De V.S. dulden geen Chinese interventie in Indochina Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naguib moet plan opgeven maar behoudt waardigheid Tweede waterstofexplosie Vrijdag tot stand gebracht Weer over Naguib Scherpe waarschuwing van Dulles Strijd zou dan mogelijk niet tot Indochina beperkt blijven Britten dankbaar voor redding bij Algiers Het woord is aan Revolutionnaire Raad blijft aan President FTeuss tekent dienstplichtwet Mr. H. J. Rcinink adviseur bij de N.A.V.O. Internationaal congres over alcoholisme Nederlander» verdacht van steun aan D.I., in arrest Italiaanse senatoren tegen Amerikaanse ambassadrice Overleg met Rusland over gevangenen van Spandau Bagdad met 200.000 evacué's - in gevaar Weer rapport P 68 JAARGANG No 222 DINSDAG 30 MAART 1954 298 JAARGANG No 70 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman •TOEN EGYPTISCHE OFFICIEREN in Juli 1952 de staatsgreep ondernamen die snel tot de verjaging van de dikke koning Faroek leidde, vonden zij dat zij wel een wat oudere man erbij mochten hebben. Zij waren wel wat jong, ook hun leider kolonel Nasser, die nu pas zesendertig is. Zo kwam kolonel, later generaal, even later veld maarschalk Naguib, nu oud drieënvijftig, aan het hoofd van de Rcvolutionnaire Raad die sindsdien Egypte heeft geregeerd. En ik herinner u eraan dat wij vijf weken ge leden meldden dat hij ontslag uit al zijn regeringsfuncties had gevraagd, nadat deze militaire Revolutionnaire Raad hem vér gaande bevoegdheden had geweigerd. Nu, dat was vlot aangenomen en de Raad liet ter toelichting weten: „hij maakte een gees telijke crisis door, waarvan wij allen veel te lijden hadden ondanks onze pogingen, om hem tegenover de wereld als werkelijk leider van de revolutie en van de Raad te doen doorgaan." Naguib zat in zijn huis in een voorstad, dat zwaar bewaakt werd, en Nasser leek aan bod te zijn. Maar dat duurde kort. Kolonel Nasser was misschien toch heus iets te jong; in elk geval bleek hij zijn troeven te hebben onderschat. De officieren van de artillerie haalden welis waar eerst Naguib uit zijn huis en sloten hem op, maar de officieren van de cavale rie kozen zijn partij en bevrijdden hem weer, daarbij gesterkt door de volksgunst die hem niet alleen in de Soedan maar ook in Cairo, de hoofdstad, ruim deelachtig was gebleven. Zo werd het „Weg met Na guib" binnen vijf dagen alweer gevolgd door „Lang leve Naguib", aangeheven door een menigte over welker wangen tranen van ontroering biggelden. Vastgesteld werd dat de volkswil de terugkeer des groten mans had bewerkt. Nasser, bijgenaamd de Tijger van Faloega, drukte hem de hand. Zijn portret in het hoofdkwartier van de Revolutionnaire Raad, dat pas twee dagen tevoren van de muur was gerukt, werd prompt weer opgehangen en het college richtte zich tot het volk met het beleefde' verzoek, de jongste crisis maar te vergeten. Het voegde daaraan de hoop toe, dat in alle harten vergevensgezindheid zou heer sen. Nu, dat hebben de Egyptenaren mis schien wel nagestreefd, maar het is hun blijkbaar niet allen gelukt. En Naguib, al is hij dan zeventien jaar ouder d'an Nasser, is toch zeker geen rustige man. Want op 25 Maart wou hij ineens weer het parle mentaire régime, dat van zoveel corruptie in het verleden beticht was, herstellen en men had toch afgesproken dat dit pas in Juli 1955 zou gebeuren. En ook wou Naguib dat geen enkel lid van de Revolutionnaire Raad in de te kiezen grondwetgevende vergadering zou zitten. Nu, dat stond Nas ser en andere leden helemaal niet aan en er barstte een nieuw conflict uit. Waarop koning Ibn Saoed van Saoedie-Arabië ver scheen om te bemiddelen, maar het lukte hem niet. En op het vliegveld, waar hij hem uitgeleide had gedaan, zakte Naguib van uitputting ineen. Hij was overwerkt, zeide men. Later viel hij nog eens in zwijm terwijl men, ai vergaderend in zijn huis, naar een compromis bleef zoeken en ging toen maar naar bed, terwijl men ijverig doorzocht. Men vond inderdaad een soort compromis en vanmorgen werd gemeld dat de geneesheren verklaarden, dat Naguib het goed maakt en dat hij na een paar dagen rust wel weer zal kunnen opstaan. Gelukkig maar. Drie dagen lang heeft het publiek-op-straat kolonel Nasser toege juicht in zijn verzet tegen de ontbinding van de „militaire junta" en tegen het her stel van de politieke partijen. Naguib heeft toegegeven en dank zij de medestanders die hij toch nog in de junta heeft (en zijn aandeel in de volksgunst) blijft hij toch maar in functie. Het is een beetje zonder ling d'at een president in Februari om dic tatoriale bevoegdheden vraagt, deswege tot aftreden genoopt wordt en dan binnen vijf dagen triomfantelijk terugkeert. Het is nog zonderlinger dat dezelfde president dan binnen enkele weken voorstelt om de politieke partijen te herstellen en verkie zingen te houden, op dat tegenovergestelde program opnieuw in conflict raakt, ineen zakt en toegeeft en d'an maar weer opnieuw in zijn functies wordt gehandhaafd-. Het enige wat hieruit schijnt te blijken is d'at hij, hoe dan ook. van de Revolutionnaire Raad of wel militaire junta verlost wil zijn. En voor het overige is het kennelijk een strijd om de volksgunst tussen hem en de vice-premier Nasser (Tijger van Faloega). Vergelijkingen met West-Europees staats bestuur baten hier weinig. Het Egyptische volk, dat zelf wel wat draaierig in de war winkel moet worden, heeft nooit zulk be stuur gekend, ook niet toen het er een par lement op na hield, d'at geenszins een suc ces was. En het blijkt, na de afschaffing van het koningschap, niet gemakkelijk de weg naar een duurzame bestuursvorm te kunnen vinden. Misschien heeft het daar wat rustiger leiders voor nodig die meer inzicht in staatszaken hebben. Dat lijkt niet onwaarschijnlijk. Met de spektakels zal het nog wel niet zijn afgelopen. Vol gens de laatste berichten is het nu weer even rustig itn Caïro. R. P. BONN. (Reuter). President Heuss van West-Duitsland heeft vandaag de wet ten getekend, die de bekrachtiging inhou den van het EVG-verdrag; én dc conventies van Bonn. Krachtens het EVG-verdrag zal West-Duitsland een half millioen man bij dragen tot een Europees leger. In ruil daarvoor geven de conventies van Bonn West-Duitsland een nagenoeg volledige souvereiniteit als de verdragen door alle deelgenoten zijn geratificeerd. De conventies van Bonn behoeven alleen nog een bekrachtiging door Frankrijk. De twee andere ondertekenaars. Amerika en Engeland, hebben haar reeds geratificeerd. Het EVG-verdrag moet nog door Frank rijk, Italië en Luxemburg worden bekrach tigd. Het bestuur van de West-Duitse sociaal democratische partij heeft in een Maandag uitgegeven verklaring gezegd de onderte kening te betreuren. Het partijbestuur blijft van mening, dat de verdragen in strijd zijn met de grondwet en dat men bijgevolg met de ondertekening er van had moeten wachten op een uitspraak van het constitutionele hot te Karlsruhe, NEW YORK (Reuter). „Indien de communisten zouden pogen hun politieke stelsel op te leggen aan de landen in Zuid- Oost-Azië, zouden de vrije staten hiertegen gezamenlijk in het geweer moeten komen, daar een dergelijke handelwijze een ern stig gevaar zou betekenen voor alle vrije landen", aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, Maandag te New York in een toespraak tot leden van de buitenland se persclub. Hij vervolgde: „Wij zouden hierbij mo gelijk een ernstig risico lopen, doch dit zou veel geringer zijn dan de gevaren, waar wij ons binnen enkele jaren tegenover ge steld zouden zien, indien wij bij een der gelijke gang van zaken niét handelend zou den zijn opgetreden. De Amerikaanse re gering heeft de autoriteiten te Peking er van terug pogen te houden zich openlijk met de communistische aanval in Indochina in te laten. Wij hebben te kennen gegeven, dat, indien eenheden van het Chinese com munistische leger zich met de strijd in Indochina zouden inlaten, dit tot ernstige gevolgen zou leiden, die mogelijk niet tot het Indochinese strijdtoneel beperkt zou den blijven". „De Amerikaanse delegatie zal de reis naar Genève maken met het d'oel te pogen een verenigd en onafhankelijk Korea, waaruit het invalsleger der Chinese com munisten teruggetrokken zal zijn, tot stand te brengen. Wij hopen ok dat besprekingen van het Indochinese vraagstuk er toe zullen bijdra gen de ogen der Chinese communistische leiders te openen vor het gevaar van hun klaarblijkelijke wens om de hand te leggen op Zuid-Oost-Azië, opdat zij van dit stre ven zullen aflaten", aldus Foster Dulles. Geen erkenning Foster Dulles sprak zich krachtig uit tegen toelating onder de huid'ige omstan digheden van communistisch China tot de UNO. Hij verklaarde ook dat de Verenigde Staten het Pekingse bewind niét diploma tiek zullen erkennen. „Wij moeten ons als lid van de UNO af vragen of het in het belang van de wereld zou zijn vertegenwoordigers toe te laten van een bewind, diat zich openlijk aan aan- valsdiaden heeft overgegeven, dat zich ook thans nog niet, heeft vrij gemaakt van het gebruik van geweld en dat dit. in strijd met de beginselen, waarop de UNO werden gegrondvest, blijft doen. Hierop is slechts één antwoord mogelijk: „Neen". Degenen, die verantwoordelijk zijn voor de Amerikaanse buitenlandse politiek, moeten zich afvragerl of het hun land zal baten een bewind, dat grote Amerikaanse belangen daadwerkelijk poogt te schaden, door een erkenning grotere invloed en ge zag te geven. Ook hier luidt het antwoord: „Neen", aldus de minister. Dulles uitte voorts de waarschuwing dat het er niet bij zou blijven, indien de com munisten onbetwist de heerschappij over Indochina of een aanzienlijk gedeelte daar van zouden verkrijgen. „Het is zeker dat de aggressie der com munisten dan voort zou gaan, met als deel de andere thans nog vrije volken van Zuid-Oost-Azië, onder hun juk te brengen. Dit blijkt uit de verklaringen vai^ hun eigen propagandisten. Zuid-Oost-Azië is een strategisch zeer belangrijk gebied. Men vindt hier de beste zee- on luchtverbindingen tussen Zudd- Azië en de Stille Oceaan. Er liggen be langrijke marine- en luchtbases. Communistische beheersing van Zuid- Oost-Azië zou een grote bedreiging zijn voor de Phiüppijnen, Australië en Nieuw- Zeeland, waarmee de Verenigde Staten door verdragen tot wederzijdse hulpver lening verbonden zijn. Het gehele Weste lijke gedeelte van het Stille Oceaangebied zou er strategisch door in gevaar komen te verkeren", aldus Dulles. Hij wees er voorts op dat het soms nood zakelijk is risico te nemen om de vrede te kunnen handhaven, „evenals het in een oorlog noodzakelijk is gewaagde dingen te doen om hem te winnen". „De kansen op het handhaven van vrede worden gewoon lijk beter wanneer men een mogelijke aan valler tevoren laat weten waartoe aggressie zou kunnen leiden", verklaarde hij. Sprekend over de regering te Peking zei Foster Dulles: „Onze ervaring met haar is nog slechts beperkt en gaat in feite niet verder dan de Koreaanse wapenstilstands- overeenkomst. Deze is, volgens meldingen van de geallieerde legerleiding, veertig maal door de Chinese communisten ge schonden. Erger is, dat de Zweedse en Zwitserse leden van de neutrale commissie van toe zicht belet is hun werkzaamheden behoor lijk uit te voeren en dat hun gelegenheid ontzegd is de handelingen der Chinese communistische militairen na te gaan en de schendingen vast te stellen. Doch er is nóg een China, namelijk dat der Chinese nationalisten op Formosa, dat millioenen volgelingen telt. Ligt het op de weg der vrije landen een bloedige liquidatie der vrije Chinesen op Formosa door de communisten van het vasteland te bevorderen en aan te moedi gen? „Voor mij is dat ondenkbaar". Dien Bien Phoe „Wij kunnen ons spiegelen aan de gang van zaken voor Dien Bien Phoe", vervolg de Foster Dulles. „Er schijnt daar sinds enkele dagen een stilstand in de strijd te zijn gekomen, doch in feite is het gevaar steeds groter geworden. De sappeurs van de vijand hebben geen ogenblik stil ge zeten. Zij graven tunnels en gangen om steeds dichter bij de vesting te komen, zo dat deze tenslotte van dichtbij door in massa oprukkende infanterie kan worden aangevallen. Ook in de vrije wereld schijnt het thans, alsof er een adempauze in de koude oorlog is gekomen. Het lijkt er op, dat het gevaar voor een derde wereldoorlog is verminderd. Ik hoop, dat dit zo is. Indien dit het geval is, komt dat omdat de vrije landen het ge vaar zagen en verenigd, moedig en vast besloten zijn opgerukt om het te keren. Doch er bestaat geen reden om aan te nemen dat het gevaar thans voor goed is geweken. Niets wijst er op dat de heersers van het Kremlin een blijvende vrede zul len aanvaarden, indien dit tevens zou be tekenen dat zij hun veroveringsdromen zouden moeten opgeven. Zij houden niet op hun tunnels en gangen te graven, om zodoende de bolwerken der vrijheid dich ter te kunnen naderen. In Europa houdt de Sovjet-Unie Oost- Duitsland en Oostenrijk in haar greep en zij manoeuvreert roekeloos om een Frans- Duitse verzoening te beletten. Hiertegen bestaat slechts één afweer- De secretaris-generaal van de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie, Lord Ismay, heeft te Parijs bekendgemaakt, dat mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten "en Wetenschappen, tijdelijk is benoemd tot adviseur voor culturele betrekkingen van de Noord-Atlantische Raad. Mr. Reinink, die op het gebied van in ternationale culturele betrekkingen over ruime ervaring beschikt, is door de Ne derlandse regering gemachtigd voor de N.A.V.O. een diepgaand deskundig onder zoek in te stellen naar de bestaande cul turele contacten tussen de leden-staten, waax'bij bijzondere nadruk dient te wor den gelegd op de trans-atlantische ban den. Mr. Reinink blijft secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hij is slechts voor een periode van enkele maanden door onze re gering voor het werk bij de N.A.V.O. ter beschikking gesteld. Onze parlementaire hier nog aan toe: redacteur voegt Naar aanleiding van de benoeming door Lord Ismay, secretaris-generaal van de NAVO, van mr. H. J. Reinink, secretaris generaal van het ministerie van Onderwijs, K. en W„ tot tijdelijk adviseur van cultu rele aangelegenheden van de NAVO, kan nog het volgende worden gemeld. De heer Reinink schat, dat de door hem te verrichten taak ongeveer vier a vijf werkmaanden in beslag zal nemen: met werkmaanden zinspeelde hij in het ge sprek, dat wij met hem hadden, er op dat moeilijk te overzien valt in hoeverre hij in Juli en Augustus de verschillende perso nen en instanties zou kunnen bezoeken met wie hij voor het op te stellen rapport over culturele samenwerking in NAVO-verband in contact zou moeten treden. Het ligt niet in de bedoeling dat mr. Reinink een bureau in Parijs zal openen. Natuurlijk zal hij daar wel zo nu en dan moeten vertoeven, maar verder eveneens in de verschillende NAVO-landen, zowel in Europa als aan de andere kant van de Oceaan, dat wil dus zeggen in Amerika en Canada. Op het ogenblik ziet hij deze louter tij delijke taak als iets geheel op zichzelf staands en zeker is hij niet van plan zijner zijds op het in het leven roepen van een' nieuw orgaan met een daaraan verbon den grote „papierwinkel" aan te drin gen. Mr. Reinink is van zins toch zeker ook de helft van de tijd, gedurende welke hij dit werk voor de NAVO verricht, aan zijn functie van secretaris-generaal in Den Haag te blijven wijden. Vandaar, dat er ook geen aanleiding bestaat voor de aan wijzing van een plaatsvervangend secreta ris-generaal, omdat slechts gedurende zijn afwezigheid de gebruikelijke intern-admi nistratieve vervanging zal plaatsvinden. middel, namelijk nimmer aflatende waak zaamheid, het voeren van een gezonde po litiek en grote moed", aldus besloot de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zijn toespraak. LONDEN (United Press en Reuter) Onder luide bijval van de afgevaardigden heeft de Britse minister van Verkeer, Alan Lennox-Boyd in het Lagerhuis zijn erken telijkheid en diepe dankbaarheid vertolkt jegens de Nederlandse, Italiaanse, Noorse en andere buitenlandse schepen die het Eritse troepenschip „Empire Windrush", toen dit in de Middellandse Zee in brand was gevlogen, te hulp gekomen. „Het is een reden tot diepe dankbaarheid dat hun pogingen met zo'n volledig en in derdaad wonderbaarlijk succes zijn be loond", verklaarde Lennox-Boyd. Hij her innerde in het bijzonder aan de hulp die verleend is door het Nederlandse schip „Mentor", dat als eerste bij het troepen schip arriveerde, de Noor „Hemsfjeld" en het Italiaanse tankschip „Taigete". De minister bevestigde dat een officieel onderzoek zou worden gehouden „zodra 'het noodzakelijke voorbereidende werk achter de rug is." In tegenstelling tot een eerder bericht, waarin gemeld werd, dat het schip reeds Zondagmiddag was gezonken, vernam Reuter, dat gisteren de „Empire Windrush" nog geblakerd ronddreef en dat de Britse torpedobootjager „Saintes" haar naar Gi braltar trachtte te slepen. Kort na midder nacht van Maandag op Dinsdag bleek het wrak echter toch te gaan zinken en toen het achterschip onderging, maakte de „Saintes" de tros los. Even later was de „Empire Windrush" vergaan. In Noord wijk aan Zee is het door de Wereldgezondheidsorganisatie georgani seerde Europese congres over voorkoming en medische behandeling van alcoholisme geopend in tegenwoordigheid van de mi nister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff. Aan dit congres wordt deelgenomen door psychiaters, medici en sociale werkers uit België, Duiteland, Engeland, Frankrijk, Ierland, Italië, Nederland, Oostenrijk, Span.ie en Turkije. DJAKARTA (Aneta). In Salatiga is gearresteerd de heer B. F. van der Jagt, employé van de suikerfabriek Panglah in het Tegalse. Hij wordt ervan veruaent contact te onderhouden met de Darul Is lam. Van der Jagt, die met vacantie in Salatiga was, is op transport gesteld naar Pekalongan, vanwaar het verzoek tot aan houding afkomstig was. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Paul Courty: Onder beschaafde mensen is een nuance een afgrond. CAïRO (United Press) President Mo hammed Naguib heeft gisteren zijn strijd om snelle ontbinding van Egypte's militaire junta verloren, maar hij behield al zijn machtsposities in een vreemd compromis, waarmee een dag van geweld in Cairo werd besloten. Twee personen verloren bij relletjes het leven, voordat de Revolutionnaire Raad en het kabinet in gemeenschappelijke zitting Naguibs plan de Revolutionnaire Raad op 24 Juli te ontbinden en de regering aan civiele politici terug te geven, uitstelden. Het was een triomf voor vice-premier Gamal Abdcl Nasser die zich gekant had tegen snelle ontbinding van de militaire junta met als motief dat corrupte politici misschien weer aan de macht zouden komen. Naguib was zo overwerkt, dat hij giste renochtend ineenzakte en zich naar bed moest begeven, terwijl tegenover elkaar staande groepen van de Revolutionnaire Raad en het kabinet in een aangrenzende kamer in zijn villa het compromis zochten. Het feit dat de besprekingen zonder Na guib voortgingen onderstreepte de kracht die zijn aanhang in de junta had en dit helpt verklaren hoe hij kon toegeven wat de kwestie van herstel van het civiel be stuur betreft en toch de titulaire leiding van de regering kon behouden. Na vijf uur zond de vergadering een woordvoerder naar Naguib. Hij legde de vermoeide president het compromis voor, de president keurde het goed en de jongste crisis werd voorbij geacht. Drie achtereenvolgende dagen heeft het publiek op straat zijn verzet tegen Naguibs plan inzake civiel bestuur uitgeleefd en Nasser gesteund. Maar het was veelbeteke nend dat de kreten tegen het plan en niet tegen de president gericht waren, hoewel in de botsing van gisteren met de politie bij het gebouw van de staatsraad het publiek de man een aframmeling gaf, die Naguib als eerste civiel pi-emier had voor bestemd. 's Avonds keerde de kalmte terug. Maandagochtend is Prins Bernhard vergezeld door zijn particulier secretaris dr. F. A. dc Graaff en reserve-majoor vlieger G. Sonderman. van zijn reis door de V.S. in Nederland teruggekeerd. Koningin Juliana was op Schiphol aanwezig, waar zij de Prins na zijn aankomst per K.L.M. lijntoestel uit New York verwelkomde. In de wachtkamer op Schiphol, tijdens het vraaggesprek met de bij de aankomst aanwezige verslaggevers, in het midden achter de tafel: dr. De Graaff, de Prins en Koningin Juliana. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat jongstleden Vrijdag op liet Amerikaanse proefterrein in de Stille Oceaan een tweede waterstofontplof fing teweeg gebracht is. Voor de ontploffing hadden Amerikaanse oorlogsschepen en vliegtuigen de omgeving van liet proefterrein „zorgvuldig" afge zocht en geen schepen aangetroffen. De eerste ontploffing in de huidige reeks proeven werd op 1 Maart tot stand ge bracht. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren ver klaard, dat premier Churchill heden in het Lagerhuis een verklaring zou afleggen over atoomproeven en hun gevolgen in de vorm van radio-activiteit. Een lid van de linkervleugel van Labour had Eden in het Lagerhuis gevraagd, of hij de stoot zou kunnen geven tot besprekingen met andere belanghebbende landen tot het sluiten van een internationale overeen komst voor methoden om het gevaar van radio-actieve stof te beperken. Een ander Labourlid had Eden verzocht zijn ambtgenoten op het hart te drukken, dat de behandeling van de kwestie der ont wapening, zowel atomisch als conventio neel, van het grootste belang was. Eden antwoordde hierop: „Wij hebben deze kwestie met onze bondgenoten opge nomen en zij kennen ons standpunt heel goed". In antwoord op nog een vraag, zeide Eden, dat op de Berlijnse conferentie over eengekomen was, dat de vier mogendheden van gedachten zouden wisselen over de ontwapening met de ontwapeningscommis sie. De Britse minister van Buitenlandse Zaken hoopte, dat de commissie binnenkort bijeen zou komen en een sub-commissie zou instellen waarin de vier mogendheden zouden zijn vertegenwoordigd. PARIJS. Zes en dertig communisti sche, socialistische en links-onafhankelijke Italiaanse senatoren hebben een interpel latie aangevraagd, waarbij de minister president wordt gevraagd of hij van plan is de Amerikaanse regering mede te delen, dat haar ambassadeur, mevrouw Claire Booth-Luce, geen persona grata meer is ter oorzake van haar bemoeiingen met binnen landse aangelegenheden, aldus meldt Jean Premier Nehroe van India heeft Maan- d'Hospital aan „Le Monde". dag een beroep gedaan op de Verenigde Staten en andere landen die waterstofbom men bezitten, er geen proeven mee te nemen. De nawerking van de jongste waterstofbomontploffing op Bikini op Japanse vissers en vis was een „zichtbare aanwijzing", dat de mens zich thans van krachten bediende die hem volkomen uit de hand gaan lopen. Waarschuwing Professor Greene specialist in de kern- physica van de universiteit van Cincinnati heeft Maandag gewaarschuwd tegen atoomproeven en een onmiddellijke con trole geëist, „nu het nog tijd is". De mensheid beschikt over genoeg splijt bare stoffen om zichzelf te vernietigen. Professor Greene is niet zozeer bevreesd voor een kettingreactie, als wel voor radio actief stof, dat op een uitgebreid gebied zou kunnen neervallen en de ionisatie van de atmosfeer zou kunnen veranderen. Dit zou de verschillende klimaten volkomen kunnen veranderen, aldus de professor. De autoriteiten van de havenstad Jaizoe in Japan, hebben niets gehoord van aclit vissersschepen die zich op 26 Maart, ten tijde van de jongste waterstofbomontplof fing, in de buurt van Bikini moeten hebben bevonden. Een onderzoek wordt ingesteld. Deze actie zou gegrond zijn op een rede, welke mevrouw Booth-Luce op 5 Januari te Washington heeft gehouden. Zij zou in deze rede onder meer gezegd hebben, dat de Italiaanse regering de laatste verkiezin gen wel had gewonnen maar haar overwin ning loochent en geen nieuwe verkiezingen aandurft, en verder dat de kerk de enige effectieve macht is, die in Italië het com munisme de weg verspert. De Britse minister van Buitenlandse Za ken Eden heeft Maandag in het Lagerhuis medegedeeld van zijn Sovjet-collega Molo- tov een bevestigend antwoord te hebben gekregen op zijn voorstel tot verzachting van de behandeling der voormalige voor aanstaande Duitse nationaal-socialisten, die de gevangenisstraffen, waartoe zij zijn veroordeeld, in de gevangenis van Span dau uitdienen. De Westerse ministère van Buitenlandse Zaken hebben deze aangelegenheid voor 't eerst op de Berlijnse Viermogendheden- besprekingen ter sprake gebracht. Dr. Selim Hanna, minister voor Platte landszaken, maakte na de vergadering van junta en kabinet bekend dat het besluit van 25 Maart de junta op 24 Juli te ont binden, was uitgesteld. Hij verklaarde, dat de ontbinding haar beslag zal krijgen enige tijd vóór het einde van ie overgangs periode van na de revolutie, dat eerder tegen 23 Juli 1955 was vastgesteld. Maar hoewel Naguib dus aan de groep Nasser heeft toegegeven, maakte Hanna bekend dat Naguib al zijn functies zou be houden, namelijk die van president, pre mier en voorzitter van de Revolutionnaire Raad. Op de vergadering ten huize van Naguib werd besloten alle beslissingen uit te stellen die op aandrang van Naguib op 25 Maart genomen waren. Die beslissingen behels den: toestaan van vorming van politieke partijen; de Revolutionnaire Raad zal geen politieke partij vormen; geen ontvreemding van politieke rechten; verkiezingen voor een constituante en de junta zal geen enkel lid in dat lichaam plaatsen; de constituante wordt opgedragen een president te kiezen; de junta wordt op 24 Juli ontbonden, op de dag na de eerste samenkomst van de constituante. Intussen liepen wijdverspreide stakingen af, die de openbare diensten in Caïro heb ben stilgelegd. Verwacht werd dat vandaag overal het werk hervat zou worden. De stakingen gaven Nasser en zijn aan hang een van hun sterkste kaarten in het geschil en waarnemers voorspelden dat de belangrijke rol die door de vakbeweging gespeeld is, gevolgd zal worden door on derhandelingen over hoger lonen. Na de zitting van de Revolutionnaire Raad werd een communiqué uitgegeven waarin gezegd werd dat de wil van de natie in de laatste paar dagen zeer duide lijk scheen te zijn dat de revolutie diende voort te zetten, wat zij begonnen was, haar doelstellingen verwezenlijkend van de ves tiging van sociale rechtvaardigheid onder de burgerij, speciaal onder de arbeiders en de boeren. Het communiqué vervolgt, dat de natie werd opgeschrikt door de herverschijning van politieke corruptie welke de eenheid van het land bedreigde. Daarom heeft de Revolutionnaire Raad, op grond van de wil van het gehele volk en alle klassen-dat-de revolutie zou blijven functionneren tot het doel bereikt is, besloten te blijven func tionneren en werd besloten de beslissingen van 5 Maart en 25 Maart op te schorten. - Intussen is door de geneesheren verklaard, dat Naguib het goed maakt en dat hij na een paar dagen rust wel weer op kan. BAGDAD (AFP). Radio-Bagdad, heeft de bevolking van de stad opgewekt, een paniek te vermijden. De Iraakse overheid heeft besloten een dijk op te blazen, die het militaire kamp Rasjid, ten Zuiden van Bagdad beschermde. Sinds het begin van de overstromingen zijn 200.000 mensen naar de Iraakse hoofd stad getrokken. Volgens te Bagdad ontvangen berichten zijn in Noord-Irak, in het gebied van Erbil en Kirkoek, veertig personen om het leven gekomen als gevolg van overstroming van de rivier de Zab. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome SU a -p "Sic f| fs ■s 1- p P f- ■3 E fc-S (geen opga<i ontvangen) geheel bew. ONO 2 0 0 geheel bew. N 3-0 1 zwaar bew. O 3-10 onbewolkt ZW 6 8 2 regen Z 3 8 0,2 geheel bew. ZZW 8 9 1 regen ZZW 8 9 0,4 geheel bew WZW 4 9 0 geheel bew OZO 14- licht bew. NNW 3 10 0 nevel O 2 0 0 nevel O 4 2 0,2 nevel windstil 0,2 licht bew. ZZW 3 2 0 mist windstil 0 0 nevel windstil 2 0 licht bew. windstil 3 0 nevel WNW 1 3 0 nevel W 2 11 0 onbewolkt ONO 4 9 0 OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Koudere nacht. Overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 31 Maart Zon op 6.19 uur. onder 19.10 uur. Maan op 4.47 uur. onder 15.23 uur. Maanstanden 3 April 13.25 uur: Nieuwe maan 10 April 6.05 uur: Eerste kwartier IS April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 31 Maart Hoog water: 1.09 en 13.32 uur. Laag water: 8.48 en 21.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1