Ook dit jaar een gunstige economische ontwikkeling DEEN's vleeshouwerij GLASPLATEN Engeland wordt overstroomd door Russische orders De kolen-malversaties bij de Marine in Den Helder Duitse dienstplicht moet nog wachten Forse toon van Eden jegens Egyptenaren Turkije kreeg geen lening van Wereldbank Centraal Planbureau: 1e klas kalfsvlees PIANO GEVRAAGD Matras slecht! ZoEkiT U GROENTJE Hgf 5 Conservatieven laken vergunningenstelsel De incidenten in de Suez-zóne Vrouw wegens medeplichtigheid veroordeeld ondanks vrijspraak van hoofddader Vondst in Chili Bevroren mummi op 6000 meter gevonden Communistische partij in Texas onwettig Scheepvaart TELEFOON 15410 KROON's Beddenmagazijn Plaats een Seti qrót&shcxM-ku de tycrffctz idtitkrschoeuf Speeialist- DINSDAG 23 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHECOURANT (Van onze correspondent in Londen) Londen blijkt te zijn overrompeld door een vloed van Russische orders. Tijdens het gisteren door het Lagerhuis op verzoek van de Labour-oppositie gehouden debat over de handel russen Oost en West werd van conservatieve zijde critiek uitgeoefend op de traagheid bij de toewijzing van de vergunningen voor de uitvoering der or ders. Zakenlieden zullen in staat moeten zijn de bestellingen op de plaats der on derhandelingen te accepteren. Als orders verloren gaan betekent dit een blijvend verlies omdat de gewoonte van de Russen is de orders te continueren. Tijdens het debat werd betoogd dat de groep in het Kremiin, welke een wereldrevolutie on nodig acht, dient te worden aangemoedigd. De moeilijkheid der handelsrestricties is. dat de lijst der verboden goederen niet is gepubliceerd. Alle sprekers onderstreepten het belang dat de uitbreiding van het handelsverkeer met de Sovjet-Unie en op den duur ook met China voor de vrede heeft. De Russen plaatsten reeds twee de finitieve orders ter waarde van twaalf en een half millioen pond sterling. Onlangs heeft Churchill meer handel met de landen achter hef IJzeren Gordijn be pleit. Na het magere resultaat van de con ferentie te Berlijn stelde hij vooral op deze handel zijn hoop. Op Brits initiatief werd de herziening van de „strategische" lijst tezamen met de Ver. Staten aan de orde gesteld. Beide re geringen onderzoeken thans in hoeverre goederen kunnen worden vrijgemaakt. On danks de restricties is het volgens Enge- De drie Westelijke hoge commissarissen zijn Maandag begonnen met hun gedach- tenwisseling over de vraag of en op welke wijze de door het West-Duitse parlement aanvaarde grondwetswijzigingen ter invoe ring van de dienstplicht kunnen worden goedgekeurd. Hun besprekingen zouden heden doorgaan en daarna wordt een nieuwe missive der hoge commissie aan de bondsregering verwacht. De eerste geallieerde nota over de wijzi gingen, waartoe beide huizen van het par lement met een meerderheid van tweeder den hebben besloten, was voor de West- Duitse regering een bittere ofschoon niet onverwachte teleurstelling. Zij weerlegde het West-Duitse standpunt volgens hetwelk de aanvulling der grondwet geen „wijzi ging" doch sledhts een „interpretatie" zou zijn. Volgens de geallieerden, die het hierin met de Duitse sociaal-democraten eens zijn, is de invoeging van een dienstplicht artikel in de grondwet wel degelijk een wijziging, die als zodanig de geallieerde toestemming behoeft. De West-Duitse regering handhaaft, vol gens een verklaring van de minister van Justitie, Neumayer, haar standpunt, doch zij kan daarmee eigenlijk niets bereiken daar krachtens het nog bestaande bezet tingsstatuut de geallieerden het laatste woord hebben. De bondsregering staat nu voor het feit, dat zij de ratificatie der verdragen slechts zal kunnen voltooien met de medewerking der geallieerden. Daardoor werken nu de Franse aarzelingen tegen de E.V.G. ook rechtstreeks in de Duitse ratificatieproce dure voort. Het aanvankelijk Duitse plan om de verdragen terstond bij de bondspre sident ter ondertekening in te dienen, schijnt daarom te zijn herzien hetgeen als eerste consequentie van de geallieerde in terventie kan worden beschouwd. Men is te Bonn toch blijkbaar terug geschrokken voor de onprettige indruk, die het met name in Frankrijk zou gemaakt hebben, wanneer men ondanks alles de procedure had voltooid. (Van onze correspondent in Londen) Zolang in Egypte Britse militairen ver moord worden, weigert Engeland de be sprekingen over de toekomst van de Suez- zóne te heiwatten. Toen Eden dit gister middag in het Lagei'huis bekend maakte, klonk van de conservatieve banken ge juich. Er doen zich in de Kanaal-zóne al zo lang incidenten voor, dat het thans leek alsof Eden eindelijk was gezwicht voor de door zijn eigen partij op. hem uitge oefende druk om Egypte de voet dwars te zetten. Toen het Labour-lid Woodrow Wyatt hem op de man af vroeg of zijn mededelingen een politieke zwenking be tekenden, ontkende Eden dit ten stelligste. Reeds eerder waren besprekingen als gevolg van incidenten afgebroken. Hierbij kan worden opgemerkt dat de officiële onderhandelingen reeds in No vember waren gestaakt, doch op informele wijze bleef men met elkaar voeling hou den. Bij de jongste incidenten hebben vier Britse officieren en manschappen het leven verloren. Verscheidene anderen werden gewond en twee zijn verdwenen. Volgens Egypte waren deze incidenten het gevolg van het feit dat op 11 Maart een Egypti sche politie-officier werd gedood. Eden zeide dat de Britse ambassadeur op zijn verzoek bij Naguib en de minister van Buitenlandse Zaken er tegen had ge protesteerd, dat de dood van deze politie man een rechtvaardiging zou kunnen zijn voor de aanvallen op de Britse troepen. Twee Britse militairen zijn door de Britse autoriteiten in arrest gesteld en hot onderzoek is aan de gang. De ambassa deur heeft geëist dat de verantwoordelijke personen zullen worden verwijdend uit de Kanaal-zóne, dat degenen, betrokken bij de moord, zullen terechtstaan en dat maat regelen zullen worden genomen om te voorkomen dat burgers wapens dragen. De oppositie verweet de regering dat zij niets gedaan had om de impasse te ver breken, een blaam, die Eden van de hand wees. De Labour-fractie wilde, dat de be sprekingen zo spoedig mogelijk hervat worden en dat Eden de onderhandelingen zelf zou leiden, zoals hij in 1936 gedaan had toen het verdrag werd afgesloten. land mogelijk de handel te verruimen. Churchill zeide toen ook dat de vergro ting van de handel met China p'as mogelijk zal zijn wanneer de vrede in Korea of de regeling voor het gehele Verre Oosten een feit zal zijn. De bepei-kingcn in het handelsverkeer waren spoedig na het uit breken van de oorlog in Korea door de Labour-regering uitgevaardigd. De Bevan-aatihanger Harold Wilson, die minister van Handel was in de Labour- regering en destijds was afgetreden uit protest tegen het bewapeningsplan, opende het debat en zeide. dat Churchill de enige man in de regering is, die groot genoeg was om weerstand te bieden tegen Ameri kaanse druk. Kort nadat hij dit gezegd had stom} Churchill op en verliet de zaal. (Van onze correspondent in Washington) De officiële verklaring van de „Inter nationale Bank" te Washington inzake de opheffing van de Lieftinck-missie is in zeer sobere bewoordingen gesteld. De Turkse regering zou meegedeeld hebben dat de missie niet langer nodig is. doch dat daarom nog geen breuk in de betrekkingen tussen de bank en Turkije zal zijn ontstaan. De bank heeft zich zelfs niet verwaardigd te antwoorden op de Turkse beschuldigin gen inzake inmenging in de Turkse zaken. Tc Washington heerst de mening d'at in geen geval de heer Lieftinck het persoon lijk verbruid heeft bij de Turken. Turkije heeft niet verklaard dat prof. Lieftinck persona non grata is, de bank is non grata. De spanning kwam reeds aan de opper vlakte tijdens het bezoek van de Turkse president Bayar aan Washington. De Tur ken, die reeds 63 millioen dollar geleend De vrouw van stoker B. uit Den Helder eerste instantie was zij door de Al'kmaarse is Dinsdag wegens medeplichtigheid aan het misdrijf „aannemen van giften als ambtenaar" tot zes maanden voorwaarde lijk veroordeeld, hoewel de stoker, die zelf als hoofddader in dat misdrijf terecht heeft gestaan, voor dit feit was vrijgesproken. Beide arresten, dus zowel dat tegen de stoker als dat tegen diens echtgenote, wer den gewezen door het Amsterdams Ge rechtshof, gepresideerd door mr. W. C. Vos. In het proces tegen de vrouw was het Hof echter in nieuwe samenstelling verschenen, daar een van de twee raads heren door een andere was vervangen. Het betrof hier kolenleveranties voor de marine in Den Helder. De stoker had met de kolen!everancier afgesproken, dat hij minder kolen zou ontvangen, dan waarvoor hij ontvangstbewijzen zou aftekenen. Dit geschiedde inderdaad gedurende een lange periode. De leverancier en de stoker deel den de winst samen. Die winst werd des avonds steeds door de vrouw van de sto ker bij de leverancier gehaald. Stoker en echtgenote werden in eerste instantie door de Alkmaarse rechtbank wegens deze knoeierijen veroordeeld. Bij de behandeling in hoger beroep sprak hel Amsterdams Gerechtshof, dat de stoker voor andere knoeierijen een zware straf oplegde, hem echter vrij voor het aanne men van giften als ambtenaar, omdat het niet bewezen achtte dat de stoker als amb tenaar kan worden beschouwd. Veertien dagen geleden nam.derhalve de raadsman van diens echtgenote aan, dat zijn cliënte eveneens moest worden vrijgesproken, aangezien haar uitsluitend medeplichtig heid ten laste was gelegd bij het aannemen van die giften. De president van het Hof hield de verdediger toen al voor, dat het Hof thans anders was samengesteld en dus vrij was er een andere mening op na te houden. Bij de uitspraak van thans gaf het Hof van die veranderde mening blijk: het heeft de vrouw veroordeeld wegens medeplich tigheid aan een misdrijf, dat gepleegd is door haar man, hoewel deze man van dat misdrijf is vrijgesproken. Haar werd zes maanden voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van dTie jaar en onder toe- zichtstelling van het Leger des Hëils. In Onderzoek naar aanval op autobus De gemengde Israelisch-Jordaanse be stands-commissie heeft Maandag op een spoedvergadering te Jeruzalem de aanval van Woensdag op een Israëlische autobus, waarbij elf passagiers om het leven kwa men, besproken. De commissie verdaagde de vergadering tot Dinsdagmorgen om meer tijd te hebben voor bestudering van ver slagen, uitgebracht door UNO- waarne mers. In Jeruzalem is Maandag bevestigd, dat twee dagen geleden geschoten is op deze waarnemers. Er is echter niet bekend gemaakt wie de schoten afvuurde. Een Chileense ezeldrijver heeft op de met ijs bedekte top van de Plomo, een der pieken in het Andesgebergte, ongeveer 6000 meter boven de zeespiegel, een belangwek kende ontdekking gedaan, zo meldt de New York Times. In het ijs zag hij het lichaam van een 10-jarig meisje, dat volgens anthropologen afkomstig moet zijn uit de Inca-periode van vóór 1530. Het meisje werd in een zittende houding aangetroffen, met gekruiste armen waarin zij een mand je, gemaakt van rode veren, vastklemde. Het was gekleed in een zwart wollen man tel, zonder mouwen, leren moccasins met zilveren versieringen, en ook werden nog verscheidene sieraden aangetroffen. Het lichaam is zó goed bewaard gebleven dat de poeder op het gezicht zelfs door een voorzichtige aanraking verwijderd kan worden. Een en ander geeft aanleiding tot het vermoeden dat het hier het graf be treft van een lid van een rijke Inca-familie. Het moet langer dan vier eeuwen door het ijs geconserveerd zijn geweest. De mummie werd behoedzaaxn naar San tiago getransporteerd en bevindt zich mo menteel in de vrieskamer van het Anato misch en Pathologisch Instituut aldaar, waar deskundigen het aan een nauwkeurig onderzoek zullen onderwerpen. In tegen stelling tot vroegere vondsten is 't lichaam nog geheel in tact, zelfs de oogbollen bleven ongedeerd en men hoopt in staat te zijn vingerafdrukken te vervaardigen. Het ge zicht heeft een vriendelijke uitdrukking. Medici hopen dat de interne organen in teressante medische en anthropologische gegevens zullen opleveren. De ezeldrijver had al eerder Inca-reli- quiën op deze top gevonden en verklaarde dat zijn aandacht was getrokken door een dikke stenen muur, die als een soort ves tingmuur was opgetrokken. Ongeveer 275 meter hoger en dicht bij de top stuitte hij op een tweede soortgelijke ommuring waar een graf, aangeduid als een schrijn voor de zonnegod der Inca's, een stuk eeuwig ijs bleek te bevatten. Hierin ontdekte hij de mummie. Intussen staan de deskundigen nog min of meer sceptisch tegenover deze vondst. De mummie werd door de Amerikaanse anthropoloog Richard P. Schaedel, gast hoogleraar en hoofd van de anthropologi sche afdeling van de Chileense universiteit, van de ezeldrijver opgekocht. rechtbank tot zes maanden onvoorwaarde lijk veroordeeld. Dit vonnis is thans door het Hof vernietigd. De procureur-generaal bij het Hof had veertien dagen geleden bevestiging van dit vonnis geëist. AUSTIN (A.F.N.) De senatoren van Texas hebben met algemene stemmen een wetsontwerp aanvaard, waarin de commu nistische partij in deze Amerikaanse staat buiten de wet wordt verklaard. hadden, verzochten bij die gelegenheid om een nieuwe lening,, onder meen 23 millioen dollar voor een nieuwe stuwdam in het. Westen des lands. De bank toonde toen bezwaren, tenzij Turkije bepaalde maatregelen zou treffen, onder meer tegen de inflatie. Het is een volkomen normale procedure dat de bank de situatie onderzoekt alvorens een lening te verstrekken. Tévens is het volkomen normaal als aangegeven wordt onder welke omstandigheden, alsmede voor welke plan nen, eventueel geld beschikbaar zal wor den gesteld. Men acht het te Washington mogelijk dat de politieke situatie in Tur kije, waar dit jaar verkiezingen zullen worden gehouden, de Turkse regering tot dit optreden gedreven heeft. De Turkse opmerking dat Nederland, hoewel het ge=n on-ontwikkeld land is, 195 millioen ont vangen heeft tegenover Turkije 63 millioen, raakt kant noch wal. De aan Nederland verstrekte lening was immers bedoeld voor de financiering van het na-oorlogs herstel, doch die aan Tur kije voor nieuwe economische ontwikke lingsplannen. Daar Amerika de voornaamste contri buant in de fondsen der bank is, zou de wrevelige Turkse houding een symptoom kunnen zijn van een zeker anti-Amerika nisme. Indien dit juist is, zou Amerika zulks zeer betreuren, daar de betrekkingen met Turkije tot dusverre uitstekend waren. Volgens liet Centraal Economisch Plan 1954, uitgewerkt door het Centraal Planbureau te 's Gravenhage zal de gunstige economische ontwikkeling, die de naoorlogse periode voor Nederland heeft gekenmerkt, dit jaar aanhouden. Verwacht worden een lagere werkloosheid en een hoger verbruik, grotere investeringen, maar een enigszins kleiner overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans dan in 1953. Naar verwachting zal het totale aantal geheel werklozen dit jaar gemiddeld 82.000 bedragen tegen 102.000 in 1953 en 137.000 in 1952. Bij de cijfers voor 1953 en 1952 zijn- inbegrepen de tewerkgesteldcn op werken, gesubsidieerd door de D.U.W. (jaargemid delde respectievelijk 17.000 en 32.000). Het betalingsbalaoissaldo zal dit jaar waarschijnlijk ongeveer 1.010 millioen gulden bedragen tegen 1320 millioen gul den in 1953 en 1840 millioen in 1952. Het reëele verbruik per hoofd der bevolking zal waarschijnlijk met 5,1 percent stijgen. Een van de uitgangspunten bij de bere keningen voor 1954, welke tot dit gunstige resultaat hebben geleid, is de veronder stelde betrekkelijke stabiliteit van de we reldconjunctuur. Een ongunstiger con juncturele ontwikkeling zou echter in 1954 slechts betrekkelijk geringe invloed op de Nederlandse volkshuishouding hebben. Voor 1954 wordt met een verdere stij ging van de uitvoer rekening gehouden, maar deze stijging zal voornamelijk het resultaat zijn van bijzondere factoren, die zich in_ de komende jaren niet opnieuw behoeven voor te doen. De goud- en deviezenreserves zullen naar verwachting in 1954 blijven toenemen tenzij de kapitaalbeweging naar het bui tenland grote omvang zou gaan aannemen. Opgemerkt wordt, dat nu de monetaire reserves sterk zijn vergroot en de beta lingsbalans minder zorgen baart, gaande weg minder belemmeringen in de weg worden gelegd aan een verbruiksstijging, waartoe de vergroting van het nationale inkomen aanleiding kan geven. Als resul taat van het betrekkelijk lage peil van het particuliere verbruik in de afgelopen jaren konden de besparingen als percentage van het nationale inkomen een betrekkelijk hoog cijfer bereiken. Het volume der industriële investerin gen is voor 1954 5 percent hoger geraamd dan voor 1953. In vergelijking met 1953 zal de productie dit jaar naar verwachting 4 percent hoger zijn. De grotere productie wordt voorname lijk verwacht op grond van de vermoede lijke stijging van het verbruik en van de goederenuitvoer. Meer dan tot dusverre zal de binnenlandse markt tot de expansie bijdragen. Door de belastingverlagingen zal de stij ging van het nationale product slechts lei den tot een beperkte verhoging van de in komsten van de overheid. De overheids uitgaven zullen sterker stijgen. Het finan cieringstekort van de overheid zal dienten gevolge honderden millioenen gulden gro ter zijn dan in 1953. Naar verwacht wordt zal dit tekort voor het overgrote deel kun nen worden gedekt door het opnemen van langlopende leningen. Indien inderdaad het gehele financie ringstekort van de overheid zou worden gedekt door langlopende leningen, zou het financieringsoverschot van Nederland ten opzichte van het buitenland, dat op 669 millioen gulden is geraamd, leiden tot een vermeerdering van de liquiditeit van de particuliere sector van dezelfde grootte. Een gedeelte van deze toeneming is gebon den door de vergroting van de actieve geldhoeveelheid. Daar de nettoproductie der bedrijven naar verwachting ongeveer 4 percent in volume stijgt, is voor de arbeidsproductivi teit een toeneming van bijna 2 percent aangenomen ten opzichte van 1953 en voor de werkgelegenheid in bedrijven een uit breiding met eveneens 2 percent. Overheid en emigratie zullen de overige aanwas van de bei-oepsbe vol king opnemen. Naar verwachting zullen de industriële investeringen dit jaar ongeveer 80 millioen gulden hoger zijn dan in 1953. Met betrekking tot de in- en uitvoer wordt aangenomen dat de wereldmarkt prijzen van grondstoffen in 1954 gemiddeld op het peil zullen blijven, dat zij eind 1953 hadden bereikt. Dit peil is lager dan het gemiddelde voor het gehele jaar 1953. Uit gaande van deze veronderstelling kan wor den voorspeld, dat de Nederlandse invoer prijzen in 1954 gemiddeld een peil van 83 pex-cent van het gemiddelde peil van 1952 zullen bereiken. Het volume van de uitvoer zal in 1954 vermoedelijk 121 percent van het volume van 1952 bereiken, vergeleken met 114 percent in 1953. De verwachting is, dat de uitvoer van aardolieproducten in 1954 meer dan 10 percent van de gehele uitvoer zal uitmaken. Afgezien van de in vesteringen nodig voor het herstel van de rampschade zal in 1954 in economisch op zicht weinig meer van de gevolgen van de ramp te bespeuren zijn. In de landbouw zal de produetiederving nog ongeveer 55 millioen gulden bedaragen, waarvan 30 mil lioen gulden leiden tot een even grote toe neming van de invoer. Ten aanzien van de ontwikkeling in 1953 wordt medegedeeld, dat het verbruik, naar hoeveelheid gemeten, 3'/o percent groter was dan in 1952. Deze stijging is voorname lijk toe te schrijven aan de toeneming van het beschikbare inkomen in de particuliere sector, dat met ongeveer 1,1 milliard gul den steeg. Dat het verbruik desondanks slechts met 490 millioen gulden toenam, wijst op een terughoudendheid bij de ver bruikers. Voor het bedrijfsleven als geheel leverde 1953 grotere winsten op dan 1952. Welis waar 'daalden de gemiddelde afzetprijzen, maar de gemiddelde kostprijzen daalden sterker. Ook nam het productievolume aanmerkelijk toe. De nettoproductie in be drijven steeg naar raming met circa 7 per cent ten opzichte van 1952, waardoor de werkgelegenheid in bedrijven, bij een stij ging van de arbeidsproductiviteit met bijna 5 percent, met 60.000 manjaren toenam. Ondanks de overstromingsramp steeg de totale landbouwproductie nog met 2 per cent. Aalsdijk, 21 v. Norfolk n. Rotterdam. Alkaid, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Artemis, 22 te Rotterdam. Aardijk, 21 v. New Orleans te Rotterdam. Agamemnon, 22 te Hamburg. Aren'dskerk, 23 te Port Elizabeth. Amor, 20 v. Barcelona, n. Malta. Ariadne, 21 v. Taragona n. Mostaganem. Aalsum, 21 loo m. N. Bas Palmas. Adlnda, 21 in Str. Balabak n. Balikpapan. Aibireo, pass. 21 Beachyhead n. Antwerpen. Alkaid, 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Almkerk, 20 v. Bremen n. Antwerpen. Alwaki, 20 1 00 m. Z. New York Amor, 21 dwars Minorca. Arnedijk, 20 520 m. ZW. Horta. Arundo, 21 te Newcastle. Axeldijk, 21 te Hamburg. Aldabi, pass. 23 Flrüsterre n. Antwerpen. Algen!b, 23 v. Puerto Alegre te Buennos Aires. Alioth, 22 v. Las Palmas te Rio de Janeiro. Almdijk, 22 v. Mobile n. Port St. Joe. Alnati, 22 60 m. N. Finasterre. Amstelpark, 22 v. Bona n. Port Said. Appingedijk, 24 v. Antwerpen te Halifax verw. Arendsdljk. 23 te Victoria. Amsteikroon, 19 v. Philadelphia te New York Barika, 22 te Hollandia. Batoela, 21 v. Sorong. Baud, 22 te Ambon. Bermekom, 21 te Bremen. Boissevain, 21 dwars Reunion n. Mauritius. Barend recht, 23 v. Curasao te Piraeus. Bawean, 23 v. Casablanca te Beyrouth. Bloemfontein, 22 175 m. ZW. Monrovia. Blijdendijk, 22 v. Antwerpen n. Boston. Boissevain, 22 v. Mauritius n. Belawan. Bintang, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Bonaire, 22 v. Paramaribo n. Plymouth. Boskoop, pass. 22 Ouessant n. Madeira. Caitex Delft, pass. 21 Casquets n. R'dam. Caltex Pertiis, pass. 21 Kp. Passero n. R'dam. Camphuys, 22 te Belawan. Charna, 20 780 m. W.NW. Port Said. Clavella., 20 to Spezia. Celebes, pas. 22 Ouessant n. Genua. Coiyda, 23 te Bombay. Callisto, 22 v. Leith n. Rotterdam. Dalerdijk, 24 te Le Havre verwacht. Delft, 18 v. Curasao n. Antwerpen. Duivendrecht, 21 240 m. ZW. Bermuda. Duiv-endijk, 23 v. Vancouver te Los Angeles. Diemerdijk, 21 te Vancouver. Delfland, 20 v. Las Palmas n. Santos. Drente, pass. 23 Brunsbüttel n. Karlshamn. Eemdijk, 22 v. New Orleans te Havanna. Eos, pass. 23 Viissingen n. Antwerpen. Kernland, 22 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Elmina, 23 v. Monrovia te Takoradi. Erugigano, 22 v. Marseille n. Le Havre. Esso Den Haag, pas. 22 Findsterre n. Sidon. Friesland (SSM), pas. 20 Dover n. Huelva. Friesland (KRL), 20 v. Semarang te Soerabaja. Gaasterland, 21 v. Bremen n. Hamburg. Graveland, 20 v. Bahia n. Hamburg. Gordias, 22 v. Bremen te Rotterdam. Groote Beer, 22 410 m. N. ten W. Flores. Ga roet, pas. 22 Gibraltar n. Rotterdam. Groote Kerk. 22 te Antwerpen. Gooiland, 21 v. Puerto Alegre n. Rio de Janeiro. Haarlem, 21 te San Juan. Helena, pass. 21 Azoren n. Port of Spain. Hera, 22 te Antwerpen. Hestia, 22 v. Barranquilla n. Baltimore. Hilversum, 21 Ouessant gepass. n. Banlas. Hydra, 22 v. Aruba n. Pta Cardon. Hector, 20 v. Izmir n. Limasol. Hecuba, 20 v. Baltimore n. Philadelphia. Helder, 21 te Corinto. Helicon, 21 te La Guaira. Hoogkerk, 22 v. Casablanca n. Antwerpen. Hathor, 22 te Latakia. Jagersfontein, 21 te East London. Java, 18 v. New Orleans n. Galveston. Japara (KRL), 22 v. Belawan n. Port Soedan. Jupiter, 21 v. Napels n. Algiers. Kota Baroe, 20 v. Suez n. Rastanura. Kalmana, 21 v. Kalian-get n. Makassar. Kalabahi. 20 v. Soerabaja n- Buleleng. Kalianget, 20 v. Ambon n. Makassar. Karsik, 24 te Hongkong verw. Karlmuti, 23 te Singapore. Kota Inten, 23 te Penang. Laagkerk, 21 te Colombo. Luna, 21 te Malta. Leopoldskerk, 20 v. Amsterdam n. Perz. Golf. Laertes, pass. 22 Ouessant n. Port Said. Lemsterkerk, 21 te Basrah. Lucitia, 21 v. Ardrossan n. Heysham. Laertes, pass. 23 Finisterre n. Port Said. Llssekerk, 21 v. Bahrein n. Koewait. Lombok, 20 v. Port Said n. Casablanca. Loppersum, 23 v. Takoradi te Abidjan. Langkoeas, pass. 22 Gibraltar n. Rotterdam. Luttcrkerk, 22 v. Hamburg te Rotterdam. Laurenskerk, 23 te Madras. Lekhaven, 22 te Porto Alegre. Lleve Vrouwekerk, pas. 22 Gibraltar n. Antw. Liseta, 23 te Pladju. Madoera, 22 40 m. O. Mogadiscio. Maas, 22 v. Amsterdam te Lagualra. Maasdam, 23 te Southampton verwacht. Mariekerk, 21 v. Aden n. Penang. Molenkerk, 20 te Dar es Salaam. Meerkerk, 19 te Mombasa. Moöjokerto, 22 v. Singapore n. Port Swettenham Maetsuycker, 21 v. Singapore n. Tj. Priok. Mataram, 21 te Mena al Ahmadi. Murena, 21 60 m. Z.ZO. Suez. Maasland, 23 v. Montevideo te Santos. Merwede, pass. 22 Miami n. Fernandina. Meliskerk, 22 v. Hongkong n. Shanghai. Modjokerto, 23 te Belawan. Muiderkerk, 22 v. Marseille n. Cadiz. Nlgerstroom, 20 te Amsterdam. Nestor, pass. 21 Flores n. Londen. Noord-wijk, pass. 20 eil Jupiter n. Carteret. Nieuw Holland, 20 v. Djakarta te Singapore. Nieuw Amsterdam, 23 v. Havanna te New York. Noordam, 22 v. Rotterdam te Baltimore. Notos, 22 v. Gibraltar n. Algiers. Oiidina, 20 v. Singapore n. Madras. Ondino. 22 140 m. O.NO. Sabang. Ophir, 20 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Orestes, 20 v. Pampatar n. Port of Spain. Oberon, 20 te Baltimore. Overijsel, 23 v. Suez n. Aden. Papendreeht, 21 Dakar gepass n. Rotterdam. Pendiecht, 22 te Puerto La Cruz. Peperkust, 21 v. Dakar n. Freetown. Pendiecht, pass. 20 Mona Passage n. Pto La Cruz Phrontis, 21 v. Cherlbon n. Semarang. Poseidon, pass 21 Bahamas n. Baltimore. Prins Maurits, 21 ten anker bij Elbe. Prins Philips Willem, 22 v. Hamburg n. R'dam. Prins Willem IV, 22 v. Stavanger n. Kristiansand Perna, 23 te Curagao. Poelau Laut. 22 te Bahrein. Prins Willem V, 20 v. Haifa n. Jaffa. Pygmalion, 21 te Trinidad. Reael, 21 te Priok. Reyniersz, 21 v. Balikpapan n. Makassar. Rotti, 21 te Soerabaja. Rijndam, 21 v. Cobh n. Halifax. Radja, 23 v. Colombo n Djibouti. Ram pang, 19 v. San Francisco n. Los Angeles. Rondo, 18 te Portland. Ruys, 22 v. Hongkong n. Singapore. Rita, 22 v. Bangkok n. Pladju. Stad Leiden, pass, 21 Bahamas n. Rotterdam. Stad Alkmaar, 22 voor Hoek v. Holland verw. r.aar Vlaardingen. Sabang, 22 te Soerabaja. Sanana, 20 v. Soerabaja n. Berau. Sarangan, 21 te Basrah. Sirrah. 21 650 m. O.NO. Chatham eil. Sloterdljk. 21 ia5 m. Z.ZW. Miami. Stad Maassluis, 20 v. Immingti&m n. Narvik. Stad Vlaardingen. 21 65 m. N. Borkum. Schie, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Slamat. 23 v. Priok n. Singapore. Sliedrecht, pass. 21 Gibraltar n Aden. Somrrielsdijk, 22 te Halifax. Stad Arnhem, pass. 23 Gibraltar n. Hamburg. Sehie. 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Stad Breda, 22 v. Liverpool n. Melbourne. Stentor, 23 v. Trinidad te Paramaribo. Saparoea, pass. 22 Str. Messina n. Port Said. Stanvac Djirak, 21 te Bangkok. Tjibadak, 19 te Sydney Tjibantjet, 23 v. Mojl te Hongkong verw. Tomini, 22 te Hamburg. Themisto, pass. 21 Wight n. Amsterdam. Tankhaven I, 20 v. Singapore n. Bangkok. Tankhaven II 21 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Taria, 21 180 m. NO. Soerabaja. Tasman, 21 te Cheribon. Ternate 20 v. Hollandia n. Manokwari. Thedens, 21 v. Tj. Pandan n. .Tj. Priok. Titus, 20 te Izmir. Tjibodas, 22 te Semarang. Tjikampek, 22 te Tokio verwacht. Tjiluwah, 20 v. Singapore n. Tj. Priok. Tjipondok, 20 te Probollnggo. Tjiwangi, 20 v. Tj. Priok n. Muntok. Tarakan, 22 v. Calcutta n. Port Swettenham. Teireslas, 22 v. Port Swettenham n. Singapore. Tabinta, 22 v Charleston n. Newport News. Tara, 23 v. Rio de Janeiro te Bahia. Teucer, 23 v. Suez te Aden. Ta.'lsse. 20 v. Suez te Port Said. Tiba, 23 v. Rotterdam n. Bremen en Hamburg. Tibia, 20 v. Port Said n. Gibraltar. Van Riebeeck, 20 v. Tj. Priok n. Cheribon. Waterland 20 v. Hamburg n. Amsterdam. Weltevreden, 21 te Pladju. Waal, 23 v. Rotterdam n. West Indië. Woensdrecht. 20 v. Hongkong n. Miri Westerdam, 22 v. Philadelphia te R'dam. Willem Ruys, 23 v. Port Said n. Napels. Wield recht. 22 v. Port Said n. Rotterdam. Wonosarl, 22 Sabang gepas. n. Belawan. rjsel, 23 te Rotterdam verwacht. Zonnewljk, pass. 22 Algiers n. Chili. Zuiderkruis, pass. 22 Liideritzbaai o. Walvisbaai Zaan, 22 te Lissabon- KLEINE VAART Att S, 20 v. Bremen n. Garston. Advent. 21 te Sharpeness. Barracuda, 21 v. Hamburg te Aberdeen. Betty Anne S, 21 v. Leixoes n. Guernsey. Bill S. 21 v. Vlaardingen te Cork verw. Binnenhaven, pass. 21 Ouessant n. Antw. Birmingham. 20 v. Harlingen n. Leith. Boreas, 20 te Amsterdam. Confiance. vertr. 23 v. R'dam n. Westport. Cooihaven. 22 v. Duinkerken te Rouaan. Draco, 20 te Messina n Palermo. Daje Bohmer. 21 v. Bordeaux te Fedala. Da Capo, 21 te Vlaardingen. Depa. pass- 21 Kiel n. Rostock. Dollard, 21 v. Skagen te Kopenhagen. Erebus, 23 te Antwerpen verwacht. Elisa, 21 v. Newport n. Waterford. Franka II, pass. 22 Buriings n. Antw. Frans Bohmer. 19 v. Dakar n. Libourne. Falco. 21 te Londen. Geirie S. 22 v. Galway n. Cardiff. Henrica, 20 v. Leixoes n. Cork. Hera, 22 te Antwerpen n. Rotterdam. Ilias, 21 v. Genua n. Buitenhuizen. Jan Kreumer 23 v. Londen te Leith verw. Jo. pass. 21 Kiel n. Halmstad. Jutland. 21 te Rochester. Kemphaan, 22 nog te Aal-borg. Koningshaven, 23 v. R'dam te Kopenhagen verw. Lucas Bols I, vertr. 22 v. IJstad n. Dublin. Markab, 21 v. Londen te Leith verw. Markab N, 20 v. Ventspils te Esbjerg. Megrez N. vertr. 23 v. Londen n. R'dam. Merak 20 220 m. N.t.O. Las Palmas. Meres, 20 v. Port Stanley n. Rotterdam. Mirfak N. 2! in Golf v Biscaye n. Antw. Marietie Bohmer. 31 v. Dakar te Antw. verw. Merwehevenj 21 v. Casablanca n. Mazagan. Myfem, 20 v Stockholm n. Parijs. Mypuck. vertr. 22 v. Rotterdam n. Malmö. Marjan. 20 v. Arklow n. Partington. Matthew. 22 te Billingham verw. Monica. 22 v. Southampton n. Dublin. Noord. 22 v. Sandefjord te Hamburg. Nleuwehaven, 23 v. Kopenhagen te R'dam verw. Nero, 20 v. La Pallice n. Amsterdam. Noorderhaven. pass. 20 Brunsbüttel n. Dieppe. Rijnhaven, 22 v. R'dam te Duinkerken. Spora, 20 v. Bayonne r. Garston. Spes, vertr 22 v. Barrydocks n. Korsor. Taormina. 21 te Terneuzen. Piato, 20 v. Amsterdam n. Nykoebing. Westerdok. 21 te Rostock. SLEEPVAART Cycloop, 20 40 m. W. Limerick n- IJm. Gele Zee, 21 v. Falmouth. Loire, 20 130 m. W. Runsal Jebel met bagger molen en bak Poolzee. 21 var. Cuxhaven. Upesi II. 21 v. Delfzijl te Amsterdam. Zwarte Zee, 20 420 m. O.NO. Recife met slag kruiser. LEIDSEVAART 438 Let wel op: géén nuchter kalfsvlees. De aanbieding is aldus: P. P- Kalfsoesters en schnitzels van f 4 nu voor f3. Kalfsfricandeau van f 3.50 nu voor f 2.50 Kalfslappen van f 2.75 nu voor f 2.— en f 2.25 Kalfspoulet en kalfs gehakt v. f 2.50 nu v. f 2. Gevulde kalfsborst v. f 2.75 nu voor f 2.25 Kalfscarbonade v. f 2.75 nu voor f 2.— Kalfsnierstuk nu voor f2.25 Blinde vinken p. stuk f 0.60 Kalfspoten p. stuk f 0.50 1 pond vet spek voor f 1. 1 pond gekookte worst f 1.25 Amerikaanse corned- beaf per ons f 0.50 Wij bezorgen ook aan huis. of vleugel. Br. met merk en prijs Teijlingerhorstlaan 37, Wassenaar, tel. K 17519951. In alle maten. SABELIS KEKREB1JN Anthoniestr. 19-31 Haarlem Tel. 11898 Bel op 15777 GIERSTRAAT 73. Alle reparaties. EEN PAk.HUl£- RuiMTg f heeft verrukt de wonderlijkste ontdekkingen gedaan in Van Woensel's grabbeltonnen Maar de bodem is nog lang niet in zicht! Ook Uw kinderen wacht een verrassing! Méér waarde voor Uw geld Van Woensel: Grote Houtstraat - Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7