Hammarskjoeld en Jebb voor opneming Mao's China in UNO Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prins Bernhard Maar Cabot Lodge kondigt nu reeds zijn veto aan Minister Wilson gelooft McCarthy's aantijgingen niet Spanje officieel boos over dreigbrieven Cyrankiewicz thans Pools premier Het woord is aan Hongerstaaksters naar ziekenhuis vervoerd Israel stelt Jordanië verantwoordelijk Vijf Nederlanders gearresteerd 68 JAARGANG No 213 VRIJDAG 19 MAART 1954 298 JAARGANG No 61 Priester-arbeiders bedreigd met „geestelijke sancties" Ook Bondsraad aanvaardt grondwetsaanvulling Koningin Elizabeth toch naar Gibraltar Bieroet eerste secretaris communistische partij Belgische beeldhouwer Rousseau overleden Rotterdams raad geeft fiat op vliegveldplan Naguib wacht op „betere voorwaarden" van Britten De overval op de bus Prins uit leedwezen over dood van Lynch Kruiser „Sumatra" wordt geborgen Razzia in Bandoeng Vredesconferentie met Mau Mau op til? Advies prof. Klein Ook Waterweg en Westerschelde afdammen Weerrapport I? ii li M Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ ZIJN ER SINDS JAREN aan gewend dat. Prins Bernhard geregeld van vlieg tuigen gebruik maakt, voor vrijwel al zijn reizen, en dat hij vaak zelf toestellen be stuurt. Niet alleen zijn eigen vliegtuig. Een bijzonder geval, dat algemene belang stelling heeft gewekt, heeft zich Zaterdag voorgedaan toen hij in gezelschap van de Amerikaanse „test pilot" (invlieger) Joe Lynch met een Sabre-straaljager, na op gestegen te zijn te Fort Worth, de geluids barrière heeft doorbroken. Ook bij deze gelegenheid heeft de Prins het toestel zelf bestuurd. Hij is het eerste lid van een vor stenhuis op wiens naam deze prestatie is gekomen. In Amerikaanse luchtvaart kringen heeft men zijn moed zowel als zijn bekwaamheid als vlieger hoog gewaardeerd en Joe Lynch heeft dat in het bijzonder gedaan door van zijn rust en zekerheid en zijn natuurlijke begaafdheid te getuigen. De Prins zelf heeft op een en ander slechts gereageerd door te zeggen dat het geen buitengewone sensatie was en dat eigenlijk alleen het plotselinge stijgen van de snel heidsmeter een opvallende ervaring voor hem was geweest. Toen daarop „Trouw" in een artikel een beroep op hem deed, om zijn leven niet onnodig in de waagschaal te stellen, zei hij te Fort Worth dat de schrij ver van dit stuk niet had begrepen hoe weinig gevaar er aan het doorbreken van de geluidsbarrière is verbonden. En hij voegde eraan toe dat de consequentie van zulk een gevaars-redenering zou zijn dat hij nooit zou mogen vliegen of zelfs paard rijden. Een paar uur later vond Joe Lynch in hetzelfde toestel, waarin hij met Prins Bernhard gevlogen had, de dood. Volgens de verklaring van het ongeluk moet hij, toen hij het uit een „roll" een wenteling om de lengteas wilde halen, met een vleugeltip de grond hebben geraakt, waar door de Sabre vernietigd werd en de piloot, uit zijn cockpit geslingerd, op slag dood was. Prins Bernhard, wiens opvatting om trent het geringe risico van zulke vluchten door dit snel-volgende ongeluk weerlegd scheen te worden, was zeer getroffen door de dood van Lynch. Wat de oorzaak aan gaat merkte hij op dat de invlieger in dit geval een langzame „roll" vlak bij de grond had uitgevoerd, en dat toen hij met hem vloog er maar een paar acrobatische toeren waren gemaakt en alleen op grote hoogte. Het is begrijpelijk voor iedereen dat dit een groot verschil kan maken. Dat moed vereist wordt voor een vlucht, zoals de Prins enige dagen geleden in ge zelschap van Lynch ondernam, is overigens wel zeker. In de huidige nog jonge staat van ontwikkeling van de straalvliegtuigen zouden maar heel weinig mensen het aan durven, ook maar als passagier een door braak van de geluidsbarrière mee te maken. Voor een ervaren vlieger is dat natuurlijk iets anders; niettemin zal de eerste ervaring toch ook voor de vak mensen een spannende belevenis zijn en het eert Prins Bernhard, wiens onversaagd heid al vaak bewondering heeft gewekt, dat hij rustig een dergelijk nog nieuw experiment onderneemt. Dat bezorgdheid in ons land tot uiting komt is overigens begrijpelijk. Hetzelfde is verleden jaar in Engeland gebeurd toen ook de Prins-Gemaal in dat land, de hertog van Edinburgh, zich sterk voor het vliegen met straaljagers ging interesseren. Het schijnt uitwerking te hebben gehad. Wij nemen volkomen aan dat Prins Bernhard zelf de risico-factor het best kan beoor delen. Anderzijds mag men de hoop uit spreken dat hij, die ruim bewezen heeft een voor ons volk hoogst waardevolle persoon lijkheid te zijn en die al zoveel gedaan heeft om ons land te dienen en de reputatie van ons land in het buitenland te bevorde ren, met uitingen van bezorgdheid rekening zal houden. R. P. LYON (United Press) Het R.K. epis copaat van Frankrijk heeft de priester arbeiders, die nog altijd geen gevolg hebben gegeven aan de orders van de kerk om hun activiteiten te staken, gewaarschuwd dat zij zich blootstellen aan „geestelijke sanc ties, die oneindig zwaarder zijn dan enige wereldlijke straf". De waarschuwing was vervat in een com muniqué, dat werd uitgegeven door kardi naal Gerlier van Lyon en gericht tot de recalcitrante abbé Gouttebarge te Lyon. Deze abbé heeft zich opgeworpen als woordvoerder van een groep priester arbeiders in het gebied van Lyon en St. Etienne, die de vorige week hebben aan gekondigd dat zij hun werk in de fabrie ken en onder de arbeiders niet zullen staken. Over het hoofd van Gouttebarge heen richtte kardinaal Gerlier zich tot alle on gehoorzame preister-arbeiders. Degenen, die per 1 Maart hun werk niet hebben op gegeven „verkeren in een staat van ern stige ongehoorzaamheid, met alle conse quenties daarvan voor hun priesterlijke functies". Dienstplicht in West-Duitsland BONN. (Van de A.N.P.-correspondent De West-Duitse Bondsraad, de vertegen woordiging dea- landelijke regeringen, heeft Vrijdagochtend zijn toestemming gegeven tot aanvulling van de grondwet, teneinde invoering van de dienstplicht mogelijk te maken. Ook in de Bondsraad was de tweederde meerderheid bij voorbaat verzekerd. De tegen de aanvulling gekante socialistische regeringen van Hessen, Bremen en Neder- Saksen beschikken slechts ever twaalf stemmen, terwijl de overige vijf regerin gen samen 26 stemmen hebben. Men neemt in Bonn aan, dat de geal- lieerden hun sanctie aan de veranderde Duitse grondwet zullen geven onder uit drukkelijke voorwaarde, dat de uitoefening van de rechten cp verdediging eerst zal kunnen beginnen, wanneer de Europese verdedingsgemeenschap van kracht zal zijn geworden. LONDEN Reuter) Aan een diner van de Pelgrims Society: een Brits-Amerikaan se vriendschapsorganisatie, in Londen heeft Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, gezegd, dat wanneer een wereldorganisatie een noodzakelijkheid is, ook vertegenwoordigers van alle grote machtscentra in de wereld daar aanwezig moeten zijn, „anders is het geen wereld organisatie." Aan hetzelfde diner sprak Sir Gladwyn Jebb, de gewezen Britse afge vaardigde in de UNO, die tot Brits ambas sadeur in Frankrijk benoemd is, als zijn mening uit, dat China uiteindelijk door de communistische regering van Peking bij de UNO vertegenwoordigd zou moeten zijn. Dit zal echter moeten afhangen van de vraag, of een meerderheid van leden van de UNO er van overtuigd zou zijn, dat de Chinese communisten „hun aggressieve houding laten varen en dat het niet aan nemelijk zou zijn dat zij zich nogmaals met een aanval zouden inlaten in Indochina bijvoorbeeld. De Amerikaanse afgevaardigde bij de UNO, Henry Cabot Lodge, heeft op een persconferentie in New York verklaard, dat hij er niet voor zou terugschrikken het veto te gebruiken als dat nodig zou zijn om te voorkomen, dat China een zetel in de Vei ligheidsraad krijgt. Hij dacht evenwel niet, dat zulks nodig zou worden. Op de vraag of de oplossing van de In- dochinese kwestie op de komende conferen tie van Genève niet van invloed zou kun nen zijn op de toelating van China tot de UNO, zei Cabot Lodge: „Beslist niet." Hij had „niets officieels" gezien dat er op zou kunnen wijzen, dat de beide vraagstukken met elkaar in verband zouden worden ge bracht. De vice-minister van Binnenlandse Za ken van de Chinese volksrepubliek heeft in een uitzending van radio-Peking, die vandaag in Hongkong is opgevangen, mede- deeld, dat Mao Tse Toeng, de president van de republiek, een goede gezondheid geniet. Hiermede is een tegenspraak geleverd op de sinds enige tijd in omloop zijnde geruch ten over de gezondheidstoestand van de Chinese leider. Genève Uit kringen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat Rusland een voorstel heeft ingediend hel Engels, het Frans, het Russisch en het Chinees als officiële talen te gebruiken op de conferentie van Genève, die op 26 April zal beginnen. Het voorstel is volgens de zegslieden ver vat in een memorandum, dat overhandigd werd aan de ambassadeur der Verenigde Staten in Moskou, Charles Bohlen. LONDEN (A.F.P.) De Spaanse am bassade te Londen heeft een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd dat de schrij ver van de brieven, waarin met een aan slag op het leven van Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië wordt gedreigd, ge schreven zijn door een vijand van Spanje, die er alleen naar streeft de goede Spaans- Britse betrekkingen te schaden. Een woordvoerder der „Spaanse Pha lanx", de Spaanse fascistische partij, heeft Donderdagavond te Madrid verklaard, dat de partij elk denkbeeld van een geweld daad jegens Koningin Elizabeth ten streng ste veroordeelt. In Britse hofkringen acht men het uiterst onwaarschijnlijk dat de dreigbrieven in vloed zullen hebben op de plannen voor het bezoek van Koningin Elizabeth aan Gibraltar, dat in Mei, op de terugreis van het bezoek aan het Gemenebest, zal worden gebracht. Voorzorgsmaatregelen In Gibraltar worden reeds speciale voor zorgsmaatregelen getroffen, opdat de vei- j ligheid van de Britse vorstin bij haar ko mende bezoek volledig gewaarborgd zal zijn. De speciale politiemacht, die in de afge lopen oorlog bestond, is weer in het leven geroepen. De antecedenten van vele in de stad wonende Spanjaarden zijn nagegaan. Drie hoge Londense politie-ambtenaren beraadslagen dagelijks met de leiders der plaatselijke en veiligheidspolitie, opdat niets over het hoofd zal worden gezien om een goed verloop van het bezoek te bewerk stelligen. Ierse bedreiging Een te Manchester verschijnend blad heeft een getypte brief ontvangen, luidend: „Het zal u wellicht belang inboezemen te vernemen, dat Ladv Churchill vóór eind Juni a.s. een gewelddadige dood zal ster ven". De ondertekening luidde: „Vrijheid voor Ierland, eenheid is ons doel". De brief was ter plaatse afgestempeld. Hij is onmiddellijk ter hand gesteld aan de politie, die hem onderzoekt voor het mogelijk vinden van vingerafdrukken. Dit is de tweede brief, waarin het leven van mevrouw Churchill wordt bedreigd. De eerste is twee dagen geleden aan het adres van Churchills ambtswoning te Lon den. Downing Street 10. afgeleverd. „Scotland Yard" is van mening, dat de onderhavige dreigbrief van een ander ka rakter is dan het soort, dat warhoofdigen wel eens verzenden. „Het zou wel eens kunnen dat deze bedreiging inderdaad ge meend is" aldus de opinie van de Yard. LONDEN. (AFP). Naar raöio-War- schau meldt is premier Bierut ontheven van zijn functie en benoemd tot eerste secretaris van de Poolse communistische partij. Joseph Cyrankiewicz, voormalig vice- premier, volgt Bierut op als hoofd van de regering. Tot deze wijziging is, met instemming van Bierut, besloten op een gemeenschap pelijke vergadering van het partijbestuur en de raad van state. Bierut zal zich nu geheel aan partijaangelegenheden kunnen wijden, aldus dit bericht van radio-War- schau. Op 88-jarige leeftijd is gisteravond in Brussel overleden de bekende Belgische beeldhouwer Victor Rousseau, vroeger directeur van de Koninklijke Belgische Academie van Kunsten. Een van zijn beste scheppingen is het Belgische gedenkteken in Londen, dat werd opgericht ter nagedachtenis aan de Britse opofferingen voor België in de eerste wereldoorlog. Ditzelfde memorandum bevatte de mede deling dat de Sovjet-Unie en China accoord gingen met plaats en datum van de confe rentie. Ook wordt er in het memorandum op gewezen dat een methode dient te worden gevonden voor een goede verdeling der kosten die de conferentie met zich mee brengt. Met de stemmen van de communisten en de partijlozen tegen is de gemeenteraad van Rotterdam accoord gegaan met het voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot de aanleg van een vliegveld in de Zestienhovense polder. B. en W. werden gemachtigd de onderhandelingen voort te zetten. Zoals bekend is, gaat het hier om een vliegveld van 800 bij 800 meter, waar de Rijksluchtvaartschool en de Nationale Luchtvaartschool ook gevestigd zullen worden. De kosten ongerekend de grond bedragen 2 millioen. Verder zien _B en W. dit veld als uitwijkplaats, stalling en plaats van onderhoud voor helicopters. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Nicholas M. Butler: Een expert is een man die meer en.meer te weten komt over steeds minder en minder. Op zijn tocht door óe V.S. kwam Prins Bernhard in Fort Worth n Texas, het land van de cowboys. Wat lag meer voor de hand dan dat de vorstelijke gast zo'n breedgerande cowboyhoed kreeg. Op de foto: Prins Bernhard in gesprek met de heer Amon Carter, de zoon van een bekend uitgever uit die streek, die de Prins de nieuwe hoed aanbood. CAïRO. (AFP). De negen Egyptische vrouwen, die zeven dagen geleden in het gebouw van het perssyndicaat te Cairo in hongerstaking gingen ter verkrijging van kiesrecht voor vrouwen, zijn Donderdag nater een ziekenhuis overgebiacht. De eerste twee vrouwen, dis bezweken, zijn des ochtends vroeg naar een zieken huis vervoerd. Haar toestand is zorgwek kend. Mevrouw Sjafik, de leidster der staak- sters, verklaarde, dat zij de hongerstaking in het ziekenhuis zou voortzetten tot haar eisen waren ingewilligd. De Amerikaanse journaliste, mejuffrouw Weller, die zich bij de staaksters had ge voegd. is meegegaan. Zij zou zich Donder dagavond inschepen op de „Independence", om haar wereldreis voort te zetten. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Defensie, Charles Wil son, heeft in de senaatscommissie voor de strijdkrachten verklaard dat „uitgesproken communisten" bij de strijdkrachten worden ontslagen. De moeilijkheid is gelegen bij de „grensgevallen". Het was een geval van die categorie, dat geleid heeft tot het geschil tussen senator McCarthy en de regering. Minister Wilson verklaarde het legerrap- port waarin McCarthy en zijn voornaamste rechtskundige raadgever Cohn er van wor den beschuldigd te hebben gepoogd een voorkeursbehandeling te verkrijgen voor David Schine, een andere medewerker van McCarthy's onder-commissic, die als dienstplichtige onder de wapenen is ge roepen, geloofwaardig te achten. Hij meende voorts dat McCarthy's tegen- beschuldiging', volgens welke de minister voor het leger Stevens zou hebben gepoogd de onderzoekingen van de senaats-onder- commissie onder McCarthy naar andere delen der weermacht af te leiden „niet in overeenstemming met de waarheid is". Te New York heeft de nationale voorzit ter van de democratische partij, Stephen Mitchell, verklaard dat politieke extremis ten trachten Amerikanen tegen Amerika nen op te zetten door het gevaar van de zijde van het internationale communisme te overdrijven. Hij voegde daaraan toe dal een der resultaten van het werk van deze groep is, dat de Rooms-Katholieke kerk in Een saluut aan de doden. Twee Canadese lucht mach:-officieren op een geallieerd soldatenkerkhof in Frankrijk brengen hun groet aan hun gesneuvelde landgenoten uit de tweede wereldoorlog. een kwaad daglicht komt. Mitchell, die Rooms-Katholiek is, verklaarde het te be treuren dat vele niet-Katholieken nu me nen, dat zijn geloofsgenoten vooraan staan in de rijen van hen, die van oordeel zijn dat het doel de middelen heiligt. McCarthy is Rooms-Katholiek. In Chicago zei McCarthy over Mitchells verklaring: „Ik heb haar gelezen. Ik kan het nauwelijks geloven en ik hoop oprecht, dat hij haar zal herroepen". De democratische senator Estes Kefauver heeft gezegd, dat hij de senaatscommissie voor de strijdkrachten zal vragen dadelijk met haar eigen onderzoek van McCarthy's dispuut met het leger te beginnen. Een juridische subcommissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is Donderdag begonnen met de behandeling van voorstellen om de communistische partij buiten de wet te stellen. „Wij zijn vastbesloten in deze zitting van het Con gres een alomvattend wetsvoorstel af te handelen", zo verklaarde de republikeinse voorzitter van de subcommissie, Graham. McCarthy is ziek Senator Joseph McCarthy moet het bed houden. Hij lijdt aan ontsteking van het strottenhoofd en hij heeft koorts. Dit is volgens zijn dokter een gevolg van „overwerk en overmatige vermoeidheid". De senator heeft een dag of twee rust nodig, doch ik weet niet of ik hem zolang in bed kan houden, aldus verklaarde de dokter. CAïRO (Reuter). President Naguib van Egypte heeft meegedeeld, dat hij „niet veel zin" heeft om met de Engelsen weer besprekingen te beginnen over de Kanaal zone. „Als zij met betere voorwaarden ko men, zal ik ze aannemen", zei hij.,, Als zij mijn voorwaarden zouden willen aanvaar den, zou ik dat heel prettig vinden, maar ik ben niet van plan het initiatief tot nieu we besprekingen te nemen". De onderhandelingen over de Kanaal zone van Suez zijn in October van het vorige jaar afgebroken. Egypte wilde niet, dat er Britse troepen naar de zóne zouden kunnen terugkeren in geval van een aanval op Turkije, Perzië of de Arabische staten in het Midden-Oosten en ook niet, dat de Britse technici, die op de Kanaalbasis voor onderhoudsdoeleinden zouden achterblij ven, uniformen zouden dragen. Op een vraag of het nuttig zou zijn wan neer de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden, naar Egypte zou komen om de zaak nog eens door te praten, antwoord de Naguib bevestigend. TEL AVIV (Reuter). Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag een verklaring uitgegeven, waarin het Jordanië verantwoordelijk stelt voor het In de Schorpioenpas vermoorden van elf inzittenden van een Israëlische autobus. „Uit alle gegevens blijkt dat de schande lijke aanslag werd gepleegd door uit Jor danië afkomstige militairen. De Jordaanse regering draagt er dus de verantwoorde lijkheid voor", aldus de verklaring. Israëlische officieren, die een onderzoek naar de aanslag instellen, hebben ver klaard dat deze mogelijk is gepleegd door Arabische stamleden, die onder leiding stonden van geoefende Jordaanse gueril- leros. De Jordaanse premier dr. Fawzi Moelki heeft gisteren tweemaal de minister van Binnenlandse Zaken bij zich ontvangen om van gedachten te wisselen over het incident. De regering neemt veiligheidsmaatrege len „om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn", nu Israel Jordanië voor het inci dent aansprakelijk stelt. Dr. Moelki heeft gesproken met de com mandant van het Arabische legioen, luite nant-generaal Glubb Pasja. Donderdag zijn vertegenwoordigers van de U.N.O. en van de regering van Israel een officieel onderzoek begonnen naar de overval op de bus. Zij bezochten de plaats in de Schor pioenpas, twintig kilometer van de Jor daanse grens, waar de overval heeft plaats gevonden, en ondervroegen de vijf over levenden, waaronder een vrouw van Ne derlandse afkomst. De Israëlische premier, Mosje Sharet. en de minister van Defensie, Pinhas Lavon, bevonden zich bij de groep, die het toneel van de overval in ogenschouw kwamen nemen. Dit is de eerste keer dat zij per soonlijk aan een dergelijk onderzoek deel nemen. FORT WORTH (A.F.P.) Prins Bern hard heeft Donderdag uitdrukking gegeven aan zijn leedwezen over de dood van de Amerikaanse invlieger Lynch, met wie hij Zaterdag de geluidsbarrière heeft door broken. „Ik ben diep getroffen door het bericht van zijn dood," aldus de Prins. „Hij was een van de beste piloten met wie men mij heeft laten vliegen." Prins Bernhard zeide, dat er geen enkele overeenstemming was tussen de vlucht, die hij Zaterdag met Lynch had gemaakt en die waarbij Lynch is omgekomen. De Prins en Lynch hadden Zaterdag op grote hoogte een weinig gestunt. Lynch stuntte zijn laat ste vlucht op zeer geringe hoogte, aldus de Prins. (United Press) Prins Bernhard bracht gisteren een bezoek aan de bases voor de atoom-bommenwerpers van het type B-36. PARIJS (Un. Press). De bergimgs- rechten van het wrak van de Nederlandse kruiser „Sumatra", die in 1944 voor Nor- ma ndië tot zinken werd gebracht, zijn ver leend aan de Steven-Credit Commerce Corporation. De rechten zijn verleend bij gerechtelijke beslissing. Verleden jaar zomer had een gerechtshof de bergingsrechten geweigerd aan de maatschappij Recintex uit Zwitserland. DJAKARTA (Aneta). De mobiele brigade, de staatspolitie en de militaire politie hebben Woensdagavond in verschil lende wijken van Bandoeng uitgebreide razzia's gehouden. Men doorzocht de hotels Homann, Astoria en een aantal woningen. De razzia's duurden van drie uur 's mid dags tot half elf 's avonds. Gedurende die tijd was het de hotelgasten niet toegestaan de hotels te verlaten. De directeur en de zaalchef van Homann, de heren Schenkel en Schouten, werden voor een nader ver hoor aangehouden. De namen van de bij de razzia's in Ban doeng en Soekabumi aangehouden Neder landers zijn: J. C. Schouten, zaalchef van hotel Homann, H. Schenkel, bedrijfsleider van dat hotel, Boelaards van Tuyl, zonder beroep, die in Bandoeng werden aange houden. Voorts werden' in Soekabumi aan gehouden: J. Knuit, rayon-inspecteur voor Djakarta en omstreken van de Unilever en S. L. P. Metzger, employé van een bril- lenzaak in Djakarta, die beiden op dienst reis waren en in het hötel Merdeka in Soekabumi vertoefden. NAIROBI (Reuter) Wellicht zal bin nen enige dagen in het oerwoud van Kenya een „vredesconferentie" van leger en regeringsfunctionarissen met leiders van de Mau Mau worden georganiseerd om bij zonderheden te regelen van een massa- overgave van groepen opstandelingen, aldus is van gewoonlijk welingelichte kringen in Nairobi vernomen. Negentien van de 26 leiders van de Mau Mau, met wie de gevangen genomen „gene raal China" via brieven en, koeriers con tact heeft gezocht, hebben voor het meren deel bevestigend geantwoord op het ver zoek om zich met hun wapens over te geven. Prof. ir. J. L. Klein, directeur-hoofd ingenieur bij de Provinciale Waterstaat- dienst Zuidholland, heeft in een inleiding voor het departement Amsterdam der Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gezegd, dat open laten van Nieuwe Waterweg en Westerschelde als verbindingen naar zee (zoals overwogen door de Delta-commissie) zijns inziens na delig te achten zijn voor het effect van de afdamming der zeegaten. Hij bepleitte een volkomen gesloten kustlijn van Cadzand tot Delfzijl. Een alternatief zou volgens prof. Klein een stormstuw voor de mon ding van de Nieuwe Waterweg zijn, die alleen te sluiten ware in geval van uitzon derlijk hoge springvloed. Overigens was hij het volkomen eens met de aanbeveling van de delta-commis sie. die hij zowel technisch uitvoerbaar als financieel mogelijk en verantwoord achtte. (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- 'Ji 2 S 3 f - 5 - Zx hr- Z-Z Helsinki onbewolkt NNO 2-15 1 Oslo onbewolkt windstil - 0 Stockholm onbewolkt NNO 4 -4 0,1 Kopenhagen zwaar bew. NNO 8 -0 0,1 Londen geheel bew. ZZO 2 6 0 Amsterdam nevel ZO 2 2 0 Brussel geheel bew. ZW 2 7 0 Parijs geheel bew. OZO 3 7 0 Bordeaux mist windstil 6 0 Grenoble mist windstil 5 4 Nice geheel bew. windstil 10 15 Warschau (geen opgaaf ontvangen) Berlijn motregen windstil 0 0,1 Frankfort nevel ZZW 3 9 0 Miinchen geheel bew ZW 2 7 0 Zurich (geen opgaaf ontvangen) Genève (geen opgaaf ontvangen) Locarno regen windstil 9 0 Wenen mist Z 110 Innsbruck zwaar bew. windstil 3 0 Rome zwaar bew OZO 3 8 0 Neerslag laatste 24 uur VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat zeer lichte motregen. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij zacht. 20 Maart Zon op 6.45 uur. onder 18.52 uur. Maan op 20.25 uur. onder 6.31. uur. Maanstanden 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 19 Maart Hoog water: 3.56 en 16.07 uur. Laag water: 11.52 en uur. Zaterdag 20 Maart Hoog water: 4.26 en 16.37 uur. Laag water: 0.10 en 12.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1