BICARPAN Wereldnieuws België gaat een lusteloze verkiezingscampagne tegemoet Politieke motieven in fiscale strijd in Amerikaans parlement PANDA EN DE KA1.KEKKAR Biertapperijen om de gunst van de kiezers behoren tot het verleden De radio geeft Dinsdag Moeilijke tweesprong in 's lands economische toestand Toch i<& liet zo J MAANDAG 22 MAART 1954 2 jiiiiiiiiiiiiiig* Nederland helpt Zweedse wegenwacht opbouwen Tulpen uit Keukenhof pronken in Wiesbaden WASSERIJ DUYN Kerkeraad protesteert tegen militaire parade Raadsleden tijdens gebed op de gang W. Graham spreekt voor Radio-Luxemburg I Geschenk voor een oud- strijder uit Indonesië Israëliërs en Jordaniërs zoeken samen naar daders Heringa Wuthrich Eigen chronometer (Van onze correspondent in Brussel) Op 11 April gaan de Belgen ter slem bus. De mandaten van de Tweede Ka mer (hier: Kamer van Volksvertegen woordigers) van de Senaat en van de negen provinciale raden moeten wor den vernieuwd. Ongeveer 5.8 millioen Belgen zullen stemmen, nu de vrouwen sinds 1949 stemrecht hebben. Voordien stemden in België alleen de ongeveer 2.8 millioen mannen. Deze massa mensen zal 212 leden van de Tweede Kamer kiezen en een ge deelte van de 106 Senatoren. Men weet dat in België de Senaat en de Tweede Kamer volkomen gelijkwaardig zijn. Beide kamers moeten de budgetten goed keuren en de ministers kunnen hun be groting ofwel bij de Tweede Kamer ofwel bij de Senaat aanhangig maken. De jongste verkiezing vond plaats tijdens de onrust van de koningskwestie in 1950. De katholieke CVP haalde 108 zetels tegen 104 voor de liberalen, socialisten en com munisten samen. Het was dus een homo gene katholieke regering, die bijkans vier jaar heeft geregeerd. Achtereenvolgens waren de heren Jean Duvieusart, Joseph Pholien en prof. Jean van Houtte eerste minister (men gebruikt in België de term eerste minister, want de Belgische grond wet kent geen minister-president). Het politieke beeld is in België vrij een voudig: er zijn katholieken, liberalen, so cialisten en communisten. In de Tweede Kamer heeft de Christelijke volkspartij (de hernieuwde katholieke partij) 108 ze- zetels, de liberalen 23 zetels, de socialisten 74 en de communisten 7. De katholieken hebben 47.68 procent van de 4.942 mil lioen in 1950 geldig uitgebrachte stemmen, de liberalen 11.25 procent, de socialisten 34.51 procent en de communisten 4.77 pet. In 1950 verkregen de splinterpartijen geen enkele zetel, er gingen slechts 2.523 stem men aan die partijtjes verloren. Splintergroepen De splinterpartijen zijn overigens in de meeste gevallen nooit partijen, het zijn dissidente groepen, die vaak om personen- kwesties een eigen lijst presenteren. Dat is precies het kenmerk van de aanstaande verkiezingen. Te Brussel zal een katholiek Tweede Kamerlid, de heer Saint Rémy een eigen lijst verdedigen. Men gaf hem op de CVP-lijst geen ver kiesbare plaats en daarom richtte hij een „Rassemblement Chrétien pour la Liberté" (het Christelijke Verbond voor de Vrede) op. „Christelijk" betekent in België altijd R.K. Het zijn ontevreden middenstanders. Te Antwerpen en in andere Vlaamse ste den hebben drie kleine katholieke dissi- ADVERTENTIE f\LJv Cj[\ 1 Cél\ 1 1 Wanneer U sukkelt met maagpijn, 6lechte spijsvertering, oprispen, overtollig maagzuur en misselijk heid. bent U aardig op weg om een maagpatiënl te worden Kom Uw maag te hulp met het voor- treilelijke maagmiddel BICARPAN, dat alles bevat om Uw klachten voor goed te doen verdwijnen De cachet-(ouwel-)vorm heeft bi) maagklachten dubbel voordeel Begin daarom morgen met MA AG-CACHETS "AKKER" smaakloos snel. ze he r HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor.de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika, cau serie en muziek. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Instru mentaal sextet en soliste. 17.45 Reportage of platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.20 Militaire causerie. 18.30 Koorconcert. 18.40 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Pianomuziek. 19.30 Luister wedstrijd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Me dedelingen. 22.00 Platen. 22.05 Tiroolse mu- zike. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling, causerie. 23.2024.00 Francesca da Rimini, opera (3e acte). HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Schoolradio. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en soliste. 14.00 Studen tenorkest en solist. 14.50 Platen. 15.00 Me- tropole-orkest en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen Overzee: Arbeid en maatschappelijke zorg in de Nederlandse Antillen. 18.00 Gevarieer de muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 1915 Uit het Boek der Boeken. 19.30 De gewone man. 19.35 Platen. (Intermezzo: pl.m. 19.50 Vader doet de vaat). 20.30 Lij densmeditatie. 21.30 Strijkorkest en solist. (In de pauze: pl.m. 22.0022.15 Kan een haan een ei leggen?). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Viool en piano. 23.5024.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Cabaret. In de pauze actualiteiten. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12 50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorzang. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano en cello. 23.00 23.05 Nieuws. BBC 22.00—22.30Nieuws. Vraaggesprek. Boe ken en schrijvers. (Op 224 m.). dente groepen van boeren, middenstanders en burgers een soort verbond gesloten met de Vlaamse extremisten van de „Vlaamse concentratie", een organisatie van politieke delinquenten. Al deze groepjes vormen de Christelijke Vlaamse Volksunie, welke on der leiding staat van een dissident senator van de CVP voor Antwerpen, de heer Clijnmans. Bij de liberalen zijn er dit maal niet veel dissidenties aan de orde. Alleen te Gent hebben zich enkele liberalen afgescheurd, maar het blijft te bezien of deze „Partij van niet-loontrekkers" het zal wagen om in de verkiezingsarena af te dalen. Het plezier is er af De strijd is pas begonnen. Maar wat reeds kan worden gezegd is, dat het een zeer lusteloze, ja saaie verkiezingscampagne wordt. Oudere collega's hebben ons ver teld hoe verkiezingen in België vaak heel plezierige en pittoresk waren. Vele candi- daten wonnen hun kamerzetel of burge meesterssjerp (in België is de burgemeester geen ambtenaar), omdat zij aan de voor avond van de grote dag enkele vaten bier in de café's van het dorp kosteloos lieten tappen. Veel hing af van de „kiesdravers", die men intusen de veel nobeler naam van politieke secretaris heeft gegeven, maar in feite is de zaak gelijk gebleven. Zij moeten er voor zorgen dat hun baas „populair" blijft. In België is het Tweede Kamerlid of de Senator niet de eerste plaats een wetgever. Dat is zelfs in vele gevallen de minste van zijn bekommernissen. „Mijnheer den Deputé" is iemand die brieven schrijft voor de ouden van dagen, die op hun pensioentje zitten te wachten, voor de zoon van de tramconducteur om dat hij zijn militaire dienst wat dichter bij huis zal mogen doen, een briefje om een candidaat-portier aan te prijzen enzo voort. De heren volksvertegenwoordigers reizen rond in hun kiesdistrict om er op bepaal de dagen in een of ander café hun „zit dag" te houden. Sommigen hebben dan van dertig tot vijftig bezoekers op een mor genzitting. Maar de grote pret met de vaatjes bier is er uit. Werd een candidaat niet verkozen, dan defileerden zijn tegen standers voor zijn (natuurlijk) potdichte woning en sleepten een oude rammelende kachelbuis achter zich mede. De candidaat was zoals een student na een mislukt exa men: „gesjeesd Dinsdag zal een nieuwe Nederlandse „goodwill-ambassadeur" naar het buiten land vertrekken: de 28-jarige wegenwacht Marinus De Veer uit 's-Hertogenbosch, die op zijn gele zijspanccmbinatie een tocht van 1250 km. naar Zweden, tot aan de Poolcirkel gaat maken, die "net officiële be gin zal vormen van een Zweedse wegen wacht naar Nederlands voorbeeld. „Motormaennens Riksfoerbind", de Zweed se ANWB, ging, na ingewonnen adviezen van de Nederlandse organisatie, proeven met wegenwachten nemen op aandrang van Zweedse toeristen, die in het buitenland door de WW of door de Engelse AA uit de „puree" geholpen waren. De proeven werden een doorslaand suc ces en de Zweden besloten op een vijftigtal trajecten met een wegenwacht te beginnen. Hieraan gaat een rijdende tentoonstelling over 5000 kilometer, een ware monsterrit, vooraf. Deze karavaan vertrekt op 30 Maart uit Stockholm met Marinus de Veer en een Engelse „AA"-collega als eregasten. Zij zullen onderweg hun vakkennis en ervaring demonstreren en tevens de vriend- schapsboodschap, die alle toeristische orga nisaties bindt, uitdragen. En al kost het De Veer moeite om tot einde Mei van vrouw en kroost gescheiden te zijn, toch is hij trots op zijn missie, die hij als een grote onderscheiding voelt. In het Kurhaus te Wiesbaden is Vrijdag een tulpenfeest begonnen, dat tot en met Zondag heeft geduurd. De opening van dit festival, georganiseerd door de Special Ser vice Club, Eagle Club, de Keukenhof en de KLM, geschiedde door mrs. Brewster, echt genote van de commanding officer te Wies- baden. De Keukenhof stelde 3000 tulpen ter beschikking die in de grote rotonde van het Kurhaus zijn opgesteld. Nederlandse ex perts zijn aanwezig teneinde de belangstel lenden voorlichting te geven omtrent de Keukenhof en bloembollen. ADVERTENTIE .vmstekdamsevaart20 TEL. 110» EEN 100-JARIGE ERVARING (Van onze correspondent in Washington) In het Huis van Afgevaardigden, de Amerikaanse Tweede Kamer, is het grote debat begonnen over de nieuwe belasting wetgeving, die Eisenhower, en met name zijn minister van Financiën Humphrey, hebben voorgesteld. In het jaar 1954 beta len de Amerikanen minder belasting dan in 1953. Iedereen verheugt zich daarover. Maar thans wil het republikeinse bewind nog andere wijzigingen in de belastingen doorvoeren. Die wijzigingen brengen voor deel voor diverse lagen. Zeer belangrijk in de nieuwe voorstellen is namelijk de clau sule om de belasting op inkomen uit divi- aena aanzienlijk te verminderen. Dit is een verkiezingsjaar en de demo craten zijn vastbesloten om in November de republikeinen het onderspit te doen del ven. De actie, welke de democratische par tij in het Huis denkt te voeren tegen de republikeinse voorstellen, moet men daar om in de eerste plaats als een verkiezings- taktiek beschouwen. Wat zullen de democraten gaan betogen? Dat de voorstellen van de republiekeinen vooral de rijkere klasse zouden bevoordelen en dat zij daarentegen een heel andere be lastingwetgeving voorstaan, namelijk een wetgeving, waarbij juist de armsten be langrijk minder (of niet meer) behoeven te betalen. Om te begrijpen wat de democraten ge daan proberen te krijgen, moet men iets meer weten over de manier waarop men in Amerika belasting betaald. Ieder, die per jaar minder dan zeshonderd dollar verdient, is belastingvrij. Verder behoeft men ook geen belasting te betalen als men getrouwd is en 1200 dollar verdient of als men een gezin heeft met één kind en 1800 dollar per jaar krijgt uitbetaald. Kortom: voor zichzelf en voor anderen, die men on derhoudt, mag men 600 dollar aftrekken en ever wat dan van het jaarlijkse inkomen overschiet betaalt men belasting. Nu stellen de democraten voor om dat vrijgestelde bedrag van 600 dollar per per soon te verhogen tot 700, 800, ja op den duur zelfs tot duizend dollar. Kregen zij dit er door dan zou dat betekenen niet al leen dat er milliarden minder in de schat kist kwamen, maar ook dat millioenen Amerikanen vrijgesteld zouden worden van het betalen van belasting en daardoor dus in zekere zin buiten de gemeenschap zouden komen te staan. Zo juist heb ik geluisterd naar een ra dio-toespraak van president Eisenhower. Uiteraard keerde deze zich fel tegen de voorstellen, die de democraten in de zin hebben en het sterkste deel van zijn betoog was wel toen hij een beroep deed op het eergevoel van de Amerikanen en veronder stelde dat iedereen zijn deel, klein of groot, zou willen bijdragen in de nationale lasten en niet zou wensen dat anderen zouden opdraaien voor iets wat een zaak van allen mag heten. Verkiezingsstunt? Inderdaad schijnt het voorstel van de democraten er wel erg op uit te zijn de massa voor zich te winnen. Veel sterker zouden zij wellicht gestaan hebben indien zij tegenover het voorstel van de repu blikeinen om de belasting op inkomen uit dividend te verminderen zouden heb ben voorgeslagen om in stede daarvan de belastingpercentages van aller inkomsten belasting naar beneden te doen gaan. Ook dan is het nog uitermate moeilijk om uit te maken wat nu het beste zou zijn voor de Amerikaanse economie (die bedreigd wordt door een crisis), maar op die manier zou het democratische voorstel toch minder rieken naar verkiezingstaktiek. Het is inderdaad een moeilijke vraag: hoe pakt men de zaken hier beter aan, nu crisis dreigt: door investering aan te moedigen (wat Eisenhower wenst te doen) óf door meer koopkracht aan het volk in alle lagen te geven? (wat de democraten zouden doen indien zij zich voorstanders verklaarden van belas tingverlaging over de gehele linie). Ziehier een dilemma, waar de economen het niet over eens zijn. Ofschoon het mij beter voorkomt om de koopkracht te verhogen en daai'door thans de bestaande industrie op volle toeren te doen draaien, wil ik terstond toegeven dat wanneer eenmaal de gedachte heeft post gevat dat er een depressie of recessie aan het komen is verhoging van de koopkracht geen afdoende remedie behoeft te zijn. Indien er een zekere economische angst ontstaat, houdt men zijn geld in de zak, of men weinig heeft of wat meer. Maar het alternatief, dat de democraten gesteld hebben, is in de eerste plaats een politiek alternatief en men kan het zich voorstellen dat Eisenhower alles doet om zijn tegenpartij de wind uit de zeilen te nemen. In zijn radio-toespraak gaf hij zelfs de indruk dat hij voorstellen, als waarmede de democraten dreigen, wel eens door zijn veto zou kunnen torpederen. De kerkeraad van de Hervormde Ge meente van Rotterdam-Delfshaven heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering gesproken over de militaire parade, die op 30 April ter gelegenheid van Koninginne dag aldaar zou worden gehouden. Met meerderheid van stemmen besloot de ker keraad tot de minister van Oorlog het ver zoek te richten, deze parade niet te doen doorgaan. De kerkeraad zegt doordrongen te zijn van de noodzakelijkheid van een weermacht, doch meent tevens' dat een militaire parade op 30 April vermeden moet worden omdat zij dan getrokken wordt in de sfeer van een volksfeest, waartegen de kerkeraad ernstige bezwa ren heeft. Drie leden van de gemeenteraad van Loosdrecht, de twee leden van de P.v.d.A.- fractie en het communistische lid hebben meegedeeld, in komende raadsvergaderin gen obstructie te zullen gaan voeren en tijdens het aan de raadsvergaderingen voorafgaande gebed in de gang zullen gaan staan. Zij doen dit niet, aldus werd door hen medegedeeld, uit gebrek aan eer bied voor het gebed, maar uitsluitend om gebeurtenissen, die volgens hen niet in overeenstemming zijn met de inhoud van het raadsgebed. Nu de heer W. Graham, de bekende Amerikaanse evangelist, heeft moeten af zien van een bezoek aan Nederland, wijzen wij er belangstellenden op, dat hij iedere Maandagmiddag in het programma „The hour of decision" (het uur der beslissing) van 17.00 tot 17.30 uur via Radio Luxem burg I (1293 meter) spreekt. 62. Nu de taxi stilstond, kreeg Panda eindelijk gelegenheid om eens achter zich te kijken en daar zag hij tot zijn verba zing professor Kalker, Pat O'Nozel, baas Kraska en diens chauffeur, die nog aan het ruzie maken waren. .Jullie hebben mijn Kraskar bijna in elkaar gedrukt!" brulde Kraska, „ik zal een klacht indie nen!" „Dien maar klachtens in", ant woordde Pat, dan zullen wij vertellen, dat je je door Panda's taxi hebt laten sle pen!" Uit deze opmerkingen kon Panda eindelijk enigszins opmaken, wat er alle maal gebeurd was. „Dus Kraska heeft zich stiekum door mij laten slepen", dacht hij, daarom kwam ik dus niet meer zo vlug vooruit en raakte al mijn benzine op!" Hij werd in zijn overpeinzingen gestoord door de houder van het pompstation, die hem een rekening voor de benzine aanbood. „Wat?", riep Panda, verschrikt op de nota kijkend. „Twintig florijnen? Zoveel heb ik niet meer bij me! Zoudt u dat even tegoed willen houden?" Helaas had baas Kraska dit gehoord. Vertrouw hem niet, benzine baas!", riep hij, snel naderbij komend, „neem zijn auto in beslag, want hij is een heel oneerlijke Panda!" Bond van Militaire Oorlogsslacht offers gaf kapitein Saleh een kunstbeen Tijdens de eerste Nederlandse militaire actie in Indonesië werd een compagnies commandant van het Indonesische leger, kapitein Mohammed Saleh zo ernstig aan het rechterbeen gewond dat dit moest wor den geamputeerd. In November 1953 kwam ex-kapitein Saleh naar Nederland om als waarnemer namens de Indonesiscne ouu- strijders de conferentie bij te wonen, die de wereldfederatie van oudstrijders die maand in Den Haag hield. Van zijn tijdens de strijd opgelopen verwondingen was hij geheel hersteld, maar de krukken waar mede hij zich voortbewoog, vormden een groot obstakel voor zijn terugkeer in de maatschappij. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtofers heeft hem toen een kunstbeen geschonken, in het gebruik waarvan de heer Saleh zich de afgelopen maanden geoefend heeft. Zaterdagmiddag is dit geschenk in de ambtswoning van de waarnemende Hoge Commissaris van Indo nesië, mi". Susanto, symbolisch aan de heer Saleh aangeboden in aanwezigheid van de heer en mevrouw Susanto, de Indonesische militaire attaché in Den Haag, luitenant kolonel Harjono, en het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers, de heer W. Ch. J. van Lan- schot. Dat het Indonesische Hoge Commissa riaat door een toelage Mohammad Saleh in staat stelde zijn verblijf in Nederland te verlengen om in het gebruik van het kunstbeen te worden geoefend, noemde de heer Van Lanschot een voorbeeld van goede samenwerking en eensgezindheid. Na een dankwoord van de heer Saleh bi-acht mr. Susanto de bond de dank van zijn regering over voor het geschenk. De overval op de bus TEL AVIV (Reuter). Israel heeft Vrijdag een Jordaans aanbod geaccepteerd tot hulpverlening bij de opsporing van de bende die Woensdag elf inzittenden van een Israëlische bus heeft vermoord, aldus is officieel te Tel Aviv medegedeeld. De Jordaanse stafchef, generaal Glubb Pasja, had aangeboden Jordaanse spoor zoekers te zenden om het spoor van de bende te helpen volgen. Het aanbod was gedaan door bemiddeling van dfe voorzitter van de gemengde Israelisch-Jordaanse wa penstilstandscommissie. Te Tel Aviv zijn Vrijdag de elf slacht offers van de aanslag op de Israëlische autobus in de Schorpioenpas begraven. Duizenden belangstellenden hadden zich langs de route geschaard, die de stoet op weg naar de begraafplaats volgde. De lichamen van de slachtoffers waren gewikkeld in blauw-witte Israëlische vlag gen, voor zij in de houten lijkkisten wer den geplaatst. De jonge Koning Feisal van Irak spreekt een woord van dank voor de hartelijke ontvangst die de burgers van Karatsji hem bereidden. De Koning brengt op het ogen blik een beleefdheidsbezoek aan Pakistan. j Verontwaardiging. Aartsbisschop Maka- rios, het hoofd van de Grieks-Orthodoxe Kerk op Cyprus, heeft Zaterdag ver klaard, dat de demonstraties op Rhodos een „uitbarsting van verontwaardiging" waren ten gevolge van de Britse weige ring om de toekomstige status van Cy prus met de Griekse regering te be spreken. De aartsbisschop verklaarde dit in de kathedraal van St. Jan, en deelde mede dat de Griekse regering hem de verzekering heeft gegeven de kwestie voor de UNO te brengen, als Engeland in September nog niet heeft toegestemd tot bilaterale besprekingen. Plan. President Ramon Magsaysay van de Philippijnen heeft een economisch vijf jarenplan bekend gemaakt, waarvan de kosten worden geraamd op ongeveer twee milliard dollar. Het plan beoogt vergroting van de productie, oplossing van het vraagstuk der werkloosheid, verhoging van het levenspeil en electri- ficatie van het platteland. Slechts zes. De Commissie voor de Toe wijzingen uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft afwijzend be schikt op een verzoek van de regering om over de volgende drie maanden 1.434.962 dollar beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het program om Europese vluchtelingen naar Amerika over te brengen. Leden van de commis sie protesteerden tegen het feit, dat het departement van Buitenlandse Zaken 672.000 dollar van de drie millioen dol lar, welke in Augustus van het vorig jaar was toegewezen, had uitgegeven, maar dat slechts zes vluchtelingen tot dusverre zijn toegelaten. Ambassades. De regeringen van Egypte en de Sovjet-Unie hebben besloten haar legaties tot ambassades te verheffen „teneinde de wederzijdse betrekkingen te verstevigen en uit te breiden." Het initiatief in deze is van de zijde der Sovjet-Unie gekomen. Heroverd. Birmaanse regeringstroepen hebben Zaterdag het belangrijkste hoofdkwartier van de Chinees-nationa- •lisitsche vrijscharen, Monghsat in de Zuidelijke Shan-staten, heroverd. Hier mee verloren de Chinese nationalisten een rijk rijstgebied, waarvan zij gro tendeels voor hun voedselvoorziening afhankelijk waren. Vergeefs. Griekse studenten, die te Salo- niki demonstreerden voor opneming van Cyprus bij Griekenland, hebben Zater dag tevergeefs gepoogd het Britse con sulaat te bereiken. Twee studenten en twee leden van de brandweer werden gewond. Noodbevoegdheden. In Belize, Brits Hon duras, is Zaterdag ondanks critiek van de oppositie een wetsontwerp goedge keurd, dat de gouverneur van deze kolonie uitgebreide noodbevoegdheden geeft en dat een nieuwe wetgevende vergadering in het leven roept. De vol gende maand zouden in de kolonie ver kiezingen moeten worden gehouden, doch deze zullen niet doorgaan vóór een commissie heeft onderzocht, of er in Brits Honduras politieke partijen zijn, die „samengaan met een buitenlandse mogendheid, die openlijk het land op eist, en wel Guatemala." Uitslag. Het links georiënteerde Verenig de Front heeft bij de verkiezingen in Oost-Bengalen- veel winst behaald. Alle vijf ministers van de aftredende rege ring zijn door candidaten van het Ver enigde Front verslagen. Deze ministers behoorden tot de Mohammedaanse Liga, Tweeënvijftig andere candidaten van de Mohammadaanse Liga verloren even eens hun zetel tot dusver. Neergestort. Bij Annapolis in de Ameri kaanse staat Maryland is Zaterdagoch tend vroeg een militair vliegtuig neer stort en in brand gevlogen. Alle 18 in zittenden van het vliegtuig, 12 passa giers en zes bemanningsleden, zijn om het leven gekomen. De lijken van de slachtoffers liggen verspreid over een groot gebied in een bos, waarin het transportvliegtuig neerstortte. ADVERTENTIE HAARLEM ÈLECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES k. EEN ongeduldige lezer schreef eens, dat al het gewroet in de bodem waar aan we menig stukje gewijd hebben hem volslagen nutteloos toescheen, en dat we liever maar eens moesten vertellen hoe we aan de dagen der week kwamen, want in het heden bevinden zich nog heel wat meer vraagstukken dan we denken! Zo op het eerste gezicht lijkt dit een opmerking die steek houdt, maar de daar aan gekoppelde vraag was wellicht de ongelukkigste welke de lezer had kunnen uitkiezen. Want juist om te weten hoe de dagen der week hun namen kregen, moes ten de archaeologen de bodem van Babylonië omspitten, een bewijs te meer, hoe het schijn baar alledaagse in het verle den wortelt. Al dit archaeolo- gisch onderzoek geschiedt dus werkelijk niet alleen om wat bezeten gravers gelegenheid te geven hun stoffige schimmen na te jagen, maar vindt plaats om ophel dering te geven aangaande de meest uit eenlopende vraagstukken, zelfs tot de draaiing van de aarde toe! Daarom is het van uitermate veel be tekenis dat Arnold en Libby kort geleden een methode hebben ontdekt, waardoor de ouderdom van allerlei voorwerpen en overblijfselen van organische aard uit de oudheid met grote nauwkeurigheid kan worden berekend. Deze methode berust op de halveringstijd van radioactieve kool stof. In alle levende organismen schijnt zich n.l. steeds een bepaalde hoeveelheid radio actieve koolstof te bevinden, welk percen tage gedurende het leven constant blijft, maar na de dood afneemt met een snelheid die samenhangt met de halveringstijd van deze radioactieve stof. In 5700 jaar valt één gram radioactieve koolstof, onder het uitzenden van stralen, uiteen tot V2 gram; na wéér 5700 jaar is er nog maar 1/4 gram over, enz. Door de uitgezonden straling gedurende een bepaald tijdsverloop te meten, kan men dus inzicht krijgen in de vraag in welk „stadium van verval" de radioactieve koolstof zich bevindt. Met een Geigerteller wordt bijvoorbeeld gevonden dat de radioactieve koolstof in het levende organisme 10,5 deeltjes per minuut uit zendt. Geeft het opgegraven organisme nu een straling van 5,2 deeltjes per minuut, dan zijn dus 5700 jaar sedert het intreden van de dood verstreken. Dit beginsel, toegepast op allerlei orga nische resten, of daaruit vervaardigde bijvoorbeeld houten voorwerpen, die zich in de grond bevinden, kan dus met een vrij grote mate van nauwkeurigheid de ouderdom der vondsten aan het licht brengen. Over de periode van de laatste 5000 tot 15000 jaar, hoopt men hierdoor een nauw keurigheid met een relatieve fout van 2 tot 4 procent tc bereiken. Uiteraard heeft men de juistheid van deze methode direct getoetst aan organisch materiaal, waarvan de ouderdom door historische of botanische gegevens met vrij grote zekerheid bekend was. Het acacia hout van de graftombe van pharao Zoser, het cederhout van de lijkboot van Sesostris III, een mummiekist uit de ptolemaische tijd, en nog vele andere voorwerpen wer den in het kernphysisch laboratorium te Chicago op hun ouderdom onderzocht, en gaven resultaten die vrijwel overeenkwa men met de tijden die uit historische ge gevens bekend zijn. Behalve hout kunnen echter ook tanden, kiezen, schelpen en ook de in onze veen lagen voorkomende organische restanten op hun absolute ouderdom worden onder zocht, zodat we mogen verwachten dat door deze methode een geheel nieuw ter rein van onderzoek is open gelegd. Over openleggen gesproken, weet u dat het een onzinnig verhaal is dat kamelen door dorstige woestijnreizigers worden ge slacht vanwege de waterreserve die zich in hun lichaam bevindt? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2