Billy Grahams actie waardiger dan reclame doet verwachten Einde huisvestingsprobleem over twee jaar verwacht Geen sprake van secte-vorming Causerie bij twintig meesterwerken Auto met twee jongens bij Uitgeest verongelukt Haarlemmermeer Zandvoort Bennebroek Lisse VRIJDAG 19 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHECOURANT Per avond 15.000 toehoorders In Teisterbant Een hunner werd in een sloot geslingerd en verdronk Zandvoorts wederopbouw Verkoop van grond voor woning- en schoolbouw Salaris-herziening voor personeel van kleuterschool B. en W. wensen geen grond te verkopen aan directie van paviljoen Garni Floralia-tentoonstelling geopend Feestavond Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel Oranje-comité vergaderde H. W. Tilanus sprak voor G.H.U. kieskring Lisse 13 (Van onze correspondent in Londen) Ergens in het Noorden van Londen staat het grote sportpaleis Harringay Arena. Een eindeloze slang mensen stroomt in de vroege avond uit het nabij gelegen station der ondergrondse naar het helverlichte ge bouw. Dit is een bekend beeld, want altijd js er wel een boksmatch, een ijsrevue of een circus of ijlen de windhonden achter de houten haas aan de stalen draad. Van deze populaire gokliefhebberij krijgt men hier nooit genoeg. Maar nu is het anders. De grote magneet is drie maanden lang Billy Graham, de 35-jarige Amerikaan, die evangelist werd en in zijn land voor mil- lioenen van zijn geloof getuigt, in enorme stadions, voor radio en televisie en in de pers. Naast mij loopt een man, die zijn schouders ophaalt en laatdunkend opmerkt, dat die Billy toch maar schatrijk wordt met zijn „Redt-uw-ziel-bedrijf". Inderdaad heeft de luidruchtige reclame voor deze ..Kruistocht ter bekering van Groot-Lon- den", waarvan de kosten een millioen gul den bedragen, op velen afstotend gewerkt. Al spreken Engelsen en Amerikanen één taal, geen groter tegenstelling dan tussen de ingetogen Britse en de uitbundige Amerikaanse levensstijl. De eerste reactie op 'al die fanfareschettering rond Billy Graham was dan ook irritatie. Godsdienst is tenslotte geen coca cola. Maar Billy ver klaarde doelbewust van moderne publici- teitsmiddelen gebruik te maken, omdat die het bij het grote publiek nu eenmaal doen. Zodra echter Grahams campagne begonnen v/as, verstomden de wanklanken. Men be sefte, dat hier sprake was van iets anders dan een stunt. Daarmee klopt onze per soonlijke indruk. Het zij verre van ons om ons een oordeel aan te matigen over de strikt theologische zijde van het verschijn sel Billy Graham. De wereld heeft ervaring genoegd van stuitende monsterbij eenkom sten, waar men zich op ondoordachte wijze laat meeslepen. Maar dit is juist het eerste, dat meevalt. Zelden hebben wij een waardiger massa aanschouwd als hier in dit tot de nok met vijftienduizend mensen gevulde sportge bouw. Zeker, de Engelsen met hun zelf discipline gedragen zich altijd beter dan v/elke menigte ook. Zij bezitten een natuur lijk instinct om zich rustig te voegen in een groter geheel, zonder zichzelf daarbij te verliezen. Daarbij komt een perfecte organisatie, want honderden geestelijken en andere personen, die het insigne „coun sellor" (raadsman) dragen, fungeren als suppoost en zitten op de hoekplaatsen van elke rang of staan tussen de rijen. Domi nees dragen in Engeland de clericale boord, zijn dus-gemakkelijk te herkennen. Deze eikentelijke leiders zijn Grahams „praying partners", deelgenoten in het gebed, be horende tot de meer dan duizend protes tantse kerken van alle gezindten, op wier speciale uitnodiging Graham zijn kruis tocht onderneemt. Twee jaar geleden kwam hij reeds om alles in détails voor te be reiden. Het grote aantal jongeren onder het publiek is opvallend. De sfeer is geheel anders dan de bombastische aanplakbil jetten met Eilly als een soort filmheld om geven door steigerende cowboys, sugge reren. Zang en muziek Op het podium bevindt zich het koor van duizend mannen en vrouwen, de laatsten in De heer A. Planteydt heeft Woensdag avond in de Haarlemse sociëteit Teister bant een originele causerie gehouden door bij vierentwintig speciaal voor deze gele genheid vervaardigde lichtbeelden van evenzovele meesterwerken uit diverse ver zamelingen van beeldende kunst te ver tellen, waarom juist deze zon grote en duurzame indruk op hem haaden gemaakt. Uiteraard een geheel subjectieve üeschou- wing van een oprecht kunstminnaar de bewonderende verzamelaar is een echte levensgenieter, alaus spreker en daar om moeilijk voor samenvatting in een ver slag vatbaar. Interessant was zijn toepassing van Bol- lsnd's theorie der drievoudigheid van be grippen: het stelbare, het gestelde en het in zichzelf verkeerde, dat wil zeggen ver anderde. Op al deze trappen is kunst mo gelijk. Kokoschka bijvoorbeeld treft door üe hevige potentie van zijn werk, dat ei genlijk met meer weergeeft dan zijn be wogen ontmoeting met het onderwerp. Willink zou men een voorbeeld van ae tweede categorie kunnen noemen: hij beeldt de werkelijkheid uit, zoals die zich voordoet, maar men kan er meer in zien. Tenslotte zijn er dan de idealiseringen, zoals Thijs Maris die bedreef, geheel los komend van de ten grondslag liggende realiteit. Het gemeenschappelijke van alle grote schilders, aldus de heer Planteydt, is hun erkenning dat zij gedreven worden door een macht die groter is dan alleen maar technische vaardigheid. Uit dit surplus komt de werkelijke creatie voort, die bo ven het knappe uitgaat. Merkwaardig was voorts zijn stelling, dat de kunstenaar de weg van de minste weerstand volgt als hij aan zijn innerlijke stem, zijn roeping, ge hoor geeft. Het waren voornamelijk portretten, die werden vertoond, van onder anderen Bel lini, Moro, Rembrandt, El Greco, Goya, Titiaan, Velasquez, Fragonard en Degas meesters uit verschillende tijden, wier werken toch op één lijn gesteld konden worden, doordat zij uiting gaven aan een verstilde belevenis, door de het innerlijk van het model aftastende psychologie, door het dragen van het kenmerk der persoon lijke visie. Uitvoerig stond spreker tenslotte stil bij de vermaarde tapijten uit Cluny, die daar nooit te vinden zijn, maar die op de in het Rijksmuseum te Amsterdam gehouden ten toonstelling eindelijk in de juiste volgorde v/erden getoond: „De vrouw met de een hoorn". De heer Planteydt lanceerde, een eigen opvatting van deze als „De vijf zin tuigen" bekend staande reeks van zes gobelins, door er de evolutie tot bewust wording van zelfstandigheid van een vrouw, die zich opmaakt tot het huwelijk, in te zien. witte blouses. Er voor staat een vrolijke snuiter, de dirigent, die de massazang van psalmen vlot en met humor leidt. De En gelsen zijn de beste psalmzingers, omdat ze het op school leren. Elke openbare school in Engeland begint immers de dag met gebed en een psalm. De jongeman brengt af en toe een schuiftrompet aan zijn lippen en blaast een gezang mee, dat verder wordt afgewisseld door gebeden en solozang, onder meer van een kwieke blonde „mister Texas" in een ietwat opzichtig costuum, die zichzelf op de luit begeleidt. Het stoort allerminst, want zijn voordracht is hoogst ernstig, evenals zijn inleidend woord, waar in hij verklaart „door Graham gered te zijn." Plotseling, zonder enige aankondiging, staat Billy op de sprekersplaats. Niemand zag hem binnenkomen en zijn verschijnsel geschiedt zonder de minste tamtam. Hij is energiek, lijkt jeugdiger dan hij is, het blonde krullende haar naar achteren, diep liggende ogen en een scherpe neus. Billy is niet zo groot van stuk en als hij daar met opgeheven hoofd staat, doet hij mij onwillekeurig even aan Jehud'i Menu- hin denken. Hij spreekt krachtig, zonder enige aar zeling en met tomeloze vaart. Als hij nog eens naar ons land mocht komen, dient men hem te verzoeken vooral langzamer te spreken, omdat hij anders niet te volgen zal zijn. Billy is uiterst fel, een en al be weeglijkheid, naar alle kanten gesticu lerend, de Bijbel al of niet op de handpalm balancerend. Toch voelt men steeds dat hij een bescheiden persoon is, die nooit zichzelf naar voren schuift, al zijn alle schijnwer pers op hem gericht. Ziehier de anti-climax van de reclame. „Come, come. Hij boeit evenmin door een magistraal opgebouwd betoog, door emotionele zeg gingskracht of ook maar door originele ge dachten. Wat de inhoud betreft kan men betere predicaties horen. Hij wil echter, dat men niet zozeer naar hem luistert, als wel naar de Bijbel, welke passages hij op indringende wijze op zijn gehoor over brengt. Zijn toon is echter soms geëxal teerd, vooral wanneer hij zijn oproep tot bekering de zaal inslingert. Zo moeten boetpredikers eens geagiteerd hebben. Maar omdat hier een bij alle uiterlijke vertoon toch gereserveerde moderne jon geman staat, in een ruim zittend grijs con fectiepak, die iedereen gemeenzaam Billy noemt, lijkt het of zijn woorden de intentie missen, welke zij beogen. Het gaat om zeer grote dingen. Is deze gestroomlijnde Billy groot genoeg om ze zélf geheel te verwerken? Of is hij een soort religieuze robot? Hoe het ook zij, honderden komen als hij hen tot zich roept. Het zijn ontroerende momenten als in de doodstille zaal zich overal personen uit de massa losmaken veel vrouwen en volkskinderen ook om zich naar de open ruimte voor het podium te begeven om daar met gebogen hoofd voor Billy te staan. Het duurt een hele tijd, voordat de laatsten zich bij de groep heb ben gevoegd. Onderwijl zingt het koor zachtjes, steeds op het refrein nadrukkelijk herhalend: „Come, come, come Billy kijkt toe, verlegen haast, bijtend op zijn nagels, een zwak dat hij niet heeft kunnen afleren. De „counsellors" ontfermen zich nu over al deze mensen, die naar een andere zaal worden geleid, waar geestelijken een ge sprek met hen zullen voeren en waar hun litteratuur wordt uitgereikt. Grahams bedoeling is, dat ieder naar zijn eigen kerk gaat, zodat er zijnerzijds van sectevorming geen sprake is. Hij kondigde nog aan, dat die nacht in drie verschillende kerken zijn team om het uur een dienst zou houden. Billy is niet zo naief om te menen, Dit is Harold J. Adonis met zijn familie na zijn veroordeling te Newark New Jersey wegens belastingontduiking. Het vorige jaar had Adonis de wijk genomen naar Nederland. In Amsterdam werd hij door de politie aangehouden, nadat zijn uit levering was gevraagd. Adonis begaf zich toen vrijwillig naar de Verenigde Staten om voor het gerecht te verschijnen. Op Adonis' overtreding staat een maximumstraf van vijf jaar gevangenis en tien duizend dollars boete. Van links naar rechts: mevr. Aurora Navarro, een vriendin van de familie, mevrouw Adonis, de heer Adonis zelf, de dochter Lucille en de zoons Harold jr. en Walter. Hedenmorgen is op de provinciale weg bü Uitgeest een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 17-jarige N. G. uit Bergen om het leven is gekomen. G. en zijn 19-jarige vriend K. D. uit Alkmaar waren met een auto op weg naar Amsterdam. Nabij Uitgeest kwam de wa gen, vermoedelijk door de grote snelheid waarmee gereden werd, in de berm van de weg. D., die de auto bestuurde, trok het stuur zo plotseling om, dat de wagen kantelde. G. werd in een langs de weg lopende sloot geslingerd. D., die slechts licht gewond was, hield onmiddellijk na het ongeluk een auto aan en vroeg de chauffeur te mogen meerijden naar Alkmaar. Deze voldeed aan dit ver zoek en bracht zijn lifter, die, naar hij vermoedde, onder invloed van sterke drank verkeerde, naar het politiebureau. Intussen hadden automobilisten bij de plaats van het ongeluk het lichaam van G. in de sloot aangetroffen. De jongen bleek te zijn verdronken. Het stoffelijk overschot is naar Alkmaar overgebracht. K. D. is in bewaring gesteld. BURGERLIJKE STAND GEBORENi Leendert, z. van L. van de Polder en H. van der Plas; Martha Maria Elisabeth, d. van J. P. G. Konst en C. G. van der Plas; Adriana Cornelia, d. van G. F. A. Timmers en L. H. Weeland; Maartje, d. van H. Walkier en W. Rol; Wilhelmina Adriana Petronella, d. van J. Bram en D. W. van Loevesijn; Geertje, d. van A. J. Meijer en I. Schoenmakers; Magdalena, d. van A. Moens en C. Zijp; Tom, z. van M. C. J. C. Doorn en C. M. Oosterhoff; Gerarda Johanna, d. van P. G. Slaakweg en B. Wie- ringa; Franciscus Joseph Maria, z. van R. de Waard en J. M. Welbergen. ONDERTROUWD: J. M. Sessink en G. J. Blokker GETROUWD: A. Kielstra en A. van der Luit; J. de Wit en A. Smit; H. Brink en B. van Marsbergen; G. J. Stolker en J. M. H. Nucolet; A. W. van Honk en C. van Kuijk. OVERLEDEN: Jannetje de Jager, 87 j., w. van J. Blok; Jansje Geertruida Sneeuw, 25 j., e. van F. J. Groenewoud; Helmuth Mainz, 54 j., e. van L. H. Bacharach; Trijntje Stapel, 73 j., e. van J. de Groot. LEZING OVER GROENLAND Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hildering" zal de radioreporter Siebe van der Zee Donderdag 25 Maart in gebouw Zomerlust een lezing met film komen hou den over zijn reis tezamen met Anthonie van Campen naar Groenland. Deze avond wordt leden en begunstigers voor de viering van dit eerste lustrum aan geboden door de erevoorzitter der ver eniging. OEFENTOCHT REDDINGBOOT Zaterdag zal de Zandvoortse redding boot „C. A. Dudok de Wit" voor een oefen tocht uitvaren. Om drie uur zal men van van het botenhuis aan de Thorbeckestraat vertrekken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Franciscus Wilhelmus Josef, z. van W. J. van Roode en M. Reuvers. GEHUWD: A. van Dobbenburgh en J. P. Bout; C. H. M. Bruyns en J. Horeman; J Hoekema en D. J. Hollestelle. OVERLEDEN: C. Kuit, 88 j., weduwe van B. Hoogendijk. VOORSCHOTTEN VAK-ONDERWIJS. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor, in de vergadering van Dins'dag de ge bruikelijke voorschotten voor het vak onderwijs voor de leerkrachten der drie bijzondere scholen te Zandvoort, voor 1954 vast te stellen. ONDERHOUD TOEGANGSWEGEN. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, op verzoek van de directie der Nederlandse Spoorwegen tot goedkeuring over te gaan van de nieuwe overeenkomst met deze maatschappij, waarop de nieuwe wegen zijn aangegeven naar het station N.S., waarvan het onderhoud en de ver lichting ten laste van de gemeente komt. De oude overeenkomst dateert namelijk nog van 1910 en sindsdien is de situatie in Zandvoort op vele punten veranderd. Ondanks het vele dat op het gebied van de wederopbouw en uitbreiding in Zandvoort na de oorlog tot stand kwam en dat is waarlijk niet gering ligt in het hart van de badplaats nog altijd een grote oppervlakte grond braak, die velen een doorn in het oog is. Een stuk kaal duin bezaaid met puin, waar in de vóór-oorlogse jaren het hart van Zandvoort klopte, de muziek vrolijk opklonk uit de vele établissementen die er gevestigd waren en waar speciaal in de avonduren een centrum van vermaak gelegen was. Wij hebben hier het oog op de Noord-Boulevard, onze Boulevard de Favauge, die de ouderen onder ons niet vergeten zijn en waaraan vele inwoners en badgasten nog steeds met een gevoel van heimwee terugdenken. Wij kunnen ons voorstellen, dat onder hen ongeduldigen zijn, die de schijnbaar trage gang van zaken op dit punt betreu ren, ongeduldig worden en zelfs zeggen: „Laat men de Noord Boulevard dan maar volbouwen met villa's of woningen, want alles is beter dan dit braak liggen nog langer te handhaven. We horen nu al ja ren van plannen, maar het blijft erbij". Het zou echter onverstandig zijn aan het ongeduld vaste te voet te geven, omdat dit probleem de aandacht heeft van het ge meentebestuur en de instanties die hierbij direct betrokken zijn. Wij denken hierbij aan de dienst van publieke werken, ar- chitectenbureaux en reflectanten voor de hier bedoelde bouw. Hierin werden wij gesterkt, toen wij een dezer dagen hierover Zandvoort's burge meester raadpleegden. Het werd ons daarbij duidelijk dat mr. Van Fenema volgens een bepaald systeem te werk gaat en dat de uitbreiding en her bouw van het dorp zich langs reeds lang vastliggende wegen ontwikkelt welke mr. Van Fenema bezig is te effenen van de obstakels, die zich nog voordoen. Forensencentrum „Men mag nooit vergeten", zo zei mr. Van Fenema, „dat Zandvoort bezig is zich snel te ontwikkelen tot een badplaats van betekenis, maar ook tot een ideale woon plaats voor forensen". De unieke ligging, niet alleen wat het directe achterland be treft, doch ook ten opzichte van het bui tenland, is daarbij voor deze ontwikke ling uitermate gunstig. We zien reeds nu een jaarlijks groter wordende trek van toeristen, toeristen uit vele landen naar Zandvoort, die als de vrede bewaard blijft van jaar op jaar in omvang zal blijven toenemen. Met dit alles moet in de eerste plaats rekening gehouden wordpo bij het definitief vaststellen van de uit breiding- en herbouwplannen. Men gaat in Zandvoort gelukkig meer en meer ver der zien dan de dorpsgrenzen. Zandvoort begint een badplaats van internationale allure te worden, hetgeen voor een deel te danken is aan het circuit, maar daarnaast komt deze badplaats steeds meer in trek als forensenplaats, waarvoor aanzienlijke verbeteringen in de verbinding met Am sterdam nodig zullen zijn. Ook hieraan wordt reeds nu de nodige aandacht be steed. Men moet in Zandvoort straks kunnen vinden wat men van een modern geoutil leerde badplaats verwachten mag, niet al leen zee- en strandgenoegens, doch ook amusement in de meest uitgebreide zin op dagen, dat het weer tegenwerkt, in de avond-uren, in het voor- en naseizoen en ook in de wintermaanden. Daarnaast moet Zandvoort de rust en ontspanning kunnen bieden voor hen, die hun werk elders heb ben en daarom graag in Zandvoort wil len wonen. Voorzichtigheid geboden De bebouwing van dit belangrijke deel van Zandvoort vraagt derhalve de groot ste voorzichtigheid, omdat zij gericht zal moeten zijn op tweeërlei doel: de toekomst van het dorp als badplaats en als foren senplaats. Ongeduld zou kunnen leiden tot blok kering van de ontwikkeling van het Zand voort zoals ik dat in de toekomst vóór mij zie. Want wat zou eenvoudiger zijn dan de knoop maar dóór te hakken en de Noord Boulevard beschikbaar te stellen voor villa- of .woningbouw? Dan zou dit cen trum in korte tijd geheel zijn volgebouwd, doch daarmede zouden tevens de recrea tieve mogelijkheden van de badplaats ge heel aan banden zijn gelegd. Wanneer dus niet uiterst voorzichtig zou worden te werk gegaan en bij uitbreiding en her bouw geen werkelijk grote lijn zou wor den gevolgd, dan zouden fouten gemaakt worden, die men later zeker héél erg zou betreuren", merkte mr. Van Fenema op. Naast de ontwikkeling van het dorp zou men die van de badplaats in drie fasen kunnen zien. Het dorp zal binnenkort de aandacht vragen. Waarbij de nieuwe verkeersweg van het Zwarteveld, dwars door het dorps centrum naar de Noord Boulevard en de nieuwe wegen naar plan Noord en Zuid met het nieuwe verkeersplein bij het be jaardentehuis aan de Zandvoortselaan onderwerp van bespreking zullen uit maken.. Ook het openbare vervoerspro bleem, het uitbreidingsplan Zuid en de verbreding van de Zandvoortselaan zullen de aandacht vragen. Het Strandweg-centrum, omvattende Strandweg, Badhuisplein, Kerkstraat en omgeving, dat zo goed als voltooid is, maar waar het wachten nog is op de schouw burg-concertzaal van hotel Bouwes, is het centrum dat zal voorzien in de regionale recreatiebehoeften. De practijk leert nu reeds, dat het echter te klein zal zijn, om aan de behoeften van Amsterdamse gas ten te voldoen. Recreatiecentrum Het boulevard-centrum aan het einde van de Zeestraat, wordt gedacht als een nationaal en voorlopig ook internationaal recreatiecentrum. Daarbij zal het ook moeten gaan dienen als modern woon- centrum. De verwezenlijking hiervan be gint thans nader te komen, doch eist veel beleid en tact, want er zijn niet alleen ver schillende plannen, maar ook verschillen de gegadigden. Daaronder zijn enkele ont werpen, die voor serieuze bestudering in aanmerking komen. Dit grote Boulevard centrum moet dan ook dusdanig worden, dat het Zandvoort na de realisering direct zal plaatsen in de gelederen der grote Europese badplaatsen. Besprekingen hier over worden reeds geruime tijd gevoerd, maar laat men hiet vergeten, dat de ver wezenlijking van een dergelijk groots op gezet en omvangrijk plan, dat zal beslis sen over Zandvoort's toekomst, véél tijd vergt. Als men er straks toe overgaat, moet het volkomen welslagen vast staan. Dat bij deze studie de bouw van een pier, van een van het klassieke type geheel afwijkend model niet wordt vergeten, spreekt wel haast vanzelf. Hoewel het plan voor het noordelijk centrum, dat gelegen zal zijn ten Noorden van het boulevard-centrum, in een nog wat verdere toekomst ligt, zal een gedeelte hiervan toch op kortere termijn kunnen worden verwezenlijkt. De bouw van flat- hotels en flatwoningen wordt hier reeds voorbereid. Ook dit centrum zal groter worden dan het in het verleden is geweest. Er zijn echter factoren, die de bekendma king van het gehele plan in de weg staan omdat er verscheidene problemen aan zijn verbonden. Mr. Van Fenema acht echter een oplossing in de toekomst zeker moge lijk. Overheidsbemoeiing te staken? Natuurlijk kwam bij het bespreken van deze uitbreidingsplannen ook het wo ningvraagstuk in Zandvoort ter sprake. In dit opzicht was burgemeester Van Fene ma zéér pertinent. „Naar mijn persoonlijke De N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse ge meenten heeft aan het gemeentebestuur van Zandvoort verzocht, enkele percelen grond voor woningbouw te mogen kopen. Op deze grond stelt men zich voor 28 wo ningen te bouwen, waarvoor reeds extra bouwvolume werd verstrekt. Het betreft hier een oppervlakte van totaal bijna 7000 vierkante meter, gelegen respectievelijk aan de Matthijs Molenaarstraat, de Willem Draijerstraat en de Frans Zwaanstraat. De prijs voor deze grond zal totaal bedragen 75.408. B. en W. stellen de raad voor, tot genoemde verkoop te besluiten. Ten behoeve van particuliere bouw stel len B. en W. van Zandvoort de raads leden voor, over te gaan tot toewijzing en verkoop van 14 percelen grond in het we- deropfjouwplan. Kleuterschool B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor over te gaan tot aankoop van ongeveer 1659 vierkante meter grond, ge legen in plan-Noord voor de prijs van 4.50 per vierkante meter. Deze grond is eigendom van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" en benodigd'voor de bouw van een openbare kleuterschool. Voor deze aankoop behoeft geen afzonder lijk crediet te worden beschikbaar gesteld, daar deze kosten reeds in het verleende crediet voor de bouw van de school waren opgenomen. Het college van B. en W. van Zandvoort stelt de raadsleden voor, de salarissen en toelagen van het personeel van de gemeen telijke kleuterschool evenals dat met het salaris van alle gemeentelijk personeel ge schiedde, met ongeveer vijf procent te ver hogen. Kinderbijslag Op verzoek van de minister van Binnen landse Zaken, stellen B. en W. van Zand voort de raad voor, de kindertoelage en kindertoeslag van alle gemeente-ambtena ren te wijzigen en deze in overeenstemming te brengen met de thans geldende Rijks regeling, hetgeen dus neerkomt op een verhoging van vijf procent en deze wijzi gingen in de gemeentelijke salaris- en loonverordening 1948 op te nemen. Daar in de vorige raadsvergadering tegen het door B. en W. ingediende voorstel in zake verlenging van het huurcontract van jaar op jaar met de directie van paviljoen Garni de meeste raadsleden in verzet kwamen omdat men de overtuiging was toegedaan, dat hier een permanent gebouw tje was gesticht als eerste klein onderdeel van het Boulevard-centrum aan de kop Van de Zeeweg en de exploitanten dus recht zouden hebben op koop, respectievelijk erfpacht of in elk geval op een huurcon tract met een looptijd van tenminste tien jaren, werd dit voorstel door B. en W. op voorstel van Mevrouw Mol teruggenomen ter nadere bestudering. B. en W. delen thans de raadsleden mede, dat deze bestudering tot geen andere ge zichtspunten heeft geleid. Daarom stelt men opnieuw voor, deze gronden, ingaande 1 April opnieuw van jaar tot jaar aan de eigenaren van paviljoen Garni te verhuren voor de prijs van 476 per jaar. In hun uitvoerige toelichting wijzen B. en W. er op, dat de eigenaren reeds in 1947 het plan hadden, een tijdelijk gebouw te stichten. Er is toen naar gestreefd een meer permanente oplossing te zoeken, welke op zet in zoverre slaagde, dat dit paviljoen kon worden gesticht op een plaats, waar in het wederopbouwplan een verkoopgelegenheid was geprojecteerd. B. en W. achten het niet verantwoord, een zakelijk recht te vestigen op een zo ondergeschikt onderdeel van het zomercen- trum, waarbij de kwestie van het verlenen van een eventuele schadeloosstelling, thans nog niet onder ogen behoeft te worden ge zien, omdat er nog geen sprake van is, dat het paviljoen geheel of gedeeltelijk zou moeten verdwijnen Wat de terrassen be treft, merken B. en W. op, dat deze in elk geval van tijdelijke aard zijn. Over deze moeilijke kwestie zal Zand voorts raad Dinsdagavond moeten beslissen en het laat zich aanzien, dat hierover nog menig woordje zal worden gesproken, om dat de mening van de meeste raadsleden ingaat tegen de opvatting van B. en W. WIJZIGING LEGES. Op verzoek van Gedeputeerde Staten, stellen B. en W. de raad voor daar de op 1 Januari 1949 van kracht geworden zijnde nieuwe verordening op de heffing van rechten voor inlichtingen uit het ver- blijfs- en bevolkingsregister nog niet ge heel in overeenstemming bleek te zijn met de daarvoor in omloop gebrachte minis teriële circulaire tot enkele kleine wijzi gingen in deze verordening alsnog te be sluiten. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de burgemeester van. Hillegom ver hinderd is Zaterdag 20 Maart zijn spreek uur te houden. mening", zo zeide hij, „zal hier het huis vestingsprobleem binnen niet te lange tijd zijn opgelost. Wanneer binnenkort de hon derdtien woningen aan de dr. C. A. Gerke- straat betrokken zullen zijn en over enige tijd het zogenaamde „hoogbouw-plan" van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" verwezenlijkt zal zijn, waar door opnieuw tachtig woningen aan Zand voort zullen worden toegevoegd, meen ik", aldus de burgemeester, „dat langzamer hand moet worden overwogen aan de over heidsbemoeiing in Zandvoort inzake huis vesting, een einde te maken. Er zal hier dan geen werkelijk woning-probleem meer zijn éh het zal de zelf-werkzaamheid van hen, die een andere woning zoeken, in aan zienlijke mate bevorderen. Overheidszorg, indien dat per sé noodzakelijk is, is mooi, maar het heeft de schaduwzijde, dat men er teveel tegenaan gaat leunen. Het wordt tijd, dat de makelaars langzamerhand weer onbelejmnerd hun werk kunnen ver richten. Daarom zou ik het toejuichen, wanneer bijvoorbeeld'over uiterlijk twee jaar het bureau huisvesting in Zandvoort voor gesloten zou kunnen worden ver klaard". Het komt ons voor dat in dit verband het ongeduld van velen misplaatst is. On der bekwame en voortvarende leiding, ge steund door een actief gemeentebestuur, kunnen de komende dingen rustig worden afgewacht, omdat men er overtuigd van kan zijn, dat zij die straks de beslissingen moeten nemen het goede met Zandvoort voor hebben. Donderdagmiddag had de opening plaats van de Floralia-tentoonstelline, een ten toonstelling van door de schooljeugd opge kweekte bolbloemen. De heer Schlamann, hoofd van de lagere tuinbouwschool in Hil legom, zei in zijn welkomstwoord, dat de tentoonstelling dit jaar wat laat was, maar dat de vorst hieraan schuldig is. Hij wees er op, dat dit jaar alleen de scholen aan de tentoonstelling deelnamen, daar de ge woonlijk deelnemende firma's dit jaar ver stek lieten gaan. Dat men ook een wed strijd bloembinden voor leden van de bloembindcursus aan de tentoonstelling heeft verbonden, is gedaan om te laten zien wat men met de bolgewassen op dit gebied xan bereiken. De heer J. Bijl van Duiven- bode, voorzitter van de „Floralia", sprak enige woorden, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van goede vakkennis in bet bloembollenvak. De genodigden, onder wie de burgemeester, kregen vervolgens gelegenheid de tentoonstelling te bezich tigen, waarbij men een voorproefje kreeg van wat in de komende lente weer in de openlucht te genieten zal zijn. De beker ging dit jaar naar de R.K. meisjesschool uit Bennebroek, terwijl in de wedstrijd bloembinden de prijzen werden veroverd door J. v. d. Vecht uit Hillegom en mevr. Berbee uit Lisse. De afdeling Bennebroek van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, groep Volks gezondheid, organiseerde Donderdagavond een geslaagde feestavond in het kerkge bouw van de Stichting „Vogelenzang". Te half acht opende de voorzitter, de heer H. v. d. Vinne, de avond en liet de aanwezigen eerst gezamenlijk Ps. 138 1 zingen, waar na hij voorging in gebed. In zijn welkomst woord heette hij in het bijzonder ds. S. J. Dokter, gestichtspredikant, van harte wel kom. Het programma werd daarna in een vlot tempo afgewerkt. Begonnen werd met enige volksdansen. Daarna werd het be kende radiospel „Trek aan de bel" gehou den waartoe het kerkorgel werd ingescha keld en waarmede een groot succes werd geboekt. Verscheidene aanwezigen wisten met het oplossen van de vragen aardige prijsjes te veroveren. Het blijspelletje „Schoonmama regeert", dat daarna door enige leden werd opge voerd, viel eveneens zeer in de smaak, niet in het minst door het uitstekende spel van de titelrol-vertolkster. Na de pauze werd het programma, dat ook nu weer volksdansen vermeldde, vlot afgewerkt. Het mastklimmenwas een groot succes, als ook het zangspelletje „De tover fluit". Met de opvoering van „Henkie", werd het programma beëindigd. De feest avond werd met gebed gesloten. Dit jaar geen kermis Het Oranje-Comité kwam gisteravond in „De Oude Geleerde Man" bijeen om de feestelijkheden te bespreken welke op Ko ninginnedag gehouden zullen worden. De vergadering stond onder leiding van de heer K. Smit, omdat op het laatste ogenblik de voorzitter, de heer D. Enthoven, wegens drukke werkzaamheden verstek moest la ten gaan. Besloten werd deze feestdag geheel in het teken van het kind te plaatsen, zodat uitsluitend kinderspelen zullen worden ge organiseerd. Er zal geen kermis komen, want in het najaar komen de volwassenen aan de beurt. Uit de discussies bleek wel dat het niet eenvoudig is om een traditie op te geven. Het Koninginnefeest zal worden geopend met een zanghulde van de kinderen, waar toe de schooljeugd zich om 8.45 uur in de Schoollaan zal verzamelen. In optocht gaat het vervolgens naar de woning van de burgemeester. Na de zanghulde zal de jeugd zich naar het B.S.M.-terrein begeven, waar kinderspelen worden gehouden. En natuurlijk wordt er ook getracteerd. Des middags om twee uur beginnen er wedstrijden in de Duinlaan voor de grotere jongens en meisjes. Voor de meisjes wordt het een autostep-race en voor de jongens een autobanden-race, waarbij een auto band binnen de kortst mogelijke tijd over een bepaalde afstand voortgehoepeld moet worden. Teneinde de onkosten van deze spelen te dekken, zal behoudens goedkeuring van het gemeentebestuur, in de loop van de volgende week begonnen worden met een lijstcollecte. Nadat de leiding van diverse spelen was geregeld, sloot de waarnemende voorzitter deze vergadering, die in een zeer vlot tem po werd afgewerkt. Donderdagavond werd in de zaal „Hobaho" door de afdeling Lisse van de C.H.U. een goed bezochte familiebijeenkomst gehou den, onder leiding van de heer A. de Vries. De heer H. W. Tilanus sprak over het on derwerp: „De Statenverkiezing 1954 in het licht van de internationale en nationale toe standen". Door spreker werd in de eerste plaats gewezen op de belangrijkheid der Statenverkiezing. Het werd door spreker van belang geacht dat ook Lisse het C.H.U.- beginsel trouw blijft en goed uit de bus komt. In zijn toelichting op de interna tionale toestand merkte de heer Tilanus op dat deze nog zorgelijk is. Wat de natio nale toestand betreft heeft ons volk nog veerkracht, hiervan getuigen de reacties op de ramp van vorig jaar. Het economische leven is vrijwel in evenwicht gebleven, de prijsverhogingen zijn spreker erg meege vallen. Wij leven in een complex van vraag stukken, zowel maatschappelijk als politiek, zei hij en drong er op aan dat men elkaar steeds zou trachten te vinden, want wij moeten elkaar in evenwicht houden, daar is het land het meest mee gediend, aldus de heer Tilanus. Na de pauze werd de film „Hollands Glo rie" vertoond. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Paulus Johannes, z. van M. J. v. d. Aardweg en J. W. Straathof; Robertus Elizabeth Cornelis Maria, z. van H. E. G. Slootweg en A. A. Meijer; Virgieni Maria Wilhelmina, d. van J. Kortekaas en H. F Murk; Maria Lucia Jacinta Franciscus, d van J. P. van Dongen en E. M. v. d. Hulst; Cornelia Adriana Gemme, d. van J. Ruigrok en A. M. Pouw; Theodorus Johannes Maria, z. van J. W. A. v. d. Wijngaard en H. J. M. Mars; Maria. d. van C. P. Langezaal en M. Gebert; Marinus Josephus Maria, z. van M. J. v. d. Lans en J. M. van Leeuwen; Agnes Hubertha Petronella Maria, d. van P. Onder water en J. C. Kortekaas.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15