening wordt geacht in wer king te zijn getreden op 1 September 1953. A majeurtoneel Zaterdag is van een der hellingen vam C. van der Giessen en Zonen's Scheeps werven N.V. te Krimpen aan de IJssel, het m.s. „Adonis", in aanbouw voor de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij, te water gelaten. De „Adonis" is het derde van een serie van tien zusterschepen, die de Amsterdam se rederij in de loop van de laatste twee en half jaar aan verscheidene werven in opdracht heeft gegeven. Het eerste schip van deze serie, de „Charis" is twee weken geleden voor de eerste reis vertrokken, het tweede, de Artemis" zal over twee weken in dienst, worden gesteld. Voor het einde van 1956 zullen alle tien schepen in de vaart gebracht zijn. Het nieuwe schip zal accommodatie bie den aan twaalf passagiers, die aan boord van dit motorvrachtschip zullen worden ondergebracht in twee persoonshutten. De brutoinhoud zal ongeveer 3000 ton i bedragen en de snelheid zal 14 mijl zijn. De motor is een zevencylinder enkelwer- kende tweetact Stork-Dieselmotor, die een vermogen kan ontwikkelen van 2330 apk. Zaterdagmiddag heeft de wereldomroep opnamen gemaakt bij de Heemsteedse Luchtverkenners van de Anthony Fokker- groep in en om het troephuis aan de Cru- quiusweg. te Heemstede. Later begaf men zich naar de speelplaats van de Heem- steedse Dreefschool, waar geluidsopnamen zijn gemaakt. Het resultaat van de opnamen kan men Vrijdagavond om halfzeven Nederlandse tijd beluisteren in de Zuid-Afrikaanse uit zending van de wereldomroep op 25.58 er. 31.29 meter. Dit is een tijd waarop weke lijks de jeugduitzending voor Zuid-Afrika „Jong Harte" de aether in gaat. „Wij zijn de luchtverkenners" is de eer ste regel van het luchtverkenncrslied. Het koor van jonge leden van de Anthony Fokker luchtverkennersgroep heeft onder leiding van hopman W. Six het eerste cou plet van dit lied vele malen moeten zingen alvorens de heef J. Venter, redacteur van de Zuid-Afrikaanse afdeling van de We reldomroep, over de zang tevreden was en het op de plaat kon worden vastgelegd. Daarna ging de heer Venter met de micro foon de verschillende bemanningshokken in het troephuis rond en maakte na een in leiding over het luchtverkennerswerk ge sprekken met vele jongens. Hij vertelde de jeugd van Zuid-Afrika hoe men bij de luchtverkenners spreekt van de gezag voerder, (de tweede piloot, de mecanicien, de navigator) en andere bemanningen, die gelijk zijn aan wat een patrouilleleider in de verkennerspatrouille en de bootsman in een zeeverkennersbak is. De heer Venter liet de Heemsteedse jongens vertellen over hun werk, hoe lang zij nog nodig zouden hebben de te vervaardigen modellen ge reed te krijgen, of het een zweef- of motor model werd en wat er al zo meer bij dit luchtverkennerswerk kwam kijken. Op. het plein van de Dreefschool zijn motormodellen gedemonstreerd. Op deze plaats werd tevens een tweede uitzending gemaakt, die over de reeds ge noemde korte golfbanden wordt uitgezon den op morgen-. Dinsdagavond van kwart over zes tot vijf voor half zeven. Deze twèede opname werd gemaakt door de heer S. E. Tawfig voor de uitzending voor de luisteraars in Arabië. Neen, het was niet het toneelstuk „De Kribbebijter" zoals dat lang geleden ont sproten is aan de fantasie van de heren M.' Reimann en O. Schwartz, dat de toneel groep van de Friese vereniging „Gysbert Japicx" Vrijdagavond in de Stadsschouw burg te Haarlem" voor het voetlicht bracht. De auteurs zouden „Rinse forsint him" waarschijnlijk niet als hun geestesproduct herkend hebben, want de Friese bewer king van D. H. Zijlstra heeft het origineel nogal ingrijpend gewijzigd en gemoderni seerd en iemand die de oorspronkelijke „Kribbebijter" nooit gezien heeft, zou ge makkelijk kunnen veronderstellen met een oorspronkelijk stuk Fries te doen te heb ben. De Friese Kribbebijter is natuurlijk een hereboer, wiens wil wet is en die daardoor in conflict komt met zijn zoon, die met een meisje uit de stad trouwt en het daardoor bij papa grondig verkorven heeft. Maar oom Dirk, een vrolijke intri gant, weet te bewerkstelligen dat het jonge vrouwtje als huishoudster bij de Kribbe bijter op de boerderij komt en de oude brompot loopt natuurlijk met een snel treinvaart in deze opgezette val en moet tenslotte wel bekennen dat hij zich lelijk heeft vergist in het „stadsjuffie". De Friezen hebben van dit vrolijke spel van verwarringen en persoonsverwisseling een allergenoeglijkste voorstelling gege ven. Het was de regisseur, de heer J. van de Velde, die men lange tijd niet zelf meer op de planken had gezien, wel ten volle toevertrouwd een voortreffelijke creatie van deze Friese Kribbebijter te geven. Na hem mag met ere de heer E. Hiemstra ge noemd worden, die als een goede genius in de rol van „Durk-om" door het hele stuk heen wandelt op een allerplezierigste ma nier, die aanstekelijk op de toeschouwers werkte. En veel plezier had men ook om mevrouw G. FrankenaPosthumus, wier sporadische verschijning als de verguisde oude huishoudster toch telkens een hoog tepunt betekende. De andere rollen waren zonder uitzon dering ook in goede handen, waarbij we in het bijzonder denken aan de dames Rolf en Jant Geerligs en aan de heren F. Frankena en Sj. van der Velde. Een nieuweling in dit gezelschap was de heer M. Smid, aan wiens vlotte optreden dit echter allerminst te bespeuren viel.. Het fraaie décor in de laatste twee be drijven, ten dele uit „eigen middelen" der vereniging, moge hier niet onvermeld blij ven. S. K. Na afloop van het huidige seizoen zal „conducteur" Frans Muriloff van de „Bonte Dinsdagavondtrein" deze functie neerleg gen, na zeven seizoenen lang tweehonderd van deze programma's te hebben voorbe reid en geregisseerd. De heer Muriloff (wonende te Heemstede) keert terug naar zijn oude werkkring, het toneel. Gedurende het afgelopen weekeinde zijn er te Haarlem wedstrijden in solo-accor- deonspel gehouden. Zij waren uitgeschre ven door de Nederlandse Accordeonisten Associatie en beoogden een muzikale strijd om het kampioenschap van Noordholland. Er waren zeer veel gegadigden voor de kampioenstitel. Zo hadden zich voor de elementaire afdeling, die Zaterdag in het strijdperk trad, vijfenveertig aankomende amateur-accordeonisten laten inschrijven. Zondag was het de beurt van de eerste, tweede, derde en vierde afdeling amateurs, de afdelingen semi-professionals en be roepsspelers, met in totaal ongeveer zestig inschrijvingen. Men kan hieruit wel concluderen, dat er een grote actieve belangstelling voor het accordeon in ruime kring bestaat. Het in strument kan veel muzikale verlangens bevredigen, al kan niet worden ontkend, dat deze verlangens zich over het algemeen ai te eenzijdig richten op het muzikale amusement. De keuze van de uitgevoerde werken sprak in. dit opzicht een zeer dui delijke taal. Er waren wel énkele cand'i- daten, die deze instelling zochten te door breken met werkjes van Mendelssohn, Beethoven, Mozart en Kuhlau bijvoorbeeld, maar het waren uitzonderingen. Ook de verplichte werken bleven concessies aan het verlangen naar muzikaal amusement. Het minst nog in de Ouverture Europea, waarin teruggegrepen wordt naar klassieke voorbeelden. Hier ligt voor de organiserende instan ties een belangrijke, zeer verantwoorde lijke, smaak vormende taak, die zeker met succes uitgevoerd zal kunnen worden. Tot die overtuiging ben" ik Zondag gekomen bij het luisteren naar tal van vertolkingen zowel 's middags als 's avonds die spra ken van een gezonde muzikaliteit, sterk rhythmisch gevoel, zin voor expressieve klanknuancering en een technische speel- vaardigheid, die niet zelden verbazing wekkend was. En dat gold zowel voor de oudere deelnemers als voor het kleine mensje, dat even handig met haar accor deon als met haar pop bleek te kunnen spelen. Men kieze de verplichte nummers op grond van werkelijk artistieke waar den en men neme maar een voorbeeld aan het meisje, dat de Mars „alla turca" van Mozart als vrij werk speelde en aan het meisje, dat met een gedeelte uit een piano- Sonatine van Kuhlau kwam. In verschillende groeperingen heeft de jury die bestond uit de heren Q. J. van Trigt, C. van Orsouw, L. Boe-Haard, Jos. Tijs. E. Reeskamp, B. de Boer, P. de Haan en C. Scheffer de prestaties beoordeeld en zij kende daarbij het kampioenschap van Noordholland toe aan Jane Gerlach, Miep Burger, Marinus Demoitie, Son.ja van Dam. Simon Hottentot, Stef J. Heesen en Harry Mooten, respectievelijk uit de elementaire afdeling, le, 2e, 3e en 4e af deling en de afdelingen semi-professionals en professionals. P. ZWAANSWIJK. Op de hoek ZeewegWillemsbeekweg in IJmuiden. botste .een personenauto, als ge volg van het feit dat de bestuurder geen voorrang verleende, op een lijnbus van de N.Z.H. Beide wagens werden beschadigd. Er ontstond eveneens materiële schade op het Broekbergenplein, waar een motorrijder geen voorrang verleende aan een automo bilist. i v> Verkort weergegeven) Wandelen. Een lezer schrijft ons: Met grote voldoening las ik het artikel van uw hoofdredacteur in het nummer van Zater dag j.l. en wel het artikel onder het op schrift „Wandelen". Dit artikel is mij nu wérkelijk uit het hart gegrepen. De aanhaling „eigen ikjes" is hier wel zeer op zijn plaats, maar dan alleen ten opzichte van de N.W.B. Het is de ingewijde wandelaar reeds lang bekend wat de eigenlijke oorzaak is van deze „koude oorlog" tussen de N.B.L.O. en de N.W.B. Ik hoop als deelnemer der vier daagse dit jaar voor de 22e maal de mars te volbrengen natuurlijk in Nijmegen zodat ik wel meen hierin een oordeel te mogen vellen. Hoewel de N.W.B. thans wel andere ar gumenten aanvoert, is het niets anders als afgunst en persoonlijke kwesties tegenover een prima organisatie welke de N.B.L.O. is. Deze strijd zal zo lang duren totdat de N.W.B. haar zin zal hebben' gekregen, ten zij de bevoegde instanties op de een of andere manier ingrijpen. Maar ter zake deskundigheid is dan een eerste vereiste, de regering is hier al eens met een verkeerd oordeel voor de dag gekomen. Het is nu alleen maar zo droevig dat de wandelaars welke van ruzie etc. niets wil len weten, altijd het slachtoffer worden. Dergelijke kwesties beïnvloeden de prettige stemming welke in Nijmegen altijd aan wezig is. De 29-jarige alpinist Tom de Booy uit Aerdenhout, die onder meer deelnam aan een expeditie naar het Andes-gebergte, is Zaterdag in het huwelijk getreden met de 22-jarige Henriët- te A. Strumphler, een dochter van de pen ningmeester van de Koninklijke Neder landse Alpen-vereni ging. Mevr. De Booy- Strumphler kent de bergen bijna even goed als haar man. Verleden jaar beklom zij de top van de Mat- terhorn. Toch zullen beide wederhelften, die elkaar in de ber gen leerden kennen, het er wel over eens zijn, met het sluiten van dit huwelijk, een der hoogste toppen uit hun leven te hebben bereikt. Toen het echtpaar uit het kerkje van de Reli gieuze Kring in Aer- denhout kwam, stond een erewacht van le den van de Konink lijke Nederlandse Al- penvereniging, com pleet met pikhouwe len, opgesteld. Aagtedijk, 14 te Rio de Janeiro. Aagtekerk, 15 te Cebu. Aalsdijk, 14 te Philadelphia. Abbedijk, 14 te Middelsboro. Adinda, 14 te Haiphong. Agatha, 13 v. Pladju n. Port Swettenham. Alamak, 14 v. Aleppy n. Calicut. Alchiba 14 te Sar,tos. Aldabi, pass. 14 St. Paulsrock n. Las Palmas. Aldègonda, pass. 14 Pto Brala n. Pladju. Algen! b, 14 te Porto Alegre. Alkaid, 13 v. R dam n. Bremen. Alwaki. 14 te New York. Amor, pass. 14 Öuessant n. Carthagena. Ampenan, 14 te Belawan. Amsteldij'k, 14 te New Orleans. Antonia, 13 v. Pladju n. Soerabaja. Appingedijk, 13 te Antwerpen. Arundo, 14 te Londen. Aalsum, 16 te Dakar verwacht. Alcyone, 14 v. R'dam te St. Vincent. Alphard, 114 v. Rio de Janeiro n. llheus. Alpherat, 15 v. Antwerpen te Bremen. Amsteldiep, 14 v. Khorramshar n. Bahrein. Arr.stelkroon, 15 v. Tampa te Charleston. Anmenkerk, 14 v. Marseille n. Genua. Arendsdijk, 16 v. Montevideo te Paranagua. Argos, 14 v. Lissabon n. Oran. Arkeldijk, 14 v. Rotterdam te Antwerpen. Arnedijk, 15 te Lissabon. Axeldijk. 14 te Antwerpen. Akkrumdijk, 14 te Philadelphia. Altoireo, 14 v St. Vincent n. Rotterdam. Alnati, 15 te Antwerpen. Alphacca, 14 te Philadelphia. Amstelpark, 15 te Marseille. Annenkerk, 15 te Genua. Barito, 14 te Seroei. Blitar, 15 te Melbourne. Bloemfontein, pass. 14 Öuessant n. Las Palmas Boissevain, 14 te Durban. Borneo, 13 v. Suez n. Aden Boschfontein, pas. 14 Finisterre n. Southampton Boskoop, 13 te Antwerpen. Breda, 15 te Talcahuano. Baarn, 13 v. Amsterdam n. W. Ir.dtë, Bantam, 14 te Hamburg. Caltex Leiden, pass. 14 Algiers n. R'dam. Caltex Nederland, pas. 14 Casquets n. R'dam. Charis, 14 te A'^xandrië. Clavella, 14 te Piraeus. Cleodora, 13 v. Cebu n. Ilo no. Corllla, 14 v. Mirt n. Geelong. Cottica, 15 Amsterdam verwacht, Congostroom, 15 v. Amsterdam te Hamburg. Celebes. 14 v. Londen te Amsterdam. Cronenburg, 13 te Bordeaux. Delft, 15 te Cristobal. Drente, 14 te Rotterdam. Duivendrecht. pass. 13 Flo res n. Pt. Arthur. Delfland, pass. 14 Öuessant n. Las Palmas. Dongedijk, 14 te Londen. Ena, 14 te Pladju. Enggano, 14 v. Port Said n. Genua. Esso Den. Haag. pass. 14 Finisterre n. Antw. Eemdijk, 14 te Brownsville. Felipes, 13 v. Padamg n. Pladju. Friesland (KRL)14 v. Balikpapan n. Semarang. Friesland (SSM), pass. 114 Finisterre n. R'dam Gaasterkerk, 14 v. Fremantle n. Melbourne. Garoet, 14 te Genua. Gooiland, 14 te Pto Alegre. Gouwe, 13 v. Dakar n. Monrovia. Graveland, 14 te Victoria. Ganymédes, 14 v. Paramaribo n. Georgetown. Groote Beer, 14 330 m. o. ten Z. Halifax. Gordias, 13 te Amsterdam. Groote Kerk, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Hathor, 13 v. Tunis n. Palermo. Hecuba. 13 te Baltimore. Heemskerk, 13 te Bremen. Helicon, 13 v. New York n. Curasao. Hoogkerk, 14 v. Port Said n. Casablanca. Hydra, 13 v. Barbados te Port of Spain. Hersilia, 14 te Paramaribo. Hestia, 15 v. Aruba te Carthagena. Helena, 14 v. Amsterdam n. W. Indië. Ittersum. 13 v. Victoria n. Bahia. Ivoorkust, pass. 14 Vlissirvgen n. Antwerpen. Ilos, pass. 15 Gibraltar n. Barcelona. Japara (KRL). 15 te Singapore. Joh. v. Oldenbamevelt 15 te Amsterdam. Karimata, 15 te Tj. Priok. Kertosono, 13 v. Vancouver n. Manilla. Kota Agoeng. pass. 14 Kp. Bonn n. Port Said Kola Baroe, 14 te Suez. Lawak; 15 té Soerabaja Lekhaven. 15 te Montevideo. Leuvekerk, 14 v. Rangoon n. Calcutta. Lissekerk. 14 v. Muscat n. Bahrein. Loenerkerk, 13 te Assab. Lombok, 14 te Djibouti. Loosdrecht, 14 v. Bombay n. Aden. Lutterkerk, pass. 14 Öuessant n. Antwerpen. Laurenskerk, 15 v. Bombay te Colombo. Leerdam, 15 v Rotterdam te Hamburg. Laertes. 14 te Amsterdam. Maashaven. 14 te Liverpool. Maasland, 14 te Montevideo. Marpessa, 15 te Port Pirie. Meliskerk, 14 v. Singapore n. Hongkong. Mirza. 13 v. Miri n. Pladju. Mod.iokerto, 14 v. Panarukan n. Tj. Priok. Muiderkerk. 14 te Suez. Myonia. 15 te Pladiu. Mitra. 14 v. Rotterdam n- Curagao. Nigerstroom, pass. 13 Las Palmas n. Le Havre. Notos, 14 be Rotterdam. Nestor, pass. 14 Barbados n. Londen. Nieuw Amsterdam, 14 v. La Guaira n. Curasao. Noordam, pass. 14 Scilly's n. New York. Omala, 15 te Bombay. Oranje, 14 v. Southampton n. Port Said. Orion, 15 te Lissabon. Overijsel. pass. 14 Öuessant n. Port Said. Dranjefóntein. pass. 14 Öuessant n. Southampton Oranjestad, 14 v. Puerto Limon n. Cristobal. Pend recht, 14 te New York. Peperkust, pas. 14 Öuessant n. Dakar. Phrontis, 14 te Makassar. Prins Alexander. 15 te Halifax. Prins Maurits, pass. 14 Kp. Palos n. Hamburg. Prins Willem IV, 13 v. Cartagena n. Stavanger Prins Willem v. Oranje pass 14 Vlisslngen n Antwerpen. Pygmalion, 14 te Carupano. Radja, 15 te Belawan. Rafaela, 15 te Pladju. Raki, 15 te Tj. Priok. Riouw, 15 te Aden. Rondo, 15 te Halifax. Rijndam. 13 te Rotterdam. Rijnland, 14 te Montevideo. Ridderkerk, 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Roepat, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Salathga, 14 v. Bombay n. Cochin. Salawatl, 13 te Koewait. Salland, 13 v. Bahia n. Las Palmas. Saroena. 14 v. Saigon n. Pladju. Sirrah, 14 v. Melbourne n. Aruba. Sloterdijk, 13 v. New Orleans n. Houston. Stad Alkmaar, 15 te Narvik. Stad Amsterdam, pass. 14 Öuessant 16 Vlaar- dingen verwacht. Stad Schiedam, 15 te Sfax. Stad Vaardingen, 14 te Narvik. Straat Malakka, 15 te Singapore. Straat Soenda 14 te Durban. Sumatra. 14 te Djibouti. Schie, 15 v. Valencia te Malaga. Sibajak, 14 270 m. N. ten W. Brisbane. Sheratan, 15 te Port Said. Soestdijk, 16 Colombo verwacht. Stad Rotterdam. 16 Mlddlesboro verw. Tabian, 13 te San Francisco. Tara, 13 v. Montevideo n. Santos. Tawali, 14 te Port Soedan. Teiresias, 14 te Belawan. Teucer, pass. 14 Malta n. Port Said. Thalatta, pas. 14 Malta n. Liverpool. Trompenberg, 15 v. New Orleans te Le Havre. Tarakan, 15 Calcutta. Tero, pass. 13 Finisterre n. St. Vincent, Tiba, pass. 14 Finisterre n. Antwerpen. Van Linschoten, 13 te Abidjan. Van Spilbergen, 13 v. Pointe Noire 14 165 m. Z ten W. Kp. Lopez n. Freetown. Waal, 14 te Hamburg Weltevreden, 13 v. Soerabaja n. Panarukan. Westland, 13 v. Las Palmas n. Amsterdam. Wieldrecht, pass. 14 Ras al Tadd n. Suez. Wonosari, 14 v. Aden n. Belawan. Waterman, 14 430 m. N.NW. Flores. Westerda'm, 14 390 m. ZW. Kp. Sable. Willem Ruys, 14 200 m. O. Ceylon. Waterland. 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Willemstad, 14 te Amsterdam. Zijpenberg, 13 v. Catania n. Huelva. Zuiderkruis, 14 450 m. O. St. Helena. KLEINE VAART Albergen, 13 v. Requejada te Gent. Anna b, 16 v. Safi te Liverpool verwacht. Arnoudspolder, vertr. 13 v. Lissabon n. Antw. Audacia, 13 v. Nantes te Bordeaux. Advent, 12 v. Brunsbüttel te Hamburg. Appingedam, vertr. 13 v. R'dam n. Lissabon. Bab-T, 12 te Sete. Bree Helle, 14 v. Londen te R'dam verw. Barracuda. 14 v. R'dam te Eckerforde verw. Bernina, pass. 12 Holtenau n. Kopenhagen. Coolsingel, 13 v. Tunis te Bordeaux. Corrie b, 12 v. Ipswich te Wiodau verw. Cornelia b I, 15 v. Swansea te Rotterdam verw. Deneb. 12 v. Dundee n. Londen Da Capo. 13 v. Lissabon te Oporto verw. Da je Bohmer, 12 v. Rouaan n. Bordeaux. ElÜa, 12 v. Allöa te Newburgh, Ferocia, 12 v. Avonmouth n. Barry. Fiduda, 13 v. Maassluis n. Boston. BINNENLAND Zondag is liet duizendste schip in dit jaar in de Amsterdamse haven aangekomen. Het was de 9500 brt. metende „Celebes" van de maatschappij „Nederland", die van Lon den kwam. Vorig jaar kwam het duizendste schip op 21 Maart in de Amsterdamse haven aan. In de Nieuwe Maas ter hoogte van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij is Zon dag het stoffelijk overschot gevonden van de 61-jarige Rotterdammer C. R. Hij was kapitein van de sleepboot „Argus", die enige tijd geleden op de Nieuwe Maas door een Japans schip werd overvaren, waardoor zij kapseisde en zonk. Een der slachtoffers wordt nu nog vermist. De internationale tinovereenkomst, die onder auspiciën van de UNO op 9 December 1953 te Genève tot stand is gekomen, is gisteren te Londen namens de Nederlandse regering ondertekend. Na bekrachtiging van de overeenkomst door een voldoend aantal belanghebbende landen kan de op te richten Tinraad de datum van inwerking treden vaststellen. Doel van de overeenkomst is het verkrijgen van een redelijke stabili teit der tinprijzen. In een woning aan de Friese Straatweg in Groningen heeft Zaterdagavond een felle binnenbrand gewoed. De brand ontstond in de keuken door kortsluiting in de electri- sche leidingen. Het blussingswerk werd zeer belemmerd door de verstikkende rook, die in het perceel hing. Drie brandweerlieden werden bevangen door de rook en moesten worden weggedragen. De bovenverdieping brandde vrijwel uit. Een Rotterdams gemeenteraadslid heeft onlangs aan B. en W. gevraagd of het col lege bereid was, in het voetspoor van Haar lem en Utrecht ter viering van de bevrij dingsdag het gemeentepersoneel op 5 Mei vrij te geven. B. en W. wijzen er thans op, dat dat de regering met betrekking tot de dit jaar te volgen gedragslijn inmiddels heeft beslist en B. en W hebben thans besloten, die dag aan het gemeentepersoneel geen vrij te geven. Tijdens een Zaterdag in Amsterdam gehouden symposion der tijdschriftjourna listen over de na-oorlogse ontwikkeling van de periodieke pers, heeft de NOTU (Neder landse Organisatie van Tijdschriftuitgevers) medegedeeld, dat zij een prijs ten bedrage van f1500 beschikbaar stelt voor de scnrij- ver of schrijfster ener dissertatie over de geschiedenis en/of de actuele stand van het Nederlandse tijdschriftwezen. Toekenning zal voorlopig voor eenmaal geschieden. Eindhoven bereidt zich voor op de ont vangst van de 150.000ste inwoner, die half April verwacht wordt. Een Groninger confectiebedrijf is ertoe overgegaan haar producten te voorzien van een label met een gedétailleerde kwaliteits aanduiding. In Brussel is een driedaagse interna tionale conferentie beëindigd over het prp~ bleem van de televisie op de scholen. Zij werd bijgewoond door delegaties va"- Engeland. Frankrijk. België en Nederland terwijl als belangstellenden aanwezig waren enkele vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en de Unesco. Op deze informatieve conferentie is over het gestelde probleem van gedachten gewisseld en werd door Amerikaanse, Engelse en Franse vertegen woordigers over de ervaringen gesproken, welke men in deze landen op dit terrein reeds heeft. HAARLEM EN OMGEVING Op uitnodiging van First Church of Christ Scientist, Haarlem, zal de beert Ralph E. Wagers uit Chicago op Donderdagavond 18 Maart in het Engels spreken over „Christan Science: haar onenbaring van god delijk zoonschap" Na afloop wordt in het Gemeentelijk Concertgebouw, Lange Be gijnestraat 13, een Nederlandse vertaling voorgelezen. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden voor het candidaatsexamen klas sieke taal en letterkunde mejuffrouw W. Oolders te Haarlem en voor het artsexamen, tweede gedeelte, mejuffrouw A. A. Gorter te Haarlem. Voor het Nederlandse Toeristenverbond ..Natura". afdeling Haarlem wordt door de heer R. M. v. d. Hart een lezing gehouden over de midden-Rijn, Woensdagavond 17 Maart in restaurant Brinkmann. De collecte, in de gemeente Bloemendaal van 8 tot 13 Maart gehouden voor het N.V.V.- Zonnestraal en -t.b.c.-fonds heeft opgebracht f 1638.76. De collecte van verleden jaar bracht f925 op. De predikant van de Gereformeerde kerk te Badhoevedorp, ds. P. Warmenhoven, heeft van zijn kerkeraad verlof gekregen om mét ingang van 12 Augustus als geestelijk verzorger een emigrantenreis mee te maken met de ..Grote Beer" naar Canada. Onder auspiciën van de met een paeda- gogisch doel werkende stichting „Een uur muziek" zal de harpiste Rosa Spier twee concerten met toelichting geven in Bloemen daal op Vrijdagmiddag 26 Maart in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan voor de leerlingen uit alle klassen der beide ulo scholen: de Hartenlustschool aan de Vijver- weg en de Christelijke school voor ulo aan de Bos en Duinlaan. Naar de nolitie meedeelt zal, te begin nen met vandaag, het verkeer over de Grote Houtbrug iedere middag van kwart voor vijf tot zes uur, door de verkeerspolitie worden geregeld. Ds. M. W. J. C. de Kluis, Gereformeerd predikant te Santpoort, zal op 12 Mei ver trekken als geestelijk verzorger van een gezelschap emigranten naar Zuid-Afrika. Gele Zee, met zuiger 12 v. Brest n. Antwerpen Gcote, 12 v. Lissabon n. Dakar. Harold. 13 v. R dam te Frederikstad verw. Hast V. 12 v. Rouaan. Haskerland, 13 v. Harlingen n. Goole. Henrica b, 13 v. Port Aferry n. Liverpool. Import, vertr. 13 v. L«ssabon n. Antwerpen. Ilias, 13 te Tunis n. Napels. Jan Kreumer, 13 v. Rotterdam n. Londen. Jo, 13 v. Boulogne te Vlaardingen. Kemphaan. 13 nog te Ventspils. Keyser, 12 v. Ballina n. Partington. Koningshaven, 12 v. Gothenburg n. Antwerpen Lacra, 12 v. Sunderland n.Rotterdam. Lucas Bols I, 13 v. Amsterdam n. Malmö. Lucas Bols II, vertr. 13 v. Rotterdam n. Midd- lesbro. Marcella. vertr. 13 v. Vestman eil. n. R'dam. Marietje Bohmer, 12 120 m. N. Dakar. Marjan,, 13 te Ardrossan verwacht. Markab N. 13 v. Rander n. ventspils. Matthew. 12 v. Billingham. Merwehaven, 13 v. Rouaan n. Casablanca. Meuse, 13 te Antwerpen. Mirach N, 12 v. Rouaan n. Casablanca. Monica. 13 te Billingham. Muphrid N, 15 Tarragona verw. Mypuck. 12 v. Rouaan te Parijs. Midas, 12 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Nassauhaven, pass. 13 Kiel n. Kopenhagen. Nieuwland. 13 v. R'dam te Grangemouth. Noord, 14 v Frederikstad te Rotterdam verw. Noorderlicht, vertr. 15 v. Pontrieux n. Liverpool Nottingham, 13 v. R'dam n. Klngslynn. Oleum, 15 v. Rotterdam te Bilbao verw. Oceaan 12 v. Hoek v. Holland n. Zweedse H!a- laren in positie 110 m. O. v. d. Tyne vastge maakt en koers n. IJmuiden. Peter. 12 v. Bremen te Garston. Poolzee, 12 dwars Oporto n. Maassluis. Prior, vertr. 15 v. Anrhus n. Belfast. Perregaux, 12 v. Nantes n. La Pallice. Ruby, 12 v. Middlesbro te Sunderland. Rapid. 13 te Amsterdam. Soemba, vertr. 13 v. Bordeaux n. Waterford. Spurt, 12 v. Rotterdam te Oporto. Silvaplana, 12 v. Kopenhagen te Gothenburg. Trito, 13 v Belfast te Dublin. Trompenburgh. 12 v. Kingslynn n. R dam. Vlndicat Atque Polit, 13 v. Bona te Belfast verw. Vrouwepolder, 15 v. Oporto te Antwerpen verw. Van Brakel, 12 v. St. Valery te Londen. Vrijburgh. pass. 13 Finisterre n. Duinkerken. Westersingel. 13 v. Leixoes te Londen verw. Walcheren, 12 v. Newcastle te Avonmouth. Walenburgh, 12 v. Bordeaux n. Rotterdam. Wickenburgh, pass. 13 Kp. St. Vincent n. Casa blanca. Wiebold Bohmer, 13 te Antwerpen. Zwarte Zee en Oceaan met slagkruiser 12 140 m. O.t.Z. Rio de Janeiro n. Spezia.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3