r PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Reisleider van Duitse bus mishandelde tramconducteur nieuw rijwiel I Richtlijnen voor de Nationale Herdenkingsavond itf* -3 ^Eoclx ió Uet zo A. v. d. Bogaard L O O S J E S BOEKENWEEK Antwoord van Joodse zijde aan het Aartsbisdom 2 In hoger beroep opnieuw een maand geëist De radio geeft Zaterdag Geschenk: GOED GEBOEKT Voor vlijtige handen De zaak-Anneke Beekman Stille tochten zonder vlaggen of vaandels Bezwaren tegen jacht op eerste kievitsei Enschede krijgt school met zwembad Overal en altijd geniet U meer de béste sigaret voor Uw gezondheid l Eén-Mei-programma van de K.R.O. Kerkelijk Nieuws Kerkgebouw met vele mogelijkheden Schoolkoe voor Dokkum gevraagd VL Derde wereldwonder v'RIJDAG 26 MAART 1954 Op de late avond van 17 Augustus vond op de hoek van de Prinsessegracht en het Korte Voorhout in Den Haag een aanrij ding plaats tussen een Duitse bus en een tramstel, die veroorzaakt was doordat de bus, die geen voorrang had, niet bijtijds stopte. De aanrijding was zo licht, dat de tram bestuurder er niets van bemerkte en door reed. Op de Hofweg echter vond hij op eens zijn weg versperd door de Duitse bus, die met dit doel dwars over de rails was gezet. De bestuurder bracht de tram tot stilstand terwijl uit de bus twee mannen stoven, waarvan de een, de chauffeur, de trambestuurder toeriep: „Sie haben keine Richtung angegeben",. De ander, die zoals later bleek de leider van het gezelschap was, sprong onder het uiten van scheld woorden op het voorbalcon, waar hij de bestuurder een stomp in het gezicht gaf. Een passagier kreeg eveneens een opstop per te incasseren, voordat de onverlaat door de andere passagiers naar buiten ge werkt kon worden, waar de inmiddels ge arriveerde politie hem onder haar hoede nam. De reisleider, de 36-jarige M. G., werd door de Haagse politierechter op 7 October j.l. bij verstek tot een maand gevangenis straf veroordeeld. Hij ging van dit vonnis in hoger beroep, waartoe hij thans voor het Haagse ge rechtshof terecht stond. Hij zei te zijn geprikkeld door het pu bliek op de tram, dat hem had uitgeschol den voor „vuile S.S.-er". De trambestuur der verklaarde echter dat verdachte hem zonder enige aanleiding een stomp op zijn kaak had gegeven. Een Israëlietische pas sagier, die zich hierover opwond, riep de bestuurder toen toe: „Kerel, dat hoef je niet te nemen, we leven niet meer tijdens de bezetting", waarop deze eveneens een stomp op zijn gezicht kreeg. De betreffen de passagier, als getuige gedagvaard, be vestigde deze verklaring. Een getuige a décharge, die ook tot het Duitse reisgezelschap behoord had, ver klaarde, dat verdachte door het publiek op de tram was uitgescholden voor „Nazi en S.S.-er". In zijn requisitoir noemde de procureur- generaal, mr. J. Zaaijer het optreden van de verdachte meer dan schandelijk. Hij heeft door het uitdelen van vuistslagen de scheldwoorden ten vol'le verdiend. „De reacties van het Nederlandse publiek ver heugen mij buitengewoon, daar hieruit blijkt dat men hier dergelijke dingen niet zonder meer neemt", zei de procureur- generaal, die voorts memoreerde dat ver dachte kt Duitsland reeds vijf veroordelin gen achter de rug heeft. Hij vroeg tenslotte bevestiging van het vonnis van de politie rechter: een maand gevangenisstraf. Verdachte's advocaat wees er op, dat een onvoorwaardelijke straf verdachte's carrière als bedrijfsleider in een bar te Keulen zeer zal schaden. Hij legde er voorts de nadruk op. dat de verdachte zelf een Israëliet is, die op het ogenblik in Duitsland een maandelijkse uitkering ge niet wegens schade, hem toegebracht door het Nazi-bewind. Hij heeft gedurende de ADVERTENTIE IS GEKOMEN! DE LENTE Koopt nu een Magneet, R.S., Burgers, Simplex Alle modellen in diverse kleuren voorradig bij: Floresstraat 15 - Tel. 16548 Betaling in overleg. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tij delijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de conti nubedrijven. 11.40 Clavecimbelconcert. 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeonorkest en solist 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Fries programma 14.50 Platen. 15.20 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.35 Dans muziek. 16.05 Concertgebouw-orkest en so list 17.00 Actualiteiten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amusements muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout causerie. 19.40 Het Boek Han delingen, causerie. 19.55 Deze week, cause rie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Franse muziek. 22.40 Onder de pannen, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoek programma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymastiek. 7.30 Koorzang. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Die lustige Witwe, operette (acte 2 en 3) (pl.). 11.CO Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en soliste. (12.3012.33 Landbouw en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Fan fare-orkest. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.35 Koorzang. 16.00 Platen met commentaar. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport nieuws. 18.00 Gevarieerde liedjes. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Promenade orkest. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.20 Par lementair overzicht. 19.30 Platen. (Intermez zo: pl.m. 19.50 Vader doet de vaat). 20.z5 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 De werkers van het elfde uur, hoorspel. 21.50 Metropole orkest. (In de pauze: 22.0522.15 Actualiteiten). 22.30 Zie daar uw Moeder, klankbeeld. Hierna: Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Pianorecital. HILVERSUM II, 298 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.45 Orkest-concert. 16.00 Ac cordeonrecital. 16.15 Platen. 16.30 Accordeon recital. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Gemengd koor, solisten en orkest. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Ofnroep- ommeganck. 21.30 Adrienne Lecouvreur, opera. 22.07 Nieuws. 22.22 Adrienne Lecou vreur, opera. 22.56 Nieuws. 23.000.12 Adrienne Lecouvreur, opera. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.); 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 m.). oorlog lange tijd in concentratiekampen doorgebracht. Pleiter vroeg tenslotte een geheel voorwaardelijke straf, ondanks de ernst van de feiten, om verdachte een kans te geven zijn betrekking te behouden. De procureur-generaal merkte in*zijn repliek op, dat een voorwaardelijke straf geen zin heeft voor iemand die in het bui tenland vertoeft. „Kom maar nooit meer hier" „De verdachte moet, indien hij onvoor waardelijk wordt veroordeeld, maar in Duitsland blijven en nooit meer terugko men", aildus mr. Zaaiier, over welke op merking pleiter zich zeer zeide te verwon deren. Hij vond het een buitengewoon eigenaardige raadgeving uit de mond van de procureur-generaal, die hiermede dus suggereerde dat verdachte zich aan de macht van de Nederlandse justitie zou ont trekken, om te voorkomen dat de straf ten uitvoer gelegd zou worden. Uitspraak 7 April. ADVERTENTIE 27 MAART 3 APRIL (m.m.v. Annie Schmidt, Hella Haasse, Bertus Aafjes, Godfried Bomans enz.) Voor de Jeugd: „De Muze en de Dieren" Prijs .,75. Grote Houtstraat 100 - Tel. 17472 Rijksstraatweg 125 - Tel. 23991 ADVERTENTIE in het schoonmaakgetijHamea-Gelei De Permanente Commissie tot de Alge mene Zaken van het Nederlands Israëlie- tisch Kerkgenootschap heeft tezamen met de hoofdcommissie voor de zaken van het Portugees Israëlietisch Kerkgenootschap in Nederland, in antwoord op de verklaring van het secretariaat van het Aartsbisdom te Utrecht over het geval Anneke Beekman, een verklaring uitgegeven, waarin onder meer gezegd wordt: „onze kerkgenoot schappen betreuren, dat wederom door de kerkelijke overheid een standpunt wordt ingenomen, dat slechts kan dienen om alle katholieken, die bij de verdwijning betrok ken zijn, te stijven in hun gedrag. Zowel uit het advies van de commissie van oor logspleegkinderen als de beslissingen van de rechter blijkt, dat het niet in het belang van het kind werd geacht, dat het in het pleeggezin, bleef. Het is onmogelijk om te spreken van vrije wil van een kind, dat zeven jaar was toen men haar voor het eerst liet verdwijnen en dat verborgen is gehouden, totdat het nu weer door een ver blinde verzorgster meegesleept wordt van schuilplaats naar schuilplaats. Wij pro testeren tegen de onware en tendentieuse terminologie waarbij de woorden „op jagen", „achtervolging" en „uitlevering" van het meisje gebruikt worden. Het zijn de schuldigen aan de verdwij ning die zich, in flagrante strijd met recht en wet, aan een jonge kinderziel vergrijpen. Alleen de wettige voogd dient te beslissen over de maatregelen in belang van de psy- chise rust van het meisje. Onze commissies betreuren het er op te moeten wijzen dat de aanleiding tot de telegrammen in de eerste plaats gelegen is in medewerking van katholieke geestelij ken en instellingen bij doop en verdwijning van een kind van orthodox Joodse ouders. Daardoor werden onze vermoedens, die tot nu toe door de kerkelijke autoriteiten in twijfel getrokken worden, bewaarheid. Wij achtten het onze taak hierop bij het hoog ste kerkelijk gezag de aandacht te vestigen". 18 11111* ffeen onenTiarP vooral het cafébedrijf of de café-afdeling un a iö uur geen openoare tot de kIeinst mogeiijke omvang te be- vermakelijkheden De Commissie Nationale Herdenking heeft de richtlijnen voor de nationale her denkingsavond op Dinsdag 4 Mei bekend gemaakt. Deze richtlijnen die de goedkeu ring verkregen hebben van de minister president, luiden: Van 's avonds 18 uur af zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. Om 19.30 uur zal een ieder kunnen deel nemen aan een „stille tocht", welke zal aanvangen van een punt, niet verder dan ongeveer 30 minuten verwijderd van die plaats in de gemeente of naburige ge meente, waar Nederlandse militairen, ver zetsstrijders of militairen onzer bondgeno ten in de strijd de dood hebben gevonden of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van het meest ge schikte signaal dit tijdstip is aangekon digd, op de plaatsen der herdenking ge durende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen.. Aan de burgerij zou te verzoeken zijn deze plechtige stilte algemeen te betrachten. In overeenstemming met de geest welke onze gevallen helden bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. Toegestaan zou kunnen worden het bren gen van een eenvoudige hulde door het strooien, door elk der deelnemers, van bloemen op de plaats der herdenking. Alleen de rechtstreekse nabestaanden der gevalllenen of de vertegenwoordigers der bevriende mogenhéden zullen een bijzon dere plaats aan het hoofd van de stoet kunnen innemen. In aansluiting aan deze plechtigheden zullen in de kerken of andere gebouwen van elke gemeente herdenkingsbijeenkom sten worden belegd. Het is gewenst dat des avonds van 18 uur af geen openbare vermakelijkheden wor den gehouden en alle verkooplocaliteiten zijn gesloten. De „Bedrijfshoreca" heeft aan haar leden het advies gegeven, in de avond van 4 Mei van 19.00 tot 21.00 uur perken. Van 19.00 uur af zal de buitenverlichting, zoals neons en lichtbakken, gedoofd moeten zijn en dient geen andere muziek ten ge hore gebracht te worden dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. De Nederlandse Bioscoopbond heeft aan haar leden geadviseerd: Dinsdag 4 Mei hun theaters van 18.00 uur tot 21.00 te sluiten en de gehele avond geen neon- of andere lichtreclame te ontsteken. De stand van de weidevogels in de om geving van Meppel is uitvoerig besproken tijdens de jaarvergadering van de plaatse lijke afdeling Meppel der Dierenbescher ming. Door het vele eierenzoeken gaat het aantal weidevogels steeds meer achteruit, zo werd geconcludeerd. De afgevaardigde naar de algemene ver gadering van Dierenbescherming zal daar het aanbieden van het eerste kievitsei aan de Koningin ter sprake brengen. Men was namelijk van oordeel, dat vele vogels door de wedloop om dit eerste ei in het broeden worden gestoord. Daarom werd het wense lijk geacht, dat de Koningin wordt verzocht het eerste kievitsei niet meer te accepteren. l In Enschede zal een openbare lagere school verrijzen, die zal worden voorzien van een zwembad. Dit zwembad is gepro jecteerd onder het gymnastieklokaal dat bij de school zal worden gebouwd. Het zal dienen voor de beoefening van het „school zwemmen", maar ook gebruikt worden voor wedstrijden. De afmetingen zijn 8 bij 20 meter. De school is daarmee de eerste in ens land die een eigen zwembad heeft. B. en W. van Rotterdam stellen de ge meenteraad voor over te gaan tot het oprich ten van een nationale vakschool voor de meubileringsbedrijven, uitgaand van de Stichting Vakopleiding Meubileringsbedrij ven te Utrecht. De behoefte aan vakbekwame krachten in de meubelindustrie is zo groot, dat de bestaande technische scholen daarin niet kunnen voorzien. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van de Eerste Mei, de Dag van de Arbeid, zal de K.R.O. in samen werking met Katholieke sociale en cultu rele organisaties een bijzonder feestpro gramma uitzenden, waarin vele facetten van de Arbeid in een prettig licht worden gezet. Wie kunnen beter de lof van het eigen werk bezingen dan diegenen die er dage lijks middenin staan. Daaiom nodigt de K.R.O. u, werkgevers en werknemers, hoofd- en handarbeider, vertegenwoordiger van het vrij beroep en ambtenaar, zaken doende middenstander, huisvrouw, boer en tuinder, zeeman en landarbeider, uit om kort en kernachtig de lof van uw beroep of werk te bezingen; hetzij in een kort versje, hetzij in een stukje proza, hetzij in een enkele kernachtige zin. De lengte hiervan mag de acht regels niet overschrijden. Deelnemers moeten hun bij drage zenden aan de K.R.O. te Hilversum onder het motto „1 Mei". De inzending sluit op 15 April a.s., laatste postbestelling. Een aantal van de beste inzendingen zal door de schrijvers zelf voor de microfoon mogen worden voorgedragen. De beoor deling er van is in handen gesteld van mevrouw KortekaasDen Haan (Centrum van de Kath. Vrouwenbeweging) en de heren Gerhard (K.N.B.T.B.), W. Perquin (N.R.K.M.) en L. Beumer (K.A.B.). De winnaar of winnares mag, uitsluitend ten behoeve van zijn of haar hobby, een aankoop van vijfentwintig gulden doen, welke door de K.R.O. betaald zal worden. Geref. kerken Beroepen te De Glindt (U.), H. J. Olde- mans te Beekbergen; te dwingeloo G. Hen- geveld, cand. te Aalten. Ds. G. K. van der Horst 70 jaar Dinsdag 30 Maart wordt ds. G. K. van der Horst,'emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Hoogwoud, wonende te Haarlem, 70 jaar. Hij deed op 31 Juli 1910 zijn intrede in 's-Heerenberg. Daarna stond bil achtereenvolgens te Steenbergen, Deer- sum, Akkrum, Watergang, Hoogwoud en Aartswoud, waar hem op 1 April 1949 op 65-jarige leeftijd 'emeritaat werd verleend. Ds. Van der Horst vestigde zich toen in Haarlem-Noord, waar hij was benoemd tot voorganger van de afdeling van de Neder landse Protestanten Bond. Van de hand van ds. Van der Horst ver schenen in 1943 de brochure „De kerk als religieuse organisatie" en „Het Evangelie en de samenleving." Hij was medewerker aan het maandblad „Omhoog". Te Steen bergen heeft ds. Van der Horst een kerk koor opgericht; te Akkrum een afdeling van de Vrijz. Chr. Jeugd Bond, een vrou wenvereniging en een kerkkoor, en te Hoogwoud ook een vrouwenvereniging. 66. De meneer, die de prijs aan de over winnaar moest uitreiken, keek met grote ogen naar de gehavende taxi. „Heeft DIT wrak de berg-rallye gewonnen?!", riep hij verbaasd. „Is dit werkelijk de auto, die het eerst is aangekomen?! Ongelooflijk! Het lijkt meer op de auto, die het eerst ge maakt werd!" „Genoeg gepraat!", riep Pat O'Nozel ongeduldig, „kom op met de prij- zens, bekorrah!" „Ja, ja, kalm een beetje", zei de prijsuitreiker„wie van jullie drieën moet de prijs in ontvangst nemen?" „Pro fessor Kalker", antwoordde Panda, „hij heeft het eerlijk verdiend. Als de Kalker- motor niet zo sterk en zo snel was ge weest, dan was deze oude taxi nooit het eerst aangekomen". Bij het horen van zijn naam kwam de goede geleerde, die een beetje had zitten dommelen, overeind. „Wat is er aan de hand?", vroeg hij slape rig. „Aha", zei de prijsuitreiker, hem de hand drukkend. „U bent zeker professor Kalkerde winnaar van de berg-rallye?" „Dat zou ik niet met zekerheid durven zeggen", antwoordde de geleerde ver strooid, „ik heb het laatste sportnieuws nog niet gelezen, dus het is mij nog niet bekend, wie winnaar werd". „Maar pro fessor!", riep Panda, „we hebben HEUS gewonnen! Heeft u dan niet eens gemerkt, da.t we het eerst aankwamen!" „Is het waar?", riep de geleerde verheugd. „Wel, wel, dan feliciteer ik ons van harte!" En hij drukte Panda en Pat de hand. Op 't Zand bij Middelburg zal waar schijnlijk volgend jaar een zogenaamde transformatoele kerk voor de Nederlands Hervormde Gemeente verrijzen. De indeling van deze kerk is dusdanig, dat met betrekkelijk geringe moeite het interieur kan worden gewijzigd, waardoor ook muziek, zang- en toneeluitvoeringen of filmvoorstellingen kunnen worden gege ven. Op de begane grond zijn geprojecteerd vier vertrekken, elk groet vier bii zes en een halve meter. Deze lokalen kunnen tot één ruimte worden gemaakt. waardoor een grote vergaderruimte ontstaat. Boven dien kunnen de vertrekken bij de foyer worden getrokken, doordat alle wanden verschuifbaar zijn. De kerkruimte is een zaal van twaalf bij twintig meter met een hoogte van onge- véer zeven meter. Deze is op de verdieping gelegen. Aan de lange zijde is een preekstoel met klankbord geprojecteerd. Dit klankbord kan, wanneer de zaal voor andere doelein den dan godsdienstoefeningen moet wor den gebruikt, neergeklapt worden en ver dwijnt in een nis, die met een gordijn wordt afgesloten. De preekstoel kan weg gerold worden naar een nabijgelegen ver trek. Aan de korte zijde treft men een toneel aan, dat bij kerkdiensten met 50 zitplaatsen wordt ingericht. Aan de tegen overgestelde zijde vain het toneel komt een balcon, dat plaats biedt aan 100 personen. Bij kerkdiensten kan de zaal aan 550, bij toneel en andere uitvoeringen aan 500 per sonen plaats verschaffen. Het gebouw werdt opgetrokken' uit een be tanskelet met baksteenvullingen. Het bestuur van de Christelijke B.L.O. school te Dokkum heeft van het gemeente bestuur een crediet van 1000 voor de aan koop van een koe en het gebruik van een stukje weiland gevraagd, teneinde de min der begaafde jongens op deze school het melken te leren. Het bestuur zegt dat, in dien de leerlingen kunnen melken, zij latei- gemakkelijker werk kunnen krijgen. „Als zij daarentegen op latere leeftijd leren mel ken is de aanpassing aan het vrije arbeids leven moeilijker en de kans op mislukking groter", zo wordt ter nadere toelichting verklaard. Verkiezingen. Het Argentijnse ministerie Binnenlandse Zaken heeft Donderdag alle openbare bijeenkomsten van de so cialistische partij verboden. Dit verbod volgt op een besluit van de partij om niet deel te nemen aan de komende verkiezingen wegens „gebrek aan ga. ranties". Een dissidente groep socialis ten steunt candidaten van president Peróns partij. Bij de verkiezingen, die op 25 April zullen worden gehouden, zal worden gestemd over de helft van het aantal zetels in het Congres en over het vice-presidentschap. Goed. Het Britse Lagerhuis heeft met 296 tegen 269 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het regeringsvoorstel tot invoering van commerciële televisie. De regering wil deze televisie door een on afhankelijke instelling laten verzorgen, waardoor aan het monopolie van dé BBC een einde komt. Nog een. Naar te Nairobi is meegedeeld, hebben veiligheidstroepen bij een ge.! vecht met een grote groep opstandelin gen in het gebied van Nyeri een zekere „generaal" Gomokagio van de Mau Mau gevangen genomen. Bij het treffen wer den zeven Mau Mau-leden gedood en vijf gevangen genomen. Betoging. In Wenen is Donderdag een grote betoging gehouden uit protest tegen de „vrekkige" houding van de Oostenrijk se regering ten aanzien van kunst en cultuur, waaraan ongeveer 3.000 ge leerden, dokters en artisten deelnamen. Na een bijeenkomst in het Volkstheater trokken de betogers in stromende regen naar het parlementsgebouw, de kanse larij, het ministerie van Onderwijs en het stadhuis. De stoet, waarin profes soren, geleerden, zangers, musici, ac teurs, balletdansers, dokters, beeldhou wers en philosofen, van wie velen een internationale reputatie genieten, mee liepen, was volgens de toeschouwers de ordelijkste demonstratie in de ge schiedenis van Wenen. Verhoor. Te Vitoria in Noord-Spanje is een proces begonnen tegen 17 Basken, die beschuldigd worden van illegale activi teit ten tijde van de stakingen van 1951 in twee provincies, die verscheidene dagen geduurd hebben. Gisteren zijn zes der beklaagden gehoord. Drie hunner verklaarden dat de politie hun door mishandeling een bekentenis had afge perst. De drie anderen zeiden, dat zij na 20 dagen opsluiting lichamelijk in slechte conditie verkeerden en dat hun toen afgelegde verklaring tegenover de politie niet juist is. Staking. De staking van de bij het onaf hankelijke vakverbond ILA-aangeslo- ten havenarbeiders te New York, die tot dusver onwettig en officieus was, is Donderdag officiëel geworden, maar onwettig gebleven. Het bestuur van de ILA besloot Woensdagavond de door drie of vier_ plaatselijke bonden ont ketende staking officiëel goed te keu ren. De bedrijvigheid in de haven van New York is voor zeventig percent ver lamd. Volgens de Kamer van Koophan del leed New York reeds een schade van ruim 275 millioen dollar. Vinder. Een 18-jarige Australische stu dent, Clement Brian Tonkin, heeft Donderdag te Adelaide op straat een cylinder met radio-actief cobalt ge vonden, die een verpleegster kort te voren had verloren. Hij zal worden onderzocht om te zien, of hij na delige gevolgen zal ondervinden van het feit, dat hij de cylinder korte tijd in zijn borstzak heeft gedragen. Hoewel de cylinder in een beschermend omhulsel zat, wordt het niet onmogelijk geacht, dat Tonkin over een week of twee een, overigens niet ernstige, brandwond op zijn borst zal krijgen. Uitgever. Henry Luce, de Amerikaanse millionnair en uitgever van tijdschrif ten, is Woensdagavond de gast van Sir Winston Churchill geweest. Luce had voor ruim 2,5 millioen gulden het recht verworven om de oorlogsgedenkschrif- ten van de Britse premier uit te geven. Sir Winston en Luce hadden een lang gesprek over de letterkundige plannen van de eerste minister. Ontsporing. Twee rijtuigen van een ex- presstrein, waarin zich meer dan 300 personen bevonden, zijn bij Charleroi uit de rails gelopen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De tender raakte los, toen de trein een snelheid van 70 km had, waardoor twee wagons ontspoorden. Volgens spoorwegfunctio narissen is het aan het feit, dat de rij tuigen van metaal waren vervaardigd, te danken, dat de gevolgen niet ernsti ger waren. HET beeld van Zeus in Olympia onder scheidde zich naar plaats en samen stelling in twee opzichten van de andere klassieke wereldwonderen. Werden de vuurtoren Pharos en de grote pyra- mide in Afrika aangetroffen, de han gende tuinen, de kolos van Rhodos, de tempel van Diana en het mausoleum moes ten in Klein-Azië worden gezocht, zodat het Zeusbeeld het enige wereldwonder was, dat op Europese bodem stond. Maar er was nog een ander verschil. Alle andere we reldwonderen waren van solide en betrek kelijk onvergankelijk mate- riaal vervaardigd, terwijl het beeld van de Griekse god o ironie! juist gemaakt was van grondstoffen die gemak kelijk konden worden aange tast, zoals hout, ivoor en goud. En bij dit „aantasten van het goud" dienen we geenszins aan chemische invloeden te denken, want daar tegen is dit edele metaal nogal bestendig. Neen, bij „aantasten" dienen we voorna melijk aan de hebzuchtige menselijke vin gers te denken. Hoe het ook zij, met uitzondering van wat miniatuurafbeeldingen op munten, die uiteraard alleen de grove détails weerge ven, is er van het roemruchte Zeusbeeld weinig overgebleven dat deze schaduw uit het verre verleden tot werkelijkheid kan wekken. In Florence bevindt zich een bronzen munt van de Griekse stad-staat Elis, uit de tijd van Hadrianus (117-138 n. Chr.) waarop het hele majesteitelijke beeld van Zeus tot een grootte van nauwelijks twee centimeter is teruggebracht. U kunt zich wel voorstellen dat bij een dergelijke afmeting de aanblik van het beeld schok kend, noch ontroerend is. Van de Romeinse veroveraar van Macedonië, Paulus Aemi- lius, wordt echter verteld, dat hij bij het aanschouwen van het beeld „tot in het diepst van zijn ziel geschokt was, als had hij zich in tegenwoordigheid van Jupiter de Romeinse tegenhanger van Zeus bevonden". We zullen de andere loftuitin gen laten voor wat ze zijn en liever de geschiedkundige feiten laten spreken. Zoals bekend, was de zetel van Zeus volgens Griekse opvattingen gevestigd op de berg Olympia, de hoogste berg van Griekenland, gelegen bij de grens van Thessalië en Macedonië. Een van de be langrijkste plaatsen van Zeus- aanbidding was voorts de stad Olympia, aan de andere kant van Griekenland gele gen, n.l. in het landschap Elis. Hier werden de Olympi sche spelen gehouden, maar ondanks de grote toeloop van Grieken naar deze streek, zijn er geen aanwijzingen dat hier een imposant heiligdom voor de Zeusverering bestond. Tengevolge van de nationale ver heffing na de Perzische oorlogen en ter herinnering aan hun overwinning op de inwoners van de (Griekse!) stad Pisa, be sloot de bevolking van Elis een waardige tempel voor Zeus op te richten, waarin het beeld van de Griekse god zou worden ge plaatst. De tempel werd weliswaar ge bouwd tussen 480 en 450 v. Chr., maar het gebouw bleef een hele generatie leeg staan, éér aan de vervaardiging van het beeld kon worden begonnen. Voor een beschrijving van dit monument komen we dan terecht bij Partsanias, die 600 jaar later de stad Olympia bezocht en die zijn bevindingen heeft neergelegd in een soort baedeker, waarvan we thans nog nut hebben. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON-

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2