A an vraagto rmuiier Op bezoek bij een man, die niet stilzitten kan Onderaardse gangen ontdekt in Haarlems binnenstad Kort en bondig Gevolg van politieel onderzoek naar een „verdwenen skelet" Heemstede Amsterdamse Beurs „Maranatha" kreeg nieuwe huisbaas WOENSDAG 24 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD —-OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het carillon speelt Blokwagentjes voor bescherming bevolking Prinses Trenefonds verzorgde programma B ij een maaitijd buitenshuis hoort WIJK Burgerlijke Stand van Haarlem „Willem Barendsz" komt terug met 16.266 ton traan Faillissementen „De sexuele opvoeding van onze kinderen" Krui sbooggezv elf Kranige staaltjes van vrijetijds besteding en vakmanschap Orgelconcert van Badings op G.O.V.-programma Politierechter wel accoord met zienswijze verdediger Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Velsens raad fiatteerde twee openbare leeszalen j Twee uit Amsterdam afkomstige kunstenaars de één costumier en vervaardiger van wandtapijten, de ander beeldhouwer en schilder hebben dezer dagen de Haar lemse politie voor een mysterie geplaatst. Naar zij verklaren vonden zij kort na bun intrek in Juli 1950 in het perceel Gortcstraat 20, bij werkzaamheden ter verstevi ging van de fundamenten van het zestiende of zeventiende eeuwse huis, dat ongeveer twintig jaar geleden onbewoonbaar verklaard moet zijn, onder de vloer van de ach terkamer een menselijk geraamte. Het bevond zich met het hoofd naar de voorzijde van het huis gekeerd, vlakbij de deuropening tussen voor- en achterkamer, terwijl de linkerarm in min of meer opgerichte toestand werd aangetroffen. Zij groeven het geraamte niet geheel uit, maar konden onder de nogal rul liggende aarde wel op de tast constateren dat de schedel en andere botten aanwezig waren. Beide kunstenaars menen te weten dat, blijkens de kleur van het armbot en de conditie daarvan, het niet het stoffelijk overschot van een reeds lang geleden gestorven persoon kon zijn. Het armbot werd door hen in een emmer, met andere botten van dierlijke oorsprong, op het binnenplaatsje gezet. Het programma van de beiaardbespeling op Vrijdag 26 Maart van half twaalf tot half een in de Grote Kerk, door de stadsbeiaar- dier Arie Peters, vermeldt de volgende werkjes: Drie gavotten (Ramcau en Bach), Rondino (Boutmy), Dansje (Jos de Klerk), Hollandse Feestdag (Timmermans), Sonatine 5 (Pleyel), Ecossaisen (Beethoven), Drie walsen (Mozart) en enkele Griekse volks liederen in een bewerking van Arie Peters. STAD Op het terrein voor het verversingshuis in het wandelbos „Groenendaal" zullen Zater dagmiddag 27 Maart om drie uur door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, de dertien volledig uit geruste blokwagentjes officieel aan de blok hoofden worden overgedragen. Verder wordt een demonstratie gegeven met een brand- blusapparaat. De dag daarop begaf de costumier zich voor twee dagen naar Amsterdam en de schilder, die in de eigen woning van de huiseigenaar-verhuurder werk had op te knappen, begaf zich derwaarts en daar de werkzaamheden enige tijd in beslag namen, bracht hij de nacht bij hem thuis door om de volgende dag de laatste hand aan de hem verstrekte opdracht te leggen. Toen beiden de volgende dag terugkeer den ontdekten zij dat het gat waarin het stoffelijk overschot was aangetroffen, was dichtgegooid. Het vermoeden dat het ge raamte dan ook wel verdwenen zou zijn, werd inderdaad door een nader onderzoek bevestigd. De vraag rees, wie, behalve zij, over een huissleutel beschikte, en wie er enig belang bij de verwijdering van de resten kon hebben. De politie, die pas sinds korte tijd in deze zaak werd gekend, ziet zich thans voor de beantwoording van deze vraag gesteld. Links het huis waarin de ontdekkingen van historische en opzienbarende aard werden gedaan, en dat binnenkort door de kunste naars moet worden ontruimd. Nadat lange tijd geruchten in de buurt hadden gecirculeerd waarbij verband werd gelegd tussen deze vondst en de plotselinge verdwijning van een Joodse landgenoot, die in de oorlogsjaren in dit huis onderdak zou hebben genoten, werd een op het politie bureau ontvangen anonieme briefkaart, waarin onder meer stond: „Het geraamte ligt nog steeds op de Gortestraat 20 onder de grond", mede de aanleiding om een en ander aan een officieel onderzoek te onder werpen. Inmiddels werd de beeldhouwer, zo deelde hij mede, benaderd door een broer van de huiseigenaar met de uitnodiging voor een fietstochtje, waarbij hem het verzoek werd gedaan om over deze aan gelegenheid het zwijgen te bewaren. De politie werd daardoor aanvankelijk voor tegenstrijdige verklaringen der huurders geplaatst, die echter thans, nadat enige aandrang werd uitgeoefend, vrijwel gelijk luidend zijn. Vrijdag j.l. heeft onder leiding van de rechter-commissaris een onderzoek plaats gehad, waarbij de door de kunstenaars aangewezen plek werd blootgelegd. Men kon niet anders constateren dan dat er van het geraamte niets was overgebleven. Toen de huurders opmerkten dat zij destijds een armbot hadden verwijderd, werd de politie niet een die steekhoudend bleek. Vast staat dat gedurende de oorlog de verhuurder, drie ook in het verzet werkzaam is geweest, dit pand zelf bewoonde. Uiteraard wordt aan dit feit de verdwijning van de Joodse on derduiker gekoppeld, maar vooralsnog ontbreekt ieder bewijs om een en ander te staven. Merkwaardig is echter wel dat in strijd met een door een der kunstenaars ten overstaan van de politie reeds afge legde officiële verklaring, de verhuurder gesteld zou hebben dat het gat i.n zijn aan wezigheid en die van enkele anderen, door beide kunstenaars zou zijn dichtgegooid. Het is te begrijpen, dat het onderzoek hier door niet eenvoudiger wordt. Daarbij komt dat al sinds geruime tijd de verhouding tussen huurders en ver huurder te wensen overlaat. De conflicten resulteerden tenslotte in een proces dat door de verhuurders werd verloren, waar bij zij veroordeeld werden om het huis vóór 2 April te ontruimen. De kunstenaars weten nog niet, hoewel zij reeds een voor lopige slaapplaats vonden, waar zij uit eindelijk terecht zullen komen. Het ligt voor de hand dat deze tussenkomende kwestie de verhoii'"'n-gen nogal onzuiver maakt. De verhuurder grijpt deze gelegen heid aan om aan te tonen dat de huurders met hun mysterieuse ontdekking niets an ders beogen dan om hem in een ongunstig daglicht te plaatsen. Ter will de huurders op hun beurt des verhuurders betichtin^n als een bewijs willen zien van zijn twijfe1- aohtiee praktijken. Voorlopig ziin er bij officiële instanties geen positieve aanwij zingen ten nadele van de verhuurder be kend. Ter gelegenheid van het Teylerfeest is Dinsdagavond in het Lutherse Wees- en Oudeliedenhuis in het Westerhoutpark aan de bewoners een programma aangeboden, dat verzorgd werd door het Prinses Irenefonds te Amsterdam. Aan het amateurgezelschap de Amsterdamse Klavarscribo accordeon vereniging, was verzocht op te treden. De leden van deze vereniging hebben veel suc ces geboekt onder leiding van de heer A. A. Oort. Als solisten werkten mee de jeugdige Rob van Egmopd. die op vlotte wijze een aantal Weense liederen zong. mevrouw Toos Nijhuis. die veel bijval oogstte met Franse liedjes uit de achttiende eeuw en Willem van der Rijst accordeonist. Na afloop is de medewerkenden dank ge zegd voor hun optreden. Bij aankomst van een Nederlands koop vaardijschip in Amsterdam zijn aan boord een 23-jarige olieman, een 20-jarige hand langer machinekamer en een 17-jarige ma troos aangehouden. Zij worden verdacht van diefstal van radiotoestellen en lappen stof, gepleegd gedurende de laatste drie reizen. Reeds enige tijd had de rederij tekorten in de lading geconstateerd. Het drietal heeft bekend de diefstallen te hebben gepleegd. ADVERTENTIE O Wat drinkt U, als U 's avonds in een café uitrust van de da gelijkse beslommeringen? Wijn is gezond en gezellig en tegenwoordig kunt U in zeer vele restaurants in Nederland, evenals in 't buitenland, Franse A—- wijn in karaf krijgen. Er zijn karafjes van 1/4 Liter, waar- uit meer dan 2 glazen wijn geschonken kunnen worden. Bestel wijn in karaf! CE> HAARLEM, 23 Maart 1954 ONDERTROUWD: 23 Mrt, A. Nederhand en E. A. van Brugge; J. N. Waterbolk en A. C. van Beelen; A. H. A. van der Putten en P. G. Pools; J. Gaemers en J. Jansen. GEHUWD: 23 Mrt, W. Selhorst cn J. Bouman. BEVALLEN van een zoon: 22 Mrt, F. Ides Segaar. OVERLEDEN: 20 Mrt. M. Leering—de Vries, 98 j„ Muidcrslotweg; 21 Mrt, L. Kroeb Bakker, 89 j., Jan Haringstraat; A. Ele- veld, 63 j., Siriusstraat; H. M. Vernoutvan den Berg. 67 j., Gedempte Oude Gracht: J. W. van Meegcn, 69 j., Kamperlaan; 22 Mrt. J. Scherpcnhuijsen, 67 j„ Rozenhagenplein; A. G. Hendriks, 52 j., Parklaan. ADVERTENTIE Pokon.goed voor alle kamerplanten, cactussen, blad- en bloeiende planten UI op hel „merk" Pokon Het seizoen voor de jacht op baardwal- vissen in de wateren van de Zuidelijke IJszee is op 18 Maart te middernacht ge ëindigd. Totaal heeft de „Willem Barendsz" geproduceerd 16.266 ton traan en spermolie tegen 17.245 ton in het seizoen 1952-'53. Sinds 7 Maart heeft de „Willem Barendsz" zijn grote achterstand in de productie aan merkelijk ingelopen. In de resterende 12 dagen van het seizoen bedroeg de produc tie 22.779 ton traan en spermolie. De traan is aan de Nederlandse regering voorverkocht voor 78 pond sterling per ton eerste kwaliteit. Voor de productie in het BINNENLAND In het Staatsblad van Dinsdag is de Vestigingswet bedrijven 1954 afgekondigd; zij zal op een nader door de Kroon te be palen tijdstip in werking treden. Deze wet dient tot vervanging van de Vestigingswet Kleinbedi ijf 1937. Nabij Uffelte is Dinsdagmiddag een 75- jarige wielrijder R. Tuin uit Uffelte, gemeen te Havelte, door een Volkswagen aangere den en op slag gedood. De autobestuurder, afkomstig uit Amsterdam brak zijn midden- handsbeenderen en drie vingers. De direcetur-generaal van het Rijks arbeidsbureau, de heer A. N. van Mill, zal wegens reorganisatie van de organen voor seizoen 1952-\53 was de prijs 77.10 pond de aanvullende werkgelegenheid op 1 April y 'zijn ambt neerleggen. Het ligt in het voor nemen de heer Van Mill te b'eriofemen tot sterling per ton. Ditmaal hébben uitermate slechte weers omstandigheden de vangst sterk gedrukt. De „Willem Barendsz" aanvaardt nu de terugreis en wordt eind April in Nederland terug verwacht. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag de navolgende faillissementen uitgesproken: A. Walta, slager Stationsstraat 52, Koog aan de Zaan. Rcehter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. W. F. van der Kroft. aannemer, Iordens- straat 72, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan baten zijn opgeheven de faillissementen van: M. Nuisker, betonwerker, Wilhelminalaan 32 te Zwanenburg. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem. J. Bos. stoffeerder, Madoerastraat 3 te Heemstede. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. W. Boers, advocaat en procureur te Overveen. Wegens het verbindend worden van de uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: C. Helder, koopman Kastanjelaan 4, te Zwanenburg. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. Glastra, advo caat en procureur te Haarlem. J. Ledder, handelende en zaakdrijvende onder de naam „Chocolaterie De Ster". Kei zerstraat 9. Haarlem. Rechter-commissaris: mr H. J. Ferwerda. Curatrice: mei. mr. S. Boekman, advocate en procureur te Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier recht bank van 16 Februari, waarbij H. Süsskind, laatst gewoond hebbende te Badhoevedorp, Gen. Snijdersplantsoen 5, thans wonende te New York. N.J. (U.S.A.), ln staat van fail lissement is verklaard, met benoeming van mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Bij vonnis dier rechtbank van 16 Maart, waarbij W. van Niel, timmerman. Concours laan 8, Hoofddorp, in staat van faillisse ment is verklaard, met benoeming van mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haar lem, tot curator. ADVERTENTIE Voor kracht en levensvreugde Goed voor het gehele gezin KONINKLIJKE NEDER L A NDSCHE GIST- EN SPIRITUSFABRIEK N.V. DELFT Meer en meer blijkt, dat bij de opvoe ding van de kinderen vaak te veel wordt gedacht aan de verstandelijk vorming, terwijl andere facetten van de opvoeding dikwijls verwaarloosd en vergeten worden. Het was daarom een goede gedachte om op de Ouderavond van de Prinses Marijke School (Christelijke School voor buitenge woon lager onderwijs) de sexuele opvoe ding van de kinderen te bespreken, mede omdat vele ouders en opvoeders weten, hoe moeilijk het is om over deze zaken S'tlLT, met kinderen te spreken, terwijl aan de andere kant de dringende noodzakelijkheid het bleek dat ook de emmer met inhoud van het binnenplaatsje was verdwenen. Intussen bleken de opgravingen echter niet geheel zonder resultaat te zijn, want op ongeveer twee meter diepte stuitte men op een volledig in tact gebleven kruisboog gewelf, waarin drie onderaardse gangen uitmondden. Het is bekend dat in deze omgeving vroeger meer dergelijke ontdek kingen zijn gedaan. Men neemt aan dat hef geheime verbindingen waren tussen kloos ters die destijds in deze buurt zouden heb ben gestaan. Nadat het onderzoek beëin digd was, en enkele situatie-foto's waren genomen, heeft men het gat dichtgegooid en toegemetseld. Van de vele theorieën die ter verklaring van de lugubere ontdekking van de kun stenaars worden geopperd, is er echter gevoeld wordt om voor te lichten, gezien het groot aantal problemen en moeilijkhe den, die dagelijks naar voren treden. De voorzitter van het bestuur der Chris telijke Vereniging voor buitengewoon lager onderwijs, ds. M. G. Blauw opende de ver gadering met gebed en schriftlezing en sprak zijn blijdschap uit, dat zovele ouders deze avond aanwezig waren. Er waren nog meer verheugende zaken: Met de bouw van de nieuwe school in Delftwijk is reeds begonnen. Ds. Blauw sprak de wens uit, dat de nieuwe Prinses Marijke School nog dit jaar zou komen. Vervolgens besprak dr. Eenhoorn, arts te Bloemendaal, het onderwerp: „De sexu ele opvoeding van onze kinderen". Hij zette uitvoerig uiteen, dat de sexu ele opvoeding bij kinderen reeds bij de ge-' boorte moet beginnen en niet pas op twaalf a dertienjarige leeftijd, of zoals dikwijls Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 oer week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt Zij. die zich met ingang van I April 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1954 gratis. Dit geidt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen geschiedt, nog veel later. Aan de hand van de ontwikkeling van het kind, zette spre ker uiteen, dat op natuurlijke ongeforeerde wijze de voorlichting kan plaatsvinden, mits men altijd rekening blijft houden met de individuële geaardheid van het kind. De moeilijkheden die er komen, zijn vaak een gevolg van de wijze waarop ouders .over deze zaken geheimzinnig doen of dikwijls geheel zwijgen. Het vertrouwen tussen kind en ouders wordt daardoor vaak op onherstelbare wijze geschonden, omdat het kind in zijn ontwikkeling betreffende het sexuele alleen gelaten wordt en het dik wijls geen uitweg meer weet. Door veel over dit onderwerp te lezen, maar vooral door het nauwkeurig gade slaan van het kind in zijn ontwikkeling zullen de ouders ook deze opvoedkundige taak beter kunnen behartigen, vooral wan neer zij weten, dat zij tot hun Hemelse Vader mogen bidden om wijsheid bij de opvoeding van hun kinderen. Na de theepauze ontstond een uitvoerige discussie en bespreking over allerlei vra gen, die met het onderwerp verband hiel den. Niet alle moeilijkheden en problemen zijn nu maar dadelijk opgelost, maar het feit, dat men met elkander op ongedwon gen wijze van gedachten kon wisselen geeft de hoop, dat in de toekomst meer bezinning over de sexuele opvoeding van kinderen verwacht kan worden. Het hoofd der school, de heer J. Mol deelde aan het eind der vergadering mede, dat enkele weken geleden een Oudercom missie van de Prinses Marijke School is op gericht en sprak de wens uit, dat daardoor het contact tussen huis en school nog meer verstevigd zal worden. i-3% Nederl.'47 VK.U Jnilever 3hilipt Gloeil. <.on. Petroleum Vdam Rubber Roll Amer Lijn M. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amstcrd. Bank ^ed. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 97% 221% 270% 269 447 121% 155% 139% 121 108 190 182 177% 189% 33% 54l3/io 50% 92 22 41% Openings koersen 97 206 267 263%. 440% 118 155 138 120 106 190 179% 177% 189% 33 54% 49% 89% 21% 40% Onder de naam „De Gouden Schakel" zal van 25 Mei tot en met 7 Juni in de Ahoyhal in Rotterdam een internationale tentoonstelling worden gehouden van werkstukken van allerlei aard, die tot s^and kwamen in vrije tijd. Zij dient ter bevordering van handvaardigheid en vrije tijdsbesteding. Welke staaltjes van vindingrijkheid en vakmanschap we er te zien zullen krijgen is uiteraard nog een geheim. Maar wat we er te zien kunnen krijgen is ons duidelijk geworden toen we onze neus om de hoek van de deur hebben gestoken, in het huis van een man, die mogelijk enkele van zijn prestaties op de tentoonstelling zal bren gen. We waren bij de heer J. D. Dubbe iri de Adriaan Loosjesstraat in Haarlem, die als stipeur aan ons bedrijf is verbonden. Een gewoon vakman dus, die over evenveel vrije tijd beschikt als iedere andere vak man. Een man, die overdag hard werkt en 's avonds, wanneer hij het eten achter de kiezen heeft, de stoel wat dichter bij de kachel schuift en zichPardon. Nu moeten we oppassen. Dubbe zou vast zijn wenkbrauwen fronsen als hij las, dat wij hem in een stoel hebben gezet bij de kachel om hem uit te laten rusten en bedtijd af te laten wachten. Want Dubbe kan niet zitten, althans niet stilzitten. Volgt ge ons even? Dan zullen we eens zien waar Dubbe zijn vrije tijd zo graag doorbrengt. Achter in zijn woning bevindt zich een kleine werkplaats. Op een werkbank staan drie modellen van voor velen bekende schuiten. Het zijn de „Neeltje Jacoba", de reddingboot van de N.Z.H.R.M., die in IJmuiden de boeg al jaren gericht houdt naar de plaats waar het leven van scheeps bemanningen elk moment op het spel kan staan; ernaast een copie in miniatuur van de „IJmuiden 45", die deel uitmaakt van IJmuidens vissersvloot; en dan nog de „Zwarte Zee", van wiens kracht de oceaan stomers in Rotterdam regelmatig dankbaar gebruik maken, wanneer zij veilig naar de kade geloodst willen worden. Dubbe ziet er naar niet zonder trots. Gij en wij zouden er niet anders naar gekeken hebben, indien ze maar uit onze handen waren gekomen. Maar ze zijn van Dubbe. Het zijn, voorzover wij kunnen oordelen, voortreffelijke bewijsstukjes van vakman schap, dat hier tot ontplooiing kwam in vrije uurtjes. En staaltjes van ambitie. Ge zult het volledig met ons eens zijn als we u vertellen wat Dubbe ons vertelde. „De Neeltje Jacoba" voltooide Dubbe in 1942. Dubbe was als stipeur werkzaam bij een Utrechtse dagbladonderneming. Het was in die tijd, dat de aard der omstandig heden sterker dan ooit aanleiding was onze talenten te projecteren, ondanks het feit dat we er door de omstandigheden tevens ernstig in gehandicapt werden. Dubbe stapte in de weekeinden op zijn fiets en reed naar IJmuiden. De zee en de schepen speelden een belangrijke rol in het leven van zijn voorgeslacht. Dubbe werd géén schipper, maar hij erfde een diepwortelende hang naar schip en zee. En aan zijn interesse ervoor gaf hij voor het eerst vorm op zijn zevende jaar. Toen bouwde hij zijn eerste miniatuurschuit. In IJmuidens's haven lagen Duitse sche pen. Fotograferen was er uiteraard verbo den. Maar van de „Neeltje Jacoba" zou en Dit is de heer J. D. Dubbe, die als stipeur aan ons bedrijf is verbonden, de gehele dag dus druk is bezet, maar 's avonds en tijdens regenachtige weekeinden dikwijls is te vinden in zijn werkplaats achter in zijn huis aan de Adriaan Loosjesstraat. De drie schepen, die men op de foto ziet, bouwde hij in zijn vrije uren. Mogelijk zal hij ze inzenden naar de tentoonstelling „De Gou den Schakel", die in Rotterdam gehouden zal worden, en welke tot doel heeft de handvaardigheid en goede vrijetijdsbeste ding te bevorderen. en moest Dubbe de fijnste détails weten. Hij wilde haar namaken. Hij slenterde wat rond in haar buurt en maakte ongemerkt aantekeningen op een luciferdoosje. Zijn belangstelling voor het schip won het van het risico, dat hij liep als hij die belang stelling niet onderdrukte. Maar het schip kwam klaar in een jaar. Op soortgelijke wijze maakte hij de andere boten. Vrijetijdsbesteding is voor velen een probleem van ongekende grootte. En als- zodanig wordt het onderkend. Daarvan ge tuigt het initiatief tot het opzeten van een tentoonstelling, zoals die, waaraan thans in Rotterdam met vereende krachten wordt gewerkt, en die straks zal aantonen in hoe verre en in welke mate men er zich van bewust is, dat met een goede wil meer te bereiken is dan menigeen vermoedt. Als de lijst met namen van deelnemers aan de tentoonstelling, vele mannen als Dubbe bevat, dan zal zij, dat is zeker, het vraagstuk „Wat doe ik met mijn vrije tijd" voor tallozen aanzienlijk verlichten. Bij de Groningse Orkestvereniging be staat de traditie om jaarlijks een concert te geven met het orgel als solo-instrument. Verleden jaar werd Albert de Klerk aan gezocht om het orgelconcert van dr. An- thon van der Horst te komen spelen en dit jaar het concert heeft hedenavond plaats vertolkt professor Anton Heiller uit Wenen te Groningen het Orgelconcert van Henk Badings. Zoals men weet zijn deze composities voor orgel en orkest twee jaar geleden geschreven voor het Internationale Orgel concours te Haarlem. In ons blad van gisteren werd vermeld dat bij de berechting van een jeugdige ker misklant ter zake van een zinkdiefstal in Overveen, de raadsman van verdachte een voorwaardelijke straf bepleitte. Hieruit zou men kunnen opmaken dat hij voorstander was van een gehele voorwaardelijke ver oordeling, ten onrechte echter want raads man vroeg de eis van de officier van justitie, luidende drie maanden gevangenisstraf plus twee maanden voorwaardelijk, terug te brengen op twee maanden plus een voor waardelijke straf. De politierechter ging hiermee accoord en legde inderdaad zoals gemeld een gevangenisstraf op van twee maanden plus vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. attaché bij het Nederlandse gezanschap te Wellington. Het ligt in het voornemen de torpedo- bootjager „Piet Hein" in Augsutus te dirige ren naar Nieuw Guinea ter aflossing van het- fregat „Van Kinsbergen". De Gereformeerde predikant ds. M. W. J. C. de Kluis te Santpoort zal binnenkort als geestleijk verzorger op een emigranten schip een reis maken naar Zuid-Afrika. De 56-jarige spoorwegwerker H. van der Leur uit Zwolle, die met twee collega's aan het werk was op de spoorlijn bij Zwolle, is door een trein aangereden en aan de gevolgen overleden. De collega's merkten de trein op het laatste ogenblik op en spron gen nog net op tijd van de rails. De violist Louis Sons. die reeds jaren lang deel uitmaakt van de eerste violen van het Residentie Orkest, is thans benoemd tot concertmeester. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 25 Maart zal in de Gerefor meerde kerk te Bennebroek de kringverga dering gehouden worden van de Gerefor meerde mannen verenigingen. Ds. S. J. Dokter, stichtingpredikant van „Vogelen zang", zal spreken over „Kuyper, Hoede- maker en de volkskerk". De Gereformeerde jeugdcentrale in Haarlem zal op 24 Mei in de Kloppersingel kerk haar dertigjarig bestaan vieren. Drie oud-leden thans allen predikant van een Gereformeerde kerk. ds. H. W. Wierda van 's Gravenhage-Loosduinen, ds. J. M. Vlaming van Gouda en ds. J. L. Boeijenga van 's Gra- venzande zullen in deze herdenkingssamen komst het woord voeren. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal Donderdag niet om elf uur, maar om halftien spreekuur houden. Het Evangelisatie zangkoor ,.De Lof- stem" zal ter gelegenheid van zijn eerste lustrum een zang-, muziek- en declamatie avond houden op Donderdag 25 Maart in het Wijkgebouw aan do Molenaerstraat 18. De Doopsgezinde Kring Heemstede zal Dinsdagavond 30 Maart in het gebouw van de N.P.B. de laatste wij ka vond houden in dit seizoen. Dr. C. Krahn zal een lezing houden getiteld „De wereldbroederschap der Doopsgezinden". De lezing wordt ge ïllustreerd met lichtbeelden. In verhand met het feit, dat vele leden van de R.K. Middenstandsvereniging in Haarlem Donderdagavond 25 Maart de avondmis in hun parochiekerk zullen willen bijwonen, is de lezing door rector Brans, die op dezelfde avond zou plaats hebben, uit gesteld tot Maandag 5 April in restaurant Brinkmann. De Hervormde meisjesvereniging „Lv- dia" zal op Vrijdagavond 26 Maart haar jaarvergadering houden in het Jeugdgebouw in Vijfhuizen. De burgemeester van Haarlem zal in plaats van Vrijdag 26 Maart op Zaterdag ochtend om halftien spreekuur houden. ADVERTENTIE Haarlem De twee nieuwe leeszalen voor de ge meente Velsen, een Openi>aar-„neutrale" en een Openbaar-Katholieke, hebben zo wel naar de tijdsduur der besprekingen als naar de importantie van het onder werp gerekend, de hoofdschotel van de raadsvergadering van Dinsdagavond opge leverd. Er is lang en fel over gedebatteerd, vooral toen na het aanvaarden van het verdubbelde crediet voor de „neutrale" leeszaal er een Katholieke achter aan kwam en de heren Nuyens (Kath.) en Kruisman (comm.) de degens kruis ten op het veld hunner overtuiging. On danks het feit dat de vonken er een paar keer afvlogen, moest de heer Kruisman te laat merken, dat hij de gelegenheid om tegen de Katholieke leeszaal te stemmen, had laten voorbijgaan. Zodat deze èn de „neutrale" er met algemene stemmen door kwamen. De stemming in de raad ten aan zien van het zo belangrijke voorstel tot verdubbeling van het crediet voor de ge meentelijke Openbare leeszaal, die aan het Cultureel Centrum vastgebouwd zal wor den, kon niet juister samengevat worden dan in de bewoordingen, die de heer To- nino (Kath.) ervoor bezigde: „Geen geld is beter besteed in deze gemeente, die tot een steenwoestenij dreigt te vervallen, dan het geld aan de cultuur. Eigenlijk diende de culturele zorg punt één te zijn op het urgentieplan van Velsens gemeenteraad." In wezen heeft het aanvaarden van het raadsvoorstel tot aankoop van huize „Na jade" aan de Duinweg te Santpoort, waarin het kraamcentrum annex rusthuis „Mara natha" is gevestigd, voor deze hooggepre zen instelling niets veranderd: de gemeen te is in de rechten van de vorige eigena res getreden „Maranatha" blijft echter in particuliere handen en Velsens raad kreeg gisteravond gelegenheid zijn waar dering uit te spreken voor de manier, waarop dat tot nu toe is gebeurd. Dat er echter een bepaalde .wens uit de raad naar voren kwam om bij keuze de Velsense pa tiënten voorrang ie verlenen boven die van „buiten", lag in de lijn van deze wisse ling van eigenares.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9