Een oude kunst Gretige staalmeesters en zuinige kippen Als het ideaal wordt in de keuken leeft nog in Haarlem Jongensbroekje Goede voeding Neem Blikgroenten Emotionele gebeurtenissen rondom de Effectenbeurs Huishoudelijke tip DIT MAKEN WE ZELF WANDELINGEN LANGS DE WINKELRAMEN Nieuwtjes voor de huisvrouw Niets veranderlijker dan een mam Effecten- en Geldmarkt Lezing over Lapland voor gemeentepersoneel Zij miste opeens CLW*Yrcnreiir» .LrÜLrJl heipao prompte ZATERDAG 20 MAART 1954 O oor de<rO rouw Haarlem herbergt een der weinige schilderessen, die zich nog met de oude kunst van het miniatuurschilderen be zighouden: Mejuffrouw Maria Rompel- man. Vroeger beleefde deze tak van kunst een grote bloei, vooral in Engeland en Frankrijk en dat is eigenlijk geen won der: deze verfijnde uiting van schilder kunst kon nu eenmaal beter gedijen in de hoofse hofsfeer, waarmee de Engelse en Franse koningen zich hadden omge ven, dan in ons land van nuchtere koop lieden en regenten. Dit minutieuse werk kan worden be schouwd als een vervolg op de kunst zinnige arbeid van de monniken in de middeleeuwen: het verluchten van de fraaie boeken in handschrift met voor stellingen, die op de tekst betrekking hadden. Engeland stond wat betreft het miniatuur-schilderen aan de top. Hol bein, die lange tijd aan het hof van Hendrik VIII verbleef, heeft deze blauwbaard met zijn vele koninginnen nogal eens op deze manier vereewigd. Hij had de typische gewoonte deze af beeldingen op de achterkant van speel kaarten aan te brengen, in plaats van, zoals gebruikelijk was, op perkament. In Frankrijk floreerde deze kunst echter eveneens. Miniaturen sierden de medaillons, die voorzien van gouden kettingen aan de adellijke dames ten geschenke werden gegeven. Zij werden ook aangebracht op de middenstukken van armbanden en zelfs op ringen. Het zijn altijd dankbare cadeaux geweest, zelfs voor heren. In de achttiende eeuw kwamen zij veel voor op dozen voor tabak, snuif en sieraden. Iedere keer, wanneer men zo'n voorwerp gebruikte kon men dan een verlangende blik slaan op de beeltenis van de geliefde. In de romantische tijd kwam deze techniek in Nederland ook in trek, maar de uitvinding van de fotografie in de helft van de negentiende eeuw maakte er langzamerhand een einde aan. Heel wat beroemde meesters uit vroe ger tijd begonnen hun carrière met het schilderen van miniaturen. Indertijd werd dit als kunstuiting niet hoog aan geslagen - geheel ten onrechte. Deze techniek is immers moeilijker dan het schilderen op gewoon formaat. Tegenwoordig zijn er nog maar weinig schilders die deze kunst beoefenen. Slechts een enkeling kan er het geduld en de liefde voor opbrengen. Met een van hen, Maria Rompelman, ben ik eens over dit mooie werk gaan praten. Haar atelier bevindt zich in het oudste gedeelte van Haarlem, de Omvalspoort, tussen het Groot en Klein Heiligland. Terwijl ik de koffie drink, die ze mij gastvrij heeft voorgezet, laat ik mijn ogen door de ruimte dwalen. Ik zie por tretten en landschappen, mooi van kleur en van' een stille innigheid - haar eigen werk. De kale takken van de appelboom achter het raam zwiepen in de wind. „In het voorjaar, is het hier één bloe- semfeest", zegt de schilderes. Er is sfeer in dit atelier, er hangt een weldadige rust. Overal staan mooie oude kannen en potten met gedroogde bloemen. „Dat zijn.gedroogde artisjok ken," zegt ze, mijn blik volgend. Ze worden steeds mooier van kleur". Tussen de andere, bekende stroo- en papier- bloemen, zie ik ook gedroogde hortensia's in kleuren van een oud gobelin. Er is wollegras, dat ze zelf in Drente bij slootjes en on moerassige plekken ge plukt heeft. Het lijkt op lokjes vlassig kinderhaar. En overal staan gezellige kommen, atelierpotten, perenpannen op planken langs de wanden. Ik ontdek er ook een fraaie oude lampetkan. Dan raken we in gesprek over haar werk. Een jaar of zes geleden begon Maria Rompelman. die toen al veel portretten had geschilderd, dit in miniatuur te doen. Als ik het geduld bewonder, dat Er zijn van die mannen, die er steeds op uit zijn allerlei dingen te knutselen om hiermede ook een kleine bijdrage te leveren in de huishoudelijke beslomme ringen die de huisvrouw dagelijks ten deel vallen. Wanneer uw man weer eens zo'n knutseldrang voelt aankomen, kunt u hem misschien het volgende werkje eens voorleggen. Van het resultaat zult u heel veel ple zier hebben. Op bijgaande tekening kunt u zien hoe de vork in de steel of lie ver: de emmer in de beugel zit Aan het kastje onder de gootsteen wordt een plankje bevestigd waarop een emmer komt te staan. Om te voorkomen dat deze emmer wegglijdt is er plm. 10 cm onder de rand een beugel aangebracht. Wanneer u nu het kastje opendoet kunt u allerlei afval, papier e.d. in de emmer doen. Ook uw gootsteenbakje kan erin geleegd worden, zodat u niet ieder ogen blik naar buiten hoeft te gaan om het in de vuilnisemmer te doen. Eenmaal per dag of per 2 dagen kan de emmer in de vuilnisemmer geleegd worden, zodat onnodig heen en weer lopen naar buiten voorkomen wordt. We hopen, dat uw man voor dit kar weitje te vinden is. ze voor dit fijne peulerwerk aan de dag moet leggen, onthult ze me heel open hartig dat ze eigenlijk helemaal niet zo'n geduldige aard heeft. „Maar toch doe ik dit werk graag en iedere keer is het ook weer een grote voldoening als zo'n miniatuur toch de juiste ge lijkenis heeft". Ik krijg er enkele te zien: een babyge zichtje, dat je achter een horlogeglas in een eenvoudig, maar prachtig houten lijstje aankijkt. De heel pure, ietwat ver wonderde, maar toch ook weer ernstige uitdrukking van zo'n pril wezentje is treffend getypeerd. Een blond kopje van een iets groter kind is op een benen fiche gschilderd. Wanneer ik door een vergrootglas kijk, zie ik nog beter hoe de grote blauwe ogen leven en nu dringt pas goed tot me door hoe alles tot in de details verzorgd is. „Ik schilder graag kinderen", zegt ze met haar rustige, bescheiden stem, „maar het is niet eenvoudig omdat ze zo beweeglijk zijn. En om de juiste expres sie in zo'n sterk verkleinde vorm weer te geven is dubbel moeilijk". Een vrouwenportretje kijkt me met dromerige ogen aan. Ik kan het bijna niet wegleggen, want het is erg mooi. Er zit iets van zonnegoud en iets uiterst broos in het gezichtje. „Met welk materiaal werkt u hoofd zakelijk?" vraag ik haar. „Met waterverf en meestal op ivoor. De penselen zijn natuurlijk heel fijn en soms gebruik ik een naald om lijntjes in te krassen". Van dit werk maakt zij geen voor- schets, zij schildert het levend model, dat voor haar poseert meteen véle malen verkleind na op het stukje ivoor. Af en toe komt het vergrootglas er aan te pas. Reeds toen ze als kind haar schriften altijd vol poppetjes tekende, wist ze al dat ze schilderes wilde worden. Vier jaar lang was zij leerling van Jos Rovers en zij is hem nu nog dankbaar voor die lessen, want zij heeft veel van hem ge leerd. Toen ze een jgar of twintig was werd haar werk zo gunstig beoordeeld, dat ze in aanmerking kwam voor „Ko ninklijke subsidie", een instelling van Koning Willem III. Gewoonlijk wordt deze uitkering gedurende drie jaar ver strekt, haar werk kwam echter bij wijze van uitzondering voor een periode van vijf jaar hiervoor in aanmerking. Ieder jaar moest ze werk insturen en telkens waren de vorderingen duidelijk te zien. Het was wel geen geweldig groot bedrag, maar het hielp toch en gaf haar, wat nog veel belangrijker is, een morele steun. Deze tijd is toch nog niet zo jachtig, dat er geen mensen te vinden zullen zijn, die eerbied hebben voor dit kleine, uiterst fijne werk en voor kunstenaars, die er hun hart en ziel in leggen. TINEKE RAAT. Op speciaal verzoek van één onzer lezeressen geven wij U deze week het patroon van een jongensbroekje voor de leeftijd van ongeveer 5 a 6 jaar. De maten zijn, taillewijdte 64, heupwijdte 70, kruishoogte 23, broeklengte 30 cm. Dit broekje kan gemaakt worden van ribfluweel, die meestal 70 cm breed is of van wollen stof die dubbel breed is. Maken we het broekje voor de zomer dan kunnen we ook khaki, tcper, jeans of iets dergelijks gebrui ken. Als we stof kiezen van 70 cm. breed, dan hebben we 80 cm. voor deze broek nodig, hebben we stof die 140 breed is, dan hebben we genoeg aan een halve meter. „Zelfs de Staalmeesters" zouden er naar grijpen, zo stond geschreven op een bord in de étalage. En inderdaad, één der Staalmeesters was van het schilde rij gelopen en had daar een lelijke witte plek op achtergelaten. Hij stond nu levensgroot in de étalage dicht bij het raam gretig te grijpen naar - een schrijfmachine. Zijn op het schilderij achtergebleven collega's leken hierover in 't minst niet verbaasd. Wat Rem- brandts Staalmeesters met een gloed nieuwe schrijfmachine moeten begin nen is niet helemaal duidelijk, maar de reclame was goed. Iedere voorbij ganger heeft behalve die ene weggelo pen knaap ook de schrijfmachine opge merkt en de naam van het merk is waarschijnlijk aan een klein haakje in veler geheugen blijven hangen. Een zaak voor modestoffen moest woekeren met de kleine étalageruimte en had daar iets handigs op bedacht. Om voldoende ruimte te behouden voor het tonen van 'diverse soorten stoffen en toch modellen te kümnèh laten zien, had deze zaak étalagepoppen in mini atuur neergezet. Zij waren zo klein als gewone kinderpoppen maar hadden na tuurlijk heel andere proporties. Het model van de toiletjes die zij om hun sierlijke vormen droegen was even duidelijk als bij een mensgrole mannequin. Zo kreeg deze kleine étalage een rusti ge indruk waar het prettig was even bij stil te staan. Wanneer ge in het bezit zijt van een rond rieten naaimandje is wellicht de volgende tip iets voor u. Er zijn namelijk ronde naaimandjes waarin het speldenkussen met een stevig bandje aan de wand is gehecht. Bovendien is er een tasje in vastgemaakt, aan de zijkant, waarin het kleine „naaigrut" kan worden ge borgen. Achter het winkelraam stond dicht bij deze mandjes op een paar me talen poten een rieten hondenmand. Wel zacht gemaakt met kussens en zo, maar het leek toch een heuse honden- mand. Het was een stoel. Straks breekt de radijzentijd weer aan. Als er in April jarige kennissen zijn is een radijzentestje misschien een aardig verjaardagsgeschenkje. Het is uitgevoerd in aardewerk en heeft slechts drie of vier gaatjes in het mid den. Een fruittestje met vergiet en met twee oren, zonder orenof met een greep, zal als geschenk bijv. voor een alleenwonende vrouw zeer welkom zijn. Aardbeien en kersen laten zich beter smaken, in een fruittestje klaargezet, dan uit een papieren zakje. In de ke ramische industrie worden dergelijke kleine nuttigheden in mooie effen tin ten gegeven. In géro-zilméta is tegen woordig een sausterrine verkrijgbaar. De inhoud en de prijs zijn gelijk aan die van de sauskom. Zoals bekend heeft de juskom een tuit en geen dek sel, de terrine heeft geen tuit en wel een deksel, 'k Heb trouwens nooit kun nen begrijpen waarom de dekschalen wèl en de juskommen geen deksels kregen vroeger. Aangezien men de tuit van de juskom toch weinig pleegt te gebruiken schijnt de sausterrine (zon der tuit) met deksel practischer. In de deksel is ruimte voor de lepelsteel ge laten. Ondanks de ontelbare soorten blik openers die alleen al in Nederland wor den ontworpen en geproduceerd wil ik hier toch even aandacht schenken aan de Amerikaanse „vac-o-mat". Hij is vrij groot, vooral geschikt, voor pensi ons en hotels. Met een rubber zuignap wordt hij tegen de keukenmuur ge drukt en blijft dan hangen. Bovendien is er een handle die men naar beneden duwt om de vac-o-mat nog steviger vast te klemmen. Onder het apparaat zit het vlijmscherpe mesje. Het te ope nen blik wordt nu tegen dit mesje ge schoven. Door een Iweede handle over te halen dringt het mes op de juiste plaats in het blik en zonder enige moeite worden de sardines, de schel vislever en de doperwtjes blootgelegd. Boven het mes hangt een magneet die het loskomende deksel stevig aantrekt en het weerhoudt in het onthulde ge recht terecht te komen. De eieren zijn tegenwoordig ook niet meer wat zij vroeger waren, zuchtte mijn meisje toen er weer een ei bleek te zijn stukgekookt. Het is mogelijk dat de kippen zuiniger geworden zijn met hun kalk. In ieder geval kunnen wij de eieren koken zonder kans op misère van gestold eiwit in het kookwater. Wij koken ze eenvoudig zonder de schaal. Van onbreekbaar Jena-glas is een een kommetje gemaakt waarin precies een ei past; er overheen ligt een onbreek baar glazen deksel dat met een klem (zoals bij de weckfles) wordt vastgezet. Als wij ons eitje gaan koken, breken wij de schaal stuk, laten het wit en geel in het glazen kommetje glijden, klemmen de deksel er op vast en koken dan het ei in een bad van Maria, ofte wel au bain Marie. Tenslotte nog iets uit eert juweliers zaak. Of kent ge haar reeds, die prach tige gouden ring met een tiental losse flonkersteentjes, waarin ge zelf de steen schuift, passend bij het toilet dat ge draagt? Het is een ingenieuse vondst en verrukkelijk voor de vrouw die van goede kleurcombinaties houdt. Anneke Sla van witte of savoyekool en wortel 300 g witte of savoyekool, 150 g winterpeen, olie en azijn, zout, (peterselie). De kool en de winterpeen schoonmaken, de kool zeer fijn snijden of schaven, de peen raspen. Een saus maken van circa 3 delen olie en 2 delen azijn. De groen ten er door scheppen en de sla na enkele minuten op smaak afmaken. (Van een paar takjes peterselie de blaadjes af snijden, deze fijnsnijden en over de sla strooien). Nadat we de maten gecontroleerd hebben, gaan we de patronen op ware grootte natekenen en leggen ze op de stof zoals de tekening dit aangeeft. Als we onder in de broek een omslag willen maken, dan knippen we 8 cm. zoom aan de pijpen, anders is 5 cm. genoeg. We beginnen met het dicht- stikken van de voornaad, daarna vol gen de zijnaden, waarin we een splitje openlaten van 8 cm. Het laatst stikken we de achternaad dicht. Wilt U het split voor in de broek maken, dan kunt U het beste afkijken van een confectiebroekje. In het voorpand maken we twee figuurnaden. De bo venkant van de broek kan afgewerkt worden met een reep voering aan de binnenkant, of met een band bovenop de broek, die van stof gemaakt is. Voor de galgjes scheuren we rechte repen stof uit de resten die we nog over hebben. L. SI. Gaat U er eens rustig bij zitten, me vrouw de meesteres van het huis, en wel op het nieuwe instruments dat de Voorjaarsbeurs U zal bieden, de tabou- ret-trap-kruk. U zit dan toch in de keuken en dan kunnen wij U tegelijker tijd rustig vertellen welke nieuwighe den U in de ideaal huishouding verder zult vinden. De kruk is een combina tiemeubel. Met een eenvoudige hand beweging kunt U haar veranderen in een trapje, dat een hoogte heeft van 62 cm. Gemakkelijk in de keuken kan ook zijn het metalen muurplankje in een geheel nieuwe vorm, waarvan de steu- Een luchtig zomerjaponnetje, afgezet met een galon van zwart velours. Nieuwe creatie van Jean Desses. nen kunnen -worden ingeklapt als men het naar een andere plaats vervoert. Duits fabrikaat is ook het apparaat „Saftborn", waarmee door middel van stoom uit alle soorten vruchten onver valst sap kan worden geperst. Er zal voorts op de Beurs een gestroomlijnde groentensnijder met vijf grote messen en een kap in melamine te zien zijn. Het apparaat snijdt alle groenten, aard- ippelen, kaas, amandelen, vlees, aard- e.d. En om te zorgen, dat de keukenaf val netjes verdwijnt en geen opstopping veroorzaakt, is er een installatie uitge vonden, die onder de keukengootsteen wordt aangebracht en die aardappel schillen, groenteresten, beenderen, glas en porcelein, zodra de koudwaterkraan wordt opengedraaid, volkomen maalt en verpulvert als zij in de afvoer ko men. Ook kruimels, die het brood na roos teren achterlaat, verdwijnen en wel van het nieuwe rooster in ons land ver vaardigd. In dit rooster kan het element worden verwisseld, zonder het rooster te demonteren. Over roosters gespro ken. Er zijn er nu ook voor vlees, spe ciaal voor het gebruik op electrische comforen en fornuizen. De roosters zijn van gegoten eirfaille. Belangrijk voor de huisvrouw is voorts de metalen strijkplank met hou ten bovenblad. Deze plank heeft een nieuwe vergrendeling en een nieuwe verstelling, n.l. in vier standen. Tenslotte zijn er weer verscheidene soorten wasmachines, o.m. de Velo, een vierkante electrische wasmachine met pomp voor het spoelen van het was goed en het ledigen van de kuip. Er is nog een butagaskampeerbrander, die gemakkelijk kan worden verbouwd tot straalkachel. Voor kamperen in kou de dagen! Petroleum haardkachels (voorzien van een kookplaat), heteluchtkachels in va riaties, winnen de laatste tijd meer en meer terrein. U hebt maar voor het uit zoeken op de Jaarbeurs. DAPHNE ADVERTENTIE r „En dan willen ze wat van ons zeg gen I Maar op mijn man slaat 't ook. Gisteren zei hij, dat hij misschien niet kwam eten. En toen kwam hij notabene met twee gasten. Was ik even blij, dat ik een paar blikken groenten in huis had. Ik was zo klaar. Niet schoonmaken, niet afhalen, niet koken, dan heb je je handen vrij voor de rest. En lekker I Want blikgroenten zijn heerlijk!" in 4 minuten klaar op t Minister Van de Kieft heeft zich dezer dagen o.i. zeer terecht optimistisch over de financiële en economische positie van ons land uitgelaten. Zijn uitspraak kan met veel feiten en cijfers worden geschraagd, maar een wel zeer sprekende illustratie er van is het sinds kort grondig gewijzigde as pect van de Amsterdamse effectenbeurs, die immers het spiegelbeeld is van onze nationale economie en wat in binnen- en buitenland voor haar van betekenis is. Welnu de Amsterdamse beurs is reeds enige tijd geleden uit haar lethargie ont waakt en de levendigheid, welke zij deze week aan de dag heeft gelegd, herinnert aan de beste tijden van vóór de oorlog. Januari en Februari gaven reeds record omzetten, het ziet er naar uit dat Maart een nieuw hoogtepunt zal leveren, want de handel heeft zich dermate uitgebreid dat de omzetten op de aandelenmarkt Maandag j.l. niet minder dan f 412 millioen hebben bedragen, een bedrag dat weinig minder is dan wat een paar jaar geleden soms per week werd verhandeld. En het is geen wonder. Want aan alle kant duiken de sympto men van herstel en vooruitgang op zodat de gevolgen van de oorlog, het verlies van Nederl. Indië en de stormramp nog nau welijks zichbaar zijn. Wij zeggen niet dat deze verheugende verschijnselen uitslui tend veroorzaakt zijn door de recente be lastingverlagingen en de opheffing van allerlei beperkende overheidsbepalingen, maar wel dat de bevrijding van gedurende vele jaren knellende banden het bedrijfs leven in al zijn geledingen als het ware tot nieuw leven en verdubbelde activiteit heeft gewekt en voor de expansie van onze nationale economie bredere perspec tieven heeft geopend. De krachtige ontwikkeling van de Ne derlandse export, ook naar gebieden welke vroeger geen naam hadden en de weer toe nemende spaarzin van de bevolking heb ben als bekend tot een grote verruiming van de geld- en kapitaalmarkt geleid, waardoor nieuwe mogelijkheden worden geschapen, welke thans door de opheffing van bepaalde overheidsmaatregelen ook kunnen worden gebruikt. Als zodanig kan bijv. worden beschouwd de opnieuw verkregen vrijheid van de de- viezenbanken om de voor haar eigen re kening gesloten termijnverkopen in vreemde valuta ten volle door aankoop van contante valuta's te dekken, hetgeen tot dusver slechts voor 25 mogelijk was. Deze constante saldi, welke in het buiten land mogen worden aangehouden, kunnen daar rentegevend worden belegd, waar door dus de rentabiliteit van de banken wordt vergroot en het internationaal ka pitaalverkeer wordt bevorderd. Een andere maatregel van belangrijke strekking is de verruiming van het inter nationaal effectenverkeer, nu buiten landse houders van tegoeden en zuiver binnenlandse fondsen bij belegging en ruiling niet meer aan verschillende bepa lingen zijn gehouden, waardoor thans ook zuiver binnenlandse fondsen tegen z. g. internationale fondsen kunnen worden verwisseld. Reeds enige maanden was er in de in ternationale fondsen op de beurs veel te doen, waarbij ook Amerika zich niet on betuigd liet en waaraan mede de toe- ADVERTENT1E Voor de leden van de personeelsvereni ging der gemeente Bloemendaal heeft mevrouw H. Visser-Wildschut te Heem stede, op een Woensdagavond in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen gehouden bijeenkomst gesproken over het leven in Lapland. De spreekster bracht daar ongeveer een jaar door en zij kon de aanwezigen dan ook een boeiend betoog voorzetten. Zij vertelde van haar opge dane interessante ervaringen in het land met grote eenzaamheid, van de lange win ters, het Noorderlicht, de middernachtzon, rendieren en ookmuggen! Enkele oud- Laplandse voorwerpen werden door me vrouw Visser in de pauze van deze praat avond voor belangstellenden tentoongeh steld. vloed van dollars naar ons land te dan ken was. In welk een omvang het koers- peil van deze fondsen door aankopen uit binnen- en-buitenland is gestegen, blijkt uit de volgende vergelijking: Laagste 30 Dec. 16 Mrt 1953 1953 1954 Koninklijke 303 351 424 Unilever 176 225 263 Philips 152 202 261 Aku 152 177 189 Deze week hebben de koersen van deze fondsen met name van Koninklijke en Phi lips een nieuwe stimulans gekregen door twee belangrijke factoren in de eerste plaats de verwachte toelating van aande len Koninklijke op de officiële New Yorkse beurs en in de tweede plaats de ministe riële beschikking, waarbij bepaald is dat een bonusuitkering in aandelen ten laste van de agio-reserve voor de particuliere houders van de betrokken fondsen niet aan de inkomstenbelasting onderhevig is. De toelating van aandelen Koninklijke tot de New-Yorkse effectenbeurs is van vérstrekkende betekenis, omdat daardoor de internationale markt voor deze aande len wordt verruimd, maar ook blijkens uitlatingen van de President van genoemde beurs, die onlangs de Amsterdamse beurs bezocht, in New York voor de internatio nale fondsen van Nederland in het alge- ADVERTENTIE zelfvertrouwen en dat in haar eigen keuken. Niets wilde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltijden. Totdat zij merkte dat er iets aan de maizena haperde, 't was niet de maizena die ze gewend was; de naam DURYEA stond niet op het pak. Zeker, ze had MAÏZENA DURYEA gevraagd, zoals altijd, maar nu stotid er iets anders in de kast. Zo zie jeWel gevraagd, maar niet gekregen. Iets om te onthoudenVoor eens en altijd: Niet alleen Maizena DURYEA vragen, maar ook opletten dat U inderdaad DURYEA krijgt. meen een grote belangstelling bestaat en dus ook voor andere als Unilever, Philips, Aku, Holland-Amerika Lijn, de mogelijk heid bestaat om op de New Yorkse beurs te worden toegelaten, hetgeen uiteraard aan de betekenis van genoemde concerns in sterke mate ten goede zal komen. Maar als het internationaal effecten verkeer op deze wijze wordt bevorderd, betekent dit tevens dat de Nederlandse belegger over „zijn" maatschappijen heel wat meer te weten komt dan tot dusver. We hebben dat reeds gezien bij de Aku, welker aandelen nog niet op de New- Yorkse, maar op de van iets minder bete kenis zijnde American Stock Exchange worden verhandeld. In verband daarmede worden reeds enige tijd kwartaalcijfers over de gang van zaken gepubliceerd. Dit is een van de voorwaarden, aan de toela ting van fondsen op de Amerikaanse beurzen verbonden. Voorts verwacht men dat de Koninklijke in navolging van Ame rikaanse maatschappijen tot splitsing van de aandelen zal overgaan, zodat kleinere courante coupures verkrijgbaar zullen zijn, waardoor ook smallere beurzen zich bij het internationale concern kunnen in teresseren. Er zijn echter nog meer verwachtingen, welke de Amsterdamse beurs deze week in extase hebben gebracht, namelijk dat voor een aantal Nederlandse onderne mingen een bonus uitkering te wachten is, nu, zoals hierboven vermeld, deze belas tingvrij kan worden ontvangen als ze uit de agioreserve geschiedt. Ten aanzien van Philips is deze verwachting reeds vervuld. De lang verbeide bijstempeling op de aan delen van 750 tot 1000 is aangekondigd en tevens een dividend over 1953 van 14 percent. Uitgaande van een koers van 261 percent, komt de notering voor een aandeel van 1000 na betaling van het dividend (waarvan reeds 6 percent inte rim is uitgekeerd) op ca. 190 percent uit, wat wil zeggen dat bij een dividend van 12 percent nog een rendement van ruim 6 percent wordt gemaakt. De Koninklijke beschikt ook over een belangrijke agio reserve, ontstaan door de conversie van de 3/2 percent obligaties tegen aandelen en eenzelfde manipulatie is dus ook bij haar mogelijk. Het voordeel hiervan is da.t de nominale waarde van de aandelen meer in overeenstemming komt met de werke lijke waarde en de onjuiste beoordeling (veroordeling) van „hoge" dividenden minder aanleiding vindt. Een en ander komt dus aan de popula risering van het aandeel als beleggings object ten goede, hetgeen op haar beurt weer de uitgifte van nieuwe aandelen voor nieuwe investeringen mogelijk maakt. Vandaar dat op de beurs voor dit jaar nog tal van aandelenemissies worden ver wacht. Alles saam genomen is het wel duide lijk hoezeer de Amsterdamse beurs, na een jarenlange periode van inzinking en afbrokkelende betekenis, bezig is haar oude positie als centrum van nationaal en internationaal kapitaalverkeer 'e herwin nen. ADVERTENTIE r~\ r~i

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9