Bloeiende schoolgemeenschap op grondslag van frisse inzichten Dr. G. van Dam schetste belang van rheumatiekbestrijding Weerzien met „De Leeuwerik" <*3rieven aan cle redactie Anouilli's visie op Jeanne d'Arc nu ook in Haarlem vertoond Vijfhuizen Amsterdamse Beurs Zandvoort Haarlemmermeer Betinebroek Hi lie gom 8 Klaas de Vries-Ulo in het zilver Niet ten achter Teamwork Film Schoolraad Dank in glas en hout Lichamelijk gebrekkigen gaan weer varen Versiering étalages met bolbloemen Burgerlijke Stand van Haarlem Kort nieuws Kinderkoor voert „De Koningskeuze" op Zandvoortse politie kampioen tafeltennis Lectuur voor Sanatoria en ziekenhuizen Voor ouden van dagen Jaarvergadering van AR-kiesvereniging Echtpaar De Wagt-Dijkstra zestig jaar getrouwd DINSDAG 2 3 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Er zijn van die dingen waarin alle scholen op elkaar lijken: de algebraformules op het bord en de platen van Isings (Wolters, Groningen, Den Haag) aan de wand: Krijgsraad voor den vierdaagschen zeeslag en Op den Dam, omstreeks 1665. Maar er zijn ook eigenschappen waarin ze sterk van elkaar verschillen, namelijk daar waar het persoonlijk element zijn intrede doet en waar de belangstelling van de leerkrach ten beslissend wordt voor het resultaat van hun werk niet alleen, maar vooral van de geest op school, hetgeen ongetwijfeld nog belangrijker is. Die dingen overdachten we vanmorgen tijdens een gesprek met de heer J. Gelijns, hoofd van de Klaas de Vries-Mulo aan het Junoplantsoen in Haarlem-Noord. Er was een verheugende aan leiding voor dat gesprek: het vijfentwintigjarig bestaan van de school, welk feest Za terdagmorgen plechtig en Zaterdagavond feestelijk zal worden gevierd door de 361 leerlingen en de zeventien leerkrachten. Was die aanleiding er niet geweest, dan hadden we niet zo spoedig gelegenheid gehad eens iets over de Klaas de Vries- school te Schrijven, want de heer Gelijns behoort nu niet bepaald tot de mensen die graag aan de weg timmeren. Hoewel hij zich niet bepaald over zijn school behoeft te schamen,-al was het maar omdat het aantal geslaagden de duizend verre oycr- treft en zeker een kwart daarvan het di ploma B behaalde, dat immers het zwaar ste is. Maar hoewel de Ulo-opleiding het verschil tussen Mulo en Ulo is practisch vervaagd vooral gebaseerd is op het bijbrengen van een respectabele hoeveel heid parate kennis in een luttel aantal jaren, breekt ook daar het inzicht baan dat de mens bij brood alleen niet kan le ven en dat de vorming van de meisjes en jongens in sociaal en cultureel opzicht niet verwaarloosd mag worden. Op dat punt is men op de Klaas de Vriesschool niet ten achter gebleven, in tegendeel. Daarvan geiuigt de radio-gramofoon- installatie met versterker en microfoon in de kamer van het hoofd, dienstbaar aan muzieklessen en schoolradio en, bijkomend gebleken voordeel, aan het doen van mede delingen voor het schoolleven, zonder dat de lessen daartoe verstoord behoren te worden. Daarvan getuigt ook de inlichting van de zolder tot handenarbeidlokaal, waar de jongens, terwijl de meisjes handwerken, die handvaardigheid verkrijgen welke hen later, ook ter verrijking van het eigen le ven. zo te pas zal komen. Niet minder wordt ook bijvoorbeeld bij ode geschiedenislessen aandacht besteed aan maatschappijleraar en wordt de aard rijkskunde vooral ook economisch bekeken en niet als het uit het hoofdleren van de vulkanen op Java of de rivieren van China. De muzieklessen worden gegeven door de heer W. Zalm. die zelf zijn betoog aan de piano illustreert. Daartoe komen de leer lingen in de gymnastiekzaal bijeen of we! zij blijven in de klas, waar zij dank zij de microfooninstalla.tie de illustratie kun nen horen. De heer Zalm leidt, evenals zijn collega Faber, ook een koor, zodat de leerlingen wel aan hun trekken komen. Aan de andere kant worden noch de praktijk lessen in' typen noch de ont spanning vergelen, getuige de fraaie suc cessen van Klaas de Vries'ers op het sport veld. Het is begrijpelijk dat een dergelijke op vatting van de betekenis van het onderwijs alleen met goed resultaat in het leerplan en het lesgeven tot uitdrukking wanneer leerkrachten en ook leerlingen er van door- drong.en zijn dat de school een gemeen schap vormt, die gedragen wordt door teamgeest en waarin tevens toch een we zenlijke belangstelling voor het persoon lijke wel en wee van de scholieren aan de dag treedt. Het is dit ideaal dat de heer Gelijns zich voor ogen gesteld heeft en dat hij tracht te verwezenlijken. Dat hij daarin goed deels is geslaagd dankt hij voor alles aan twee meewerkende factoren: het leraren corps en de oudercommissie. De leerkrachten vormen een goed sa menwerkende ploeg, een team ook, dat er niet voor terugschrikt heel wat vrije tijd voor de school en dus voor de leerlingen ter beschikking te stellen. Dat blijkt vooral ook in deze dagen nu alles op alles wordt gezet Zaterdag voor een klinkend feest te zorgen. De handenarbeidlessen en ook het handwerken worden nu besteed voor het vervaardigen van alle décors, costuums en andere attributen voor de grote jubileumrevue, welke door leraren en leerlingen gezamenlijk is in elkaar gezet en aandrachtig door hen wordt oDgevoerd in het Gemeentelijk Concertgebouw.' De oudercommissie komt ten minste een keer per maand bijeen. Zij was het die er voor zorgde, dat de omroepinstallatie er kwam, een piano, het begin van een disco theek. een aquarium in de hal, een podium in de gymnastiekzaal. De oudercommissie nam ook het initia tief tot het maken van een film van het schoolleven. Die film is tot stand gekomen dank zij de geheel belangeloze medewer king van det hekende Haarlemse cineast Piet Buis en de filmfabriek Polygoon die de apparatuur om niet ter beschikking stelde. De heer A. Bakker, leraar handenar beid, schreef het scenario en samen met de heer Buis ontstond een rolprent die een aantrekkelijk beeld van het reilen en zei len der Klaas de Vriesschool biedt.. Leerkrachten en ouders werken ook nauw samen om het elk iaartweer moge lijk te maken, dat alle afgestudeerden een reis naar het buitenband kunnen maken. Het kan niet anders of het schoolleven, voor zover dat van de leerlingen afhangt, bloeit ook. Er is een schoolvereniging met een actief bestuur, er is een ballet en een declamatiegroep, er wordt een school krant uitgegeven. En het is ook te merken, dat het onder wijs van de heer Gelijns en zijn medewer kers erop is gericht de meisjes en jongens hun eigen verantwoordelijkheid, voor zich zelf en voor elkaar, te doen beseffen. Na tuurlijk is er altijd supervisie door de leerkrachten, maar heel wat dingen mogen de leerlingen onder eigen toezicht en ver antwoordelijkheid organiseren. De instelling van ee Schoolraad, waarin de leerlingen zelf mogen meebeslissen en mee-adviseren, over de ordemaatregelen op school, is daarvoor ook een duidelijk bewijs. Tenslotte nog iets over de geschiedenis van de Klaas de Vries-Mulo. Die begint op 16 November 927 met een verzoek ~OOCOCX>>3COCOCOOOiy>COCCOnCOCOOOC<XXXOOOC30COOOOOOOOOOOOO' De dank der ouders ral- Zaterdagmorgen tot uiting komen door dc overdracht van drie gebrandschilderde gedenk ramen. door de Haarlemse kunste7iaar Huib de Rn ontworpen. Deze ramen worden in de hal van de school aange bracht. Ook de leerkrachten geven een geschenk: een twaalf meter lange bank. die het. verblijf op de binnenplaats van het gebouw zal veraangenamen. Deze stoffelijke, blijken van erkentelijk heid zijn uiteraard bedoeld als dank betuiging voor alles ivat de school in haar geheel gedurende een kwart eeuw heeft gedaan voor de leerlingen. Eén naam. willen we uit het vaste corps van onderwijzend personeel lichten: die van de heer J. B. .7. van der Haar. die van 15 Augustus 1928 tot 31 Augustus 1949 de school heeft geleid en er zijn beste krachten aan gegeven. ><yy^ooooc<yDonrYyyxy»X)froooooooo(x>oonoooooooooooooot300oryx van de Bond van Nederlandse Onderwij zers tot stichting van een school voor Ulo, zo mogelijk in Haarlem-Noord. Volkson derwijs betuigde aan dat adres «adhaesie. Op 2 Maar 1928 besluit de gemeenteraad dan tot uitbreiding van het aantal Ulo scholen tot twee. De Klaas de Vriesschool wordt een dochter van de tegenwoordige A. H. Gerhardschool en tijdelijk gevestigd in een bestaand gebouw aan de Nassau- laan, tegenwoordig de nieuwe vleugel van het Oranje Nassau-instituut. De eerste cursus begon in September 1928 met 28 leerlingen verdeeld over twee eerste-klas- sen. Hun aantal groeide gestadig en klom op tot 381 in 1952 dertien klassen en dat het er dit jaar twintig minder zijn is uitsluitend een gevolg van de stichting van de vierde openbare Ulo in Haarlem, de Hildebrandschool, die haar leerlingen voornamelijk uit Oud-Schoten betrekt. Al spoedig na het begin van de eerste cursus drongen de ouder aan op verplaat sing van de school naar Haarlem-Noord en op 31 Juli 1929 keurde dé raad het bouw plan voor de huidige, monumentale, school aan het Junoplantsoen goed en stelde voor bouw en inrichting een crediet van nog geen twee ton ter beschikking. Voor dat bedrag bouwt men tegenwoordig ternau wernood een kleuterschool van vijf loka- Door de bootcommissie van de Eerste Hulpvereniging Snelver'oamd" wordt tel ken j are een tweetal boottochten georgani seerd voor lichamelijk gebrekkigen van alle gezindten. Ook dit jaar zullen deze tochten doorgang vinden en wel op 9 en 10 Juni. Gezien het feit, dat. de bootcommissie vijfentwintig jaar geleden werd ingesteld, zal aan de tochten een jubileum-karakter worden gegeven. Teneinde de grote kosten, hieraan ver bonden, te kunnen bestrijden, heeft, de bootcommissie van het gemeentebestuur vergunning gekregen om een huis-aan- huiscollecte te houden met intekenlijsten, van 22 Maart tot en met 26 Maart, en bo vendien een straatcollecte op Zaterdag 27 Maart. Doordat de - straatverenigingen de circu laires over het verkrijgen van bloemen ten behoeve van de winkeliers voor hun étalages uitsluitend aan de leden hebben gezonden, zijn nog niet alle winkeliers voldoende op de hoogte van de actie van de Slichting Haar lems Bloei in samenwerking met Keukenhof. Het is de bedoeling gedurende drie weken in de maand April étalages te versieren met narcissen en tulpen. Van 6 tot en met 23 April kunnen winkeliers zich zes keer eenheden van 50 narcissen en 25 tulpen of 50 tulpen aanschaffen. Zij, die geen circulaire ontvan gen hebben, kunnen zich alsnog wenden tot een bloemist-winkelier of tot een der bureaux van Haarlems Bloei (Stadhuis of Stations plein). Besloten is de termijn van inschrijving te verlengen tot Woensdagmiddag vijf uur. Het bestuur van Haarlems Bloei hoopt, dat de slagzin „Haarlem licht en bloemen" waar gemaakt zal worden. Voor het licht zal de gemeente het hare doen en voor het ver sieren met bloemen van de étalages kunnen de winkeliers eeri bijdrage verlenen. HAARLEM, 22 Maart 1954 ONDERTROUWD: 22 Mrt, H. M. Lemmens en A. J. Ruiter. BEVALLEN van een zoon: 20 Mrt, C. M. van LeeuwenLoogman: N. M. du Bois van Splunder^M. J. van ZonPrins; 21 Mrt, M. M. Joppede Vos; S. van Poeteren Forner; K. W. van Broekhuizende Waal; M. WoltersBruins; E. WenningBultman; W. A. van der HorstKoopman; 22 Mrt, Th. M. Le NobleKockelkoren; H. H. C. Jacobs van Kampen. BEVALLEN van een dochter: 19 Mrt, A. M. GoossensKlerk; 20 Mrt, S. Th. M. van der Schuitvan Geldorp; E. C. M. Loomans Hagemeijer; D. E. Opdamvan der Ploeg; W. KilianBosgraaf; R. DekkerKlomp maker; 21 Mrt, Th. J. Beerester Metz; H. F. de Winter—de Boef; 22 Mrt, N. J. Koo- menvan der Wulp. OVERLEDEN: 18 Mrt, L. Schrama. 68 j„ Oostvest; 19 Mrt. K. Klerk, 53 j., Merkman straat; M. van der Meer, 26 j., Badeloch- straat; E. van Vliet, 72 j„ Hazepaterslaan; J. A. van Son. 62 j„ Schotersingel; H. Spier, 62 j., Ursulastraat; 20 Mrt, J. J. A. Kuilman, 60 j., Jansstraat; J. van Ginkelvan den Brink. 90 j„ Adriaan Loosjesstraat; Tj. de VriesOberman. 85 j.. Gasthuisvest; H. A. Franke—Beune, 55 j., Kamperlaan. (Verkort weergegeven) Leewieken. Naar aanleiding van het be richt over een ni'et-alledaagse rechtspraak, waarbij een kuikenboer in Gene „terecht stond", daar hij zichzelf had aangegeven wegens dierenmishandeling', (wij plaatsten het op Vrijdag 19 Maart) schrijft een le zer het volgende: Genoemde kuikenbroeder is ervan over tuigd, dat de beestjes bij liet leewieken ontzettend veel pijn lijden. Een deskun dige van de Pluimveecentrale daarentegen verklaarde, dat het leewieken nagenoeg pijnloos is. Hoe weet deze deskundige dat? Is hij zelf kuiken geweest? Waarop berust zijn bewering? Dat het helemaal geen pijn doet durft hij niet te zeggen, vandaar het woord „nagenoeg". Maar de kuikenbroeder, die de beest jes voortdurend zelf onder handen heeft, ze zelf steeds bij het leewieken gadeslaat, en de diertjes niet beziet met het harte loze oog van de zakclijk-belanghebbende, neemt de pijn waar als bij zichzelf. De deskundige van dc Pluimveecentrale bracht een argument naar voren, dat vóór leewie ken moest pleiten, namelijk, grote bespa ring van omheiningskosten. Moet het dier nog altijd worden beschouwd als zielloos zaken-object, inplaats van, zoals Mahatma Gandhi zo terecht heeft gezegd, „onze evennaaste". M.S. Op 30 Juni a.s. om 13 uur 51 minuten en 10 seconden Nederlandse tijd zullen 50 daartoe speciaal uitgeruste expedities uit vele landen een aanvang maken met de bestudering van de zonsverduistering, die op dat tijdstip aanvangt. Nederland zendt de eerste en enige groep amateur-astronomen met een wetenschappelijk programma yiaar Figcholrn. Hel zijn ongeveer 25 lede7i vmi de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde onder leiding van dr. C. de Jager, een der deskundigen van de Utrechtse Sterrenwacht. Men ziet hier enige leden v.l.n.r.: dr. C. de Jager, weten schappelijk leider, J. Out huis. kampleider, 7nevrouw M. S. v. d. Pluym. leidster van de huishouding, m.r. G. A. W. C. baron van He7nert tot Dingshof, voorzitter en de heer D. Schmidt, secretaris-pe7i7iingmeester. Voor een bijzonder groot aantal belang stellenden heeft gisteravond in Brinkmann dr. G. van Dam, onder-directeur van de stichting Amsterdams Centrum voor Rheu matiekbestrijding, gesproken over de be strijding van deze volksziekte. De spreker werd ingeleid door mr. H. B. Wildt Meyboom, secretaris van de Neder landse Vereniging tot rheumatiekbestrij ding, die eerst in het kort geschiedenis en doel van deze thans achtentwintig jaar be staande vereniging schetste. De ernstige aard van de ziekte toonde spreker aan met de volgende gegevens: 14 procent der ziek tegevallen behoren tot de rheuma en 20 procent van het totale ziekengeld wordt uitbetaald aan rheumapatiënten. Dat tegenwoordig het inzicht in deze z:ekte wel geheel veranderd is, blijkt uit het feit, dat nog vijfentwintig jaar geleden de rheuma op de universiteiten niet als volwaardige ziekte werd erkend. Tenslotte wekte de heer Wildt Meyboom de aanwezigen op om, wanneer men bin nenkort zal overgaan tot de oprichting van een afdeling Haarlem, Heemstede en Bloe- mendaal van de Nederlandse Vereniging, zijn volle medewerking te verlenen. Voor dr. Van Dam zijn lezing begon, werd eerst de propagandafilm van de Vereniging vertoond; een geluidsfilm, die de bestrij ding van de ergste soort rheuma, de chro nische gewrichtsrheuma. in beeld brengt. Hierna begon de spreker met zijn lezing, die door een groot aantal plaatjes verdui delijkt werd. Hij stelde, dat de rheuma een ziekte in het „bewegingsapparaat" van de mens is. De chronische gewrichlsrheumatiek, die drie a vier maai vaker bij vrouwen dan bij mannen voorkomt, kan eindigen in een zeer belangrijke invaliditeit. Zij gaat door het gehele lichaam. Ter geruststelling voerde spreker aan, dat men in staat is, om de ernstige aard van de ziekte voor een be langrijk deel terug'te dringen. Maar voor al dit punt is bemoedigend: de chronische gewrichtsrheuma bracht slechts 7 procent van alle rheumatische aandoen'J(en uit. Daarnaast bestaal er de veel vaker voor komende spierrheuma. Verder zijn er be paalde vormen van zenuwrheuma, zoals ischias. Hierna zette spreker uiteen, dat de ziekte voor het beroepsleven uitermate belangrijk is, daar zij het bewegingsajDparaat aantast, hetgeen vooral bij de niet-intellectuele be roepen schadelijk is. Zij, die aan rheuma- tiek lijden, hebben een verminderd aanpas singsvermogen. Zij zijn kouwelijk, kunnen niet goed tegen een vochtige omgeving, zijn minder bestand tegen rust en beweging, ook meer vatbaar voor kleine infecties, die op hun beurt de rheumatische aandoenin gen weer kunnen verergeren en tenslotte ook minder bestand tegen psychische be lasting. Aangezien dus de ziekte gelocaliseerd is in de menselijke bewegingsapparatuur, rheumapatiënten een verminderd aanpas singsvermogen bezitten en de ziekte veel voorkomt, dient men een grootscheepse rheumabestrijding op touw te zetten. In een dissertatie heeft dr. P. Munten dam verklaard, dat 20 procent van het totale ziekengeld, dat in Nederland uitbe taald wordt, aan rheumapatiënten wordt uitgekeerd; daarentegen slechts 4 procent aan T.B.C.-patiënten. In Amerika worden per jaar zes a zeven millioen nieuwe rheumagevallen bekend gemaakt, zodat wel bewezen is, dat men met een volwaardige ziekte te doen heeft. Spreker verklaarde tenslotte, dat het noodzakelijk is, dat de ziekte in het begin stadium wordt aangegrepen en niet, zoals dat vroeger het geval was, wanneer het al bijna te laat is. Daarbij is oefening, gym nastische bewegingen onder deskundige leiding, van groot gewicht. Vroeger kwa men de rheumapatiënten vaak in ernstiger toestand uit het ziekenhuis dan zij er ge komen waren. Niemand kan daarvoor een verwijt worden gemaakt, aldus dr. Van Dam; terzake deskundigen had men in die tijd nog niet. De niet ernstige gevallen kunnen met medicijnen cn hoogtezon en dergelijke be handeld worden. Doch daar, waar zich ge vaarlijke symptomen voordoen, moeten de patiënten met liefdevolle toewijding ver zorgd worden. Rust en beweging van de patiënten moet deskundig geregeld worden. Zo besloot dr. G. van Dam zijn lezing, dié onder meer werd bijgewoond door wethou der W. C. Bakker en dr. J. A. Mens, inspec teur van de Volksgezondheid in Den Haag. Het Evangelisatie zangkoor „De Lof- stem" zal ter gelegenheid van zijn eerste lustrum een zang-, muziek- en declamatie avond houden in het Wijkgebouw aan de Molenaerstraat 18. De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Centrum, zal op Vrijdagavond 26 Maart in de Begijnhofkapel haar 32ste jaar feest vieren. Donderdag 25 Maart hoopt de heer M. A. Sueters het feit te herdenken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de Werf Con rad en Stork Hijsch N.V. Op het terrein van de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij in de Waarder- polder is ontvreemd een betonknipschaar ter waarde van ongeveer f 250 en ongeveer vier kubieke meter betonhout ter waarde van ongeveer f600.. Na de première van „De Leeuwerik" het nieuwe sluk van Jean Anouilh over Jeanne d'Arc door de Haagse Comedie, ongeveer een maand geleden, heb ik ge zegd hierop nader terug te komen ter ver gelijking van dit werk met „Saint Joan" van Ber.Mrd Shaw, dat inmiddels door de Nederlandse Comedie (met Ellen Vogel in de titelrol) op het répertoire is genomen. Een geschikte aanleiding daartoe was de gisteravond ais abonnementsvoorstelling in de Haarlemse Schouwburg gegeven re prise, die bij het late slot met een geest driftig en lang aanhoudend applaus werd beloond. Heel veel zin hebben dergelijke verge lijkingen over het algemeen niet, tenzij men ze trekt om meer licht om de per soonlijkheid van een schrijver te werpen of bijzondere aandacht te vragen voor zijn methode. Maar in dit geval is het toch iets anders, omdat het stuk van Anouilh on denkbaar is zonder het voorbeeld van Shaw, waaraan hij trouwens zeer veel (niet alleen tekstgedeelten, maar ook en kele niet-historische personen) heeft ont- léend. Shaw stelde Jeanne d'Arc voor als „een protestantse heilige" en Anouilh ging verder, door in haar een soort humaniste en een toonbeeld van anachronistische vaderlandsliefde te zien. Doch dit verschil is zeker niet het belangrijkste.. Het stuk van Shaw is in zijn strakke objectiviteit (de tragedie van recht tegen recht) volmaakt in zijn soort, maar zo als door de recente opvoering bewezen werd aan snelle veroudering onderher vig. Dat van Anouilh is alles behalve vol maakt: vooral na de pauze vervalt de schrijver in langdradige, vermoeiende ver togen op theologisch terrein. Maar wat bij Shaw een historische demonstratie werd, hoe weergaloos knap ook in scène gezet, heeft bij zijn Franse collega waarachtige adem gekregen. Het zijn bij hem niet de denkbeelden, die de vorm hebben bepaald, maar de eisen van het theater. Sommigen nemen het Anouilh kwalijk, dat hij zo'n ernstige stof als een spel behandelt, ver getend dat juist bij de gratie hiervan het leven tot stand komt. Tenslotte heeft Anouilh geen verklaring van een mysterie willen geven. „Er be staat", zo zegt hij in zijn inleiding, „een wonder van Jeanne, zoals er een wonder van hel madeliefje bestaat, een wonder van de hemel, een wonder van de vogels En dit moet men toch zeggen: Jeanne blijft tijdens het gehele proces, waarin zij alle beslissende fasen uit haar leven nog maals doormaakt, de belichaming van een wonder van het wonder namelijk dei- menselijke zuiverheid. Een wonder dat stand houdt tegen alle bedervende mach- i ten als macht en begeerte. Daarmede is tevens het zinloze van een verdere verge lijking met Shaw aangetoond, want Anouilh is voor alles zichzelf geli'oüw gebleven: zijn Jeanne is de vervolmaking van die vele prille vrouwenfiguren, die zich in zijn vroeger werk telkens vrij en ongerept trachtten te houden in een omgeving van corruptie en verdorvenheid. Misschien is de bij wijze van apothéose als tableau vi- vant vertoonde kroning te Reims, met de triomferende Jeanne op de plaats waar eerst de brandstapel stond, dan ook meer dan een uiting van ironie. In mijn voorlopige bespreking wees ik er reeds op, dat „De Leeuwerik" in zekere zin een voortzetting van zijn (omstreden) Op 4 April bestaat de NAVO 5 jaar. Hel hoofdkwartier van de Noord-Atlantische Verdedigingsorganisatie is gevestigd in het Palais de Chaillot in Parijs. De foto van het gebouw werd genomen van de Eiffeltoren af. meesterwerk „Antigone" mag heten. Ook hier een neutraal décor, dat de mogelijk heid bood tot een moderne interpretatie van wat zich als een mythe, hoe ook ge canoniseerd, aan ons voordoet. Op dat punt staat Anouilh ons nader dan Shaw, door dat hij tevens de ervaringen van oorlog en bezetting in de behandeling van een ons daardoor vertrouwder wordende stof kon vervlechten. Dat draagt verder bij tot een menselijker contact met de voorbeel dige Maagd, die Orléans bevrijdde van vreemde overheersers. Want als er dan toch gezocht moet wor den naar een „verklaring" van Jeanne, dan schuilt deze in bezielende verbeeldings kracht, nee sterker nog: in haar voorstel lingsvermogen. Zowel haar angst als haar moed worden daardoor bepaald. Deze ei genschap heeft Elisabeth Andersen volko men terecht tot het centrale motief van haar creatie gemaakt. De Jeanne d'Arc van Anouilh is eigenlijk helemaal niet zo'n spectaculaire rol, maar deze voortreffe lijke actrice heeft ervan gemaakt, door zorgvuldige opbouw en bewegelijke nuan cering, een monument van de door de schrijver beoogde bijna bovenmenselijke zuiverheid. Dit is meer dan een kwestie van techniek, al mag men deze niet uit vlakken. Haar gehele spel werd gedragen door een heldere visie, die niets aan het toeval overliet. En steeds weer slaagde zij er in de soms afmattende gedachten de vleugels van gevoel aan te binden om haar antwoorden uit te zingen „jubelend als een dwaze vogel boven de akkers van Frank rijk". De beste scènes waren die met Luc Lutz en Johan Valk, de andere uitblinkers van deze door Cees Laseur met vaste hand geregisseerde vertoning, Lutz was onver beterlijk als de weifelende, listige en later parmantige Charles, met zijn driftige uit barstingen een slappe magere jongen, maar tot in elke vezel een geboren aristo craat. Valk was de van domheid glimmen de, ingebeelde en boerse Beaudricourt, kostelijk ook van plastiek. En wat Anouilh's aandeel betreft: hoe voortreffelijk past iedere zinsnede in het karakter van zijn- personages! Veel waardering verdient ook Gerard Hartkamp als de openbare aankla ger, in tegenstelling tot Dick van Veen als de inquisiteur, die zijn tekst wel goed in terpreteerde, maar voortdurend in melo dramatische uitbarstingen verviel en daar door het spel (al was hij ditkeer wel steeds verstaanbaar) gevaarlijk remde. Jan Retèl was wat egaal, ik schreef het reeds, maar tenslotte toch treffend als de bisschop Cauchon en van de jongeren wisten spe ciaal Coen Flink en Annet Nieuwenhuizen zich te onderscheiden. Het décor was van de ditkeer zelf (als broeder Ladvenu) medespelende Wim Vesseur. Zaterdag wordt van „De Leeuwerik" een openbare voorstelling in Haarlem gegeven. DAVID KONING. Maandag zal in de Gereformeerde Kerk in Vijfhuizen door het Vijfhuizens Kinder koor onder leiding van Joh. Silvis het zang spel „De Koningskeuze" worden opgevoerd. Deze uitvoering zal worden opgeluisterd door zang van de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Hosanna" en het Gemengd Dubbelkwartet „Hoofddorp", eveneens on der leiding van Joh. Silvis. VARKENSMARKT LEIDEN LEJDEN, 23 Maart. Aanvoer 242 vette varkens. Notering: zware 190-195. slagersvarkens 193—19o; zouters 180—190: zeugen 165—170. Bij korte aanvoer vlotte handel. Enkele prima trokken hoven notering. Bovendien 35 nuchtere kalveren voor 30—36. 1-3 V, Nederl.'47 A.K.U Jnilever 3hilips Gloeil. <on. I'etroieum Vdam Rubber Roll Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij Amsterd. Bank Med. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 97% 215 )4 267)4 272 452% 125)4 153 140)4 122)4 109)4 189 182 177% 188)4 33"/.., 55% 50% 93 221/u 41% Openings koersen 97V.o 212)4 268 269)4 442)4 120 153 139)4 122 105 189 182 177)4 188)4 33% 55 50)4 92)4 22 41 Het aan de competitie van de Nederland se Tafeltennisbond, afdeling Haarlem deel nemende team van de Zandvoortse politie- sportvereniging, behaalde in zijn afdeling het kampioenschap. Een tweetal wedstrijden moet nog wor den gespeeld, doch de kampioenen hebben zich onbereikbaar aan de kop geplaatst. Van dit politieteam maken deel uit de heren G. Pols, M. J. Methorst, J. Rutgers en de reserves H. Jansen en C. van Buren. HUMANISTISCH VERBOND De gemeenschap Zandvoort van het Hu manistisch Verbond zal Dinsdag 30 Maart in hotel Keur een besloten bijeenkomst houden, waar de heer Jae Meesters uit Haarlem het onderwerp zal behandelen: „Humanisme in het bedrijf". DUINBRANDJE Maandagmiddag omstreeks vijf uur werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor een duinbrandje, hetwelk bleek te zijn ontstaan aan het einde van de Brede- rodestraat. Bij aankomst van de brandweer was het vuur i'eeds door in de omtrek wo llenden gedoofd. De schade was gering. I)e afdeling Haarlemmermeer van Het Nederlandse Rode Kruis gaat in de komen de tijd van de „grote schoonmaak" een ac tie beginnen om lectuur te krijgen voor de tijdschriftendienst. Deze dienst (de B.A.R.K.) verzamelt tijdschriften (geïllustreerde weekbladen, damesbladen enz.) en boeken, waarvan pakketten worden gemaakt. Deze worden uitgereikt aan zieken in sanatoria, zieken huizen en hospitalen en aan thuisliggende patiënten. Daar iedere week duizenden tijdschrif ten zo hun weg vinden naar hen. die door deze daad van naastenliefde enkele uren verstrooiing vinden in hun eentonige be staan, heeft men steeds met een tekort te kampen. De afdeling Haarlemmermeer van het Rode Kruis verzoekt daarom een ieder die - in de schoonmaaktijd - stapels tijd schriften tegenkomt, die toch niet meer worden gelezen, of boeken, die men zou willen missen, deze ter beschikking van de tijdschriftendienst te stellen. Het is geen bezwaar wanneer hierbij tijd schriften van oudere datum. zijn. Deze wor den namelijk doorgezonden aan instellin gen voor de verpleging van krankzinnigen, waar het niet in de eerste plaats gaat om verhalen en artikelen, maar om de plaat jes. Voor hen, die aan deze actie medewer king verlenen, zijn etiketten en adresban den beschikbaar, waarmede de lectuur portvrij kan worden verzonden. Deze kun nen gratis worden aangevraagd bij de Afd. deling Perszaken van het Rode Kruis Haar lemmermeer, Zwarteweg 1 in Vijfhuizen. Deze banden kunnen ook worden ge bruikt, wanneer men in de toekomst de tijdschriften wekelijks wil opzenden. Op deze wijze krijgen de patiënten ze eerder in bezit en zelf heeft men volgend jaar bij de schoonmaak minder op te ruimen. Woensdagavond geeft cle toneelvereniging ..Onder Ons" in gebouw Rehoboth te Benne- broek een opvoering van het toneelspel „De ruwe bolster". De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de ouden van dagen. De A.R Kiesvereniging „Groen van Prin sterer" houdt op Vrijdag 26 Maart in het gebouw achter de Gereformeerde kerk haar jaarvergadering. Behalve de jaarverslagen en bestuursverkiezingen vermeldt de agenda het optreden van een spreker over de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten, wiens naam echter nog niet bekend is. Op Woensdag 31 Maart hoopt het echtpaar E. de Wagt— Dijkstra, wonende aan de Talma- straat 16 in Hillcgom. de diamanten bruiloft te vieren. De bruid. 83 jaar en de bruidegom. 86 jaar. genieten nog een goede gezondheid. De feestelijke dag, die zeker niet ongemerkt voorbij zal gaan, zal worden herdacht te samen met de zes kinderen en achttien klein kinderen. Een aardige toevalligheid is nog. dat de broer van de bruidegom A. de Wagt, op 25 Maart met zijn echtgenote het 55-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren. Bij dit bruids paar is de bruidegom 83 jaar en de bruid 77 jaar. Hier zal het feest kunnen worden ge vierd met onder meer vijf kinderen, vijftien kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. Het zal Donderdag ook dit bruidspaar in de Kortenbachstraat zeker niet aan belangstel ling ontbreken.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10