Feest bij Haarlemse afdeling van Vereniging van Vervoerpersoneel Kort en bondig Aan vraagto rm vli*r Brieven aan de redactie Belcampo sprak voor de H.K.G. 8 65-jarig bestaan gevierd met receptie en feestavond Andere paden Meer haast Licht Bollenschuur wordt woonhuis Internationale Esperanto- cursus groot succes Collecte ten bate van „Het Zonnehuis" Burgerltike Stand Programma van Instituut in Maart en April Kunstenaars vroegen wat reeds gegeven wordt „De Kleine Stem" met kinderoperettes Prijsuitreiking van „Nooit Gedacht" Nieuwe afrasteringen voor Haarlemse speeltuinen M A A N DAG 22 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPKEC :htl haarlemsche courant JAN OUDEGEEST heeft de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Trampersoneel tegenwoordig Nederlandse Vereniging van Vervoer personeel eens een der oudste en beste takken aan de verenigingsboom genoemd. Voorzitter G. Koot herinnerde daar niet zonder trots aan tijdens de herdenkingsrede welke hij uitsprak op de receptie die Zaterdagmiddag in het Gemeentelijk Concert gebouw ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan der afdeling werd gehouden. Niet zonder bewogenheid ook kon hij drie pioniers uit het eerste tijdvak van de moeizame opbouw eigenlijk niet veel meer dan het leggen van een grondslag welkom heten: de heren Van den Brink, Bangma en Klinkenberg, mannen die de storm van 1903 over zich hebben voelen komen, maar ook getuige hebben mogen zijn van de erkenning en de aanstaande medezeggenschap van de Nederlandse Vereniging. Eén van hen, de heer A. van den Brink, sprekende namens de ..Bond van 1903", zei het zo treffend: „We hebben strijd gevoerd en we dachten dat we de slag verloren hadden. Maar vandaag weten we dat we hem gewonnen hebben. Gewonnen dank zij de Neder landse Vereniging''. Na de Aprilstaking van 1903 lag de Haarlemse afdeling plat, zo zei de heer Koot in zijn historisch overzicht. „Men kon, mocht en durfde niet". Desondanks begon een kleine groep getrouwen reeds in November met de wederopbouw. Die slaagde, zoals ook wel bleek uit de toe treding van het E.S.M.-personeel in 1904, de Vereniging van werkplaatspersoneel in 1907, de machinistenbond in 1909. Betekenis en invloed van de Neder landse Vereniging groeiden tot in de der tiger jaren het ledental een knauw kreeg door reorganisatie der ceptrale werkplaats. Aan het einde van de dertiger jaren had men echter de oude kracht herwonnen, maar in de oorlogsjaren ging de Neder landse Vereniging andermaal „van de kaart", nu door toedoen van de vijand en zijn handlangers. Na de bevrijding bij de spoorwegsta king was overigens wel gebleken, dat de Nederlandse Vereniging ondergronds een hechte organisatie was gebleven valt ondanks de aanvankelijk tegenwerkende krachten een gezonde groei te vermelden, die wel het beste in het huidige aantal leden tot uiting komt: twaalfhonderd. De heer Koot memoreerde nog het actieve aandeel van de N.V. in de Haarlemse Be- stuurdersbond, de goede samenwerking met zusterorganisaties en in de plaatselijke overleginstanties. De algemeen voorzitter van de Neder landse Vereniging, de heer H. J. Kann e, getuigde vervolgens van zijn gevoelens van waardering voor de Haarlemse afdeling. Ook hij herinnerde aan 1903: dat jaar leerde de spoormannen dat zij andere pa den moesten bewandelen om het doel te bereiken: dat zij financieel sterk moesten worden en ook sterk aan solidariteit. De resultaten daarvan werden langzaam maar zeker zichtbaar, onder meer in het Regle ment Dienstvoorwaarden van 1921, waarin redelijke dienst- en arbeidsvoorwaarden lagen verankerd. Toch bleef ook tussen de beide wereld oorlogen de vakbeweging veel strijd moe ten voeren: eerst tegen een opkomende reactionnaire gezindheid, later toen de slechte bedrijfsresultaten van spoor- en tramwegen .aanslagen op de positie van het personeel inluidden. Ook toen heeft de Haarlemse afdeling getoond trouw te kun nen blijven. „De tijden zijn veranderd, thans zitten we aan de conferentietafel en dezelfde man die in 1903 van de toenmalige tramdirectie te horen kreeg dat hij de laan uitging wan neer hij zich organiseerde, kreeg nu van de huidige directeur van de N.Z.H. een bloemstuk bij zijn jubileum", zo besloot de heer Kanne. De heer D. Verbaan formuleerde de gelukwensen van de Haarlemse Bestuur- dersbond en herinnerde ei-aan, dat de werknemers thans op de drempel van de medezeggenschap staan. Dat wil niet zeg gen, dat zij er al overheen zijn en de heer Verbaan stak dan ook niet onder stoelen of banken, dat er met de verwezenlijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie en de invoering der ondernemingsraden wel eens wat meer haast gemaakt kan worden. Spreker overhandigde namens de bij de Haarlemse Bestuurdersbond aangesloten afdelingen een geschenk onder couvert. Als directeur van de Noord-Zuid-Hol- landse Vervoermaatschappij verklaarde de heer J. J. Jurrissen dat hij met veel genoegen was gekomen. Hij had na zijn militaire loopbaan de waarde van de vak beweging leren kennen en beseffen en hij was openhartig genoeg om eraan toe te voegen, dat hij zich erbij had leren aanpas sen. Inzonderheid getuigde hij ook van zijn waardering voor voorzitter Koot, die hij in de bezetting had leren kennen als een plichtsgetrouw en voortvarend man. De heer Jurrissen was ook verheugd zoveel plichtsgetrouwe personeelsleden in het af delingsbestuur aan te treffen en hij hoopte dat. dit bestuur de jongere leden ook zou weten te doordringen van hun verantwoor delijkheid jegens het bedrijf waarin zij werkzaam zijn. Vervolgens kwamen vertegenwoordigers van de zusterorganisaties „St. Raphael" en van de Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel hun gelukwensen aan bieden, van de afdelingen Amsterdam en Alkmaar de eerste bracht een boekenbon mee van de Spoorweg Onthoudersver eniging S.O.V. die van de gelegenheid gebruik maakte om een beetje steun te vra gen voor de totstandkoming van S.O.V.- cantines in Haarlem en tot slot haalde de bejaarde Jan Bousema, die zestig jaar geleden de Rotterdamse paardentram bestuurde, een paar herinneringen aan de spoorwegstaking van 1903 op. Niet helemaal tot slot echter: de heer H. Hoogenhout bood namens de 1200 leden van de Haarlemse afdeling het be stuur een herinneringsbord aan en een monumentale lamp voor boven de be stuurstafel aan. „die meer licht kan ver spreiden naarmate de vraagstukken duis terder worden". Het was een geslaagd einde van een bijeenkomst, die door de heer Koot met een dankwoord voor ieder der sprekei's werd besloten. Vermelden wij nog, dat tot de aanwezi gen behoorden de chef van de centrale werkplaats der Nederlandse Spoorwegen, ir. J. D. Berdenis van Berlekom: de sta tionschef de heer J. Mertens; de directeur van Gend en Loos, de heer M. W, Voelen; de heer en mevrouw J. J. Jurrissen; de heer Th. Hetem. chef vervoer en de heer H. J. Kapteyn, chef technische dienst van de N.Z.H. 's Avonds was er een grote feestavond voor de leden van de jubilerende afdeling. Door grond- en rioleringswerken, die moeten worden uitgevoerd tussen de Rol landslaan, de Gerrit Bartholomeüslaan en de Brouwersvaart, is het noodzakelijk, dat de schuur aan het Houtmanpad 5A wordt gesloopt. De moeilijkheid, die zich daarbij voordoet is, dat in deze schuur een gezin woont, dat daarin bovendien zijn brood winning uitoefent. B. en W. van Haarlem menen voor deze moeilijkheid een oplossing te hebben ge vonden door de voormalige bollenschuur aan het Houtmanpad 8A, die thans nog aan derden is verhuurd, te verbouwen tot woning en werkplaats voor het betrokken gezin. De kosten worden geraamd op 10.600. Aangezien de levensduur van de verbouw de schuur op ongeveer vijftien jaren mag worden gesteld, menen B. en W„ dat deze uitgaaf ook op financiële gronden verant woord is. Zij stellen de raad voor, genoemd bedrag ter beschikking te stellen. Op initiatief van de Volkshochschule in Zürich werd in het afgelopen najaar een internationale Esperanto-cursus georgani seerd. Aan een aantal Volksuniversiteiten in verscheidene West-Europese steden (on der meer in Haarlem) is volgens hetzelfde schema onderwezen en na een gering aan tal lessen zijn de cursisten uit de deel nemende landen met elkaar in correspon dentie getreden. Oorspronkelijk zouden aan dit experiment vijftien volksuniversiteiten deelnemen doch de belangstelling voor het project %vas in volksuniversiteitskringen zo groot, dat dit aantal tot 24 uitgebreid moest worden. Nu het eind van de cursussen nadert en er dus een algemeen overzicht komt van de resultaten, kan de conclusie getrokken worden, dat dit experiment een groot succes geworden is. Aan de Haarlemse volksuniversiteit zal in aansluiting op deze internationale cur sus, in April een vervolgcursus begonnen. Ook deze cursus, die bedoeld is voor de deel nemers aan de dan geëindigd lessen en voor hen, die hun kennis van het Esperanto voor het komende congres willen opfrissen, wordt gegeven door mr. S. Pragano, docent in het Roemeens en Esperanto aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam. Senator Arthur V. Y/atkins rechtsIn gesprek met vier Indiaanse stamhoofdendie naar V/ashington kwamen om in de hoofdstad van de V.S. rekening en verantwoording af te leggen van hun beleid voor het Senaatscomité voor Binnenlandse Zaken. In vol ornaat verschenen de Indianen voor de leden van het comité. Instelling ter verpleging van chronische zieken De Christelijke vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken, „Het Zonnehuis", afdeling Haarlem, zal op Za terdag-10 April een straateoüecte houden. De opbrengst, die geheel ten goede komt aan het werk van de vereniging zal een welkome aanvulling zijn van de, door de opening van een derde tehuis voor chro nische zieken in Doorn, bijna lege kas Behalve deze inrichting heeft de vpr-mging het beheer over „Het Zonneh^ps-Zui^lho,- lanrl" in Schiedam en ..Het Zonnehuis" in Beekbergen. Tezamen bieden deze tehui zen plaats voor 220 behoeftige chronische zieken. Ter verpleging van hen doet de vereniging een beroep op die bevoMring van Haarlem. Voor deze actie zijn honderd collectanten nodig. Van veertien jaar af zijn aanme'dingen van Haarlemmers, die zich willen inzetten voor d'it werk, hartelijk we'kom bii de heer H. J. Lokman,Zijlstraat 96 a, telefoon 12199 en bij de heer H. F Wijs, Tafelbergstraat 11, telefoon 10208. HAARLEM. 20 Maart 1954 GEHUWD: 20 Mrt. J. Houtgraaf en G. M. Deen. BEVALLEN van een zoon: 19 Mrt, Chr. F. M. van StraatenRoest; G. A. Rapmund Schönherr. BEVALLEN van een dochter: 13 Mrt. E. A. nikke^oomSminia: 19 Mrt, E. M. Feije Rood: 20 Mrt. N. Mu.sBot. OVERLEDEN: 19 Mrt. J. G. Kuiper. 21 j„ Gast huisvest; P. M. van As, 73 j.. Klever- parkweg. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats- wenst zich me» ineens </an te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doufhaiei wal niet verlangd wordt 7ii. dip zich met ineang van 1 April 1954 per kwartaal abonneren, ontvang, de nummers tot en met 31 Maart 1954 eralis. Dit geidt alleen voor nieuwi- kwartaalabonné's dus niet voor omzettin" van -veek- in kwartaalabonnementen Het programma van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in Haarlem voor de maanden Maart en April luidt als volgt: Op Dinsdagavond 23 Maart z.al de heer H. A. Wormgoor in .,'t Nut" spreken over atoom energie. Op Zaterdagavond 27 Maart wordt een contactavond gehouden in gebouw „Cul- tura", waarop een film zal worden gedraaid over Zwitserland en waarbij verder mede werking zal worden verleend door de mu ziekgroep ..De Gong" en de toneelgroep „De Spiegel". Op Zondag 4 April volgt een excursie naar het Teylormuseum. Op Dins dagavond 6 April spreekt de heer J. van Blijdenstijn, lid van de Centrale Natuur vrienden Commissie, over de Natuurvrien denhuizen in binnen- en buitenland. Deze lezing zal gehouden worden in restaurant Brinkmann. De inleiding wordt toegelicht met projectie. Zaterdag 10 April en Zondag 11 April worden doorgebracht op „Ban- jaert". Wijk aan Zee. De heer .T. Duinker zal er de boeken ,.De kleine Rudolf" en ..Ik en mijn speelman" van Aart van der Leeuw bespreken. De heer H. Jansse zal iets vertellen over de geschiedenis van Kennemerland. Op Don derdagavond 22 April houdt de heer H. A. Wormgoor in restaurant Brinkmann een inleiding op de excursie naar de Velser Tunnel, die zal plaats hebben op Zaterdag 24 April. In het weekeinde van 3 tot 9 Mei wordt een excursie naar Hoorn ondernomen in verband met de bloei van de vruchtbomen. Er staan op hel programma wandelingen en fietstochten langs en door de boomgaarden, en een filmvertoning en lezing, die beide Hoorn tot onderwerp hebben. Het komt maar zelden voor, dat de Haar lemse gemeenteraad verzoeken worden ge daan om iets tot stand te brengen wat er al is en dan nog in groter omvang dan ge vraagd wordt. Dat heeft zich nu voorgedaan met het adres van de Beroepsvereniging voor beel dende kunstenaars om bij nieuwe bouw werken anderhalf procent van de bouwsom te reserveren voor het aanbrengen van kunstwerken. In hun prae-advies op dit verzoek her inneren B. en W. er terecht aan, dat het al enige tijd gewoonte is op de bouwsommen niet anderhalf maar zelfs twee procent voor dat doel te reserveren. Hoewel dat percentage natuurlijk als een richtsnoer moet worden beschouwd, omdat het bij het ene bouwwerk te weinig, bij het andere le veel zal zijn. In elk geval werd die kleuterschool aan de Faradaystraat, het Coornhertlyceum en bij de verbouwing van het gymnasium. Ook in de toekomst wordt dit beleid voortgezet, zodat de kunstenaars gerust kunnen zijn. Mejuffrouw M. Tel kamp, een bekende radio-zangeres, zal op 1 Mei in het 'HiLver- sum.se stadhuis in de echt worden verbonden met de heer G. Zuur. werkzaam bij de Fordfabrieken te Amsterdam. Het kinderkoor „De Kleine Stem" trad Zondagmiddag op in het gebouw Sint Bavo met de bekende kinderoperette „Goud haartje en de Troubadour" van Geertruida van Vladeracken en liet daar het zangspel in één bedrijf „De Koningskeuze" aan voorafgaan, een nagelaten werkje van dezelfde, in 1946 overleden schrijfster, componiste en voordrachlgeefster. De be schaafde toon en poëtische sfeer, die deze veelzijdige kunstenares in haar vroegere ieugdspelen en vooral ook in haar frisse „Blocmencanlate" wist te verwerkelijken, maken ook dit laatste werkje van haar tot een goede aanwinst van het répertoire onzer volles-kinderkoren. Zij kende de boeiende kracht van het „er was eens...." en haar cultus van het gezonde volkslied had haar geleerd eenvoudig in het gehoor liggende melodieën te schrijven, die nooit geforceerd aandoen en steeds van fijne smaak getuigen. „De Koningskeuze" is een natuur sprookje, waarin de kinderfantasie haar gading kan vinden. Koning Mos moet af treden en uit de vele pretendenten wordt nu de Nachtegaal gekozen, omdat zijn nederigheid de noodzakelijkste eigenschap is voor iemand die regeren wil en tevens omdat zijn liefelijke zang iedereen opbeurt en vertroost. Dat het hier toevallig een wijfjes-nachtegaal betreft, maakte ten slotte niets uit; het bracht zelfs het voor deel een bijzonder lieve en zuivere meis jesstem deze rol te horen vertolken. Daar moesten allen het tegen afleggen, hoezeer mier, dauwdrop, klimop, kapellen, bloe men enzovoorts hun best deden om met zingen, praten en dansen in de gunst te komen. Het geheel was een stemmig tafereeltje, waarin ook de bosgod Pan met zijn eekhoorntjes en een schare kabouters hun rol naar behoren vervulden. Was er van de costumering in dit na tuursprookje veel werk gemaakt, niet min der dient, dit te worden gezegd betreffende de operette in drie bedrijven „Goudhaartje en de troubadour". Bovendien werd ook hierin gespeeld en gezongen met een vlot heid alsof het dagelijks werk was, niet al leen door.de beide hoofdfiguren, maar ook door het Tovervrouwtj e, de vriendin netjes, Piet Plaagstok, de dwaallichtjes, paddestoelen en elfjes en, niet te vergeten, de herauten. De dirigent Ernst van 't Kaar mocht ge prezen worden voor de muzikale resul taten van deze middag, die hij met smaak op een zuiver gestemde piano begeleidde. JOS. DE KLERK Initiatief-voorstel tot verkoop perceel aan Kerkhofstraat Bij het college van B. en W. van Haar lem is een initiatief-voorstel binnenge komen strekkende tot de verkoop a tien gulden per vierkante meter van het per ceel grond aan de Kerkhofstraat, aan de heer W. J. van Herwaarden. Als voor waarde wordt gesteld dat het op deze grond te bouwen perceel uitsluitend worde be stemd als werkplaats. Het voorstel is on dertekend door de raadsleden mevrouw Scheltema-Conradi en de heren Schippers, Spek en Proper. Dit voorstel zal op de Woensdag te houden raadsvergadering ter sprake komen. Wij herinneren er aan, dat dit de derde maal zal zijn dat deze aange legenheid ter tafel komt. De eerste maal werd door B. en W. het voorstel gedaan om niet tot de verkoop over te gaan, dat werd toen door de raad verworpen. De tweede maal, toen een verkoop werd voorgesteld, bleken er niet genoeg voorstanders aan wezig te zijn. Het voorstel maakt ge schiedenis. (Verkort weergegeven) Speeltuinen. Naar mijn mening liet de samenwerking in het Verbond van Haar lemse Speeltuinverenigingen tot nu toe wei nig te wensen over. Het verbond wil thans echter een vereniging stichten, waaraan alle verenigingen hun eigendommen moeten afstaan. De verenigingen kunnen dan deze eigendommen weer in bruikleen krijgen. Iedere afdeling wordt afhankelijk van het verbond. Waar blijft onze democratie en waarom dreigt men nu reeds met de wei gering van de subsidie als de vereniging niet bij het verbond aangesloten is? Waar om laat men niet alles zoals het is? Alleen de verplichting aan de verenigingen, ciai voor elk lid een bedrag van vijf cent in „de pot" moet worden gestort, moet blijven be staan. K. v. G. (Het is begrijpelijk, dat de gemeente de subsidie liever aan één instantie in casu het Verbond uitkeert, dan aan veertien afzonderlijke verenigingen. Red.). Vervoer. In uw blad las ik, dat B. en W. van Haarlem de raad voorstellen de gelden beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van drie nieuwe auto's. Twee stuks van vijftienduizend gulden elk en één van negenduizend gulden. Het is niet mis en als belastingbetaler vraag ik me zelf af of de gemeente Haarlem er zo goed voorstaat, dat een dergelijke luxe toelaat baar is. Dat de burgemeester over een be hoorlijke, representabele auto moet kun nen beschikken, kan ik begrijpen. Maar moet dat dan nu juist een „slee" van 15 mille zijn? Het komt mij voor dat zelfs een burgemeester zich niet behoeft te ge neren om in een auto van acht lot negen mille te rijden. Ik denk b.v. aan een Opel Kapitan of een Ford Zephyr, om een paar namen te noemen. En is voor de heren wethouders een auto van zes tot zeven mille niet goed genoeg? Hoogachtend, ir. R. DE VRIES Piet ile Nobel. In uw blad van Vrijdag 19 Maart j.l. heeft u een artikel gewijd aan de musicus Piet de Nobel, die volgen de week 75 jaar wordt. Zeer velen van uw lezers zullen dit ar tikel waarderen en ook ondergetekende doet dit. Niet als critiek, doch als aanvulling zou ondergetekende evenwel gaarne gezien hebben, dat er ook iets vermeld was over het werk van de heer De Nobel aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers (es sen) aan de Leidsevaart te Haarlem. Tientallen, neen honderdtallen onder wijzeressen en onderwijzers heeft de heer De Nobel het schone in cle zangkunst la ten genieten. Hij heeft hun muziekleer onderwezen. Hij heeft hen met ruime kennis en ervaring de wereld ingestuurd. En dat alles op een wijze, die door al zijn leerlingen hogelijk werd gewaardeerd. Nog steeds zal ieder met vreugde en het grootste genoegen terugdenken aan de lessen van oud-leraar P. de Nobel. Hoogachtend, J. RAMKEMA Hoofd Dr. A. Flesmanschool Zandvoort In de muziekzaal van Brinkmann heerste gisteravond een genoegelijke stemming al van de eerste minuten af, dat de schrijver Schönfeld-Wichers, beter bekend onder de schuilnaam Belcampo, het woord had ge nomen om zijn gehoor, leden van de Haar lemse Kunstgemeenschap, te trachten een doorkijkje te geven in zijn „litteraire brouwsels". Dit laatste is een benaming van Belcampo zelf, en het geeft meteen een doorkijkje in de sfeer van de avond, die de schrijver steeds luchtig heeft gehouden door over zijn eigen ziel en werk met een zeer gezonde spot fen aparte humor als een min of meer ongedisciplineerd conférencier te vertellen. Voordat deze lezing begon was het reeds een feit, dat de hoorders geboeid zouden worden, omdat Beleampo's nog maar kort geleden verschenen boek „Liefdes verbijs tering" duidelijker nog dan tevoren hem een unieke plaats heeft gegeven onder de Nederlandse prozaïsten. Een plaats waar Belcampo staat en niemand anders. Zijrt werk heeft bij de meesten der lezers vast en zeker $e niet te vervullen wens gewekt de man Belcampo te leren kennen. Hiermede wil echter niet gezegd zijn, dat, nu de Haarlemse Kunstgemeenschap drie uur naar Belcampo heeft kunnen kij- Kcn en luisteren, deze schrijver voor hen een open boek is geworden. Zeker niet, zij hebben Belcampo zien roeren in zijn litte raire keuken, maar die keuken was zo groot, dat hij in drie uur onmogelijk te overzien was. Belcampo heeft over zichzelf verteld, veel en boeiend over zich zelf verteld, maar in die drie uur heeft hij hier en daar en af en toe een deur van zijn onpeilbare ge- dachtenkamer geopend, en er met de Haar lemse Kunstgemeenschap soms ernstig maar meestal lachend naar binnen gekeken. Belcampo werd in Rijssen geboren en heeft er zijn jeugd doorgebracht. Rijssen', zegt hij, bergt een zachtmoedige, zwaar orthodoxe, bijgelovige boerengemeente, die haar kinderen ndet eerder los laat na ze een eigenschap van haar karakter te heb ben meegegeven. Belcampo is een kind van die gemeente. Aan het bijgeloof is onafscheidelijk ver bonden d'e neiging tot onbegrensde fantasie. En Beleampo's werk werd dat van de in telligente fantast. Zijn neiging tot. schrijven uitte zich het eerst in 1916-1917. Hij zat toen op de H.B.S. in Almelo, werd ziek en heeft drie jaar moeten kuren, waarvan geruime tijd in Zwitserland. Als tijdverdrijf heeft hij toen maar de pen gevat. Zijn verhalen en stukjes, waarvan hij er op deze avond enkele voordroeg, demon streerden zijn ongebreidelde fantasie, en zijn hang naar vrijheid, die zich tevens openbaarde in zijn voorliefde voor grieze ligheid, die in cïie tijd als reactie op de overwegend humorloze en plechtige aard der tachtigers, als element in de litteratuur bij de Europese lezers een dankbaar ont haal ging krijgen. Hij hield van het spel van de gedachte, dat hij in zijn studententijd zonder scherp gevoel voor discipline speelde, maar latei- leerde beheersen en nooit heeft kunnen en willen nalaten. Hij zegt, dat het voor zijn schrijfkunst het belangrijkste element is. Onder stukken, die Belcampo voorlas, bevond zich ook een deel van een verhaal van de fantast uit de Duitse romantische tijd, E. Th. Hoffmann, „Het duivelselixer". In dit verhaal speelt een kapper Schönfeld. bijgenaamd Belcampo, wiens aard treffend veel overeen heeft met d'ie,welke de schrij ver Belcampo in zich zelf ontdekte. Dat is de reden,die de Hollandse schrijver Schön feld zich deze Italiaanse pseudoniem deed aannemen. Belcampo vertelde dit, omdat hij niet do indruk wil wekken interessant te willen doen. Uit de stukken, die hij van zichzelf voor las, is naar voren gekomen, dat al zijn werk, hoe weinig de schrijver zich ook aan banden laat leggen, overal contact heeft met de werkelijkheid, die hij tracht te vangen in zijn sterk ontwikkelde liefde voor de parodie (het ontzenuwen der ernst, zonder effectbejag) en aanvaardt met een vreemde mengeling van geestigheid en spot. De werkelijkheid geeft hem de invallen voor zijn dikwijls bizarre verbeelding. Welke die invallen zijn? Belcampo las er enkele voor uit een aantekenboekje, dat hij steeds bij zich draagt. Zij gaven de toe hoorders misschien nog wel het zuiverste beeld van de aard van een mens als Bel campo. Doch tot een zuiver beeld is het niet gekomen. Want men hoorde de inval len en de resultaten van de verwerking. De verwerking zelf geschiedde in die ge dachten-kamer, waarvan hij de deuren slechts op een kiertje kon openen. Want Belcampo is een kunstenaar. Het is sedert jaren de gewoonte bij de hengelsportvereniging „Nooit Gedacht" in Vogelenzang, het hengelseizoen te besluiten met een prijsuitreiking. Ook Zondagavond was het'weer een gezellige bijeenkomst in het clublokaal van de heer Ariëns. Volgens de traditie werden de laatsten door het be stuur getrakteerd op koffie met gebak en daarna sprak de heer J. Apswoude als voor zitter een woord van welkom aan alle aan wezigen. De voorzitter ontvouwde een plan tot het vormen van een kleine spaarkas teneinde het zover te brengen dat. daar de meeste leden gelijk met de bouwvakken vacantie hebben, men er op de eerste Maandag van deze vrije week gezamenlijk per autobus op uil trekt. De uitreiking van de prijzen geschiedde door de voorzitter. Een polshorloge werd gewonnen door de heer W. Luiten, een schilderij door de heer C. van Norden. De heer W. Ariëns werd benoemd tot lid van verdienste. B. en W. van Haarlem menen, dat het noodzakelijk is geworden, dat de gemeente de afrasteringen van de Haarlemse speel tuinen voor haar rekening repareert of vernieuwt. Het gaat hier om twintig speel tuinen, namelijk veertien van verenigingen aangesloten bij het Verbond van Haar lemse Speeltuinverenigingen en zes van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Het ligt in het voornemen van B. en W„ om een daarvoor in aanmerking komend gedeelte van de werkzaamheden door de Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening te laten uitvoeren. De totale kosten van de bedoelde voor zieningen worden geraamd op f 21.550. Daarvan zal als subsidie van het rijk een bedrag van ongeveer 3.940.worden terug ontvangen. Tenslotte delen B. en W. mede, dat uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat aan het onderhoud van de afrasteringen BINNENLAND Zondagochtend is op het IJsselmeer in een dikke mi9t de veerboot Stavoren—Enk huizen mei aan boord vele Friezen, die aan de stille omgang in Amsterdam hadden deelgenomen in aanvaring gekomen met de clipper „Alge". De clipper werd aan de achterzijde geramd. De veerboot liep geen schade op. De „Alge" hoort thuis in Oude Pekela. Het schip lag voor anker toen het werd beschadigd. Het heeft de haven van Stavoren kunnen bereiken, met de hulp van de vandaar uitgevaren „Star 39". Zaterdagmiddag is bij het waaggebouw te Edam de eerste „showkaasmarkt" gehou den. Een grote partij kaas was buiten de waag neergelegd en in het gebouw stond de oude weegschaal uit het jaar 1625 weer op gesteld. Voor deze gelegenheid waren Alk- maarse kaasdragers naar Edam gekomen om de Edammertjes te transporteren. Het ligt in de bedoeling voor de vreemdelingen eens per maand deze „showkaasmarkt" te houden. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot burgemeester van Bockcl (N.Br.) dr. S. J. Ottow te 's Hertogenbosch en tot burgemees ters van Aagtekerke de heer J. Geuze te Wissekerke. Te Zonnemairc op Schouwen is het ge restaureerde gemeentehuis heropend door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De commissaris gewaagde van een dubbele vreugde, omdat ook de burgemeester de heer H. J. Roelvink, na een langdurige ziekte is teruggekeerd. Het gemeentehnuis is geves tigd in het huis waarin de bekende natuur kundige prof. Zeeman werd geboren. Zijn borstbeeld, dat destijds door de gemeente Amsterdam werd geschonken, siert nu de raadszaal. De drie functionarissen van de Bank voor Internationale Handel, directeur en twee procuratiehouders, die te Amsterdam waren gearresteerd zijn op vrije voeten gesteld. Begin April opent de K.L.M. een nieu we luchtlijn op Colombo en Ceylon. Het was vroeger in Assen de gewoonte, dat de bezoekers van de zogenaamde „strom pel- en spinstermarkt" door de zakenlieden werden getracteerd op koffie en koek. Op 7 April zai deze traditie in ere worden her steld. In alle winkels zullen de koffiepotten en de schalen met koek op de toonbanken prijken. De Partij van de Arbeid houdt een „Noordhollandse dag" op 10 April in de con certzaal te Krommenie. Als sprekers zullen optreden de heren W. Mensink, A. B. J. Prakken, W. F. G. Wiese, mr. A. de Roos, mevrouw E. Ribbius Peletier, A. P. N. Pie- lage en P. J. Kapteijn. 's Avonds zal een openluchtbijeenkomsl worden gehouden waar Evert Vermeer het woord zai voeren. Voor de Eerste Hulpvereniging „Snel- verband" zal dr. F. J. F. Steiner, rheumato- loog in-Amsterdam, Donderdagavond in „Die Raeckse" een lezing houden over rheu- matiekbestrijding. Tot directeur van het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor te Amsterdam, dat belast is met de administratie van een groot deel der sociale verzekering, is per 1 September benoemd de heer J. J. A. Berger, secretaris van het N.V.V. In het groot-auditorium van de Leidse universiteit heeft dr. D. Wiersma Vrijdag middag het ambt van buitengewoon hoog leraar in de forensische psychiatrie aan vaard met het uitspreken van een oratie over „De schuilhoeken van het absolutistische denken". Prof. Wiersma was sinds 1922 pri vaat-docent aan de Leidse universiteit in de criminele psychologie en de forensische psychiatrie. Hij bekleedde na de opheffing van het Leidse psychopathenasyl, waarvan hij sinds de stichting adjunct-directeur was, de functie van gemeente-psychiater te Den Haag. Delfzijl krijgt een bijzondere jeugdher berg. De ou'd-Delfzijler A. J. Koerts, thans woonachtig in Amerika heeft voor dit doel een driemastbark aangeboden. Het schip meet 1000 ton, heeft een lengte van 62 meter, en een breedte van ruim 11 meter. De 70-jarige mevrouw Van der V.M. die in het Claaushofje te Delft woonde, is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De pijp van de kachel was door roet verstopt. Ir. J. W. Schut is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de afdeling der werk tuigbouwkunde aan de Technische Hoge school te Delft, om onderwijs te geven in de constructie van gereedschapswerktuigen. De rijkswaterstaat te Leeuwarden heeft aanbesteed het aanbrengen van een ver harding van cementbeton op dc rijksweg no. 43 in de gemeenten Heerenveen en Opster- land. Van de 17 inschrijvingen was de hoog ste die van de firma Samson te Oegstgeest met f729.000 en de laagste die van het aan nemersbedrijf Polman te Stroobos met f 635.000. Bü Koninklijk Besluit is aan prof. mr. J. P. A. Frangois, secretaris generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van wege Nederland in dit hof. In zijn plaats is voor de tijd van zes jaren aangewezen prof. mr. F. M. baron van Asbeck. hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Het comité van voorbereiding uit de samenwerkende oud-verzetsorganisaties, dat getracht heeft om in Amsterdam voor de viering van de 5de Mei als nationale feest dag te komen tot een groot Amsterdams comité, heeft na besprekingen met diverse instanties haar initiatief overgedragen aan het gemeentebestuur, dat voor een waardige viering van de bevrijdingsdag op 5 Mei via de wijkcentra zal zorgen. De reizigerstreindienst op het baanvak MaastrichtHasselt wordt opgeheven met ingang van 3 April. De verbinding tussen beide plaatsen zal van 4 April af worden onderhouden met autobussen van de Belgi sche Spoorwegen. Post voor de militairen van het Ne derlands détachement van de U.N.O., die op 21 Maart uit Korea naar Nederland vertrek ken, dient op 22 en 25 Maart en op 7 en 12 April ter post te worden bezorgd. Een echtpaar uit Wilp is door de Zut- phense rechtbank veroordeeld wegens brand stichting. De man had zijn huis hoog ver zekerd. Hij wachtte totdat een medebewo ner niet thuis was en liet zijn vrouw toen de woning in brand steken. Zelf ging hij naar zijn werk en liet zich daar opbellen toen het huis flink brandde. De rechtbank veroor deelde de man tot een jaar gevangenisstraf en de vrouw tot een jaar voorwaardelijk. In de hoofdstad heeft de 10.000ste vrij williger voor de dienst Bescherming Bevol king zich opgegeven. Hierdoor heeft de dienst de helft van het vereiste aantal 20.0000 bijeen. HAARLEM EN OMGEVING De Ileemsteedse raad vergadert Don derdagmiddag 25 Maart om 16 uur. Tot en met morgen, Dinsdagavond zes uur, kunnen winkeliers nog inschrijven voor de actie „Haarlem Licht en Bloemen" bij de aangesloten bloemisten, die daartoe inschrijf- biljetten beschikbaar stellen. B. en W. van Heemstede vragen de raad een crediet beschikbaar te stellen van f2500 voor de aanschaffing van een hydraulische pijpend-rukker ten behoeve van het electrici- teitsbedrijf. niet door alle verenigingen zoveel zorg wordt besteed, als gewenst is. B. en W. zullen er bij de genoemde organisaties op aandringen, dat daaraan bijzondere aandacht wordt gewijd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10