Druk weekeinde voor zilveren jeugdherberg „Jan Gijzen" Regeringspartij (P.N.I.) wil van communistische aanhang af Agenda voor Haarlem Jeep tegen boom, vier doden Zes Haarlemse jongens brachten granaat tot ontploffing Verrassing in Indonesië Begint zij terughoudendheid met buitenlands kapitaal te verstaan Kunstraad doet beroep op bedrijfsleven: Twee motorrijders na botsing overleden Regering-Scelba voor nieuwe affaire Prof. Oud herkozen als VVD-voorzitter Critiek op minister Staf 7 In naaste toekomst verplaatsing noodzakelijk De heer J. Drijver nam afscheid van „Natuurmonumenten" Friese boerderij uitgebrand Marechaussée hielp smokkelaars Drie gewonden op het IJmuidense strand Vijf gewonden bij ongeluk in Haarlemmermeer Kerkelijk Nieuws Droevig eind van een feestje Rapport luistergewoonten Koop „echte" kunst Orkest Count Basie naar Nederland Kort geding over benzine aanduiding Corneille exposeert in Parijs Vier straalmotoren van „Cornet" geborgen Onjuiste verklaring over Guiliano van carabinieri? Tijdens een receptie ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de jeugdher berg „Jan Gijzen" schaarden de aanwezigen, onder wie wethouder D. J. A. Geluk, zich in een gezellige kring voor het drinken van een kopje thee. In de Jeugdherberg „Jan Gijzen" nabij de Delftlaan heeft men het afgelopen week einde de bloemetjes maar eens buiten ge zet. Aanleiding er toe was de viering van het vijfentwintigjarig bestaan van deze jeugdherberg, een der tweeënvijftig van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale. Hoe in 1929 in Haarlem een comité werd opge richt, dat zich ten d-oel stelde in deze stad het jeugdherbergwerk te propageren en wat er zoal meer gebeurde heeft men al in ons blad van 11 Maart kunnen lezen. Het werk heeft in de oorlogsjaren stil gestaan; toen in 1946 Jan Gijzen opnieuw werd geopend had men de handen vol ge had'hét door de Duitse bezettingstroepen uitgewoonde en leeggeplunderde tehuis voor jongeren van veertien tot vijfender tig jaar weer voor het ontvangen van trek kers gereed te maken. Het is voor de jeugdherbergouders, het echtpaar C. W. de BlécourtWaardenburg, een druk weekeinde geweest de afgelopen Zaterdag en Zondag. Enige tientallen ge nodigden kwamen er Zaterdagmiddag bij een, onder wie zich de Haarlemse wethou der D. J. A. Geluk had geschaard. Hij bood namens het gemeentebestuur de gelukwen sen aan en getuigde er van, dat hij een jeugdherberg niet alleen bélangrijk vond voor de trekkers, die er overnachten, maar niet minder voor de stad, waarin de her berg is gevestigd. Het houdt nauw verband met het vreemdelingen verkeer. Van de 12.475 personen, die in 1953 de Jan Gijzen bezochten, was ongeveer veertig procent buitenlander. Zij vertegenwoordigden niet minder dan zevenëntwintig nationaliteiten. Wethouder Geluk verzocht het bestuur.zijn gedachten te laten ^an over de plaats waar de jeugdherberg in de naaste toekomst zal moeten verrijzen. Het landelijk- bestuur was op deze bijeen komst door een drietal bestuursleden ver tegenwoordigd. Het woord werd gevoerd door de heer L. W. Schroder, de tweede secretaris van dit bestuur. Hij zei, dat de Haarlemse jeugdherberg het landelijk be stuur even voor een probleem had gesteld, met de aankondiging van de viering van het zilveren jubileum, terwijl de Neder landse jeugdherberg juist bezig is, zelf de voorbereiding voor eenzelfde viering te treffen. Het verheugde hem, dat het karak ter van de Haarlemse jeugdherberg in al de jaren onveranderd was gebleven: er heerste volgens de heer Schroder nog steeds dezelfde prettige sfeer als in de tijd, dat de spreker, uit Den Haag afkomstig, zelf als trekker in de Haarlemse jeugdherberg overnachtte. Hij was dankbaar voor de medewerking, die de Jan Gijzen van het gemeentebestuur van Haarlem steeds mocht ontvangen. Er werd tevens nog het woord gevoerd namens de afdeling Haarlem van „Jonge Strijd" en door mejuffrouw J. Bus, lid van het gewestelijk districtsbestuur. De heer A. J. Boltjes, voorzitter van het bestuur van de jeugdherberg Jan' Gijzen, heeft daarna de sprekers dank gezegd voor cle vriende lijke woorden, gesproken bij dit zilveren jubileum van de wellicht oudste jeugdher berg in ons land. Hij was er dankbaar voor, dat het bestuur der Nederlandse jeugdher berg centrale de besturen van de plaatse lijke jeugdherbergen een groot deel van de verantwoordelijkheid laat. Hoewel hij het enerzijds niet noodzakelijk vond de 104 bedden uit te breiden, zou hij aan de andere kant toch 'n denkbeeld om 't aantal bedden te verdubbelen niet willen torpe deren, als aan deze uitbreiding het gemeen tebestuur zijn medewerking zou willen ver lenen. Voor cle trekkers Die honderdvier bedden zijn in het afge lopen weekeinde volledig bezet geweest. Trekkers uit andere en vergelegen plaatsen hebben er Zaterdag met grote belangstel ling de voordracht van Cor Breed uit Am sterdam gevolgd over Peer Gynt, toegelicht met gramofoonplaten. Zondagmorgen was beschikbaar voor kerkgang of een wande ling. Des middags werd van twee tot half vijf een groot volksdansbal gehouden, ge leid door de Rotterdamse volksdansleider J. Christen. Dit bal werd Zondagavond her haald voor de trekkers uit Haarlem en om geving. Landelijk jubileum Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Nederlandse Jeugdherberg centrale, waarbij zich nu ruim zeventigduizend trek kers hebben aangesloten, wordt op Zater dag 10 April een receptie gehouden in het Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Het door trekkers gestichte „comité 25 jaar" zal daar als geschenk geld voor een volledige nieuwe jeugdherberg aanbieden. Het landelijk jubileum wordt tijdens het weekeinde 24 en 25 April in de jeugdher bergen gevierd met een speciaal program ma, dat wordt voorbereid door het bestuur van de H.J.H.C. In de Zaterdag in Amsterdam gehouden jaaxwergadcring van de Vex-eniging tot Be houd van Natuurmonumenten is op harte lijke wijze afscheid genomen van de heer J. Drijver uit Santpoort, die meer dan veer tig jaar, waarvan vele als hoofddirecteur secretaris, aan de vereniging verbonden is geweest. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bracht mr. F. P. Th. Rohling, chef der afdéling Oudheidkunde en Natuurbescherming, de heer Drijver dank voor de grote steun, die hij de regering heeft verleend en voor de wijze waarop hij de belangen van de natuurbescherming heeft behar tigd. Mr. Rohling deelde mede, dat de Koningin, beschermvrouwe der Vereni ging, de heer Drijver bij bevordering heeft benoemd tot officier in de Oi'de van Oranje Nassau. Namens de Algemene Vereniging voor Natuurbescherming voor 's Gi-avenhage en omsti-eken schonk de voorzitter, dr. ir. J. E. Cai'rière de heer Drijver de zilveren legpenning der vereniging. Elf stuks vee omgekomen Een boerderij aan de Drieroede te Sur- huisterveen is Zondagavond uitgebrand omstreeks negen uur. De vlammen grepen zo snel om zich heen dat de bewoners, die reeds te bed lagen, zich ternauwernood in nachtgewaad konden redden. Alle huisraad, de landbouwwerktuigen en een partij hooi gingen verloren. Elf stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. Twee paarden kon men tijdig in veiligheid brengen. De brandweer van Surhuisterveen kon als gevolg van gebrek aan bluswater wei nig tegen de vlammenzee uitrichten. De ooi-zaak van de brand is nog onbekend. De Maastrichtse rechtbank heeft de 26- jarige maréchaussée eei-ste klasse A. van D. veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Hem was ten laste gelegd de gebroe ders G. uit Kerkrade in de nacht van 14 op 15 Januari te hebben geholpen bij smok- kelpractijken. Hij had een oogje dicht ge daan, toen zij die nacht een partij koffie over de grens hadden gebracht. Van D. had hiervoor van de gebroeders G. 100 ont vangen cn daarvan een deel gegeven aan een Duitse douane-beambte, opdat deze zich ook afzijdig zou houden. De Duitse be ambte had echter zijn superieuren gewaar schuwd, zodat de zaak was uitgekomen. MAANDAG 22 MAART Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 Uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De gi-otere Wereld", 8 uur. Stadsschouwburg: „De leeuwerik", Haagse Comedie", 8 ur. Rembrandt: „Sangaree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De ernst van ernst", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Som brero", 14 jaar, 7 en 9.15 uur uur. Lido: „On sterfelijke melodie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Revue-girl vermooi'd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zoon van d' Ar- tagnan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vallei der veri-adei's" en „Hawaii' Calls", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „Mata Hari", 18 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 23 MAART Concertgebouw: Piano-recital van Henk Bijvanclc, 8 uur. Minervatheater: „Een dag aan zee", Haagse Comedie, 8.15 uur. Rem brandt: „Sangaree", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De ernst van ernst", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sombrero", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onsterfe lijke melodie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Twee sukkels in Oxford", alle leeft., 2.30 uur. „Revue-girl vermoord", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De zoon van d' Artag- nan", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: .„Vallei der verraders" en „Hawaii Calls", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Zondagmiddag weerklonk op het stukje strand tussen de IJmuider pieren een scherpe knal: weer had zich een verre gaande onvoorzichtigheid van een aantal kinderen gewroken met een ontploffing van het „speelgoed" en van de zes Haar lemse jongens, die er om heen stonden, raakten drie min of meer ernstig gewond. Gisteravond lag één hunner, de veertien jarige F. H. nog in het Antoniusziekenhuis ter observatie de vijf anderen konden huiswaarts worden gezonden. De zes jongens waren Zondagmiddag naar het IJmuidense strand gekomen en vondien tussen de pieren wat wrakhout, waarmee een vuurtje gestookt werd. Bij de strekdam werd echter ook nog wat an ders aangetroffen een onbekend maar blijkbaar zeer aantrekkelijk voorwerp, dat door de knapen in het vuur werd gegooid.' Aanvankelijk gebeurde er niiets. Het is er daarop door de overmoedigste van het stel uitgehaald en de jongens hebben er wat aan gerammeld cn de dop werd er zelfs afgeschroefd. Toen het dong, dat later een handgranaat bleek te zijn, weer in het vuur werd gedeponeerd, ontplofte het met een luide knal, die het wegens het prachtige voorjaarsweer druk bevolkte sti-and in grote opschudding bracht. Aanvankelijk lieten de gevolgen zich zeer ernstig aanzien: de drie jongens, dtie er het ergst aam toe waren, werden in allerijl naar paviljoen „De Strekdam" va'n de heer Verswijvercn gebracht, waar de arts P. Brouwer zich over hen ontfermde en de ongevalilendienst was met de ziekenauto present om de gewonden naar het zieken huis over te brengen. Drie van de knapen bleken gewond te zijn: behalve F. H„ die enig buikletsel als gevolg van een scherf had opgelopen, a's- mede verwondingen aan duim, lip en kin. kreeg de dertienjarige F. S. een grote Bromfietser verleende geen voorrang Zondagmiddag is op dc kruising van de IJweg en de Kruisweg in Haarlemmermeer een bromfietsrijder die, zonder vaart te minderen, de Kruisweg een voorrangs- weg opreed door een uit Haarlem na derende personenauto aangereden en ern stig gewond. De bestuurder van de auto, een Kampe naar, heeft nog door sterk naar links uit te wijken getracht de bromfietser te mij den. Deze manoeuvre had tot gevolg, dat de bromfietser, dc vijftigjarige A. H. Z. uit Halfweg, toch werd gei-aakt en boven dien, dat de pei-sonenauto in de berm rhakte, kantelde en met de wielen in de lucht in de naast de weg gelegen sloot bleef liggen. Ook de vier inzittenden van de auto, behalve de bestuurder nog twee heren en een dame, allen uit Kampen, liepen wonden op. Alle gewonden zijn naar het St. Elisa beths Gasthuis te Haarlem overgebracht. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Geertruidenberg (toez.) J. C. Remijn, vicaris te Eindhoven. Benoemd tot hulpprediker te Eemnes-Bin- nen B. N. B. Bouthoorn, a.s. em. pred. te Bennekom. Geref. gemeenten Beroepen te Amsterdam-C. en te Waar denburg F. J. Dieleman te Yerseke; te Zeist A. de Blois te Rotterdam-Z- hoofdwonde, die echter genaaid kon wor den en hij brandde het linkerbeen. Zijn dertienjai-ig vriendje J. B. kreeg een zware shock. De andere jongens, respectievelijk 16, 13 en 13 jaar oud, kwamen met de hevige schrik vrij. De politie waarschuwt nogmaals met grote nadruk tegen de roekeloosheid, die de oorzaak is van ongevallen als dit: bij het vinden van vreemde voorwerpen aan het strand of in het duin, is er maar één oplossing: afblijven en de politie waar schuwen. Na afloop van een feestvergadei-ing van dc Landbouwarbeidersbond te Zuidhorn is in de nacht van Zatei'dag op Zondag een jeep, waarin acht feestgangers zaten, tus sen Zuidhorn en Noordhoxm tegen een boom gereden. Drie der acht inzittenden, namelijk het echtpaar Busscher en mevrouw Hekkema-Bloemhof waren op slag dood, een vierde, de heer K. Post, is tijdens het vei'voer naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen aan zijn verwon dingen overleden. De vier andere inzitten den, het echtpaar Brilstra, de heer Hek- kema en mevx-ouw Post zijn ernstig ge wond in dit ziekenhuis opgenomen. De acht personen keerden in de gehuiu-- de jeep van Zuidhonx terug van een feeste lijke vergadering ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de regionale afdeling van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedi-ijfsbond. Deze vergadering zou aan vankelijk het vorige jaar worden ge houden, doch werd toen als gevolg van de watersnoodramp uitgesteld. De gehuurde jeep, die bestuurd werd door de heer Bus scher is op de plaats waar de niuwe rijks weg overgaat op de oude rijksweg onder Noordhoi-n gaan slingeren en tegen een boom gereden. De inzittenden werden allen uit de jeep geslingerd. Twee doktoren hebben dc eer ste hulp vei-leend. Het echtpaar Busscher laat, evenals mevi-ouw Hckkema, drie jonge kinderen achter. In Noordhoi-n zijn na dit ongeluk de voetbalwedstrijden en de filmavonden, die Zondag zouden worden gehouden, afgelast. (Van onze correspondent in Djakaria) Betekent dc aanval, die de prominente P.N.I.-er Manai Sophiaan dezer dagen op het communisme deed, een volkomen wij ziging in de politiek van de P.N.I., die tot dusver eendraentig met de communisten samenwerkte? Moet men er uit opmaken dat zich, zo de politiek van de partij al geen andere richting uitgaat, in de leiding van de PNI een stroming vertoont, die het met de huidige koers niet ééns is? Of moet men Sophiaan's aanval zien als een van persoonlijke aard, waarvan de partij zich niets zal aantrekken? Het zijn deze drie vragen, die gesteld worden na de verklaring van Manai Sophiaan, die in po litieke kringen veel opschudding heeft ver wekt. Sprekende op een partij-conferentie in Tjoei-oep (Zuid-Sumatra) over de strijd tussen het Amerikaanse en het Sovjetblok, waarschuwde Sophiaan die vroeger al gemeen secretaris van de P.N.I. was te gen het communisme „dat zijn offensief tracht uit te breiden over de gehele wereld en dus ook naar Indonesië. Ook in ons va derland treffen wij een groepering aan die steun verleend aan de beweging, door welke het wordt voorgesteld of er een he mel op aarde zal zijn als het communisme de overwinning zal hebben behaald. De P.N.I.aldus spreker, zal dergelijke bewe gingen. die slechts wanorde veroorzaken, bestrijden". Wel is waar neeft „Soeloeh Indonesia" („Fakkel van Indonesië") het P.N.I.- blad waarvan Sophiaan hoofdredacteur is een weergave van zijn rede gepubli ceerd in minder scherpe bewoox-dingen dan de rede zelf, maar hét liet in elk geval een waarschuwing horen tegen het com munisme en dat is een merkwaardig poli tiek feit. Wanl de P.N.I. heeft het laatste jaar te genover de communistische partij°in Indo nesië een verzoenende houding aangeno men, een houding, die niet geheel en al vrij was van zeker gecoquetteer. Zelfs is enige tijd geleden gepubliceerd, dat de al gemene voorzitter van de P.N.I., Sidik Djajosukarto, aan de P.N.I.-afdelingen in de dnerahs een geheime instructie had ge zonden om de samenwerking met de P.K.I. te verstevigen. De P.N.I. en de met haar samen-rege rende partijen kunnen de medewerking van de P.K.I. in het parlement niet ont beren. Sinds de Masjumi in de oppositie is gegaan, na bij de laatste kabinetsvor ming van deelname aan de regering te zijn uitgesloten, namen de P.K.I. en enige an dere, kleinere links-extreme partijen een sleutelpositie in. De communisten zitten op de wip. Bij de toch reeds onzekere stem verhoudingen in de volksvertegenwoordi ging had het kunnen gebeuren, dat, indien de P.K.I. zich bij de oppositie voegde, de regeringspartijen in de minderheid bleven en aldus een eind aan het kabinet-Ali zou zijn gekomen. Het is dus niet teveel ge zegd, dat het bestaan van de huidige re gering van de P.K.I. afhangt. Ook op an dere terreinen ziet men P.N.I. en P.K.I. broederlijk tezamen, zo o.a. in de Badan Kontak Nasional, een overkoepeling van een aantal links-gerichte partijen. Voorts bij de oi'ganisatie van bepaalde demon- sti-aties. Het is bekend dat de politiek van sa- menwci-king met de P.K.I. in de P.N.I. geen onverdeelde instemming vindt. Prin cipieel niet en politiek-opportunistisch ook niet. De tegenstanders van deze po litiek van samengaan met de P.K.I. ver wachten daarvan nadeel bij de aanstaande verkiezingen, bij gebrek aan een voor de Omroepverenigingen vonden het niet nodig In 1953 is op initiatief van minister Cals ter verkrijging van een beter inzicht in de cultux-ele en de sociale betekenis van de radio voor ons volk een onderzoek inge steld naar de luistergewoonten van het Nederlandse volk. Dit onderzoek is uitge voerd door het Centraal bureau voor de statistiek, dat gebruik heeft gemaakt van de diensten van de Nederlandse stichting voor de statistiek. Daarbij zijn het advies en de medewerking gevraagd van de Neder landse Radio-Unie. Hoewel de in de Unie samenwerkende omroepverenigingen slechts weinig waarde meenden te moeten hech ten aan dit onderzoek, zegde het bestuur van de Unie zijn medewerking toe. waar van een dankbaar gebruik is gemaakt. Het ligt voorshands niet in de bedoeling van de Minister voor de onderwerpelijke studie een commissie in het leven te roe pen. Wel is hij vooi'nemens de x-esultaten van het onderzoek, die binnenkort door het het C.B.S. in rapportvorm zullen wor den vastgelegd, aan de leden der Staten- Generaal toe te zenden en voor publicatie vrij te geven. kiezer duidelijke positie, waardoor velen, die afkerig zijn van het communisme, de P.N.I. zeer waarschijnlijk de rug zullen toekeren. Manai Sophiaan rekent men tot de 'te genstanders van samenwerking, de huidige algemene voorzitter van de PNI., Sidi'k, tot de voox-standei-s. Dat eerstgenoemde nu in Tjoeroep een waarschuwend geluid liet horen tegen 't communisme en dus ook te gen de P.K.I. al noemde hij deze partij niet zou een aanwijzing kunnen zijn, dat hij voor zijn standpunt terrein wint in de leiding van de P.N.I. Reeds eerder zijn in de partijraad van de P.N.I. enige meer gematigde figuren opgenomen. Zo onder meer mr. Wilopo en mr. Sujono Hadinoto. Wellicht moet men ook de uitgifte van het eerst kortgeleden uitgekomen dagblad „Soeloeh Indonesia" zien als een tegen wicht tegen het meer links-gerichte en fel- lere „Merdeka". Maar wellicht ook maakt de ganse P.N.I. een halve slag om. Enkele organen der op positie zagen de ontwikkeling in verband met de slechte economische en financiële positie, die men zonder hulp uit het bui tenland niet te boven zal komen. Het bui tenland heeft zich tot dusver weinig bereid getoond de regering-Ali-Wongso, steunend op de samenwerking van P.N.I. en P.K.I. kapitaal te verschaffen. „Zet men een ach terdeur open?" vroeg een dezer bladen. Aanvaard men desnoods een wankeler po sitie boven de verbintenis met de com munisten, die in veler ogen uiteindelijk te compromitterend is om voordeel te kun nen opleveren? Zondag werd op het eilandje in het IJ seinteer, wdar thans „Lelystad" verrijst, door de zorgen van de Dienst Geestelijke en CultureleVerzorging van arbeiderskampen namens de Protestantse Kerken in Nederland de eerste godsdienstoefening gehouden. Josephine Baker is Zaterdag opgetreden in het Amsterdamse Concertgebouw. Men ziet haar hier bij haar aankomst in de hoofdstad. De Amstei-damse Kunstraad, die tot taak heeft het kunstleven in de hoofdstad in de ruimste zin te bevorderen, heeft zich in een brief tot de directies van ongeveer 360 bedrijven gewend, waarin een beroep woi'dt gedaan om evenals de overheid door het verlenen van opdrachten tot het aankopen van kunstwerken er toe bij te dragen, dat een wezenlijke verbetering in de verhouding tussen kunst en publiek tot stand kan komen. Na te hebben aangestipt wat de gemeen te Amsterdam doet in de vorm van mu- seumbezoek voor de schooljeugd, goedkope entrée's voor musea en kunstmanifestaties voor de volwassenen, kunstprijzen, op- drachten aan kunstenaars en aankoop van kunstwerken zegt de Kunstraad in de brief, dat naar zijn mening dit voorbeeld in de particuliere sector dient te worden nagevolgd. Nog steeds worden, zowel bij feestelijke als zakelijke gelegenheden, aan zienlijke bedragen besteed voor de aankoop van kunstwerken, die deze naam niet of nauwelijks verdienen. Dit is des te meer te betreuren als men bedenkt, hoe ander zijds bekwame kunstenaars door gebrek aan opdrachten in behoeftige omstandig heden verkeren. Hier rust een grote ver antwoordelijkheid op de Amsterdamse burgerij. Als de Amsterdamse bedrijven voorgaan, zou een grondige verbetering van de be staande toestand worden bereikt. Door meer en grotere opdrachten en aankopen op kunstgebied zal de burgerij, op een na tuurlijker wijze dan bij museumbezoek mogelijk is, met kunst in aanraking ko men. Zo slechts wordt het kunstwerk op genomen in het maatschappelijk verkeer. Elke positieve daad zal in deze haar uit werking niet missen en van culturele be tekenis voor de toekomst zijn, aldus de hoofdstedelijke Kunstraad. Het Amerikaans negerorkest van Count Basie zal tijdens een korte Europese tour- née ook in ons land een avond optreden. Op Zaterdagavond 27 Maart zal het orkest, dat uit twintig musici bestaat en Bixie Crawford als zangeres heeft, een tweetal voorstellingen geven in het Kurhaus te Scheveningen. Een kort geding door B.P.M. en Shell aanhangig gemaakt tegen de Caltex Pe troleum Maatschappij is blijkens het von nis van de president van de Haagse recht bank in het nadeel van beide eerstgenoem de maatschappijen uitgevallen. B.P.M./Shell, die een nieuwe samenstel ling benzine verkopen onder de naam Ica daagden de Caltex omdat deze kwam met een nieuwe samenstelling benzine on der de naam IC-pIus. De president besliste dat Ica niet als merk kan worden be schouwd zodat de Caltex niet kan worden gedwongen de aanduiding IC-plus na te laten. De Nederlandse schilder Corneille, een van de oprichters der experimentele groep in Nederland, houdt tot 9 April een expo sitie van zijn laatste werken in de „Galerie Colette Allcndy" te Parijs. Het betreft hier schilderijen en gouaches, die Corneille ver leden zomer in Spanje heeft gemaakt. Cor neille woont reeds enkele jaren in Parijs. ROME (United Press) Drie onlangs opgeviste motoren van de Britse „Cornet" die in Januari met 35 personen aan boord in dc Middellandse Zee is gestort, zijn per vliegtuig ter onderzoek naar Londen ge stuurd. Deze drie motoren vertonen geen uiterlijke tekenen van explosies of smel ting. Een dag eerder is echter een vierde motor geborgen en deze vertoonde wél te kenen van smelting en daarom kan deze motor misschien een belangrijke rol spelen in het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. Op de Rijksweg VlissingenBergen op Zoom zijn Zaterdagavond onder Biezelinge twee motorfietsen met grote snelheid tegen elkaar gebotst. De twee motoiTijders, de hei-en P. A. Butler uit Biezelige en J. Hundersmarck uit Ovezande zijn ei'nstig gewond naar het ziekenhuis te Goes ver voerd, waar zij Zondagmorgen overleden. ROME (Un. Press). Het heeft er veel van weg, dat de regering Scelba, waaraan reeds zoveel moeilijkheden worden berok kend in verband met de ontwikkelingen in het proces-Muto, waarin het volle licht wordt geworpen op een groot narcotica- schandaal, een tweede ernstige affaire on der ogen zal moeten zien. Vier federale politiemannen, leden van de carabinieri dus, zijn er van beschuldigd onjuiste verklaringen te hebben verstrekt inzake de dood in 1950 van de beruchte Siciliaanse bandiet Salvatore Giuliano. Scelba is ook persoonlijk bij de twee geruchtmakende zaken betrokken uit hoof de van zijn toenmalige functie van minis ter van Binnenlandse Zaken. Een heropening van het onderzoek in de dood van de Siciliaanse bandietenleider werd noodzakelijk omdat de Italiaanse openbare mening nogal geschokt was door de vergiftiging in de gevangenis van een andere Siciliaanse boef, Gaspare Pisciotta. Deze werd toegeschreven aan een wraak neming, een uiting van de gevreesde „ven detta". Pisciotta had, vóórdat hij vergiftigd werd, gezegd dat hij het was geweest die Giuliano had gedood op 5 Juli 1950 en niet de carabinieri, die de eer hadden op geëist. Het gerechtelijk onderzoek bevestigt thans dat er gegronde redenen bestaan om aan te nemen dat Pisciotta.— e.en vroegere handlanger van Giuliano.niet had ge logen. Zij hebben de kapitein van de carabinieri (federale politie) Antonio Perenze en drie ondergeschikten er van beschuldigd Pisciotta in bescherming te hebben geno men en een valse verklaring te hebben afgelegd over de dood van Giuliano. Pe renze en zijn kornuiten, hadden verklaard in 1950 dat zij de bandiet in een revolver- gevecht hadden neergeschoten. Scejba had dezer dagen succes toen de Senaat er voor stemde om met vragen stellen over deze twee netelige kwesties te wachten tot de regering zijn onderzoe ken had voltooid, maar het zal thans niet eenvoudig meer zijn om de smet op de re putatie van de carabinieri van Scelba en de politie uit te wissen. Op de Zaterdag voortgezette jaarlijkse algemene vergadering van de VVD in Arnhem is prof. mr. P. J. Oud bij acclama tie herkozen als voorzitter van deze partij. Tevoren had de fractievoorzitter der VVD in de Eerste Kamer, prof. mr. A. N. Molenaar gesproken over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie die hij persoon lijk, ondanks vele bezwaren en ondanks het feit dat de VVD indertijd in de Kamer tegen het PBO-ontwerp gestemd heeft, toch als een nuttig middel beschouwde om te komen tot blijvend betere verstandhou dingen tussen de verschillende maatschap pelijke standen. Prof. Molenaar had zich ook te verde digen tegen critiek op de houding der Eerste Kamerfractie bij de jongste alge mene beschouwingen over het regerings beleid. „Zijn wij nog een oppositiepartij?", zo werd gevraagd, „of hebben de heren el kaar gevonden? Prof. Molenaar heeft om zo te zeggen de regering aan zijn hart ge drukt," aldus betoogden de crticii De voor zitter van de Eerste Kamer-fractie heeft op dit verwijt met grote felheid gerea geerd. „Wij zijn in onze critiek niet gematigd geweest," zo zeide hij, „en wij hebben met name de regering gebrek aan doortastend heid verweten. Onze critiek heeft zich ge richt op het woningbeleid, op het bezuini gingsbeleid en op de uitvoering van de wet op de materiele oorlogsschade. Zij culmi neerde in een zeer critische houding ten aanzien van het beleid van de minister van Financiën". De positie van minister Staf In zijn slotrede heeft prof. Oud gespro ken over het defensiebeleid. De defensie, zo zei hij, baart ook ons de-grootste zorg. 1 Wij zijn niet in alle opzichten gerust over het beleid van minister Staf en wij hebben niet de indruk aldus prof. Oud, dat hij volledig tegen zijn taak is opgewassen. De beste waarborg ter voorkoming van een oorlog, zei prof. Oud verder, is de in nige samenwerking met anderen. Vandaar de EDG, omdat het een volstrekte nood zakelijkheid is dat er samenwerking is van de vrije volken in het Westen met in begrip van Duitsland. Met het aanvaax-den van de defensielast nemen wij het minste risico. Het risico zou veel groter zijn, wanneer men die last niet aanvaardt. De burgerlijke verdediging zal zo goed en zo krachtig mogelijk georganiseex-d moe ten worden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9