2 Kefarine 4 STOFZUIGERS PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Steeds meer buitenlandse industrieën naar Nederland Caissons verdwijnen uit veerhaven van Kruiningen De radio geeft Donderdag Toneelvereniging moet tekstboekjes kopen Oud-SS-er verkiezings- candidaat in België Centraal beheer van watergebieden bepleit Nieuw „grensincident" in Baarle-Hertog TocU ió l\et zo Maagsap WOENSDAG 24 MAART 1954 2 CIVI-jaarversïag constateert Regering wil f 20 millioen reserveren voor technische ontwikkelingsprojecten Vier doen méér dan één Zaak-Fonteijn weer voor de Hoge Raad HEES..? B0 tablett&n f. Ö.98 Indien de uitgever dit als voorwaarde stelt Leider van Sociale Europese Bezvegitig" Verzoekschrift van Indische Nederlanders Geen televisie meer bij openbare voorstellingen in schouwburgen Prof. Mom over het vraagstuk der watervervuiling Belg wilde beslissing over betwiste huizen forceren v. .J In het verslag over 1953 van het Cen traal Instituut Voor Industrieontwikkeling (CIVI) wordt er op gewezen, dat als gevolg van de allengs beter wordende economische omstandigheden de meeste beperkende overheidsmaatregelen konden worden op geheven of veel soepeler toegepast, waar door de behoefte aan adviezen van het CIVI op de betreffende gebieden sterk is afge nomen. Anderzijds is de taak van het instituut echter omvangrijker geworden, daar bij de bestudering van de industriële ontwikke lingsmogelijkheden en bij het adviseren ten aanzien van projecten als gevolg van de voortgeschreden verruiming van het inter nationale verkeer, meer dan voorheen aan dacht aan internationale aspecten moet worden besteed. In 1953 heeft het CIVI meer dan voor heen werkzaamheden verricht terzake van de vestiging hier te lande van dochterbe drijven van buitenlandse ondernemingen. Met verschillende buitenlandse initiatief nemers werden de mogelijkheden van uit besteding bij Nederlandse bedrijven uit voerig bezien. Voorts werden contacten met ondernemers hier te lande tot stand ge bracht. Een en ander geschiedde in nauwe samenwerking met het Instituut-voor Ne derlands-Amerikaanse Industriële Samen werking. De meeste dezer werkzaamheden hadden betrekking op Amerikaanse initiatieven. In toenemende mate is belangstelling voor vestiging van dochterbedrijven in Neder land van Duitse zijde merkbaar, terwijl ook van Zweedse en Zwitserse zijde interesse betoond wordt. Ontwikkelingsgraad In de loop van het verslagjaar bleek weer de wenselijkheid om aan constructeurs en anderen, die veelbelovende initiatieven vertonen, financiële steun te verstrekken voor het bouwen van prototypen. Op ver zoek van het ministerie van Economische Zaken werd hieromtrent van advies ge diend. Op grond van het rapport van de com missie voor technisch-wetenschappelijk speurwerk inzake dit onderwerp, besloot de regering in beginsel, in hetb elang van de ontwikkeling van technische procede's en apparaturen, een bedrag van 20 millioen te reserveren ten laste van het saldo van de tegenwaarde rekening bij de Nederlandse Bank. Een ontwerp van wet tot de goed keuring van deze uitgaven is inmiddels aan de Staten-Generaal voorgelegd. Bij aanneming van bedoeld wetsontwerp zal een ontwikkelingsraad worden ingesteld die de minister van Economische Zaken zal adviseren. Aan het wetsontwerp wordt verder ont leend dat het in de bedoeling ligt, de faci liteiten van deze financiering mede dienst baar te maken aan de ontwikkeling van producten die van belang zijn voor de uit rusting van leger, vloot en luchtmacht. De deelneming van de Nederlandse industrie aan deze militaire ontwikkeling is van grote betekenis voor de industrialisatie. Enige aandacht werd besteed aan de mineralen in Nieuw-Guinea.. Daarbij bleek ADVERTENTIE De werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel af zonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGETI PUNS.N F.N GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 11.40 Modepraatje, op technisch gebied. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 13.58 De Ring van de Profeet, hoorspel. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage of pla ten. 18.45 Zigeunermuziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Reportage. 19.15 Gesproken brief uit Londen. 19.20 Militair orkest. 19.45 Zes weken Australië, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.10 Filmmuziek. 22.00 Cabaret. 22.45 Sport- actualiteiten. 23,00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazz muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Plechtige Hoogmis. 9.45 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.50 Platen. 14.00 Om- roep-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15115 Pla ten. 15.30 Zang en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Alt, hobo en orgel. 17.00 Hoorspel voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Voordracht. 18.00 Politie-kapel. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Le ger des Heilskwartier, 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokran.t 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 21.50 Ik denk er zo overen U? 22.00 Amusementsmuziek. 22.20 De Protestantse orgnlkunst. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 N'euws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Zang en piano. 14.30 Franse las. 14.45 Platen. 15.00 Orkestconcert. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Voor dracht. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.30 Electromsche cn concrete muziek. 22.45 Pla ten. 23.0023.05 Niéuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. Engel se litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). dat de exploratie nog in een dergelijk be ginstadium verkeert dat het praematuur geacht wordt om reeds met de studie van een industrieel project te beginnen. Nieuw vismeel-procédé Een nieuw procédé ter bereiding van vis meel en de uitvoeringsmogelijkheden hier van, is bij het instituut in behandeling. Doel is het maken van een product dat direct geschikt is voor menselijke consump tie. Aangezien er nog steeds een wereld tekort is aan eiwit, ligt hier wanneer de technische moeilijkheden kunnen worden opgelost een project waarin vele moge lijkheden zijn besloten. De uitvinder van het procédé is door het CIVI in contact gebracht met een groep van belanghebbenden. Er zijn thans onderhan delingen gaande om op semi-technische schaal een proefbedrijf op te zetten. ADVERTENTIE H. J. M A E R T E N S N.V. Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Voor de derde keer heeft de Hoge Raad een zaak behandeld tegen ex-sergeant- konslabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam. Thans gold het een cassatieberoep tegen een arrest van het Haagse gerechtshof waarbij F. wegens smaadschrift was veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk. Dit smaadschrift hield verband met het feit, dat F. zijns in ziens ten onrechte destijds voor de mili taire dienst is afgekeurd. F. wenste ontslagen te worden van rechtsvervolging op grond van artikel 261 van het Wetboek van Strafrecht. (Niet strafbaarheid wanneer gehandeld is in het algemeen belang of wegens noodzakelijke verdediging). Mr. E. de Jongh Swemcr uit Amster dam diende een zestal cassatiemiddelen in. De procureur-generaal zal over veertien dagen conclusie nemen. ADVERTENTIE Sterk desinfecterend HET middel tegen ver koudheid, hoest, keel pijn enz. is AGRÉ-GÖILA. Het bevat o.a. het sterk werkende jodium en phenol. De vraag of een toneelvereniging na be taling van het verschuldigde opvoerings- recht voor een toneelstuk ook verplicht is tekstboekjes te kopen, is thans door het gerechtshof te Amsterdam bevestigend beantwoord. De amateurtoneelvereniging „Cicero" te Nieuwe Niedorp heeft op 25 November 1951 een uitvoering gegeven van de Ne derlandse bewerking van het Amerikaanse toneelstuk „Een man in burger". „Cicero" betaalde de uitgever te Alkmaar het ver- schulddige auteursrecht, doch leende de tekstboekjes uit de bibliotheek van de Natu. De uitgever ging hiermede niet accoord en stelde, dat aan de vexdening van het opvoeringsrecht ook de voorwaar de tot afneming van de tekstboekjes is ver bonden. De officier van Justitie requi- reerde tot vrijspraak, doch de rechtbank in Alkmaar veroordeelde drie bestuursle den tot de principiële boete van een gulden en de vereniging tot betaling van acht gul den aan de uitgever, zijnde de gederfde in komsten van de niet verkochte tekstboek jes. De bestuursleden gingen in hoger be roep. De procureur-generaal was van oor deel, dat een uitgever voorwaarden kan stellen en dat de toneelvereniging zich in het onderhavige geval hier niets van had aangetrokken. De procureui'-generaal vi'oeg derhalve bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Overeenkomstig zijn eis heeft het hof vanmorgen arrest gewezen en te vens „Cicero" veroordeeld tot betaling van de gerechtskosten in eerste en tweede in stantie, tezamen 75 gulden. Voor de slachtoffers van de lawineramp bij Vorarlberg in Oostenrijk heeft de Neder landse Reisvei'eniging aan de Oostenrijkse gezant een bedi-ag van £2000 ovex-handigd. (Van onze correspondent in Brussel) Het toppunt van onbeschaamdheid is, aldus melden hedenochtend enkele Belgi sche kranten, het feit, dat de ex-SS'er Debbaudt Zondag te Brussel een lijst heeft ingediend voor de aanstaande verkiezingen op 11 April. Debbaudt is de leider van de Sociale Europese Beweging welke, zoals onlangs bleek, contacten onderhoudt met Duitse en Nederlandse ex-nazi's. De socialistische „Peuple" richtte stren ge verwijten tot de minister van Justitie, burggraaf Charles du Buf du Warnaffe, die te Brussel lijstaanvoerder is van de Katholieke CVP. „Debbaudt", aldus „Le Peuple", „kon zich onlangs naar een congres van oud- SS'ers te Hamburg begeven, zonder dat hem iets in de weg gelegd werd. Integen deel, de minister van Justitie trachtte op een persconferentie de importantie van deze beweging te verkleinen. De zetel van deze Sociale Europese Beweging bevindt zich te Oslo. Het is een werkelijke interna tionale van oud-SS-misdad'igers. Het be staat dus, dat een organisatie van ex- SS'ers een lijst kan indienen om candida- ten in het Belgische parlement te doen vei'kiezen, en dat", aldus het Belgische so cialistische blad, „enkele maanden voor wij de tiende verjaardag vieren van de ge allieerde ontscheping op de kusten van Normandië, de tiende verjaardag van onze bevrijding". „Zeker", aldus „Le Peuple". „deze Euro pese beweging zal niet veel stemmen hg- lenmaar het is toch wel zeer karak teristiek voor de brutale stoutmoedigheid en het cynisme van de vijanden onzer de mocratische instellingen, dat zij met een lijst voor de dag durven te komen". België heeft het trieste voorrecht het eerste land in Europa te zijn, waar ex- SS'ers zich als candidaat melden bij een democratische verkiezing. Een delegatie van een aantal Indische Nederlanders vervoegde zich Dinsdagmid dag bij het ministerie van Maatschappelijk Werk aan het Binnenhof in Den Haag om de minister te verzoeken, ertoe te willen medewerken, dat het regeringsstandpunt ten aanzien van de Indische Nederlanders wordt gewijzigd. Dit standpunt is thans, dat individueel beslist wordt omtrent de ovex-tochtkosten van hen die willen repa triëren. In het verzoekschrift wordt do wens tot uitdrukking gebx-acht, dat elke Nederlander in Indonesië die naar Neder land wil komen, daartoe zonder meer fi nancieel in staat gesteld zal worden. De delegatie stond onder leiding van een dochter van generaal Van Ileutz, mevrouw Van der Weijden-Van Ileutz. Daar de minister afwezig was wei'd zij ontvangen door de secretaris-generaal van het de partement, mr. P. H. M. Werner. Op 24 Juli 1953 werd de veerhaven van Kruiningen afgesloten met twee grote Phoenixcaissons. Thans gaat men deze ge vaarten verwijdex-en. Dit is een omvangrijk 310. Roosendaal i WOROBP.ABANT - ^°SS"~^111=3 f «Middelt). «VJissinqen F^- F5 «Ter-neuzen YelgiI ZEEIMSCH VLAANDEREN^' werk, want eerste moet 150.000 kubieke meter grond verwijderd worden en daarna moet 6600 kubieke meter zand uit de cais sons worden weggespoten. Vervolgens zal met zogenaamde poliepgrijpers de 6000 ton stortsteen, welke rondom de caissons in het water was gestort, worden weggehaald. Het seci-etariaat van de Vereniging ran Schouwburgdirecties in Nederland, geves tigd te Alkmaar, heeft aan hei bestuur van de Nederlandse Televisiestichting te Bus- sum het volgende geschreven: „In de begin cezer maand in Haarlem gehouden algemene ledenvergadering is le vendig van gedachten gewisseld over te levisie-uitzendingen van concerten en voorstellingen van toneel, opera en ballet. De directeis van die schouwburgen, waar deze uitzendingen geschiedden, gaven te kennen, dat de voorstellingen door de be lichting èn door stoornissen voor de aan wezige toeschouwers zozeer te lijden heb ben, dat zij het niet verantwoord achten om hieraan hun medewerking langer te blijven verlenen. Met algemene stemmen is het besluit genomen om de theatei-s slechts voor deze uitzendingen beschik baar te stellen op tijdstippen, waarop geen publiek aanwezig is, dus niet bij open bare uitvoeringen". De brief is ondertekend door de voorzit ter en secretaris van de Vereniging van Schouwburgdii-ecties, de heren H. Deinum en W. Mooy. Pas daarna kan men beginnen met de 62 meter lange betonnen gevaarten weg te slepen. Dit zal waarschijnlijk tussen 15 April en 1 Mei geschiedens. De kleine caissons A en B zal men voor lopig laten staan. C. D en E worden ver wijderd. Op de algemene vergadering van de Zuidjxollandse waterschapsbond te Rotter dam heeft prof.'dr. ir. C. P. Mom, directeur van het Rijksinstituut voor zuivering van het afvalwater, zijn visie op de kwestie van de waterverontr-einigingen en de zuivering van 't afvalwater gegeven.Hij wees er op dat it .vex;.brandingsproces, in 't water afhanke lijk is van de aanwezige zuurstof, maar het moeilijke punt is, dat er slechts eeri kleine concentratie van zuurstof in het water op losbaar is. Krijgt het water een tekort aan zuurstof, dan wordt het ziek. Dat is het vraagstuk van het afvalwater. Wanneer ziektekiemen in helder water terecht komen, worden zij vernietigd, bij veront reinigd water blijven zij bestaan. Daarom is het van belang, dat de gezondheid van het water op peil gehouden woaxlt, niet alleen voor de mens, maar ook voor het vee en voor de planten.. De bescherming van het water komt voor een zeer groot deel, aldus prof. Mom, voor i-eKening van de waterschappen, maar wie cok het beheer over het water heeft, hij zal dit beheer volledig moeten hebben. Als er belangenstrijd is tussen gemeenten, in- dusti-ieën e.d. is het de taak van de water beheerder om te ordenen. Prof. Mom pleitte voor één centrale technische dienst voor bepaalde watergebieden en legde er voorts de nadruk op, dat niet alle afvalwater schaadt, maar slechts de overmaat. Het IJselmeer bijvoorbeeld dankt zijn visrijk- dom aan het afvalwater. Men moet de wateren daarom niet alleen beschermen, maar ook voeden en onderhouden. Dit vreemde verband, dat op een speciale manier wordt aangelegd, kost in verge lijking met het algemeen gebruikte de helft meer, doch het „zit" prettiger. Het heet Tubegauz en is een nieuwe vinding, die succes heeft in Engeland, want reeds in de beha7idelkamers van 253 ziekenhui zen wordt het gebruikt. Tubegauz is een gaasweefsel, rond geweven, zonder naad, dat door een speciaal daavoor ontworpen apparaat op de gewenste lengte wordt af gesneden. Het verband wordt in rollen van 22 yt meter geleverd. Deze nieuwe verbind- methode kost zeer weinig tijd. Zoals men weet bestaat er te Baarle- Hertog verschil van mening tussen de Bel gische en Nederlandse autoritei-ten over een groep huizen waarvan nog niet is uit gemaakt of zij zich op Belgisch dan wel Nederlands grondgebied bevinden. Volgens het Belgische blad „Het Volk" heeft de heer Van den Eynde, de Belgische huiseigenaar van de betwiste rij huizen, Maandag een plan uitgewerkt, dat n-aar hij meent de autoriteiten van beide landen aan zal sporen een snelle beslissing te nemen. Hij heeft namelijk intrek genomen in een der huizen nadat hij voor de papieren had gezorgd, die het overbrengen van zijn meubelen moesten dekken. De Neder landse tolbeambten lieten a-lles over de grens brengen en weldira waren de dochter en de zoon van de heer Van den Eynde bezig, bij het huis de inboedel af te laden. Toen zij bijna klaar waren dook plotseling de ontvanger van het Nederlandse douane bureau op en verklaarde dat alle goederen in beslag genomen zouden worden. De zoon werd op het bureau ontboden, waar ook een vertegenwoordiger van de Belgische douane aanwezig was. De Nederlandse ontvanger ver-klaarde da-t de heer Van den Eynde nog bepaalde documenten moest overleggen voor hij zich als Belg in Neder land vestigen kon. Van den Eynde wei gerde evenwel, zich deze documenten aan te schaffen, omdat hij zich naar zijn me ning op Belgisch grondgebied bevond. De ontvaneer was het daarmee n-iet eens en zeide d-at in dat geval de meubelen in beslag genomen zouden worden. De ver tegenwoordiger van de Belgische overheid verklaarde hierop dat hij. indien er beslag werd gelegd op het meubilair, de Belgische rijkswacht zou verzoeken deze inbeslag neming te verhinderen. „Deze bedreiging," aldus Het Volk, „bracht de Nederlandse douane-ambtenaar tot bezinning. Hij be sloot tot uitstel van een beslissing om de zaak met zijn onmiddellijke chef t.e kun nen bespreken. Het hangt nu van Den Haag af", zo besluit het blad, „wat er verder zal gebeuren." ADVERTENTIE ADVERTENTIE Op hoorn groeit geen haar! Het verhoornen van de hoofdhuid en de daar mee gepaard gaande roos. is de voorbode van haaruitval. Roos is een wenk van Moeder Natuur, die waarschuwen wil: „Pas op het haar dat ik U gegeven heb; Uw hoofdhuid verhoornt en op hoorn groeit geen haar". U moet Silvikrin gebruiken, de biologische haarvoeding! Silvikrin bestrijdt en verhelpt de verhoorning van de hoofdhuid. Silvikrin brengt de haargroei weer op gang en brengt uitkomst in vele vergevorderde gevallen van verhoorning der hoofdhuid. Silvikrin bevat n.l. de 14 natuurlijke opbouwstoffen voor de haargroei, zoals Tryptofaan. Tyrosine, Cy stine en de 11 overige uit de amino-groep. De wetenschap heeft vastgesteld en bevestigd, dat Silvikrin al deze opbouwstoffen in de juiste verhouding bevat. 64. „Kom baas Kraska", drong Panda aan, „geef het geld voor de taxi-rit aan die aardige benzinebaas. Honderdvijftig florijnen bent u schuldig". „Maar dat is toch onzinnig!", riep baas Kraska, „ik hoef toch niet dat enorme bedrag te betalen, dat op de taxi-meter staat!" „Wie met een taxi rijdt, moet er ook voor betalen", ant woordde Panda onverbiddelijk. „U hebt zelf gezegd, dat u steeds mijn passagier bent geweest. De benzinebaas heeft dat ook gehoord." „En of!", riep de benzinebaas, „betaal op meneer, of.En hij liet zien, hoe groot zijn vuisten waren. Na een blik op die ontzagwekkende knuisten achtte baas Kraska het verstandiger, om maar met het geld voor den dag te komen: „Nu heb ik zelf geen geld meer om benzine te ko pen", zei hij nog zwakjes. „Dat zijn UW zaken", antwoordde de benzinebaas ferm. En zo konden Panda, professor Kalker en Pat O'Nozel ongehinderd instappen, om het laatste stuk van de bergrallye af te leggen. Maar Kraska bleef woedend ach ter en riep hen een heleboel lelijke dingen na.... Oefening. Op 14 en 15 Juli zal een groot scheepse oefening worden gehouden om de luchtbeschermingsorganisaties in de 48 staten van Amerika, Hawaii, Porto Rico, Alaska en de tien provincies van Canada te beproeven. Onder meer zul len schijnaanvallen met atoombommen op 42 plaatsen worden uitgevoerd. Aan genomen zal worden, dat vliegtuigen met atoomwapens de V.S. en Alaska aanvallen en duikboten bij Hawaii* en Porto Rico geleide projectielen met atoomladingen afschieten. Dringend. Het te Belgrado vex-schijnende avondblad „Vccernje Novosdi" heeft Dinsdag gemeld, dat Wassily Waljkof, de Russische ambassadeur in Joego slavië, „onverwachts voor dringende zaken" naar Moskou is vertrokken. Zijn vertrek was zo overhaast, dat hij verscheidene lunch- en diner-partijen moest afzeggen. Men hecht „speciale betekenis" aan zijn reis. Joegoslavische ambtenaren willen echter geen com mentaar geven. Eerlijk. De West-Duitse minister van Eco nomische Zaken, professor Erhard, heeft in de Mexicaanse hoofdstad een grote Duitse industrietentoonstelling geopend. Op een pex-sconferentie heeft de West- Duitse minister het sluiten van een Duits-Mexicaans handelsverdrag in dit jaar aangekondigd. Prof. Ex-hard zeide: „Ik zet op de Latijns-Amerikaanse kaart". Duitsland was volgens de mi nister niet naar Mexico gekomen oxn in een vijandige concurrentie anderen te verslaan, doch om zich in eerlijke con currentie te meten. Buit. Koning Saoed, van Saoedi-Arabië, die een officieel bezoek van een week aan Egypte bx-engt, heeft tegenover een vex-slaggever van het dagblad „Al Akhbar" vex-klaard: „Wij zullen Joden geen kwaad hart meer toedragen, wan neer zij het door hen in Palestina in beslag genomen land weer prijs geven en het teruggeven aan zijn rechtmatige bezitters. Doch wij kunnen niet toe staan dat zij in het bezit van dit ge roofde land blijven. Wij moeten er met kracht en volharding naar blijven stre ven dat de rovers hun buit weer prijs geven". Ondermijning. Volgens het te Peking ver schijnende „Volksdagblad" zijn op 3 December drie Chinezen doodgescho ten wegens „ondermijning" van de voedselrantsoenering in de provincie Hoenan, die in November was inge steld. Een graanhandelaar kreeg levens lange gevangenisstraf, terwijl vijf an deren „op gepaste wijze werden ge straft". Het dagblad beschuldigde de negen mannen er van, dat zij een open lijke opstand tegen het communistische bewind hadden geleid. Zij zouden, de inkomsten van een opslagplaats van de staat hebben gebruikt om een eigen mi litie te vormen. Oproep. De Baptisten kerk in Tsjechoslo- wakije heeft een oproep doen uitgaan tot de protestantse kerken in alle landen van Europa en daar buiten om mede te werken aan vx-ede tussen de volke ren. „Wij respecteren de sociale toe standen en de politieke órdening in andere landen", zo zegt de oproep.. „Wij kunnen niet verwachten, dat alle lan den ter wereld hun sociale structuur op dezelfde basis als die in ons land zullen opbouwen. Maar wij kunnen wel alle volkeren, die de naam van Jezus Christus belijden, vragen zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid voor de ramp, die beide Wereldoorlo gen hebben gebx-acht en er bij hun staatslieden op aan te dringen om in het Verre Oosten een werkelijke vrede tot stand te brengen". Straalvliegtuigen. De Franse nationale luchtvaartmaatschappij „Air France" heeft meegedeeld, dat zij met ingang van 28 April viermaal per week op Stock holm gaat vliegen met „Comet"-straal- vliegtuigen. De dagelijkse diensten met „Constellations" blijven daarnaast gehandhaafd. Tegen. Frankrijk zal niet instemmen met de exploitatie van een West-Duitse luchtlijn zolang de conventies van Bonn niet zijn bekrachtigd, zo wordt van de zijde van de Franse Hoge Commissie te Bonn vernomen. Naar verluidt is de West-Duitse regering voornemens de drie Westelijke geallieerden te verzoe ken aan het burgerluchtverkeer te mo gen deelnemen. Schoolkinderen. In de binnenstad van Rome hebben Dinsdag ongeveer 2000 jongelieden en schoolkinderen betoogd voor terugkeer van Triëst naar Italië. Zij zongen fascistische liederen en rie pen anti-Britse en anti-Joegoslavische leuzen. VELEN stellen zich de maag voor als een soort zak die op meer of minder gere gelde tijden terdege gevuld moet worden, zodat zij straks gespannen staat. Hoewel vorm en ligging van de maag individueel nogal verschillend en o.a. afhankelijk zijn van de algemene lichaamsbouw, doet men toch goed de vergelijking tussen de maag en een soort aardappelzak te herzien. Want in lege toestand wijkt de vorm van de maag slechts weinig af van de buisvorm van het overige darmkanaal en we zouden haar dan ook het best kunnen ver gelijken met een wat lompe letter J, waarvan echter ook het rechte bovenstuk nog een zwakke bocht naar rechts maakt. Bij vulling neemt de omvang van het orgaan vooral naar links en naar voren toe, welk laatste verschijn sel vooral de veel-eters niet onbekend zal zijn. Maar over de vorm van de maag wilden we het eigenlijk helemaal niet hebben, want de scheikundige processen die zich hier afspelen zijn nog veel belangwekken der. Het bovenste 2/3 deel van de maag wand is n.l. bezet met kliertjes, die we in een drietal soorten kunnen onderscheiden, n.l. de cellen die slijm afscheiden, zij die pepsine, leb en zouten afgeven en tenslotte nog de cellen die zoutzuur vervaardigen. Het onderste 1/3 deel van de maagwand is eveneens met kliertjes bezet, waarvan de producten met die uit eerstgenoemde tweetal cellen overeenkomen. De bijzonderheden van deze afscheiding van spijsverteringssappen zijn grotendeels nog diepzinnige raadselen. Voor ons is het momenteel alleen belangrijk te weten, dat het voornaamste ferment, de zoeven ge- noemde pepsine, dit zure milieu nodig heeft om haar taak te weten het split sen van eiwitten ten volle te kunnen ontplooien. Door volkomen onbegrepen oorzaken produceert een gezonde maag n.l. juist de hoeveelheid zoutzuur (0,6%) die nodig is om het eiwitsplitsende karakter van de pepsine optimaal te laten werken. Is de zuurgraad van het maagsap te hoog of te laag, dan is de eiwitvertering niet in orde, waardoor stoornissen kunnen ontstaan. Het zout zuur in de maag is dus niet de stof die de afbraak van het voedsel bewerkstelligt, maar zij regelt deze afbraak. Hoewel de pepsine niet in staat is de splitsing van eiwitten tot de eenvoudigste bouwstenen door te zetten en dit ferment nog slechs een onvoldoende afbraak be werkstelligt, stempelt haar werkzaamheid de maag toch in het bijzonder tot de plaats waar de eiwitafbraak plaats vindt. Ook stukjes dode maagwand dus delen die uit het lichaam zijn weggenomen wor den vlot door de pepsine verteert, maar de levende maagwand blijft onaangetast. Er zijn verscheidene theoriën opgesteld om dit wonderlijke en hoogst nuttige ver schijnsel te verklaren zo wordt bijvoor beeld aangenomen dat het maagslijm als bescherming tegen de verterende werking van het maagsap dient maar een eens gezind oordeel bestaat hieromtrent nog niet. Als vanzelf belanden we dan bij de in vloed die onze emoties op de spijsvertering hebben. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2