Minister Suurhoff vraagt nog wat geduld Overhemd-Blouse 7. Uitgaan in Haarlem Huiduitslag DÉBRAUIME Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Regering zal het advies over ouderdoms voorziening met spoed in studie nemen Leerplicht voor 14- en 15-jarigen Zware straffen voor twee beroepsinbrekers ^"Hoe is het ontstaan U VRIJDAG 19 MAART 1954 3 EERSTE KAMER 95 Weer een geval van gasverstikking De „Aniem"-electriciteits- bedrijven op Java Zij pleegden o.m. vele inbraken in de omgeving van Haarlem Samenvoeging van gemeenten bij Utrecht Ambtenaren „ontspannings- halve" voor de microfoon Dit woord: DOT Kerkelijk Nieuws Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 18 Maart 1854 r (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff noemde gisteren in de Eerste Kamer het advies, dat de Sociaal- Economische Raad heeft uitgebracht over de ouderdomsvoorziening, een groots stuk werk. Maar de uitwerking van deze materie in een wetsontwerp is geen eenvoudige zaak. Een aantal sociale verzekeringen zal moeten worden aangepast. Natuurlijk wil de minister trachten zo spoedig mogelijk een wetsontwerp gereed te maken. Hij meen de echter te moeten waarschuwen tegen „overspannen verwachtingen" wat het tijd stip aangaat. Tegen het denkbeeld van prof. Molenaar (V.V.D.) de eenmaking der sociale verzekeringswetten binnen twee jaar te voltooien had de bewindsman bezwaar. Men moest wel bedenken, zo zei hij, dat er twee manieren zijn om als minister te mislukken: door te weinig te doen en door te veel overhoop te halen. „Al zou men mij voor tien jaar inhuren, dan zou ik voor de unificatie nog tijd tekort hebben". De minister ging in op de stelling van de heer Vixseboxse (C.H.) dat er „sociale politiek op creddet" wordt gevoerd. Hij zei dat het omslagstelsel als grondslag voor sociale verzekering, bij de ouderdomsvoor ziening, eigenlijk het juiste is. De daarin opgesloten wissel op de toekomst, op het geen komende geslachten vermogen op te brengen, mogen wij trekken. In werkelijk heid biedt dit systeem niet minder waar borgen dam het vroeger aangehangen sy steem van kapitaaldekking. Werkgelegenheidspolitiek Wat de aanvullende werkgelegenheids- politiek betreft waarover prof. Mole naar (V.V.D.) zich critischer had1 geuit dan zijn fractiegenoot Louwer, ontkende de minister, dat een zekere overspanning, die in sommige opzichten op de arbeidsmarkt valt waar te nemen, zeker niet een gevolg is van die politiek. Ook in de toekomst zullen er wel altijd bepaalde moeilijkheden in de arbeidsvoorziening blijven. Volgens de minister wil prof. Molenaar de klok terugdraaien door terug te komen van de vrije loonregeling bij de aanvullende werk gelegenheid om aldus een prikkel te schep pen voor het aanvaarden van vrij werk. Dit achtte minister Suurhoff onjuist. Hij noemde de redenering van sommige arbei ders, dat zij dan eens hier, dan eens daar arbeid zullen vinden en het verder wel met werkloosheidssteun zullen doen, dom, omdat het risico zeer groot is dat zij-zich verrekenen. Lagere uitkering, 1-gere lonen, minder aantrekkelijke arbeidsomstandigheden, om aldus prikkels te scheppen tot migratie, verwierp de minister met klem. Op de lange duur zal er en dat is dan een teken van welvaart een kortere arbeids tijd kome'n. Hiervan is de minister over tuigd. Verkorting van de arbeidstijd „tot verdeling van de narigheid van werkloos heid" achtte hij op het ogenblik niet nodig. De ondernemers eventueel wettelijk dwin gen andere arbeidskrachten in dienst te nemen, hetgeen de heer Oosterhuis (P.v.d. A.) had bepleit, is niet aanlokkelijk en niet eenvoudig te verwezenlijken. Het tot stand komen van een definitieve ouder domsvoorziening zal tot op zekere hoogte een mogelijkheid openen voor werkgevers om oudere krachten in dienst te nemen. Uitvoerig verdedigde de minister de nieuwe opzet van de organisatie voor de werkgelegenheid. Daarbij deelde hij mee. dat op 25 Maart een bespreking met de provinciale besturen gehouden zal worden over de provinciale werkgelegenheid- comités. De centrale zeggenschap en lei ding ten opzichte van werkgelegenheids- zaken moet bij de aan het parlement ver antwoordelijke bewindsman blijven be rusten. Staatssecretaris mr. dr. Van Rhijn deel- ADVERTENTIE in 15 kleuren Hoogglanzende Poplin „Sanfor" (krimpvrij) Semisoft boord, het model dat furore maakt in Europa's hoofdsteden. Bartel,iorisstr. 5 - Tel. 19004 - Haarlem VRIJDAG 19 MAART Noorderkapel, Indischestraat: Gemeente van Christus: spr. W. J. Richard-Son. 8 uur. Stadsschouwburg: Toon Hermans' „Ballot", 8 uur. Concertgebouw: Noord. Philh. Or kest, 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Filmavond, 8 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw, 1017, 1923 uur. Rembrandt: „Sangaree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Mensenjacht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sombrero", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onsterfelijke melodie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Revue-girl vermoord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zoon van d' Artagnan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een circus vluchtte", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy:...... ZATERDAG 20 MAART Gebouw St. Bavo: Feestavond A. J. C„ 8 uur. Rembrandt: „Sangaree", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mensenjacht", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sombrero", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onster felijke melodie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Twee sukkels in Oxford", alle leeft., 2.30 uur. „Revue-girl vermoord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zoon van d' Artagnan", 14 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hoe langer hoe gekker", alle leeft.. 2.30 uur. „Vermist op weg naar Manilla", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een circus vluchtte", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. de mee, dat de rijkssubsidie voor het voor- zieniingsfonds voor werkloze kunstenaars verdubbeld zal worden. Verwacht wordt dat gemeenten en particulieren hun bij dragen ook zullen verhogen. Verder over weegt de regering iets te doen voor 14- en 15-jarige jongens voor wie de fabrieken geen goed milieu zijn, zolang de leerplich tige leeftijd niet tot 16 jaar verhoogd wordt. Dit is binnen afzienbare tijd niet te verwachten. De gedachten gaan uit naar de invoering van een gedeeltelijke leer plicht voor ongeveer 60.000 jongens; de kosten zullen ongeveer 5Vt miUioen be dragen. Het zou dan gaan om de plicht een aantal cursussen te volgen. Bij dut alles zal de medewerking van het bedrijfsleven on ontbeerlijk zijn. Tot de voorts in overwe ging zijnde plannen behoort het wettelijk recht op een vacantie van 18 werkdagen vast te stellen voor jeugdige arbeiders van 14 tot 18 jaar. Naar aanleiding van de critiek op het feit, dat er nog steeds zo weinig onder nemingsraden tot stand zijn gekomen, merkte de staatssecretaris op, dat de oor zaak is toe te schrijven aan te weinig acti viteit van het bedrijfsleven zelf. De zwak heid van de desbetreffende wet is, dat zij geen sancties bevat voor het geval dat het oprichten van een ondernemingsraad ach terwege blijft. Maar juist omdat men der gelijke raden niet van bovenaf moet op leggen is er geen plaats voor dwangbepa lingen. Het probleem is nog eens met de Sociaal Economische Raad besproken en diens advies heeft tenslotte tot de instel ling geleid van een algemene bedrijfscom- missie voor drie bedrijfstakken, welke commissie o.m. stimulerend moet werken ten aanzien van het tot stand brengen van ondernemingsraden. Tenslotte zei mr. Van Rhijn dat van regeringszijde een geleidelijke doorvoering van het beginsel van gelijke lonen voor man en vrouw voor gelijkwaardige arbeid gewenst wordt geacht. Daarom is er wel bezwaar tegen de conventie terzake te ra tificeren, welke immers geen geleidelijk heid wenst. Een directe invoering zou be tekenen dat voor de kledingindustrie de lonen met 35 percent omhoog zouden gaan en dat de kleding 16 percent in prijs zou stijgen. Na korte re- en dupliek werd de begro ting van Sociale Zaken zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De C.P.N. tegen. De Eerste Kamer zal Dinsdag weer bijeenkomen ter behandeling van de be groting van Oorlog en Marine. Gasslang was vergaan Een 45-jarise weduwe is door gasver stikking in haar woning aan de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam om het leven gekomen. Het ongeluk werd ontdekt door een fa milielid dat op visite kwam en geen gehoor kreeg. Nadat de deur opengebroken was, werd geconstateerd, dat de slang naar het gasstel geheel was vergaan, waardoor het gas zich in de woning kon verspreiden. De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, heeft in „De Harmonie" te Groningen de „Groninger Salon 1954" ge opend. een tentoonstelling van rijwielen, bromfietsen, motoren en scooters, welke onder de auspiciën van de R.A.I. wordt gehouden. Indonesië wil nog dit jaar naasting In de vergadering van aandeelhouders in de Aniem N.V. heeft het bestuur het vol gende verklaard. De voornaamste twee clectriciteitsver- gunningen de regionale vergunningen voor Oost- en Midden-Java hebben een looptijd tot 1 Januari 1956. Hoewel de Indone sische regering eerst accoord ging met de overname der betrokken eigendommen op die datum, heeft zij later meegedeeld, dat zij voornemens is de bedrijven die op grond van deze vergunningen worden ge ëxploiteerd en die tezamen circa 90 pro cent van het rechtstreekse bedrijfsbezit van de maatschappij uitmaken reeds per 1 Augustus 1954 in eigendom over te nemen, onder toepassing van de voor naasting vastgestelde regeling. Het bedrag, dat bij naasting aan de maatschappij zal dienen te worden ver goed, zal worden bepaald door de commis sie die daarvoor is aangewezen, en die haar uitspraak nog niet heeft gedaan. Nadat de bedrijven, geëxploiteerd op grond van de beide genoemde regionale vergunningen, in eigendom aan Indonesië zullen zijn overgegaan, zal de maatschap pij als rechtstreeks bedrijfsbezit nog over houden het waterkrachtbedrijf Ketenger in Banjoemas en de bedrijven op Borneo. Daarnaast staan dan de deelnemingen in een aantal andere maatschappijen, die electriciteitsproductie- en distributiebedrij ven in Indonesië exploiteren. Tot nu toe werd ten aanzien van deze bedrijven van de Indonesische regering geen kennisge ving ontvangen, dat zij tot naasting wenst over te gaan. De Amsterdamse Rechtbank heeft uit spraak gedaan in het proces tegen enkele beroepsinbrekers en een medeplichtige, die zich moesten verantwoorden voor een groot aantal inbraken in het Gooi, de om geving van Haarlem en een inbraak in een apotheek te Amsterdam. De hoofddader, de 58-jarige J. A. R. uit Amsterdam, die reeds 15 veroordelingen en 20 jaar gevangenisstraf achter de rug heeft, kreeg 4 jaar met aftrek, de 36-jarige tim merman H. K., die samen met hem de in braak in de apotheek had gepleegd, 3 jaar met aftrek. Zoals bekend, bestond de buit aldaar uit 200 uit de opengesneden brandkast en een grote hoeveelheid verdo vende middelen. De 37-jarige Amsterdamse huisschilder F. H„ die samen met de hoofddader talrijke inbraken in het Gooi en de omgeving van Haarlem had gepleegd werd 3 jaar met aftrek opgelegd. Een jaar met aftrek luidde het vonnis tegen de 57-jarige koffermaker W. van der V., die zes jaar lang bij de apotheek in Amsterdam had gewerkt, toen wegens diefstal was ontslagen, doch de sleutels van de toegangsdeuren mee had genomen. Die sleutels had hij de 58-jarige kleerma ker ter hand gesteld, die ze aan de inbre kers gegeven had. Ook de kleermaker heeft terecht gestaan, doch het onderzoek tegen hem is aangehouden voor het uit brengen van een rapport. Het provinciaal bestuur van Utrecht heeft aan de gemeenten Maartensdijk, Westbroek, Tienhoven en Maarssen een voorstel gedaan tot het samenvoegen van Maarssen en Tienhoven en de vereniging van Westbroek met Maartensdijk. Bij de Utrechtse grenswijziging zijn Achttienhoven en Westbroek verenigd tot één gemeente, een maatregel welke een voorlopig karakter had. Het wordt een zaak van algemeen belang geacht, de nieuwe gemeente Utrecht te omringen met krachtige randgemeenten. Voorgesteld wordt dé kernen van Tien hoven en Oud-Maarseveen met het om ringende gebied met Maarssen één ge meente te doen vormen. Het resterende gedeelte van Westbroek zal dan met Maartensdijk moeten worden samengevoegd. De gemeente Maartensdijk heeft door het verlies van de stadswijk Tuindorp haar oorspronkelijk karakter van in hoofdzaak agrarische gemeente herkregen. Een ver eniging van het sterk agrarisch georiën teerde gebied ten Westen van Maartens dijk met die gemeente wordt dan ook alleszins verantwoord geacht. Haagse ambtenoren zijn voornemens aan te tonen, dat zij „in feite geheel andere wezens zijn dan waarvoor zij zo dikwijls worden uitgescholden". Te dien einde zul len zij vanavond om 9 uur voor de mi crofoon van de NCRV een „dossier ont spanning" openen. Het „Interdepartemen taal S.vmphonie-Orkest" hoopt onder lei ding van mr. P. C. G. Labouchère volle dige overeenstemming tussen de ministe ries te bereiken, het ministerie van Justi tie komt in „Close Harmony" voor de mi crofoon, het zangkoor van „Oorlog" zal vredige klanken over het land versprei den, het Centraal Bureau voor de Sta tistiek vervangt de indexcijfers door „sfeer en rhythme" en namens Economi sche Zaken laten „The Pen Pushers" zich Ds. H. M. E. BREMER OVERLEDEN In de ouderdom van 79 jaren is te Am sterdam overleden ds. H. M. E. Bremer, die vele jaren de Ned. Hervormde Kerk als predikant diende, eerst in Egmond aan Zee, daarna achtereenvolgens in Brielle, Breskens, Buiksloot en Landsmeer. Op 1 Juli 1941 ging hij met emeritaat, waarna hij in Bergen (N.H.) voorganger der evan gelisatie werd. Tien jaren was ds. Bremer secretaris van het Provinciaal Kerkbestuur van Noordholland. horen. Voorts wordt de gelegenheid open gesteld tot het luisteren naar een justitiële schets, een economische tenor en een on derwijs- alt. De tekst van bovenbedoeld dossier is sa mengesteld door de heer D. J. Kappen- burg van Binnenlandse Zaken. In de amb telijke bijt zal slechts één vreemde eend worden toegelaten, Goos Kamphuis van de N.C.R.V. Een dot is een verwarde massa, bijvoor beeld van katoenen draden of van vezels „een dicht in een ghedrongen verga- deringe van wollachticheyt oft hayr- kens", zoals Dodonaeus zegt van de lis dodde. Vandaar dat dot ook gaat be tekenen: ineengedraaid hoofdhaar, wrong, toetje en tevens: een katoenen lapje met een of ander papje gevuld en daarna dichtgenaaid, dat men zuige lingen in de mond placht te steken. Het is dus steeds iets kleins. Wat klein is maakt dikwijls een aanvallige indruk en zo komt het, dat wij het woorcl dot ook gebruiken voor een snoezig klein kind, een lief jong meisje. Van een jongen of man zegt men alleen dat hij een dot is met de bijbedoeling iets kin derlijks of kinderachtigs in hem aan te ^duiden.i ADVERTENTIE TONEEL EN DANS Vrijdag 19 Maart, Stadsschouwburg. 20 uur: Herhaling van „Ballot" door Toon Her mans met zijn gezelschap. Medewerken den: Beppy Nooy. Aafje Bouber, Vera Harbrink, Reinoud Anders, Frans Reyn- ders en vele anderen. Tekst, regie en décors van Toon Hermnas. Zaterdag 20 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelvereniging geeft de pré mière van het in regeringsopdracht ge schreven stuk „De dominee van Urk" van Eline Verkade onder regie van Ferd. Stcrneberg. In de voornaamste rollen: Aaf Bouber, Johan Elsensohn en de regis seur. Zondag 21 Maart. Stadsschouwburg, 20 uur: Eerste voorstelling in Haarlem van de komische thriller „Miss Sherlock Holmes" van George Batson door de Toneelvereni ging, met Carla de Raet in de titelrol. En verder: Mary Smithuysen, Hans Tiemeyer, Hans van Meerten en anderen, onder regie van A. Defresne. Maandag 22 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie vertoont „De Leeu werik" van Jean Anouilh, met Elisabeth Andersen in de rol van Jeanne d' Are. Verder werken mede: Johan Valk, Luc Lutz, Coen Flink en vele anderen. Regie van Cees Laseur. décors van Wim Vesseur. Vertaling van J. W. F. Werumeus Buning. Dinsdag 23 Maart, Minerva Theater, 20.15 uur: Voor de Heemsteedse Kunstkring speelt de Haagse Comedie het door Louis Saalborn vertaalde spel „Een dag aan Zee" van N. C. Hunter onder regie van de zelf medespelende Cees Laseur. Verder onder anderen: Fie Care^sen, Enny Meu nier. Theo Frenkel en Pim Dikkers. Vrijdag 26 Maart. Stadsschouwburg, 14 uur: Matinée door het Vrije Toneel voor de Vereniging van Huisvrouwen. Opgevoerd wordt het blijspel „Escapade" van Roger MacDougall onder regie van Bob de Lange, die een der hoofrlollen vertolkt. Met Sara Heyblom. Ton van Duinhoven. Wim van den Brink. Eric van Ingen, Ben Hulsman en anderen. MUZIEK Vrijdag 19 Maart. Concertgebouw. 20 uur: Achtste V-concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met de pianist Gerard Hengeveld als solist. Er wordt een Beet- hovenprogramma uitgevoerd: de ouver ture Leonore III. het Derde Pianoconcert en de Derde Symphonie. Vrijdag 19 Maart, Treslong, Hillegom, 20 uur: „Wiener Blut" van Johann Strauss dooi de Hoofdstad Operette. In de hoofdrollen: Ruth Rhoden, Claire Clairy, Mizzy van der Lans, Fritz Steiner, Tony Diamant, Herman Valsner en de regisseur Otto Aurich. Muzikale leiding: Alfred Salten. Zondag 21 Maart, gebouw St. Bavo, 14 uur: Het kinderkoor De kleine Stem voert twee zangspelen van Geertruida van Vlade- racken uit, namelijk „De' Koningskeuzé" en „Goudhaartje en de Troubadour". Maandag 22 Maart. Grote Markt. 15.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt gedurende een uur het carillon van de St. Bavo of Grote Kerk. Eveneens op Vrij dag van 11.3012.30 uur. Dinsdag 23 Maart. Concertgebouw, 20 uur: Pianorecital in de tuinzaal door Henk Bij- vanck, die werken ten gehore brengt van Een fraaie opname van de watermolen van het voormalige waterschap Kortdijk en Hieltjesdorp langs de rijksweg Amsterdam- - v Utrecht bij avond. Mozart, Schubert en Beethoven van laatstgenoemde onder meer de Mond- scheinsonate. Donderdag 25 Maart, Ger. kerk, Hoofddorp, 20 uur: Tien koren, tezamen omvattend ruim driehonderd zangers en zangeressen, geven een concert ten bate van het Ne derlandse Rode Kruis. Alle koren treden afzonderlijk op. Vrijdag 26 Maart, Concertgebouw, 20 uur: Buitengewoon concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Toon Verhey met medewerking van de beroemde pianist Alexander Brai- lowsky, die het eerste pianoconcert van Chopin en het tweede van Rachmaninov ten gehore brengt. DIVERSEN Vrijdag 19 Maart. Doopsgezinde kerk. 20 uur: Derde filmvoorstelling voor de Re monstrantse en Doopsgezinde gemeenten. Vertoond wordt: „Een man in een wit pak". Vrijdag 19 Maart. Brinkmann, 20.15 uur: De schrijver Belcampo (onder meer van „Zwerftochten" en „Liefdes verbijstering") houdt een-causerie voor de Haarlemse Kunstgemeenschap, waarbij hij zijn publiek „een kijkje gunt in de keuken van zijn litteraire brouwsels". Zaterdag 20 Maart. Teylers Museum, 14.45 uur: Laatste van een serie van drie voor drachten door prof. dr. A. D. Fokker, curator van Teylers Fysisch Kabinet, over „Bewegingen van mens en dier". Zaterdag 20 Maart, De Leeuwerik, 20 uur: Toneelavond van de Nederlandse Reis- vereniging. Opgevoerd wordt het blijspel „Het gouden kalf" van Mar. Jansen en Gerard Nielen. Na afloop bal onder lei ding van Jan van Ake. Zaterdag 20 Maart, gebouw St. Bavo, 20 uur: Feestavond ter gelegenheid van het zeven de lustrum van de afdeling Haarlem van de A. J. C. Muziek, volksdans, lekenspel en declamatie. Spreker is drs D. Roemers. Zondag 21 Maart, Rembrandt Theater, 11 uur: Dr. A. F. J. Portielje spreekt bij films van de heer H. C. Verkruysen over pin- guins. zwanen en pelikanen, het broedleven van de condor en over kamelen en lama's. Zondag 21 Maart, Lido Theater, 11 uur: Bij zondere vertoningen van de Franse film „Le Bossu" (De gebochelde) met de ver maarde acteur Pierre Blanchar in de hoofdrol. Dinsdag 23 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" speelt onder regie van Carl Veerhoff het stuk „Vandaag is mor gen" van Herbert Bates. Herhalingen op Woensdag en Donderdag. Dinsdag 23 Maart, Kennemer Lyceum, 20 uur: Vertoning van de kleurenfilm „Hol lands Glorie" voor de afdeling Bloemen- daal van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Woensdag 24 Maart, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Ontspanningsavond van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Vrolijk pro gramma door het cabaretgezelschap „De kleine k" onder leiding van N. Koridon. Woensdag 24 Maart, Kleine Brinkman. 20 uur: Voor leden van het genootschap Ne- derland-Engeland spreekt de heer C. L. Cudworth over ..Similarity between East Anglia and the Netherlands". Donderdag 25 Maart, Rembrandt Theater, 21.15 uur: Voor de Haarlemse Kunstge meenschap wordt de bijzondere film „The Woman in question" van Anthony Asquith naar een scenario van John Cresswel ver toond. In het voorprogramma „The Loon's Necklace". Vrijdag 26 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" spreekt de wereldreiziger Anton Zischka over het onderwerp „De wereld blijft rijk". VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten van de afdeling Haarlem worden gehouden in het Frans Hals museum (ingang Klein Heiligland) en be ginnen om 20 uur. Maandag 22 Maart: Tweede van drie voor drachten met lichtbeelden door de heer A. V. Hartogh over: „Kleur in huis en bij de kleding". Kleurensymboliek en geschie denis, de kleuren in het bedrijfsleven. Dinsdag 23 Maart: „Matthaus Passiön" door Bertus van Lier. Toelichting teneinde mu ziekliefhebbers wegen te tonen, waarlangs men dieper tot de strekking van het werk zal kunnen doordringen. Donderdag 25 Maart, 14 uur: „De kunst schatten van het Frans Halsmuseum". Rondgang met de heer H. P. Baard langs de kunstschatten van het museum, ten einde dieper door te dringen tot de schoon heid daarvan en de ontwikkeling van het visueel vermogen te stimuleren. (Laatste middag). TENTOONSTELLINGEN Het Huis Van Looy: Herdenkingstentoon stelling van werken van Frans Baljon. Opening op Vrijdag 19 Maart door dr. M. Lietaert Peerbolte om 20 uur. Geopend tot en met 12 April van 1012.30 en van 13.30—15 uur. 't Huis met de Kogel: Tentoonstelling van tekeningen van D. Lindeboom. Opening op Zaterdag 20 Maart om 15 uur door mr. L. Ali Cohen. Dagelijks geopend van 1018 uur, uitgezonderd 's Zondags. Tot 11 April. Teylers Museum: Etsen, gravuren en teke ningen van Jacques Callot (15921635). Tot 31 Maart. Het museum is in de winter maanden dagelijks geopend van 11-15 uur, behalve op Maandag, benevens op de ereste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma- Fie Carelsen en Enny Meunier in een scène uit de door Cees Laseur geregisseerde voorstelling van Een dag aan zee" van N. C. Hunter, dat Dinsdag door de Haagse Comedie voor de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva Theater wordt vertoond. nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zon dagen alleen van 1417 uur. Kunsthandel Bier: Derde expositie van Azia tische kunst, onder meer antieke graf figuren. Op werkdagen geopend (Groot Heiligland). Kunsthandel Leffelaar: Expositie van Franse impressies van de Haarlemse schil ders Poppe Damave, Frans Funke, Willem Steyn en Frans Verpoorten. Geopend op werkdagen, uitgezonderd Maandagmorgen. Geref. kerken Beroepen te Valkenswaard H. J. van Duinen, cand. te Wassenaar. Beroepen te Wilnis H. J. van Duinen, cand. te Wassenaar. Examens. De classis Amsterdam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer J. C. Schouten te Amster dam, cand. aan de V.U. Chr. Geref. kerken Beroepen te Gouda, L. Floor te Opper does. Ned. Herv. kerk Beroepen te Wezep C. van den Bosch te Bruchem. Aangenomen naar Katwijk a. d. Rijn (toez.) A. Makkenze te Tienhoven. Geref. gemeenten Beroepen te Hendrik Ido Ambacht M. Blok te Rotterdam-C. ADVERTENTIE vergalt Uw leven. Gij zult j =r verbaasd zijn over de snelle p^en afdoende werking van het - beroemde huidgeneesmiddel 1 LONDEN. In het Lagerhuis, tijdens eene bespreking van het Russiseh-Turk- sche geschil, heeft de heer French inlig- tingen verzocht omtrent de redevoeringen, welke gehouden zijn bij den maaltijd, ter eere van den admiraal Napier gegeven. De heer French heeft Sir Graham bepaal delijk gevraagd of hij, als Eerste Lord der Admiraliteit, den genoemden admiraal de bevoegdheid had verleend, bij het binnen stevenen van de Oostzee, den oorlog aan Rusland te verklaren. Sir Graham heeft den spreker het regt betwist hem vragen te doen -betreffende woorden die aan eenen maaltijd zijn ge sproken. Uit eerbied voor de vergadering was hij niettemin bereid te betuigen, dat de admiraal Napier te kennen had gege ven. te hopen, dat hij, alvorens in de Oostzee te verschijnen, gemagtigd zoude zijn, aan Rusland den oorlog te verklaren. Hij (Sir Graham) had hierop geantwoord, dat ook hij hoopte, dat er alsdan geene redenen zouden bestaan, om dien niet te verklaren. Sir Graham voegde Hieraan loe, dat er nog geen oorlog is verklaard en dat aan den admiraal Napier geen bevel is gegeven, met zijne vloot de Oostzee binnen te stevenen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5