PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Negen jaar geëist tegen de „schrik van Bodegraven" iBICKRPM: Sca'd'S De radio geeft Zaterdag Herbeplanting van Schouwen-Duiveland TocU ió liet zo 2 Hij zou met zijn broers en twee andere bendeleden 153 misdrijven gepleegd hebben Geladen stengun ging mee op rooftochten ÏÏ&JBScmpm Poging om Nederlander te ontvoeren mislukt „R.M.S. speelt Islamieten tegen Christenen uit" Rumoer rond Franse film LIKDOORNS sk GRHPP0EDER Homoepatisch ziekenhuis bestaat 40 jaar Geschil over concessie op Aruba Een jaar met aftrek voor Nederlander Barkey Dokkum weet weer hoe laat het is Kosten: meer dan f 1 millioen Staking van drie uur bij Wilton-Fijenoord Purmerend bezit een stukje van Van Speijks kanonneerboot Doorbraakplannen in Maastricht IBIIIJIIlllllIllii"'— ballpoints O 90 vanaf RADIUM- KLOK VRIJDAG 19 MAART 1954 Na een lang en fel requisitoir heeft de Officier van Justitie bij de Haagse recht bank negen jaar gevangenisstraf geëist tegen de landbouwer B. S. uit Bodegra ven en drie jaar met aftrek tegen diens broer D. S. In zijn requisitoir herinnerde de of ficier aan de terreur die de beide broers in samenwerking met de gebroeders B. in Bodegraven en omstreken hadden uit geoefend. „In totaal", aldus de officier, „heeft deze bende 153 misdrijven gepleegd, waarvan er 63 op de naam van B. S. staan. Toen de justitie voor onderzoek in de wo ning van de de laatstgenoemde kwam, ont zag deze zich niet, zelfs de rechter-com- missaris te bedreigen". De officier zei te begrijpen dat de inwoners van Bodegra ven zich afvroegen, of nu eindelijk recht gedaan zou worden, zodat zij weer rustig kunnen ademhalen. Hij verzette zich ook tegen een verzoek van de verdediger, om nu nog, dat wil zeggen, op het laatste ogen blik, een psychiatrisch onderzoek naar de gebroeders te willen instellen. Hij achtte dit in strijd met de goede procesorde. Aan B. S. waren meer dan tien punten ten laste gelegd, betrekking hebbende op inbraak, poging tot inbraak, diefstal, ge weldpleging en verboden wapenbezit. De inbraken waren gepleegd in Bode graven en omliggende plaatsen, waarbij schapenwol, rijwielen, kazen, boter, mar garine, tabak, een schaap en nog veel meer artikelen werden buitgemaakt. Als B. S. op het pad ging, was hij meestal in gezel schap van de gebroeders B. en van één van zijn eigen broers. Bij deze rooftochten ADVERTENTIE a is U dus voort- voelt men niet. A pi«n diuk t durend tobt met ma JP op uw maag. °P"8P® lets niet 1 heid ot maagzu maag te m orde en;oe. m U)k verlichting en bi, vo ghteD gebruik ver(^wiinen^^^^e^voim voor goed u aevoelig® ma- he6tt dubbel0 voordeel Begint U S9Q daarom morgen met [maag-cachet» f smaakloos snel zeKf DJAKARTA (Aneta). Een poging om de directeur van de Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschappij te Makassar, de heer C. A. B. van Rhyn te ontvoeren, is uitgelopen op een overhaaste vlucht van de ontvoerders. De heer Van Rhyn kreeg Dinsdagavond bezoek van vijf, in unifor men gestoken personen, die hem uitnodig den mee te gaan naar het basiscommando. Hun optreden wekte achterdocht en Van Rhyn wilde zich telefonisch overtuigen van de voorkennis van het basis-commando. Toen hij zich naar de telefoon begaf, werd hij van achteren door een van de bezoe kers aangevallen. Een gaf hem een klap op het achterhoofd met een pistool, dat daar bij door de schok afging. De kogel ver dween in het plafond. Kennelijk bevreesd, dat het schot de aandacht van de omwo nenden zou hebben gewekt, vluchtten de binnendringers. Het basiscommando stelt een onderzoek in naar de vijf betrokkenen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Cla- vecimbelrecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.50 Platen. 14.14 Huis muziek. 14.30 Amateursprogramma. 15.00 Vei ligheidspraatje. 15.15 Accordeonorkest. 15.45 Boekbespreking. 16.00 Kamerorkest en solist. 16.45 Weekjournaal. 17.15 Jazzmuziek. 17.45 De Sportconferentie van de Partij van de Arbeid. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.35 Dutch Swing College. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense mu ziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoekprogrmama. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03.- Operette-duetten. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Lichte muziek 16.10 Pianoduo. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sportberichten. 18.00 Voor de kinderen. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Musette-orkest. 18.40 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten, 19.20 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 De Werkers van het Elfde Uur, hoorspel. 21.50 Platen. 22.05 Een tikje getikt. 22.15 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Lof. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale Almanak. 14.15 Omroeporkest en solist. 15.15 Platen. 16.00 Accprdeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 De XIV Stonden of de bloedige dagvaart ons Heeren, orato rium. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 464. 75 en 49 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 mj. nam verdachte steeds een met scherpe patronen geladen stengun mee, waarmee hij zijn slachtoffers indien hij dit nodig vond bedreigde. De president ging uitvoerig de ten laste gelegde punten met S. na om na te gaan wat nu precies zijn aandeel in al deze ge vallen was geweest. De verdachte pro beerde het te doen voorkomen alsof hij bij deze „rooftochten" niet de „wapendrager" was geweest. Aan D. S. waren diefstal ten laste gelegd van hout, een schaap, kippen, geld en ka zen, gepleegd in het tijdvak 19521953 in Bodegraven en Zwammerdam. De verdediger van B. S. en D. S. bestreed de opvatting van de officier, die het naar zijn mening had doen voorkomen dat de familie S. een soort „Mau-Mau" organisatie was. Hij schetste beide verdachten als wil loze werktuigen van hun vader en oefende critiek op de plaatselijke politie uit, dat deze niet eerder had ingegrepen. Hij vroeg terugwijzing naar de instructie opdat een psychiatrisch rapport zou worden uitge bracht. De wapenmeester Daarna stond terecht J. S., een oudere broer van de familie, die ook een serie dief stallen van kippen, konijnen, een jas, scha penwol, een rijwiel en kazen zou hebben gepleegd. Bovendien werd hem ten laste gelegd het voorhanden hebben van vuur wapenen. De officier noemde verdachte de „wapenmeester van de bende" en eiste vier jaar met aftrek, plus tweemaal een week voor de overtreding. Vervolgens verscheen een ander familie lid, de fruithandelaar S. A. S., die eveneens een reeks diefstallen zou hebben gepleegd en uitgelokt. Tegen deze verdachte, die vrijwel alles ontkende, eiste de officier van Justitie vijf jaar met aftrek. Tenslotte kwam S. C. S., pluimveeslach ter, beschuldigd van eendendiefstal, voor het hekje. Hij hoorde zes maanden tegen zich eisen, waarvan drie voorwaardelijk en onder toezichtstelling van de reclassering. De rechtbank zal over 14 dagen in al deze zaken uitspraak doen. Indonesisch blad: DJAKARTA. (Aneta) Volgens het blad van de P.N.I., „Suluh Indonesia", zijn er op het ogenblik in de Molukken ..R.M. S.-elementen bezig Islamieten tegen Chris tenen uit te spelen". In een groot opge maakte eigen reportage schrijft het blad, „dat deze elementen hopen, dat er tussen de Islamieten en Christenen controversen zullen ontstaan, waardoor hun pogingen om de veiligheid te verstoren, Gemakke lijker kunnen worden uitgevoerd". Het blad schrijft voorts, dat er „op Ceram de laatste tijd tekenen zijn, dat de R.M.S.-bende haar activiteit opvoert, nadat men vernomen heeft, dat in Ne derland een actie tot steun zal worden ondernomen, welke actie onder leiding staat van Manusama". „Bij de pogingen om tweedracht te zaaien tussen Islamieten en Christenen lanceren de R.M.S.-ers valse berichten, als zou de Darul Islam in de Molukken infiltreren, zich daarbij verschuilende ach ter de Islampartijen als de Masjumi en de P.S.I.I.", aldus het blad, dat voorts meldt, dat het inlichtingen heeft ontvan gen, volgens welke „de president van de R.M.S.-beweging, Soumokil, enige tijd geleden een schrijven heeft gericht tot de gouverneur van de Molukken Latuharhary, waarin hij zich bereid verklaarde zich aan de overheid over te geven, indien hij be scherming tegen de bevolking zou krijgen". De burgemeester van het Normandische plaatsje Caen zal vandaag beslissen of hij al dan niet de vertoningen zal verbieden van de film „Le blé en herbe" van regis seur Claude Autant-Lara. De film was het doelwit van krachtige aanvallen van plaatselijke katholieke groeperingen. De politie zag zich genoopt voor de bioscoop een 300-tal demonstraten in bedwang te houden. Zowel binnen als buiten de bioscoop kwam het tot een handgemeen. Niemand liep echter verwondingen op. „Le blé en herbe" is vervaardigd naar een roman van de bekende Franse schrijf ster Colette en beschrijft de verhouding van een amoureuze dame van middelbare leeftijd met een jongeman. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 ADVERTENTIE 8 cent per poeder bespaart U veel ellende. Het Homoeopatisch ziekenhuis te Utrecht, het enige in den lande, heeft Donderdag zijn veertigjarig bestaan gevierd. Het zie kenhuis is geheel uit particulier initiatief voortgekomen en het wordt ook door par ticulieren in stand gehouden. In de tweede wereldoorlog werd het gebouw door de bezetter gevorderd. Het kwam na de be vrijding in desolate toestand weer in be heer van de bezitters. De oorlogsschadevergoeding wacht vol gens de voorzitter van de raad van beheer nog steeds op regeling en afdoening. De negentig bedden van het ziekenhuis zijn steeds bezet en er is een grote wachtlijst voor adspirant patiënten. Uitbreiding is dringend nodig. Naar verwachting zullen r.og dit jaar nieuwe poliklinieken gereed komen. Geneesheren-directeur waren acn- tereenvolgens dr. J. I. A. B. van Roijen, dr. J. N. Voorhoeve (19151951) en van 1951 dr. Joh. F. Steenmeijer. Beslag gelegd op acht millioen gulden Er wordt reeds geruime tijd geproce deerd tussen de Erven Eman te Aruba en de n.v. Overzeese Gas- en Electriciteits Maatschappij te Rotterdam over een con cessie op Aruba. Een gedeelte van deze civiele procedure wordt door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam behandeld. De Erven Eman hebben na uitspraak van de president van de Rotterdamse recht bank beslag laten leggen op een bedrag van aóht millioen gulden bij de bank van de „Overzeese", de Nederlandse Handel Maatschappij. De Erven Eman gingen hiertoe over op grond van de vordering, die zij menen te hebben wegens een on rechtmatige daad van de'n.v. „Ogem" en haar dochtermaatschappij, de N.V. „El- mar" (Electriciteits Maatschappij Aruba), die gepleegd zou zijn bij het verkrijgen van de concessie en het in bezit nemen van de goederen, die onteigend waren. In deze zaak worden pas op 14 April de pleidooien gehouden, doch de Erven Eman beschou wen dit beslag als zekerheid. De „Ogem" .acht dit beslag echter onnodig, omdat de schadeloosstelling door het gouvernement van de Antillen gegarandeerd is. Boven dien vindt zij het bedrag van acht millioen gulden te hoog, daar zij dit zelf gesteld heeft op 580.000 gulden. De „Overzeese" zal in kort geding opheffing van het be slag vragen. DJAKARTA (Aneta) Het landgerecht te Djakarta heeft de Nederlander V. Bar key veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek. De heer Barkey is de eer ste van de onlangs gearresteerde Nederlan ders, wiens zaak voor het landgerecht wordt behandeld. Hij is schuldig bevonden aan het in bezit hebben va« 49 patronen, zonder hiervoor vergunning te hebben. De patronen had hij enige weken voor zijn arrestatie gevonden in een vertrek van zijn huis, dat tot voor kort bewoond werd door jongelieden van het voormalige studenten- leger. Het drie eeuwen oude uurwerk van Dokkum is uit de koepel van het stad huis te Dokkum verwijderd en vervan gen door een modern electrisch toren uurwerk. Ook het uurwerk in de koepel van het Waaggebouw, nog „slechts" een 200 jaar oud, zal worden vervangen. De 'uurwerken waren versleten, liepen nu eens voor dan weer achter, sloegen verkeerd en tenslotte helemaal niet meer. Gisteren is echter eindelijk de nieuwe klok in het stadhuis gemonteerd en in werking gesteld, zodat Dokkum. nu voor het eerst sinds jaren weer de officiële (en juiste) tijd heeft. Op de luchtbasis van Lawson in Californië lagen verschillende vliegtuigen vernield her en der zoals deze C-119 „Vliegende Vrachtwagen" bij een van de startbanen, toen een tornado er over heen was gestreken. Acht van deze enorme vliegtuigen werden volkomen vernietigd. Op een in Utrecht gehouden bespreking tussen vertegenwoordigers van de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland en van Land- bouwherstel en Staatsbosbeheer inzake de beplanting van Schouwen-Duiveland is ge bleken, dat, hoewel de herbeplantingsplan- nen nog niet geheel vaststaan, de kosten daarvan zeker niet meer dan een millioen gulden zullen bedragen. De stichting Nieuw Schouwen-Duiveland meent dat een dergelijk bedrag nooit door particulier initiatief zal kunnen worden verkregen. Met vreugde vernam men dan ook dat besloten is een deel van de herbe planting als onderdeel van de herverkave ling uit te voeren. Deze herbeplanting door de herverkaveling zal uiterst „sober" zijn. De herverkavelingsdienst bemoeit zich in het geheel niet met de beplanting van stads- en dorpskernen, begraafplaatsen e.d. De gemeenten krijgen alleen de bomen die er geweest zijn vergoed en deze vergoe ding zal slechts een fractie zijn van het bedrag dat nodig is voor een enigszins be hoorlijke beplanting. Volgens een ruwe schatting zullen de kosten van aanvullende beplanting onge veer 250.000 bedragen. Canada adverteert niet om Nederlandse metaalbewerkers OTTAWA (Un. Press) De Canadese minister voor Immigratie Walter Harris heeft gisteren een bericht in de Toronto Globe and Mail tegengesproken volgens welke Chnada metaalbewerkers in Neder land zou aanwerven. In antwoord op een vraag of dat bericht juist was, deelde hij in het parlement mede dat de bewering on juist was. Genoemde krant plaatste onlangs een in gezonden stuk volgens hetwelk de Cana dese regering in Nederland per advertentie metaalbewerkers zou vragen. Minister Harris zei dat de Canadese rege ring in Nederland in het geheel niet adver teert. Hij zei dat de regering tracht er ach ter te komen wie de schrijver is van het ingezonden stuk. Gisteren heeft een 150-tal lassers op de werfvan Wilton-Fijenoord te Schiedam het werk neergelegd aangezien zij niet tevreden waren over de bestaande regeling van het tariefloon. Deze kwestie stond reeds lang op de agenda ter bespreking met de directie, maar werd wegens ziekte van ir. B. Wilton, die met de regeling be last was, nog niet behandeld. Er hebben zich later nog tientallen arbeiders bij de staking aangesloten maar toen van de kant van de directie de verzekering werd ge geven, dat de tariefkwestie direct zou worden ter hand genomen, is men weer aan het werk gedaan, zodat het conflict slechts drie uren geduurd heeft. Een half jaar geleden vond men op de zolder van het raadhuis in Purmerend een vergulde doos, welke slechts een stuk hout bevatte. Uit nasporingen van de gemeente archivaris is thans gebleken, dat het stuk hout afkomstig is van de kanonneerboot van Van Speijk, die op 5 Februari 1830 in de haven van Antwerpen in de lucht vloog. De archivaris vond namelijk in het archief een acte van de volgende inhoud: „Op heden den 6en Juni 1833 compa reerde voor de ondergetekende, burgemees ter der stad Purmerend, den heer Hendrik Bos, kapitein voerende op het fregatschip „De Dilingence" van Amsterdam, dewelke voor de zuivere waarheid heeft verklaard, dat hij zich tijdens het springen van Z.M. kanoneerboöt no. 2, gecommandeerd door den onsterfelijken Van Speijk op den vijf den Februarij 1800' én dertig te Antwerpen bevond, en aldaar een gedeelte van die boot heeft opgevist en aan ons een klein stukje hout van dit boot heeft ter hand gesteld, waarvan wij deze acte hebben opgemaakt ten einde het voornoemde stukje hout te waarmerken en heeft den heer comparant met ons na gedane voorlezing getekend." De acte was ondertekend door kapitein H. Bos en burgemeester S. de Vries. 60. In de taxi staarde Panda verbaasd naar de snelheidsmeter, die met sprongen vooruit ging. „Wat raar is dat!", mompelde hij, „ik geef geen gas en toch ga ik hoe langer hoe sneller!" Een blik op de benzine meter maakte het nog raadselachtiger.... die meter stond op nul! „Ik begrijp er niets van", dacht Panda, „eerst verslond de Kalkermotor de benzine en kwam, ik haast niet vooruit en nu de benzine op is gaat het sneller en sneller! Het lijkt wel, of de taxi geduwd wordt!" Dit was inder daad het geval, maar Panda kon het niet zien, omdat de gevaarlijke weg al zijn aandacht opeiste. De scooter duwde de Kraskar voort, die op zijn beurt weer tegen de achterzijde van de taxi werd gedrukt. „Ga weg!", brulde Kraska, die een goed heenkomen bovenop de taxi had gezocht, „jullie drukken mijn auto in elkaar!" Maar zelfs al had Pat dit erg gevonden, dan had hij er nog niets aan kunnen veranderen. De atomisch voortgedreven scooter-slee perste maar door. Verleiding. De Synode van de Evangelische t Kerk in geheel Duitsland heeft een be roep op de christenen in Oost- en West- Duitsland gedaan aan alle verleidingen om het evangelie bij politieke propa ganda te gebruiken weerstand te bieden. In een resolutie, welke op een bijeen komst te West-Berlijn werd aanvaard, drong de synode aan op eenheid van' geloof en broederlijke hulp, die niet be perkt moet zijn tot liefdadigheid. Aanbod. Het reeds acht maanden bestaande loongeschil in de Britse scheeps- en machinebouwindustrie is Donderdag in een nieuwe fase gekomen, doordat de vakverenigingsleiders van 250.000 ar beiders op de werven een aanbod van 5 percent loonsverhoging hebben afge slagen. Een dergelijk aanbod is Woens- dag eveneens door de leiders van ruim drie millioen arbeiders in de machine industrie afgewezen. De vakorganisaties eisen vijftien percent loonsverhoging. Voorrang. Het orgaan der Joodse gemeente in de Bondsrepubliek, „Allgemeine Wo- chenzeitung der Juden", beklaagt zich er deze week over dat in de Bondsrepu bliek blijkbaar „de schadeloosstelling van vroegere nazi-activisten voorrang gekregen heeft boven het herstel der schade van hun slachtoffers". De scha devergoeding aan de slachtoffers van het nazi-regiem wordt volgens het blad op de lange baan geschoven en de tal loze protesten daartegen konden niet door „de muren van fiscale denkwijzen en bureaucratische gelijkhebberij" drin gen. Naar grafkamer. Naar te Cairo wordt ver- nomen is een gedeelte van de gang, die naar men meent naar de grafkamer van de pas ontdekte pyramide bij Sakkara leidt, ingestort. Een aantal arbeiders is onder het puin bedolven. De pyramide is nooit afgekomen. Men neemt aan, dat zij de begraafplaats is van koning Sa- nakht, uit de derde dynastie. Het is een „trappenpyramide". Bij het ongeluk kwam een arbeider om het leven. Twee werden gewond. Extra. Amerika heeft besloten Turkije in het lopende belastingjaar extra econo mische hulp ten bedrage van 30 millioen dollar te verstrekken. In totaal ontvangt Turkije thans dit jaar 76 millioen dollar aan economische hulp van de Verenigde Staten. Vergemakkelijking. Tachtig Lagerhuisleden aangesloten bij verschillende politieke partijen, die voorstanders zijn van het instellen van een wereldregering, heb ben de Britse regering verzocht te stre ven naar een herziening van het hand vest der UNO, hetgeen zij als een ver gemakkelijking voor het bereiken van hun doel beschouwen. Eregast. Generaal MacArthur heeft Don derdag als eregast aangezeten aan een lunch, die president Eisenhower de 74- jarige voormalige opperbevelhebber in het Verre Oosten en enigen van zijn kameraden uit zijn diensttijd aanbood Naar verluidt bespraken Eisenhower en MacArthur voor en na de maaltijd de militaire toestand in de wereld, met in begrip van de oorlog in Indochina. Ge neraal MacArthur verklaarde na af loop, dat de president zijn standpunt had willen horen. Volgens het nieuwe uitbreidingsplan van Maastricht en de landgemeenten Amby en Heer zullen in de toekomst twee bruggen over de Maas worden gebouwd, welke noodzakelijk worden geacht voor het inter- tUWen Be'Bië' NedeH Vuur. De grote, op het aan de Westkust van iana en uuitsiana. Schotland gelegen eilandje Skerryvore De Zuidelijke brug, welke tussen Wijk staande vu«rto«eili is WoJcnsdag Jitge. brand. De drie torenwachters werden, na uren lang gevreesd te hebben dat de toren zou instorten, van de eenzame rots gehaald. De lichtbundel van de 48 meter hoge toren kon op een afstand van 30 kilometer worden gezien. De oorzaak van de brand is niet bekend. Landmacht. Als gevolg van het feit, dat zich in de afgelopen maanden een reeks ongelukken heeft voorgedaan, is Don derdag door de Deense luchtmachtlei ding besloten, dat voorlopig geen vlieg tuigen meer zullen opstijgen. Men zal enkele veiligheidsvoorschriften en wel speciaal de bepalingen betreffende blind en laag vliegen, bestuderen en mogelijk wijzigen. De Deense luchtmacht be schikt over ongeveer tweehonderd straaljagers. Voor het merendeel Ameri kaanse „Thunder jets". Weigering. De (communistische) „Daily Worker" meldt dat de Britse regering heeft geweigerd het paspoort van Allan Winnington, die de Koreaanse oorlog aan communistische zijde heeft versla gen, te vernieuwen. Winnington bevindt zich thans in communistisch China. Hij had zich bij de Britse consul te Peking vervoegd met een verzoek om paspoort verlenging, daar hij de komende Ge- neefse conferentie wilde verslaan. en Heugem is ontworpen, geeft met haar toegangswegen buiten de bebouwde kom om aansluiting op de grote internationale verkeerswegen. De Noordelijke brug, geprojecteerd on geveer 700 meter ten Zuiden van de stuw van Borgharen ontsluit de industriegebie den ten Noorden van de stad met de in dustriehavens aan het begin van het Juli- anakanaal. Midden in de stad is voorts een door braak geprojecteerd van de Markt af, dwars door een dichte oude bebouwing van het stadscentrum. De Zuid-Willemsvaart zal volgens het j plan gedeeltelijk worden gedempt. Het uitbreidingsplan is ontworpen voor een periode van 30 jaar. ADVERTENTIE HEEL veel jongens houden wel van ge schiedenis, maar aan jaartallen heb- bij ze een bro.ertje dood. Indien de jaar lallen nu maar achterwege werden gela ten, zouden ze de geschiedenisles werke lijk een genoegen vinden. Nu is het niet onmogelijk een historie te schrijven waarin de jaartallen ontbre ken, maar het wordt dan wel een beetje vaag! Van de eerste graven uit het Hol landse Huis weten we niet veel af, zodat we deze potenlaatjes best als voorbeeld kunnen nemen. Stelt u zich dan eens voor dat Dirk I twee maal zolang heeft geleefd als Dirk II en dat Dirk III een leeftijd bereikte van 2/3 van die van zijn voorganger, ter wijl Floris I zo oud werd als alle drie Dirken tezamen. Wil- V len we enige indruk krijgen van de leeftijden dezer graafjes, dan zou den we toch in ieder geval van één van vieren een getal moeten weten. En zolang geen enkel getal bekend is, kunnen we slechts genoegen nemen met de vage aan duiding dat Floris 3 2/3 maal zo oud is geworden als Dirk II. We willen dan wel •.annemen dat Floris, een grijsaard is ge weest, maar of hij nu 60 of 90 jaar is ge worden, weten we nog steeds niet. We maken u deelgenoot van deze moei lijkheid, niet om de jongelui te overtuigen van het nut der jaartallen, maar om u een indruk te geven van de moeilijkheden waarvoor de geologen worden geplaatst indien zij de leeftijd van de aardkorst wil len berekenerK Want wél slaagde men er aanvankelijk in, met behulp van versteen de overblijfselen van planten en dieren, een relatievetijdschaal voor allerlei geo logische perioden op te stellen, welke tijd schaal heeft geleid tot de bekende indeling in geologische hoofdtijdperken, periodes, tijdvakken, enz., maar de absolute duur dier tijdperken bleef onbekend. Of, om tot ons voorbeeld terug te keren, de leeftijd 'jun Floris moest worden uitgedrukt in de leeftijd van een van de Dirken. Toch is het voor vele geologische pro blemen van het grootste belang de werke lijke ouderdom van verschilende aardla gen te kennen. We hebben de vorige maal reeds verteld hoe men getracht heeft uit net zoutgehalte van de oceaan da ouderdom v der oceaanbekkens af te lei den, eenvoudigdoor de ge schatte hoeveelheid zout die jaarlijks in zee terecht komt te delen op de berekende totale hoeveelheid zout die in de oceanen aanwezig is. Op soortgelijke wijze werd de ouderdom van bepaalde af zettingen in zee berekend door de jaarlijk se aanslibbing te delen op de totale dikte van het aanslibbings-pakket. Want als de aanslibbing 1 mm. per eeuw bedraagt en de afgezette laag is 10 m. dik, moet dit proces dus 10.000 eeuwen aan de gang zijn. Behalve het feit dat deze berekenings methoden uitgaan van de tegenwoordige toestand, zijn er nog talloos vele andere bedenkingen hiertegen aan te voeren, zo dat deze methoden ten hoogste kunnen dienen om enigszins een indruk te krijgen van orde en grootte van de ouderdom. Door de ontdekking van de radioactivi teit, is echter een chronometer verkregen, die de geologische perioden aanvankelijk met een „nauwkeurigheid" van 1.000.000 jaren aanwees, doch die thans reeds tot op een paar honderdduizend jaar na precies is. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2