Ir. J. Limborgh voorgedragen als directeur Heemsteedse bedrijven Première van De T oneelvereniging Camera's ontvreemd Haarlemse A.J.C. in feeststemming Opening expositie van D. Lindeboom „De Ramplaanspelers" met vrolijk stuk Bloemendaal Heemstede Amsterdamse Beurs Geen enkele sollicitant met hem vergelijkbaar MAANDAG 22 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Miss Sherlock Holmes Deken J. A. A. Kuilman overleden Heemsteedse jongens hadden iets tegen vlaggenstokken Rechercheur kreeg klap in het gezicht Ds. Hofland nam beroep aan naar Canada Haarlemse politierechter Ontsnapte aan opsporing onttrokken Twee weken voor telefonische belediging Burgemeester opent gebouw van Zuid-West Mej. J. Q. van Resteren Altena overleden „Humanisme en religie" op Humanistische studiedag Nederlandse Reisvereniging speelde „Het gouden kalf" Geslaagde toneelavond voor reddingbrigade Twee autobotsingen op de Herenweg Herziening uitbreidingsplan Koeien met zachtklinkende bel in weide van Groenendaal Woning verdeling kan in Heemstede nog niet Vrijgelaten worden Zaterdagavond heeft pe Toneelvereniging in de Haarlemse Schouwburg de eerste voorstelling gegeven van een in regerings opdracht voltooid stuk, namelijk „De Dominee van Urk" door Eline Verkade, onder regie van Ferd. Sterneberg, die zelf een hoofdrol vervulde als de volgens oog getuigen nogal lach wekkende geest verschijning van de in de titel genoemde zieleherder, een le gendarische figuur uit de zeventiende eeuw. Volgens het voorbe richt in het program ma komt de geest van deze dominee, die door een op zijn geld beluste schipper op een zandplaat werd gezet en daar bij op komende vloed ver dronk, nog steeds bij nacht en ontij op hef eiland spoken. Tal van Urkers, die in hun jeugd „wel wijzer" waren, hebben op bun oude dag deze geestverschijning zien zitten in een hoekje van hun haard. Als Diekelt Romkes, de hoofdpersoon van het stuk, in grote innerlijke nood verkeert, komt „De Dominee van Urk" ook bij hem. De dramatische handeling laat zien, hoe de kortzichtige, oude visser met deze geestelijke" hulp de weg uit zijn moei lijkheden vindt en afstand leert doen van alles, waar hij teveel aan gehecht was. Doordat ik op weg naar de schouwburg onwel ben geworden, heb ik helaas de voorstelling niet kunnen zien. Uit versla gen van enkele mijner collega's en andere toeschouwers meen ik te mogen opmaken hier niet veel aan gemist te hebben, doch uiteraard zal ik mijn oordeel moeten uit stellen tot een volgende gelegenheid, in dien deze zich althans nog zal voordoen. De voornaamste medewerkenden waren: Aaf Bouber, Tine de Vries, Johan Elsen- sohn en Ad van Gessel. Zondagavond kon het Haarlemse pu- pliek dank zij hetzelfde gezelschap kennis maken met „Miss Sherlock Holmes" van George Batson, in het programma een komische thriller" genoemd. Wat hiermee bedoeld wordt, is niet er duidelijk. Waar schijnlijk heeft de schrijver een soort krui sing van „Arsenicum en oude kant" en „Fluffy neemt de leiding" tot stand willen brengen. Het is anderzijds mogelijk, dat hij een parodie nastreefde. Maar hoe dan ook: het resultaat leek nergens op. De handeling speelt zich af in een anti- quiteitenwinkel, waarboven allerlei vreem de kostgangers wonen. Er gaan deuren langzaam open, er verschijnen geheimzin nige gestalten, er valt zo nu en dan een lijk uit de kast, er worden revolvers ge trokken, maar met al die griezeligheid wordt alleen maar de draak gestoken. Dat was althans de bedoeling, doch in de prac- tijk kwam daar niets van terecht: daar voor was het nu eens niet spannend en geen moment leuk genoeg. Een parmantig meisje uit de provincie slaagt er tenslotte door haar zonderlinge halsstarrigheid m een complete misdadigersbende te ont- In de ouderdom van 60 jaar is in de Mariastichting overleden de heer J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem der R.K. kerk en pastoor van de Sint Jozephparo chie aan de Jansstraat. De heer Kuilman, die op 5 Februari 1894 in Limmen is geboren, werd op 15 Augus tus 1917 tot priester gewijd. Kort daarop wérd hij assistent in de parochie te Over- veen en op 2 Februari 1918 werd hij ka pelaan te Wassenaar. Vervolgens was de heer Kuilman kapelaan te Ouderkerk aan de Amstel en Amsterdam en met ingang van 7 November 1936 werd hij benoemd tot pastoor te Sohoorl. In 1946 vertrok hij naai- Amsterdam, waar hij belast werd met het pastoraat van de parochie van de H. Maria Magdalena. Van 8 Maart 1947 af was de thans' overledene deken van Haar lem. Voorts was de heer Kuilman ere-ka- nunnik en kanunnik van het Haarlemse kathedrale kapittel. Mgr. J. P. Huibers zal morgen in de kerk aan de Jansstraat de pontificale mis van requiem opdragen, waarna het stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof Sint Bar bara aan het Soendaplein ter aarde besteld zal worden. De Heemsteedse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de 22-jarige R. M. en.de 23-jarige P. W., beiden uit Heem stede, die zich Zaterdagnacht aan baldadig heid en vernieling hebben schuldig ge maakt.-" Beide jongens waren, na eerst in Haar lem stevig geborreld te hebben, wandelend over de Heemsteedse Dreef, een dertigtal tuintjes binnen gestapt en hadden daar de vlaggestokken uit de grond getrokken en in de tuinen neergelegd. Daar waar de stokken te stevig in de grond stonden, had- Gen zij deze zelfs bij de grond afgebroken. Rumoer bij Haarlems cabaret Zaterdagnacht waren twee rechercheurs omstreeks half twee op controle in een cabaret aan de Raaks. Op dat tijdstip ver schenen twee personen bij het cabaret, die gaarne naar binnen wilden, doch de por tier weigerde hun de toegang. Daarop be gon het tweetal te slaan en te schoppen tegen de deur en het duurde niet lang, of een van hen, de 48-jarige uitvoerder C. K„ trapte een ruitje in de deur stuk. Toen hij boor een der rechercheurs werd ingerekend gaf zijn maat, de 30-jarige koopman H. D„ de betrokken rechercheur een klap in het gezicht, waarna hij ijlings wegrende. De rechercheur ging hen achterna; de vluch teling werd op de Nieuwe Groenmarkt door twee surveillerende agenten gegrepen. C. K. en H. D., die beiden werden inge sloten, zijn gistermiddag weer op vrije voeten gesteld. Tegen beiden is proces verbaal opgemaakt. Scène uit „De Dominee van Urk" met Aaf Bouber en Johan Elsensohn. maskeren en in haar macht te krijgen. Het geheel is klucht noch thriller, vlees noch vis het blijft een raadsel waarom regisseur A. Defresne zijn naam op dit spel heeft willen zetten. Het moest toch eigenlijk niet kunnen gebeuren dat een gezelschap, dat een grote subsidie krijgt om de kunst tot het volk te brengen, een dergelijk prul op het répertoire neemt. Men bereikt er het omgekeerde van de doel stelling mee door de mensen schuw voor het theater te maken. Daarbij kwam nog, dat de vertoning zelve ook al bijzonder weinig indrukwekkend aandeed, waarbij dan een uitzondering mag worden gemaakt voor Carla de Raet, die inderdaad wel een beetje komisch werkte, al was ook dit eigenlijk een klein kunstje. Van de talrijke andere medewerkenden wist vooral Mary Smithuysen zich enigszins te onderschei den. De anonieme vertaler had zich ook al niet te best van zijn taak gekweten. Het was „definitief" geen goede avond, om een anglicisme van hem te lenen. DAVID KONING. Thans is de voordracht verschenen voor de benoeming van een nieuwe directeur van de gemeentelijke gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven te Heemstede. Zoals wij reeds in ons blad van Vrijdag j.l. meedeelden, hebben B. en W. de raad ir. J. Limborgh voorgedragen, die gedu rende de ziekte van de vorige directeur, wijlen ir. VV. J. A. Duynstee, gedurende bijna een jaar als waarnemend directeur is opgetreden. B. en W. schrijven-.de raad, dat de er varing welke zij met ir. Limborgh hebben opgedaan in alle opzichten gunstig is. Weliswaar schrijft het Ambtenarenregle ment voor, dat de raad de hoofden van dienst uit een voordracht van twee per sonen moeten benoemen, maar geen enkele sollicitant is met de heer Limborgh gelijk te stellen, laat staan dat hij er boven uit steekt. Derhalve is het naar het oordeel van de meerderheid van B. en W. niet ver antwoord, dat iemand die de functie ge ruime tijd tot tevredenheid heeft waarge nomen, zou worden gepasseerd. Teneinde in deze vacature te voorzien is in een viertal technische tijdschriften een oproep voor sollicitanten geplaatst, waarin mede als eis is gesteld het bezit van het diploma ingenieur (Delft). Onder het gering aantal sollicitanten dat zich heeft aangemeld, bevinden er zich slechts drie, die in het bezit van dit diplo ma zijn, waaronder de huidige waarnemend directeur. De beide andere van deze drie sollicitanten bezitten geen ervaring op het terrein waarvoor de gemeente een hoofd ambtenaar nodig heeft. De overige sollici tanten hebben geen gelijkwaardige oplei ding genoten, dan wel een opleiding in een andere richting dan de gevraagde, of de door hen vervulde betrekkingen zijn van geheel andere aard dan de te vervullen functie. Het belang van de bedrijven brengt mede dat uit de sollicitanten de beste keuze dient te worden gedaan. Dit plaatst B. en W. tevens voor de moeilijkheid te voldoen aan de in de aanhef vermelde bepaling inzake het opmaken van een voordracht van twee personen. Indien zij d'it zouden doen, zou vanzelf de gevolgtrekking te maken zijn, dat beide candidaten benoembaar zijn. De grootst mogelijke meerderheid van het college acht zich tot haar spijt evenwel niet in 9taat om naast ir. Limborgh een tweede candidaat voor te dragen, aan wie zij de leiding van de bedrijven zou durven toe vertrouwen, waarvoor zij dus de verant woordelijkheid zou kunnen aanvaarden. Zij kan het betreuren, dat er zich niet meer en voor deze taak betere sollicitanten hebben aangemeld, maar heeft met de feiten rekening te houden. De kleinst mogelijke minderheid van het college wethouder Van Lent is van 'oordeel, dat ook in dit geval het opmaken van een voordracht van twee personen mogelijk is, door plaatsing daarop van een sollicitant, welke wel niet geheel aan de gestelde eisen voldoet, doch van wie dit lid een zeer gunstige indruk heeft gekregen. Zoals men weet is er van Rooms-Katho- Ds. A. B. C. Hofland, Gereformeerd pre dikant te Haarlem-Noord heeft het beroep naar de kerk van Sarnia (Ont.) in Canada aangenomen. Ds. Hofland die een reis door Canada maakte, zal zo gauw mogelijk naar Holland terugkeren, om zich klaar te maken voor de eerste boot naar Canada. Ds. Hofland, die 42 jaar is, studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en deed 9 Januari 1938 zijn intrede in zijn eerste gemeente Oostkapelle. daarna volg de West-IJsselmonde (1944), Emmen (1949); van 1945 tot 1949 was hij legerpre- dikant in Indonesië en sinds 26 November 1951 staat hij te Haarlem. Op 21 October 1951 had een 32-jadge fabrieksarbeider zijn oog laten vallen op een auto waarin hij een tas met een veel belovende inhoud ontwaarde. Hij liet het daarbij niet zitten, vooral niet toen bleek dat het portier n.iet gesloten was, en sloeg zijn slag. Het was meer dan hij had dur ven verwachten, wamt de inhoud bleek te bestaan uit twee fototoestellen, waaronder een Leica en verscheidene fotografische artikelen, die tesamen een waarde ver tegenwoordigden van drie- tot vierduizend gulden. Thusigekomen bleek zijn echtge note echter niet zeer ingenomen te zijn met deze buit, en ried hem aan deze zaken bij de rechtmatige eigenaar, de Haarlemse beroepsfotograaf G. P., terug te brengen. Maar ongelukkigerwijs werd verdachte nu juist bij de uitvoering van dit advies door een rechercheur aangehouden en inge rekend. Verdachte wist vanmorgen, toen hij zich voor deze kwestie voor de politie rechter had te verantwoorden, niet anders op te merken dan dat hij die avond wat in de war was geweest. Hij werd niettemin veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan drie voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar. Molshopen werden steeds groter Vanmorgen stond voor de Haarlemse politierechter de directeur van een chemi sche fabriek in Zaandam terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij ondeugdelijk bevonden middelen ter bestrijding van mollen in de handel had gebracht. Dit was aan het licht gekomen toen een af nemer van de bestrijdingsmiddelen, die verdachte onder de naam „Moltox" had geleverd, klaagde dat ze geen enkele uit werking hadden. Tot twee maal toe had deze afnemer, die zeer veel last had van mollen, het middel op vele plaatsen in de molsgangen gestopt. „Waarschijnlijk heeft het slechts de eetlust van de mollen opge wekt", merkte de politierechter op, aan gezien het aantal molshopen slechts groter werd. Tegen de N.V. werd een geldboete ge- eist van 150 en 300 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De politierech ter légde een boete op van 100 gulden en willigde wat het voorwaardelijke deel betrof de eis in. lieke zijde bij de behandeling van de ge meentebegroting aandrang uitgeoefend om de nieuwe „topfunctionaris" van R.K. huize te doen zijn, hetgeen ir. Limborgh niet is. Veelzijdige ervaring De thans voorgedragene werd op 16 Mei 1895 in Apeldoorn geboren, studeerde electrotechniek in Delft, waar hij in 1922 zijn titel behaalde, werkte achtereenvol gens enige jaren bij het electriciteitsddstri- butiebedrijf „De Berkelstreek" te Borculo, de Heemaf en Philips en kwam in 1929 bij de Bataafse Petroleummaatschappij voor welke onderneming hij een jaar later naai Curagao ging. In 1939 werd hij overge plaatst naar Pladjoe in Indonesië. Na de inval der Japanners werd hij ge- interneerd. In 1946 repatrieerde hij en werkte hij op het hoofdkantoor van de B.P.M. tot hij in 1952 werd gepensionneerd. Haarlemse politierechter De zestienjarige dochter van een Haar lems echtpaar had, niet zonder gevolgen, omgang gehad met een vriend. Kort daar op werd hij. mede ten gevolge van zijn ge drag, op transport gesteld naar de Rek- kense inrichtingen. In Amsterdam wist hij echter aan zijn bewaking te ontsnappen en vroeg bij de ouders van het meisje om onderdak. Dat werd hem niet geweigerd. Nu hadden de ouders vanmorgen voor de politierechter verantwoording af te leggen voor het opzettelijk aan de opsporing ont trekken van een verdachte. Het bleek dat geen van hen meer een blanco strafregis ter had. De echtgenoot had zelfs driemaal eerder ter zake van een misdrijf terecht ge staan. „Ik ontken mijn reputatie niet", zei hij en voegde er ter verzachting aan toe, dat de omstandigheden thuis nu ook niet aanleiding geven tot enig enthousiasme. „Dan had u maar beter naar uw dochter moeten omzien", zei de politierechter mr. H. G. Rambonnet, en veroordeelde hem tot een geldboete van 25 gulden en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Zijn echtgenote, die onder andere eenmaal terecht had gestaan terzake van abortus, kwam er met twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf af. Een huiseigenares uit Overveen, die blij kens het ï-equisitor van de officier van justitie tnr. G. W. F. van der Valk Bou- man over een venijnige tong beschikte, had haar ongenoegen over de bewoonster van haar huis per telefoon geuit. Zij voeg de daartoe de echtgenote van de huurder een aantal exclusieve scheldwoorden toe en stelde bovendien vast dat de aldus be ledigde een verhouding met een geestelijke onderhield. De echtgenote had enkele ge tuigen bij de hand gehad, die zij deze monoloog had doen meeluisteren, en die nu een en ander onder ede bevestigden. Mr. van der Valk Bouman memoreerde dat de verdachte, die verstek had laten gaan, al twee maal ter zake van belediging terecht had gestaan, onder andere van de burgemeester van een naburige gemeente. Hij eiste een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter maakte er twee weken van. Thans staat vast, dat de officiële ope ning van het nieuwe verenigingsgebouw van de Vereniging ter Behartiging der Be langen van de Bewoners van Haarlem Zuid-West, „Ons gebouw H.Z.W.", gele gen aan de Kamerlingh Onnesstraat 83, zal geschieden door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, op Za terdag 27 Maart 's middags om drie uur. Er heerste een echte familiestemming in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat toen daar Zaterdagavond ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Haarlemse AJC, door de leden een bont programma werd verzorgd. Uit Aalsmeer, Zaandam en Amsterdam waren gasten aanwezig en na tuurlijk gaf ook een groot aantal oud- AJC-ers acte de présence. Wethouder D. J. A. Geluk en de heer E. F. Albrecht woonden het feest bij. De avond werd geopend door een viertal jonge herauten, die de Haarlemse AJC- leden op het podium riepen, waar een aan tal kampliedjes werd gezongen; pittige inleiding tot de woorden van voorzitter Leo Bus die zijn blijdschap uitsprak over de grote belangstelling voor dit jubileum feest. Tevens richtte hij woorden van er kentelijkheid aan het adres van de leden van 3919, die van doorzetten wisten; een gemakkelijke taak had de AJC in die da gen zeker niet. Met vuur maande de voor zitter de jongeren aan tot hard werken, zodat volgende generaties een fundament zullen vinden waarop zij verder kunnen bouwen. Als elke jeugdbeweging heeft ook de AJC geld nodig, maar belangstelling voor het werk is toch wel een van de voor naamste pijlers waarop een vereniging rust. Meer dan vroeger richt de AJC zich op de bezinning, omdat zij zich wel moet verdiepen in de dringende problemen van deze tijd. Hierna kwamen Trekvogels en Rode Wachten aan de beurt, die volksdansen uitvoerden. Mevrouw C. Kroon-Kuneken droeg voor uit het werk van Annie Schmidt. Een verrassting vormde wel de muziekgroep, die pas enkele maanden be staat en waarvan de deelnemers niet eer der een instrument bespeelden. Het resul taat was heel verdienstelijk. Na declamatie en de opvoering van een klein lekenspel verscheen De Gong, oud- AJC-muziekgroep; leider, de heer H. van Heerden, feliciteerde de jongeren met hun nieuw ensemble en sprak de wens uit dat het een krachtig geheel mag worden. Want muziek hoort erbij, zeide hij. Na de pauze hield drs. D. Roemers een feestrede. Zondagmiddag om twee uur vertrok van het AJC-clubgebouw Hqt Baken een met vlaggen omgeven stoet via de Leidse buurt naar het Teylerplein waar een volksdans- demonstratie gegeven werd. Des morgens had de heer T. van Maanen in het jeugd huis een lezing gehouden over het werk van Zon en Vrijheid. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Voor de derde maal werd er in ,,'t Huis met de Kogel" in de Spekstraat een ten toonstelling geopend. Deze keer betreft het een expositie van tekeningen van D. Lin deboom, die door de heer mr. L. Ali Cohen Zaterdagmiddag werd ingeleid. Mr. Ali Cohen, die het te waarderen vond dat in deze nieuwe zaak niet werd gespecialiseerd, gaf een uiteenzetting van de achtergrond van het werk. Hij legde er de nadruk op dat men bij de beschouwing van deze teke ningen alle vroegere betekenissen diende te vergeten om tot een juist begrip van het werk te kunnen komen. „Sommigen vinden het werk griezelig en vluchten ervoor", zei hij, „maar in feite vluchten zij voor zichzelf". Het werk heeft weinig te maken met moderne stromingen en was naar de mening van de inleider niet in te lijven bij enig -isme. In deze tekeningen openbaart zich wat Jan Engel man noemde „de schoonheid van het lelij ke". Ter vergelijking noemde mr. Ali Co- hen James Ensor, maar voegde er onmid dellijk aan toe dat Lindeboom het anecdo- tische van Ensor miste. Toen Lodewijk van Deyssel dit werk zag, deed het hem spre ken van „de gratie van het buitensporige". „Zodra ik ze zag", schreef Van Deyssel in een brief, die door mr. Ali Cohen werd voorgelezen, „troffen de tekeningen van de heer Lindeboom mij als iets moois. Bij nader toezien, ontdekte ik, dat die tekenin gen de afgrijselijkste verbeeldings-voor- stellingen inhielden, namelijk voorstellin gen van afgrijselijkheden." Het Rijksprentenkabinet in Amsterdam en het Frans Hals museum kochten destijds een tekening aan. De keuze van het Frans Hals museum is op deze tentoonstelling te bezichtigen. „Het enige wat men mag vragen van publiek en critici is aandacht voor het werk en werk alleen", besloot mr. Ali Cohen zijn inleiding. De genodigden gingen vervolgens over tot bezichtiging van het werk, waarvan een der tekeningen het be moedigende praedicaat „verkocht" ver toonde. In de ouderdom van 77 jaar is overleden mejuffrouw J. Q. van Regteren Altena, de bekende kunstenares, die baanbrekend werk heeft verricht op het gebied van sierkunst, toegepaste kunstnijverheid en de woninginrichting. Vele jaren heeft zij de leiding gehad van het atelier De Kerkuil aan de Nieuwe Gracht. Daarvoor verkocht zij haar kunst zinnige producten in een daartoe door haar verbouwde winkel onder de oude Bavo. Ongeveer anderhalf jaar geleden heeft de heer A. M. Koeman een gedeelte van De Kerkuil overgenomen. Toen schreven wij over het werk van de thans overledene: „Het weinig conventionele werk van mej. Van Regteren Altena wordt onder meer gekenmerkt door een speelse distinctie. Het is sober en eerlijk, aan haar eigen natuur ontsproten. Haar bedoeling bij het inrichten van woonruimte is altijd ge weest het scheppen van een persoonlijke sfeer, zodat men er zich in de ware zin des woords in thuis kan voelen. De door haar verzorgde intérieurs ademen een levendige harmonie, mede door een ver mijding van alles wat stoort door overtol ligheid. De attributen en gebruiksvoorwer pen hebben ondanks of door hun logische eenvoud een modern, decoratief karakter. Dat men met de gewoonste middelen, mits deze met smaak en gevoel voor kleur en ruimteverdeling zijn gekozen, kleine wonderen van gezelligheid tot stand kan brengen, wordt niet alleen bewezen in haar tegelijk heldere en stemmige exposi tiezaaltjes." De ermatie is vanmorgen in stilte ge schied. Het is opmerkelijk dat de meeste blij spelen, die Cor Ruys de laatste jaren in ons land introduceerde, thans vrij vaak op het répertoire van het dilettantentoneel verschijnen. Opmerkelijk, doch geenszins te verwonderen. Want deze over het alge meen amusante stukken van Engelse oor sprong beschikken meestal over een han dig opgebouwde intrige, een specifieke hu mor en een aantal ook voor amateurs dank bare typeringen. Door deze overwegingen heeft ook de toneelgroep „De Ramplaan spelers" te Overveen zich kennelijk laten leiden, toen ter viering van het tweede lustrum „In Donden staat een huis" werd gekozen. Zaterdag en Zondag hadden de jubileumvoorstelling met groot succes in gebouw Domi te Overveen plaats. Men herinnert zich misschien deze ver makelijke historie nog wel. Het huis van de heer Lord, gepensionneerd spoorwegambte naar, wordt bedreigd door het toen nog naderende Engelse Festival, omdat een daarbij behorende weg door een ambtelijke vergissing dwars door de woonkamer is ge projecteerd. Het is te laat om deze plannen nog te wijzigen en daarom moet het huis aan dit nationale gebeuren worden opge- offex-d. De familie Lord stelt zich onder het motto „My home is my castle" dapper tegen deze voorgenomen onteigening te weer: de woning wordt gebarricadeerd, terwijl een der schoonzoons door middel van de pers een beroep op het wereldgeweten doet. En inderdaad, de met lege conservenblik,!es be kogelde politiemacht wordt tot de aftocht genoopt en de regering haalt bakzeil, zodat de kleine man ditkeer volledig de victorie behaalt. „De Ramplaanspelers" hebben zich niet onbetuigd gelaten. De regie is misschien wat slordig geweest en men kreeg de in druk, dat Jaap van der Veldt zijn spelers niet altijd naar behoren in de hand heeft' gehad, waardoor sommige tafrelen bepaald rommelig van beweging waren, doch daar stonden dan weer enige geslaagde typerin gen tegenover. De kostelijke ambtenaar van Cees Stroosnijder bijvoorbeeld, die een uitmuntende mimiek vertoonde en de on vervaarde bakvis van Carla van Deelen, eveneens voortreffelijk van stem en allure. Verder zagen wij een heerlijk-mallotige Ada van Rie van Velthuijsen en een ge moedelijke Henry Lord van Cas Helwes. De Lilian van Cor Linthout was wel iets te onbeheerst en snibbig: deze rol wint zoals Sophie Stein ons destijds liet zien juist door een flegmatiek optreden aan be langrijkheid. Bij de jonge garde wist vooral Herman Langerveld zich te onderscheiden. En dan zou het tenslotte onbillijk zijn bij dit overzicht het konijn Winston niet te vermelden, dat zich voorbeeldig in dit blij spel wist te schikken. In de jaarvergadering van de afdeling Haarlem 'van „Humanitas" is het jaarver slag van de secretaris, de heer F H. W. Vliegen, goedgekeurd. Gememoreerd wordt het overlijden van de heren M. H. Groe- nendaal, Joh. Verhaar en J. Broertjes. Op het spreekuur voor algemeen maatschappe lijke zorg meldden zich 93 bezoekers om raad en advies, waarvan 8 voor financiële moeilijkheden, 27 voor kleding, 9 voor huisvesting, 8 voor levens- èn gezinsmoei lijkheden, 19 voor gezinshulp of gezinsver zorging, 14 voor werk en 8 voor diversen. Mevrouw M. WayDrenth heeft de ver zorging van de kleding- en schoeiselvoor- raad op zich genomen. De secretaris ver meldt de werkzaamheden van de secties reclassering, contact bejaarden, kinderbe scherming, kinderuitzending, kinderuitwis seling, gezinsverzorging en de samenwer king met Pro Juventute. Medegedeeld wordt onder andere, dat meer dan 130 be jaarden bezocht zijn door 13 medewerk sters. In Augustus maakten 80 bejaarden een tocht door het Gooi en een Kerstmid dag werd bezocht door 125 belangstellen den. Vrijwel iedere maand werd een scho lingsavond gegeven. Contact is opgenomen met Pro Juventute. De heer Vliegen besluit het verslag met een woord van dank en erkentelijkheid tot hen, die in 1953 hun tijd er. energie gaven aan het werk van „Huma nitas." De heren F. S. Noordhoff, voorzitter, en M. J. Goedee Sr., penningmeester, die periodiek aftraden, zijn herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer B. Rijpstra, werd gekozen de heer H. G. van der Sleen. Na het huishoudelijk gedeelte sprak de heer P. E. Hutte, reclasseringsambtenaar in dienst van het landelijk „Humanitas", over de verzorging van in vrijheid gestelden, waarna de vertoning volgde van de film „After prison, what?" Van de gelegenheid vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt. Zaterdagavond heek de toneel- en caba retgroep van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reis vereniging de leden van deze afdeling een gezellig toneelstuk in drie bedrijven door M. Jansen en G. Nielen voorgezet. Opgevoerd werd „Het gouden kalf" en de ledien van de reisvereniging behoefden niet ver te reizen, want het huis van de gepensionneerd hoofdambtenaar Jozef Smit, waarin het stuk zich afspeelt, staat ergens in het Gooi. De heer Smit een uitstekende rol van R. de Boer kan, ondanks zijn ruim pen sioen, niet goed rondkomen. Dat komt door de verspillende wijze, waarop zijn vrouw, zijn dochter, maar bovenal zijn zoon met het geld omspringen. De dienstbode Bert a een rol van Wil van Abs, die menig open doekje kreeg is niet op haar mondie gevallen en wanneer, juist op het ogenblik, dat zij haar ontslag heeft genomen, een onbekende rijke neef en diens secretaris hun intrek in dit huls nemen, ziet zij nog net kans de logés over de financiële toe stand van het gezin in te lichten. De neef (J. van Dijk), die voelt aankomen dat het gezin zich sterk voor zijn geld zal interes seren. ruilt van naam met zijn secretaris (A. Blauw). De verwikkelingen, die zich nu voordoen, worden nog groter doordat een nichtje van Jozef Smit een aardige rol van Henny van Kempen-Gottmer zich voordoet als het nieuwe dienstmeisje. Alles loopt natuurlijk weer goed af in dit vrolijke stuk, waarin Amor ook nog een tamelijk grote rol speelt. De spelers gaven een over het algemeen vlotte vertoning; costumes en entourage waren zeer ver zorgd. Na afloop van de voorstelling volgde een gezellig bal tot 2 uur. In de Aula van het Kennemer Lyceum in Overveen gaf de toneelgroep van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland, „de P.W.N.-spelers" voor leden en introducé's van de Bloemendaalse Redding brigade Zaterdagavond een opvoering van het aardige toneelspel „Over twaalf dagen tegen middernacht." Het spel werd bewerkt door de heer Gerard Nielen. Het stuk speelt in de zomerse dagen van Maart op het landgoed van de heer Appelman. Een één April-grap wordt de door de aanwezige gasten niet doorzien en men gelooft dat de wereld over twaalf dagen tegen midder nacht zal vergaan door een botsing met een komeet. En daardoor ontstaan de zotste verhoudingen, waarvan vooral de gastheer de dupe wordt. Alles eindigt met een ge bruikelijk gelukkig einde. Het was voor de regisseur, de heer H. J. van Elven, geen gemakkelijk werk om twee dagen voor de opvoering het besluit te nemen zelf de hoofdrol te spelen wegens verhindering van de heer H. J. Abspoel. Dat hij het toch tot een goed einde bracht, pleit voor zijn kwaliteiten. Dit bleek ook uit het feit, dat de leden van het gezelschap goed op elkaar ingespeeld waren. Speciale lof verdienen mevrouw F. KwaaitaalJager als nicht van de gastheer, en de heren J. J. van Dijk, A. de Weyze, 3. R. Smit en H. Versteeg. Zaterdagmiddag om drie uur heeft op de Herenweg nabij de Van Merlelaan in Heemstede een aanrijding tussen twee personenauto's plaats gehad, waardoor tamelijk grote materiële schade is ont staan. De heer K. uit Heemstede reed met een auto van Belgische nationaliteit op de Herenweg en wilde een links van de weg gelegen inrit inrijden. Hij_ heeft, volgens zijn verklaring, tijdig richting aangegeven, doch dit wordt tegengesproken door de heer R. uit Bloemendaal, die de andere auto met zijn wagen links trachtte te pas seren, doch een aanrijding niet kon voor komen. De passerende auto is bovendien nog in aanraking gekomen met een links van de weg staande lichtmast. Een onder zoek wordt ingesteld. Getuigen van het voorval wordt verzocht, zich in verbinding te stellen met het bureau van politie, Raad huisstraat 27 in Heemstede. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur zijn wegens het niet verlenen van voorrang op het kruispunt Herenweg-Zandvoortselaan- Lanckhorstlaan te Heemstede twee perso nenauto's, respectievelijk bestuurd door de heer O. uit Heemstede en de heer L. uit Voorhout met elkaar in botsing gekomen. Beide auto's werden beschadigd. B. en W. van Heemstede achten het wen selijk dat wordt overgegaan tot herziening van dat deel van het uitbreidingsplan der gemeente, dat is vastgesteld voor de terrei nen, welke zijn gelegen in het zuidelijk deel der gemeente en wel oostelijk van de Heren weg en zuidelijk van Groenendaal en de Van Merlenvaart. Daarom stellen zij de gemeen teraad voor te bepalen, dat herziening van het plan zal worden voorbereid. Het weiland gelegen ten Westen van de Vrijheidsdreef, ten Zuiden van de Van Mer lenvaart. dat geruime tijd in gebruik is ge weest voor de bloemententoonstelling Flora, is thans weer ter beschikking van de ge meente Heemstede gekomen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het weiland te verpachten aan de heer J. H. P. van der Zijden te Heemstede voor een som van 400.—. In het lopende jaar zal het wei land slechts beweid kunnen worden met klein vee. zoals bijvoorbeeld schapen en kal veren. De pachter heeft zich bereid ver klaard bij voortzetting der verpachting in de daaropvolgende jaren het land te beweiden met rood-bonte koeien, waarvan één of twee van een zachtklinkende bel zullen worden voorzien, hetgeen naar de mening van B. en W. in deze omgeving een aardig effect zal hebben. Daar ook in de toekomst de gemeente op korte termijn de beschikking over dit weiland moet kunnen verkrijgen, komt het het col lege gewenst voor de verpachting van jaar tot jaar te doen plaats hebben. Artikel 31 der Woonruimtewet bepaalt, dat de Kroon de gemeenteraad gehoord, gemeenten kan aanwijzen, waarin deze wet geheel of gedeeltelijk niet van toepassing zal zijn. Tot dusver is aan deze bepaling geen uitvoering gegeven. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben zich op uitnodiging van de minis ter van Maatschappelijk Werk tot B. en W. van Heemstede gewend met het ver zoek na te gaan of en zo ja, in hoeverre in Heemstede toepassing van genoemd arti kel nodig, wenselijk of mogelijk wordt geacht. Bij de beoordeling van deze mate rie dient aandacht te worden geschonken aan het vrij' laten van woningruil, het vrij laten van woningen boven een bepaald huurbedrag, het onttrekken aan het ge meentelijk huisvestingsbeleid van de dienstwoningen en van de zogenaamde voorkeurswoningen. B. en W. zijn van oordeel dat de moei lijkheden op het gebied der woonruimte voorziening in Heemslede nog zó groot zijn, dat op geen enkel onderdeel vrijheid van handelen kan worden gelaten. De commissie voor de huisvesting is dezelfde mening toegedaan. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 1-3% Nederl.'47 97'/,, 97 A.K.U 201 218 258% 263 3hilips Gloeil. 258% 270 Kon. Petroleum 451% 449% Vdam Rubber 125 125 Roll Amer. Lijn 150% 150% M. Scheepv. Unie 138% 138 H.V.A 121% 121 Deli.Mij 109% 109 Amsterd. Bank 186% 186% tfed. Handel Mij. 179% 180 Etotterd. Bank 176% 176% Twentsche Bank 185 187% Anaconda Copper 35 s/,„ 33% Bethlehem Steel 55% 55% Republic Steel 50*/is 50% Shell Union 91 93% 22 22% U. S. Steel 41% 41%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3