V.P.R.O. prepareert plan voor nationale omroep Zie Boven Lente, Zondagmorgen 4.54 uur Boekenweek 1954 in Haarlem Rusland waarschuwt Turkije voor pact met Pakistan Fa E. de Graaff Radio Moors Ruim 33.000 bezoeksters Anti-Britse betoging op Rhodos Blokvorming juist nu internationale ontspanning wordt nagestreefd" gr 1 mmmmmm Thans 117.000 leden gepasseerd Indeling waterpolo- competitie 1954 Van Steenbergen eerste in Milaan-San Remo ZATERDAG 20 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 „Tussen de regels" en Buiten het boekje" Schadevergoeding aan nazi-slachtoffers Duinbrand in Overveen West Indië 681 voor 8, Engeland 130 voor 1 Biljarten Om de Wilhelminabeker Steffers op zevende plaats in Apeldoorn Volgende week groot volleybalprogramma mm Nationaal programma Oud plan weer actueel Aantal deelnemende clubs zveer groter Van Breenen - dertiende e.a. - eerste Nederlander Koningin naar opening Boekenweek 1954 De Boekverkopersvereniging voor Haar lem en omstreken had aanvankelijk het voornemen gedurende de gehele Boeken week 1954 avondbijeenkomsten met allerlei programma's in het culturele- centrum „De Vleeshal" te geven. Aangezien er geduren de een groot gedeelte daarvan een mode show plaats heeft, moest men van dit voornemen afzien, althans voor het grootste gedeelte. Wel worden in De Vleeshal de openingsavond (op Vrijdag 26 Maart) en een daaropvolgende litteraire feestavond gehouden. De „Haarlemse" Boekenweek wordt ge opend met een toespraak door burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers, waarna de Haagse voordrachtkunstenaar Albert Vogel het verhaal „De Vlinder" van Anton P. Tsjechov, in de vertaling van Aleida G. Schot, vertelt. Deze voordracht werd reeds gisteren in ons blad naar aanleiding van het optreden van Albert Vogel voor de culturele kring 't Helm in Zandvoort met veel waardering besproken. Muzikale medewerking wordt verleend door de flui tist Frans Vester en de pianiste Miep van Luin. Op Zaterdag 27 Maart heeft, eveneens in De Vleeshal, de uitvoering van een feeste lijk programma onder het motto „Tussen de regels" plaats. Voor de pauze vertelt Johan Violet een verhaal van Franz Kafka, ingeleid door citerspel van Dominika Loss, waarna Georgette Hagedoorn, begeleid door Pierre Verdonck, een keuze uit haar répertoire ten gehore brengt, gewijd aan „De dichters van het chanson". Na de pauze vertonen leerlingen van de Acade mie voor dramatische kunst „De Toneel school" uit Amsterdam onder regie van Erik Vos het blijspel in één bedrijf „De brief van Don Juan" van Luisa Treves in een speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigd décor. Voor wie na afloop van deze trilogie van epiek, lyriek en drama tiek nog niet direct naar huis wil, gaat Jan de Cler aan de hand vgn de lichte muze „Buiten het boekje". In de Kroonzaal van restaurant Brink- mann wordt de plaatselijke viering van de Boekenweek voortgezet op Dinsdag 30 Maart met het programma „Dichters lezen uit eigen werk". De medewerkenden aan deze avond zijn Harriet Laurey, Ellen Warmond, Remco Campert, Guillaume van der Graft, W. J. van der Molen en Nico Verhoeven, die worden ingeleid door Ad den Besten, samensteller van de Windroos serie. Onder auspiciën van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek wordt op Donder dag 1 April, eveneens in de Kroonzaal van Brinkmann, een bijeenkomst gehouden, waarop een veelzijdig samengesteld college van specialisten alle mogelijke vragen zal beantwoorden, die door de aanwezigen kunnen worden gesteld op het gebied van litteratuur, bibliotheekwezen en uitgeverij. Het „forum" wordt gevormd door de heren P. G. M. Coebergh (boekverkoper), H. L. ADVERTENTIE Zij berijdt nog steeds een SNEL BETROUWBAAR ZUINIG Hoofdagent voor Haarlem en Omstr.: KONINGINNEWEG 48 HAARLEM - TELEFOON 13609 Berichten, welke onlangs in Nederlandse kranten' zijn verschenen over de uitvaar diging door de Duitse bondsregering van een wet inzake schadeloosstelling van slachtoffers der nationaal-socialistische vervolging, blijken door onvolledigheid tot veel misvattingen aanleiding te hebben ge geven. Op 18 September 1953 heeft de Duitse bondsregering een „Bundeserganzungsge- setz zur Entschadigung für Opfer dei- na- tional-sozialistischen Verfolgung" uitge vaardigd. Van de voorzieningen van deze wet kun nen profiteren alle personen, die in de tijd van 30 Januari 1933 tot 8 Mei 1945 op grond van ras, geloof, politieke overtui ging cf wereldbeschouwing als zodanig hebben te lijden gehad van vervolgings maatregelen, voorzover deze vervolgden althans op 1 Januari 1947 hun vaste woon- of verblijfplaats hadden in het. gebied van de bondsrepubliek Duitsland of van West- Berlijn. Bovendien komen in aanmerking voor een schadeloosstelling familieleden van vervolgden die vóór genoemde datum zijn gestorven en vervolgden die in Duitsland zijn geëmigreerd, gedeporteerd of uitge wezen, mits zij hun laatste vaste woon- of verblijfplaats in Duitsland in het gebied van de huidige bondsrepubliek of West- Berlijn hebben gehad. Als zodanig kan niet worden aangemerkt het verblijf in een ge vangenis, concentratiekamp of werkkamp. In het algemeen komen Nederlandse slachtoffers van het Nazi-regiem dus niet voor een schadeloosstelling in aanmerking. Een schadeloosstelling wordt slechts op aanvraag toegekend. Nederlanders, die menen hiervoor in aanmerking te komen wordt aangeraden zich in verbinding te stellen met een der vertegenwoordigingen van de bondsrepubliek hier te lande. De termijn voor de aanmelding van vorderin gen van rechthebbenden, die buiten Duits land woonachtig zijn, loopt af op 30 Sep tember 1955. Prenen (schrijver-tekenaar, leraar en cri ticus), B. Rijdes (letterkundige) en Nico Verhoeven (dichter en criticus). Ook. de directrice der genoemde leeszaal, mej. Cl. Vinkenburg, maakt deel uit van dit col lege, dat onder voorzitterschap staat van de heer H. W. M. van Run. Tenslotte wordt op Vrijdag 2 April in de Stadsschouwburg een bloemlezing ten tonele gebracht van prestaties uit het In- terscholaire Jeugdtournooi op het gebied van muziek, koorzang, dans, voordracht, toneel en cabaret. De baten van deze cul turele demonstratie komen ten goede aan de actie van het UNESCO-jeugdcentrum te Amsterdam om steun te verlenen aan het onderwijs in de onder-ontwikkelde gebie den. Het is een gecombineerd programma, dat belangstelling verdient. De uitvoeren den zijn leerlingen van de openbare en bijzondere scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs te Haarlem en omgeving. Al met al komt de Boek ver kopersvere niging met een ook door de verscheiden heid aantrekkelijk programma voor de dag. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Haarlems Voorjaarsbetirs gesloten Vrijdagavond om elf uur zijn van de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw de. deuren gesloten. Er was deze laatste avond nog zeer veel belangstelling. Het totaal aantal bezoekers heeft de 33.000 overschreden. Op de laatste dag hebben dus nog ruim drieduizend mensen de voor jaarsbeurs bezocht, want Vrijdagmorgen om halftwaalf was de dertigduizendste bezoeker de ingang van het Krelagehuis gepasseerd. De laatste avond werd de con férence verzorgd door Daan Hooykaas. Het ensemble Eddy Christiani besloot de avond met een eigen potpourri. Nadat de bezoekers de zaal hadden ver laten schaarden de standhouders zich rond het podium. De sluiting geschiedde door de heer H. C. Vermeulen, directeur van de Voorjaarsbeurs. Hij releveerde hoe deze vijfde beurs in de na-oorlogse jaren bijna hét bezoekerstal van 1950, de eerst na oorlogse beurs had 37.000 bezoekers had bereikt. Hij bracht dank aan ruim tien be drijven, die elk jaar op de beurs waren verschenen. Vervolgens werd nog gespro ken door mevrouw A. Hamaker-Willink, presidente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen, die vooral hulde en dank wilde brengen aan de mannen van politie en brandweer, maar ook aan de portiers en controleurs. Tenslotte heeft de heer J. C. van der Kaan, propagandist van de AVRO, aan mevrouw Hamaker en de heer Vermeulen een ge schenk overhandigd als blijk- van waar dering voor het vele werk, dat beiden heb ben verricht. Om even na halftwaalf klonk het Wilhelmus en daarmede behoorde de twaalfde Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw weer tot het verleden. Niet even wel voor allen. Want een uur later werd met de afbraak begonnen. Vrijdagavond omstreeks kwart over zes werden de vrijwilligers van het rayon Overveen van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal door een brandmelding van hun avondeten gehaald. Op het duinterrein achter de villa aan de Lonbar Petrilaan 20 te Overveen woedde een duinbrandje, dat door de brandwachten met zand werd ge blust. De oppervlakte van het verbrande terrein, dat zich ook buiten het terrein van de villa uitbreidde, is ruim vijfhonderd vierkante meter. Vermoed wordt, dat de oorzaak van de brand moet worden gezocht in het wegwerpen van een eindje sigaret of het spelen met lucifers door kinderen. Na ongeveer een half uur was men de brand meester. Onder de aanwezigen be vond zich ook de hoofdinspecteur-korps chef van politie, de heer J. Voerman. De vierde testmatcli- Onder daverende toejuichingen van de toeschouwers zijn de West-Indische bats- lieden op de derde dag van dc vierde test- match tussen West-Indië en Engeland in Port of Spain in het paviljoen teruggekeerd. 681 voor 8 was het hoge totaal, dat zij had den bereikt en dat de aanvoerder van het West-Indische team voldoende vond. om de innings te sluiten. Het was het hoogste totaal ooit door een West-Indisch elftal in test cricket genoteerd. Bovendien betekende de 681 de hoogste score, die EngÜand in de laatste twintig jaar tegen zich gemaakt zag. Clyde Walcott zorgde voor de derde West- Indische century in deze innings met een score van 124 runs. Aan het einde van de derde dag had Engeland het tot 130 voor 1 gebracht. Gisteravond werden in hotel Hof van Hol land in Haarlem de wedstrijden voortgezet om de Wilhelminabeker. Ook deze avond werden de talrijke toeschouwers niet teleur gesteld. De resultaten waren: Doves 139 9 90 15.44 Meijer 300 9 94 33.33 Dit was een zeer aantrekkelijke partij van de twee jeugdige biljarters. Meijer maakte in vier beurten 78, 36. 1, 66 tezamen 181 en Doves 0, 6, 3, 37 tezamen 46. De laatste vijf beurten maakte Doves 1, 1, 90, 0 en 1 tegen Meijer 0, 2, 17, 94 en 6. Verder werd gespeeld: Willemse 300 16 57 18.75 Agema 284 16 94 17.75 Willemse noteerde in deze partij in zes beurten 181 tegen Agema slechts 18. Daarna haalde Agema echter goed op met een serie van 94. maar strandde op een eenvoudige stoot. Willemse maakte de partij uit met een serie van 28, waarna Agema met 40 in de nastoot te maken nog gelijk kon komen. Hij kwam echter niet verder dan 24. De overige partijen waren: Lunenburg 262 27 28 9.70 Monnee 300 27 46 11.11 Van Bekkum 275 Van Rongen 300 24 24 28 34 9.70 12.50 Op de tweede dag van het biljarttournooi in Apeldoorn om het kampioenschap van Nederland klein biljart 38/2 speelde de Haarlemmer Steffers een maal remise en verloor een maal met gering verschil: Boersma 350 24 98 Steffers 350 24 68 14.58 14.58 Van Leeuwen 350 17 127 20.58 Steffers 248 17 59 14.58 Na de tweede dag luidt de stand: m.p. car. brt. h.s. a. gem. Kerkmans 6 1392 65 161 21.41 Van Leeuwen 6 1266 68 127 18.61 De Kleine 4 1268 60 119 21.13 Barzilay 4 1279 61 158 20.96 Vink 4 1184 71 102 16.67 Boersma 3 1360 78 98 17.43 Steffers 3 1082 74 68 14.62 Stalenhoef 2 1100 65 132 16.90 Na een rustperiode van bijna drie weken zullen de volleyballers in het Krelagehuis in Haarlem Maandag- en Woensdagavond hun competitie voortzetten. Maandagavond kunnen de dames van Die Raeckse door een overwinning op PSVH hun kampioenschap met een jaar prolongeren en zich als eerste kampioen van dit seizoen melden. (Aanvang 9 uur). Voorts wordt er in de eerste klasse dames nog gespeeld VeloxOSS en HBC Rapiditas. Ook voor de heren zijn enkele aantrek kelijke wedstrijden vastgesteld, zoals CIOS VCR en PSVH—Die Raeckse, voor PSCB zit er tegen Velox weinig winst in. HaarlemDen Helder Woensdagavond komen de stcdenteams van Den Helder naar Haarlem om in het kader van de afdelingen-competitie van het District Noordholland de Haarlemse teams te ontmoeten. Er is met Den Helder weinig contact geweest zodat wij over het spelpeil weinig kunnen zeggen. De dameswedstrijd begint om 8 uur en de heren vangen aan om 9 uur. Het volledige programma voor Maandag avond luidt: Dames: PSVHDie Raeckse. VeloxOSS, HBC—Rap., Ramplaan—VCR, De Blinkert PSVH 2, Die Raeckse 2—Velox 2. HBC 3— Stampers, De Blinkert 2Die Raeckse 4, LeonidasHVS 3. Heren: PSCB—Velox. PSVH—Die Raeckse, CIOS—VCR, VCR 2—CIOS 3, PSVH 2—De Blinkert, CIOS 2—Sportief, Leonidas—AVC, GiosDie Raeckse 3, HVS 4De Blinkert 2. HVSFlora toumooi 1954 De Haarlemse Volleybalclub HVS houdt Zaterdag 27 Maart in het Krelagehuis het jaarlijkse Floratournooi, dat met een deel name van 68 teams en 120 wedstrijden het grootste tournooi genoemd kan worden dat ooit in Nederland gehouden werd. ATHENE (Reuter). Betogers hebben de ruiten ingeslagen van het Britse consu laat op Rhodos, een van de Dodecanesos, toen aartsbisschop Makarios van Cyprus daar arriveerde, aldus te Athene ontvan gen berichten. Aartsbisschop Makarios is een der leiders van de beweging op Cyprus, die vereniging van deze Britse kolonie met Griekenland eist. Sir Charles Peake, de Britse ambassa deur te Athene, heeft bij de Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken geprotesteerd en zijn voorgenomen bezoek aan de Ioni sche eilanden uitgesteld om zich op de hoogte van de toestand op Rhodos te kun nen houden. De betogers waren zesduizend man sterk. Zij begonnen de ruiten met stenen in te gooien, nadat zij een cordon van vijftig bewapende politiemannen hadden door broken. In Athene hebben tweehonderd studenten Vrijdagavond gedemonstreerd voor het ge bouw van de „Vereniging Griekenland- Groot-Brittannië". Zij zwaaiden met pam fletten en riepen: „Wij willen Cyprus" en „De vereniging moet worden opgeheven". Zij werden door de politie verspreid. De Griekse minister-president, veldmaar schalk Papagos, heeft Vrijdagavond te Athene zijn afkeuring uitgesproken over de betogingen te Rhodos. Hij heeft opdracht gegeven degenen, die er verantwoordelijk voor zijn, te straffen. ADVERTENTIE 99 MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Russische regering heeft de Turkse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd, waarin wordt verklaard dat „het streven, om in het Nabije en Midden-Oosten tot de vorming van een militair blok te komen, de Sovjet- Russisch-Turkse betrekkingen slechts na delig kan beïnvloeden' en dat „Turkije de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van een dergelijk pogen moet dragen". De nota slaat op de voorgenomen sluiting van een Turks-Pakistaans verdrag. Ver klaard wordt dat totstandkoming hiervan „invloed moet hebben op dc nabuurstaten der verdragsluitende partijen". mMm. Binnenkort zal in Den Haag een zogenaamde Cobalt-bomarriveren, bestemd voor het Gemeenteziekenhuis. Het is de grootste kwantiteit radio-actief cobalt dat ooit door het Britse departement voor atoomenergie voor medische doeleinden is verzonden. De kracht van radio-actief cobalt is 200 maal zo sterk als die van radium. Men ziet op de foto een maquette, voorstellende de kelder waar de „bom" zal worden geplaatst. Op een bijeenkomst van het dagelijks bestuur van de Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep met een aantal journalisten heeft de voorzitster, mejuffrouw dr. N. A. Bruining, meegedeeld dat de VPRO Vrij dagmiddag om 16 uur 117.175 leden telde. De laatste uren waren er nog tientallen nieuwe abonné's bijgekomen. De plaats van de V.P.R.O. als omroep C volgens de terminologie van het ontwerp-omroep- wet is dus wel verzekerd, hoewel men zich niet moet vergissen in de betekenis van het absolute ledengetal: het gaat immers om een bepaald percentage vijf procent van het aantal radiobelasting betalende luisteraars en het aantal dierge nen neemt ook dagelijks toe. De omroep verenigingen zullen er dus voor moeten waken, dat hun aandeel daarmee evenre dig blijft. Intussen rijst de vraag wat de VPRO gaat doen met de zendtijd die zij straks meer gaat krijgen dan thans. Immers de kleinste omroepverenigingen krijgen in de C-groep twaalf uur per week, de VPRO heeft er thans vijfeneenhalf. Wanneer het de VPRO mocht gelukken zelfs 7 percent van het aantal radio luisteraars in haar ledenregister te ver enigen dan wordt het aantal zenduren uiteraard weer groter. Het is dus begrijpelijk, dat het bestuur van de VPRO zich ook reeds bezig houdt met de vraag wat het met die toegenomen zendtijd gaat doen. De vice-voorzitter, de heer J. A. de Ko ning, heeft gisteren meegedeeld, dat het de bedoeling is in een belangrijk deel daarvan uiting te geven aan de wens van de VPRO om te kómen tót een nationale om roep. Reeds in het jongste verleden heeft de VPRO ex-van blijk gegeven ook andei-en dan Vrijzinnig-Protestanten gastvrijheid in de aether te verlenen. Niet alleen gebeur de dat in de rubriek „Op bezoek bij an- anderen", maar ook in de algemene be handeling van een bepaald onderwerp, zo als bijvoorbeeld de emancipatie der vrouw. In de laatste klankbeelden en lezingen reeks werd dat onderwerp benaderd van de verscheidene gezichtshoeken uit, zodat bijvoorbeeld ook dr. Jan Schouten zijn zienswijze op dat vraagstuk kon geven. Het is de bedoeling van de VPRO op die weg door te gaan en zo in de praktijk te laten zien hoe men ook onderwerpen waar over verschillende standpunten mogelijk zijn „nationaal ka.n behandelen. Intussen werd ook de noodzaak wel ge veeld om zich eens nader uit te spreken over de vorm waarin men de nationale omroep, die men bij de VPRO voorstaat, zou georganiseerd willen zien. Daarom stelt het bestuur van de VPRO zich voor om in de toekomst zijn gedach ten daarover te formuleren. Uitgangspunt daartoe zou het schema kunnen zijn, dat de predikant-directeur dr. E. D. Spelberg, reeds in 1946 heeft ontworpen en dat sindsdien in het archief is opgeborgen, omdat, het scheen dat de nationale omroep in Nederland toch nooit een schijn van kans zou kregen. De reacties bij het publiek ook bij mensen die volgens maatschappij- en le vensbeschouwing bij andere omroepvereni gingen zouden thuis horen hebben de laatste maanden de hoop doen hei-leven dat de vorming van een nationale omroep toch niet zo onmogelijk behoeft te zijn als altijd wordt aangenomen. Zo kan men het pok kenmerkend vin den, dat bij het twintigtal journalisten dat gistermiddag aan de bespreking met het VPRO-bestuur deelnam en die bladen van uiteenlopende richtingen vertegenwoordi gen geen enkele voorstander van het hui dige stelsel en geen enkele tegenstander Vooruitlopende op de beslissing van de buitengewone algemene vergadering van de KNZB, die op 24 April wordt gehouden en waarin het voorstel om de eerste klasse waterpolo heren van 12 op 18 zeventallen te bi-engen moet worden behandeld, heeft de competitieleider van de KNZB de indeling voor het komende seizoen bekend gemaakt. De hoofdklasse zal bestaan uit: HZ en PC (Den Haag), GZC (Gouda), Haarlem, Meeu wen (Amstei-dam), Mei-wede (Dox-drecht) en SVH (Hillegersberg). De eerste klasse zal (behoudens dus de goedkeui-ing van de vergadering) bestaan uit di-ie afdelingen van 6 clubs: Eerste klasse A: AZ '70 Amstei'dam), DAW (Alkmaai-), HPC (Heemstede). HVGB (Haarlem), Nereus (Zaandijk) en 't IJ (Am sterdam). Eerste klasse B; AZC '82 (Arnhem), Bx-andenbui-g (Bilthoven), Neptunus (Arn hem), Neptunus (Amersfoort), Robben (Hil versum) en UZSC (Utrecht). Eerste klasse C: AZ en PC (Amersfoort), Rotterdam. RZC (Rotterdam), Sleutelstad (Leiden), Zian (Den Haag) en Zwemlust (Utrecht). De eerste klasse dames wordt gevormd dooi" Robben (Hilversum). HZC (Hilver sum), Zian (Den Haag), HDZ (Amsterdam), Merwede (Dordrecht) en ODZ (Rotterdam). De tweede klasse zal bij de dames bestaan uit vier afdelingen van vier en twee afde lingen van vijf clubs. De start van de competitie zal dit keer niet bijzonder vroeg zijn. De eerste wed strijden zullen voor de eerste week van Juni worden vastgesteld. Het aantal clubs, dat aan de bondscompetitie deelneemt, wordt elk jaar groter. Totaal 311 zeventallen zullen in de zomercompetitie van de KNZB uit komen. Het zijn 99 dames- en 212 heren- ploegen. In 1953 bedroeg het totaal 296 (94 dames- en 202 herenzevcntallen). Er wordt in de nota op gewezen dat uit het 19.Februari j.l. uitgegeven gemeen schappelijke Turks-Pakistaanse communi qué onder meer is gebleken dat „het voor nemen bestaat tot uitgebreide Türks-Pa- kistaanse samenwerking, ook op militair gebied". In de nota wordt er de aandacht op ge vestigd dat uit een verklaring, welke 24 Februari door de Turkse minister van Bui tenlandse Zaken in een vergadering der Turkse volksvertegenwoordiging is afge legd, blijkt dat het de bedoeling is andere staten in dit te stichten militaire blok te betrekken, in welk verband het voorgeno men Turks-Pakistaanse verdrag en dit niet ten onrechte wordt beschouwd als de kern voor een in het Nabije en Midden- Oosten te vormen militair blok". De Sovjet-nota vervolgt: „Daar, voor zover bekend, noch Turkije, noch Pakistan worden bedreigd met een aanval, kan een door hen gesloten verdrag niet als verdedi gend worden beschouwd." Voorts wordt gezegd: „De Sovjet-Russische regering heeft er, in haar nota's aan de Turkse re gering van 24 November 1951 en 28 Januari 1952, reeds op gewezen dat pogingen, om in het nabije en Midden-Oosten tot blok vorming te komen, ten doel hebben de in deze gebieden gelegen staten tot bases voor de strijdkrachten van het aggressieve Atlantische Bondgenootschap te maken". „Er dient voorts de aandacht op te wor den gevestigd dat het huidige streven der Turkse regering, dat gericht is op het tot stand komen van een militair blok in het Nabije en Midden-Oosten en in Zuid-Oost- Azië, wordt ondernomen op een tijdstip waarop de Sovjet-Unie en verscheidene andere landen maatregelen nemen om de internationale spanning te verminderen en de betrekkingen tussen de staten onder ling te verbeteren", aldus de nota. Het spreekt vanzelf dat een dergelijk streven der Turkse regering slechts een prikkelende uitwerking kan hebben op de toestand in het Nabije en Midden-Oosten en in Zuid-Oost-Azië. Ook is het van rechtstreekse invloed op de veiligheid der Sovjet-Unie. De Sovjet-Russische regering acht het daarom noodzakelijk er de aandacht van de regering der Turkse republiek op te ves tigen dat een dergelijke politiek slechts schadelijk kan zijn voor de Sovjet-Rus- sisch-Turkse betrekkingen. Door op deze wijze te handelen laadt de Turkse regering verantwoordelijkheid op zich voor de gevolgen, die deze toestand het aanzijn kan geven", aldus de nota. WAGENWEG 29 Telefoon 20518 Wij presenteren in onze salons de nieuwste coif fures, welke na ons reeent bezoek aan „La Mani festation Technique" van het „Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise" met smaak en interesse wor den uitgevoerd LA LIGNE „EN V" Vrouwelijk - Practisch Het nieuwe internationale wielerscizoen is voor België op uitstekende wijze begonnen. Won Impanis vorige week de wedsrtijd ParjjsCóte d'Azur, ook de 45ste wedstrijd MilaanSan Remo de eerste race van het seizoen, die telt voor het klassement Des- grangesColombo leverde een Belgische zege op. Rik van Steenbergen maakte zich in een massale eindsprint 200 meter voor de finish van zijn concurrenten los en ging in 7 uur 10 min. 3 sec. over de 282 kilometer als eerste over de streep. Na diverse, overigens weinig ernstig uit ziende schermutselingen, leek 40 kilometer voor het. eindpunt de strijd werkelijk te gaan ontbranden. Zeven renners trokken er toen tussenuit: Ockers, Van Breenen, For- nara, Nencini, Milano, Crespi en de o-d- wereldkampioen op de weg der amateurs, Filippi. Zij namen 1 min. en 20 seconden winst, maar niet voor lang, want het peloton haalde hen binnen korte tijd terug. Daarna probeerde Gismondi het, wiens voorbeeld gevolgd werd door Coppi, die Koblet de moeilijkheden tussen hem en de Italiaanse bond had men t.dig tot oplossing weten te brengen Van Steenbergen en Geminiani meetrok. I.Iaar voor allen, ook voor de Tour de France-winnaar Louison Bobet, was de vreugde van slechts korte duur. Nogmaals Niettemin ondernam Filippi nogmaals een poging. Remy en Ockers vergezelden hem en gedrieën liepen zij 1 minuut uit. Filippi trachtte tevergeefs zijn twee tegenstanders kwijt te raken, doch zijn moeite was vol komen overbodig. Want in het peloton had den de „azen" het sein to.t de achtervolging gegeven en dat betekende, dat de drie weg lopers enkele minuten later tot de orde ge roepen waren. Voor de- duizenden langs de route en de renners zelf w.as het toen wel duidelijk, dat het op de sprint zou aan komen. Tweehonderd meter voor de finish zette de Belg aan, zo hard, dat hij de enkele meters winst, die hij nam tot op de streep, wist te bewaren. De jeugdige Fransman Anastasi, die tijdens de gehele koers reeds de aandacht op zich gevestigd had, zag zijn onvermoeid werken met een fraaie tweede plaats beloond. Klassement Na een protest van Belgische zijde en de bestudering van een finish-foto, werd in de uitslag een wijziging aangebracht. Stan Ockers werd zesde geklasseerd en de Italiaan Nencini verhuisde naar de dertiende plaats Na deze verandering zag het officiële eind klassement er als volgt uit: 1. Van Steenbergen (Belg.) 7 uur 10 min. 3 sec.; 2. Anastasi (Fr.); 3. Favero (It.); 4. Coppi (It.); 5. Petrucci (It.); 6. Ockers (Belg.); 7. Keteleer (Belg.); 8. Maoni (It.); 9. Milano (It.): 10. Messina (It.); 11. Zam- pini (It.); 12. Koblet (Zwits.); 13. exeaquo een grote groep renners, bij wie onze Hein van Breenen. de Italianen Bartali, Ciancola, De Rossi, Mencini, Filippi, Fornara, Gis mondi en Minardi, de Fransen Bobet, Gau- thier, Geminiani en Remy en de Belgen De Rycke, Rosseel en Schotte, allen in dezelfde tijd als Van Steenbergen. Koningin Juliana heeft het voornemen te kennen gegeven op Vrijdag 26 Maart de officiële openingsavond van de Boekenweek in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage bij te wonen. van de nationale omroep werd aangetrof fen. Wat het plan van de VPRO betreft over de nationale omroep, dat zal waarschijn lijk pas worden gelanceerd, nadat men in een serie lezingen de organisatie van de radio-omroep in andere West-Europese landen zal hebben belicht. Zondagmorgen vroeg be gint de lente, want om 4.54 uur in de ochtend passeert de zon het „punt Ram". Anders ge zegd: op dat tijdstip staat de zon juist lood recht boven de evenaar. Dp het Zuidelijke half rond wordt het herfst, op het Noordelijke half rond lente, aan de Zuid pool valt de zes maan den durende nacht in en aan de Noordpool gloort ie dageraad van een nieuwe dag die een half jaar zal duren. „Punt Ram" is een in deze rubriek nog nooit gebruikte term; wij spreken meestal van lentepunt. Tweeduizend jaar geleden echter stond de zon bij het be gin van de lente altijd in het sterrenbeeld de Ram. De Ram is een van de twaalf sterrenbeelden van de zgn. dierenriem; dat is die grote gordel van sterrenbeelden die het jaarlijkse pad van de zon langs de hemel koepel markeren. Maar geleidelijk-aan is de plaats waar de zon zich bij het begin van de lente bevindt (d.io.z. de plaats waar wij de zon temidden der ster ren zouden zien staan, als de sterren overdag zichtbaar waren) ver schoven. Die verschui ving gaat erg langzaam: slechts één graad in 70 jaar. In één mensenleven valt die verschuiving van het lentepunt dus niet op, maar in twintig eeuwen is zij opgelopen tot een waarde van der tig graden, dat wil dus zeggen het twaalfde deel van de cirkelomtrek die wij de zon jaarlijks zien afleggen. De dierenriem telt twaalf sterrenbeel den en op het ogenblik is het lentepunt dan ook juist één sterrenbeeld opgeschoven: wij zien het niet meer in de rich ting van het sterren beeld Ram maar in die van het naburige ster renbeeld de Vissen. Het wordt echter nog wel „punt Ram" genoemd, voorzover men althans niet van „lentepunt" spreekt. De oorzaak van deze verschuiving vinden wij op aarde. Het be wegen van de sterrenhe mel is een weerspiege ling van de bewegingen die onze aarde uitvoert. En dat zijn er drie. Men kan zic.li die drie het best voorstellen als men denkt aan de bewegin gen van een tol. De tol wentelt om haar as (be weging nummer één), maar al wentelende „loopt zij weg" (bewe ging nummer twee, te vergelijken dus met de beweging van de aarde om de zon) en verder vooral bij het „uittollen" blijkt dat duidelijk! maakt de as van de tol een zwaaiende bewe ging. Datzelfde nu (be weging nummer drie dus) doet ook de as waarom de aarde wen telt. Alleen voltrekt die zwaaiïng de weten schap noemt haar de praecessie zich zeer langzaam: één rondgang duurt 26.000 jaar. Die praecessie, ontdekt reeds door de Griek Hippar- chus, omstreeks 140 voor Christus, heeft dus de verschuiving van het lentepunt op haar gewe ten. Zij zal ook de oor zaak zijn dat over twee duizend jaar de poolster geen Poolster meer is. Pas na 26.000 jaar zal de hemelpool zich weer bevinden op de plaats waar wij nu „stella po- laris" vinden: de uiterste staartster van de Klei ne Beer. G. v. W.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11