Ruiten Zes Alexander Brailowsky Gedenkramen voor zilveren Klaas de Vriesschool aan Junoplantsoen In Bakker's Snack Bar Fa B. A. Cassée Zonen .Clowntje Rick Kerkdiensten PER LINDBERGH TOURINGCARS KmacrD°nald concerteerde met het N.Ph.O. SLEUTEL WEG? GLAS- EN OVERGORDIJNSTOFFEN ZATERDAG 27 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Nachtdienst apotheken Affiche van Otto Treumann bekroond FEUILLETON Beryl Bryden trad op voor Haarlemse Jazz Club Burgerlijke Stand van Haarlem „DE SLEUTELSPECIALIST Voor de kinderen Woninginrichting Vanmorgen zijn de feestelijkheden ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig be staan van de Klaas de Vriesschool voor MULO aan het Junoplantsoen begonnen met een bijeenkomst in de gymnastiekzaal, waarop namens ouders (gedenkramen), leerlingen (een klok en een prijzenkast) en oud-leerlingen (een geschenk in envelop pe), geschenken zijn aangeboden. De heer D. J. A. G e 1 u k, wethouder van Onderwijs, wenste het hoofd der school en de leden van het onderwijzend personeel geluk met het jubileum, waarna hij her inneringen ophaalde uit de afgelopen kwarteeuw. De gemeenteraad had in 1927 weinig vertrouwen in de uitbreiding van Haarlem-Noord en daarom werd er niet veel gevoeld voor het stichten van een school. Gebleken is echter, dat er behoefte v/as in het steeds uitbreidende Haarlem- Noord aan voortgezet onderwijs. De Klaas de Vriesschool staat goed aangeschreven en dat is te danken aan het onderwijzend personeel. Spreker noemde o.a. het werk van de heren Sarink en N. Meyer die vele jaren hun krachten aan de school hebben gegeven. Er bestaat een goede samenwer king tussen school en ouders en spreker begroette een der oud-voorzitters der oudercommissie, de heer J. A. Dorresteyn. Ten Noorden van de Jan Gijzenvaart is een nieuwe Mulo-school gesticht, waarvan spreker geen concurrentie verwachtte. Tenslotte wenste de heer Geluk de heer J. Gelijns en het onderwijzend personeel het beste toe voor de toekomst. Namens de ouders voerde de heer P. v a n D ij k, voorzitter der oudercommissie, het woord, die zeide. dat hij zich Haarlem- Noord zonder de Klaas de Vriesschool niet kan voorstellen. Hij bracht het onderwij zend personeeel dank voor hetgeen het ge daan heeft om de leerlingen nuttiee leden van de maatschappij te maken. Als dank bood spreker drie gebrandschilderde ramen aan, die geplaatst zijn in de hal van de school. De heer W. Schoenmaker, inspec teur van het lager onderwijs in de inspec tie Haarlem, wenste de heer Gelijns, diens medewerkers, de ouders en de leerlingen geluk met het jubileum. Het verheugde spreker, dat de gehele omgeving van het Junoplantsoen meeleeft met het jubileum door het uitsteken van de vlag. De heer N._Meyer, sprekende namens het onderwijzend personeel, haalde herin neringen op uit de laatste jaren en merkte op. dat er op goede wijze gewerkt is aan vernieuwing van het onderwijs. In het ge bouw zijn veranderingen aangebracht (pia no, toneel, handenarbeid). Dit is voor een a nvEH'i'VN'n F; DOOR EUROPA KEUZE UIT HOTELREIZEN VAN 3—22 DAGEN o.a.: 34 en 6 dg. Rijn-Ahrdal-Moezel 4 dg. door 4 mooie landen 5 en 6 dg. Parijs ƒ125.- 8 dg. Rijn-Schwarzwald-Vogezen 8 dg. Zwitserland (Berner-Oberl.) 8 dg. Zwitserland (Appenzellerl) 10 dg. Oostenrijk (Salzburg-Tyrol) 12 dg. Italiaanse Meren 12 dg. Italië (Dolomieten) 13 dg. Italië-Dolomieten-Venetië 13 dg. Franse Rivièra 13 en 17 dg Joego-Slavië.ƒ330.- 17 en 22 dg. Rome-Napels-Capri 17 en 22 dg. S p a n j e 98— 132.50 ƒ225— 175— ƒ197.50 185— ƒ350— 330— 385— 375— ƒ480— Vraagt ons speciaal Paas- en Zomerprogramma. Gratis verkrijgbaar Deskundig verzorgd Goede Hotels Haarlem - KI. Houtstraat 1 t.o. Anegang Telefoon 17229 De ramen zijn vervaardigd door de Haarlemse glas-kunstenaar Huib de Ru, die gedurende ruim een maand in het ge bouw van de N.V. Sabelis en Kerrebijn in de Anthoniestraat aan het project gewerkt heeft. De heer De Ru is uitgegaan van de ge dachte, dat het leven van de jonge men sen beheerst wordt door drie grondbegin selen: natuur en leven, ruimte en tijd, en gedachte en ideaal. Op het eerste raam heeft hij de liefde van het kind tegenover de planten- en dierenwereld uitgebeeld. Het tweede raam leert het opgroeiende kind, dat er behalve het gewone leven ook nog een micro- en een macrokosmos bestaat, welke uiteraard ontdekt moeten worden evenals de diepere waarden van het leven. Als symbool voor dit laatste heeft de heer De Ru het paard Pegasus gekozen. Het derde raam wijst de kinderen erop, dat het leven zonder idealen bijzonder leeg is. De jeugd zal om vooruit te komen een aantal moeilijkheden dienen te overwin nen. Ongetwijfeld vormen deze ramen, vooral door de speling van het licht en door de bijzonder smaakvolle schetsen, een aan winst voor de jubilerende Klaas de Vries school. groot gedeelte te danken aan de leden der onderwijscommissie. Namens de leerkrach ten bood de heer Meyer als blijvend ge schenk een bank aan voor het schoolplein. De voorzitster van de schoolvereniging, Jokede Jong richtte zich in een harte lijk toespraakje tot het hoofd en de lera ren en bood een prijzenkast en een klok aan. Zij voegde daarbij de wens, dat de kast spoedig te klein zal zijn en dat de klok een reden zal zijn op tijd op school te ko men. Het hoofd en het personeel ontvin gen van de leerlingen een geschenk. Dp voorzitter van de vereniging van oud leerlingen, de heer D. V e 1 d i n k overhan digde een geschenk in enveloppe, met ver zoek dit te bestemmen voor uitbreiding van de discotheek. De afdeling Haarlem van Volksonderwijs was vertegenwoordigd door de heer J. M. T h i e r r y en de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging door de heer A. E. van der Linden. Tenslotte heeft het hoofd der school, de heer J. Gelijns, woorden van dank gespro ken. Bosch en Vaart-apotheek, Bos en Vaart straat 26, tel. 13290. Centraal-aootheek, v.h. Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Het Genootschap voor Reclame heeft in zijn Vrijdagmiddag te Utrecht gehouden vergadering een van zijn jaarprijzen voor de in 1953 gepubliceerde affiches toege kend aan het in opdracht van de tentoon stellingscommissie van de B.N.A. kring Haarlem door Otto Treumann gemaakte ontwerp. Dit affiche, dat de architectuur- tentoonstelling, welke in de tweede helft van September in die Vleeshal werd ge houden, in het midden der publieke be langstelling plaatste door de suggestieve werking van de in strakke lijnen gehou den vlakverdeling, werd gedrukt op de persen van de N.V. Lourens Coster te Haarlem. De jury bestond uit mr. P. J. Mijksenaar, voorzitter, W. H. Benier, H. Mo'enaar, H. Nijgh, W. Reitsma, W. J. H. B. Sandberg en K. Suyling. door Mevr. 1. C. M. BijleveldGelinck 29) Het was doodstil; alleen tikte de lange slinger van de antieke klok héél rustig, héél regelmatig heen-en-weer en heen-en- weer. Het vuur knetterde; af en toe viel er een blok in een regen van vonken uiteen. Dan \lamde er een heldere schijn door de warme kamer met de donkere betimme ring, glommen de koperen kannen op de lambrizering en de grote doofpot naast de schouw. De politieman gooide nieuwe blokken bij uit de voorraad. Het was stil buiten, doodstil. De wind was gaan liggen. Het was zó stil om het huis, als het alleen kan zijn in een be sneeuwde winternacht. Een zware, alles bedekkende stilte. De klok tikte. En bij het schijnsel van het vuur zaten de beide mensen en wachtten. De politieman keek af en toe eens naar het tengere figuuitje op de bank: de rode jumper, hèl beschenen door de vlammen, het grijze rokje, het donkere, gebogen iculd. Een aantrekkelijk beeld. De klok sloeg nu vijf: stuwde het geluid van zijn klingelende slagen de wachtende stilte in. Er ging een schok door het meisje heen; ze keek op. De trein is natuurlijk te laat, raadde hij haar gedachten. Ze antwoordde niet. Maar ze werd on rustig, begon heen en weer te draaien op de bank. Telkens keek ze op de klok. En ineens stond ze op. Vindt u goed.ik wou nog even naar Mijntje gaan. Zeggen dat we hier morgen nu niet komenWilt u op het vuur passen? Maar het is donker buiten. Met de sneeuw is het noo:it helemaal donker. Ze trok haar bontjas weer aan en knoop te het kleine, gebreide ijsmutsje vast on der haar kin. En dan ineens voelde zij zijn hand op haar schouder. Juffrouw Van Raesfeldt? Ja? Zult u geen dwaasheden uithalen? Dwaasheden uithalen? X" gaat meneer Wichersma tegemoet, is het niet? Ze kreeg een vuurrode kleur, maar zag hem toch rustig aan. Hij keek héél ernstig. Ja. Ik bedoel, dat u hem niet aanraadt om weer weg te gaan. Om er vandoor te gaan. Het zou zijn zaak geen goed doen en ik zou hem zó kunnen vinden. Maar daar dacht ik niet aan, inspec teur! Waarom zou hij er vandoorgaan? ADVERTENTIE ylr* ZIJLSTR.56 RADIO-REPARATIES Eens per maand kan hij, die de dansschool Schroder aan de Raamsingel passeert, een krachtige muziek naar buiten horen breken; de Haarlemse Jazz Club heeft dan haar con tactavond, waarop huis- en gastorkesten tonen wat zij presteren kunnen en zoge naamde jam-sessions (het samenstellen van orkestjes uit mensen uit het publiek die zich hiervoor opgeven) gehouden worden. Gisteravond was een dergelijke samen komst van jazzliefhebbers georganiseerd, waar het huisorkest van de Club, de „Jig Rhythm Club", met verbluffende virtuosi teit veel-gevraagde nummers als ..Alexanders Rag Time Band", „Wolverine Blues" en „Somebody loves me" uitvoerde. Maar de „Canalstreet Jazz Band", de gast uit Am sterdam, deed onzes inziens niet voor de Haarlemse collega's onder; in hits als het bekende „Somebody stole my gal" wist zij het publiek tot groot enthousiasme te brengen. De verrassing van de avond bestond uit het optreden van de Engelse blues-zangeres en wasbordbespeelster Beryl Bryden. Zij trad op met de mensen van de Jig Rhythm en bracht de blues, de wereldse liederen van de neger, op bijzonder pakkende wijze, want zij beschikt over een omvangrijk stem volume, een goede klank, en daarbij de juiste voordracht. Hierdoor benaderde zij het wezen van deze typische negerliederen d~.t over het algemeen door Europeanen weinig gelukkig wordt geïmiteerd. „St. Louis Blues" en het goed voorgedra gen „Million dollar secret" waren nummers van haar répertoire. Bij de „Tiger Rag" be geleidde mis Bryden zich zelf door met in blikken omhulsels gestoken vingertoppen een wasbord te bewerken. Het effect was een fors, metalig klankengeheel, dat binnen de omlijsting van het orkest uitstekend tot zijn recht kwam. ADVERTENTIE .▲▲▲▲▲▲▲AAAAAAAAAAAAAAAAAAA moet U eens komen eten, dan zult U zeggen: dat had ik veel eerder moeten weten. O.a. LOEMPIA'S om van te water tanden 50 ct. per stuk HORS DOEUVRE ROYAL 1,25 CASSATA IJS (gevuld met zuid vruchten, rum en slagroom (een droom) 50 ct. per grote schijf en nog vele andere heerlijkheden. Alleen Rijksstraatweg 238 t.o. Haarlemterrein Tel. 24730 (2 l«nen) TTTVVTTTTTTTTTTTTVTTTTTTTTTT HAARLEM, 26 Maart 1954 GEHUWD: 26 Mrt, J. A. Ruinemans en C. E. Derks. BEVALLEN van een zoon: 23 Mrt, D. W. Groende Graaf; 25 Mrt, A. A. van Woo ningScheelings. BEVALLEN van een dochter: 25 Mrt, E. P. InpijnDroog; G. K. KlasenRobbé; A. J. P. SnoekHardenbol; 26 Mrt, A. M. Linde manWijkhuijzen; A. M. E. DijkstraVoor- derhaak. OVERLEDEN: 24 Mrt, N. W. Vermeer- Velde. 54 j„ Schoterveenstraat; N. Ter Meu- lenGravendaal, 79 j., Judith Leijsterstraat; P. W. M. Ides, 2 d„ Ramplaan; 25 Mrt, A. Ruijgrok, 57 j., President Steijnstraat. De faam van de pianovirtuoos Alexan der Brailowsky b'eek groot genoeg om bij zijn eerste op! reden te Haarlem, gister avond met het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, de Concertzaal te doen vol lopen. Trouwens: al had men hem hier nooit gezien, gehoord heeft men hem al licht toch via radio en gramofoon. Hoeve- len zijn er niet, die zijn reproducties op de zwarte schijf bezitten en zich. dank zij dit kostbare hulpmiddel, hebben ver trouwd gemaakt met het spel van deze wereldvermaarde kunstenaar en dus nu de énige gelegenheid niet wilden missen om deze held van het klavier in levende ver tolkingen te horen en hem aan het werk te zien aan het toetsenbord? Bovendien gold als extra trekpleister de aankondi ging dat hij het bekende Tweede Piano concert van Rachmaninov zou spelen, een van zijn populaire successen op de plaat. Verder zou hij zijn reputatie als Chopin- vertolker gestand doen met een verklan king van het Eerste Pianoconcert (iin e kleine terts) van de vereerde Poolse meester. Dit alles is volgens plan verlopen. De heldergetiinte Steiinway-vleugel, die spe ciaal voor deze gelegenheid uit Den Haag moest worden aangevoerd, heeft de klan- kenpracht, de bezieling en de brillante arabesken van be'de werken aan ons ge hoor toevertrouwd naar de inzichten en levende imnulsen van Brailowsky, die zich. niet alleen door zijn fabe'achtige vir tuositeit, maar door het gezonde élan van een natuurlijke herschepping, waarlijk een fenomenaal kunstenaar toonde. Voor Toon Verhey en het orkest was het een opgave van be^ng om zich aan te passen bij de zeer persoonlijke interpreta ties, vooral die van het Concert van Rach maninov en zulks na een ampele kennis making op een enkele ochtendrepetitie Maar het bleek dat zij op alle verras singen voorbereid waren en in staat de bedoelingen van de solist op te vangen. Zo kon er zonder remmende invloeden een klankgeheel tot stand worden gebracht, waarin de solist zich weliswaar als heer en meester kon laten gelden en zich vrij ontplooien, maar waarin ook de orches- trale partij met een natuurlijke vlotheid haar taak vervulde. Het Slavische karakter van de muziek van Rachmaninov vindt in Brailowsky van nature een interpreet, die de dyna miek het volle pond geeft. Wat het werk bergt aan melancholie en hartstochtelijk heid, haalt hij.met brillante techniek ach ter het notenbeeld vandaan. Hij weet het waar te maken. Zijn Chopin-spel was een en al klaarheid en directheid en droeg het kenmerk van de geraffineerde virtuositeit die dit Eerste Concert (in wezen een solo stuk) in eerste instantie eist. Maar tevens had de interpretatie aan bezielde expres sie geen tekort. Zelden beleeft men in onze Concertzaal een zo gulle reactie van het publiek als ditmaal; Brailowsky liet er zich door be wegen om als toegift nog de bekende Chopin-wals in Des te spelen. Verhey had met het orkest de avond ingeluid met de ouverture „Romeo en Ju lia" van Tsjaikowsky, als om het verband aan te tonen tussen deze muziek en die- van' Rachmaninov, wat aan ieder die mu zikale oren heeft ongetwijfeld moet opval len. Er kwam gaandeweg een sterke stu- ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Ja, het werd nu al aardig koud. Het petroleumkacheltje was alweer weggezet en de kolenkachel stond op zijn plaats. Die moest het nu verder opknappen, want met kolen krijg je natuurlijk veel meer warmte. Oom Tripje vulde de kachel bij uit de kolenkit. Het was al avond en erg vroeg donker. „Hier", lachte hij. „Ik zal je nog wat te eten geven. Zwartje!" Doe je best maar, dan hebben wij het lekker warm! En de kachel dééd zijn best; hij bromde van genoegen. „En nou ga ik een lekker pijpje opsteken!", zei oom Tripje. De jongens hadden hun huiswerk voor vandaag al gemaakt, en ze schoven ook bij de kachel, terwijl tante Liezebertha in de keuken bezig was met thee zetten. Toen kreeg Bunkie een idee. „Oom Tripje", zei hij. „Wilt u ons nou 'es gezellig wat gaan vertellen?" Oom Tripje keek op. „Wat moet ik vertellen?", vroeg hij. „Nou", zei Bunkie. „Van vroegerwat u allemaal voor avonturen hebt beleejd!" „O", zei oom Tripje, en hij blies een grote wolk rook uit Daar is toch geen enkele reden voor? Hij had zich al weer afgewend en keerde langzaam terug naar het vuur. Nee, herhaalde hij, daar is geen en kele reden voor. Gaat u maar, juffrouw Van Raesfeldt, maar past u op niet te ver dwalen en blijf niet te lang weg. Ik zal op het vuur passen. Het meisje knikte even en slipte dan snel de deur uit. Het was inderdaad niet geheel donker buiten door de sneeuw op de grond en doordat een bijna volle maan boven het wolkendek stond. Het was onwezenlijk, star en grijs: lichtgrijs de besneeuwde bo dem, donkergrijs de roerloze takken, bijna zwarr de stammen en de sparreboompjes. De sneeuw kraakte onder haar schoenen. Ze ademde bevrijd in de petillante vorst- lucht na de beslotenheid van de warme ka mer; dan dreef een innerlijke onrust haar weer voort. Hij kwam niet. Hij kwarn niet. Tien minuten vóór halfzes was het ge weest, toen ze de kamer verliet. Bijna een uur te- laat. Maar de trein kon toch ge makkelijk een uur te laat zijn? Met deze sneeuw? Een uur te laat. Giste ren was de avondsneltrein vier uur te laat geweest. Maar toen was er jachtsneeuw geweest en in de wissels bevroren. Nu was er de hele dag geen sneeuw meer gevallen. O, als hij niet kwam! Als ze hier nog uren moest wachten, samen mét de politieman in die stille kamer! Hij was aardig, hij was een fijngevoelig mens. Maar toch een vreemde. En als Hein niet kwam, dan zou den ze vanavond weer onverrichterzake naar huis gaan, samen weer in die motor. Ze was zo blij geweest vanmiddag te kun nen gaan. Als het nu eens alles voor niets geweest was! Ze was het hekje weer uitgegaan en draafde nu over het zandweggetje, dwars over de karresporen in de richting, waar ze de tramhalte wist. Ze tuurde in de duistere schemering of er gèen gestalte na derde Niets. Het was hier zo eenzaam als het nog nooit geweest was. Ineens trapte ze in een voor, haar linker voet zwikte om, ze uitte eer. halfluide kreet van pijn. Had ze haar voet ver stuikt? Nee, zo erg was het niet, zo kon er nog wel op staan. Maar het deed wel pijn, ze moest maar niet verder Lopen. Kier maar wachten. Ze ontdekte een omgehouwen boomstam opzij van de weg, aan de overzijde van een greppel. Ze stapte er moeizaam heen en ging zitten: klein, roerloos figuurtje in het donkere bos. En het wachten begon op nieuw. Wat was het toch stil! Ze hoorde niets, geen auto op de straatweg in de verte. Het was of de tijd stil stond. Het was of het hele ieven stil stond, of alles verstard en verstijfd was tot deze grauw grijze contouren. En het enige wezenlijke was haar bloed, dat ze voelde suizen in haar slapen, en haar hart, dat verlangde. En dan ineens was er de gedaante, die voorbijkwam. Die ze ondanks de stilte toch niet had horen aankomen. Een welbekende wing in deze orkestprestatie, die op over tuigende wijze de waarde van de effect rijke compositie aantoonde. JOS. DE KLERK ZONDAG 28 MAART 1954. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Geen dienst. 7: Zie Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein, 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. E. Pot. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Cand. J. W. Jongbloed. 7: Ds. J. Wiersma, van Wijk aan Zee. Bijz. dienst. Bakenesserkerk, Vrou westraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. H. Geur- sen. 10.30: Jeugddienst. Ds. G. van Leeuwen van 's Gravenhage. 4.30: Padvindersdienst. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. G. K. van der Horst, Haarlem. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kin derkerk. Dhr. J. P. van Eijsden Jr. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Diaconessenhuis, Hazepa terslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Broeder C. J. Oostenrijk. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost Zomerkade. 10: Dhr. N. A. Groen. West, Leidsestraat. 10: Dhr. D. C. L. van Dijk. Centrum, O. Groen markt, 10: Dhr. J. Jongkind. Alle-Dag-Kerk Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeen komsten met Gerepatrieerden in de Pasto rie der Broederkerk. Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broederkerk, Park laan 34. Eglise Wallonne. 10.30: Service pré- sidé par le pasteur R. F. Ie Gras, de Delft. Deutsche evangelische Gemeinde. Kapel v. d. Waalse Kerk, Begijnhof. 20: Pfarrer D. Stein. Ned. Herv. Evang., Parkl. 21. Woens dag 7.30: Ds. Vroegindewey, Papendrecht. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10, 3 en 7,30: Conferentie. Br. F. H. v. d. Horst, Leiden en Br. L. Slappendel, Bode graven. Zang van Adr. Pape. Maandag 3 en 7.30: Conferentie. Br. W. F. Kloos, Gouda en br. Joh. v. Oostveen, Voorburg. Zangkoor uit Gouda. Dinsdag 3 en 7.30: Conferentie. Zendeling W. Hoekendijk, Amsterdam met Zangkoor uit Beverwijk. Elke middag om 5: Koffietafel.Woensdag geen samenkomst. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. v. Oostveen. Evangelist te Voorburg. 5: De zelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugd- samenkomst o.l.v. Teo Stringer en Joop v. d. Wal. Dinsdag 7.45: Bijbelklas o.l.v. C. Van- derbreggen, Rijnsaterswoude. Opwekkings samenkomsten, Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruijn, Wassenaar, Maranatha-lezing. Vrijdag 8: Rev. W. Cutts en Zendeling W. Könemann met kleuren dia's over de Moni's in Centraal Nieuw- Guinea. Broedergemeente, Parklaan 34. Za terdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. Vrije Eang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelm straat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent, Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes, H. Doop. Dinsdag 8: Jeugdclub 1518 jaar. aan de kerk. Ver. Doonsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. C. Sou- tendijk. Jeugddienst, Peuzelaarsteeg 3. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Rem. Geref. Gemeente 10.30: Ds. J. J. van Hille Geref Kerk. Williel- minakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. P. de Ruig. Lyceum-Aula ingang van Merlenstraat. 9: Ds. P. de Ruig 5: Dr. P. J. Richel. Zuid-Oost°rkerk. Richard Holkade 125. 10: Ds, A. M. Boeyinga. 5: Dr. N. J. Hommes, van Rotterdam. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en .5: Lees- dienst. Maandag 7.30: Dhr. Rijksen. Ger. Ge meente. L. Margarethastraat. 10 én 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Kerk. Parklaan 21. 9 en 16.30: Leesdienst. Donderdag 19.30: Dhr. Gebraad, uit Capelle aan de IJssel. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Oud-Kath. Kerk. Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. 17: Lof met meditatie. Woensdag 9.30: H. Mis. The Bethel Pentecostal Tem ple Inc.. Tempeliersstraat 55 rd. 3: Samen komst Pastor C. J. H. Theys. den Haag. le en 3e Zondag H. Avondmaal. Donderdag 3: Bidstond. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsa- menkomst. Leger des Heils, Schagchelstr. 26 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamen komst. Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssa menkomst o.l.v. Maioor J. Harinck. van Am sterdam. 12 en 4.30: Kindersamenkomsten. Dinsdag 2.15: Vrouwenbond. Donderdag 8: Openbare samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Opwekkingssa menkomst. Sprekers J. Versteeg en E. Schuurman. 7.30: Bijzondere samenkomst met medewerking Jeugdgroep „Gideon". Verschillende sprekers. 10: Zondagsschool. Donderdag 7.45: Gebedskring. Vrijdag 8: Jeugdgroep. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10.30: Samenkomst (Brood- breken). Ned. Chr. Gemeenschapshond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente Gods. 10: Cultureel geb. IJmui- den. 7.30: Parklaan 21. J. Jeeninga. De Christengemeenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdingsdienst. Volle Evangeliegemeente Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst. Versch. sprekers. Zang en muziek. Dinsdag 8: Bijbelklas. Donderdag 8: Bidstond. Zeven- de-Dags Adventisten, jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstu die. 11: Prediking. Zevendedacs-Bantisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de ADVERTENTIE N.V. MIJ. ..HOLSTER"- OVERVEEN Tel K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook ADVERTENTIE Heden geëtaleerd Seizoen 1954 ZIJLSTR. 83 Sinds 1892 - ZIJLSTR. 83 Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelmina- straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apos tolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefibeweging, Nas- sauplein 8. 11: Universe Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Dé Koeien- smid v. d. Staaij, Amsterdam. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk. 10: Dhr. B. v. d. Lelie, can- didaat tot de H. Dienst te Leiden. 7: Ds. G. Koch. Jeugdkapel, Schoterweg 10: Dhr. P. Hart. Ned. Prot. Bond, geb. Berkenstraat 10. 10.30: Mej. Dr. N. A. Bruining. Stichting „Petra", Kapel (einde Minahassastraat). Woensdag 8: D. Verhoef, te Aalsmeer. Vo cale medewerking. Geref. Kerk. Kloppersin gelkerk,: kloppersingel 55-57. 10: Dr. N. J. Hommes, Rotterdam-N. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Sionskerk. Ekserstraat. 8.45: Ds. L. Hoorweg Jr. 3.30: Ds. A. B. C. Hofland. Noord-Scho- terkerk, Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. L. Hoor weg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag geen straatzang. Zondag. 10: Heiligingssa menkomst. 7: Openluchtsamenkomst Soen- daplein. 8: Verlossingssamenkomst. 12 en 5: Jeugdsamenkomsten. Leiders: Sr. Majoor en mevr. Brons uit Amsterdam. Maandag avond straatzang Bloemendaal. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsamenkomst. Woensdag 2 en 4: Jeugdontspanningsamenkomsten. Donderdag 8: Lijdensmeditatie. Leiders: kapiteins Joh. C. van Huizen, van Ede. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Nieuwen- huijzen. 19.: Ds. v. d. Loos, Haarlem-N. Ka pel NieuW Vredcnhof. 10.30: Ds. Henkels. 19: Ds. Oskamp. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Di'. J. van Dorp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Faber, voorg. afd. Wasse naar. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. J. A. de Klerk. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. J. H. Telkamp. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Camplaan. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. J. H. Telkamp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. v. d. Born. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem., A'dam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Prof. dr. M. J. A. de Vrijer Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel 12-15 jaar in Mara- natha. 10.15: Jeugdkerk 1620 jaar, in Ma- ranatha. Dhr. D. W. Koerselman. 11.45: Zon dagsschool. 5 en 6 jaar Kleuterschool Bos- laan. 7-12 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Rem., Haarlem. Geref. Kerk 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole. 15.30: Dr. P. J. Richel, te Heemstede. 19.30: Dr. D. K. Wie- linga, te Wassenaar. Vrije Kath. Kerk, Po- peïlaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag en Donderdag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.15: Samenzang. 19.4520.15: Oecumenische Avondstilte. Dr. Ch. de Beus 10: Jeugdkapel 12-15 jaar in Irene, Els- woutslaan 1. Dhr. G. d'Olivat. 10.15: Zon dagsschool Julianakwartier. Kon. Wilhel- minaschool, Dompvloedslaan. 1213: Zon dagsschool Ramplaankwartier Irene, Els- woutslaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds van Leeuwen, uit De Kaag. 19: Ds. Spruyt, uit Amsterdam. Jeugddienst. HOOFDDORP. Ncd. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda. 7: Ds. C. Jongeboer, van Lisse Jeugddienst. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Da. N. Mesdag. Gezinsdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. Jb. Schaap, van Meppel. 3: Ds. J. A. v. Boven. Abbenes 9.30: Ds. J. A. v. Boven. 3: Ds. M. C. Don. Bethelkapel. 10: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Dr. Joh. Verkuyl VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Vic. L. C. Baljé Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. A. K. Straatsma, Den Haag. „De Toorts". 9: Ds. L. Cannegieter, Castri- cum. „De Kapel". 7: Ds. D. Ter Steege SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Sionskerk 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. J. Kroon ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 9.30: Jeugdkapel. 10.30: Ds. R. H. OI- deman, 7: Ds. C. de Ru. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga, van Haarlem. H. Avondmaal. 7: Ds. M. S. A. Daalder, van Haarlem. Jeugddienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. in „Ons Huis". Dinsdag 8: Dr. P. Berron, uit Straatsburg over het zendingswerk in Syrië en Mesopo- tamië. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. C. de Jong, van Grand Rapids. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. W. H. Walvaart, van Sassenheim. 5: Ds. C. Jon geboer. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. J. B. Schouwink, van Schiedam. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Schouten, van Nijmegen. Geref. Kerk (Art. 31,1 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst. Oud Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. De recherche heeft aangehouden de 32- jarige kolenwerker A. K. en zijn 26-jarige collega J. A. B., beiden uit Haarlem, die ten nadele van hun werkgever zich hadden schuldig gemaakt aan verduistering van zes hectoliter anthraciet. Beide kolenwerkers, die bekenden, zijn ingesloten. gedaante: een reus met brede schouders en lange benen en zijn hoed een beetje jon gensachtig achter op zijn hoofd. Haar hart sprong op. Hein! riep ze, Hein! De reus stond stil. Hij keek wat verbaasd om zich heen in het schemerige bos en ontdekte dan ineens het donkere figuurtje daar aan de overzijde van de greppel. Hein! riep ze weer. Suzanne! Jij hier? Hij was met twee grote passen bij haar. Ze greep hem vast, met allebei haar han den vóór aan zijn jas alsof ze bang was, dat de duisternis hem zo dadelijk weer verzwelgen zou. Zij hief haar gezicht on der het kleine mutsje naar hem op om hem aan te zien en hakkelde. O, Hein, ik dachten daar ben je nu tochen ik dacht.... Ze kwam niet verder. Zij duwde ineens haar hoofd tegen zijn ruige winterjas en snikte het uit, niet te stelpen, onbedaar lijk! En de reus stond even onbeweeglijk, beduusd, dan nam hij haar in zijn ar men en trok haar zachtjes tegen zich aan. Het was natuurlijk best te begrijpen. Ze had bijna de gehele nacht gewaakt, en hard gewerkt op het taboratorium. Ze had van daag niet gerust en wéér allerlei emoties beleefd. Haar vader was niet teruggeko men. Hein was zo lang weggebleven. En het was hier zo stil in het bos geweest en ze had haar voet bezeerd. Het was alles bij elkaar te veel geweest en een uitbar sting was dan ook best te begrijpen. Hein begreep net dan ook. Hij ging zit ten op de omgehouwen boomstam en liet haar rustig uithuilen tegen zijn schouder. Hij wachtte geduldig. En dan haalde hij een enorme zakdoek uit zijn zak en begon haar tranen af te drogen. En hij sprak daarbij al de lieve en dwaze troostwoord- jes, die een man hij een dergelijke gele genheid pleegt te zeggen. Daarop vroeg hij naar haar vader. En ten slotte sprak hij helemaal niet meer maar bleef, met Suzanna tegen zich aan, onbeweeglijk zit ten. Wanneer verstandige lieden, zoals Hugo Daalmans bijvoorbeeld, hen daar zó had den zien zitten, dan zouden zij terecht hun hoofd geschud hebben over zoveel dwaas heid. Daar zaten zij dan, in koude en duister nis, op een harde knobbelige boomstam en met hun voeten in een voi-gesneeuwde greppel, terwij] honderd meter verder een ivel-verwarmde huiskamer op hen wacht te, met gemakkelijke stoelen en een knap- oend haardvuur. Het was werkelijk dwaas. En nog véél dwazer was. dat Suzanna juist déze schouder had uitgezocht om tegen uit te huilen, juist de schouder van déze man, die een hoogst ongunstig individu was en de uitvinding van haar vader aad gestolen. Maar het allerergste gebeurde nu, want het meisje nog half nasnikkend, fluisterde: Ik heb zo naar je verlangd! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6