Eisenhower zal onmiddellijk handelen bij aanval op V.S. Bus in Israel overvallen; elf passagiers vermoord Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee „cobalt-bommen" uit Brits laboratorium naar ons land Waterstof bomexplosie vier keer zo krachtig als becijferd was Duidelijke uitspraak van president „Als ik op Congres zou wachten, zou ik opgehangen moeten worden Het woord is aan Geneefse conferentie gaat door op 26 April Regering verdenkt Jordanië van de overval; spanning sterk toegenomen Brits-Russisch voorstel over handelsuitbreiding Zeshonderd maal Hirosjima Begeleider van Prins in Sabre verongelukt Papegaai Eisenhower steunt Stevens Voor de strijd tegen de kanker Hoge commissarissen benaderen Semjonov Dreigbrieven voor koningin Elizabeth Weerrapport 68 JAARGANG No 212 DÓND ER DAG 18 MAART 1954 298 JAARGANG No 60 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman 99 WASHINGTON, (Reuler/U.P.) „Een president der Verenigde Staten, die bij een onverhoedse aanval op Amerikaans gebied niet onmiddellijk zou handelen en een vergeldingsactie gelasten, ongeacht of het Congres al dan niet te bereiken zou zijn om de aanvaller de oorlog te verkla ren, zou opgehangen moeten worden", al dus verklaarde president Eisenhower Woensdag op zijn wekelijkse persconfe rentie. Hij legde deze verklaring af in verband met vragen over de nieuwe Amerikaanse militaire politiek. Verslaggevers hadden hem gevraagd of zijn verleden week afge legde verklaring inhield, dat de president der Verenigde Staten eerst een beslissing van het Congres, om een aanvallende staat de oorlog te verklaren, zou moeten af wachten, alvorens Amerikaanse militaire tegenacties te kunnen gelasten. „Gesteld dat ik in deze kamer sta en er komt een bericht binnen dat vijandelijke vliegtuigen de Verenigde Staten naderen, om ons land aan te vallen, als ik nu niets doe en afwacht tot het Congres de ont stane situatie heeft besproken, zou er dan iemand onder u zijn die mij niet voor schuldig zou houden?", aldus Eisenhower. Eisenhower voegde hieraan toe dat dit een extreem voorbeeld was, „doch het in stinct van zelfbehoud vergt in zo'n geval een onmiddellijke reactie. Een man, die wordt aangevallen, wacht niet tot de po litie hem komt ontzetten. Hij vecht voor zijn leven", aldus de president. Vervolgens werd Eisenhowers mening gevraagd over het nemen van onverwijlde vergeldingsmaatregelen, indien er in een ander deel der wereld een plaatselijke oor log zou uitbreken. De president antwoordde: „Wij kunnen niet generaliseren. De moderne wapens zijn zo enorm verwoestend, dat de onver hoedse aanvaller een reusachtig aanvan kelijk voordeel heeft. Ook het element der verrassing is zeer vergroot door de moge lijkheid om deze wapens te gebruiken voor het snel aanrichten van verwoestingen op grote schaal". Eisenhower zeide dat het nieuwe mili taire regeringsprogramma waarop enige democratische Congresleden critiek hebben geoefend de best mogelijke aanwending van moderne wapens in een eventuele oor log waarborgt en eën vermindering van de in de strijd te werpen militairen moge lijk maakt. „Er is niets revolutionnairs aan onze nieuwe militaire politiek. Zij betekent slechts, dat de Amerikaanse leiders de al gemene wereldtoestand en de verdedigings techniek voortdurend bestuderen", ver klaarde hij. „Er heerst teveel vrees onder ons vrees voor de mannen in het Kremlin, voor hetgeen deze zouden kunnen doen, voor een economische crisis, voor het ver liezen van betrekkingen en voor onver standige onderzoekers. Dit alles bij elkaar maakt de Amerikanen bijna hysterisch. Het is noodzakelijk dat wij alles in zijn juiste perspectief leren zien", aldus zei preisident Eisenhower. Eisenhower verklaarde dat er groot ver schil bestaat tussen vergelding in zelfver dediging in een toestand van onmiddel lijk gevaar en het land in een oorlog brengen zonder een verklaring door het Congres." Hij merkte op dat toen de Ame rikaanse vloot in de tweede wereldoorlog te Pearl Harbour werd aangevallen door bommenwerpers, de bemanningen van de oorlogsschepen gepoogd hebben uit zelf verdediging terug te vechten. Dit was in feite een oorlogshandeling, maar een uit zelfverdediging. Hij zeide telkens weer dat niemand voor spellen kon wat gedaan zou worden in enig speciaal geval. Maar hij onderstreepte dat het de politiek der Verenigde Staten is zich te concentreren op het afschrikken van aggressie. Opheldering gevraagd Frankrijk zal de Verenigde Staten op heldering vragen over de verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken John Foster Dulles, dat een on verhoedse vijandelijke aanval op Londen of Parijs prompt Amerikaanse vergeldings maatregelen zou uitlokken, zo is te Parijs van de zijde van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. In afwachting der ontvangst van de vol ledige officiële tekst der verklaring, die Dulles Dinsdag op zijn wekelijkse pers conferentie heeft afgelegd, verklaarde een woordvoerder van het ministerie reeds, dat het standpunt der Franse regering is, dat „overleg aan vergelding vooraf moet gaan". Generaal Douglas MacArthur, voorma lig opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan en later geallieerd opperbevelhebber te Tokio, zou heden als eregast op het Witte Huis een maaltijd met president Eisenhower gebrui ken. De secretaris voor perszaken van ae president, James Hagerty, heeft verslag gevers meegedeeld dat Eisenhower Mac Arthur verzocht heeft hem te komen be zoeken, doch hij weigerde iets te zeggen over de reden voor deze uitnodiging. 9H9 Hel eerste anti-duikboot helicopter-eskadron van de Engelse Marine, dat is samen gesteld uit in Amerika gebouwde Sikorsky S 55 toestellen, is begin deze week zijn dienst begonnen vanaf de luchtbasis der Engelse Koninklijke Marine Gosport in Hampshire. De toestellen, bekend onder de naam „Wervelwind"', zullen worden uitgerust met een speciale installatie om duikboten op te sporen. Het eskader boven de haven van Portsmouth. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Shakespeare: Wees gemeenzaam, nimmer grof. maar wees (Hamlet) MOSKOU (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Charles Bohlen, heeft Woensdag bekendgemaakt, dat het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken hem heeft geantwoord op de ..sug gesties van de Westelijke „Grote Drie" over de technische regelingen voor de conferen tie over het Verre Oosten, die volgende maand te Genève zal worden gehouden. De Russische regering maakte later be kend, dat zij er mee heeft ingestemd, dat de conferentie wordt gehouden in het Volken bondspaleis te Genève en dat de besprekin gen volgens afspraak op 26 April zullen beginnen. In de door Tass uitgegeven Russische ver klaring werd gezegd, dat ook communis tisch China met het Westelijke voorstel accoord gaat. TEL AVIV (Reuter). Israels eerste mi nister en de minister van Defensie zullen zich vandaag naar de plaats begeven, waar elf Israëliërs Woensdag het slachtoffer werden van een Arabische overval op een bus, waarin zij zaten. De aanval is door de Israëlische regering „een oorlogsdaad" ge noemd. De elf Israëlische mannen, vrou wen en kinderen werden vermoord door Arabieren in khaki-uniformen, die de bus aanvielen waarin zij zich bevonden. Dit geschiedde op een heuvel in het Ncgeb- gebied, ongeveer 20 kilometer van de Jor daanse grens. In een radio-uitzending heeft de Israë lische' regering verklaard, dat de verant woordelijkheid voor het gebeuren „volledig rust op de schouders van de regering van wier gebied deze groep moordenaars naar Israel was uitgezonden om deze weerzin wekkende daad te volvoeren." Volgens de Israëlische regering „heeft de reeks moedwillige vijandelijkheden van Arabische staten tegen Israel een nieuw hoogtepunt bereikt met deze jongste ge welddaad." De Israëlische regeringsverkla ring zegt, dat Israel alle nodige maatrege len in haar macht zal nemen om de ver zekeren, dat het bloed van Israëlische bur gers niet ongestraft wordt vergoten. Vier overlevenden Slechts vier personen overleefden de overval, een moeder met een dochtertje, die zich dood gehouden hadden, en twee soldaten, die gewond waren. Volgens oog getuigen hadden de aanvallers een salvo op de chauffeur gelost op het moment, dat de autobus een steile helling opreed en Minister-president Louis St. Laurent van Canada, die op het ogenblik een bezoek aan Japan brengt, werd in het Japanse Keizerlijke Paleis door de Keizer en Keizerin ontvangen. De premier werd vergezeld door zijn dochter mevrouw Madelene O'Donnell. Op de foto v.l.n.r.: mevrouw O'Donnell, kroonprins Akihito, de Keizerin, premier St. Laurent en de Keizer. LENTINI, (Sicilië) (United Press). Het gesprek van de dag in deze stad van 24.000 inwoners geldt een papegaai, die gisteren een tweejarig kind op het nippertje van de dood heeft gered. Het kind, Palma Marietta, stak een straat over juist op het moment dat een zware vrachtauto om de hoek kwam. De chauffeur merkte het meisje niet op, Maar de papegaai, die op een balkon zat, zag haar wel. Pijlsnel suisde het dier omlaag om vervolgens door voor het gelaat van de chauffeur te blijven fladderen en klapwieken de man tot plotseling remmen te nopen. De vracht auto kwam een halve meter voor het kind tot stilstand. Een groot aantal stedelingen verzamelde zich gisteravond op het stadsplein om de papegaai een ovatie te brengen. Ie mand heeft al het voorstel gedaan om j ee?i médaille aan de vogel uit te reiken. (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard, dat hij ver trouwen stelt in de integriteit en de eer van Robert Stevens, de minister voor het leger. Hij doelde hierbij op de controverse tussen McCarthy en Stevens. Indien hij, Eisenhower, geen vertrouwen in Stevens stelde, zou Stevens zijn huidige functie niet bekleden. Misschien zou kun nen blijken, dat Stevens enkele fouten had gemaakt, doch wat zijn integriteit en zijn eer betrof stond, hij geheel achter de minister. De president zeide dit naar aanleiding van de vraag welke invloed de controverse StevensMcCarthy op het moreel van het leger zou kunnen hebben, in het bijzonder op dat van de officieren. Senator McCarthy zeide naar aanleiding van Eisenhowers opmerkingen dat het on derzoek naar zijn conflict met het leger zou uitwijzen wie, de vertegenwoordigers van het leger, of hij en de staf van zijn commis sie, de waarheid hebben gesproken. weinig vaart bad. De chauffeur werd dode lijk geraakt en de autobus kwam voor een ravijn tot stilstand. De aanvallers, die kha ki-uniformen met rode riemen droegen en voorts gewapend waren met een dolk, wa ren daarop de bus binnengekomen, en had den het vuur op de passagiers geopend. De aanvallers, die voor „geïnfiltreerde" Jordaniërs worden gehouden, trokken zich na hun daad terug „in de overtuiging, dat alle inzittenden gedood waren", aldus de overlevende vrouw. De overlevenden zijn door een voertuig, dat in tegengestelde richting passeerde, meegenomen. „Zorgvuldig voorbereid". Israëliërs zijn van oordeel, dat de aan val zorgvuldig was voorbereid. De hinder laag was gelegd op 80 kilometer ten Zuid- Oosten van Beesjeba, waar de weg met enige scherpe bochten 500 meter stijgt. Hoewel in de Israëlische verklaring de Jordaanse regering niet met name wordt genoemd, is het duidelijk, dat Israel Jorda nië voor deze aanval verantwoordelijk stelt. In bepaalde kringen beschouwt men de verklaring vrijwel als een ultimatum. De Israëlische stafschef, generaal-majoor Mosje Dayan, verklaarde Dinsdag, dat „het in de huidige sfeer onmogelijk is te zeggen, dat er geen oorlog zal komen". Hij onthul de. dat twee weken geleden tiidens de re geringscrisis in Syrië de Israëlische reser ve-eenheden waren opgeroepen en binnen 48 uur gereed waren om langs de Syrische grens tot actie over te gaan. Uit Amman wordt gemeld, dat de Jor daanse regering een onderzoek gelast heeft naar de bérichten over het uitmoorden van een Israëlische autobus door Jordaniërs. De Jordaanse voorlichtingsdienst merkt op, dat de plaats van het incident 20 kilo meter binnen Israëlisch gebied ligt en dat de naaste Jordaanse militaire post op 50 kilometer afstand ligt. Dit, aldus de voor lichtingsdienst, maakt het onwaarschijnlijk, dat de aanslag door Jordaniërs is gepleegd. GENèVE (Reuter). In de bijeenkomst van de economische commissie van de UNO voor Europa hebben Engeland en de Sovjet-Unie gisteren een gemeenschappe lijk voorstel ingediend inzake uitbreiding van de handel tussen Oost en West. Het voorstel, dat Donderdag zal worden besproken, is een compromis tussen eer der door de Engelse en de Russische dele gaties ingediende voorstellen. Het houdt een verzoek in aan de secretaris-generaal van de economische commissie om in het licht van de resultaten der conferentie over de handel tussen Oost en West, die op 20 April zal beginnen, met de regerin gen der Europese landen overleg te plegen en hen te polsen over de mogelijkheid de handelscommissie, die in vijf jaar niet heeft vergaderd, dit jaar bijeen te roepen. Gesuggereerd wordt, dat de handelscom- missie, wanneer zij weer zal worden bij- eengeroepen, de mogelijkheden zal onder- zoeken van verwijdering van de hinder palen van economische, administratieve, of nandelspolitieke aard voor de handel tus sen Oost en West, het sluiten van multi laterale handels- en betalingsovereenkom sten voor een langere periode, het bijeen roepen van deskundigen ter beraadslaging over handelskwesties, het bevorderen van het contact tussen de West-Europese za kenlieden en de Oost-Europese handels organisaties, ook ter bespreking van het houden van handelsbeurzen en -tentoon stellingen, en van het verspreiden van in lichtingen en statistieken over de interna tionale handel. Te Genève werd ook vernomen, dat men heeft voorgesteld een conferentie te hou den van hooggeplaatste economische rege ringsfunctionarissen van alle Europese lan den. Naar verluidt is dit voorstel een der resultaten van het bezoek, dat de secreta ris-generaal der economische commissie, Gunnar Myrdal, onlangs aan de hoofdsteden der Europese landen heeft gebracht. Bende opgerold Te Chicago is een bende onschadelijk gemaakt die in verdovende middelen han delde. Er zijn zeven arrestaties verricm. Gemeld wordt dat de overheid de laatste elf maanden voor bijna tien millioen dol lar aan verdovende middelen van de bende heeft gekocht om aan bewijsmateriaal te komen. WASHINGTON (Reuter). Woensdag is te Washington van officiële zijde mee gedeeld dat de op 1 Maart in de Stille Oceaan tot ontploffing gebrachte water stofbom een kracht heeft ontwikkeld, die gelijk staat met de energie, welke vrij komt bij het tot ontploffing brengen vgn twaalf tot veertien millioen ton T.N.T. (zeer ontplofbaar middel, dat onder meer wordt gebruikt bij de vervaardiging van bommen). De ontploffing veroorzaakte een vloedgolf, die tot op een kleine drie honderd kilometer verder werd gevoeld. Van dezelfde zijde wordt meegedeeld dat Amerikaanse geleerden thans van mening zijn dat het mogelijk is waterstofwapens met een ontploffingskracht van honderd millioen ton T.N.T. te vervaardigen. De teweeg gebrachte ontploffing was zeshonderd maal zo sterk als die van de atoombom boven Hirosjima, die zestigdui zend mensen het leven kostte en die gelijk 'stond met de ontploffingskracht van twin tigduizend ton T.N.T. Zij was ook vijf maal zo sterk als de eerste Amerikaanse water stofbom die, naar wordt aangenomen, 1 November 1952 tot ontploffing is gebracht. De jongste waterstofbomontploffing is teweeg gebracht van een toren van onge veer vijftig meter hoogte. De ontwikkelde „paddestoelwolk" bereikte een hoogte van minstens dertig kilometer. Niet-gevaarlijke radio-actieve stofdeel tjes zijn terecht gekomen op een onbe woond eiland, dat ongeveer 530 kilometer van de ontploffingsplaats ligt. Dc ontploffing was drie tot vier maal krachtiger dan aan de hand van bereke ningen was verwacht. Volgens „Time" moest een waarnemings vliegtuig, dat tachtig kilometer van de ontploffingsplaats en op een hoogte van tien kilometer vloog, snel wegvliegen om te voorkomen dat het nog onder de rand van de „paddestoel" zou komen. Carl Durham, democratisch lid van de Amerikaanse Congrescommissie voor de atoomkracht, verklaarde Woensdag: „de nieuwe waterstofbom is zó iets verschrik kelijks, dat het het beste is de bevolking van de gehele wereld zo nauwkeurig mo gelijk in te lichten over haar vreselijke uitwerking". BONN, (ANP) De drie Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland hebben andermaal een poging gedaan om de Rus sische bezetting te bewegen een vrijer verkeer tussen de beide helften van Duits land toe te staan. De eerste stap, die de Westelijke Hoge Commissarissen daartoe terstond na dc Berlijnse conferentie had den ondernomen, is op niets uitgelopen. De Russische Hoge Commissaris, Semjonov, herhaalde in zijn antwoord het ook reeds door Molotov op de Berlijnse conferentie ingenomen standpunt, dat deze zaak tussen de beide Duitse regeringen zou moeten worden geregeld. Naar Westelijk inzicht willen de Russen daardoor een indirecte erkenning van het communistische bewind van de Sovjet-zóne bereiken. Zonder van het principiële standpunt af te stappen hebben de Westelijke Hoge Com missarissen zich in hun nieuwe nota bereid verklaard hun Russische collega een eind- weegs tegemoet te komen. Zij verklaren zich bereid om de door hen gewenste maat regelen door de Duitse deskundigen uit beide delen van het land te laten bespre ken, mits deze deskundigen niet door de Duitse regeringen door de Hoge Commis-, sarissen zouden worden aangewezen. (Van onze correspondent in Londen) Zoals reeds eerder is bericht, zal deze week in ons land een zending van twee „cobalt-bommen" uit Enge land arriveren. Het zijn vreedzame bommen, radio-actieve stoffen, die zullen worden gebruikt voor de behan deling van kankerpatiënten. De zen ding is afkomstig van het Britse de partement voor atoomenergie. Het co- balt is bestemd voor het gemeente ziekenhuis te Den Haag en voor het Radio Therapeutisch Instiuut te TiL burg. Het is de grootste kwantiteit radio-actief cobalt voor medische doel einden, welke ooit naar het buitenland is verzonden. Elke „bom" weegt meer dan een ton. Dit grote gewicht wordt veroorzaakt door de zware bescher mende loden cylinders, waarin het cobalt is opgeborgen. De hoeveelheid cobalt, een zilverachtig metaal, is niet groter dan een gewone vin- i Precies bezit. gehoed. Het cobalt is in het Britse labo ratorium voor atoomonderzoek te Harwell radio-actief gemaakt. de radioactieve stralen doorgelaten. Ons land krijgt door dit cobalt vrijwel tegelijk met Engeland de beschikking over een belangrijk nieuw wapen in de kanker bestrijding, want enkele weken geleden is een dergelijke bom in een Engels zieken huis geïnstalleerd. Kleinere hoeveelheden werden reeds langer in vier andere Engelse ziekenhuizen gebruikt, terwijl er nog ten minste vijf andere dit jaar nog mee zul len worden uitgerust. De kracht van radioactief cobalt is 200 maal die van radium. De straling is zo sterk dat weefsel tot 10 cm. onder de huid de werking ervan kan ondergaan. Daar door zal het mogelijk zijn tot nu toe on bereikbare tumors te behandelen, maar van Britse medische zijde verwacht men van de nieuwe methode generlei dramati sche genezing. Het zal pas na systemati sche experimenten, welke jaren in beslag zullen nemen, mogelijk zijn vast te stellen welke mogelijkheden de cobalt-behande- Goedkoper dan radium De-uitstralingen van de beide hoeveel heden cobalt staat gelijk met die van 250 tot 300 gram radium, welke, indien het beschikbaar was, ongeveer twintig millioen gulden zou kosten. De prijs van het cobalt daarentegen ligt tusen de vijf en zes dui zend gulden. De kracht van de radioactieve straling zal geleidelijk afnemen en de intensiteit zal na vijf jaar tot op de helft vermin derd zijn. Nieuwe lading is dan nodig. Het cobalt, dat uiteraard alleen met ge- isoleerde instrumenten kan worden aange raakt, is voorzien van een mechanisme, dat werkt zoals de sluiter van een toverlan taarn. Door de sluiter te openen worden NEVADA (United Press)Invlieger Joseph Lynch, die Prins Bernhard bij twee vluchten door de geluidsbarrière heeft bege leid, is gisteren om het leven gekomen tijdens een demonstratie met hetzelfde straal-lesvliegtuig, waarmede hij tezamen met de Prins heeft gevlogen. Lynch raakte onmiddellijk na de start met een punt van de vleugel de grond. Hij werd uit de cockpit geslingerd en was op slag dood. Het vliegtuig sprong uit elkaar. Ooggetuigen vertelden dat Lynch ver geefs gepoogd heeft het toestel recht te trekken, nadat het in schuine stand de startbaan had verlaten. Dit is hem echter niet gelukt. Lynch, invlieger van de North American Aviation Company sedert 1948, laat een vrouw en vijf kinderen na. Lynch en Prins Bernhard doorbraken Zaterdag en Maandag de geluidsmuur in hetzelfde twee-persoons Sabre-lesvliegtuig TF-86 waarmede de vermaarde in vlieger van de North American Aviation gisteren neerstortte. Joseph Lynch, die 33 jaar oud is gewor den, was een inwoner van de stad Colum bus in Georgia. Prins: Géén bezorgdheid Prins Bernhard heeft gisteren verklaard, dat zijn vluchten met straalvliegtuigen niet gevaarlijker waren dan het vliegen met toestellen, die lijndiensten onderhouden. De Prins is vanmorgen naar Texas ver trokken na een bezoek aan de vliegtuig industrie van Zuid-Californië. United Press heeft de Prins om commen taar verzocht over het artikel in een Neder lands dagblad, waarin werd gezegd dat hij zijn leven niet in de waagschaal diende te stellen en dat hij zich enigszins in acht diende te nemen. „Het was goed bedoeld en erg vriende lijk, daar ben ik zeker van", zo verklaarde hij, „maar het was blijkbaar gebaseerd op een volledig ontbreken van kennis. Het doorbreken van de geluidsgrens was niet gevaarlijker dan het vliegen in een toestel waarmee lijndiensten worden onder houden." En wat betreft die motor, die op een andere vlucht was afgeslagen, waardoor een lan ding in zweefvlucht moest worden gemaakt, zei de Prins, dat er „absoluut geen gevaar bij was geweest." Bij bezoek aan Gibraltar zou zij haar leven riskeren LONDEN (Reuter). Een lid van het Britse parlement heeft een brief ontvangen waarin koningin Elizabeth met de dood wordt bedreigd „als zij in Gibraltar voet aan wal zet". De brief, die gericht was aan de leider van de liberale fractie in het Lagerhuis, Clement Davies, droeg een Londens post stempel. Davies zei. dat 'iet schrijven wellicht af komstig is van een krankzinnige. Hij had de brief naar Scotland Yard gezonden, waar het stuk op vingerafdrukken zal wor den onderzocht. (van hedenmorgen 7 uur) tfl weers- c *j toestand c S c o T* O Eg O 3 BA - ïr 5 5 Z 5 Helsinki geheel bew. windstil -10 0 Oslo mist N 1 -4 0 Stockholm licht bew. ZW 2 -1 0 Kopenhagen geheel bew WZW 4 0 0 Londen geheel bew. ONO 4 2 0 Amsterdam onbewolkt NO 6 1 0 Brussel mist O 2 0 0 Parijs geheel bew. ZO 4 10 0,1 Bordeaux mist windstil 6 8 Grenoble regen ZW 1 7 8 Nice regen .O 12 13 1 Warschau geheel bew. ZZW 3 -1 0 Berlijn motregen windstil -0 0,1 Frankfort nevel NO 2 -2 0 München nevel ZZW 2 -1 0 Zürich mist O 2 1 0 Genève mist windstil 6 3 Locarno motregen ONO 2 7 0 Wenen mist windstil 2 0 Innsbruck onbewolkt W 4 0 0 Rome mist windstil 9 0 Neerslag laatste 24 uur KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met plaatselijk mist. Droog weer met overdrijvende wolken velden. Weinig wind. Ongeveer dezelf de middagtemperaturen. 19 Maart Zon op 6.47 uur. onder 18.50 uur. Maan op 19.16 uur. onder 6.18 uur. Maanstanden 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 Maart Hoog water: 3.26 en 15.37 uur. Laag water: 11.17 en 23.39 uur. Vrijdag 19 Maart Hoog water: 3.56 en 16.07 uur. Laag water: 11.52 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1