ZE VEN HAARLEM Kort en bondig J De Christen en zijn verantwoordelijkheid Gemeente koopt grond bij Bovenweg Heemstede De promotie-degradatie bij de basketballers Van mensen en dingen onder de Damiaatjes 11) Prof. dr. J. Ff. Bavinck sloot oecumenische lezingenreeks Zaak tegen twee Velser politie-mannen uitgesteld Bloemendaal verkoopt grond aan Zandvoort Orkest van Woody Herman naar Nederland N. Vos voorzitter van Bond van Gepensionneerden KEML&R^° ZIJLSTR.56 Wastafels - Douche-inrichtingen Sport in 't kort Burgerlijke Stand van Haarlem V R IJ D A G 19 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gisteravond kon de Haarlemse Voorjaarsbeurs voer de Vrouw de 25.000ste bezoeker welkom heten. Het was de heer T. C. de Bordes (links) uit Overveen, die met dit buitenkansje door de heer H. C. Vermeulen, directeur van de Voorjaarsbeurs, werd gelukgewenst. Hij ontving een sportcostuum. Inmiddels is dit nieuws eigenlijk al weer oudbakken, want vanmorgen passeerde de 30.000ste de controle. De beurs kan zich dus in een grote belangstelling verheugen. De lezingenreeks, die, in voorbereiding van de Tweede Assemblée van de Wereld raad van Kerken in Evanston (V.S.) in Augustus, door de Oecumenische Raad van Haarlem en Omgeving in samenwer king met de Volksuniversiteit is georgani seerd, werd gisteravond 'besloten met een uiteenzetting van prof. dr. J. H. Bavinck over „De Christen en zijn verantwoorde lijkheid". De spreker gaf hieraan een kernachtige formulering door te spreken van de Christen „op werkdagen". Hij be schreef eerst in enkele grote trekken de periode, die de wereld thans doormaakt. De mensheid heeft naar hij zeide nu in de eerste plaats moeite met het woordje „het", men zou kunnen zeggen: de natuur, het heelal en allerlei elementen daarin, waar mee hij dagelijks te maken heeft. Voor de primitieve mens hebben deze dingen een mystieke geladenheid, maar het is het ge heim van de Westerse beschaving, dat de wetenschap met zijn onderzoek zover ge vorderd is, dat het geheimzinnige er af is. De Bijbel leert omtrent dit „het" nog iets anders en wel, dat alle dingen om ons heen transparant zijn van God, dat Hij ze heeft geschapen om er iets mee te doen. Het tweede woord waar de mensen in de huidige samenleving mee zitten, is het woord „gij" de verkonding tot de mede mens, die in dit „technische tijdperk", waarin de mens een rad wordt in een steeds groter geheel, veel minder persoon lijk wordt. In de derde plaats levert het woordje „ik" hem moeilijkheden op. Men kan er twee kanten mee uit: die van „ik leef met een doel, ik heb verantwoorde lijkheid ten opzichte van anderen" en die van het egoïsme. En naarmate die verant woordelijkheid minder geveeld wordt, treedt de zelfzucht meer op de voorgrond. Ook het woord „Hij" is, naar dr. Bavinck zeide, de mens duister geworden. „Een pijnstillend middel of een maagoperatie helpen, of er een God is of niet. Het wordt vrijblijvend of men in God gelooft of niet. Dat Hij in alles aanwezig is, diat hij het hart in elk ding is het is geheel vrijblij vend geworden, het te geloven", aldus de spreker. De verantwoordelijkheid van de Christen geldt, naar hij zeide, vooral het herontdek ken van de zin van deze vier woordjes, „het", „gij", „ik" en „Hij". Prof. Bavinck vond het verheugend dat Christenen van verschillende kerken beseffen, hoezeer zij in dat opzicht zijn afgegleden en dat zij in j oecumenisch verDand willen trachten daar i iets aan te doen. En om deze dingen weer in hun ware verhoudingen te zien is het naar hij zeide, zo belangrijk, dat Christe nen de weg „van de Zondag naar de Maan dag weer vinden, van het geloof in Chris tus naar de alledaagse omstandigheden. Naar zijn oordeel wordt juist daaraan in de kerkdiensten, vooral in de preek, veel te weinig aandacht besteed. Hij zou het daarom ook een goed initiatief van de kerken vinden om mensen, die dezelfde beroepen uitoefenen, bij elkaar te bren gen en de specifieke problemen en moge lijkheden, die deze beroepen in geestelijke zin met zich meebrengen, samen onder ogen te zien. „De verantwoordelijkheid van de Christen behoort tot zijn moei lijkste problemen", zo besloot prof. Ba vinck, „omdat zij ingaat tegen de totale tendenz van de moderne wereld en tegen onszèlf". Hij herinnerde met het oog hieT- op aan de woorden van Christus: „Indien gij niet wordt als kinderkens, gij zult het Koninkrijk Gods niet zien". Dr. A. J. Rasker, voorzitter van de Oecu menische Raad, sprak nog een slotwoord, waarin hij de Volksuniversiteit dank bracht voor haar grote medewerking en de suggestie deed om meer van deze le zingen te organiseren, gezien de wijde be langstelling, die zij bleken te genieten. Vanmorgen zou de Haarlemse rechtbank behandelen een zaak tegen C. N. v. d. V. en K. H., beiden uit Velsen, verdacht van overtreding van artikel 363, subsidair 362 van het Wetboek van Strafrecht. Hun was ten laste gelegd, dat zij geschenken (sterke drank enzovoort) hadden aangenomen in de periode van 8 tot 31 Augustus 1945, toen zij als opsporingsambtenaren van de politie Velsen belast waren met een onder zoek naar J. V., die als politiek delinquent in arrest was. Volgens de dagvaarding zouden zij .de indruk gevestigd hebben dat zij konden bewerkstelligen, dat J. V. en of diens echtgenote spoedig in vrijheid ge steld zouden worden en dat de zaak in korte tijd afgewikkeld zou worden. De verdachten waren verschenen en na dat mr. G. W. F. van der Valk Bouman de dagvaarding had voorgelezen, deelde mr. N. Reeling Brouwer, die de zitting leidde, mede dat mr. J. P. Petersen, die als president zou fungeren, ziek is geworden. Daarom is besloten de zaak voor onbepaal de tijd uit te stellen. Mr. Reeling Brouwer voegde er aan toe, dat getracht zal worden de zaak zo spoedig mogelijk te behandelen, als mr. Petersen hersteld is. Mogelijk kan dit al binnen veertien dagen geschieden, doch zekerheid bestaat niet. Thans verbetering van Zeeweg en Noordboulevard Het college van B. en W. in Zandvoort stelt de raadsleden voor, over te gaan tot de aankoop van stroken grond langs Noordboulevard en Zeeweg, thans nog in eigendom toebehorend aan de gemeente Bloemendaal. Hiervoor zal een crediet van 45.000,beschikbaar gesteld worden. Over de diverse transacties hebben wij reeds uitvoerig geschreven. De bestemming van de gronden blijft voor 'verbetering, c.q. herstel en verbre ding van de Noordboulevard en de Zee weg. Bloemendaal laat haar eis vallen, van garandering door Zandvoort, dat op de strook strand, gerekend van de grens tus sen beide gemeenten tot 200 meter Zuid waarts, geen gelegenheid tot nachtkam peren zal worden gegeven. Dit laatste, om dat het „Strandschap Zandvoort" reeds een verbod tot „nachtkamperen" ter plaatse heeft uitgevaardigd. Bezwaren van de commissie van finan ciën tegen de voorwaarde dat de gekochte stroken grond uitsluitend zullen dienen voor verbetering, c.q. herstel en verbreding van Noord Boulevard en Zeeweg," worden door het college van B. en W. niet gedeeld, omdat op enkele onbetekenende stukjes na, deze gronden reeds in beslag genomen worden door taluds, park eerstroken, rij wiel- en voetpaden, behorende bij de Bou levard. B. en W. achten op de nu overeengeko men voorwaarden de aankoop van deze gronden volkomen acceptabel en adviseren dan ook de raadsleden, tot de aankoop over te gaan. Alvorens de gemeenteraad van Bloemen daal gistermiddag begon aain de behande ling vaar de uit zesentwintig punten be staande agenda, deelde burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex mee, dat oud'-wethou- der mr. F. P. Th. Rohling ten volle is vrij gesproken. Hij stelde voor mr. Rohling ge lukwensen te doen toekomen, waartoe de vergadering onder applaus besloot. De voorzitter merkte op, dat het ge wichtigste punt was: „voorstel inzake aan koop gronden tussen Van Haemstedelaan en Bovenweg". De bedoeling is o.a. op de gronden huizen te bouwen en gehoopt werd, dat spoedig begonnen kon worden. De raad besloot tot de aankoop. Voor de derde keer stond op de agenda het punt: bestemming voetpaden -in het Bloemendaalse bos. Mr. Vliegen (Ar beid) wilde, het pad van het Panne koeken - huisje naar de Rijper weg als fietspad (bromfietsers moeten de motor afzetten) te bestemmen en voorlopig bij wijze van proef, Hij behaalde juist een meerderheid (9 stemmen voor, 8 tegen). Aan de gemeente Haarlem zal een ge deelte van het water van de Delft verkocht worden. Benoemd werden tot onderwijzers aan de Hartenlustschool de heren R. Abbas te Leeuwarden en D. Bergsma te Doetinchem. De periodiek aftredende leden van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, dr. ir. H. J. A. de Goey en de heer S. A. Wilson, werden opnieuw gekozen. Besloten werd tot het verlenen van medewerking voor uitbreiding van de R.K. Jongensschool te Overveen met vier loka len, voor verbetering van de toetreding van het daglicht tot de leslokalen van het Tyo van Eeghen-instituut te Aerdenhout, voor verbetering van de waterleiding in de school van de Schoolvereniging Aerdten- hout-Bentveld en voor verbetering van de lichtinstallatie in de St. Jozefschool te Vogelenzang. Met 11 tegen 6 stemmen werd het voor stel aanvaard om afwijzend te beschikken op een verzoek van het Missiecollege Sint Wiliibrord te Katwijk om subsidie voor kinderen, wier ouders in Bloemendaal woonachtig z'jn. De vergadering keurde de rekening 1953 van de Stichting Openluchttheater Bloe mendaal goed en verleende haar goedkeu ring aan de begroting 1954 van dit theater. Bij de rondvraag vroeg mr. Vliegen te bevorderen, dat de nieuw benoemde leerkrachten aan de Hartenlustschool spoe dig een woning zal worden toegewezen, waarna wethouder mr. Hyszeler (A.R.) toezegde alles te zullen doen wat mogelijk is. In de vergadering van B. en W. zullen plannen besproken worden ten gunste van de volkshuisvesting. De heer Smidt van Gelder (VVD) vestigde de aandacht op verkeersproble men. Bij dte R.K. kerk worden op Zondag morgen de meeste auto's in de tuin van de pastorie geparkeerd, maar de laatste tijden worden ze ook langs beide zijden van de rijweg geplaatst, waardoor moeilijkheden voor het verkeer ontstaan. De weg naar Kraantjelek wordt te smal voor de auto's, fietsen en voetgangers, speciaal bij Kraan tjelek, waar vele auto's geparkeerd staan. Het Amerikaanse orkest van Woody Herman zal op 17 April in de Ahoyhal te Rotterdam, op 18 April in het Concertge bouw te Amsterdam en op 19 April in het Kurhaus te Scheveningen optreden. Tijdens de jaarvergadering van de afde ling Heemstede en omstreken van de Alge mene Bond van Gepensionneerden, welke Donderdag in de bovenzaal van het Mi- nerva-theater gehouden werd, hebben de leden met algemene stemmen de heer N. Vos, oud-gemeentesecretaris van Heem stede, tot eerste voorzitter van de afdeling benoemd. Direct na zijn verkiezing werd de heer Vos door de Bondsvoorzitter, de heer D. Wolters geïnstalleerd, waarbij hij de afdeling met haar keuze van harte com plimenteerde. Verder sprak hij de wens uit, dat de leden nog vele jaren van de voor treffelijke capaciteiten van hun nieuwe voorzitter zouden mogen profiteren. De vergadering stond onder leiding van de heer D. Versteeg, die tijdens zijn ope ningswoord de aanwezigen verzocht staan de één minuut stilte te betrachten, ter her denking van de beide bestuursleden, de heren C. J. Bakker en A. IJtsma, die on langs zijn' overleden. Hierna werden de jaarverslagen van de penningmeester en de secretaris goedge keurd, gevolgd door een kort verslag van de kascommissie. Behalve de verkiezing van de heer Vos tot voorzitter, werden de heren W. A. van der Wal en P. L. Huges respectievelijk tot tweede voorzitter en tweede penningmees ter benoemd. Vervolgens zagen de heren N. Vos, E. G. Wildeboer en H. Verheul zich door de leden aangewezen als afgevaardig den naar de komende Bondsvergadering. De heer D. Wolters, die zich voorgeno men had een spreekbeurt te vervullen met als onderwerp de huidige financiële positie der gepensionneerden in Nederland, ver klaarde deze bedoeling niet ten uitvoer te kunnen brengen. Het was hem namelijk bekend, dat binnen een maand waarschijn lijk het rapport-Poelje zal worden gepubli ceerd, welk rapport de resultaten bevat van het onderzoek naar de positie van de ge pensionneerden van voor 1947. Uiteraard was deze mededeling voor vele aanwezigen aanleiding om tijdens de rond vraag nadere inlichtingen te verzoeken, die door de heer Wolters vlot werden verstrekt. Hierna kon deze bijzonder goedbezochte vergadering gesloten worden. ADVERTENTIE De promotie-degradatieregeling in de Haarlemse Basketball Bond is dit jaar als volgt. De nummers een in de tweede klasse dames en heren promoveren automatisch naar de eerste klasse, waarvan de laagst- geplaatsten degraderen. Mocht een reserve team als eerste eindigen dan speelt nummer twee in die klasse een wedstrijd tegen num mer laatst uit de eerste klasse. De kampioenen van de derde klassen spelen een wedstrijd om één plaats in de tweede klasse. De laatsten van de tweede klassen degraderen zonder meer naar de derde klasse. Hoewel deze regeling de meest voor de hand liggende is, kunnen wij deze regeling toch niet bevredigend vinden. Men mist bij deze regeling weer de kans om eindelijk eens tot minder reserveteams in de tweede klasse te komen. Dit teveel aan reserveteams heeft een goede wisselwerking in de weg gestaan en promoties moesten altijd bij keuze geschieden. Dat dit niet altijd een bezwaar hoeft te zijn, blijkt uit de verrichtingen van Schoten en de damesploeg van Oosterkwar tier, die ondanks het feit dat zij niet als kampioen in de tweede klasse geëindigd zijn, zich waarschijnlijk toch in de eerste klasse zullen weten te handhaven. Ook dit jaar ziet het er naar uit in de 2de klasse dames zeker dat weer zo'n noodsprong zal moeten plaats vinden. En juist nu liggen de zaken om de tweede klasse te verstevigen uitermate gunstig. Naar alle waarschijnlijkheid gaan de pas toegetreden verenigingen Excercitia en ZBVS met alle ereplaatsen in de derde klasse strijken. En het lijkt ons wenselijk deze teams zo weinig mogelijk in de wee te leggen naar promotie. Nu speelt men om één plaats. Hergroepering Veel beter had men een hergroepering kunnen toepassen door zonder meer bij de dames een team naar de eerste klasse te laten promoveren. En dan natuurlijk geen reserveteam. In de tweede klasse blijven dan nog zeven teams over, waarvan er nog één degradeert. Beide derde klasse kampioenen kunnen promoveren. Om dan weer niet achteruit te gaan, zou men kunnen bepalen dat alleen het laagst geplaatste reserveteam moet degraderen. Bij de heren zou men door versterkte degradatie in de tweede klasse (dus twee degraderen) het aantal reserveteams terug kunnen brengen tot drie, waarmede men dan al een eind op de goede weg is. Misschien is een dergelijke regeling alsnog te over wegen. FRANKRIJK WON VAN ITALIë. Frankrijk heeft de basketballwedstrijd tegen Italië met 7364 gewonnen. COLIGNON DERDE IN BILTHOVEN. In Bilthoven zijn veldloopkampioenschappen voor het district West van de Nederlandse Politie Sportbond gehouden. Er waren ze ventig deelnemers. Winnaar werd de kam pioen van verleden jaar, van Ginkel uit Baarn. De Haarlemmer T. Collignon be zette de derde plaats, hetgeen een zeer goe de prestatie is, wanneer men bedenkt dat hij onmiddellijk na de start viel en zwaar geblesseerd raakte. TWEEKAMP SOLOMONS—SUMMERS- KILL. Bij de eerstvolgende verkiezing voor het Lagerhuis in een district van West Londen zal dr Edith Summerskill, de vroe gere labour-minister van nationale verze kering, die bekendheid verwierf door haar campagne tegen het beroepsboksen. haar zetel moeten verdedigen tegen de bokspro- motor Jack Solomöns: Solomons heeft bekend gemaakt dat hij als onafhankelijk candidaat stelling zal nemen tegen de actie van dr Edith Summerskill. De 39, niet-poiitiek Het is niet voor niets dat mevrouw E. Smit zP e p e r (Arbeid) sinds een jaar of vijf in het bestuur zit van de Haarlemse federatie van de Partij van de Arbeid. Mocht er al eens iemand op het snode idee komen haar eens af te lossen, dan zal hij onmiddellijk van de overige bestuursleden te horen krijgen: „En wie moet onze notulen dan maken?" Zo'n opmerking duidt op de deugd der nauwgezetheid en ook op die der toewijding. Mevrouw Smitz is dan ook, zoals zij zelf toegeeft, „ellen dig nauwkeurig", hetgeen men kan bespeuren aan haar handschrift, aan de wijze waarop zij als secretaresse van de Vrouwengroep in de Partij van de Arbeid en als lid van het Gewestelijk bestuur daarvan haar correspondentie verzorgt èn ook aan de manier waarop zij in de raad haar aandeel in het debat voor draagt: exact, praktisch en nuchter. Men kan die aangeboren zin voor netheid ook in haar huis waarnemen en niet voor niets schonk zij bij het laatste voor haar het eerste be grotingsdebat ook aandacht aan het vraagstuk van de vuilnisemmerreiniging. Waar mee overigens ook gedemon streerd werd, dat haar huis houdelijke belangstelling zeker niet door haar politieke aspi raties op de tweede plaats werd gedrongen. Integendeel: zij besteedt pas de laatste jaren meer tijd aan het partijwerk, nu haar jon gens volwassen zijn. In de jaren voor de oorlog kon men haar wel in de vrouwenclubs van de S.D.A.P. ontmoeten, maar toch niet vaak, omdat de heer Smitz, met wie zij dertig jaar geleden in het huwelijk trad, reeds zo'n actief man was en nog is in partij en vakbeweging, dat zij moeilijk thuis gemist kon worden. Mevrouw Smitz is Am sterdamse van geboorte; zij groeide op in een orthodox- Joods arbeidersgezin en was de jongste van twaalf kinde ren: met haar oudste zuster scheelde zij 23 jaar. Zij bleek een leergierig type, dat na een Ulo-opleiding zich de techniek der handelscorrespondentie in de moderne talen eigen maak te, alsmede de kunst der stenografie, welke zij thans nog beoefent bij het notuleren: zie boven. Trouwens, brieven schrijven doet zij steeds graag en het is een bekend feit, dat mensen die graag een brief schrijven, dat ook goed doen. Mejuffrouw Elisabeth Peper heeft haar krachten onder meer aan de correspondentie afdeling van Stokvis gegeven, in dat bedrijf heeft zij de heer Jan Smitz leren kennen. Een tweede contact vormde de geheelonthouderspropaganda, waarvoor beiden zich inspan den. Mevrouw Smitz heeft haar tol aan de oorlog wel betaald: zij is de enige overlevende van haar familie. Tot degenen die zij verloor behoort ook haar broer, het bekende communis tische lid van de vooroorlogse Haarlemse raad. Het gezin Smitz werd in 1943 door de bezetter uit Haarlem ver dreven, de heer Smitz uit zijn betrekking bij de distributie- dienst ontslagen. Pas over enkele weken zal mevrouw Smitz weer over een „eigen" woning in Haarlem kunnen spreken. Dat is voor ieder mens in deze tijd een groot geluk, maar hoeveel te meer moet dit het zijn voor iemand als dit raadslid, dat juist zo'n intense belangstel ling aan de dag legt voor volkshuisvestingsproblemen en dat daarbij niet alleen let op de vraag of iemand een dak boven zijn hoofd heeft, maar vooral ook of dat een goed dak is. Daarbij heeft mevrouw Smitz een grote interesse voor sociale aangelegenheden, het geen ongetwijfeld in de eerst volgende jaren dezer zittings periode nog wel zal blijken. De heer en mevrouw Smitz-Peper met hun zoons op een hoogtijdag in hun leven: het zilveren huwelijksfeest. De oudste zoon, Robert, is thans 28 jaar en werkt bij het P.E.N. en studeert staatsinrichting; de jongste, de 26-jarige Alfred, heeft artistieke aspiraties en is damescoupeur, zeer ten genoege van zijn moeder. bij de kapper zit te wachten en hij meent, dat men voor deze vrije tijd waarschijnlijk wel een prettiger oplossing kan vinden. Wij zijn dat volkomen met hem eens. „Paim-Beach" Alle Haarlemmers, die deze week te voet door de Bartel- jorisstraat kwamen, en op het trottoir moesten wijken voor een stellage van aaneengena- gelde planken, zullen zich weer hebben kunnen realise ren, dat het huisvestingspro bleem nog steeds geen futili teit is. De eigenaar van de' winkel, die achter die stellage van planken verborgen gaat, heeft het aan de lijve onder vonden nu de uitbreiding van zijn kousenzaak „Palm Beach" de voltooiing nadert. De heer Krieks, die sinds 1939 in de Barteljorisstraat de Haarlemse dames van kousen, maar vooral van een nachtge waad voorziet, is in de loop der jaren eigenlijk uit het per ceel gegroeid. Al enkele malen is het hem door verbouwing gelukt meer ruimte voor zijn pyjama's en kousen te krijgen, maar nu ziet het er naar uit, dat ieder hoekje en gaatje dienstbaar is gemaakt. Na deze verbouwing, waarbij een nieuwe afdeling is ontstaan voor blouses, is het afgelopen met het knabbelen aan de hoogte, de diepte en de breed te van de zaak. Maar het lijkt ons, dat hij zich daarover voorlopig geen nieuwe zorgen behoeft te ma ken, daar we het idee hebben, dat zijn winkel na deze moder nisering niet minder aantrek kingskracht zal hebben dan voorheen. nisch onderzoek naar de uit vinding van de boekdruk kunst". Het werk was ge schreven door de bij uitstek deskundige mr. Charles En schedé, zelf lettergieter en boekdrukker. Was de strijd nu beslecht? Nooit is met meer verbitte ring gestreden op de schrijf tafel van geleerde lieden. De strijd, die in de loo^ der eeuwen telkens weer oplaaide heeft stromen inkts gekost. Iedere kampioen bleek bereid te vechten tot de laatste drup pel inkt. Zij bekogelden el kander figuurlijk dan altijd rnet de oudste perka menten, vervalste drukpersen werden in de strijd geworpen. Geen krijgslist of hij werd ge bruikt. Gelukkig waren er ook figuren die daar niet aan mee deden, zoals mr. Enschedé, en het hielden bij de koele weten schappelijke objectiviteit. De Nederlanders, die niet al leen numeriek in de minder heid zijn tegen onze oosterbu ren hoewel op het ogenblik de bevolkingsaanwas hun te denken moet geven hebben altijd het nadeel gehad dat zij meestal hun propaganda in de moedertaal gedrukt hebben. Hetwelk bijna hetzelfde bete kent als het in de prullebak te deponeren. Afgezien daarvan heeft men in het land van denkers en dichters hele mu sea opgericht om de „uitvin der" te eren en iedere zoveel jaar verschijnen er dikke en geleerde boeken om de recente vondsten bekend te maken. Nederland stelt daar weinig tegenover. Een onderdeel van het overschot op de gemeen terekening van Haarlem zou al voldoende zijn om het Wacht-probleem Toen de heer J. C. Uitten- hout uit de Kleine Houtstraat ons dezer dagen opbelde en mededeelde, dat hij iets uitge vonden had waardoor de klan ten in zijn kapperszaak in het vervolg niet meer behoefden te wachten, dachten wij direct aan een soort zelfbedienings zaak, waarbij de klant zelf naar de kam en de schaar zou moeten grijpen om geknipt de zaak weer te kunnen verjaten. De werkelijkheid was echter anders en de oplossing van het „wacht-probleem" is, zoals de heer Uittenhout in een folder opmerkt, zo simpel, dat hij zich schaamt het niet eerder bedacht te hebben. Hij zond deze folder aan al zijn vaste klanten en hij raadt hen daarin aan van te voren even op te bellen, zodat men geen ogenblik meer behoeft te wachten. De stoel staat klaar. Leeg. Men kan zö plaats nemen. Inderdaad het ei van Columbus. Men moet er maar opkomen. Kapper Uittenhout is er op gekomen en dat zijn klanten deze service waar deren blijkt wel uit het roos ter van de afgelopen veertien dagen, waarop sommige uren geheel volgeboekt waren. Uiteraard gaat het werk in de zaak voor de losse klan ten rustig door en wanneer bijvoorbeeld de „dienstrege ling" eventjes in de war loopt iets dat zelfs bij de grootste ondernemingen wel eens voor komt dan neemt de bedien de het werk van zijn patroon over en een half uurtje later loopt alles weer even vlot. De heer Uittenhout heeft uit gerekend, dat men gemiddeld acht tot negen uur per jaar Lauwe Haarlemmers IN 1904 VERSCHEEN een nieuw werk over de strijd tussen de voorstanders van Coster en Gutenberg. Het bestuur van de Vereniging Haerlem zag hierin aanleiding een krans te leggen op het standbeeld van de uitvinder van het drukken met losse letters, steeds foutief genoemd uitvinder van de boekdruk kunst. Ook op de titel van het boek dat de aanleiding was tot deze hulde wordt deze uit drukking gebruikt. Deze luidt n.l. „Laurens Jansz. Coster, de uitvinder van de Boekdruk kunst", vervolg op het „Tech- zwaard te smeden, waarmede wij des tegenstanders hoofd tot de tanden kunnen kloven. De Haarlemmers zouden in plaats van de Coster die ver moeid de A van Mainz in de hand houdt een gedenkteken duurzamer dan een beeld van Zadkine kunnen oprichten. Immers onze aanspraken zijn hecht gefundeerd. De wer ken van mr. Charles Enschedé vormen er de bewijzen van. Maar onze stadgenoten schij nen niet bijster geïnteresseerd te zijn in een zaak die hun culturele historie zo nauw raakt. Lauwe Haarlemmers, gij zijt uw Laurens niet waardig. r BINNENLAND Voor de vijfde keer in drie jaar tijd is de spiegelruit van een winkel in kantoor- en schrijfbenodigdheden aan de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam met een stuk van een straattegel ingegooid. Er is nim- mer iets vermist uit de étalage. De politie vermoedt, dat het hier een wraakneming betreft. Op last van de officier van justitie te Amsterdam wordt een onderzoek ingesteld n,aar de gedragingen van de directeur van de Bank voor Internationale Handel en twee procuratiehouders. Zij worden verdacht van overtreding van de deviezenbepalingen, welke in 1951 en 1952 zouden zijn gepleegd, De 23-jarige Amsterdammer F. H. van R. die zich voor Ronnie Ronalde, de kunst fluiter van de B.B.C., had uitgegeven, is door de Amsterdamse rechtbank wegens oplich ting veroordeegld tot anderhalf jaar gevan genisstraf. Het was zijn achtste vonnis. Hij had relaties aangeknoopt met dames en geld van haar geleend, omdat hij „zijn chèque van de B B.C. nog niet had ontvangen". Het ligt in de bedoeling dit jaar in de Noord-Oostpolder 30 tot 40 bedrijven voor groenteteelt uit te geven. De grootte varieert van 3 tot 12 hectare. De pachters worden bij voorkeur gekozen uit diegenen, die een tuinbouwteeltvergunning bezitten. De pianist Theo Bruins is benoemd tot hoofdleraar aan de conservatoriumafdeling van de vereniging „Muzieklyceum" te Am- sterdam. De Haagse rechtbank heeft de 25-jarige Delftse kolenhandelaar P. J. B. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Hem was ten laste ge legd dat hij van November 1952 tot October 1953 de terreinbaas van de Delftse gasfabriek en twaalf terreinwerklieden met geld en cigaretten had omgekocht om hem meer cokes af te leveren dan waarop hij recht had. Er was twee jaar tegen hem geëist. De terreinbaas N. C. K. kreeg vier maanaen voorwaardelijk. De twaalf terreinwerklieden kregen geldboeten, varierende van f 15 tot f30. Een Auster-vliegtuig van de vlieg basis Leeuwarden, bestuurd door de ser geant-vlieger N. A. Bak, heeft in Holten een noodlanding moeten maken op een weiland. De piloot was, omdat zich op het vliegtuig ijsafzetting voordeed, gedwongen te landen. Bij de landing werd het landingsgestel be schadigd. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de schoenfabrikant C. J. A. de K. uit Waal wijk wegens het veroorzaken van een dode lijke aanrijding veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie maanden en twee jaar intrekking van het rijbewijs. K. had op .31 October in Sprang Capelle bij Waalwijk de gemeente-ontvanger van Waalwijk aange reden, ten gevolge waarvan deze is over leden. Onlangs heeft de Raad van de Europese Beweging tot de minster van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het verzoek ge richt om de deelneming van Nederlandse scholieren aan een Europese opstelwedstrijd te stimuleren. Hoewel de minister sympa thiek tegenover de gedachtë stond, hééft hij moeten besluiten dit jaar zijnerzijds geen stappen te ondernemen wegens de uiterst korte tijd van voorbereiding welke ter be schikking was. In samenwerking met de Rijkslucht vaartdienst, de dienst Luchthaven Schiphol en K.L.M. zal de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart Dinsdag 20 April opnieuw een Nederlandse Jeugdlucht- vaartdag houden. Hieraan kunnen jongelui uit vierde en hogere klassen van middelbare scholen en scholen van voorbereidend hoger onderwijs deelnemen. Enkele vrouwen van zeevarenden van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd hebben het initiatife genomen tot een handwerk- actie van Lloyd-vrouwen ten behoeve van Ouwerkerk. Men wil als de huizen Van Ouwerkerk zullen zijn opgebouwd en de oorspronkelijke bewoners naar hun haard steden kunnen terugkeren, ieder gezin een verrassing, in de vorm van een eigenge maakt handwerk of iets dergelijks schenken. De zeemansvrouwen zullen bovendien een wandtapijt maken, waarop een symbolische voorstelling van de ramp en van het dichten der dijken te zien zal zijn. Éen 37-jarige directeur van een grote tandheelkundige inrichting in Rotterdam is conform de eis door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken wegens het doen van onjuiste opga van aan de loonbelasting. In Februari is het aantal verkeers ongevallen in Amsterdam dat ter kennis kwam van de politie, opnieuw gestegen. Er werden 1024 ongevallen gerapporteerd tegen 859 in dezelfde maand van 1953, dus 19.2 pet. meer. In die maand werden 196 personen slachtoffer van het verkeer waarvan 63 of 32.1 pet. werden gedood of ernstig gewond. Sedert 1 Januari werden 404 slachtoffers ge teld, een vrijwel gelijk aantal als in dezelfde preiode van 1953 (399). Het aantal gedoden en ernstig gewonden bedroeg respectievelijk 131 en 135 en verschilde dus eveneens weinig. HAARLEM EN OMGEVING De in Haarlem gehouden collecte ten bate van Zonnestraal en het tbc-fonds van het NVV heeft opgebracht f4303,91. Voor de R.K. Middenstandsvereniging in Haarlem zal de rector Brans een lezing houden getiteld „Door je zaak heilig wor den", in restaurant Brinkmann op Donder dagavond 25 Maart. De Grote Houtstraatvereniging, Haar lem zal op Donderdagavond 1 April in „De Leeuwerik" haar jaarvergadering houden. De van 1 tot en met 6 Maart in Haar lem gehouden collecte voor de vereniging „Het Hogeland" heeft f3950,84 opgebracht. Burgemeester en wethouders van Haar lem zijn van oordeel, dat het in verband met de staat, waarin de ophaalbrug in de Spaarndamseweg, nabij de N.V. Maatschap pij tot Exploitatie van Scheepswerf en Ma- noodzakleijk is deze gesloten te verklaren voor voertuigen met een grotere asbeiasting dan 2400 kg. De Bloemendaalse wethouder van So ciale Zaken en Huisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is verhinderd op Dinsdagavond 23 Maart zijn spreekuur te houden. De zendelingen Paul en Henny Klaver van de broederschap van Volle Evangelie gemeenten in Nedex-land, die vier jaar in de Belgische Congo gewerkt hebben, zullen Zondagavond op een bijeenkomst van de Pinkstergemeente aan de Nieuwe Kruisstraat 14 vertellen over hun arbeid. HAARLEM, 18 Maart 1954 GEHUWD: 18 Mrt, H. Chr. Duits en B. Bcstenbreur; H. F Broekhuizen en W. Nieuwenhuizen. BEVALLEN van een zoon: 17 Mrt, A. M. van Oeffelen—van der Hulst; G. J. Koper— Homan; E. Prager—Steenbergen; 18 Mrt, H. M. Wijnalda—van Kampen; G. van Schie —Bakker. BEVALLEN van een dochter: 15 Mrt, C. A. Tangermannde Vos; 16 Mrt, M. J. Pijl—De Meuter; 17 Mrt, A. Janssenvan den Berg; G. SchutteropScholten; C. van Saase— Nieuwenhuizen; H. Visser—van der Linden; E. M. Reckman—Félix; 17 Mrt, Th. M. H. BeumerKoek. OVERLEDEN: 16 Mrt, A. Kuijkende Graaf, 63 j„ de Clercqstraat; A. M. E. Smits —van Norden, 63 j., Zuider Buiten Spaame; h. Oswald, 78 j„ Westerhoutpark; 17 Mrt, A. E. Kriens, 79 j., Zaanenlaan; H. Spook— Bilars, 68 j., Floresstraat; C. G. P. van der Kooij—Baumgarte, 78 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10