PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws K.L.M. verhoogt de frequentie op een aantal lijnen NOG GROTERE KEUS! De radio geeft Woensdag Architect W. M. Dudok wordt gehuldigd Conducteur voorkwam treinontsporing ió het zo Kamelen DINSDAG 23 MAART 1954 2 Zomerdienst begint op 11 April Lijdt niet langer Kerkelijk Nieuws Thans VIER mogelijkheden Collectie brieven ontdekt van eminente Britten Nederlandse en FranSe gemeente verbroederd Kranig Nederlandse inzending voor Cannes Helicopters zullen gaan landen op Caravan-terrein Nederlandse tuinbouw eist opheffing van landbouw-protocol Korps Commando-troepen vierde zijn verjaardag Financiële regeling met Indonesië H .J De vice-president-directeur van de K.L.M.de heer F. von Balluseck, heeft een overzicht gegeven van de veranderingen die het gevolg zullen zijn van de invoering van de zomerdienst der K.L.M. op 11 April. In 1954 zal de K.L.M. nog een aantal Super Constellations krijgen. De vloot zal dan bestaan uit 91 vliegtuigen. Zestig daar van zijn zeer moderne vliegtuigen, de ove rigen zijn Dakota's, les- en andere vlieg tuigen en een tiental Douglas DC-4 ma chines. Van de ruim dertienduizend mannen en vrouwen die de K.L.M. in dienst heeft zijn er circa 7500 in Nederland werkzaam. On geveer twaalfhonderdvijftig behoren tot het vliegend personeel. Daarbij zijn vijfhon derd vliegers. Van 11 April af zal Colombo op Ceylon in een der twee per week te vliegen dien sten op Tokio worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling van Curagao uit een lijn te openen op Lima in Peru. Biak op Nieuw Guinea zal behalve op de eenmaal per week te vliegen lijn naar Sydney ook een verbinding krijgen die in die plaats eindigt. Voorts is het aantal fre quenties op een groot aantal lijnen uitge breid. De toeristenklasse zal thans worden uitgebreid tot het Verre Oosten. Voorlopig zal eenmaal per week een toeristendienst op Djakarta worden gevlogen. Enkele tarieven verhoogd In de tarieven worden enige wijzigingen aangebracht, omdat zij in de loop der jaren belangrijk achter gebleven zijn bij de stij ging der kosten. Zo is het tarief voor eerste klasse vervoer naar New York met 'vijf dollar verhoogd en dat voor toeristenver- voer met circa vijftien dollar. De passage- prijs naar Zuid Afrika is met vijf pond ster ling verhoogd. De ppassage-prijzen op het nabije en het Verre Oosten zijn gemiddeld zes tot tien percent gestegen. Die naar Zuid Amerika en Curagao zijn ongewijzigd, die in het verkeer met Duitsland verlaagd. Belangstelling voor straalvliegtuigen De heer Von Balluseck verklaarde dat de KLM met de grootste aandacht volgt wat er op het gebied van de Comets gebeurt. Zij is vol waardering voor hetgeen de En gelsen doen. Het gaat er uiteindelijk cxm, of de productiekosten per ton.ki lome ter met een dergelijk vliegtuig een winstmarge geven die verantwoord is. De KLM meent dat de Comet I en de Cornet Ia niet de toe stellen zijn die voor de KLM economisch verantwoord zouden zijn. Ook de Comet II meent zij te moeten overslaan, de Comet III, die in 1957 of 1958 voor het passagiers vervoer beschikbaar komt, wordt met grote belangstelling tegemoet gezien Maar ook uit Amerika worden vliegtuigen verwacht die een vergelijking met de Comet III mo gelijk zullen maken. De KLM heeft belangstelling voor een luchtlijn naar Berlijn. Bij het overleg heeft men zowel te maken met de vier be zettende mogendheden als met de Russi sche autoriteiten afzonderlijk. Besprekin gen met de laatstgenoemden hebben er toe geleid dat men niet ongenegen is de KLM in Berlijn toe te laten. Thans moet nog worden afgewacht wat de vier bezettende mogendheden hiervan zullen zeggen. Over het bestellen van nieuwe vlieg tuigen zei de heer Von Balluseck dat om streeks 1958 of 1959 een enorme kapitaals uitgifte nodig is om straalvliegtuigen te kunnen kopen. Moet men nu voor de tus sen liggende periode nog nieuwe vliegtui gen kopen en zo ja welke? De Douglas ADVERTENTIE door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal. dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoen de de pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.15 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 1100 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 De weg omhoog, cau serie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.35 Jeugdconcert. 17.20 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Bergpapoea's en var kensfeesten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Het volle pond, causerie. 18.30 Het raadsel van de zwaartekracht. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 Onze vreugde en zorgen, cau serie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.10 Gunnar Helm- frid schaakt met z'n geweten, hoorspel. 22.00 Lichte muziek. 22.15 Cabaret. 22.45 Zal Ne derland onder water verdwijnen?, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Lichte muziek. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15'Gymnastiek. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst 11.00 Platen. 11.10 Eenvoud is het kenmerk van het ware, hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerke lijk Thuisfront. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Platen. 15.00 Klassieke muziek. 15.40 Meis jeskoor en strijkkwintet. 15.35 Platen. 15.4(1 Meisjeskoor. 16.00 Voor de jeugd, 17.20 Pla ten. 17.30 Orgel. 18.00 Militair vraaggesprek. 18.10 Platen. 18.30 Spectrum van het Chris telijk organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Salonorkest. 20.50 Platen. 22.55 Lijdensoverdenking 21.25 Radio Philhar- monisch orkest en soliste. (22.00 Terug uit Indonesië, vraaggesprek). 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.05 Orkestcon cert. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkestconcert 17.15 Bariton en piano. 17.30 Voordracht. 17.40 Ba riton en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Bariton en piano. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Operettemuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 23.0023.05 Nieuws. BBC 22 00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 m.). DC-7, het nieuwste toestel voor de burger luchtvaart van Douglas, is voor de KLM nog niet direct nodig. Ten aanzien van de Fokker F-27 „Friendship" werd medegedeeld dat dit vliegtuig in nauwe samenwerking met de KLM tot stand komt. Vermoedelijk zal het niet vóór 1958 op grote schaal beschikbaar zijn. Dan moet worden nagegaan of het, in vergelijking met andere toestellen die eveneens geschikt zijn voor korte trajecten, dezelfde voordelen heeft wat een econo misch verantwoord gebruik betreft. Op 6 Juli hoopt de architect en stede- bouwkundige W. M. Dudok te Hilversum zijn zeventigste verjaardag te vieren. Willem Marinus Dudok werd te Amster dam geboren. Hij doorliep de Koninklijke Militaire Academie te Breda, werd in 1905 tweede luitenant der genie en bleef tot 1913 in militaire dienst Van 19131915 was hij ingenieur der gemeentewerken te Leiden, van 19151927 directeur van Publieke Werken te Hilversum en daarna gemeentelijk en particulier architect al daar. Van zijn bouwwerken zijn onder meer te noemen: het raadhuis te Hilversum, het columbarium te Westerveld, de Bijenkorf te Rotterdam, het Nederlands Studenten huis in de Cité Universitaire te. Parijs, de Stadsschouwburg te Utrecht, het Erasmus- huis te Rotterdam, benevens projecten voor een beurs te Rotterdam, voor de her bouw van het raadhuis te Leiden en voor een nieuw te 's-Gravenhage. Ter huldiging van de zeventigjarige is een erecomité gevormd met de bedoeling om de jubilaris een passend huldeblijk aan te bieden. Voor de bestrijding der aan de huldiging verbonden kosten heeft het co mité een beroep gedaan op de gemeente 's-Gravenhage, waar de stedebouwkundige vele jaren werkzaam is geweest. Ned. Herv. kerk Beroepen te Arnhem als ziekenhuispre dikant M. J. W. Knipscheer te Holten; te Lexmond J. den Besten te Babyloniën- broek. Bedankt voor Nieuwe Tonge M. Otte- vanger te Leiden. Aangenomen naar 2e Exloërmond L. de Wit te Kloosterhaar. Geref. kerken Aangenomen naar Sarnia (Ontario) (Ca nada) A. B. C. Hofland te Haarlem. Bedankt voor Ooltgensplaat R. Zijlstra te Grouw-Irnsum (Fr.). Beroepen te Hoek (Z.), H. J. van Dui nen, cand. te Wassenaar; te Sprang N. W. v. d. Hout, cand. te Zwiindrecht. Chr. Geref. kerken Beroepen te Driebergen W. F. Laman te Rotterdam-W. Bedankt voor Harderwijk M. Baan te Dordrecht. Bedankt voor Hamilton (Ontaria) (Ca nada) (Free Ref. Church), M. v. d. Klis te Zierikzee. Rem. Broederschap Aangenomen naar Alkmaar J. Breukink te Nieuwkoop. Ds. E. KOLTHOFF OVERLEDEN Te Veldhausen (Duitsland) is in de ouderdom van 84 jaar overleden ds. E. Kolthoff, emeritus-predikant van de Al- reformierten Kirche in de graafschap Bent- heim en Oostfriesland, die in het Geref. kerkelijk leven tal van jaren een vooraan staande plaats heeft ingenomen. VICARIS IN BERLIJN BERLIJN. Op verzoek van de Neder landse gemeente te Berlijn-Brandenburg heeft dr. E. Emmen, scriba van de generale synode der Nederlands-Hervormde Kerk gisteren mej. A. E. Ruys ingeleid tot haar ambtswerk als vicaris. Mej. Ruys heeft naast haar geestelijke taak reeds enige jaren ar beid verricht vanwege de Commissie voor Oecumenische Hulpverlening aan kerken en vluchtelingen in Nederland, in samen werking met de Wereldraad van Kerken te Genève. De inleidingsplechtigheid is ge houden in de Deense kerk te West-Berlijn, daar de Nederlandse gemeente geen eigen kerkgebouw tot haar beschikking heeft. Mej .Ruys hield kortgeleden nog twee le zingen over de toestand in Berlijn in Heemstede en in Haarlem. ADVERTENTIE Zeer zeker zal het voor de talloze vrouwen en meisjes, die dagelijks haar huid met Castella zeep verzorgen, een verrassing zijn te vernemen, dat de Castella-fabrieken thans haar vermaarde serie zeep wederom heeft uitgebreid en wel met de Seringenzeep. Hier door is niet alleen de keuze, maar ook de mogelijkheid tot afwisseling voor haar nog groter geworden. Deze Seringenzeep is een zusje van de zo be kende Bloemenzeep met haar fijne rozengeur. Ongetwijfeld zal ook deze jongste spruit van de Castella zeepfamilie de harten van de Nederlandse vrouwen en meisjes ver overen! Thans bestaat er immers voor iedere vrouw een Castella Schoonheidszeep naar haar hart: de klassieke Castella Schoonheidszeep met de huidverjongende oliën (2 stukken 50 cent) Castella Spécial met het wonderbaarlijke schuim (32 cent) Castella Bloemenzeep (rozen of seringen; 20 cent). In Oxford heeft men een collectie van negentig brieven gevonden, geschreven door eminente Britten als Gladstone,Cham berlain, Lord Salisbury, Charles Dickens, Florence Nightingale en vele anderen. Ge durende de oorlog werden zij uit een door het leger gerequireerde boerderij in Crick- lade gered en door een Oxfordse opticiën op een bank gedeponeerd. Een paar weken geleden leende hij deze verzameling echter uit aan een vriend, die al gauw het belang van deze collectie ontdekte en die ze naar het bureau van de „Oxford Mail" bracht. De meest recente brief is afkomstig van Koningin Mary en werd in 1904 geschre ven. Men verkeert in het onzekere omtrent het ontstaan van deze waardevolle ver zameling. De tegenwoordige bewoner van de boer derij, die haar na de oorlog overnam, ver klaarde dat hij bij zijn komst nog wel meer „rommel" op de zolder had gevonden, maar dat hij die uit het raam had gegooid en er een vuurtje van had gestookt. Men is er nog niet achter of nog vroegere bewo ners van deze boerderij in leven zijn, de kans daarop is echter gering. ADVERTENTIE RIJSSEL (A.F.P.) Zondag heeft de Franse gemeente La MadeleineLez-Lille, bij Rijssel, zich plechtig verbonden met de Nederlandse gemeente Steenbergen. Zoals de Fransen het uitdrukken, zijn de plaat sen een „tweelingschap" aangegaan. Aanwezig waren de burgemeester van Steenbergen, mr. dr. L. de Gou, met zijn gemeentesecretaris, de burgemeester van La Madeleine, de heer La Marc'Hadour, en de gemeenteraad van deze plaats. Voorts dr. Th. P. Bergsma, eerste secretaris van de Nederlandse ambassade te Parijs, de heer A. C. L, Tiebacx, consul-generaal van Nederland te Rijssel en talrijke andere persoonlijkheden. De burgemeester van La Madeleine las een boodschap voor van Maurice Schu mann, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en sprak de wens uit, dat het in het komende vacantieseizoen reeds tot een uit wisseling van kinderen zou komen tussen de beide gemeenten. De heer Le Marc'Hadour las vervolgens een boodschap aan Koningin Juliana voor, waarin de bevolking der beide gemeenten haar dank uitspreekt voor de door haar getoonde belangstelling. Het doel van de gesloten verbintenis is een uitwisseling op allerlei gebied om door een beter wederzijds begrip het Europese broedersehapsgevoel te versterken. Na de plechtige ondertekening van het document werd een maaltijd gehouden. Aan het dessert kwam Maurice Schumann, de Franse staatssecretaris van Buitenland se Zaken, zelf zijn belangstelling tonen. Maurice Schumann dankte namens de Franse regering de stad La Madeleine voor haar initiatief. Hij zei, dat de Nederlanders vurige verdedigers van de Franse zaak zijn in Europa. „Als het Saargebied", zo zei hij, zal ophouden een struikelblok te zijn, danken wij dat aan mr. Van der Goes van Naters en door hem aan Nederland. Neder land zal in onze ogen steeds het toevluchts oord van de vrijheid zijn." In het station te Amersfoort is Maandag de in Amersfoort wonende hoofdconduc- teur J. Mulder gehuldigd die vorig jaar de recherche waarschuwde voor de verdachte belangstelling die een aantal mensen je gens hem betoond had voor de treinenloop bij Blauwkapel. De recherche ontdekte dat deze lieden een plan hadden beraamd, bij Blauwkapel een trein te laten ontsporen om een van de inzittenden te doen veron gelukken. Zij zouden dam in liet bezit zijn gekomen van diens verzekeringsgelden. De heer W. J. van Viersen inspecteur van vervoer te Utrecht huldigde de heer Mulder namens de directie der Spoorwe gen. „U heeft door uw tact en voortva rendheid een misdrijf voorkomen en men senlevens gered", zei hij, waarna de heer Mulder uit zijn handen een horloge met inscriptie ontving. 300000cc0000000c000000000000000000000000000000000000000r* In Brooklyn, een voorstad van New York, heeft zich een merkwaardig reddingsgeval voorgedaan, toen op de dertiende verdieping van een in aan bouw zijnde wolkenkrabber brand uit brak. De twaalf werkliedendie zich daar bevonden, werd door hel vuur de pas afgesneden en hen zou een wisse dood beschoren zijn, als hun hulpge roep niet opgemerkt was door de be diener van de hijskraan, die bij het zelfde perceel puin ruimde. Bliksem snel bracht hij zijn kraan op gelijke hoogte met de dertiende étage en liet ?r tien arbeiders in stappen, die hij op ie begane grond afleverde. Daarna haalde hij de twee laatsten op. De ge hele redding kostte niet meer tijd dan jcht minuien. KJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC De Nederlandse inzending voor het filmfestival in Canines, dat van 25 Maart tot 9 April 1954 zal worden gehouden, be staat uit de navolgende films; II y a toujours urn lendomain (Er is al tijd een toekomst; vervaardigd door Poly- goon/Profilti. A la recherche du petrole (de opsporing vam aardolie). Au hasard du trepan (De verkennings boring). Beide films vervaardigd door Bert Haanstra in opdracht van de N.V. Bataafsohe Petroleum Maatschappij (Kon. Shell groep). „Lekko" (Pecheurs d'islande Hollamdais) („Vieren Maar"). Vervaardigd door Her man van der Horst in opdracht van het bedrijfsschap voor visserijproducten. Het terrein achter de pits op het circuit in Zandvoort is Maandagmorgen bij de keuring door ambtenaren van de rijks luchtvaartdienst ongeschikt bevonden als landingsplaats voor hefschroef-vliegtuigen. Zandstuiving in de uitlaat speelde hierbij onder meer een rol en ook de aanwezigheid van de tribune recht daartegenover werd een hinderpaal geacht. Men heeft zich diaarna begeven naar het grote caravan-terrein aan de Van Lennep- weg, welk terrein men als landingsplaats uiterst geschikt achtte. Het gemeentebe stuur heeft zich daarna gewend tot de ex ploitant van dit terrein, de heer E. H. van Breemen, om van hem te vernemen, of hij hiertegen bezwaren had voor het tijdvak 10 April17 Mei. Deze bleek in dat voor-seizoen, wanneer het aantal caravans toch nog niet groot is, hierin geen moeilijkheden te zien, zodat gedurende genoemde periode te Zandvoort dit caravan-terrein dat uiterst gunstig gelegen is ten opzichte van dorp, zee en strand als landingsterrein voor de hef- schroefvliegtuigen dienst zal gaan doen. 63. Opgehitst door baas Kraska, schudde de benzinebaas Panda door elkaar. „Beta len zul je.'", riep hij. „Twintig florijnen. Heb je ze niet? Dan neem ik je taxi in beslag!" Baas Kraska voelde zich nu zeker van de overwinning, want als Panda's taxi in beslag werd genomen, kon Panda er natuurlijk niet de rallye mee winnen. In zijn triomf kon hij niet nalaten nog even op zijn slimheid te pochen. „Je kon niet tegen mij op", snoefde hij, „ik ben zelfs steeds je passagier geweest, zonder dat je er iets van hebt gemerkt!" „Mijn passa gier??", herhaalde Panda, plotseling een ingeving krijgend. „Maar dan moet u ook voor het ritje betalen! Honderd en vijftig florijnen, zonder fooi!" En hij wees op de taximeter, die gedurende de hele. woeste rit als een dolle had opgeteld. „Zie maar, dat je het krijgt!", hoonde Kraska. „IK hoef het niet te hebben", antwoordde Pan da, „geef al dat geld maar aan deze aardige benzinebaas. Het teveel mag hij als fooi houden!" „Ha! Juist! Hum!", zei de ben zinebaas. En het was duidelijk, dat deze stevige persoon plotseling niet meer Pan da's tegenstander wasl BeneluX'klachten In leidende kringen van de Nederlandse tuinbouw wordt opnieuw de eis gesteld tot opheffing van het Benelux-landbouwpro- tocol. Alleen België, zo zegt men, put voor delen uit deze Benelux-afspraken, waarbij de bepalingen zodanig worden toegepast, dat deze zo niet naar de letter, dan toch naar de geest in flagrante strijd met de economische eenwording moet worden ge acht. Men lanceert deze aanval op het proto col, „na zeven jaar teleurstellende ervarin gen", naar aanleiding van het wederom instellen van minimumprijzen voor de uit voer van tuinbouwproducten naar België voor het tweede kwartaal van 1954. Fel wordt geprotesteerd tegen het geheim hou den dezer prijzen. „Schuwt men de openbaarheid, vanwege de waarschijnlijk exhorbitante hoogte dezer minimumprijzen?", zo vraagt men zich af. Even principieel verwerpelijk als deze geheimhouding vindt men het stelselmatige en tot elke prijs weren van het bedrijfs leven bij de Nederlands-Belgische onder handelingen. Een Beneluxpolitiek, welke er op gericht is het bedrijfsleven overal buiten te houden, wordt „bij voorbaat ten dode gedoemd geacht". Terwijl Nederland zich steeds weer vrij gevig ten koste van de eigen tuinbouw en visserij betoont, behoudt Belgie de volle preferentie op onze markt. België's mini mum-invoerprijzen zijn meestal zo buiten proporties, dat de Belgische binnenlandse prijzen er ver onder zitten. Men remt de Nederlandse invoer dus zo sterk mogelijk af, hoewel slechts de bedoeling van de mi nimumprijzen is, de Belgische markt niet te verstoren. In Roosendaal heeft het Korps Comman dotroepen dat twaalf jaar bestaat, voor de eerste keer zijn verjaardag gevierd. Na kerkdiensten en een herdenking van de tijdens de oorlog gevallenen, werd een défilé gehouden. De drumband van het korps was vergezeld van de ezel „Snedder", die officieel bij de commando's is ingelijfd en die de enige ezel in Nederland is die een zakboekje bezit. Officieren en onderofficieren hebben de manschappen bediend tijdens de korps maaltijd, die een hoogtepunt van de ver jaardagspartij is geworden. De ministers van Financiën en van Bui tenlandse Zaken en de minister zonder por tefeuille hebben aan de Tweede Kamer overgelegd de op 13 Januari te 's-Graven hage tussen Nederland en Indonesië ge sloten overeenkomst ter regeling van een aantal geschilpunten op financieel gebied. Overeengekomen is, een aantal open staande vorderingen en schulden van beide landen te verrekenen en een aantal ge schilpunten op te lossen. Nederland zal aan Indonesië betalen een bedrag van f 967.282. Voorts zal Nederland aan Indonesië het beschikkingsrecht geven over de saldi op de thesaurie- en F-reke- ning ten bedrage van respectievelijk f 8.541.291 en f 4.277.127. De overeenkomst wordt geacht door de Tweede Kamer te zijn goedgekeurd, indien niet ten minste twintig leden der Kamer een uitspraak van de Staten-Generaal wensen. Commercieel. Dertig vertegenwoordigers van het Britse amusementsleven hebben er Maandag bij Britse Lagerhuisleden op aangedrongen te verhinderen, dat de commerciële televisie, die waarschijn lijk volgend jaar zal worden ingevoerd, met Amerikaanse programma's wordt overstroomd. Volgens de vertegenwoor digers dient tachtig procent van de pro. gramma's van de „advertentie-televisie" Brits te zijn. Zij vrezen, dat Amerikaan se televisiefilms de Britse amusements kunst in moeilijkheden zullen brengen. Uitstekend. De Amerikaanse minister van Handel, Sinclair Weeks, heeft in een redevoering te Toronto veklaard, dat de toestand van de Amerikaanse economie uitstekend is. De overgang naar een vredeseconomie bracht uiteraard zekere aanpassingen met zich, doch Amerika staat er in economisch opzicht thans beter voor dan ongeveer twee jaar ge leden, zo zeide hij. Uit de jongste ge gevens blijkt, dat de investeringen in het bedrijfsleven dit jaar 27.250 millioen dollar zullen bedragen, of slechts vier procent minder dan de investeringen in het afgelopen jaar. Verzoek. De Sovjet-Unie heeft de Econo mische en Sociale Raad der U.N.O. ver zocht de kwestie van de uitbreiding van de handel tussen Oost en West priori teit te geven in haar bijeenkomst, die aan het einde van deze maand zal wor den gehouden. Lezen. Een student van de universiteit van de Amerikaanse stad Denver, George Murch, kan 8.000 woorden per minuut lezen, aldus is Maandag ge meld. De voorzitter van de algemene onderwijsafdeling van de universiteit, dr. Vardaman, zeide, dat Murch meer de ideeën dan de woorden in zich op neemt. In een oogopslag las de student hele bladzijden. Proeven toonden aan, aldus dr. Vardaman, dat Murch zich het gelezene herinnert. Hoe sneller Murch leest, des te meer hij schijnt te ont houden. Men leest normaal 250 woor den per minuut, aldus dr. Vardaman. Na tien weken. De met straalmotoren uitgeruste Britse verkeersvliegtuigen van het type „Cornet" worden vandaag weer ingeschakeld in 't personenvervoer tussen Londen en Zuid-Afrika na tien weken lang niet voor het vervoer te zijn gebruikt. Deze tien weken kostten de onderneemster, de Britse luchtvaart maatschappij B.O.A.C., vijf millioen gulden. Concurrentie. De Engelse Fordmaatschap pij heeft de exportprijzen van haar per sonenauto's met 6 a 22 ponden verlaagd teneinde de buitenlandse concurrentie, vooral de Duitse concurrentie, op de automarkt beter het hoofd te kunnen bieden. Staking. Leden van de Britse vereniging van filmproducenten hebben besloten al hun huidige employé's te ontslaan tegen Vrijdag over veertien dagen. Het besluit werd genomen na de eerste stakingsdag van vierhonderd man onderhoudsperso neel van filmlaboratoria, die protes teren tegen het onslag op Vrijdag van bijna 2500 laboranten. Door het geschil krijgen de bioscopen al geen journaals meer. Over een paar weken zal er een tekort zijn aan binnenlandse en geïm porteerde speelfilms. De 2500 laboranten kregen hun ontslag, omdat zij weigerden een „langzaam-aan"-actie voor hoger loon te beëindigen. Uitzending. Radio-Caïro heeft in een uit zending in het Arabisch Maandag ge zegd, dat een Egyptische jongen het leven heeft verloren en een vrouw dodelijk gewond werd, toen Britse troe pen het vuur openden in de kanaal zone. Bovendien arresteerden de Brit ten, volgens radio-Caïro, twee bidden de Egyptenaren, nadat zij de moskee van het dorp Fanar omsingeld hadden. De Britten zouden mensen in gebed mishandeld hebben. Accoord. De acht grote oliemaatschappijen, die van plan zijn een internationale verkooporganisatie voor de Perzische olie op te richten, hebben thans over eenstemming bereikt over het aandeel, dat elke maatschappij in de organisatie zal hebben en over de prijs, die zij hier voor zullen moeten betalen. Uit ge woonlijk betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de oprichting van de orga nisatie waarschijnlijk binnen enkele dagen een feit zal worden. ADVERTENTIE Sierlijke Brilmonturen dieflatteren E I Gr. Houtstraat 137 naast luxor ET verhaal gaat, dat kamelen (maar in het algemeen worden dromedarissen bedoeld) een waterreserve in de maag heb ben waarop deze dieren lange tijd kunnen teren. Voorts zouden woestijnreizigers die lange tijd van water zijn verstoken geble ven, de gewoonte hebben deze kamelen te slachten teneinde zich aan deze water voorraad te kunnen laven. Hoewel we de mogelijkheid niet willen ontkennen dat een kameel of dromedaris om die reden wel eens geslacht zou kunnen zijn, is het toch een fabel, dat de versmachtende reizigers zich uit de watermaag van hun kamelen nog een laat ste dronk zouden kunnen ver schaffen. Indien ooit een ka meel om die reden is ofnge- bracht, is de slachter een Westerling ge weest die van kamelen niets afwist en die zich bij zijn daad liet leiden door dit on ware verhaaltje. Laten we beginnen met te erkennen dat kamelen gemiddeld 8 en maximaal zelfs 34 dagen in leven kunnen blijven zonder te drinken, dank zij de grote hoeveelheden water die zij in hun lichaam kunnen op slaan. Maar deze opslagplaats moeten we ons niet voorstellen als een aparte zak of maag, waaruit bij voorkomende gelegen heden een scheutje zuiver water kan wor den getapt, want de werkelijkheid is toch wel een beetje anders. De grote opslag plaats voor het water wordt n.l. gevormd door de spieren en het bindweefsel, waar van de cellen zeer vochthoudend zijn, zo dat het dier hierop geruime tijd kan teren. Maar zuiver water is dit uiteraard niet, en er is ook geen sprake van dat er 'N belangrijke hoeveelheden van dit lichaams vocht uit 't weefsel kunnen worden geperst. Uit een kalfslapje kunt u evenmin 3/4 van het gewicht aan water wringen, hoewel dit vlees toch ook heel waterrijk is. Van vocht, verkregen uit spierweefsel van geslachte kamelen moeten we ons dus geen te grote voorstellingen maken. Maar de kameel beschikt nog over een ander vochtreservoir, dat de schrijvers van spannende woestijnverhalen wellicht op het oog hebben gehad. Ook dit vochtreser voir bevindt zich weliswaar niet in de maag, maar is daar toch dicht in de buurt. Aan de onderzijde van de pens bevindt zich n.l. een groot aantal nauwe, maar vrij diepe zakjes, die we zouden kunnen ver gelijken met de vingers van een hand schoen. Deze zakjes, die aan de bovenzijde door spiertjes kunnen worden afgesloten, vullen zich na het drinken met water, al thans met vocht, waarop de kameel gerui me tijd kan teren. Dit vocht heeft, evenals andere maagsappen, een samenstelling die het als drinkwater ongeschikt maken en dient uitsluitend om het voedsel in de maag te bevochtigen. Nu we toch zo dicht in de buurt van de maag zijn terecht gekomen, mogen we ook wel eens de vraag stellen, of het niet vreemd is, dat het maagsap allerlei voed- selbestanddelen verteert, maar onze eigen maagwand onaangetast laat. Ja, vreemd is het inderdaad! Daarover morgen. •H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2