Handelsregisterwet wordt gewijzigd Senaat welwillender jegens minister Staf dan Tweede Kamer Agenda voor Haarlem Duitse deskundige beticht van grove ondeskundigheid Staatssecretaris Veldkamp kwam aan enige wensen tegemoet Brand in Rotterdams Groothandelsgebouw „Veranderde situatie sinds December" zegtjhr. Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) Meer inlichtingen over 5-divisieplan gevraagd WOENSDAG 24 MAART 1954 3 TWEEDE KAMER Magazijn van sportartikelen leeggebrand Versterk uw geste! Proces De Baat in Duitsland begonnen Vijf maanden na het ongeluk moest een nieuw onderzoek van het autowrak gelast worden Zes maanden geëist tegen Engelse scheepskok n TIP VAN BOOTZ Kerkelijk Nieuws (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich met het wetsontwerp tot wijziging van de Handels registerwet verenigd. Dit was dus voor staatssecretaris dr. Veldkamp, die dit voor stel tot uitbreiding van de werkingssfeer van deze wet verdedigde, een succes, maar hij bracht het zover slechts na met enige amenderingsvoorstellen accoord te zijn ge gaan en na voorts een amendement te hebben zien aannemen, dat hem minder welgevallig was. Overigens stond wel bij voorbaat vast dat het niet tot ernstige moeilijkheden zou komen, want de opzet om nu ook allerlei kleine bedrijven onder de wet te doen vallen ontmoette geen tegen- Stand van enige betekenis. De heer Hooy (KVP) .noemde het een verblijdend resultaat van dit eenvoudige, echter in zekere zin toch wel grote beteke nis hebbende voorstel, dat er nu een zoveel mogelijk afgeronde burgerlijke stand van het bedrijfsleven tot stand komt. Doordat uitgezonderd ondernemingen op het ge bied van visserij en landbouw alles er onder zal vallen, wordt het handelsregister een soort moedercartotheek, te gebruiken voor de vestigingswet. De heer Hooy wist de staatssecretaris er van te overtuigen, dat het juist was de wet mede van toepassing te verklaren op de markt- en straathandel en op de handel te water. Een daartoe strekkend amendement nam dr. Veldkamp dan ook over. Dit deed hij eveneens met het voorstel-Hooy om te bepalen, dat onder nemingen zonder vaste woonplaats van vestiging bij de Kamer van Koophandel in Den Haag moeten worden ingeschreven, een denkbeeld dat ook door de heer Van Eysden (A.R.) was bepleit. De heer P e s c h a r (P. v. d. A.) kreeg op zijn waag of de Kamers van Koophandel met het nieuwe tarief voor de jaarlijkse bijdrage wel zullen uitkomen een gerust stellend antwoord. Hij vernam voorts, dat er tussen de regering en de Sociaal-Econo mische Raad nader overleg zal plaats vin den, nu de grondslag van hetgeen men aan de Kamers van Koophandel moet betalen aanmerkelijk verhoogd wordt en dit zeer zeker zoals de heer Peschar had opge merkt een aanzienlijke toeneming be tekent van de inkomsten van de S.E.R., die drie opcenten op dat grondtarief ontvangt. Een amendement-Hooy, dat betoogde ten opzichte van bepaalde uitvoeringsmaat regelen alleen de minister van Economische Zaken bevoegdheid te verlenen, ontmoette bij de staatssecretaris tegenstand. Maar het werd niettemin met 50 tegen 24 stemmen aangenomen, doordat alleen de P. v. d. A. en de communisten aan de zijde van dr. Veldkamp stonden. De heer Peschar stemde er van harte mee in, dat de ambtenaren van de Econo mische Controle Dienst voor de controle op naleving van de wet opsporingsbevoegdheid kunnen krijgen. De heer Hooy moest hier van niets hebben. Maar op dit punt hield de staatssecretaris het been stijf. Hij kreeg daarop het verwijt te horen, dat het van een „zeer onwelwillende houding" getuig de, dat hij niet bereid was aan het verzoek van de heer Hooy te voldoen, om met die inschakeling te wachten tot men principieel over deze kwestie bij de volgende begro ting van Economische Zaken zou kunnen debatteren. Interpellatie De verdere middag ging heen met de in- terpellatie-Engelbertink. Deze afgevaar digde stelde aan minister Mansholt een groot aantal vragen, die in hoofdzaak ten doel hadden de bewindsman aan de tand te voelen wegens de door hem op 18 December uit hoofde van de wet Vervreem ding van Landbouwgronden uitgevaardigde algemene normen voor koop- en pachtprij zen van boerderijen en cultuurgrond. Volgens de interpellant zou de minister te veel in détails hebben ingegrepen. Ver wijtend riep hij uit: „Van Groningen tot ADVERTENTIE Met Sanalogen het verster* kende tonicum voor zenuwen, bloed en spieren. Uw gestel fleurt er van op. Uw kracht groeit, Uw energie stijgt. U kunt weer van het leven ge nieten Begin nü met WOENSDAG 24 MAART Brinkmann: Humanistisch Verbond; dr. H. Musaph, 8 uur. Gebouw H.K.B. Tempeliers- straat: filmavond voor emigranten, 8 uur. Rembrandt: „Sangaree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur City: „De ernst van ernst", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Sombrero", 14 jaar., 7 en 9.15 uur. Lidn: „Onsterfelijke melodie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Revue- girl vermoord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zoon van d' Artagnan", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vallei dor verraders" en ..Ha waii' Calls", 14 jaar. 8 uur. Minerva: „Con certo", alle leeft., 8.15 uur. DONDERDAG 25 MAART Zuiderkapcl, Zuiderstraat: Rev. P. J. Smith, 8 uur. Wijkgebouw Gcd. Oude Gracht 104: Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze; spr. Y. Hettema, 8 uur. Ilötel „Dc Leeuwerik": Voorlichtings-discussiebijeenkomst Produc- tiviteitscentrum Kleinmetaal, 14 uur. Rem- brandttheater: „The woman in question", Haarl. Kunst Gemeenschap, 9.15 uur. Rem brandt: „Sangaree", 14 jaar, 2, 4.15 en 7 uur. City: „De ernst van ernst", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sombrero", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onsterfelijke me lodie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Twee sukkels in Oxford", alle leeft., 2.30 uur. „Revue-girl vermoord". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zoon van d' Artag nan", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vallei der verraders" en „Hawaii Calls", 14 jaar 2.30 en 8 uur. Minerva: „Concerto", alle leeft, 8.15 uur. Zeeuws-Vlaanderen heeft eigenlijk Haag de prijs van alle grond bepaald." Dit ontkende minister Mansholt ten stelligste. Hij verklaarde zich slechts tot zeer algemene normen te hebben be paald cn er zorg voor te hebben gedragen de autonomie der Grondkamers te eerbie digen. Maar de klachten van de interpel lant betreffen juist beslissingen, die uit de autonomie zijn voortgevloeid. Woensdag komt de heer Engelbertink weer aan het woord en dan zullen andere agrariërs zich zeker ook niet onbetuigd laten. In het begin van de middag waren nog even een paar procedure-kwesties ter sprake gekomen. Mr. Burger (P. v. d. A.) drong er op aan dat de regering bij overlegging van overeenkomsten er reke ning mee zal houden, dat het parlement het recht op behandeling van een goedkeu- ringsontwerp heeft. De regering moet dus niet op het allerlaatst een overeenkomst aanbieden en dan bovendien nog om toe passing van de spoedprocedure verzoeken, zoals bij de overeenkomst inzake vooroor logse Oostenrijkse overheidsleningen het geval was. Met aantekening van het tegen der com munisten besloot de Kamer kenbaar te maken geen prijs op behandeling van een goedkeuringsontwerp te stellen. Tevoren had minister B e y e n een redelijke ver zachtende omstandigheid voor de late in diening aangevoerd en verzekerd, dat het heus niet de bedoeling is geen voldoende rekening te houden met het parlementaire recht inzake goedkeuring van overeen komsten. Gistermiddag even na 3 uur is een felle brand uitgebroken in de magazijnen van een groothandel in sportartikelen op de derde étage van het Groothandelsgebouw in Rotterdam. Vuur was er niet te zien, maar de rookontwikkeling was zo hevig dat het'de brandweer aanvankelijk schier Qen j onmogelijk was de brandende afdeling bin nen te dringen. Pas na ongeveer een uur kon men bij de eigenlijke vuurhaard komen en toen was het pleit vrij snel besjecht. Tegen 6 uur was men het vuur meester. Niettemin wordt de schade op tienduizen den guldens geschat.Er lagen grote partijen sportgoederen pogeslagen, die vrijwel ge heel verkoold zijn. De brandweer van het gebouw zelf was direct in actie gekomen en spoot ten slotte zoveel water in de com partimenten, dat later, toen het ergste voorbij was, de lange buitengaanderij op de derde étage geheel blank stond en leeg- gehoosd moest worden. De Rotterdamse brandweer was weinig minuten later reeds verschenen met magirnsladders, autospui ten en slangen wagens en met behulp van rookmaskers had men getracht binnen te dringen. Ver kwamen de brandweerlieden echter niet, omdat er geen vlammen te zien waren die de weg wezen. Vermoedelijk was het voornamelijk rubber en celluloid, dat vlam had gevat en een verstikkende rook verspreidde. Omstreeks 5 uur had men de zekerheid, dat er voor uitbreiding niet gevreesd behoefde te worden. Omtrent de oorzaak is weinig bekend. Kantoorbedienden van de sportgrossier meenden dat het kortsluiting zou kunnen zijn. Een buis van de TL-verlichting was onverwacht gaan flikkeren en een ogen blik later kwam een verschrikte jongeman uit het magazijn rennen, schreeuwend dat er brand was. De kantoren onder en boven het maga zijn van de sportartikelenhandel liepen vrij wat rook- en waterschade op. IN NEUSTADT AAN DE WIED, niet ver van Bonn, is de rechtbank van Koblenz gisteren begonnen met de behandeling van het ongeluk op de auto- baanbrug over de Wied, dat op 24 October, vorig jaar, zes doden en zeven gewonden eiste. Beklaagde is de Nederlandse chauffeur Dirk de Baat uit Streef kerk, die de zware vrachtauto reed, welke het ongeluk veroorzaakte. Door het weigeren der remmen had De Baat bij de steile afdaling naar de brug de macht over zijn wagen verloren, met bet gevolg, dat hij op de veertig meter boven het rivierdal hangende brug een aantal wagens ramde vóórdat hij aan de overkant tot stilstand kwam. Het getuigenverhoor kon gisteren door de rechtbank worden afgesloten. Van daag zullen de deskundigen worden gehoord en kan de behandeling der zaak, naar verwacht wordt, worden afgesloten. De Grote Strafkamer van de rechtbank van Koblenz had voor deze gelegenheid haar intrek genomen in een cafézaal in het stadje Neustadt, cm zo nodig een deel van het getuigenverhoor op de plaats van het ongeluk af te kunnen nemen. Neustadt. ligt namelijk aan het riviertje de Wied, onmiddellijk beneden de autobaanweg, waarvan inmiddels na vele jaren arbeid ook de tweede rijbaan in bedrijf is gesteld. Toen het ongeluk gebeurde, was nog slechts één rijbaan in gebruik en de situa tie ter plaatse was zo gevaarlijk, dat er een grote reeks ongelukken is gebeurd. De Baat heeft bij zijn verhoor ter plaatse van het ongeluk een belangrijke correctie gegeven van de door hem bij het vooronderzoek gegeven verklaringen. Ter wijl hij toen verklaard had, dat hij pas midden op de helling getracht zou hebben vaart te minderen en in een lagere ver snelling over te schakelen, bleek thans dat deze verklaring op een vergissing be rustte. De Nederlander zeide thans, dat hij reeds aanzienlijk vroeger getracht had te rem men en op de gebruikelijke wijze over te schakelen, n.i. ter hoogte van het tweede waarschuwingsbord, waar volgens een ver klaring van een wachtmeester der gendar merie de meeste wagens afremden. De Baats vergissing was ontstaan, doordat hij twee op enige afstand van elkaar langs de autobaan staande gebouwen had verwis seld. Hij had eerst aangegeven bij het bureau van het autobaanbeheer te hebben gestopt, doch bleek daarmee bedoeld te hebben een rusthuis, dat boven de helling staat. Overigens bleef hij bij zijn eerste ver klaringen. Hij had willen remmen om daarna over te schakelen, doch de rem men hadden geweigerd en daarna had hij geen kans meer gezien de wagen in een lagere versnelling te krijgen, waardoor deze steedis meer snelheid kreeg. Hij had nog getracht te remmen door in de bossen langs de weg en op de berm tussen de beide rijbanen te gaan rijden, doch hij was ook daarin niet geslaagd. Remmen waren pas nagezien De snelheid waarmee de wagen reed toen de remmen weigerden, werd door De Baat op veertig kilometer geschat. Al zijn verklaringen werden volledig bevestigd door die van zijn reisgenoot Van Dam. De eigenaar van. de auto, de expediteur Dekker uit Ouderkerk aan de IJsel ge tuigde, dat de wagen een week voor het ongeluk nog in reparatie was geweest, waarbij niet alleen de versnellingsbak, doch ook de remleidingen waren nagezien. De Duitse verdediger van De Baat, de Frankfortse advocaat Ormond, had een aantal Nederlandse en Duitse getuigen ge dagvaard, die alle vol lof over de rijkwa- liteiten en de voorzichtigheid van De Baat spraken. Een Duitse familie, waarbij De Baat en zijn collega op hun reizen vaak hadden, overnacht, getuigde, dat hij nooit dronk of rookte en uit godsdienstige over tuiging Zondags niet chauffeerde. Kort na het ongeluk waren berichten in de Duitse pers verschenen, volgens welke De Baat onder de invloed van sterke drank zou zijn geweest. Er was zelfs een myste rieuze vrouwelijke „getuige" komen opda gen, die zeide, dat zij bij hem in de wagen had gezeten en met hem jenever had ge dronken. Al deze beschuldigingen waren reeds tijdens het vooronderzoek volledig ongegrond gebleken. Verklaringen van Duitse politiemannen, die op de plaats van Met zi/n vrachtaulo geladen met 4900 kg. bevroren kippen reed een chaujjeur in Detroit (V.S.) pardoes een restaurant binnen. De kippen richtten voor 5000 dollar schade aan. Gewonden waren er niet. Hij zou een Vlaardingse politie agent mishandeld hebben Dinsdag heeft een 19-jarige scheepskok uit Cardiff voor de Rotterdamse rechtbank terechtgestaan. Hij zou op 5 Maart in Vlaardingen een agent van gemeentepolitie zwaar lichame lijk letsel hebben toegebracht, door hem in het gezicht te slaan en tegen het lichaam te trappen. De verdachte beweerde dronken geweest te zijn en zich van het gebeurde niets meer te herinneren. De officier van Justitie zijn in zijn requi sitoir, dat het slachtoffer zes weken niet in staat was, zijn werk te verrichten. Hij noemde het neerslaan van een ambtenaar in functie een bijzonder ernstig feit en zei dat buitenlanders goed moeten weten dat zulks hier niet geduld wordt. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger achtte het bewijs dat ver dachte degene was die geslagen en ge schopt zou hebben, niet geleverd. Uitspraak over veertien dagen. HET BELEID VAN DE MINISTER VAN OORLOG, ir. Staf, is in de laatste weken vaak besproken. Men heeft deze bewindsman van vele zijden niet al te vriendelijk bejegend, hem er een verwijt van gemaakt, dat hij te veel vertrouwen heeft in vage Amerikaanse toezeggingen en aan de uitwerking van zijn vijf-divisieplan de terri toriale verdediging schijnt te willen opofferen. Beschouwingen naar aanleiding van 's ministers reis naar de Verenigde Staten en naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer hebben de indruk gewekt, dat de minister een moeilijke tijd tegemoet gaat. Uitlatingen van prof. Oud tijdens het jongste V.V.D.-congres hebben deze indruk nog versterkt. In dit opzicht heeft het defensiedebat in de Eerste Kamer niet aan de verwachtingen beantwoord. De senaat heeft in grote meerderheid van haar vertrouwen in het beleid van de minister doen blijken. Dat was ook het geval met de liberale woordvoerder mr, Wendelaar, die, hoewel hij op vele punten critiek had en zich beklaagde over de vaagheid in de Memorie van Antwoord, toch woorden van lof en waardering sprak over het beleid van de minister. Wel maakte hij duidelijk, dat hij zijn persoonlijk standpunt vertolkte. Dit is aan het einde van het debat nog duidelijker geworden, toen prof. Molenaar, de fractieleider van de V.V.D., ernstige twijfel uitte en zich ten aanzien van het beleid van de minister alle vrijheid wenste voor te behouden. Prof. Molenaar zeide, dat lezing van de Memorie van Antwoord niet dienstig is, om het vertrouwen in de minister te ver- Tijdens het proces. Rechts De Baat, links zijn verdediger dr. Henri Ormond. (Telefoto ANP). het ongeluk waren geweest, waren zonder uitzondering gunstig voor de beklaagde. Duel der deskundigen Het Openbaar Ministerie heeft De Baat niet alleen onvoorzichtig rijden ten laste gelegd, doch ook het rijden met onvol doende remmen. Men kreeg de indruk, dat het zwaartepunt nu in hoofdzaak op dit laatste punt zal komen te liggen. Twee Duitse deskundigen stalden een groot aan tal uit het wrak van de auto genomen on derdelen in de rechtszaal uit. Bovendien had de verdediging een Nederlandse des kundige, de Leidse garagehouder Joh. Kempeneers, gedagvaard, die verschenen was met de door hem uit het wrak geno men hoofdleiding van de luchtdrukrem. De Duitse advocaten, die als „nevenkla gers" voor de civiele partijen optraden, begonnen al aanstonds met een poging om de Nederlandse deskundige uit te scha kelen. Zij achtten hem niet bevoegd om als getuige op te treden en bovendien maakten zij bezwaar, omdat de expediteur Dekker zijn wagens herhaaldelijk bij hem had laten repareren. Noch het Openbaar Ministerie, noch de rechter ging echter op dit verzoek in. Het gerecht verklaarde bovendien, dat het geen reden had om aan de onpartijdigheid van de heer Kempeneers te twijfelen. Overigens kaalste de verdediger van De Baat terstond de bal terug. Hij beschuldig de de eerste Duitse deskundige van grove ondeskundigheid en de tweede van „be vangenheid". De eerste had namelijk liet onderzoek van de auto vlak na het onge luk verricht, doch op zulk een wijze, dat het openbaar ministerie twee weken gele den een nieuw onderzoek moest gelasten. Dat werd gedaan door de ingenieur Barnstedt uit Monlabaurn, die tijdens de zitting zeer aggressief optrad en soms de indruk wekte, alsof hiizelf de aanklager was, vooral toen de verdediger betwijfelde of men veel waarde kon toekennen aan een onderzoek, nadat het wrak van de auto vijf maanden lang onbeheerd in weer en wind had gestaan. De Nederlandse des kundige stelde, dat het onderzoek in deze omstandigheden vrijwel waardeloos ge acht moest worden. Ten bewijze daarvan had hij de leiding van het remsysteem zelf zonder controle uit de wagen kunnen halen en meenemen. De deskundigen leverden overigens nog niet meer dan een „voorpostengevecht". Zij zullen vandaag pas beginnen met de toelichting van hun rapporten aan de hand van de gedemonteerde onderdelen van de auto. De civiele eisen Er is tijdens de zitting nog slechts een kleine civiele eis, ten bedrage van zes honderd mark, ingediend, een juridisch proefballonnetje, dat alleen voor Duitse juristen interessant geacht wordt. De grote eisen tot schadeherstel, die wel in de honderdduizenden marken zullen lo pen, zijn nog niet ingediend. Deze zullen pas later aan bod komen. Tijdens zijn verhoor heeft de eigenaar van de wagen verklaard, dat de maat schappij waarbij hij verzekerd is, de Na tionale Unie in Den Haag, weliswaar in staat van faillissement is, doch dat de cu ratoren thans verzekerd hebben, dat de maatschappij alsnog voor de schade zal op komen. Veel hoop viel daaruit volgens de Duitse advocaten niet te putten, daar de boedel van de Nationale Unie geen uitke ring van betekenis zou toelaten. Expedi teur Dekker zeide, dat op grond van deze verklaring van de curatoren zijn aanbod om met zijn persoonlijk bezit voor de scha de op te komen, vervallen geacht moest worden. De curatoren der Nationale Unie hadder. trouwens laten weten, dat bij ci viele procedures in Duitsland zowel Dek ker als De Baat verstek zouden laten gaan. De civiele kant der zaak dient volgens de curatoren in Nederland voor te komen, aangezien alleen een Nederlands gerecht tot schadeloosstelling zou kunnen verplich ten. „Dat is overigens een volkomen aca demische strijd, want wij krijgen toch niets", meende een der Duitse advocaten. ADVERTENTIE Mijn woonplaats, het vriendelijke Zullen, Moest zijn naam thans voor „Utrecht" verruilen. Maar al was dit ook hard. Tip van Bootz heelt de smart. Bij een TIP kan seen mens blijven huilen! Inz. Mevr. J. C. v. E.-W., Utrecht ontv. X fl. Tip en 1 fl. Bootz' Likeur. sterken. Hij was overtuigd van het nut van de noodzakelijkheid van een goed georgani seerde verdediging. „Als Kamerleden zijn wij niet verantwoord," zo betoogde hij, „wanneer wij niet een volledig inzicht heb ben. Wat de heer Wendelaar heeft gezegd, was van deze bezorgdheid maar een zwak ke afglans," aldus prof. Molenaar. „Uit de stukken moeten wij de zekerheid hebben, dat wij ons veilig achter de regering kun nen stellen. Die zekerheid geeft zij niet. Wij worden voor een voldongen feit geplaatst, zij het ook, dat de minister voorbehoud maakt. Ik zeg niet," zo vervolgde hij, „dat wij niet accoord zullen gaan, maar wij wil len zekerheid putten uit de stukken." Prof. Molenaar vond in die stukken vele vaagheden. Hij achtte het eigenlijk voor de Eerste Kamer onaanvaardbaar, dat aan de Tweede Kamer een nota is toegezegd, maar dat de minister aan de Senaat de gegevens onthoudt, hoewel hij over de gegevens be schikt. Uit de discussie bleek wel, dat de ziens wijze van prof. Molenaar door andere frac ties niet wordt gedeeld. Daarbij moet wel in aanmerking worden genomen, dat de heer Molenaar zijn critiek uitdrukkelijk stelde tegen de achtergrond van het jongste congres van de VVD en er bij zijn betoog van uitging, dat met name de heren De Dreu en Algra de woorden van prof. Oud, tijdens dit congres gesproken, onjuist zou den hebben geïnterpreteerd. Parlementaire contróle De heer De Dreu (P. v. d. A.) achtte het staatsrechtelijk onjuist, thans in een beoordeling te treden van de plannen, die in de komende Defensie-nota zullen wor den ontwikkeld. De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) achtte een bespreking thans wel op haar plaats. De heer Vixseboxse (C.H.) voerde aan, dat de critiek op het beleid van de minister teveel uitgaat van de periode van onze nationale zelfstandigheid. De minister moet thans beslissingen nemen, die zich door de ontwikkeling der dingen aan de controle van het parlement onttrekken. Hij zag daarin ook een nadeel en bepleitte daarom een ontwikkeling van de NAVO in supra-nationale zin, waardoor ook de par lementaire contróle tot haar recht zal kun nen komen. Maar hij zag daarin geen aan leiding de minister de volledige steun van zijn fractie te onthouden. De heer Wendelaar (WD) heeft ge wezen op hetzelfde nadeel van de NAVO- samenwerking. De NAVO kan niet in alles met Nederland rekening houden. De libe rale afgevaardigde daarin later gevolgd door zijn fractievoorzitter sprak over de vraag, of inderdaad zal worden aange stuurd op zes divisies: vijf divisies met de daarbij behorende legerkorpstroepen, de 44ste regimentsgevechtsgroep en twee regi menten infanterie (deze laatste voor de nationale sector). Uit deze mededeling heeft men willen afleiden, dat dit het begin zou zijn van een zesde divisie. Aan de mi nister hebben de liberale afgevaardigden nu gevraagd, hierop een toelichting te geven. De heer Wendelaar oefende critiek uit op de maritieme verdediging en op de stand van de territoriale verdediging, op het ge brek aan luchtdoelartillerie en oefenmate riaal. Hij achtte de vestiging van Ameri kaanse luchtmachtonderdelen op Soester- berg een winstpunt, maar was beducht over de financiële perspectieven van onze leger- opbouw, waarbij nog geen rekening is ge houden met afschrijving en vernieuwing. De heer D e D r e u (P. v. d. A.) heeft de minister zeer nadrukkelijk gevraagd of de Amerikaanse hulp zo ruim zal zijn, dat het Nederlandse grondgebied ten Noorden van Zwolle kan worden verdedigd en of de ter ritoriale verdediging en de luchtverdediging daartoe toereikend zullen worden. Deze socialistische afgevaardigde was niet enthousiast over de vestiging van Amerikaanse luchtmachtonderdelen hier te lande. Wat zullen er de consequenties van zijn?, vroeg hij. De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) achtte een bespreking van het vijf- divisieplan wel op haar plaats. In Novem ber stonden de zaken anders, toen de mi nister een nota toezegde. Maar nu is de Defensiecommissie in Parijs geweest, mi nister Staf heeft een succesvolle reis naar de Verenigde Staten gemaakt en het kabi net heeft zijn instemming met de resultaten kenbaar gemaakt. Het is goed daarop de aandacht te vestigen, zo zeide hij, wegens een mogelijke constructie van tegenstellin gen met verwante fracties. Wij hebben geen bezwaar tegen de plannen cn wij zijn be reid de minister de vrije hand te laten mits de materieelvoorziening en de personeels- situatie daaraan geen belemmeringen'in de weg leggen. De beslissende vraag bij het uitvoeren van de plannen voor de territo riale verdediging van een doelmatigheid ven een opzichzelfstaande Nederlandse verdediging is geen sprake meer of deze plannen passen in die van SHAPE. De heer Ruys heeft nog de gedachte ge lanceerd, Duitse troepen te ingreren in de Engelse en Amerikaanse troepen. De heer Algra (A.R.) heeft zich over het vijf-divisieplan zeer positief uitgelaten en het logisch en efficiënt genoemd. Niet temin had hij enige bedenkingen tegen de uitwerking in onderdelen. Bij de snellere ontwikkeling van de lucht macht zag hij bezwaren in een te zeer af remmen van de luchtmacht tot een vast bedrag. Vooral de tactische luchtmacnt gaat hoge eisen stellen en wanneer men daaraan niet zal kunnen voldoen, zou zulks van nadelige invloed kunnen zijn op de effectiviteit van de grondtroepen. Voorlichting aan de jeugd De defensie, zo betoogde de heer Algra voorts, moet een zaak zijn van het gehele volk. Daarom is openbaarheid gewenst, want iedere soldaat is een rapporteur. De overheid heeft in deze voorlichting een be perkte taak. Zij moet die veelal aan ande ren overlaten. In dit opzicht bracht de A.R.-spreker een aantal voorbeelden van onjuiste voorlichting aan de jeugd ter sprake. Hij nam op scherpe wijze stelling tegen de brief van de Synode der Ned. Her vormde Kerk, waarin werd gewaarschuwd tegen de oorlogsromantiek .welke in de voorlichting voor de jeugd opgesloten ligt. Heeft men, zo wilde de heer Algra weten, vóór de publicatie met de minister gespro ken? Zijn de minister voorbeelden bekend, waaraan de krasse beschuldigingen van de Synode hun grond ontlenen en waaruit zou moeten worden afgeleid, dat daarbij sprake is van ondermijning van de volkskracht? Het Humanistisch Verbond heeft zich bij de opvatting van de Synode aangesloten. Heeft het Humanistisch Verbond hierover met de minister gesproken? Is de minister uit andere hoofde bekend, dat de voorlichting van de jeugd gelijk staat met het wekken van oorlogsroman tiek? Op déze vragen wenste de heer Algra een duidelijk antwoord en hij voegde er aan toe: Is de minister bereid pal te staan voor het ten deze tot nu toe gevoerde be leid, of wil hij, onder drang van de KVP, de voorlichting voor de jeugd achterwege laten? Tevoren had namelijk de heer Ruys cri tiek uitgeoefend op de voorlichting en uiting gegeven aan zijn twijfel, of deze voorlichting voor de jeugd wel het nut af werpt, dat men er van verwacht. De heer Algra merkte op dat men de be tekenis van deze zaak niet kan afmeten naar de cijfers: zoveel heeft het gekost en het heeft zoveel vrijwilligers opgeleverd. De voorlichting heeft een diepere, een ideële betekenis. Van communistische zijde werden door de heer G e u g j e s de argumenten tegen de Defensiebegroting weer breed uitge meten. Aan het slot van het debat heeft ook de heer Brandenburg, bij wijze van repliek-op-voorschot" de op deze middag gehouden redevoeringen van commentaar voorzien. Prof. Gerretson (C.H.) heeft het nog nodig geoordeel terug te komen op het bezwaar dat minister Staf tijdens het EDG- debat had gemaakt tegen zijn kwalificatie „soldaten-levering" en op het veelbespro ken Belga-bericht over de verklaring van minister De Greef. Vandaag zal minister Staf antwoorden. ADVERTENTIE MOTOR-BROMFIETSKLEDING Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Groningen (vac. J. V. v. Nieukerken) A. H. Weenink te Droge- ham. Bedankt voor Amsterdam (wijkgem. Oude-kerk) H. M. Cnossen te Gouda; voor Bleskensgraaf (toez.) C. van den Bosch te Bruchem. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Middelburg J. J. Arnold te IJmuiden. Evang. Luth. kerk Beroepen te Purmerend D. Solinger. zen dingspredikant, woonachtig te Oosterbie- rum (Fr.).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5