Delta-commissie adviseert afsluiting van zeegaten tot Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Macht Werk van 20 a 25 jaar; kosten li a 2 milliard Zwaarste slag van gehele Indochinese oorlog is gaande Engeland en V.S. overwegen verdere garanties aan EVG Eenstemmig oordeel Verhoging van de dijken even duur McCarthy krijgt de wind tegen Het woord is aan Zet Vietminh alles op alles voor goede onderhandelingspositie 68 JAARGANG No 210 DINSDAG 16 MAART 1954 Voor het eerst korte wapenstilstand Druk overleg achter de schermen Weer rapport 11 - Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298 JAARGANG No 58 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman DE SCHETS die de Amerikaanse minis ter van Defensie Charles Wilson heeft gegeven van de kracht en huidige ontwik keling van Amerika's militaire macht is geen aangename lectuur. Mensen die ge dachten aan de mogelijkheid van een derde wereldoorlog tevreden van zich af hebben gezet, omdat dit gevaar sind-s een jaar zoveel minder reëel schijnt te zijn geworden, kunnen door een dergelijk be richt worden verschrikt als zij het ten einde lezen omdat er uit blijkt dat de bewapeningsrace tussen Oost cn West zich voortzet. Alleen is, tenminste in het Wes ten. het zwaartepunt verlegd en van land- naar luchtstrijdkrachten verplaatst. De mededelingen van minister Wilson op dit punt bevestigen de eerder gebleken Ame rikaanse voornemens om zich toe te leg gen op de vorming van een „vergeldings strijdmacht", die bliksemsnel zou kunnen optreden als enige plotselinge militaire actie door het Oosten zou worden onder nomen. „De Amerikaanse strijdkrachten mét uitzondering van de luchtmacht", zegt minister Wilson, „zulien in de periode 1 Januari-1 Juni 1955 met ruim 400.000 man worden ingekrompen. Het leger zal met 308.090 man, de vloot met 76.400 man en het korps mariniers met 28.800 man wor den verminderd, het personeel van de luchtmacht daarentegen met 57.000 man worden uitgebreid". Iemand zou hier-uit de simpele en op een al vrij ver verleden gegronde slotsom kunnen trekken, dat als enerzijds 400.000 man naar huis worden gestuurd en ander zijds 57.000 man in dienst worden gesteld de totale sterkte van de defensie dus met 343.000 man vermindert en dit een ge deeltelijke ontwapening betekent. Het is evenwel alleen het totaal der personeel- sterkte dat vermindert en de totale bewa pening wordt er zeker niet minder mee. Trouwens, de minister verklaart dat van de 308.000 man, die het leger zullen ver laten, de meerderheid niet tot de gevechts groepen behoort en de meeste mensen zullen nu wel weten dat een zeer groot deel van een modern leger niet uit „vecht- soidaten" bestaat. Voor het overige doet Wilson mededelingen omtrent de toekom stige omvang (op 1 Juli 1957) van de luchtmacht, die kennelijk duiden op ge duchte uitbreiding. En wat ai die mensen van de andere wapens in hoofdzaak van het leger betreft, die in de eerste vijf maanden van 1955 naar huis zouden worden gezonden, mag men wel aanne men dat zij allen met nauwkeurigheid zijn opgeleid en binnen een minimum van tijd weer in dienst zouden kunnen komen. Er blijft overigens red-en om te schrijven „n-aar huis zouden worden gezonden" en niet „zullen worden gezonden", want wij zijn nog ruim negen maanden van de eerste Januari 1955 verwijderd en het zou niet bepaald voor de eerste maal zijn dat voornemens betreffende het „doen af zwaaien" van troepen niet werden uitge voerd. Zonder moeite kan men zich het scepticisme voorstellen, waarmee de aan kondiging van Wilson vandaag in Ameri kaanse kazernes, barakken en kampen zal worden besproken. Dat zou in ieder land zo zijn. De leiding der Amerikaanse luchtmacht is van plan elke voor offensieve doeleinden bestemde jager of bommenwerper uit te rusten met atoomwapens voor tactisch ge bruik tegen vijandelijke grondstrijdkrach ten. Dus zover is men al. De Amerikaanse geheime dienst heeft ontdekt dat de Rus sische luchtmacht gestadig en op bekwame wijze wordt uitgebreid. Rusland is bezig met meer bommenwerpers voor gebruik op lange afstand te bouwen. Daar zouden de V.S. rechtstreeks mee kunnen worden aangevallen, misschien via Alaska, dms door het hoge Noorden: langs de kortste weg. Wie verlicht ademt en zegt „dat raakt ons niet" zal alweer zwartgallig worden bij de volgende zin: De Sovjet- Unie beschikt verder over een groot aan tal lichte straalbommenwerpers, die een ernstige bedreiging vormen voor de lan den in Europa en het Verre Oosten. Ik heb u gezegd dat het rapport van minister Wil son geen aangename lectuur vormt. Van opwekkender aard zijn evenwel zijn medelingen omtrent het bij de Ameri kaanse luchtafweer te bezigen geleide projectiel Nike (niet te verwarren met Ike) dat elk vliegtuig, dat mi in gebruik is, op eigen houtje kan opsporen en tref fen. Dat zeggen de leger-autoriteiten. Hier mee zou dus de aloude ervaring weer be vestigd zijn, dat tegenover elk nieuw aan valswapen altijd een doeltreffend ver dedigingsmiddel wordt gevonden. Dus zelfs tegenover een met atoombommen en andere atoomwapens uitgerust vliegtuig. De vraag, wanneer de Europese bondge noten met dit afweermiddel uitgerust zul len worden, rijst even snel als die andere vraag, wat de uitwerking zal zijn van een atomisch-bewapend vliegtuig dat ten val word't gebracht: vooral boven land of stad. Het gemaakte voorbehoud, dat „Nike" elk vliegtuig dat thans in gebruik is, met de nadruk op „thans", kan opsporen en treffen herinnert eraan dat de ontwikke ling der aanvalswapens nooit stilstaat en dat het afweermiddel straks wel weer verbeterd zal moeten worden, omdat men iets bedacht heeft om het geleide projec tiel op een dwaalspoor te leiden of het voortijdig te doen ontploffen. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson heeft betoogd dat de Verenigde Staten en hun bondigenoten tot een gemeenschappelijk besluit zouden moeten komen aangaande Eisenhowers nieuwe militaire politiek, die grote vergel- dingsaanvallen beoogt ingeval een staat of statengroep een aanvalsoorlog zou begin nen. Het is te verwachten dat dit Canadese standpunt bij de bondgenoten weerklank zal vinden. Men zou willen weten in welke gevallen de aanleiding tot vergeldings- aanvallen in Amerika aanwezig geacht zal worden. Er rijzen nog wel beklemmender wagen. Daaromtrent in een volgende be schouwing. H- P- Protest van Japanse onderwijzers Bijna vierhonderdduizend Japanse onder wijzers hebben vandaag betogingen ge houden als protest tegen twee wetsontwer pen van de regering, die tot doel hebben de politieke activiteit van onderwijzers te beperken. De minister van Onderwijs heeft verklaard dat onderwijzers in vele delen van het land de klaslokalen gebruiken voor het verspreiden van communistische pro paganda. IN HAAR DERDE INTERIM-RAPPORT, dat zij vandaag aan de minister van Verkeer cn Waterstaat heeft uitgebracht, is de Delta-commissie tot de eenstem mige conclusie gekomen, dat het noodzakelijk is de veiligheid van de door de stormvloed van 1 Februari 1953 geteisterde en bedreigde gebieden te verhogen door afsluiting van de zeegaten. Zij acht deze oplossing verre te verkiezen boven de versterking van de bestaande zeedijken en technisch en economisch uitvoer baar. De afsluiting van de zeegaten zal voltooid kunnen worden in een periode van 20 a 25 jaar. De kosten van de afsluitingswerken met alles wat daarbij behoort en met inbegrip van de noodzakelijke dijkversterkingen langs de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde meent de commissie te kunnen stellen op een bedrag van 1,5 tot 2 milliard gulden. De commissie is ervan uitgegaan, dat de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg, met het oog op de daarbij betrok ken scheepvaartbelangen, als open vaarweg zullen worden gehandhaafd. Langs deze wateren kan derhalve slechts dijkversterking worden overwogen. De voorgestelde afsluiting heeft betrekking op het Haringvliet, het Brouwers- havense Gat, de Oosterschelde en het Veerste Gat. De commissie beveelt afdamming dei- zeegaten aan boven het verhogen hei dijken. Afdamming, aldus het eenstemmige oordeel, is thans technisch mogelijk en biedt de grootste veiligheid, temeer omdat de bestaande dijken dan als tweede water kering kunnen blijven bestaan. Verhoging der dijken wordt trouwens even duur als afdammen. Als verdere voordelen van het afsluiten der zeegaten noemt de commissie de korte, gesloten kustlijn, gevormd door duinen en dammen die eenvoudig en overzichtelijk onderhoud mogelijk maakt en een goede beveiliging voor de toekomst vormt, ook bij een ongunstige wijziging in de niveaux van land en zee. Het verhogen der honderden kilometers lange bestaande dijkvakken wordt door de commissie ontraden. Deze dijken hebben de meest uiteenlopende samenstellingen, die op vele punten gebreken of zwakke plekken zullen vertonen en regelmatig goed onderhoud zouden vereisen. In de toekomst zou, na een verhoging in het heden, vrijwel geen verhoging meer mogelijk zijn. De vaart op de af te dammen wate ren zal veiliger worden door het weg vallen der getijden. Vaarwegen kunnen verkort en dieper worden, havens ver beterd. Naar de mening van de commissie zal het water van Rijn en Maas via sluizen in het Haringvliet geloosd moeten wor den en voorts door de Rotterdamse Waterweg moeten worden afgevoerd. Bij door storm gestremde lozing zullen de door het afsluiten gevormde bassins voldoende bergingscapaciteit hebben voor overtollig polderwater en rivier water. Voor thans bij eb lozende pol ders zullen weinig kostbare voorzie ningen moeten worden getroffen. De Deltacommissie verklaart, dat de helft van ons land onder het hoogwaterpeil ligt, hetgeen 16.000 vierkante kilometer land met een bevolking van rond zes millioen mensen betekent. Toen de dijken in 1953 doorbraken als gevolg van de stormvloed, die 50 tot 70 centimeter hoger water bracht dan voordien bekend was, werd een alge mene schade van 1,5 tot 2 milliard gulden (één milliard voor herstel) aangericht. Dank zij de allergrootste krachtsinspanning bleef de overstroming tot 150.000 hectare beperkt, omdat men de dijken langs de Hollandse IJsel kon behouden. De econo mie van Nederland zou anders jarenlang ontwricht zijn geweest. Het overstromings gevaar blijft bestaan. Dit moet, aldus de commissie, in het nationale belang zo goed mogelijk worden voorkomen. Ingrijpende maatregelen tot verbetering van de zee waterkering zijn dwingend. Bodemdaling en het rijzen van de zeespiegel spelen tevens een rol. Indien men de bestaande dijken zou ver hogen, dan zou die verhoging 1,5 tot 2 meter moeten bedragen. Nog afgezien van het feit, dat deze verhogingen moeilijk zullen zijn te verwezenlijken, biedt een afsluiting van de zeegaten aanzienlijk meer voor delen. Voorts zegt de commissie dat men nog hogere waterstanden als in Februari 1953 kan verwachten. Daar door bodem- en dijkdaling de vei ligheid van de bestaande waterkeringen zal afnemen, dient door de groei van de bevol king en de verhoging der landbouwproduc tie rekening te worden gehouden met een gestage vergroting van de te beschermen belangen. Dammen zullen op den duur goedkoper te onderhouden en voordeliger zijn dan het verzwaren van honderden kilometers dij ken. Bovendien zullen de dammen onder beheer van het rijk komen. Beheer en on derhoud van het dijkstelsel in het Zuid- Westen des lands zijn thans verdeeld over het rijk, drie provincies, 28 gemeenten, 13 hoogheemraadschappen, 64 waterschappen en 125 polders. De draagkracht van deze organen loopt ver uiteen. Ook daarom is een sterke verkorting der zeekeringen aan- zenlijk veiliger. Invloed op de stranden Volgens de Deltacommissie zal als ge volg van de afdammingen enige verhoging van hoogwaterstanden ontstaan. Deze zul len echter slechts enige centimeters be dragen bij stormvloed ter hoogte van Hoek van Holland en in de mond van de Wester schelde. Wel moet worden gerekend op grotere stormvloedsverhogingen in de zee-inham men, die buiten de afsluitdammen zullen overblijven. Deze zullen ontstaan door plaatselijk veranderde getijbewegingen en opwaaiingen. D? waterkeringen buiten de dammen zullen hiertegen bestand moeten worden gemaakt. De commissie verwacht, dat de duinenrij zich na afdamming van de zeegaten in langzaam tempo zal gaan sluiten, behalve daar waar geregeld grote hoeveelheden zoet water worden geloosd. Hiertoe zal, ook wegens het lozen van drijfijs uit Maas en Rijn, gelegenheid moe ten zijn in de dam door 't Haringvliet. Drie kwart van het Maas- en Waalwater stroomt thans door deze zeearm af. De commissie beveelt daarom de aanleg van een complex uitwateringssluizen in de dam door het Haringvliet aan. Als een groot voordeel van de afdamming ziet de Deltacommissie voorts, dat daardoor in het Hollands Diep en het Haringvliet het vastleggen van Rijn- en Maasslib op de vaak ondiepe oevers mogelijk wordt, aan gezien het om verschillende redenen nodig is, dat deze gezamenlijke mond van Rijn en Maas beneden de Moerdijkbrug wordt ge normaliseerd. De naast de genormaliseerde rivier tussen de kribben gelegen gronden en zandplaatsen zullen opslibben en op den duur voor landaanwinning ter beschikking komen. Visserij en schelpdierenkwekerij De Deltacommissie is zich van de fatale gevolgen van het afsluiten der zeegaten' voor de visserij en schelpdiercnkwekerij bewust. De algemene veiligheid acht zij echter van hoger orde, ook al zal zij zicli ernstig beraden over de mogelijkheid cf bij het scheppen van voldoende veiligheid voor het Zuid-Westen des lands ernstige schade voor deze bedrijven kan woorden beperkt. De commissie wijst op de betere ver bindingsmogelijkheden die met de afdam mingen gepaard zullen gaan. Deze zullen tot de economische en sociale ontwikkeling van Zeeland en Goeree-Overflakkee in aan zienlijke mate bijdragen. Dit is niet slechts van gewestelijke, doch ook van nationale betekenis. Voor land- en tuinbouw zullen de voordelen van een afsluiting zeer groot zijn. De verzilting zal bestreden worden en voldoende reserve aan zoet water zal kun nen worden gevormd om een gunstige landbouwproductie mogelijk te maken, ook bij lage rivierstanden. De zoutgrens op de Waterweg zal kunnen worden terugge drongen. Het zoetwaterbekken zal tevens industriële ontplooiing op de eilanden mo gelijk maken; de drinkwatervoorziening kan worden verbeterd. Indien de bestaande dijken zouden wor den verzwaard, dan zou 2500 hectare cul tuurgrond opgeofferd moeten worden. Bij afdamming zal een beperkte hoeveelheid cultuurgrond kunnen worden aangewon nen. De af te dammen wateren zullen in menig opzicht beter dienstbaar aan de recreatie kunnen worden gemaakt. Principiële uitspraak nodig Het advies van de Deltacommissie gaat niet in op de juiste plaats van de dammen en evenmin op de volgorde, waarin de wer ken zullen moeten worden uitgevoerd. Het IGebieden welke zonder zeedijken zouden wprstromen Gebieden welke zonder r i dijken zouden overs!romen wordt met het oog op de maatregelen, die ten behoeve van de veiligheid tegen storm vloeden getroffen moeten worden van be lang geacht dat op korte termijn een prin cipiële beslissing ten aanzien van het af sluiten der zee-armen wordt genomen. In een schetskaartje staan de dammen schematisch aangegeven ten Westen van Hellevoetsluis en Stellendam door het Haringvliet, tussen de Goereese duinstrook en een punt Westelijk van Brouwershaven op Schouwen, ongeveer bij Scharendijke, van Burghsluis op Schouwen naar Noord- Beveland, Westelijk van Kolijnsplaat en door het Veerse Gat. Door de Zandkreek zou verder eventueel een dam met een sluis moeten komen. Tussen Duiveland en Flak- kee geeft een stippellijn de mogelijkheid van een dam met sluis aan, evenals door het Volkerak tussen Ooltgensplaat en de Brabantse kust. Een afsluiting van het Spui tussen Putten en de Hoekse Waard en de beweegbare stormvloedkering in de Hol landse IJsel, zoals die in het tweede rap port werd geadviseerd, zijn eveneens sche matisch getekend. De commissie heeft zich er rekenschap van gegeven, dat behoudens de afdam mingen aanvullende werken zullen moeten worden uitgevoerd indien men aan de ge stelde eisen van waterkering wil voldoen en voorts de belangen van water- en ijs- afvoer, scheepvaart en visserij op goede wijze wil behartigen. In een volgend interimrapport zal. te zamen met' een uiteenzetting van de vol gens de commissie meest gewenste volgorde van uitvoering der werken, advies over de aanvullende afdammingen worden gegeven. WASHINGTON (United Press) Senator McCarthy heeft zijn subcommissie van onderzoek samengeroepen voor een zit ting achter gesloten deuren, ter bespreking van de beschuldiging die het leger tegen Roy Cohn, raadsman der commissie, en hemzelf heeft uitgebracht. Terwijl de controvcrse-McCarthy de der de week inging was het veelbetekenend dat niet één enkele republikeinse politicus naar voren is getreden om de senator te steunen. Republikeinse cn democratische leden van zijn commissie verlangen dat een on partijdige groep een onderzoek zal instellen tegen de door het leger uitgesproken be schuldigingen, maar McCarthy wil daarvan niet weten. Andere ontwikkelingen in de zaak- McCarthy zijn: William Knowland, republi keinse leider in de Senaat, zeide dat McCarthy een serie spreekbeurten dient af te gelasten en in Washington behoort te blijven tot de kwestie met het leger ge- DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S La Bruyère: Zij, die hun tijd slecht besteden zijn de eersten om zich over zijn kortstondigheid te beklagen. regeld is. McCarthy was van plan Woens dag in Chicago te spreken en dan de rest van de week te blijven reizen, met Vrijdag een redevoering in Milwaukee, in zijn ge- boortestaat Wisconsin, die is aangekondigd als een antwoord aan de democraat Adlai Stevenson. McCarthy heeft al aangekon digd, dat hij dit verzoek van Knowland zal negeren. Kranten en vele commentators van radio en televisie hebben de opvatting verkon digd dat McCarthy zijn laatste gevecht is ingegaan, maar zij voorspellen dat nog veel tijd verstrijken zal voor de senator defini tief knock-out is. Zijn ambtsperiode in de Senaat loopt nog vier jaar. SAIGON (Reuter). De Vietminh heeft Maandag het in Tonkin gelegen, ingeslo ten bergfort Dien Bien Phoe vele malen hevig aangevallen in de zwaarste slag in de zeveneneenhalf jaar durende strijd in Indochina. Iedere stormaanval werd uit gevoerd met strijdkrachten ter sterkte van een regiment. De aanvallende troepen werden ondersteund door artillerie, die onlangs in aanzienlijke hoeveelheden uit China is aangevoerd. De artilleriebeschie ting is voor vele Franse cn Vietnamese verdedigers een nieuwe ervaring, daar de Vietminh tot dusver hoofdzakelijk van mortieren gebruik maakte. De Franse artillerie bracht de aanval lers zware verliezen toe. Iedere aanval van de rebellen werd ondernomen door een muur van granaten en machinege weervuur. Het Franse opperbevel heeft Maandag avond bekend gemaakt, dat de rebellen Zondag een weerstandscentrum hebben genomen, na vijf uur lang ononderbroken te hebben aangevallen. Het was een stel ling voor bataljon. Eerdere berichten maakten melding van twee verloren stel lingen. Een woordvoerder van het Franse op perbevel deelde mede, dat met vliegtuigen, die door de Amerikanen zijn verstrekt, LONDEN (Un. Press). In de drie Westelijke hoofdsteden zijn tussen Enge land, de Verenigde Staten en Frankrijk in leidende besprekingen begonnen over aan vullende garanties aan de geprojecteerde West-Europese defensiegemeenschap, zo wordt uit officiële bron vernomen. Uit de eerste informele meningsuitwis- seling is gebleken dat Engeland bereid is verder te gaan dan haar vroegere conces sies en bereid aan te bieden Britse strijd krachten in Europa te houden. Het ver luidt dat minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden deze kwesties hier eind vorige week heeft besproken met de Fran se ambassadeur René Massigli. Naar verluidt is de nieuwe verplichting die Engeland voor zijn strijdkrachten wil aangaan gebaseerd op de driemogend- hedenverklaring van Mei 1952, die met name voorziet in het stationneren van Anglo-Amerikaanse strijdkrachten op het Europese continent. Het Britse aanbod zou uit twee hoofd punten bestaan: Engeland zal in overleg treden met de in Stormvloedkering' trfjrctnp Reeds verhoogde Schouwense dijk Vorming*. •2oet^terresênroir\j i Hoofdafsluitingen v.d" 1 zeearmen Mogelijke bijbehoren de werken PLAATS NOG toOBEPMU) .wj-ürr.s Bestaande dijken Duinen Grens E.V.G. voor dat zijn strijdkrachten Europa belangrijke stappen doen. Engeland zou aan Frankrijk en de E.V.G. de waarborg geven dat een duidelijk aan gegeven minimum van haar strijdkrach ten gedurende een vastgelegde periode op het continent gestationneerd zou blijven. Deze waarborgen zullen waarschijnlijk vervat worden in een speciale „verkla ring". Deze verklaring zal het geprojec teerde verdrag tussen Engeland en de E.V.G. vergezellen waarin Éngelands for mele verplichtingen jegens de E.V.G. om schreven worden. Tot deze formele verplichtingen zullen behoren: Engeland neemt op zich een permanente vertegenwoordiging bij de E.V.G. op hoog niveau te vestigen en te handhaven. Een Britse minister zal deelnemen aan beraadslagingen in de raad der E.V.G. steeds wanneer het gaat om algemene Europese problemen. Nauwe samenwerking zal bestaan tussen de militaire staf der E.V.G. en het Britse militaire apparaat. Engeland zal luchtstrijdkrachten der E.V.G. trainen en gemeenschappelijke oefeningen zullen worden gehouden met de Britse luchtmacht. Engeland zal proberen één lijn met de Verenigde Staten te trekken wat deze kwestie betreft. De détails van het plan zijn niet beschikbaar. Engeland en de Verenigde Staten wensen die geheim te houden tot de vooravond van het E.V.G.- debat in de Franse Assemblée, om het project op die manier maximale steun te geven. Premier Joseph Laniel heeft geweigerd reeds een datum te bepalen voor een defi nitieve Franse stemming over het verdrag voor een Europees leger. Amerika spant achter de schennen alle krachten in om de regering van Laniel er toe te brengen een beslissing te forceren in de Nationale Vergadering". Drie maal in drie dagen heeft de Amerikaanse ambas sadeur in Frankrijk, Douglas Dillon, ge confereerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault en voor deze week staan nog enige bijeen komsten op het programma. Militaire begrafenis van J. Mulder De begrafenis van de bij het dodelijk on geval in de Ripperdakazeme om het leven gekomen soldaat eerste klasse J. Mulder uit Haarlem, zal morgenmiddag om één uur met militaire eer plaats vinden op de Noorder begraafplaats. In verband met de lengte van de route. Indien de uitvaart van huis uit zou geschie den, werd bepaald dat de stoet waarin de compagnie waartoe de overledene behoorde en een vuurpeloton zullen meelopen, vanaf de splitsing Rijksstraatweg—Vergierdeweg zal vertrekken. Het escorte zal onder com mando staan de kap. J. H. E. Groeneweg. Aan de groeve zal de bataljonscomcandant luitenant-kolonel D. Coumou het woord voeren. Zondag een bataljon parachutisten ter sterkte van 700 man boven Dien Bien Phoe was neergelaten ter versterking van het Frans-Vietnamese garnizoen. Kolonel De Castries beschikt over een sterke mobiele gepantserde strijdmacht, die klaar staat om eventuele wiggen in de linie op te ruimen. Vele diplomaten te Saigon zijn van oor deel, dat de Vietminh bevel heeft gegeven de omsingelde bergstelling met alle kracht aan te vallen om haar politieke positie op de aanstaande conferentie te Genève te versterken. Militaire waarnemers zeiden, dat de Vietminh beter een maand met de aanval had kunnen wachten, daar zware regenval de positie van de verdedigers dan bemoei lijkt zou hebben. Hun loopgraven zouden dan misschien vol water zijn gelopen en de verdedigers zouden geen steun gehad hebben van vliegtuigen. Bestand van vier uur HANOI (Un. Press). De Fransen en de communisten in en rond Dien Bien Phoe hebben gisteren gedurende vier uren het vuren gestaakt om de gewonden van het slagveld weg te halen. Dit was de eerste keer dat zulk een tijdelijke wapenstilstand in Indochina is voorgekomen. Een gewonde Franse officier, die door de Vietminh was gevangengenomen.arriveerde bij de Fransé linies met een papier van de Vietminh waarin het tijdelijke wapenstilstands voor stel werd gedaan. De garnizoenscomman dant, kolonel Christian de Castries, ver wees het verzoek naar de commandant van Noord-Indochina, generaal René Cogny, die zijn toestemming gaf. Hierop werd het artillerie-duel dat sinds Zaterdag- onafgebroken voortduurt, tijdelijk gestaakt. (AFP). In twee nachten van aan houdende, heftige, aanvallen, heeft de Viet minh voor Dien Bien Phoe bijna 2500 man aan gesneuvelden verloren. Gevaar Lawrence H. Smith, lid van het Huis van Afgevaardigden voor de Republikeinse partij, heeft als zijn mening te kennen ge geven dat Amerika het gevaar loopt be trokken te worden bij de strijd in Indo- China. Smith, die lid is van de commissie voor Buitenlandse Zaken uit het Huis van Afgevaardigden zei, dat de openbare me ning in de Verenigde Staten zich bezorgd maakt over de politiek van de regering omdat die, ook zonder een formele oor logsverklaring, zou kunnen leiden tot een nieuwe oorlog. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand M •ÓP fo SP C. u ei w Ss t— fm z£ Oslo mist ZZO 1 -3 0 Kopenhagen geheel bew W 4 -2 0 Helsinki onbewolkt WNW 8 -1 0.5 Londen zwaar bew. ONO 3 2 0 Amsterdam mist NNO 8 -1 0 Brussel mist NNO 4 2 0 Parijs geheel bew. NO 5 3 0 Bordeaux mist windstil 8 0 Grenoble zwaar bew. windstil 2 0 Nice onbewolkt NW 2 8 0 Warschau nevel NW 5 -2 0 Berlijn mist NW 2 -1 0 Frankfort nevel NO 4 4 0 München nevel windstil 2 0 Zürich mist windstil 1 0 Genève nevel windstil 0 0 Locarno onbewolkt windstil 2 0 Wenen nevel windstil 1 0 Innsbruck nevel windstil 1 0 Rome onbewolkt NO 2 7 1 Neerslag laatste ■cxxasoKeeccorraxixojrawawxo 24 uur AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig "van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt, nevelig weer met later enkele verspreide opklaringen Overwegend droog. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. 17 Maart Zon op 6.52 uur. onder 18.47 uur. Maan op 16.57 uur. onder 5.51 uur. Maanstanden 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwa^ier Hoog en laag water in !T Dinsdag 16 Maart Hoog water: 2.10 en 14.28 uur. Laag water: 9.51 en 22.24 uur. Woensdag 17 Maart Hoog water: 2.51 en 15.05 uur. Laag water: 10.39 en 23.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1