Onderzoek geëist naar „onvergeeflijke fout" Voorlopige standaard-overeenkomst van ziekenfondsen en huisartsen DAVITAMON 0 Critiek van P.v.d.A.- burgemeesters Nederland na de Saar het dichtstbevolkte land De atoomproef van 1 Maart Driehonderd personen werden aan radio-actieve straling blootgesteld Restauratie Beeckesteyn zou weerklank vinden 9 Commissies van toezicht en rechtspraak zullen de uitvoering controleren Een IP voor gezondheid! Neem geregeld Uw Kuikenbroeder gaf zichzelf aan wegens vermeende dierenmishandeling Een 103-jarige in Dreischor Deventer vergiftigingszaak in hoger beroep Prof. van Hoogstraten zeventig jaar Leeftijdsgrens en pensioen voor notarissen Eind van florerende Japanse tonijn visserij Kamerlid stelt vragen over melksanering Raad gewilliger dan B. en W. Soepele toepassing van Zondagswet in Zandvoort Richard Pape huldigde posthuum zijn redders Recordproductie Van Gelder Zonen Vluchtelingenhelper of oplichter? VRIJDAG 19 MAART 1954 De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen mededeling gedaan van de inhoud van de voorlopige standaard-overeenkomst tussen ziekenfonds en huisartsen, waarvan de tekst, vastgesteld in overleg tussen de or ganisaties der fondsen en de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, door de Ziekenfondsraad is goedgekeurd. Een tus sen een fonds en een huisarts gesloten in dividuele overeenkomst zal als zij gelijk luidend is aan de voorlopige standaard overeenkomst, worden geacht door de raad te zijn goedgekeurd. De in Februari gepubliceerde voorlopige honoreringsrege ling voor huisartsen, die aan algemene ziekenfondsen medwerking verlenen, maakt een onderdeel uit van deze voorlopige standaard-overeenkomst. Deze bevat een algemene regeling van de rechten en ver plichtingen van fondsen en huisartsen. Er zuilen regionale commissies van toe zicht worden ingesteld, die een goede ver standhouding moeten bevorderen tussen fondsen en medewerkers, tussen fondsen onderling en tussen medewerkers onder ling. Met medewerkers worden bedoeld huisartsen, specialisten, tandartsen en apo thekers. Het is namelijk de bedoeling, dat die commissies zullen worden betrokken bij standaard-overeenkomsten, welke de fondsen ook met specialisten, tandartsen en apothekers zullen sluiten. De commis sies moeten voorts in gevallen, in de voor lopige standaardovereenkomst genoemd, beslissingen en maatregelen nemen. Een in te stellen centrale commissie van toezicht heeft tot taak, het werk der re gionale commissies te coördineren, ingeval van moeilijkheden bij de uitvoering van de overeenkomsten overleg te plegen en eventueel voorstellen tot verbetering te doen. De regionale commissies van toezicht be staan uit vertegenwoordigers van in het ressort werkende fondsen en van elke groep medewerkers, de centrale commissie uit vertegenwoordigers van de organisaties van fondsen en medewerkers. De fondsen hebben in die commissies evenveel ver tegenwoordigers als de groepen medewer kers gezamenlijk. De commissies kunnen bijvoorbeeld richtlijnen geven ten aanzien van redelijke eisen, waaraan wacht- en behandelings kamers van huisartsen moeten voldoen. Ook houden zij toezicht op het aantal ver wijzingen van huisarts naar specialist. ADVERTENTIE het ideale vitamine-preparaat tyjij 0RGAN0N-0SS Een niet alledaagse zaak is Donderdag voor het Arnhemse hof behandeld. Daarbij deed zich het merkwaardige feit voor dat de procureur-generaal bewijzen trachtte aan te voeren die vrijspraak zouden kun nen bewerkstelligen, terwijl de verdachte en zijn raadsman al het mogelijke deden om een veroordeling te krijgen. Het ging hier om het „leewieken" van kuikens. De verdachte R., kuikenbroeder te Gene (Epe), had zo'n tegenzin tegen dat leewieken, dat hij zichzelf had aangeklaagd bij de politie wegens dierenmishandeling. Hij ging daartoe over omdat er steeds meer vraag is naar geleewiekte kuikens (dat zijn kuikens bij welke een vleugelspier met een gloeiende electrische draad zo danig is verschroeid dat de vleugel niet meer groeit). Zij behoeven dan later niet meer periodiek gekortwiekt te worden en kunnen niet wegvliegen. Hij stond nu in hoger beroep terecht wegens het „zonder redelijk doel opzette lijk aan een dier pijn of letsel veroorzaken". Verdachte zei, dat volgens zijn oordeel de beestjes ontzettend veel pijn lijden. Ook later blijft de verminkte vleugel pijnlijk. Een deskundige van de Pluimveecentrale verklaarde echter dat het leewieken een grote besparing aan omheiningskosten geeft. Het snoeien geschiedt volgens deze deskundige nagenoeg pijnloos. Het gebeurt meestal vlak na het sexen. De procureur-generaal zei in zijn requi sitoir dat het er niet om gaat of leewieken valt onder de algemene delictfiguur van de wet op de dierenmishandeling. Aan te nemen was volgens hem, dat er van pijn geen sprake is. Hij baseerde zich op het oordeel dat het verhogen van de handels waarde een „redelijk doel" is. Soortgelijke gevallen zijn het couperen van paarden- en hondenstaarten. Het kuiken is na het leewieken geen wrak, het mist alleen een stukje vleugel. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de Zutphense recht bank, die verdachte van het ten laste ge legde had vrijgesproken. Uitspraak over 14 dagen. Zeelands oudste ingezetene, Jan Kip te Dreischor, heeft gisteren zijn 103de ver jaardag gevierd. Hij verricht nog dagelijks zijn arbeid in het kleine boerenbedrijfje van zijn dochter. Hij ontving vele geschenken, gelukwen sen en telegrammen, waaronder een van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Ook de burgemeester kwam ge lukwensen en vertelde, dat Kip thans op een na de oudste man in Nederland is en dat vier vrouwen nog ouder zijn dan hij. Het aantal 100-jarigen en ouderen in Ne derland bedraagt thans veertig. De huisarts is verplicht rekening te hou den met de ter plaatse geldende lijst van soorten en hoeveelheden genees- en ver band-middelen, welke voor rekening van een fonds worden verstrekt. Indien zo'n lijst in een bepaalde plaats niet bestaat, geldt daar de algemene lijst, welke voor het gehele land is vastgesteld. Het fonds van zijn kant zal, mede door voorlichting, de medewerking van verzekerden aan het betrachten van zui nigheid zoveel mogelijk bevorderen. Rechtspraak In overleg tussen de fondsen-organisa ties en de artsen-organisatie worden voorts regionale rechtspraak-commissies en een centrale rechtspraak-commissie ingesteld, met paritaire samenstelling. In alle bij de uitvoering van de overeenkomsten gerezen geschillen, welke niet in minnelijk overleg kunnen worden opgelost, doen de regio nale commissies in eerste aanleg, en de centrale commissie in hoogste ressort, een bindende uitspraak. Tegenover fondsen en artsen kunnen deze commissies sancties toepassen, bestaande uit herstel van gedaan onrecht, berisping en boete; tegenover fondsen bovendien uit het doen van een voorstel aan de centrale commissie van toezicht tot correctie van het fonds en tegenover artsen bovendien uit verbod van inschrijving van verzekerden op naam van de huisarts gedurende ten hoogste een jaar en uit ontbinding van alle overeenkomsten tussen huisarts en fondsen. Fonds en huisarts kunnen in onderling overleg als aanhangsel van de voorlopige overeenkomst een aanvullende regeling maken, verband houdende met plaatselijke omstandigheden. De organisaties der fondsen en de lande lijke huisartsen-vereniging van de Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst zullen nog bestaande wensen op korte ter mijn bespreken en stellen zich voor, dat in elk geval in 1954 de voorlopige standaard overeenkomst door een definitieve zal worden vervangen. „Ambtenaren en commissies bedreigen gemeentelijke autonomie" De burgemeesters die lid zijn van de Partij van de Arbeid hebben in Amersfoort vergaderd ter bespreking van twee pro blemen: de gemeentelijke autonomie en het politievraagstuk. Mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, schetste het gevaar, dat de democratie bedreigt van de zijde der tech nocratie. Hij achtte het bepaaldelijk on juist dat besluiten van de provincie en/of gemeente in feite onderworpen zijn aan de goedkeuring van ambtenaren of commis sies die officieel slechts een adviserende taak hebben. De heer W. TttfTmassen, burgemeester van Zaandam, refereerde over het politie vraagstuk. Om de politie in de kleine ge meenten toch de beschikking te geven over een goede apparatuur, bekwaam personeel en specialisten voor bepaalde werkzaam heden, gaf hij in overweging zulke ge meenten te verenigen in een politiekring, op basis van de wet Gemeenschappelijke Regeling 1950. Een en ander zou een wij ziging kunnen vormen van het concept politiewet van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, die in het algemeen de instemming der vergadering had. 320 mensen op een vierkante km, tegen één in A ustralié In de laatste twintig jaar is de wereld bevolking toegenomen met ongeveer een half milliard mensen, ofwel met een kwart van de wereldbevolking in 1930. Medio 1952 werd het totale aantal wereldbewo ners geschat op 2.469 millioen, en de be- volkingsdicht op 18 per vierkante kilo meter. Ruim de helft van de wereldbevol king (1307 millioen) leeft in Azië en bijna een zesde (399 millioen) in Europa. De bevolkingsdichtheid in Europa is 81 in woners per vierkante kilometer, zo blijkt uit het statistisch jaarboek 1953 van de UNO. Dit jaarboek vermeldt verder, dat Hong kong de dichtstbevolkte plaats ter wereld is met 2221 inwoners per km2. Daarna volgt de Saar met 376, en dan Nederland met 320 inwoners per km2.'Engeland en Wales volgen met 291 en België met 285. De derde Beneluxpartner Luxemburg, heeft „slechts" 117 inwoners per vierkante kilometer, doch dit is altijd nog bijna zes maal zoveel als de Verenigde Staten met 20. In Nieuw-Guinea met 2 inwoners per vierkante kilometer is de bevolkingsdicht heid nog twee maal zo groot als in de beide belangrijke immigratielanden, Canada en Australië, waar men slechts één inwoner per vierkante kilometer, tegenkomt. Straf gelijk aan voorarrest gevraagd tegen zestigjarige verdachte In hoger beroep heeft het Arnhemse Gerechtshof Donderdag de zaak voortgezet tegen de zestigjarige mevrouw G. ter H. uit Deventer, die verdacht wordt van po ging tot doodslag door vergif (rodent) in het eten van haar man te doen. De recht bank te Zutphen had de vrouw vrijgespro ken. De procureur-generaal van het Arn hemse Hof had op 17 December twee jaar gevangenisstraf geëist. De zaak- werd toen aangehouden voor het inwinnen van een tweede psychiatrisch rapport. Dit lag thans ter tafel en concludeerde dat ver dachte ten tijde van het haar aangewreven misdrijf minder toerekeningsvatbaar was. De procureur-generaal eiste zeven maan den gevangenisstraf met aftrek, zijnde de tijd welke de verdachte in voorarrest heeft doorgebracht. Weliswaar, zo zei de procu reur-generaal, moet de vrouw de bedoeling hebben gehad haar man te vergiftigen, maar hij wilde rekening houden met haar leeftijd, haar lichamelijke toestand en het weinige geluk dat deze vrouw in haar leven heeft gekend. Uitspraak over 14 dagen. De in Utrecht geboren dirigent professor dir. Willem van Hoogstraten is vandaag in Stuttgart zeventig jaar geworden. Hij is sedert 1949 dirigent van de Stuttgarter Ph i 1 h ar mon iker. Van Hoogstraten studeerde in Keulen, Praag en Parijs en begon zijn carrière daarna als violist van het bekende Keulse Guerzenich-orkest. Hij was in 1920 gast- dirigent van het Philharmonisch Orkest van New York en later van het sympho- nie-orkest van Portland in Oregon. Na 1939 was Van Hoogstraten werkzaam aan het Mozarteum in Salzburg. Minister houdt vast aan zijn voorstellen Nadat de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer de memorie van ant woord van de minister van Justitie en de nota van wijzigingen inzake het wetsont werp tot invoering van een leeftijdsgrens voor het notarisambt en oprichting van een notarieel pensioenfonds had bestudeerd, heeft zij met de minister van Justitie over een aantal punten mondeling overleg ge pleegd. Aan het verslag van dit overleg is het volgende ontleend: Het algemeen belang, zo meende de minister, eist het treffen van een regeling, waardoor notarissen, die te oud geworden zijn om hun werk naar behoren te verrichten, worden ver vangen door jongeren. De enige methode daartoe is het stellen van een algemene leeftijdsgrens. Het algemeen belang brengt eveneens mede, dat er een pensioenrege ling komt. De minister kon volstrekt niet inzien, dat de staat het pensioen voor de genen die thans ontslagen zullen moeten worden, voor zijn rekening zal moeten nemen. Uit de commissie werd voorts gevraagd, of de minister niet erkende, dat het doen dragen van de pensioenlasten voor de „back service" door de jongeren neerkomt op een soort van belasting. De minister antwoordde, dat er hier naar zijn oordeel van een speciale belasting geen sprake is. De gehele regeling berust op de gedachte van een onderlinge solida riteit in het notariaat. Tegenover de las ten, welke op de jongeren gelegd worden, staan trouwens ook wel degelijk lusten. Tenslotte werd nog de mogelijkheid ge opperd om door een verlenging van de overgangstermijn aan de financiële moei lijkheden van degenen, die ontslagen zul len worden, tegemoet te komen. De minister stond ook tegenover deze gedachte afwijzend. Hij vestigde er voorts de aandacht op, dat het in het belang van de meer dan 70- jarige notarissen is, de overgangstermijn langer te maken, doch dat het belang van de candidaat-notarissen juist het omge keerde zou eisen. Technisch is het voorzien in de te verwachten vacatures zeker moge lijk. De, oudste klasse van candidaten, die thans aan de beurt zijn om tot notaris be noemd te worden, is op het ogenblik onge veer 25 jaar als candidaat werkzaam ge weest. Men heeft voor de opschuiving dus ongeveer 25 „lichtingen" beschikbaar. De minister achtte tenslotte vrijstelling van een gedeelte van het notarieel inko men voor de premiebetaling niet wense lijk. WASHINGTON, (AFP) Donderdag hebben de Amerikaanse afgevaardigden Meivin Price (democraat) en James van Zandt (republikein) de eis gesteld, dat zo spoedig mogelijk een onderzoek wordt in gesteld om de verantwoordelijkheid vast te stellen voor de omstandigheid, dat bijna 300 personen, onder wie 23 Japanse vis sers en 28 Amerikaanse waarnemers, zijn aangetast door radio-activiteit veroorzaakt door de onlangs op de Marshall-eilanden genomen atoom-proef. De twee afgevaardigden, die lid zijn van de Commissie van het Huis voor Atoom energie, zeiden, dat de tot dusver verstrek te gegevens aantoonden, dat de deskundi gen, die de draagwijdte van de ontploffing moesten berekenen, „een onvergeeflijke fout" hadden gemaakt. Reuter verneemt uit Tokio: Ambtenaren van de Japanse dienst voor openbaar wel zijn hebben medegedeeld dat bij negen uit de Stille Oceaan in Japanse havens teruggekeerde vissersvaartuigen sporen van radio-activiteit zijn ontdekt. De radio activiteit was echter niet erg genoeg om schadelijk te zijn en de bemanningen ver toonden geen ziektesporen. Maar er bleek zelfs een schip, dat op meer dan duizend mijl van de ontploffing verwijderd was, in geringe mate radio-actief zijn. Inmiddels verbreidt de vrees voor „radio actief besmette vissen" zich door het land. De Japanse huisvrouwen wilden de anders gezochte tonijn niet kopen ook niet toen zij door de vishandelaren voor de helft van de normale prijs werden aangeboden. De uit het Zuidelijke gedeelte van de Stille Oceaan in Japanse havens terugge keerde vissersboten mogen hun vangst, in afwachting van een onderzoek, niet lossen. In de midden-Japanse provincie Foekoei hebben naar schatting minstens zeshon derd personen van de besmette vangst van het eerste Japanse vissersvaartuig, dat nadelige gevolgen van de waterstofbom ontploffing heeft ondervonden, gegeten. Hun is verzocht zich voor een medisch on derzoek te melden. De leiding van de To- kiose centrale vismarkt heeft besloten een geigèr-apparaat voor de opsporing van door radio-activiteit besmette vissen aan te schaffen. Toestand onveranderd De toestand van de 23 opvarenden van het besmette vaartuig, de „Fukurye Ma- roe", is onveranderd. De behandelende ge neesheer, dr. Tsoezoeki van het zieken huis, dat verbonden is aan de universiteit van Tokio, verklaarde dat de betrokkenen aan een ander soort radio-activiteit bloot- Een Berlijnse mode-ontwerper had schoon genoeg van de traditionele herenkleding en is met totaal afwijkende modellen voor de dag gekomen. Van links naar rechts: een rood brocaat vest met een sterrenpatroon, een hel-gcel flanellen vest en een zwart-zijden vest met helderwitte strepen. Het Tweede Kamerlid prof. Lemaire (K.N.P.) heeft de minister vain Economi sche Zaken gevraagd of de minister ken nis heeft genomen van de wrevel en on rust, welke de mclksaneringsovereenkom- sten in verscheidene plaatsen onder de melkhandelaren en het publiek hebben gewekt en of de ondernemersovereenkom sten, zoals die blijkbaar te Dordrecht, Utrecht, in de bollenstreek en in het West- land tot stand ziin gebracht, niet in strijd zijn met de beginselen van de Vestigings wet en met eisen van een gezonde mede dinging en met die van het algemeen be lang. Prof. Lemaire vraagt voorts of de mi nister overweegt gebruik te maken van de hem volgens het Kartelbesluit en de wet Schorsing Bedrijfsregelingen toekomende bevoegdheden om deze ondernemersover eenkomsten te schorsen of onverbindend te verklaren. Naar wij vernemen zou Velscns raad, voorzover hij in de commissie het pro bleem rond de restauratie van het buiten „Beeckesteyn"heeft behandeld, in principe verder willen gaan dan het college van Burgemeester en Wethouders. Waaruit dus zou blijken, dat de restauratie van het oude Velsense buiten, die blijkens een rap port van een daartoe ingestelde commissie nodig en mogelijk is, in de raad weerklank heeft gevonden. Ten raadhuize weinste men ons op dit bericht geen commentaar te verstrekken. Het meest fitale in de situatie is, naai' het oordeel van deskundigen, dat deze zaak steeds wordt uitgesteld: het buiten vervalt elke dag meer. gesteld zijn geweest dan de slachtoffers van de in de Tweede Wereldoorlog op Hirosjima en Nagasaki uitgeworpen atoombommen. Zo hadden laatstgenoemden brandwon den opgelopen door de ontwikkelde reus achtige hitte, terwijl de brandwonden der vissers waren veroorzaakt door contact met radio-actieve stoffen. Een ander verschil is, dat zich bij de atoombomslachtoffers van Hirosjima en Nagasaki onmiddellijk ziekteverschijnse len vertoonden, terwijl zich bij de vissers pas drie of vier dagen na het in aanra king komen met radio-actief besmette deeltjes symptomen van ongesteldheid openbaarden. Dr. Tsoezoeki besloot met de mededeling dat de vissers worden behandeld met een kortgeleden gevonden geneesmiddel dat, naar hij hoopt, de uitwerking der radio activiteit teniet zal doen. Het lijkt zeer zeker, zeiden de atoom deskundigen, dat de explosie van 1 Maart de Bikini-lagune voor vele jaren „ver giftigd" heeft. Vis, die zich op het rif voedt, zal waar schijnlijk radio-activiteit opnemen in hoe veelheden, die deze vis zeer gevaarlijk zou maken als voedsel voor de mens. Visserij autoriteiten maken zich zorgen dat de Ja panse tonijnvisgronden verplaatst zullen moeten worden tenzij de Amerikanen de plaats, waar zij hun kernenergie-proeven houden veranderen. In Japan is ernstige vrees gewekt, dat toekomstige experimenten met waterstof bommen wel eens het einde van de Japanse tonijnenvisserij in de Stille Oceaan zouden kunnen betekenen. Als gemeenteraad accoord gaat: In een uitvoerig voorstel hebben B. en W. van Zandvoort de raadsleden in het kort doel en streven van de nieuwe Zondagswet uiteengezet, er daarna op wijzend, dat de artikelen 3 en 4 van deze verordening voor een gemeente met een structuur als Zand voort ongetwijfeld van betekenis zijn. Artikel 3 verbiedt namelijk op Zon- en feestdagen zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken, dat op een afstand van meer dan 200 meter van het punt van verwek king hoorbaar is. En volgens artikel 4 is het verboden op deze dagen openbare verma kelijkheden te houden. In beide gevallen kan de burgemeester na 13 uur ontheffing verlenen. De mogelijkheid blijft echter, dat indien de raad daartoe regels heeft vastgesteld, ontheffing zowel voor als na 13 uur door de burgemeester mogelijk zal zijn. B. en W. wijzen er op, dat de rechter nog wel eens te hulp zal moeten worden ge roepen, onder meer ten aanzien van de be grippen „openbare vermakelijkheid" en „het verwekken van gerucht." Het zal vol gens B. en W. nog een open vraag blijven, of de rechter ook een auto-, motor- of wie lerwedstrijd op het circuit als een openbare vermakelijkheid in de zin van de Zondags wet zal aanmerken, terwijl ook de juris prudentie van de i-echter zal moeten leren, in hoeverre een kermis of een auto- en motor wedstrijd moet worden beschouwd als een oorzaak van het zonder strikte noodzakelijkheid verwekken van gerucht, op een afstand van meer dan 200 meter hoorbaar. Met het oog op het naderend zomerseizoen achten B. en W. voor Zand voort een regeling echter noodzakelijk en hoewel het college de doelstelling der Zon dagswet ten zeerste toejuicht en deze ook in Zandvoort zoveel mogelijk tot haar recht wil laten komen, is men van oordeel, dat het bijzonder karakter der gemeente als een der drukst bezochte badplaatsen van ons land, het noodzakelijk maakt, op enkele punten zodanige regels te stellen, dat de mogelijkheid wordt geopend om voor Zand voort tot een soepeler regeling te komen. Men acht het daarom gewenst, de burge meester de bevoegdheid te verlenen om voor die tijd na 13 uur ontheffing toe te kennen van het verbod om op Zondag zon der strikte noodzaak gerucht te verwekken, dat op 200 meter afstand hoorbaar is en eenzelfde bevoegdheid te verlenen met be trekking tot de openbare vermakelijkheden te houden tussen 12 en 13 uur. B. en W. stellen de raad voor, deze aan vullende verordeningen voor Zandvoort vast te stellen en verzekeren tenslotte de raad, nieuwe voorstellen te zullen indienen, wanneer de practijk, of een jurisprudentie van de rechter daartoe aanleiding zou geven. De Britse oud-oorlogsvlieger Richard Pape heeft in Sleenderen een bronzen pla quette neergelegd bij het monument voor de in de oorlog gefusilleerde Bernard Bes- selink en Jan Agterkamp, die hem en de bommenrichter William Moir hadden gehol pen na een noodlanding in 1941 nabij Hen gelo. Enkele weken later werden Besselink en Agterkamp door de Duitsers gearres teerd. Twee maanden daarna werden zij in de duinen te Bloemendaal gefusilleerd. In Steenderen is voor hen een eenvoudig ge denkteken opgericht. Richard Pape legde daar gisteren een plaquette neer met het opschrift „In dankbare herinnering aan Bernard Besselink en Jan Agterkamp. Er is geen beter bewijs om zijn liefde, trouw en vriendschap te tonen dan zijn leven te offeren voor zijn vaderland en zijn vrien den. Richard Pape en William Moir van de Royal Air Force." Pape werd in het gemeentehuis van Steenderen ontvangen en toegesproken door burgemeester Heersink en door bur gemeester Van Hoogstraten van Hengelo, die hem namens de Koningin de in 1946 ingestelde .Medal of Thankfulness of the Dutch People" op de borst speldde. Omvangrijke investering op het programma In het jaarverslag van de Papierfabrie ken Van Gelder Zonen N.V. wordt mede gedeeld dat door uitbreidingen en verbete ringen de in 1951 behaalde hoogste pro ductie van 177.000 ton ruimschoots kon worden overschreden. Na de daling in 1952 tot 168.000 ton werd in 1953 189.500 ton papier geproduceerd.Een der cellulose- fabrieken is een deel van het jaar buiten bedrijf geweest, omdat het tijdelijk econo mischer was sommige soorten cellulose uit Scandinavië en Finland te betrekken. Het prijspeil van de fabrikaten bleef in het binnenland vrij stabiel. Alleen de prij zen van courantenpapier en enkele andere papiersoorten werden door een geringe verhoging enigermate aangepast aan het prijspeil op de wereldmarkt. Er kon opnieuw een grotere hoeveelheid papier worden uitgevoerd, een belangrijk deel naar de Benelux-partners. België ex porteert in ruime mate papier naar Neder land. Voor de komende jaren staan nog omvangrijke investeringen op het pro gramma. In Velsen dienen twee klei nere courantenpapiermachines te wor den vervangen. Besloten is één ma chine met een grotere capaciteit te be stellen. Ook de houtslijpfabriek dient te worden uitgebreid. Na de in ge bruikneming in 1956 zal de couranten- papierproductie dan geleidelijk met circa 15 percent kunnen stijgen. De directie acht een verdergaande ver betering van het fiscale klimaat noodzake lijk. De in 1953 in werking getreden maat regelen ziet zij slechts als een eerste stap in de goede richting. Aangedrongen wordt op de herziening van het fiscale winstbe grip. Aan de liquiditeitspositie, die thans gunstig is, zullen zware eisen wordten ge steld. Verwacht wordt dat de investerin gen vooralsnog uit eigen middelen gefi nancierd kunnen worden. De exploitatierekening beloopt ƒ19.943.774. Na afschrijving ad 9.2 millioen 8,7 millioen), reservering voor diverse belan gen van 5 millioen (onveranderd) kan een dividend van 12 percent op de prefe rente en gewone aandelen worden voor gesteld (vorig jaar beide 9 percent). Testpiloot Joe Lynch van de North American Aviation vliegtuigfabrieken, die met Prins Bernhard in een straalvliegtuig de geluidsbarrière doorbrak, is dodelijk verongelukt. Een foto van Joe Lynch nadat hij zijn vlucht met de Koninklijke gast had voltooid. Een meisje van negentien maanden van een familie in de P. C. Hooftstraat te Am sterdam. dat in een ..tuigje" in haar bedje was vastgebonden, is Woensdagavond na zich in de banden verward te hebben door ver stikking om het leven gekomen. Tien maanden geëist tegen vertegenwoordiger Diverse fabrikanten, makelaars en pro curatiehouders in de omgeving van Amers foort, Zeist en Hilversum hebben in de af gelopen herfst bedragen variërend van 10.tot 50.afgestaan aan een 30- jarige vertegenwoordiger uit Amersfoort, die hen brieven had geschreven op papier, dat bedrukt was met het briefhoofd: „Ver eniging ter hulpverlening aan vluchtelin gen uit Oost-Europa i.o." Thans is tegen deze vertegenwoordiger door de officier bij de Amsterdamse rechtbank 10 maanden met aftrek van de 3 maanden voorarrest geëist wegens oplichting. De twee letters i.o. in het briefhoofd beteken den namelijk „in oprichting" en bovendien bleek dat de man de ingezamelde gelden voor het grootste deel te eigen bate waren besteed. „Ik kreeg de indruk, dat hij in zijn vrije tijd uit sypathie voor het lot van Oost- Europese vluchtelingen op onbaatzuchtige wijze geld inzamelde en zich daanwer nogal druk maakte," vertelde een der ge dupeerde getuigen. „Ik had helemaal geen slechte bedoelin gen," verweerde de verdachte zich. „Ik hoopte een bloeiende vereniging tot hulp aan vluchtelingen in het leven te roepen, waaruit ik zelf als bezoldigd secretaris een inkomen zou kunnen krijgen. Maar ik was er nog maar net mee begonnen toen ik ge arresteerd werd. Dat een groot deel van de gecollecteerde gelden, zoals ik die in mijn kasboek had ingeschreven, toen niet aan wezig was, kwam omdat in het begin zo'n zaak moeilijk is te financieren en ik uiter aard hoge onkosten had." Op zijn strafblad stond één veroordeling, eveneens wegens oplichting, gepleegd in 1948. De officier van justitie noemde de ver tegenwoordiger in zijn requisitoir een „illusionist", die zelf helemaal niet meer kan zien, wanneer hij de grens van het toelaatbare overschrijdt. Hij vroeg 10 maanden met aftrek met de aanbeveling dat de verdachte die tijd in een observatie kliniek te Utrecht te doen doorbrengen „waar men misschien uit hem nog een be hoorlijk mens kan maken." De raadsvrouwe bestreed de dagvaar ding met juridische argumenten en con cludeerde tot vrijspraak. Een verzoek van de verdachte, onmid dellijk in vrijheid te worden gesteld, werd niet ingewilligd. Uitspraak op 1 ApriL

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9