Bezwaren tegen pensioen regeling voor notarissen lil Agenda voor Haarlem Koningin bij openingsavond van Boekenweek 1954 Egypte's Revolutionnaire Raad door twist verzwakt Leeftijdsgrens ontmoet weinig tegenstand Oost-Duitse politie is tevens krachtig leger „De geschiedenis van de soldaat" Het ballet van de lezer en El Sadat: „liever gekozen bewind dan voortbestaan van tweedracht Melkproducten-export naar Engeland op retour ZATERDAG 27 MAART 1954 3 TWEEDE KAMER PANORAMA Bemanning van Amstelstad ging ten slotte aan boord Granen ontvreemd ten nadele van de Staat Autoriteiten erkennen: Verhoging prijsindexcijfer toegelicht Provinciale opbouwdag op 20 Mei in Haarlem Plesman-monument komt in Den Haag PRISMA-BOEKEN f 1.25 I "Een rapport van de Chr. Middenstandsbond (Van onze parlementaire redacteur) Eindelijk komt het dan, na jarenlange strijd, tot invoering van een leeftijdsgrens voor het notarisambt. Het desbetreffende wetsontwerp, dat voorts strekt tot de ver plichte oprichting van een notarieel pen sioenfonds, stelt die grens op 70 jaar. Wettelijke regeling van het notariaat in de Nederlandse gewesten hebben we, naar mr. Roos jen (A.R.) in herinnering bracht, al aan Karei V te danken. Deze af gevaardigde vond het verklaarbaar, dat er allengs een keer was gekomen in de opvat tingen over de vaststelling van een leef tijdsgrens voor notarissen, die bij Konin klijk Besluit benoemde, echter niet van staatswegen bezoldigde „ambtenaren" zijn. Het precedent deed zich reeds in 1932 voor met de, destijds insgelijks met het oog op hun onafhankelijkheid, voor het leven benoemde leden rechterlijke macht. Van verkregen rechten kan men in dezen niet spreken. Uit de cijfers blijkt hoe sterk ons nota rissen-corps veranderd is. Met minister Donker vond mr. Roosjen dat we niet de weg op moeten van geleidelijke invoering van de leeftijdsgrens; van het zogenaamde uitstervingsstelsel wilde hij ook niets weten. Het door de overheid aan het nota riaat opleggen van verplichtingen inzake pensionnering kon de A.R.-afgevaardigde geenszins toejuichen. De notarissen hadden zelf voor een oplossing van hun pensioen- vraagstuk moeten zorgen. Mr. Van Rij cke vors el (KVP) hield zich in het bijzonder bezig met het volgens hem schrijnende onrecht in de ont worpen pensioenregeling voor dejproep van de ongeveer honderd notarissen lflneden 48 jaar en voor de candidaat-notarissen. De jongeren worden voor vijftig jaar belast met bijdragen, die voor een aanmerkelijk deel dienen om het pensioen te bekostigen van de uittredende ouderen. De kosten van deze Back Service moesten zijns inziens alleen de notarissen dragen, die dan bij w.ijze van vergoeding voor hetgeen zij meer aan premie zouden hebben op te brengen, de- tarieven voor hun verrichtingen zouden mogen verhogen. Mej. mr. Zeelenberg (P. v. d. A.) achtte sommiger stelling, dat men wegens de benoeming voor het leven net zo lang notaris mocht blijven als men wilde, ook indien men niet meer bij machte zou zijn zijn functie goed te vervullen, geheel on- ADVERTENT1E Zó boeiend is nu ""ZATERDAG 27 MAART Stadsschouwburg: „De leeuwerik", Haagse Comedie. 8 uur. Brinkmann: Elfde Open Tafelronde, Open Religieuse Gemeenschap, 4 en 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwen om Puccini", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zoon van niemand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksburau", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bagdad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. „Parasieten der we reldstad", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „De kuise bruidgeom", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schatten van Dakaru", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Nacht zonder zon de", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 28 MAART Stadsschouwburg: „Een dag aan zee", Haagse Comedie, 8 uur. Brinkmann: Elfde Open Tafelronde, Open Religieuse Gemeen schap, 10 en 3 uur. Cultura: Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Joh. v. Oostveen, 10 en 5 uur. Lange Herenstraat 6: Stichting Haarlemse Stads-evangelisatie, conferentie, 10. 3 en 7.30 uur. Luxor: ..Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwen om Puc cini", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De zoon van niemand", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksbureau", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De pastoor van Kirchfeld", 14 jaar, 11 uur. „Sluiers van Bagdad", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruidegom". 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schatten van Da karu", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Circus Bollini", alle leeft., 2, 4.15 uur. „Nacht zonder zonde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 29 MAART Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité. Bijeenkomst, 8 uur. Gebouw „Zang en Vriendschap", Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Lange Herenstraat 6: Stich ting Haarlemse Stads-evangelisatie, confe rentie, 10, 3 en 7.30 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwen om Puccini", 14 jaar, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De zoon van niemand", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksbureau", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bagdad", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruidegom", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Silver City". 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Het venster", 13 jaar, 8.15 uur. juist. In dit opzicht, zo merkte zij op, heb ben zich wel eens wantoestanden voorge daan, waartegen de Kamers van Toezicht niet voldoende zijn opgetreden. Mej. Zeelenberg stond voorts stil bij de situatie der candidaat-notarissen. In het algemeen worden zij veel te laat notaris. Daarom achtte zij dan ook de voorgestelde invoering van de leeftijdsgrens alleszins juist. Ook zij verweet aan de Broederschap van Notarissen onvoldoende solidariteit, waardoor zij zelf op het punt van een pen sioenregeling al te lang in gebreke was ge bleven. Voor haar was het buiten kijf, dat de wetgever thans alle recht had zulk een regeling verplicht op te leggen. Ten besluite van haar beschouwingen brak dit vrouwe lijk Kamerlid een lans voor het denkbeeld om, nu de minister onlangs een vrouwe lijke notaris, ,,met drie kindertjes" deze toevoeging werkte op 's ministei-s lachspie ren had benoemd, in de pensioenregeling mede een voorziening voor „weduwnaars"- pensioen te treffen. Jkvr. mr. W ttewaall van Stoet wegen (C.H.) bracht nog eens in herin nering dat op het ogenblik van de ongeveer 840 notarissen, 110 boven de 70 zijn. Of schoon al lang invoering van een leeftijds grens in de lucht hing, bleek het voorstel om daartoe over te gaan, toch nog een schok in de kring der belanghebbenden teweeg gebracht te hebben. Voor verschil lende reacties van zulke bezadigde en nuchter-zakelijk denkende mensen kon de woordvoerster van de C.H.-fractie geen be wondering koesteren. Hoewel zij de voor gestelde regeling niet ideaal vond, achtte zij haar toch de beste oplossing. Prof. Lemaire (KNP) en prof. Oud (VVD) konden met de leeftijdsgrens wel accoord gaan, maar hun lag de koppe ling in één wet met pensionnering buiten gewoon zwaar op de maag. Prof. Lemaire keurde af, dat aldus de zelfwerkzaamheid van de groep op de achtergrond komt en betwistte, dat er nu een hartewens van de notarissen vervuld zou worden. Prof. Oud vond het uit den boze, dat de overheid be oefenaren van een vrij beroep tegen hun zin tot een bepaalde ouderdomsvoorziening verplicht. In werkelijkheid is een notaris niet een ambtenaar. Derhalve bestaat er geen grond voor een door de staat opgeleg de pensioenregeling. De benoeming voor het leven heeft geenszins een verkregen recht geschapen. Zij.geschiedde alleen in het algemeen belang, met de bedoeling de notaris niet afhankelijk te maken van de regering. Steeds is in de Notariswet de mogelijkheid gehandhaafd tot verlening van ontslag wegens ongeschiktheid door oudersdom, ziels- of lichaamsgebreken. Tegen de wijze waarop de Kamers van Toezicht in dit opzicht haar taak hadden vervuld, kwam prof. Oud met klem op, er aan toevoegende, dat zij een zeer grote ver antwoordelijkheid dragen voor de ernstige toestand waarin men nu verkeert. Hij achtte invoering van de leeftijdsgrens op zichzelf doeltrefend en niet onredelijk, maar hij vond die door de minister voor gestelde overgangstijd te kort. De bepalin gen inzake de pensionnering waren voor hem een grote steen des aanstoots. Mr. Van derFeltz (C.H.) had voor al bezwaar tegen de op de jongere nota rissen te leggen druk. De bekostiging van de Back Service ten behoeve van de oude ren, die geen premie hebben gestort. Hier van behoorde de staat de kosten op zich te nemen. Dinsdag zal minister Donker van ant woord dienen. In het begin van de vergadering heeft de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met het verdrag inzake oprichting van een Europese Organisatie voor kernphysisch onderzoek verenigd. De heer Gortzak (CPN) en zijn geestverwanten koesterden wantrouwen, of het hier wel louter om wetenschappelijk onderzoek gaat en lieten daarom hun „tegen" aantekenen. Na toezeggingen VANCOUVER, (Reuter) De moeilijk heden, die waren gerezen met het beman nen van de „Amstelstad" met een twintig tal uit Nedeidand naar Vancouver overge vlogen zeelieden, die de plaatsen zullen innemen van de opvarenden, die het schip in de haven van Tokio hebben verlaten, zijn thans geregeld. De plaatsvervangers hadden verklaard niet te willen aanmonsteren, zolang de le- vensmiddelenvoorraden aan boord van het schip niet waren aangevuld en de verblij ven van de bemanning niet waren schoon gemaakt en van schoon linnengoed voor zien. Nadat de agent der rederij te Vancou ver en de Nederlandse consul ter plaatse hadden verzekerd dat de gestelde eisen zouden worden ingewilligd, hebben de nieuwe bemanningsleden, die voorts vijf dollar per dag waltoelage hebben gekre gen, de monsterrol getekend. De Amstelstad zal thans, overeenkomstig het vaarschema, Maandag weer naar Ja pan vertrekken. Voor de Utrechtse Rechtbank heeft de zaak gediend tegen een 34-jarige graan handelaar uit Rhenen, beschuldigd van verduistering van 217 ton ruwe soja en 181 ton Australische gerst ten nadele van de staat. De verdachte was opslaghouder voor het aankoopbureau voor graan en ak kerproducten te Culemborg en Rhenen. Om dat de zaken slecht gingen en hij gebrek had aan kapitaal zou hij in 1952 herhaal delijk hoeveelheden van bovenvermelde producten verkocht hebben. In totaal zou hij in de jaren 1952-1953 daarvoor 175.000 ontvangen hebben welke hij ge bruikte voor het delgen van schulden. Vol gens zijn veklaringen waren de onkosten voor tjedoelde dépots zeer hoog en was de vergoeding niet voldoende om deze te dekken. Bovendien had hij door ongeluk kige speculaties in gerst een belangrijke som gelds verloren. De officier van justitie requireerde een jaar en acht maanden met aftrek. De verdediger wees erop dat de econo mische structuur van verdaehtes bedrijf er toe leidde dat hij op de zaak moest toeleg gen. Als er behoorlijke overheidscontrole was geweest, aldus pleiter, zou het misdrijf niet mogelijk zijn gebleken. Pleiter ver zocht de rechtbank een straf op te leggen gelijk aan het ondergane voorarrest. Uitspraak 9 April. De Oost-Duitse communisten hebben gisteren voor het eerst gewaagd van „strijdkrachten", waar zij tevoren slechts van een politiemacht spraken. Het officiële dagblad van de communis tische partij, „Neues Deutschland", zeide dat de Oost-Duitse „strijdkrachten" vast besloten waren de eenheid van hun vader land te herstellen en „vervuld zijn van haat jegens de Amerikaanse, Britse en Franse imperialisten, die van plan zijn de bevol king te onderdrukken in een dubbele sla vernij". Anthony Nutting, de Britse ondersecre taris voor Buitenlandse Zaken, verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de Oost- Duitse politiemacht nu bestond uit 177.000 man, waaronder 90.000 georganiseerd in leger, luchtmacht en marine, bewapend met tanks, „selfpropelled guns" en gewone ar tillerie en vliegtuigen. Hoewel in „Neues Deutschland" geen cijfers werden gegeven van de sterkte van het Oost-Duitse leger, dat bekend staat als de „Volkspolitie", werd er wel in ge zegd, dat 80 percent van de strijdkrachten bestond uit arbeiders en boeren „een ge wapende formatie van een volk, dat is be vrijd van het imperialisme". De communisten gaven verder toe dat vroegere Wehrmachtsofficieren ook in de volkspolitie officier zijn geworden, doch zeiden, dat deze officieren opnieuw zijn opgeleid en gerehabiliteerd. In zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer zegt de minister van Economische Zaken o.m.: „Voor een indicatie van de prijsstijgin gen, welke na 1 Januari j.l. plaats vonden, wordt momenteel beschikt over de gege vens van het prijsindexcijfer van het ge- zinsverbruik per 15 Februari 1954, dat ten opzichte van 15 December 1953 een stij ging met 4 punten te zien geeft. Het blijkt, dat de huurverhoging, na aftrek van de nu verwerkelijkte bijzondere compensatie maatregelen, een verhoging bracht van Ij/, punt, de verzekeringen en contribu ties onder aftrek van de vermindering der loonbelasting circa J/2 punt, de prijsstijging van levensmiddelen, welke tendele aan normale seizoensinvloeden (aardappelen, groenten, fruit en vis) en ten dele aan andere oorzaken (brood en margarine) is toe te schrijven, veroorzaakte een stijging met ongeveer 1% punt, terwijl de prijs stijgingen, welke op de onvermijdelijke doorberekening van gestegen internationale grondstoffenprijzen berusten (koffie, thee en cacao), bijna een punt verhoging teweeg brachten. Hiermede is derhalve de stijging met 4 punten globaal verklaard". ADVERTENTIE N.V. PHILIPS-ROXANE PH ARM ACEUTISCH - CHEMISCHE INDUSTRIE „DUPHAR" - AMSTERDAM - OLST - WEESP De stichting Noordholland voor maat schappelijk werk zal op 20 Mei in het Concertgebouw te Haarlem de eerste pro vinciale opbouwdag houden. De directeur van de stichting, de heer C. Lijnzaad, zal des morgens een inleiding houden over: „De maatschappelijke situa tie in NoordhoMand en de taken der stich ting Noord'hollamd". Des middags houdt prof. dr. Sj. Groenman een referaat over het onderwerp: „Verband tussen maat schappelijk opbouwwerk en sociologie". Deze laatste inleiding is van bijzonder groot belang omdat men de stichting Noordholland heeft verzocht het initiatief te nemen tot het instellen van een sociolo gisch en sociaal-psychologisch onderzoek rond de IJ-mond. Het Nationaal Comité Monument Dr. Plesman is tot het besluit gekomen het monument in 's Gravenhage te doen ver rijzen. Als plaats voor het monument is gekozen het Hubertis-duin, gelegen aan de Ples- manweg (voormalige Raamweg) tussen de Waalsdorperweg en het K.L.M.-gebouw. Deze keuze is geheel in overeenstemming met de wensen van mevrouw Plesman. Het college van B. en W. van 's-Gravenhage heeft zijn instemming betuigd met deze keuze van het comité. ADVERTENTIE i prisma; Het Nederlandse pocketboek Verkrijgbaar ih de boekhandel JVij hou den U gratis op de hoogte van nieuwe Prisma-bcfeken Zend een brief kaarc aan boeken HetSpectrum, a!2, Postb.2073. Utrecht Koningin Juliana heeft gisteren in het Gebouw voor Kunsten en Weienschappen te 's-Gravenhaige de officiële openings avond van de Boekenweek 1954 bijge woond. Dat deze manifestatie dit keer niet in Amsterdam plaats had, zoals gebruike lijk is, was een kwestie van eerbetoon aan de 's-Gravsnhaagse Boekhandelaars vereniging, die haar honderdjarig bestaan viert. In ziin openingsrede gaf burge meester mr. F. M. A. Scihokking een met talrijke feiten en jaartallen gestaafd over zicht, van de wijze waarop in zijn stad het boek „voor talloos velen van evenveel betekenis als het licht, van de zon" in de loop der tijden meer en meer, zowel zake lijk als artistiek en wetenschappelijk, in het centrum der belangstelling is ge plaatst. Speciaal aan de firma's Bel infante, Van Stockum en Niihoff, namen met een Internationale reputatie, wijdde spreker aandacht. De heer Chr. Leef lang, voorzitter van de Commissie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse Boek, smaakte het genoegen talrijke autoriteiten, waar onder vele vertegenwoordigers van bui tenlandse mogendheden, welkom te mogen heten. Ook de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen behoorde tot de aanwezigen. Zijn Belgische collega was door de Vlaamse schrijver Maurice Roe- lants vertegenwoordigd. Uiteraard waren er ook talrijke letterkundigen. Met een aantal van hen heeft de Koningin zich tij dens de pauze onderhouden, te weten de dichteressen M. Vasal is en Ellen Warmond, benevens Jacques den Haan, Adriaan Morriën, Nes Tergast, Ad den Besten, Si mon Cairmiggelt, Pierre H. Dubois, A. Al berts, J. W. Charles en Lucebert. Ballet Recital Medewerking aan deze avond werd in de eerste plaats verleend door Ballet Recital onder leiding van Son,ia Gaskell, dat het programma opende met twee oude num mers uit het répertoire: „Les Sylphides" van Fokine (op muziek van Chopin) en „Rhythme en klank" op het Allegro bar- baro van Béla Bartök, het eerste poëtisch en met veel stijlgevoel vertolkt, het tweede sterk rhythmisch gescandeerd. Het is jam mer, dat de laatstgenoemde, moderne be wegingsstudie zo zelden tot vertoning komt het was in elk geval een vreug de deze Weer eens terug te zien. Daarna maakte de pianist Peter Rester plaats voor een ensemble van negen leden van het Residentie-Orkest, die onder lei ding van de componist de muziek van Jur- riaan Andriessen ten gehore brach ten, in opdracht van de Johan Wa genaarsstichting speciaal voor deze ge legenheid ter begeleiding van „Het ballet van de lezer" geschreven. De première hiervan is een verrassing geworden, al was het alleen maar omdat duidelijk aange toond werd, dat Sonia Gaskell ook als cho reografe van een in grote mate verhalend ballet werk van betekenis kan afleveren. Waai bij zij in dit geval nog de moeilijk heid te overwinnen had van een gedeelte lijk uit bedenkelijke cliché's samengesteld scenario van dr. Jan Hulsker, dat zeker niet in eerste instantie in danstermen was gedacht. Het ballet wil, blijkens de aankondiging in het programma, de sensaties en de ver troosting uitbeelden, die het boek de lezer schenken kan. De titelheld door Conrad van de Weetering met vaak treffende en steeds plausibele plastiek uitgebeeld CAIRO (United Press). Een lid van Egypte's Revolutionnaire Raad heeft open hartig verklaard, dat de raad besloten heeft zichzelf te ontbinden als een resultaat van de tweedracht die onder de leden der .junta heerst sedert het afzetten en herstel van president Naguib. Luitenant kolonel Anwar El Sadat, een lid van de Raad en directeur van de semi-officiële krant „Al Goum- houria", schreef in zijn blad, dat hoewel zogenaamd harmonie heerst sedert Naguib zijn functie hervat heeft, juist tweedracht overheerste. De raad gaf er voorkeur aan zichzelf te ontbinden en de natie aan het electoraat over te dragen liever dan de cataslrophale tweedracht te handhaven, schreef El Sadat. El Sadat bevestigde hiermee wat al eer der vermoed werd, namelijk dat er me ningsverschillen in de raad bestonden al vanaf het tijdstip dat Naguib terugkeerde. Naar verluidt wenste Naguib snelle ont binding van de militaire leiding en terug keer tot het parlementair bestuur door ci viele politici. Verschillende leden van de Junta, onder wie vice-premier Nasser, voel den niet veel voor snelle omschakeling. Toch. wei-d gisteren tot ontbinding beslo ten. „Burgerministers" boden ont slag aan (Reuter). De Egyptische burgerminis ters hebben Vrijdag president Naguib hun ontslag aangeboden. Naguib heeft nog geen besluit genomen. De ontslagaanvragen moeten ook nog door de Revolutionnaire Raad worden overwogen. Eerdere berichten hadden melding gemaakt van het 'aftreden van het gehele kabinet, maar dit werd dooi de minister van Voorlichting, majoor Salah Salem, ontkend. Majoor Salem maakte ook bekend, dat de leden van de Revolutionnaire Raad zich niet candidaat zullen stellen voor de grond wetgevende vergadering die op 23 Juli bij een zal moeten komen. President Naguib zeide Vrijdag, dat zijn overwinning op de leden van de Revolutionnaire Raad, die geen spoedig laat zich achtereenvolgens meeslepen door verschillende genres van de vertelkunst: de psychologisch behandelde driehoeksver houding, de thriller en de geschiedenis van het circus, waarbij hij zich tenslotte met sommige figuren vereenzelvigt of zich in hun levenssfeer voelt verplaatst. Het ver heugende van dit gelegenheidsproduct is, dat ook de toescnouwer zich laat meesle pen, ailbhans voortdurend geboeid blijft. Vooral in de scènes, waarin de stemmin gen van.de lezer en diens reacties op ge noten lectuur worden behandeld, speelt het verhalende gebaar een grote rol, maar over het algemeen heeft Sonia Gaskell er kans toe gezien met vermijding van alle naturalistische banaliteiten de door de op gave gestelde problemen met zuivere dans beweging te overwinnen. De hoogtepunten waren de burleske circustaf reien en voor al de scène van de moord op het jonge, zich taai te weer stellende jonge meisje door Jaap Flier en Janine van Thor, waarbij Marianne Hilarides (onder meer in een prachtige, fel-gespannen solo) als „de duistere drang van de moordenaar" een geheel andere kant van haar talent kon demonstreren dan die, waarmee zij tot dusver in het bijzonder door haar vir tuositeit zoveel bewondering wist te oogsten. Ook Maria Huisman en Aart Ver stegen droegen veel tot het welslagen en het bereiken van een climax bij. De costuums waren van Noni Lichtveld. De Haagse Comedie Minder bevrediging schonk de uitvoering van „De geschiedenis van de soldaat" van C. F. Rarnuz, als ik goed ben ingelicht dooi de Haagse Comedie wegens het gebruik van de het oorspronkelijke werk sterk overtreffende vertaling van de dichter M. Nijhoff ais het bij de subsidieverlening verplicht gestelde Nederlandse stuk voor dit seizoen beschouwd. Maar hoe men hier ook over denken wil, de voornaamste be tekenis van deze eigenaardige fantasie schuilt in de muziek van Igor Strawinsky, wederom onder leiding van Jurriaan An driessen door leden van het Residentie- Orkest ten gehore gebracht. Behalve een aantal letterkundigen en boekhandelaren liet Koningin Juliana ook de leiders van Ballet Recital en de Haagse Comedie, mevrouw Sonia Gaskell en de heer Paul Steenbergen, in de pauze aan zich voorstellen. Op de foto ziet men de Vorstin in gesprek met de acteurs Jan Retèl en Luc Lutz, reeds in de costuums die zij bij de uitvoering van ..De geschiedenis van de soldaat" zouden dragen. De heer Chr. Leejlang, voorzitter van de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse Boek, ziet belangstellend toe. De vertoning geschiedde in de oorspron kelijke vorm, doch het bleek ais zodanig een hybridisch geheel te zijn. De uitvoe ring' in concertvorm (met Johan de Mees ter als verteller, verleden jaar in het Hol land Festival) schonk althans veel meer bevrediging. Merkwaardig genoeg kweet Paul Steenbergen, die met tenslotte ner gens toe dienend vertoon van fantasie de regie voerde, zich veel zwakker van zijn taak als voorlezer, dan men van deze su blieme acteur had verwacht. Jan Retèl komt waardering toe voor zijn vertolking, grotendeels pantomimisch, van de titelrol. Luc I.utz stak zich als de duivel in aller hande vermommingen en vond steeds de bijpassende accenten, maar werd toch geen moment diabolisch, in tegenstelling tot de danser Jaap Flier, die in het laatste ge deelte zijn taak uiterst suggestief overnam, waarbij Conrad van de Weetering de sol daat doubleerde. Louki van Oven was de het nimmer geheel vervulde verlangen symboliserende prinses. Het optreden van dit drietal gaf voedsel aan de wens om het geheel ook eens in dansvorm te zien. Na afloop van deze gecombineerde voor stelling werd in olie foyers en op het ont ruimde toneel tot diep in de nacht ge danst. In de bovenste foyer zong Conny Stuart van tijd tot tijd Franse chansons, door Gerard van Krevelen begeleid. De versieringen van het gebouw waren door leerlingen van de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten aangebracht. Er heer ste een plezierige stemming. DAVID KONING 99 herstel van het parlementaire leven wensten, hem de „gelukkigste dag van zijn leven" had bezorgd. Luitenant-ko lonel Nasser, de Egyptische vice-pre- mier, die zich tevergeefs tegen dit plan van president Naguib had verzet, zeide, dat hij in Juli zijn plaats in het leger weer zal innemen. De uitzonderingstoestand zal zeer spoe dig worden opgeheven, aldus deelde pre sident Naguib verslaggevers mede. Hij hoopte, dat het voor 18 Juni, de dag van de verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering, zou geschieden. Het huisarrest van oud-premier en oud leider van de Wafd, Nahas, werd Vrijdag opgeheven. In September was bekendge maakt, dat Nahas berecht zou worden op beschuldiging van zwendel op de katoen markt van Alexandrië. Kampen gesloten Volgens radio-Caïro heeft het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken beslo ten, alle geïnterneerden van de concen tratiekampen te Cairo, Alexandrië, Beni Soeef, Minja en Kena vrij te laten en de kampen voorgoed te sluiten. De concentratiekampen te Rod El Farag, de citadel en andere, die zich in Cairo en in de provincie bevinden, zullen „over en kele dagen" gesloten worden. Alle leden van de Mohammedaanse Broe derschap zijn reeds vrijgelaten en de we gens hun politieke overtuiging geïnterneer de personen zullen spoedig op vrije voeten gesteld worden. Volgens radio-Caïro zullen slechts com munisten niet vrijgelaten worden. De Egyptische minister van Voorlichting, majoor Salah Salem, heeft Vrijdag mede gedeeld, dat het revolutionnaire tribunaal is ontbonden. (Van onze correspondent in Londen) De Nederlands-Engelse handelsbespre kingen, welke in Januari in Den Haag wa ren begonnen en deze maand in Londen werden voortgezet, zijn mislukt. In officiële Nederlandse kringen acht men het echter niet uitgesloten dat de Engelsen enigszins op hun schreden zullen terugkeren en be reid zijn tot een compromis. In dat geval zouden de besprekingen mogelijk op een latere datum worden hervat. Het struikel blok was een Brits voorstel tot drastische beknotting van de toch al sterk terugge lopen Nederlandse uitvoer van melkpro ducten naar het Verenigd Koninkrijk. De Nederlandse artikelen (geconden- seerd'e melk, melkpoeder en z.g. „blok- melk" voor ehocoladebereiding) zullen voor een belangrijk deel moeten wijken voor het Deense product, een ontwikkeling, welke reeds enkele jaren aan de gang was. De bevoorrechting van de Denen berust echter niet op prijs of kwaliteit en is zelfs hoogstwaarschijnlijk nadelig voor Enge land. Want bij vrije invoer of op basis van globale contingentering zouden de Neder landse producten de Deense concurrentie allerminst behoeven te vrezen. Een speciaal daartoe ingestelde commis sie van de Christelijke Middenstandsbond heeft naar aanleiding van de onlangs ver schenen middenstandsnota een rapport op gesteld, dat aan de leden van de Tweede Kamer is aangeboden. Het bestuur van de bond heeft veel waardering er voor, maar ook critiek op de middenstandsnota. Men acht het echter onjuist, dat bepaalde conclusies in de nota worden geuit, terwijl alleen bij slagers, kruideniers en textielhandelaren een on derzoek is ingesteld. Ook over het handelsonderwijs is men niet tevreden, omdat op dit terrein veel beunhazerij voorkomt. Dit onderwijs moet echter parallel gaan met de vakopleiding. De overheid ontkent de credietmoeilijk- heden in de middenstand door haar fiscale politiek te hebben veroorzaakt. Hoewel dit noch door de overheid, noch door de mid denstand met cijfers kan worden aange toond, is het volgens het bestuur een feit, dat de vraag naar credieten bij de banken groot is en nog steeds toeneemt. Men heeft in de middenstandsnota een tendenz ge proefd, dat de overheid de middenstands organisaties niet au sérieux neemt en dat van de zijde van de overheid weinig prijs wordt gesteld op overleg. Ten aanzien van de sociale zekerheid van de middenstander wordt niet aangegeven op welke wijze de middenstand aan de pre mie moet komen. Als de middenstand zelf voor de premie moet zorgen, moeten de kosten hiervan uit de winst van de zaak komen. Daarvoor zouden door de overheid bepaalde zekerheden, bijvoorbeeld fiscale, moeten worden gesteld. Over het fiscale beleid wordt onder meer opgemerkt dat bij het overlijden van een directeur van een naamloze vennootschap de stille reserves in de zaak blijven. Over lijdt echter een middenstander en zet zijn weduwe of zijn zoon de zaak voort, dan worden de aan de dag tredende stille reser ves belast. Tenslotte spreekt de Chi\ Middenstands bond de wens uit dat het middenstands- beleid niet uitsluitend op cijfers zal wor den gegrond, maar gevoerd zal worden van het gezichtspunt van de karakteristiek der middenstandsondernemingen uit, zodat daarvoor in de nationale rechtsgemeen schap een plaats blijft ingeruimd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5