Onvruchtbare politieke discussies over nieuwe directeur gemeente-bedrijven ZE VEN DA GEN HAARLEM HEEMSTEEDSE RAAD „Vandaag is morgen Heemstede Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 26 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Wij kunnen geen twe vliegen slaan als er maar één zit Dc rechte weg Rumoer om zachte bellen opticien M oderne Brillen Gierstraat 27 Overeenkomst tussen East Anglia en Nederland Paaswandeltocht van „Jan Passtoors" MET TWAALF 1EGEN VIJF STEMMEN heeft de Ileemsteedse gemeenteraad Donderdagmiddag ir. J. Limb or gh benoemd tot directeur van de gemeente lijke electriciteit-, gas- en duinwaterbedrijven. De vijf tegenstemmen waren afkomstig van vijf der aanwezige rooms-katholieke raadsleden. De fractievoorzitter van cle K.V.P., de heer Verhoeve n, was om zakelijke redenen verhinderd de vergadering bij te wonen, maar in zijn plaats formuleerde de heer Zeg w aart andermaal de rooms-katholieke verlangens op het punt van de bezetting der gemeentelijke sleutelposities. Het leidend motief daarbij vormde de klacht dat de 57 rooms-katholieke Heemstedenaren niet in evenredigheid van hun getal sterkte gemeentelijke functies vervullen. Het viel daarbij aanstonds op dat de heer Zegwaart aan het begrip topfuncties een ruimere betekenis toekende dan de heer V e r h o e v en bij de begrotingsbehandeling had gedaan: Hij kwam tot elf topfuncties tegen de heer V erhoeven tot vier. In beide gevallen zouden deze door slechts één Rooms-Katholiek zijn bezet. Wethouder V a n W ij k zei bij de replieken dat de vraag waarvoor de raad ge steld was niet betrof hoe het aantal rooms-katholieken in gemeentedienst moest worden uitgebreid, maar wat de beste keuze zou zijn ter vervulling van de vacante post van directeur der gemeentelijke energiebedrijven. En wat dat betrof konden B. en W. slechts de verantwoording dragen voor de ene sollicitant die aan alle gestelde eisen voldoet: ir. Limb or gh, die de directie reeds een jaar lang tot volle tevredenheid van het college waarneemt. De heer Zegwaart (K.V.P.) memo reerde de jongste benoemingen secre taris en diens opvolger waarbij er van door het college gedane toezeggingen niets was terecht gekomen. Een argument dat door burgemeester Van Rappard als onparlementair werd gekarakteriseerd, omdat het terugsloeg op een verhandeling in een besloten vergadering, welke boven dien nog verkeerd was geïnterpreteerd. De heer Zegwaart was voorts van oordeel dat B. en W. bij het opstellen van hun voordracht te zeer de nadruk op een in Delft verkregen graad hadden gelegd. Voor het huidige salaris is immers een „Delftenaar" niet te krijgen. De K.V.P.- fractie bleek geporteerd te zijn voor de sollicitant H. J. A. M. Butter, die in Bin- gen in Duitsland had gestudeerd en op een ze ventien-jarige ervaring in Indonesië kan bogen. Hoewel de heer Zegwaart enerzijds meende dat men in niets aan ir. Limborgh is gebonden, bleek hij anderzijds van oor deel. dat een schadeloosstelling, indien deze niet benoemd zou worden, gerecht vaardigd was. De heer Zeel en berg (V.V.D.) bleek om drie redenen teleurgesteld. De voor dracht was niet reglementair; er waren niet eens twee mensen die aan de gestelde eisen voldeden en daarbij waren blijkbaar geen Rooms-Katholieke sollicitanten. Dat laatste betreurde spreker ook, omdat daar door d'e raad niet de kans kreeg het demo cratisch beginsel in practijk te brengen. Hij vroeg zich trouwens af of het wel nodig was dat een Delftse ingenieur aan het hoofd van de bedrijven kwam te staan. Tenslotte heeft Heemstede alleen een distributiebedrijf en dat zou altijd vol gens de heer Zeelenberg ook door een goede M.T.S.'er beheerd kunnen worden. Voor de heer Van Bruggen (Prot.- Christ.) bleef een vacature een vacature: Het gaat alleen om de capaciteiten; poli tieke maatstaven kunnen slechts van toe passing zijn wanneer het om N.S.B.'ers of communisten gaat. De heer Weyers (K.N.P.) sloot zich aan bij de heer Zegwaart. Hij vroeg zich af wat er van het benoemingsrecht van de raad terecht komt, wanneer men maar één candidaat krijgt voorgezet. Op die manier houdt de raad slechts een goedkeuriogs- recht; over. Hij vroeg dan ook de voor dracht terug te nemen. De mening van de heer Reijnders (Arb.) bleek principieel gelijk aan die van de heer Van Bruggen. Hij signaleerde een passage in de brief die de K.V.P.-fractie aan de andere partijen over deze kwestie had gezonden en waarin als voordeel van de heer Butter werd genoemd dat deze in staat was een behoorlijk bedrag voor zijn pensioen te storten. De heer Zegwaart gaf ruiterlijk toe dat deze passage, die herinnerde aan de tijd dat men zich in een .betrekking kon inkopen, beter ongeschreven had kunnen blijven. De heer K o o y m a n s Prot.-Christ.) merkte nog op dat het Techni'kum van Bingen ongeveer met een M.T.S. viel te vergelijken en de heer Scheer (V.V.D.) geloofde dat het een daad van wijs beleid zou zijn indien men voor dit salaris de beste man die men kon krijgen dankbaar •'ou accepteren. Wethouder Va n W ij k meende dat het college de juiste weg heeft gevolgd. De gédachte: „Zet een tweede man op de voordracht en we zijn van alle narigheid af" is verleidelijk, maar niet goed. Mocht zo'n tweede man benoemd worden dan blijft het college ook voor die keuze ver antwoordelijk. De wethouder van de be drijven zette vervolgens uiteen diat voor deze functie de kennis der electro-techniek praevaleert. Het is het gevaarlijkste deel van het bedrijf, waar mensenlevens mee gemoeid kunnen zijn. Het is gemakkelijker van electriciteit uit gas en water te be heersen dan omgekeerd. Bovendien moet de directeur een volwaardig representant zijn van de gemeente in onderhandelingen met de buurgemeenten. De wethouder rekende ook af met de opmerking dat het college min of meer aan ir. Limborgh ge bonden zou zijn, omdat deze reeds in Heemstede een huis gekocht zou hebben. Het is heel aardig om van het college te verlangen „dat het twee vliegen in één klap zal .slaan", maar als er maar één vlieg zit, kan er ook maar één geslagen worden. Onzedelijk Bij de replieken gaf de heer Zegwaart er blijk van dat hij de zaak toch niet op de spits wilde drijven. Hij zei tenminste dat het zijn fractie er vooral om te doen was nog eens duidelijk haar verlangens inzake de personeelsbezetting kenbaar te maken. Hij trok een drietal voorstellén, die hij reeds gereed had liggen in, maar deed wel de suggestie de benoeming uit te stellen tot er een sollicitant kwam op dagen, die wel genade in zijn ogen kon vinden. Een gedachte, die door de heer Reijnders als onzedelijk werd gekwa lificeerd. Als hij op dit moment waarne mend directeur zou zijn, zou hij op staande voet zijn biezen pakken. Met die opvatting bleek wethouder V a n W ij k het volkomen eens te zijn. Het voorstel om het weiland aan de Vrijheidsdreef aan een vetweider te ver pachten, die dan zijn rood-bont vee van zacht-klinkende bellen dient te voorzien, teneinde de Groenendaalse charmes te ver groten, vond geen willig oor bij de heren Van der Linden (K.V.P.) en Zee lenberg. Zij waren gevoelig voor de deining die er onder de veehouders naar aanleiding van dit voorstel was ontstaan en die zich als eerst rechthebbenden op het terrein beschouwen. Wethouder Van Lent wees er op dat. het hier niet om een zuiver agrarisch vraagstuk gaat, maar om een kwestie van recreatie. De heer R e ij n d e r s gaf blijk van diep gaande landbouwkundige kennis, door col lege te geven in het verschil tussen vee houders en vetweiders. De aard van het bedrijf van de laatste categorie brengt met zich dat zij niet bijzonder gedupeerd zijn wanneer de gemeente de wei op korte ter mijn zelf nodig heeft. De heer VanderLinden bleef tegen. Vermelden wij nog dat mevrouw Van N i s p e nv an W e 1 y (V.V.D.) haar ge noegen uitsprak over de voorgenomen aan- Ir. J. Limborgh, die gisteren door de Heem- steedse raad tot directeur werd benoemd van de gemeentelijke gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven, werd op 16 Mei 1895 te Apeldoorn geboren. Hij kan op een veelzijdige ervaring bogen, welke hij vooral bij de Bataafse Petroleummaatschappij heeft opgedaan. Zo had hij onder meer een leidende functie bij het electrotechni- sche gedeelte van de raffinaderijen te Pernis. In 1930 werd hij door de B.P.M. uitgestuurd naar Curacao, tien jaar later ging hij voor die maatschappij naar Pladjoe in Indonesië. In de oorlog werd hij door dc Japanners geïnterneerd. In 1946 keerde hij naar Nederland terug waar hij tot zijn pensionnering in 1952 op het hoofdkantoor van de B.P.M. werkzaam was. Toen de vorige directeur van de Heemsteedse ener giebedrijven, wijlen ir. W. J. A. Duynstee, langdurig ziek werd, werd hij met de leiding belast. schaffing van een werkbank voor handen arbeid door de Nic. Beetsschool, een ge noegen dat door de heer Van der Linden werd gedeeld, omdat op deze wijze een veelzijdiger ontplooiing van de kinderen mogelijk wordt. Het voorstel van het college om de be palingen van de Woonruimtewet onvermin derd te blijven toepassen deed de heren Zeelenberg en Weyers in het krijt treden voor een grotere vrijheid bij de ver koop van huizen boven een bepaald huur bedrag. De heren Van Bruggen en Zegwaart dachten er in hun hart net zo over, maar meenden dat de werkelijk heid hen vooralsnog dringt zich achter het voorstel van B. en W. te scharen. Hetgeen de heer Reijnders deed opmerken dat zelfs verstokte conservatieven toch de waarde der geleide economie moesten er kennen. Ook burgemeester Van Rap pard zei dat de huisvestingscommissie voor haar taak zo ruim mogelijke bevoegd heden nodig heeft. Bij de rondvraag brak de heer R e ij n d e r s de staf over een zand- en grintopslag aan de Joh. Verhulst- laan. Wethouder Van Lent gaf toe dat er op het raadhuis een fout was gemaakt, maar dat nu binnenkort maatregelen ge nomen zullen worden. Een vraag van de heer Verspoor (Arb.) gaf dezelfde wet houder gelegenheid zijn medeleden in het college zachtjes voor te bereiden op een voorstel tot aanschaffing van een nieuwe roltrommel-auto voor de reiniging. Bij het begin van de vergadering werd de heer W. van Wingerde tot waarnemend secre taris beëdigd. Door een verspreking van de voorzitter zou hij bijna burgemeester zijn geworden. A mateurtoneel ADVERTENTIE VOOR ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. B. Groendik en M. J. Hamelink; P. W. Meijer en E. M. Schippers. GETROUWD: G. M. Hoornsman en M. Struijk; F. Staal en H. Draijer; A. IJzerman en N. de Ruiter. GEBOREN: Adriaan Eelke Matthijs, z. van G. P. Schieferdecker en J. F. N. van Klef- fens; Johanna Francina, d. van E. Westra en P. van der Zouwe; Martinus Hendricus Jozef, z. van M. H. Kokkelkoren en F. J. E. Hil- scher; Hendricus Antonius Nicollas, z. van A. S. P. van Houten en G. M. Jansen. OVERLEDEN: J. Boelhouwer, 76 j.; J. Tit, 67 j.; Wed. C. G. P. van der KooijBaurn- garte, 78 j.; H. H. Thoolen. 61 j.; Wed. K. A. Hendrikman VerstegenPokorny, 64 j.; G. P. Meijer, 56 j. De 59, niet-politiek NU WIJ HET EINDE dezer reeks raadsleden-portret ten naderen weten we wel, dat verreweg de meeste vroeden hun tegenwoordige positie niet cadeau hebben gekregen en vooral in hun jeugd heel wat materiële moeilijkheden heb ben moeten overwinnen. De heer Dirk Adrianus Johannes Spek (A.R.) maakt daarop geen uitzonde ring. Hij werd in 1904 in het toenmalige Schoten als zoon van een burgerambtenaar van de Cavallerie-kazerne geboren. Hij ging op de Groen van Prinstererschool, het tegen woordige gebouw „Cultura" aan de Jansstraat: wel een be wijs dat zijn principiële ge zindheid hem niet is komen aanwaaien, maar met de pap lepel werd ingegeven, en dat Dirk en zijn twee broertjes daar maar een fikse wande ling voor over moesten heb ben. Schoten was toen nog een pampa, open vlakten, waarop de steenwoestijn nog groeien moest. Dorado voor een jeugd die eens een balletje wilde daar maar een fikse wande- votten. De „tuin van Bredius" strek te zich nog uit van de Rijks straatweg tot het Huis te Zaa- nen en op het kazerneterrein zag de jonge Dirk de remonte rijders van het vroegere ca- valleriedepót exerceren. En het kon al niet anders of ook hij begeerde cavallerie-officier te worden. Er kwam niets van, zulke dingen waren voor „gewone mensen" in die dagen niet weggelegd. Wij hebben zo'n vermoeden, dat Dirk Spek zich in die on vermijdelijkheid heeft geschikt met dezelfde blijmoedigheid welke ook nu zijn voornaam ste karaktertrek is: de blijmoe digheid waarvanPaulus spreekt in zijn brief aan de Filippen- sen. Hebben we hem niet horen zeggen, dat ook in een tijd, toen de sociale voorzie ningen nog verworven moes ten worden het bij een leven uit het geloof mogelijk was het hoofd in dankbaarheid neer te leggen voor wat God elke dag opnieuw schonk? De noodzaak van het „mee- verdienen" werd na zijn vijf tiende jaar groter: toen stierf zijn vader. Hij werkte toen al twee jaar bij de Oprechte Haarlemsche Courant en 's avonds leren natuurlijk waar hij zich ontwikkelde tot de chef van de advertentie- afdeling van dit blad. Zijn geestdrift om de kolom men van ons blad in betaalde millimeters om te zetten is on gebreideld en met de redactio nele aanspraken schijnt hij al leen rekening te houden wan neer er een verslag van de Haarlemse raad op stapel staat. En vandaag natuurlijk. Zijn functies in kerkelijk en politiek verband zijn vele en velerlei. Bij een lid van de Gereformeerde kerk begint dat natuurlijk al in de „Jonge lingsvereniging", waaraan ook de heer Spek vele uren van bezinning op het gebied van kerk. staat en maatschappij dankt. Zijn politieke activiteit be gint zo omstreeks 1924 in pro- pagandaclub en kiesvereniging Schoten. Dertien jaar later staat hij vermeld als secreta ris van de A.R.-kiesvereniging in Haarlem; na de bevrijding ziet men hem terug als secre taris van de Staten-Centrale, als voorzitter van de Kiesver eniging dr. H. Colijn, als lid van de Noodraad. De vakvereniging heeft al evenzeer zijn aandacht. Voor de oorlog bestuurslid van cle Christelijke Bond van Han dels- en Kantoorbedienden, nu voorzitter van de afdeling Haarlem van de Christelijke Grafische Bedrijfsbond en voorzitter van de Unie van Werknemersorganisaties in het grafische bedrijf Hij was ook hoofdbestuurslid en heeft als lid van de onderhandelings commissie voor de C.A.O. er heel wat uren aan de confe rentietafel gezeten Dat de Christen een op dracht heeft op sociaal terrein aanvaardt hij ten volle, maar hij zal daarbij nooit uit het oog verliezen, dat men daarbij nooit een heilstaat zal be reiken. En ook niet, dat elk verhoogd levensniveau dooi de jongeren als vanzelfspre kend wordt aanvaard. Ook in het kerkelijk archief komt zijn naam heel wat keren voor: als collectant, diaken, ouderling, voorzitter van de Commissie van beheer. Daarnaast vindt de heer Spek nog tijd voor het be oefenen van enkele liefhebbe rijen. Zijn liefde voor de paar densport heeft hij uit zijn vroe gere cavallerie-aspiraties nog overgehouden. En ook voetbal len mag hij graag zien doen. Hij zit dan ook in het dagelijks bestuur van de Sportraad. En verder zingt hij graag, uiting van een aangeboren muzikaliteit. In het bijzonder bekoort hem de mannenzang, zelfs zo dat hij er in 1945 de rompslomp van de oprichting van Haarlems Christelijk Mannenkoor voor over had. Hij is er voorzitter van. Mevrouw S p e kV e 1 d- w ij k vervult het tweede secretaresseschap van de Ne derlandse Christenvrouwen bond, afdeling Haarlem-Noord. En de drie dochters uit dit „Dreimadlerhaus" treden in het voetspoor van Pa: Jo (21) als secretaresse van een meis jesvereniging, Dora (19) pre sidente van jongens- en meis jesvereniging tezamen, Basje (15) wijdt zich aan de ver spreiding van het Evangelisa tieblad de Elisabethbode. N.B. Mr. dr. A. F. H. Schreurs (K.V.P.) verzocht enig respijt wegens overstel pende drukte. Het is hem gra- cielijk toegestaan. Wellicht dat het ons tegen die tijd ook lukt met zijn fractiegenoot H. Loerakker een afspraak te maken. node ziet vertrekken. De di rectie hoopt, dat de heer Stadt nog een prettige levensavond zal hebben. Natuurwacht Als ge, nu de natuur weer zichtbaar begint te herleven, in onze parken of de duinen gaat wandelen, zult ge wel eens een dame of heer tegen komen met om de arm een groene band, waarop een par- nassia staat afgebeeld, een bloem, die onder meer in onze duinen voorkomt en zo'n aar dig effect maakt. Die dame of heer is lid van de Natuur wacht, evenals u een liefheb ber van planten en dieren en die door de groene band u al leen maar er aan wil herinne ren, dat ge niet in uw eigen tuin zijt, maar in ons gemeen schappelijk recreatiegebied. In uw eigen tuin kunt ge bloe men of takken plukken, kunt ge buiten de paden lopen, kunt ge gaan liggen of zitten, naar ge wilt kunt ge papieren laten vroeger licht en kleurigheid domineren. Een gedeelte van het café, de hal en enkele kamers kwamen al gereed, en als straks het weer het toelaat zal de voorbijganger met moeite de neiging kunnen be dwingen om op het met bloe men en fleurige parasollen ge tooide terras, een plaatsje te zoeke.n om er niet zonder enig chauvinisme het va et vient gade te slaan. Haarlem zal straks zijn gas ten waardig kunnen ontvan gen. Mede dank zij de acco- modatie die hem geboden wordt in dit zich verjongende bedrijf, waar en dat mag men best weten het goed toeven wordt. Nieuw gezicht Sinds gisteren heeft de Grote Houtstraat er weer een moderne gevel meer bij, be horende bij het gebouw van Peek en Cloppenburg. Na een verbouwing van ongeveer vijf Het gezin Spek beoefent met veel plezier de zangkunst. Men ziet de heer en mevrouw Spek, Basje, Jo en Dora aan de vletigel, zij is leerlinge van Toonkunst tijdens een vertolking van het bekende Land of Hope and Glory. Drie phasen Hoewel men verwachten mag, dat een gouden jubilaris bij de N.V. Brandstoffenhan- del voorheen N. van Breemen vijftig jaar in de „kolen" ge zeten moet hebben, is dit bij de heer J. Stadt, wonende Kloosterstraat 127 niet het ge val. Hij heeft de ontwikkeling van het gebruik van huisbrand meegemaakt. Vijftig jaar ge leden begon hij mee te werken aan de fabricage van turf, later had hij een aandeel in het vervoer van anthraciet en na de bevrijding heeft hij de nieuwe wijziging meegemaakt, namelijk 'dfe verkoop van stookolie. Toen de heer Stadt op 1 April 1904 bij het bedrijf in dienst kwam, werd hij aange steld als machinist van een sleepboot bij het turfbaggeren in de omgeving, van Amster dam. In die jaren werd veel turf gebruikt. Ook trok hij vaak naar Friesland, waar het bedrijf een veenderij had. On geveer dertig jaar geleden kreeg" de aanstaande jubilaris een ongeluk bij het passeren van een brug en hij was niet in staat zijn werkzaamheden op een boot voort te zetten. De heer Stadt werd overgeplaatst naar Haarlem, waar het ko- lenbedrijf gevestigd was. Het gebruik van kolen nam na de vorige oorlog toe. Eerst zat hij op de bok, later bestuurde hij de eerste vrachtauto van de firma en in de oorlog reed hij op een auto met gasgene rator. Aan de verkoop van olie heeft de heer Stadt nog meegewerkt, maar de laatste jaren gaat zijn belangstelling weer uit naar de kolen. Hij is namelijk terreinchef van het bedrijf aan de Schouwtjeslaan. In de loop der jaren heeft de jubilaris zich aan de nieuwe inzichten in het bedrijf en in het moderniseren er van aan gepast: men beschouwt hem als een kundig werker en een plichtsgetrouw employé, die er in de strenge winter niet tegen opzag tot halftien des avonds op het bedrijf te wer ken en de volgende morgen om kwart over zes weer pre sent te zijn. Woensdagmiddag 31 Maart zal de heer Stadt ter gelegen heid van zijn gouden jubileum in restaurant Brinkmann ge huldigd worden. Dan zal men tevens afscheid van hem nemen. Hij is 69 jaar en hoe wel hij er zelf niet tegen op ziet om nog een poosje voort te werken heeft de directie hem pensioen verleend, on danks het feit, dat zij hem slingeren, kunt ge alles doen naar eigen inzicht en smaak; in ons aller gebied, de vrije natuur, kunt ge genieten zo veel ge wilt, maar moet ge daarbij denken aan de groene band van de Natuurwacht en de groene, oneindig veel mooiere band van de natuur. Meent ge met ons, dat er nog te veel onbewust en on nadenkend vernield wordt en voelt ge er voor een handje te helpen bij de bestrijding van dat kwaad, vraagt dan eens inlichtingen over de Natuur wacht, haar samenstelling, werkwijze, taak en werkver deling. Ge kunt die informa ties inwinnen bij de leiders van de Natuurwacht in Zuid- Kcnnemerland, de heren J. Houwen, Zaanenlaan 34 en S. Wellinga, Molijnstraat 5, die gaarne alle gewenste inlich tingen zullen verstrekken. Wacht echter niet lang met de uitvoering van uw voor nemen, de Natuurwacht kan nog best wat enthousiaste werkers gebruiken. Vooral oudere leden zijn zeer welkom. Verjongenskuur Het ik eigenlijk jammer dat men de gebouwen hun ge schiedenis niet aanziet, noch dat men bevroeden kan wat er zich achter de gevels aan wetenswaardigs afspeelt. De heer H. Alsem deed er daarom goed aan om ons op de hoogte te stellen van de restauratie van hotel Royal, dat hij sinds korte tijd exploiteert. Men weet het: hotel Royal is ge vestigd tegenover Haarlem's station, eeü respectabele gevel achter de kettingen waarmee bet trottoir rond de hoek aan de Kruisweg is afgezet. Na de Zondag, een week ge leden, toen het hotel van eige naar veranderde, en de heer Alsem de exploitatie ter hand nam, is er hard gewerkt om het interieur aan een moder nisering te onderwerpen. 's Maandags stonden de stei gers in het gebouw, en giste ren was men zover dat het eerste gedeelte van de restau ratie, die zich mettertijd over het gehele gebouw zal gaan uitstrekken, aan nieuwsgierige blikken kon worden prijsge geven. De voornaamste ver andering betreft het restau rant, waar in tegenstelling tot weken, op papier gezet door H. Tuninga en uitgevoerd loor bouwbedrijf Klein Schip horst, zijn houtkrullen, verf spatten en loshangende leidin gen weer verdwenen, zodat de veelkleurige klerenrekken weer in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. Reeds in 1939 bestonden er al serieuze plannen om tot verbouwing van het pand over te gaan, doch de oorlog stak een spaak in het vei-bouwings- wiel, dat evenwel na de oorlog tot op heden constant gedraaid heeft, ook al viel dat niet al tijd evenzeer op. Men beperkte zich toen namelijk tot interne verbeteringen, aangezien de kleine vergunningen, waarmee men na de oorlog werken moest, uitwendige vei'bouwin- gen niet toestonden. De recen te werkzaamheden kan men evenwel beschouwen als het sluitstuk van deze vernieu wingen en achteraf bezien zijn de P. C.-mensen er wel blij om, dat eerst nu het gebouw een nieuw gezicht heeft ge kregen, want nu is dat gezicht dan ook uiterst modern. De vroegere, nauwe ingang is enigszins ten koste van de étalageruimte aanzien lijk verbreed en zij maakt nu door de twee pilaren, die het verlaagde plafond schragen, een voorname indruk. De gevel en de entrée zijn bedexi met Travertin-marmer. De étalages, die aan de binnenzijde niet afgeschermd zijn, worden vei-licht volgens een nieuw systeem, waardoor men de kleuren van de stoffen als bij daglicht waarneemt. Een andere nieuwigheid ook is de markies van zeventien meter lengte, waarin ongeveer zeventig meter doek verwerkt zit, die met één slingerbewe ging kan worden neergelaten of opgehaald. Gisteren is met enig offi cieel vertoon de verbouwde zaak ingewijd, die op zijn beurt het zijne er toe zal bij dragen, de Haarlemmers er toe te brengen, meer in eigen stad te winkelen en niet voor iedere aankoop de trein naar Amsterdam te nemen, waarbij wij overigens niets tegen de Nederlandse Spoorwegen heb ben! Het toneelspel „Vandaag is morgen" dat „Nieuw Leven" drie avonden achtereen in de stadsschouwburg heeft opgevoerd, mag men gerust als een waardevolle aanwinst voor het amateurtoneel beschouwen. Het heeft in Engeland zeer veel succes gehad, is echter niet op het répertoire van het Nederlands bei'oepstoneel terecht gekomen, omdat de vertaler Jan Oycn zijn vertaling maakte in opdracht van een Amsterdams amateurtoneelgezelschap, dat het na ver loop van tijd vrijgaf. Zo kwam het in de bibliotheek der amateurspelcn terecht. Het is overigens moeilijk genoeg om het tot een gedurfde onderneming te maken voor elke troep, die niet met grote talenten ge zegend is. Zo'n figuur als de kolonel bij voorbeeld, die voortdurend in hallucinaties leeft en niet zelden een gevaar wordt voor zijn omgeving, vraagt de uiterste concen tratie van zijn vertolker. Zijn aanwezig heid veronderstelt ook tegenspel van het gehele ensemble, dat uit stuk voor stuk zeer genuanceerde karakters bestaat. Deze uit te beelden mag een mooie taak zijn, er hoeft maar één accent verkeerd gelegd te worden of het effect gaat verloren. En op effect is Herbert Bates' stuk zeker bere kend, zij het dan gevoed door sterk en zuiver gevoel. De inhoud geeft wel aan welke fijne wis selingen plaatsgrijpen in sfeer en stemming en hoe zorgvuldig ze dienen te worden be hoed. Een R.A.F.-officier brengt een vrien din mee naar zijn huis. Hij is oorlogsvlie ger en heeft verlof gekregen na een vlucht waarin hij maar net aan de dood ontsnapte. Voor zijn moed ontvangt hij een decoratie, maar deze decoratie telt bij hem minder dan bij zijn verloofde, die uiterlijk vertoon boven innerlijke kwaliteiten stelt. De vriendin blijkt dan ook de officier beter te begrijpen, Óver hun liefde hangt echter de schaduw van de dood. Dat is het thema van het stuk: de onzekerheid, die overal dreigt, de dood, die altijd kan toeslaan. Het wordt gemarkeerd door de personen van het aan hankelijke zusje van de officier en zijn vriend, een Pool. En de dood slaat toe. Bij een nieuwe vlucht komt hij om het leven. Er is geen morgen meer. Vandaag was morgen voor hem. Ik zou graag op de voorstelling van Nieuw Leven, ditmaal onder regie van Carl Veerhoff. nader zijn ingegaan als de ver eniging niet had gespeeld in het kader van een door de NATU georganiseerde toneel wedstrijd. De afspraak luidt dat de recen sent zijn oordeel achterwege laat om het oordeel van de jury niet te beïnvloeden. Ik kan wel door de mazen van het net heenglippen en verklaren dat ik „Nieuw Leven" een serieuze kans geef om in de prijzen te vallen, gezien het hoge spelpeil der opvoering. Maar zelfs dat kan als een beïnvloeding gezien worden, ook al geef ik geen enkele motivering. Derhalve zwijge ditmaal de critiek. De jury zij welspreken der. P. W. FRANSE. ADVERTENTIE KEMLkEcRDW° ylr* ZIJLSTR.56 WASMACHINES - CENTRIFUGES Genootschap Nederland-Engeland Mr. C. L. Cudworth uit Cambridge heeft er aardigheid in, overeenkomsten tussen East Anglia en Nederland op te sporen en hij heeft er na enige studie zoveel gevon den, dat hij er gisteravond in de Kleine Brinkman voor het genootschap Neder landEngeland een lezing over heeft ge houden. East Anglia is een landstreek aan de Oost-kust van Engeland, iets ten Noorden van Londen. Door middel van een grote serie plaatjes toonde de spreker aan, welke gelijkenissen er zo al te vinden zijn. Opnamen van een laantje met enige koeien, van een rivier met aan haar oevers enkele molens, van zeilboten op een meer, omgeven door een rustig, vlak landschap, alle gemaakt in East Anglia, gaven de indruk van een zuiver Hollands landschap. Aangezien Nederland evenals Zuid-Oost- Engeland enige oude Hanze-steden bezit, ligt ook daarin een uitgangspunt voor ver gelijkingen. Mr. Cudworth toonde verschei dene afbeeldingen- van bakstenen gebou wen met trapgevels, die zowel in Nederland als in East Anglia voorkomen. Aan het einde der Middeleeuwen namen de Engelsen contact op met Nederlandse ingenieurs voor de aanleg van havens. Deze ingenieurs brachten veel Nederlandse vak termen mee voor begrippen, welke de En gelsen tot op dat ogenblik nog niet kenden. Honderden jaren lang hebben deze Neder landse woorden stand gehouden; slechts langzamerhand zijn zij vervangen door Engelse equivalenten. De schilders uit East Anglia werden in vele gevallen geïnspi reerd door Nederlandse landschapsschil ders. Soms treft men op huizen Nederlandse inscripties aan. zoals „Niet zonder arbeid". Dan zijn er de molens, die grote overeen komst vertonen met die uit ons land. Ook het intérieur in sommige kerken doet sterk aan Nederland denken. Tenslotte toonde spreker aan, dat soms zelfs gehele huizenblokken in beide landen met elkaar overeenkomen. De traditie getrouw houdt de Haarlemse wandelsportvereniging „Jan Passtoors" op tweede Paasdag van Heemstede uit de jaarlijkse bloembollentocht. Er wordt ge start in het wandelbos „Groenendaal". Men kan kiezen uit vier parcoursen; die over tien, vijftien, twintig en vijfentwin tig kilometer. Er is rekening mee gehou den, dat dit parcours ook door de niet- geoefende wandelaar zonder enige moeite gelopen zal kunnen worden. Inschrijvingen voor de bloembollentocht moeten voor 12 April gericht worden aan het secretariaat, dat in handen is van de heer H. van Oor schot, Klapheklaan 4 te Aerdenhout, te lefoon 27436. De herinnering voor het volbrengen van deze tocht bestaat uit een médaille. Groe pen van tenminste tien wandelaars plus een leider ontvangen bovendien een groepsherinnering en kunnen ook in aan merking komen voor een extra prijs, die wordt uitgereikt aan die vereniging die de beste propaganda voor de wandelsport maakt. De algehele leiding van de tocht heeft de voorzitter van „Jan Passtoors",-de heer J. W. Schorfhaar.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13