Voordracht nieuwe bedrijfsdirecteur kan weer tot veel discussies leiden Critiek op Heemsteeds tempo in de woningbouw Musicus Piet de Nobel volgende week 75 jaar Heemsteedse begroting aangenomen Aanvraagformulier Heemstede koos gericht onderzoek boven massaal Albert Vogel droeg voor in Zandvoort Goede opvoering van „De Reünie" VRIJDAG 19 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Controverse Noord-Zuid in Haarlem Lof voor Haarlem „De Vlinder" van Tsjechov Ir. F. Ottevangers 25 iaar in overheidsdienst Nederlands trio naar het buitenland Engelse werven mogen Rusland schepen leveren Houten noodschool bi j V ondel weg Drie nieuwe auto's voor B. en W. van Haarlem Nieuwe R.K.-school in Rivierenbuurt J. Boer teraardebesteld De heer Verhoeven (K.V.P.) had gelijk toen hij gistermiddag bij de replieken op de algemene beschouwingen van de Heemsteedse raad over de ontwerp-gemeente- begroting voor dit jaar opmerkte, dat men ten aanzien van de door hem gesignaleerde achterstand van de Rooms-Katholieken In de bezetting van de topfuncties van de gemeente langs elkaar heen had gepraat. De discussie daarover, waarvan men het gedeelte dat zich voor de lunch afspeelde reeds uitvoerig in ons nummer van gisteren heeft kunnen lezen, zal de volgende weck overigens kunnen worden voortgezet, wan neer de benoeming van de opvolger van wijlen ir. Duynstee, de onlangs overleden directeur der gemeentelijke Energiebedrijven, aan de orde komt. Aan te nemen valt dat de meerderheid van B. en W. daartoe de man zal voordragen die reeds een jaar lang die functie waarneemt, namelijk ir. J. L 1 m b o r g h. Zówcl de heer Verhoeven als zijn partijgenoot Zeg waart hebben aangekondigd, dat zij met een enkele candi- daatstelling geen genoegen zouden nemen. „En de eisen dan die B. en W. aan de candidaten voor een dergelijke betrekking moeten stellen?" vroeg burgemeester Van Rappard. „Formalisme", antwoordde de heer Verhoeven, die verder zijn critiek uitdrukkelijk beperkte tot vier topfuncties: secretaris, ontvanger en de twee bedrijfsdirecteuren. Eén van die vier is Rooms-Katholiek, twee niet, de vierde (bovenvermelde) post is vacant. Na welke toelichting de heer R e ij n d e r s (Arbeid) vroeg: „Maar hoeveel had u er dan willen hebben?" Waarop hij overigens geen recht streeks antwoord kreeg. Met deze discussie én met een nogal hartige politieke uiteenzetting tussen de heren Van Bruggen (Prot. Chr.) en K e ij 11 d e r s ging heel wat tijd heen. Ook de heren Zeelenberg (V.V.D.) en wethouder Disselkoen hadden op het punt van „de kwade kansen van het so cialisme", zoals de liberale woordvoerder het had geformuleerd, een aantrekkelijke gedachtenwisseling. De heer Zegwaart bestreed de op vatting van wethouder V a n W ij k dat ten aanzien van de ziektekostenregeling voor het gemeentepersoneel gewacht moest worden op een rijksregeling. Hij wees op de controverse tussen de ministers van Binnenlandse en Sociale Zaken op dat punt en meende, dat het nog jaren kon duren voor het rijk gereed zou zijn. Wethouder Van W ij k zegde toe, dat hij zou letten op wat Haarlem zal gaan doen. Uit het antwoord van wethouder D i s- selkoen op de opmerkingen van de heren Verhoeven en Van Bruggen over het ruimtegebrek in de gemeentelijke bibliotheek bleek wel, dat er over de noodzakelijke uitbreiding lang geen een stemmigheid in het college van B. en W. heerst. De bibliotheek telt 950 jeugdlezers (on geveer de helft van de daarvoor in aan merking komende Heemsteedse bevolking), die 600 boeken per week „consumeren". Wegens ruimtegebrek is de boekerij drie dagen per week voor hen gesloten en op de overige staat slechts een ruimte van drie bij vier meter voor de jeugd ter be schikking. „Ik ben zeer wel bereid op dit punt mijn verlangens te matigen, indien mijn tegenstanders het ook doen", zei de wethouder. De heer Re ij n d e r s kreeg de toezeg ging, dat de wethouder de verstrekking van dienstkleding aan de tuinlieden wel willend zal bezien, indien daartoe een ver zoek uit het Georganiseerd Overleg wordt gedaan. De heer Scheer (VVD) wilde ter be sparing van onderhoudskosten aan straten en wegen de stadsbussen andere routes laten volgen: lijn 1 langs de Dreef, lijn 2 langs de Herenweg, lijn 3 doortrekken naar het Jozef Israelsplein. Wethouder Van Lent wees erop, dat de vaststelling der busroutes geen gemeen telijke aangelegenheid is; bovendien zou den dan weer tal van thans bediende wij ken erop achteruit gaan. Wethouder Van Lent kondigde, ook tot verrassing van de overige leden van het College aan, dat er een voorstel tot aanschaffing van een veegauto voor de reiniging zal komen, waardoor bezuinigd kan worden op het (losse) personeel. Ten aanzien van een vraag van de heer Van Bruggen over het viaduct over de Zandvoortselaan, deelde de voorzitter mee, dat de onderhandelingen met de spoorwe gen niet veel resultaat hebben opgeleverd. De heer Reijnders vertolkte het al gemene gevoelen van de raad, dat, waar het hier niet om een rechtstreeks Heem steeds belang gaat, men z-ustig de zaak op De korfbalwedstrijd NoordZuid. waarin worden opgesteld de beste spelers(sters) uit Noord- en Zuidholland, zal op 25 April in Haarlem worden gespeeld. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. F. Salwegter en G. J. Kok; A. Stolk en N. Luiting: E. H. Bian- chi en M. R. Tombrock; C. Medenblik en M. P. Sluijter. GETROUWD: J. J. M. Visser en M. J. M. Wagemans; J. O. H. Jens en A. J. Funke; W. Ch. van der Burgt en A. Lensvelt; H. B. Harmsen en L. Wassing. GEBOREN: Joke, d. van J. H. Junge en J. J. Uhl; Anna Maria, d. van J. Ch. M. Thunnissen en C. M. D. Timmermann; An- tonius Jozef Maria, z. van J. L. Martin en Chr. M. Koenen: Joannes Caspar Maria, z. van J. J. v. d. Eijken en W. Kokkelkoren; Hendricus Gerardus Maria, z. van P. Caspers en H. W. J. Hoogervorst. OVERLEDEN: W. Schot vanger. 90 j.. G. M. Slingervoet Ramondt. 80 j.; G. Ch. Do denhuis— Elberstsen. 78 j.; H. W. Erdtsieck —ten Broeke, 72 j.; G. C. Kuneman, 80 j. haar beloop moet laten tot N.S. ontdekt hebben, dat het niet bouwen van het via duct niet in het belang van haar dochter onderneming de N.Z.H. is. Heemstede zelf staat al voor grote uit gaven door de bijkomende werken. De heer Verhoeven wees op de heil zame werking van het fonds voor de stu diebeurzen en polste eens of in de toekomst ook meer dan vierduizend gulden per jaar kan worden uitgetrokken met het oog op de cumulatie der gesteunden. Uit het antwoord van wethouder D i s- s e 1 k o e n, die zijn medebestuurrsleden hulde bracht voor het vele werk dat zij verzetten, bleek wel dat men zich in dat opzicht niet ongerust zal behoeven te ma ken. De heer Van der Linden (KVP) brak een lans voor muziekonderwijs op de lagere scholen; hij zag in de leerlingen al de toekomstige leden van de Heemsteedse muziek- en zangverenigingen. Die gedachte lachte ook wethouder D i s- s el koen wel toe. B. en W. zullen de mogelijkheden eens bestuderen waarbij men er rekening mee moet houden, dat het bijzondere onderwijs wel dezelfde be dragen krijgt als het openbaar voor vak onderwijs, maar dat het niet verplicht is die voor hetzelfde doel te besteden. De heer Dijkstra (Prot. Chr.) wilde vlugger van de woonwagenbewoners ver lost worden door hen met bonnen in plaats van met geld te steunen. Wethouder Van W ij k zei, dat zulks van geval tot geval en met een beetje koopmanschap moet worden bekeken. De begroting werd natuurlijk zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De klok wees toen al half acht. „Erkennende de moeilijkheden die zich voordoen voor de Heemsteedse woningbouw zolang het uitbreidingsplan nog niet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, meen ik toch te moeten betwijfelen of het beleid van B. en W. die voortvarendheid heeft betoond, die nu eenmaal door de huidige woningnood wordt opgelegd. Immers in 1951 werd Heerhstede een bouwvolume toegestaan van ongeveer 189 woningen voor de lopende 3 jaren en nu doet het toch wel vreemd aan, dat het laatste deel van die woningen pas in eind 1954 gereed zal komen, want pas nü is men aangevangen met de fundering van de laatste woningen. Het toegewezen extra bouwvolume kwam toch op een tijdstip, dat de bouw daarvan in 1953 had kunnen aanvangen. Zelfs indien ik aanneem, dat het vrij laat kwam, wat toch belet B. en W. dan om de plannen vooruit te maken, daar men wel precies wist waar men kon bouwen, temeer waar de keuze van bouwterrein niet groot was". Zo formuleerde de heer Verspoor (Arbeid) gistermiddag zijn critiek op het beleid van wethouder Van Lent bij het vierde begrotingshoofdstuk: Volkshuisves ting. En hij knoopte daaraan de opmerking vast, dat reeds in 1947 gelden werden aan gevraagd voor het uitbreidingsplan en dat nu nog niet bekend is wat B. en W. en wat Gedeputeerde Staten willen: over de ge schilpunten tussen beide colleges hoort men niets. Uitwerking van onderdelen van het eenmaal vastgestelde uitbreidingsplan dient door bekwame handen te geschieden. Zon der mindere waardering voor het personeel van Openbare Werken te hebben, meende de heer Verspoor toch wel, dat het vraag is of dat de tijd heeft gehad om nota te nemen van wat de laatste jaren op stede bouwkundig gebied in binnen- en buiten land is gegroeid, vooral ten opzichte van de kernvorming van nieuwe wegen door kerken, scholen, speelterreinen etc. „Voor het uitwerken der bouwplannen drage men de uitvoering op aan architec ten, die nog niet overbelast zijn met op drachten, opdat zij zich persoonlijk' daar aan meer zullen kunnen wijden en zij zich kunnen hoeden voor projecten van een massabouw, waarvan we in ons land reeds zovele afschrikwekkende voorbeelden heb ben", aldus de heer Verspoor, die zich ook fel tegen de flatbouwmode kantte, althans in dorpen. „Laat ons in Heemstede woningen bou wen, die ten alle tijde verhuurbaar zullen zijn, niet alleen in woningnood. Men kome mij niet aan met hoogdraven de argumenten om hoogbouw te verdedi gen en ze markante en dominerende pun ten in het dorpsbeeld te noemen". De heer Verspoor bepleitte voorts snelle en doeltreffende krotopruiming, waarbij de vrijkomende ruimten ook ge bruikt moeten worden voor algemene doel einden, zoals de te stichten openbare ge bouwen. Ook de ruimte om de schoolge bouwen moet royaler worden genomen voor speelplaatsen en schooltuinen. Men moet niet op elke plaats waar een huisje heeft gestaan weer een huisje zetten. Ook vroeg de heer Verspoor aandacht voor de verkeersbehoeften, onder meer door herziening der rooilijnen. Tenslotte sprak hij de verwachting uit, dat er nu wel eens spoedig plannen uit de bus zouden komen voor de uitbreiding van het raadhuis, de leeszaal en bibliotheek, de sportvelden en dergelijke. Verwijt niet aanvaardbaar Wethouder Van Lent zei, dat hij het verwijt, dat het college niet voortvarend genoeg was geweest, niet kon aanvaarden. Er is nu eenmaal een gebrek aan bouwter reinen en het heeft reeds zeer veel moeite gekost de grond voor de waterbouwkundi- genbuurt in handen te krijgen. Daarom is ook het extra bouwvolume aan particulie ren gegeven. De wethouder week niet van de Heemsteedse lijn af, door ook gisteren weer de planologische dienst de schuld van alle vertragingen te geven. Echter naakt nu de tijd, dat binnenkort onderdelen van. de uitbreidingsplannen zullen kunnen worden uitgevoerd. Openbare Werken zorgt voor de uitwerking ter bespoediging van een en ander, maar op aanwijzingen van de plano logen. Verder beweerde de heer Van Lent dat Heemstede altijd bekwame architecten heeft gehad, zij het dat er hem de laatste tijd wat te veel afwisseling in zat. Hij bleek verder niet afwijzend tegen over flatbouw te staan, evenals de heer Zeelenberg (V.V.D. De strijd tegen de t.b.c. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op HdCtrlemS Ddgbldd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT k f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij. die zich met ingang van 1 April 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen In Heemstede heeft men tot nu toe voor de bestrijding van de tuberculose een ander systeem gevolgd dan het massale bevol kingsonderzoek zoals dat in Haarlem plaats vindt. In Heemstede volgt men namelijk, mede op advies van de plaatselijke medici, een gericht onderzoek toe. Wanneer bij iemand sporen van t.b.c. worden gevonden, worden namelijk alle personen waarmee hij ge regeld in contact staat ook onderzocht, dus zijn familie, collega's, medescholieren enz. Wordt in die groep dan wederom een be smet persoon gevonden, dan strekt het onderzoek zich verder uit tot degenen die met die patiënt regelmatig verkeren. In 1947 is in Heemstede begonnen met de doorlichting van het gemeentepersoneel, driehonderd personen. Daarbij werd toen geen enkele actief geval ontdekt. Later is de kring der onderzochten steeds uitge breid, zodat nu elke twee jaar ongeveer 1100 mensen onderzocht worden. Bij het laatste onderzoek werd slechts een dubieus geval gevonden. De resultaten van het onderzoek wettigen dus wel de opvatting van de medici, die vonden dat de algemene gezondheidstoestand der Heemstedenaren geen grootscheeps onderzoek rechtvaardigt. Intussen is echter, onder de indruk van het succes van het bevolkingsonderzoek te Haarlem, een kentering in de opvattingen over het nut van een dergelijk onderzoek ontstaan. Dit alles deelde wethouder Dissel koen gistermiddag aan mevrouw Van NispenVan Wely (V.V.D.) mede, die eigenlijk niet voldaan was over het al gemene antwoord, dat de wethouder 's morgens aan de heer Zeelenberg had ge geven. Zij was onder de indruk gekomen zowel van de perfecte organisatie in Haar lem mede door de burgerzin van een groot aantal georganiseerde vrouwen en van de bereidheid van de bevolking om zich aan het onderzoek te onderwerpen. Daarmee bleek wethouder Disselkoen het volkomen eens te zijn en hij meende ook, dat Heemstede als naaste buur wel enige morele verantwoordelijkheid heeft nu Haarlem zulke ingrijpende opsporings maatregelen heeft getroffen. Hij taxeerde de kosten van een dergelijk onderzoek in Heemstede op 25.000 gulden en toonde zich volledig bereid de mogelijkheid daartoe verder onder ogen te zien. Gisteravond had de laatste van acht voorstellingen plaats, die tezamen het kunstabonnement voor dit seizoen van de culturele kring 't Helm in Zandvoort heb ben gevormd. Het bestuur van deze jonge vereniging heeft alle reden daarop met voldoening terug te zien. Het programma muntte, binnen de bereikbare mogelijk heden uit door verscheidenheid en kwali teit. Men vertoonde drie belangwekkende films, liet Georgette Hagedoorn met chan sons optreden en Jan de Man een piano recital geven, men organiseerde een con cert door het Nederlands Kamerkoor van Felix de Nobel en stelde Sonia Gaskell en haar Ballet Recital in staat enig begrip voor de danskunst te kweken. Thans wordt in een enquête aan de leden gevraagd of zij nog meer en andere wensen koesteren, waarbij onder meer gedacht kan worden aan een concert- door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Zo kwam men gisteren bijeen in zaal Zomerlust om te luisteren naar de Haagse voordrachtkunstenaar Albert Vogel, die voor deze gelegenheid het verhaal „De Vlinder" van Anton P. Tsjechov had geko zen, welke grote Russische schrijver dit jaar een halve eeuw geleden is gestorven. Deze zelfde geschiedenis zal hij op Vrijdag 26 Maart in Haarlems cultureel centrum De Vleeshal laten horen op de plaatselijke openingsavond van de Boekenweek 1954. Ter passende inleiding begon hij met enke le gedichten van Herman Gorter, A. Roland Holst, M. Nijhoff, J. C. Bloem en Vasalis, waarvoor de betrekkelijk talrijke aanwezi gen hem dankten met een verrassend dankbaar applaus. „De Vlinder" behoort misschien niet tot de hoogste punten uit het oeuvre van Tsjechov, maar het openbaart toch alle wezenlijke kwaliteiten van zijn geniaal vertellerschap. Het is de in alle eenvoud en objectiviteit zeer treffende geschiedenis van een jonge en mooie vrouw, die altijd het verblindende gezelschap van kunste naars zoekt, een teleurstellende verhouding met een knappe, ijdele, humeurige schilder begint en bij al cïit lichtzinnig tijdverdrijf te laat bemerkt, dat haar echtgenoot, een goedig en betrouwbaar man, een arts met een veelbelovende wetenschappelijke toe komst, aan zijn verzwegen verdriet te gronde gaat. De voordracht door Albert Vogel werd gekenmerkt door een zuivere toon en een grote bescheidenheid, waardoor voortdu rend de schrijver aan het woord kon blij ven. Met lichte nuances bracht hij de ge wenste verschuivingen in de stemming te weeg, waardoor hij het drama achter de feitelijke gebeurtenissen voelbaar maakte. Vooral de overgang van de romantische idylle op een maanlichte avond aan de Wolga naar de ergernis van de volgende dag was uitmuntend geslaagd: men zag als het ware het sombere weer en het onver zorgde intérieur, waardoor van de voorar- gaande romance slechts bleke schaamte overbleef. Kostelijk was verder de verho len humor en juist gedoseerd de afwisseling van charme en melancholie. Voorzitter mr. A. Merens huldigde Al- bert Vogel na afloop met bloemen en de aanwezigen getuigden geestdriftig van hun bijval. DAVID KONING Het Nederlandse trio Haakon Stotijn (hobo), Dirk Alma (fluit) en Sas Bunge (piano) is dezer dagen van een concertreis door Zwitserland teruggekeerd. Zij traden onder meer voor de radiostations Sottens en Beromtinster op. Naar aanleiding van een te Bern gege ven concert, dat ook door mr. A. W. C. baron Bentinck, Nederlands gezant in Zwitserland werd bijgewoond, ontvingen de drie musici de uitnodiging in het voor jaar van 1955 een tournée van enige weken te komen maken. Hierbij aansluitend zal het trio ook in Italië optieden. Van de gelegenheid zal gebruik worden gemaakt om in deze landen ook werken van mo derne Nederlandse componisten te intro duceren. Volgende week Vrijdag, 26 Maart, is het vijfenzeventig jaar geleden dat in Haarlem een man werd geboren, ren, die gedurende zijn leven een zeer belangrijk deel heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van het Haarlemse zang- en muziekleven. Zijn naam is Piet de Nobel, vader van twee muzikale zoons met naam: Felix en Johan. De Nobel is steeds een bescheiden mens geweest. Daarom zullen velen niet weten van zijn veelzijdige artis tieke aanleg. Op latere leeftijd kreeg hij pas een plaats in het openbare muziek leven. Hij was vierentwintig jaar toen hij direc teur werd van het zangkoor „Kunst Adelt". Nadien voerde hij het dirigentschap over nog elf andere koren in Haarlem en omge ving. Wij noemen de Haarlemse koren Excelsior, J. S. Bach, Preciosa, Haarlems Christelijk Gemengd Koor en Door Ont houding Verenigd, benevens Sjewes Achiem in Beverwijk, Zang- en Vriendschap in Halfweg en het Hillegoms Zangkoor. Tij dens dit dirigentschap is duidelijk tot uiting gekomen door welke geest hij werd bezield. Zijn programma's waren zeer veel zijdig. Later kreeg hij bekendheid als zang leraar onder meer op de Bloemendaalse Mulo-school, het Kennemer Lyceum en de Huishoudschool. De succesrijke uitvoerin gen, die hij met zijn koren gaf, leverden het bewijs van zijn muzikaal talent. Een andere tak van zijn bedrijvigheid is ge weest het publiceren van artikelen in ver scheidene tijdschriften, die de vrucht waren van zijn intensieve studies. De Nobel is steeds een stil en ernstig werker geweest, die zich in hoofdzaak didactisch en opvoedend heeft doen ken nen en waarderen. A mateurtoneel Gisteren was het vijfentwintig jaar gele den, dat de heer ir. F. Ottevangers, thans hoofd van de Provinciale Dienst voor We deropbouw en Volkshuisvesting in Noord holland, in gemeentelijke dienst trad. Nadat hij enige jaren in particuliere be drijven werkzaam was geweest, kwam hij in 1929 op de afdeling Gewapend Beton van gemeentewerken te 's-Gravenhage. Van 1931 tot 1934 was hij ingenieur bij de afdeling bestratingen van de Rotterdamse gemeentewerken, waarna zijn benoeming volgde tot hoofd van de afdeling Stadsont wikkeling en Grondbedrijf van Openbare Werken in Haarlem, in welke functie hij gedurende twaalf jaar voortreffelijk werk verrichtte. In 1946 verliet hij Haarlem om zijn krachten te geven in Drente, waar hij werd aangesteld als hoofdingenieur-direc teur van de Dienst voor Wederopbouw en Huisvesting. In 1950 keerde ir. Ottevan gers terug naar Haarlem. In gelijke dienst volgde hij toen ir. H. Meijer ink op. Onder zijn leiding werden belangrijke studies verricht over de bevol kingsbeweging van Haarlem en omgeving en over de woningvoorziening Zijn groot ste werk, een studie over de sociaal- economische structuur van Haarlem en omgeving, zag in 1943 het licht. Daarin werden tal van vraagstukken van alge mene aard, zoals de verhouding met de randgemeenten, de aard en de betekenis van de Haarlemse industrie, de détailhan- del en het goederenverkeer behandeld. LONDEN. (Reuter). De eerste lord van de admiraliteit, J. P. L. Thomas, heeft vandaag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Engelse werven met inachtneming van bepaalde veiligheidsgrenzen vrachtschepen van 10.000 ton aan de Sovjet-Unie mogen leveren. De handelsdelegatie der Sovjet-Unie te Londen heeft aanvragen voor het bouwen van vrachtschepen ingediend. Met September in Oud-Schoten 89 lokalen nodig In Oud-Schoten zullen met ingang van de cursus 19541955 voor het lager on derwijs beschikbaar zijn 76 definitieve en 13 noodlokalen. Het aantal leerlingen voor deze tak van onderwijs is mede ten gevol ge van de snelle voortschrijding van de be bouwing aldaar tot een zodanige hoogte gestegèn, dat huisvesting aanwezig moet zijn voor ten minste 71 klassen voor ge woon en 18 klassen voor voortgezet ge woon en uitgebreid lager onderwijs. Voor de goede gang van het onderwijs aan de scholen voor voortgezet onderwijs is het noodzakelijk dat zij kunnen beschikken over vaklokalen voor het onderwijs in na tuurkunde, handenarbeid, huishoudkunde e.d. Daarom moet er rekening mee worden gehouden, dat in dit stadsdeel een tekort bestaat aan vier leslokalen. In deze be hoefte kan alleen worden voorzien door het stichten van een houten schoolgebouw met vier leslokalen en bijbehorende ruim ten op een terrein aan de Vondelweg nabij de Roerdompstraat. De kosten voor de bouw en de inrichting van dit schoolge bouw worden geraamd op 82.000,Hoe wel de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor het jaar 1954 bouw volume heeft toegestaan voor de bouw van twee zeven-klassige scholen voor gewoon lager onderwijs in deze wijk, kunnen deze, op grond van het feit, dat voor de voorbe reiding en de bouw van scholen, na het be kend worden van het toestaan van het vo lume (in casu December 1953) een tijd nodig is van gemiddeld iy2 Jaar, niet eer der in gebruik worden genomen dan in het voorjaar of de zomer van 1955, zodat het stichten van noodlokalen ter voorziening in de behoeften voor het a.s. cursusjaar onvermijdelijk is. B. en W. hebben de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem verzocht er bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op aan te drin gen, het voor de bouw van de noodlokalen nodige bouwvolume zo spoedig mogelijk ter beschikking te stellen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het college te machtigen tot de aan koop van drie auto's ter vervanging van een in 1947 aangekochte Fora Anglia en een sedert 1946 in gebruik genomen Soto en Mercury. De wagens zijn thans zodanig versleien, dat gebreken optreden, die aan de zo noodzakelijke bedrijfszekerheid ernstig afbreuk doen. Op de begroting van Centraal Vervoer voor dit jaar is een be drag van f 12.000 geraamd voor de ver vanging van de Ford Anglia. De drie nieuwe wagens zullen uitslui tend bestemd zijn voor het college. Met de wagen ter vervanging van de Ford Anglia zal een bedrag van f 9.000 gemoeid zijn. Wat de beide andere auto's betreft, is ge dacht aan de prijsklasse van f 15.000. In totaal is met de beoogde aankopen gemoeid een bedrag van f 39.000. De opbrengst van de te vervangen wagens wordt geraamd op f 3600. zodat benodigd is een bedrag van f 35.400. Het is daarom noozakelijk, dat het op de begroting voor Centraal Vervoer ge raamde bedrag van f 12.000 wordt ver hoogd met f 23.400. B. en W. stellen dan ook de raad voor, het bedrag tot f 35.400 te verhogen. Het R.K. kerkbestuur van Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smarten heeft de ge meenteraad medewerking verzocht voor de bouw van een zevenklassige school met gymnastieklokaal op een terrein aan het verlengde van de Lekstraat in Oud- Schoten. Hoe belangrijk voor een toneelvoorstel ling het tempo wel is bleek Donderdag avond uit de voorstelling door de Réunie van Esther McCracken's blijspel ..Aan de oever van een snelle vliet". Het is een volkomen pretentieloos blijspel zonder enig ander doel geschreven dan om u er een avond luchtige verstrooiing mee te bezorgen. Dat doet het zeker. De verwik kelingen zijn grappig en geestig, de erin voorkomende personages hebben allemaal wel iets uitzonderlijks en iets uitzonder lijk ontwapenends. En omdat het allemaal zo lichtvoetig en luchtig is moeten de za ken snel afgewikkeld worden, nergens mogen de accenten zwaar vallen, nergens de figuren helemaal uitgespeeld worden om ze niet een betekenis te verlenen die ze niet bezitten. Aan deze voorwaarde voldeed de op voering van gisteravond en dat is aller eerst te danken aan Jack Dixon's juiste aanwijzingen voor de regie en vervolgens aan de interpretatie van de spelers, die het stuk in de ideale speelwijze afleverden. Ik zal de lezer niet bezig houden met een uitvoerige omschrijving van de in houd. Na de voorstellingen van het be roepstoneel en de opvoering door ..Nieuw Leven" van verleden jaar mag ik die wel als bekend veronderstellen. Meteen dus maar de afzonderlijke spel prest a lies be sproken. De echtelieden Arthur en Mil dred Royd op de eerste plaats. Dat waren twee sterke rollen van Frans Pennaarts en Wil Weenink-Kreugel, die mij vooral frappeerden, omdat ze de overdrijving verre hielden, de situaties, d'ie toch niet erg alledaags zijn, beheersten alsof ze er dagelijks mee te maken hadden met een natuurlijkheid van optreden, we'ke goed deed. Zij werden op de voet gevo'gd door rechter Adrian Barasford en rijn vurig begeerde buurvrouw Marv Jarrow (Klaas Rol en Mary Hartog) met hun vermake lijke warrelige liefdesduetten. Ook hier de natuurlijkheid in toon en verschijning als plezierigste spelhoedanigheid. Peggy Zittema als Rowena Marriot en Georg Presburg (Denys Royd) komen na hen met de uitbeelding van een verveelde schoonheid, die uitmunt in flirtations en een jongeman die graag tegen de keer in gaat. Beide personaees kregen een schil dering ten voeten uit. Geestig was de ra telende Ella Spender en haar veel ge plaagd dochtertje Elly (goede typeringen van Greet Gunters en Inge van Dijk). Zeer aannemelijk de verliefde en eerlijke Miranda van Greet Brands, ofschoon zij haar tekst gerust wel wat had mogen uit spelen om de figuur „rond" te krijgen. Marcia Brent en Jim Brent kregen een minder opvallende vertolking, zij het dat ze niet de dankbaarste objecten voor Saar van Rijswijk en Dick Kluit vormden. De laatste wist er nog het best raad mee. Tenslotte noteer ik nog het in de omge ving goed passende optreden van Wil Goode en Wim Tesselaar in bescheiden creaties op de achtergrond. Het décor deed het uitstekend gister avond. de opvoering bleek met veel zorg voorbereid. De zaal en uw dienaar zijn over een en ander best te spreken. P. W. FRANSE Gistermiddag om twee uur is na een korte plechtigheid op de Noorderbegraaf plaats het stoffelijk overschot van de heer J. Boer, in leven afdelingschef bij de N.Z.H. en voorzitter van de Verbruiksvereniging „Ons Belang" teraarde besteld. De directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, verklaarde, dat de overledene bijna vijfendertig jaar zijn buitengewone krachten aan het bedrijf heeft gewijd. Spreker noemde hem een goed ambtenaar, een hoogstaand mens met een gaaf karak ter. Nooit was hem iets te veel. „Zijn vele werk, zijn goede adviezen en zijn opge ruimd karakter zal ik node missen". Namens de Verbruiksvereniging „Ons Belang" sprak de heer C. van Mannekes, die van mening was. dat de vereniging niet alleen een groot bestuurslid, maar ook een goed vriend heeft verloren. Tenslotte sprak de secretaris van de Nederlandse Vereniging van Vervoerper soneel, de heer G. Koot, die gewag maakte van „het grote verantwoordelijkheidsbesef van zijn trouwe bondsmakker, die voor velen een raadsman was". Hierna werd de baar grafwaarts ge dragen, waarna een broer van de echtge note van de overledene de aanwezigen voor hun belangstelling dank zegde. OOCOOOOOOOOOOOOOOC WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten «frekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13