Maarschalk Juin weer op het matje geroepen ST0FZU1GERREPARATIE MTSA Wereldnieuws Muziekcorpsen in de mijnstreek overtraden nieuwe Zondagswet PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Maar de EVG kreeg een nieuwe klap De radio geeft Woensdag Amerika accoord met verkorting van de lijst? Twee Dordtse melkhandelaren kregen niet genoeg melk TocU ió het zo J DINSDAG 30 MAART 1954 2 Strategische goederen Van Gelder gaat meer courantenpapier produceren Request van de N.I.B.E.G. KEI P Gr. Houtitrs.it 137 naast lu*or Maatregelen tegen hondsdolheid Productie-index per werknemer gestegen Ging saneringscommissie haar boekje te buiten? Prins Bernhard generaal en luitenant-admiraal Eindhoven heeft 150.000 inwoners Studentensanatorium kreeg 44.000 Zingende telegraafpaal (Van onze correspondent te Parijs per telefoon) Naar aanleiding: van verklaringen die door maarschalk Juin Zaterdag over het Europese leger zün afgelegd in Auxerre op een banket van reserve-officieren, is hem van de kant van twee ministers: Laniel en Pleven, dringend om nadere inlichtingen verzocht. Juin herhaalde in termen, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar waren, dat het Europese leger-verdrag in de hui dige vorm voor Frankrijk onaanvaardbaar is. Hij verweet daarbij de regering dat in dertijd zijn oordeel als hoogste militaire autoriteit enkel is ingeroepen over enige technische punten, doch nooit over de po litieke grondslag van het verdrag. Als verantwoordelijk commandant van de centraal Europese NAVO-sector achtte Juin de actieve medewerking van Duits land aan de verdediging overigens nog al tijd onontbeerlijk. Overdracht van mili taire bevoegdheden aan een boven-natio- naal orgaan kan hij eohter niet aanvaarden en daarom scheen de maarschalk een niet nader omschreven wissel-formule de beste oplossing voor het EVG-probleem te vin den. Zijn meningsverschillen met zijn minis ter zo onthulde Juin ook nog hebben indertijd geleid tol de reactie der befaamde toegevoegde protocollen. Maar niemand schijnt zich over die protocollen die vol gens de maarschalk overigens maar in zeer duistere termen waren geformuleerd, erg meer te bekommeren. In de ogen van Juin zou Frankrijk daarom maar het verstan digste doen het hele verdrag opnieuw op de helling te plaatsen. Het is niet de eerste maal dat maarschalk Juin even buiten zijn militaire boekje ging door directe critiek op zijn superieuren uit te oefenen, maar zó bont als nu had hij het toch nog niet gemaakt. De minister van Oorlog, Pleven, die tevens de geestelijke vader van het Europese leger is, heeft Juin maar weer eens een nieuwe brief geschre ven waarin de maarschalk op zijn elemen taire plichten van discipline ten opzichte van de regering wordt gewezen. Een dag tevoren had Pleven in de Kamer boven dien nog gezegd, dat ten aanzien van de EVG het hele leger zich neutraal moest houden. Premier Joseph Laniel heeft op zijn beurt Juin op het matje geroepen om hem nadere tekst en uitleg over de redenen van deze nogal sensationele stelLingname te vragen. Omdat de maarschalk nu al zo herhaaldelijk in dezelfde overtredingen is gevallen, gingen er in politieke kringen en in de pers, zelfs in „Le Monde" gisteren al stemmen op hem op nonactief te stellen nu Juin de pensioengerechtigde leeftijd toch al een jaar of wat is gepasseerd. Wel is waar is de maarschalk, in zijn functie van NAVO-bevelhebber, niet meer in exclu sieve Franse dienst, maar niettemin ligt het natuurlijk in de macht van de Franse regering de maarschalk desgewenst ook van zijn Atlantische functie te doen ont heffen. Toch alternatief Wat de gevolgen ook voor zijn persoon lijke positie zullen blijken te zijn, het is wel zeker dat de politieke consequenties van Juin's verklaringen moeilijk kunnen wor den onderschat. Tot dusver is officieel al tijd verkondigde, dat er buiten de EVG voor de Europese verdediging geen heil of alternatief bestond. Binnen een termijn van enkele dagen hebben nu eohter zowel de Amerikaanse hoge commissaris in Bonn, ADVERTENTIE Tef. 16693 Gr. Houtstraat 132 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Denemarken na de oorlog. 11.30 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Aruba's geschiedenis door Hendrik de Wit. 18.00 Nieuws. Nieuws en commentaar. 18.20 Ac tualiteiten. 18.30 Een afwijking, waarop een wereldstelsel strandde. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Het v/oord der Kerken met be trekking tot het staatkundige en maatschap pelijke leven, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Der Bettelstudent, operette. 21.15 De politieke tinnegieter, hoorspel. 22.35 Naar een beter spelpeil in Nederland, causerie. 22.45 De geschiedenis van de Noordzee, cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Uitlopers van de Parnassus. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8:35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Het leven van Edward Grieg, hoorspel. 12.05 Zang en piano. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.30 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.43 Platen. 14.00 Viool, fluit en clavecimbel. 14.40 Pla ten. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 13.15 Zigeunerkwintet. 13.30 Spectrum van het Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws.. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.20 Lijdensoverdenking. 21.50 Platen. 22.00 Operatie vier maal Egypte, causerie. 22.15 Vocaal ensemble. 22.40 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Orkestcon cert. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkest-concert. 17.30 Plaetn, 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kamer muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 De laatste ronde, hoor spel. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radio dagboek. (Op 224 m.). Conant, als maarschalk Juin openlijk op een andere oplossing voor het vraagstuk der Duitse heibewapening gezinspeeld. Wat de ratificatie-kansen van de EVG in Frankrijk betreft, kan uiteraard evenmin moeilijk warden ontkend, dat Juin nog maals opnieuw koren op de molen van de tegenstanders van het verdrag heeft ge worpen. Na mannen ais Herriot, Daladier, De Gaulle, neemt maarschalk Juin, ais Frankrijks hoogste militaire gezagsdrager, nu openlijk plaats in het kamp van de te genstanders van het Europese leger, dat zo voor zijn dubieuze oprichting in Frankrijk andermaal een zware prestige-nederlaag te incasseren kreeg. LONDEN United Press verneemt in welingelichte kringen, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk definitief zijn overeengekomen de lijst van strate gische goederen, die als gevolg van een resolutie van de UNO niet naar Rusland en haar satellieten mogen worden uitge voerd, te verkorten. Deze overeenstemming werd, naar ver luidt, bereikt gedurende besprekingen in Londen tussen vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk en de Amerikaanse vertegenwoordiger Harold E. Slassen. toe bereid zou zijn, zijn dat een kortere De redenen, waarom Amerika hier- lijst makkelijker zal kunnen worden ge controleerd en dat een groter handelscon tact met de Sovjets zou kunnen leiden tot een vermindering van de internationale spanning en de vooruitzichten op vrede kunnen doen toenemen. Edward Lilley (rechts) (26 jaar) uit Whistler, Alabama en David S. Heeschen (28 jaar) uit Homewood, Illinois, zullen binnenkort als eersten op de gehele wereld aan de Harvard University hun doctorsgraad halen in de radio-astronomie. Zij staan hier voor hun schotelvormige, parabolische antenne, voor het lekenoog een netwerk van koperdraad, zeven meter in diameter, welk apparaat de jonge geleerden gebruiken in plaats van de meer gebruikelijke telescope. De directie van Van Gelder Zonen N.V. heeft in de Maandag gehouden vergadering van aandeelhouders mee~edeeld, dat de machines vol bezet zijn en dat de order portefeuille zeer goed bezet is. Er zijn plannen om het productie-apparaat uit te breiden, met name om de couranten papierproductie op hoger peil te brengen. Deze plannen hoopt de directie in 1956 te verwezenlijken. De productie van het be drijf is in het eerste kwartaal van het lo pende boekjaar hoger dan de gemiddelde productie der kwartalen in het vorige boekjaar. De heer W. C. Smidt van Gelder trad Het dividend werd bepaald op 12 pet. De Nederlands-Indische Bond van Ex- krijgsgevangenen, geïnterneerden en ge- gerepatrieerden, heeft in een request aan de ministers, van Buitenlandse Zaken en van Financiën verzocht de tegemoetkoming in de kosten van wederinrichting aan alle Indische oorlogsslachtoffers ten goede te laten komen, ongeacht de plaats waar zij zich hebben gevestigd of zich zullen vesti gen. De N.I.B.E.G. is verwonderd over het standpunt van de regering, dat deze tege moetkoming moet worden beperkt tot die genen onder de Indische oorlogsslachtoffers die zich vóór 1 Januari 1954 blijvend in Nederland en de overzeese rijksdelen heb ben gevestigd. De N.I.B.E.G. verzet zich voorts tegen de opvatting van de regering, dat diegenen onder de Indische oorlogsslachtoffers, die op 1 Maart 1942 ongehuwd waren, niet voor deze vergoeding in aanmerking kun nen komen. De Heerlense kantonrechter heeft schrif telijk vonnis gewezen inzake de twee over tredingen van de Zondagswet, die op 7 en 14 Februari werden begaan door de har monie St. Caecilia uit Kerkrade en het harmonie-orkest der Oranje-Nassaumijnen te Heerlen. St. Caecilia had op Zondag 7 Februari zonder toestemming van de burgemeester van Kerkrade een muzikale hulde gebracht aan een gouden bruidspaar. Vóór 13 uur was het met muziek naar de woning van dat bruidspaar getrokken. Het corps maakte zich hierdoor schuldig ,.aan het op Zondag zonder strikte noodzaak gerucht verwek ken, dat op een afstand van meer dan 200 meter van het punt van verwekking hoor baar is". Voor het musiceren vóór 13 uur werd de harmonie in de persoon van haar voor zitter conform de eis veroordeeld tot een boete van f 6.-. Voor de muzikale hulde zonder vergunning kreeg zij een boete van f 1.-. Het harmonie-orkest der Oranje-Nassau mijnen begaf zich op 14 Februari met muziek naar de St. Pancratiuskerk te Heer len om een hoogmis bij te wonen, die in deze kerk werd opgedragen ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het orkest. Voor deze wandeling met muziek was toe stemming verleend door de commissaris van politie te Heerlen. Overwegende dat het orkest zich heeft laten leiden door het oor deel van een autoriteit, welke het als ge zaghebbend mocht beschouwen en dat hier sprake was van een verschoonbare rechtsdwaling in een nog nieuwe materie, verklaarde de kantonrechter de voorzit ter, de directeur en de leden wegens het ADVERTENTIE Do bril en de mode! f' Steeds de m'ooistè modéllen bij: Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de hondsdolheid in West-Duitsland aanleiding geeft tot de grootst mogelijke waakzaam heid, omdat in de afgelopen weken deze ziekte op 20 kilometer van onze Oostelijke grenzen is geconstateerd. Daar de ziekte meestal wordt verspreid door in het wild levende dieren, zijn maat regelen getroffen om de mogelijkheid te beperken, dat de hondsdolheid op die ma nier in ons land zal kunnen doordringen. Gebleken is, dat het ziekteverwekkende virus hoofdzakelijk wordt verspreid door vossen. Daarom wordt vanwege het minis terie van Landbouw tot 1 Juli een premie uitgeloofd voor iedere dode vos. Deze premie bedraagt 10,voor een volwassen dier en 5,voor een vos jonger dan twee maanden. Alle gedode vossen dienen bij de politie te worden ingeleverd. Alle warmbloedige dieren en eveneens de mens zijn gevoelig voor .het ziekteverwek kende virus. Overbrenging geschiedt hoofd zakelijk door de beet van een geïnfecteerd dier. Hondsdolheid bij dieren eindigt in de meeste gevallen met dodelijke afloop. Bij de mens leidt deze ziekte, mits een tijdige behandeling is ingesteld, zelden tot de dood. Hondsdolheid is sedert 1923 niet in Neder land voorgekomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het indexcijfer van de industriële productie in het vierde kwar taal van 1953 (basis 1938 is 100) 175, tegen 165 in het derde kwartaal en 158 in het j vierde kwartaal van 1952. Het indexcijfer i van de personeelsbezetting in de industrie was respectievelijk 155, 154 en 151. Dit komt neer op een productie-index per werknemer van respectievelijk 113, 107 en 105. Gedurende geheel 1953 bedroeg deze productie-index 107, tegen 98 in 1952 en 95 in 1951. De Dortse rechtbank heeft een strafzaak tegen de Dordrecht.se Melkinrichting, die van overtreding van artikel 2 van de Zui- velverordening 1946 verplichte be- en ver werking van melk beschuldigd werd. Dit bedrijf had namelijk op aandringen van de saneringscommissie in Dordrecht aan twee melkhandelaren geweigerd zoveel melk te leveren als zij nodig hadden, om dat zij niet met de melksanering wilden meedoen. De officier van justitie noemde deze zaak een triest uitvloeisel van de in Dordrecht veelbesproken en veel becritiseerde melk sanering. De beide melkhandelaren, K. van der Si.ide en A. Verwoerdt. wensten in te genstelling tot hun collega's in Dordrecht niet met de melksanering mee te doen, om dat zij meenden hierdoor hun zelfstandie- heid te verliezen. De sanerinascommissiê bepaalde toen dat de melkfabriek hun niet zoveel melk mocht leveren als zij voor een goede bediening van hun klanten nodig hadden. De officier van justitie was van oordeel dat de saneringscommissie haar bevoegd heid te buiten ging, omdat zij over niet bij haar aangesloten melkslijters geen gezag heeft. Hij had reeds bij wijze van voorlo pige maatregel de D.M.I. gelast de melk- leverine te hervatten. Zowel de rechtbank als het gerechtshof, waarbij de D.M.I. tegen de op grond van de wet economische delicten penomen voorlopige maatreeel van de officier in beroep ging, waren van oordeel, dat zij terecht penomen was. De officier was verheugd dat hij een einde aan de boycot door de commissie had kunnen maken. De D.M.I. en haar pro curatiehouder achtte hij schuldig aan het ten laste gelegde. Hij eiste tegen de D.M.I. f 2000 boete en storting voor de tijd van twee iaar van een waarborgsom van f 25.000. Tegen de procuratiehouder eiste hij f 600 boete, een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een storting van een waarborgsom van f 50. De raadsman van de melkinrichting, mr. J. G. van der Steenhoven, bestreed de op vattingen van de officier en zei dat deze ten onrechte de voorlopige maatregel geno men had. De wetgever, zo zei hij. heeft met artikel 2 van de Zuiveiverordening 1946 slechts bedoeld de melklevering op be paalde bijzondere dagen te waarborgen. Ook het Bedrijfschap voor Zuivel deelt volgens de raadsman deze mening en heeft verklaard, dat het artikel niet de indivi duele verplichting tot levering aan elke slijter inhoudt. De raadsman concludeerde tot vrijspraak. Op 7 April zal de rechtbank uitspraak doen. 2. „Ik verzoek u voor de laatste maal, om ogenblikkelijk omlaag te komen en dit landgoed te verlaten!", riep Jolliepop. „In dien u zich gedrongen voelt om bomen te beklimmen, dient u zich in het bos te ver meien en niet op privé terrein!" De zon derling in de kastanjeboom hief bezwerend de armen op. „Bedwing uw gramschap!", riep hij sussend, „ik zal deze boom stante- pede verlaten, zodra ik het blad aan de top hebbe geplukt". „Wat?!", riep Panda, „wilt u alleen maar een blaadje van die boom hebben? Pluk het gerust, hoor! Er zijn er genoeg!" „Heb dank voor uw vrij gevigheid, Jonker", antwoordde de zon derling, „doch ik en kan het blad niet plukken, alvorens een uil drie maal hebbe gekrast. Volle maan en uilgekras maken het blad eerst rijp voor het alchemisch brouwsel". Panda wendde zich verbaasd naar Jolliepop. Begrijp JIJ er iets van?", vroeg hij hulpeloos. „Uit zijn laatste woor den is mij inderdaad iets duidelijk gewor den, mijnheer Panda", antwoordde Jollie pop. „Wij hebben te doen met een alche mist, een beoefenaar van oude, geheime wetenschappen. Deze lieden plegen op de meest zonderlinge wijze de grondstoffen voor hun geheimzinnige brouwsels te ver zamelen. Op dat ogenblik klonk drie maal het gekras van een uil door de nach telijke stilte.... ontbreken van schuld niet strafwaardig. De ambtenaar van het O.M. had tegen de verdachten - het orkest heeft geen rechts persoonlijkheid, zodat niet kon worden volstaan met het verbaliseren van de voor zitter - tweemaal f 6.- boete geëist we gens het verwekken van gerucht en het deelnemen aan een optocht. Het deel nemen aan een optocht achtte de kanton rechter niet strafbaar, daar in dit geval geen sprake was van een optocht in de zin van de Zondagswet. De verdediger van het harmonie-orkest, mr. van Oppen uit Heerlen, betoogde dat een niet hinderlijk gerucht niet strafbaar zou zijn. De kantonrechter was van oordeel dat juist wegens de strekking van de Zon dagswet, de bescherming der viering van en verzekering der openbare rust op Zon dag, ook geluid, dat op zichzelf of voor be paalde personen niet hinderlijk of zelfs aangenaam klinkt, toch voor anderen sto rend kan werken wegens de verschillende opvattingen die in ons land omtrent de Zondagsviering en de Zondagswet heersen. Verder merkte de kantonrechter in het vonnis op, dat een marsmuziek ten gehore brengend muziekcorps van meer dan 40 muzikanten een zodanig geluid voort brengt, dat dit op een afstand van meer dan 200 meter hoorbaar is. De voorzitter van de Kerkraadse har monie had zich ook beroepen op een inner lijke drang, welke er bij de leden van zijn corps bestond tot het plegen van de ge wraakte overtreding, omdat het van ouds her gebruik is geweest, dat aan een gou den bruidspaar door deze harmonie een muzikale hulde wordt gebracht. Dit beroep verwierp de kantonrechter, omdat innerlijke drang geen overmacht in de zin van de wet oplevert en er bovendien de mogelijk heid bestond om op grond van artikel 3 van de Zondagswet ontheffing te vragen aan de burgemeester, welke ontheffing echter niet gevraagd is. Prins Bernharcl, inspecteur-generaal van de drie strijdmachtonderdelen, is bij Ko ninklijk Besluit met ingang van 30 Maart benoemd en aangesteld tot luitenant-admi raal bij de Koninklijke Marine, tot gene raal bij de Koninklijke Landmacht en tot generaal-vlieger bij de Koninklijke Lucht macht. Generaal B. R. P. F. HasseLman, chef van de Generale Staf, is bij Koninklijk Besluit benoemd en aangesteld tot gene raal, waarmede de Koninklijke Landmacht thans drie generaals telt, namelijk de Prins der Nederlanden, mr. H J. Kruis en de huidige chef van de Generale Staf. De Prins is thans de enige generaal-vlie ger en de enige luitenant-admiraal in ac tieve dienst. Adrianus Johannes Busio is de 150.000ste inwoner van Eindhoven. Zijn vader, die dezelfde voornamen draagt en machine bankwerker is, heeft gisteren aan gifte gedaan van zijn geboorte. Hij werd door het College van B. en W. ontvangen en burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten overhandigde hem vijf premie-obliga ties ter waarde van 500 voor de kleine Adrianus Johannes, het vierde kind in het gezin Busio. Drie jaar geleden verrees te Laren een modern geoutilleerd studentensanatorium. Momenteel overweegt het bestuur reeds hoe de exploitatie voortgezet moet worden, als er over enige tijd niet voldoende patiën ten zijn om de 86 bedden te bezetten. De voorzitter, prof. dr. G. C. Heringa, zei dit op een Zaterdag gehouden persconfe rentie te Laren. Het was nog beter nieuws dan de twee sommen gelds, die werden aangeboden. Mevrouw B. BoonVan der Starp bood een waaier van 35 bankbiljetten van duizend gulden aan uit de opbrengst van haar geesteskind: de miniatuurstad „Madurodam" in Den Haag. Penningmeester M. van Witsen van het Nederlands Studentenorkest deed er nog 9000 bij, door het orkest bijeen geconcer teerd. In 1953 werden 85 tentamens en 15 vol ledige examens in het sanatorium afgelegd. Er worden colleges gegeven met een band opname-apparaat. Er is een bescheiden be gin gemaakt met de nazorg en met psycho logische hulp. De 44.000 zal zijn bestem ming dan ook gemakkelijk vinden. Het ge brek aan patiënten zal voorlopig geen pro bleem zijn. Er kunnen straks anderen, die behoefte hebben aan studie in hun kuurtijd, worden opgenomen. Reeds is een leerling van een kweekschool in het sanatorium opgenomen. Hij zal daar vermoedelijk het volgend jaar zijn onderwijzersexamen af leggen. Ook wordt gedacht aan het op nemen van studentenvluchtelingen. Coalitie. Een coalitie van centrum en rech tervleugel heeft Zondag bij gemeente raadsverkiezingen in Castel'krmare di Stabia, een stad van 60.000 inwoners in Zuid-Itallë, de communisten en hun socialistische bondgenoten de meerder heid ontnomen. Deze coalitie, bestaand uit christen-democraten, liberalen, mo narchisten en neo-fascisten,kreeg 15.000 stemmen tegen 14.591 stemmen voor het linkse blok. Antwoord. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Bohien, heeft Maandag uit naam van de drie Westelijke mogend heden aan de Russische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken Koez- netsov een memorandum over de con ferentie van Genève overhandigd. Dit memorandum is een antwoord op de Sovjet-nota van 17 Maart, waarin het volkenbondspaleis in Genève werd aan vaard als plaats voor de conferentie. Over de inhoud van het nieuwe memo randum is nog niets bekend. Protest. Meer dan duizend New Yorkse havenarbeiders hebben Maandag voor het Wi-te Huis in Washington gedemon streerd uit protest tegen de weigering van die regering om hun onafhankelijke vakvereniging, de I.L.A., te erkennen als Onderhandelaarster bij de reeds drie weken durende havenstaking in New York. De mannen, die Amerikaanse vlaggen en borden met leuzen met zich mee droegen, marcheerden langs het Witte Huis. Herdenking. Het Nederlandse fregat „Van Kinsbergen" is te Hobart (Australië) aangekomen voor deelneming aan de feesten ter herdenking van het feit. dat 150 jaar geleden de Britten zich in. Tas- manië vestigden. Vele inwoners van Nederlandse afkomst waren aan de kade om het schip te begroeten. De be manning werd officieel ontvangen en bracht een bezoek aan het monument voor de Nederlandse zeevaarder Abel Tasman, die in 1642 het eiland ontdekte. Broer. B. P. Koirala, voorzitter van de Congrespartij van Nepal en broer van de premier P. Loirala, is Zondag ge arresteerd, nadat hij voor een vergade ring van 50.000 mensen verklaard had, dat zijn broer aan het hoofd stond van een „fascistische regering". De verga dering maakte deel uit van de protest betuigingen, die door de congrespartij zijn georganiseerd tegen de koninklijke proclamatie, waardoor de regering ad interim de macht krijgt de bevoegd heden van het hooggerechtshof te ver minderen. Neen. Prof. P. Lieftiinok, de bijzondere vertegenwoordiger van de Internatio nale Bank in Turkije, is Maandag in New York aangekomen. Hij weigerde de journalisten te antwoorden op vra gen over de redenen van zijn vertrek uit Turkije. Prof. Lieftinck zette zijn reis naar Washington met een ander vliegtuig voort. Vf zacht. De bank Deutscher Lander heeft de deviezen voorschriften voor het reis- en grensverkeer opnieuw verzacht. Van 1 April af mogen Duitsers en buiten landers bij het betreden van Duits grondgebied behalve buitenlands geld ook Duits geld in onbeperkte mate in voeren. Buitenlandse reizigers kunnen Duits geld in bedragen van meer dan 300 D.M. bij het verlaten van Duits grondgebied weer meenemen, wanneer het geld, dat het bedrag van 300 D.M. te boven gaat, bij de invoer aan de douane is aangegeven. Verdronken. Bij het oversteken van de rivier de Djammoe in India zijn Vrijdag 43 Indische soldaten verdronken, aldus is Maandag te Nieuw Delhi bekendge maakt. Het overeteken van de rivier was een onderdeel van militaire oefe ningen. Britten. Bij een onderzoek naar de publie ke opinie in Groot-Brittannië is geble ken, dat slechts een of twee van elke duizend Britten senator Joseph McCar thy kennen. Sommigen dachten, dat de Amerikaanse senator president, bokser of zanger was. Broederschap. Te Hartford in de Ameri kaanse staat Connecticut is een afdeling van de „internationale broederschap van arbeiders in de electriciteitsbedrij- ven", welke is aangesloten bij de Ame rikaanse Federatie van Vakverenigin gen, beboet met tweeduizend dollar, omdat zij in strijd met een bepaling van de commissie voor de burgerrechten geweigerd heeft twee negers toe te laten. Er is een dwangsom van vijfhon derd dollar per week opgelegd, indien de vakvereniging niet ophoudt met rassendiscriminatie. ADVERTENTIE GABARDINE MANTELS 89.50 ALS kind legden wij vaak het oor tegen de houten telegraafpalen om te horen of er langs de draden ook telegrammen werden verzonden. We meenden n.l. dat het zingen der draden er op wees dat de lijnen in gebruik waren. En niet alleen wij vergisten ons in dit verschijnsel, maar ook de spechten raakten in de war en in de mening dat dit luidruchtig ge- zang uitsluitend van insecten afkomstig kon zijn hakten zij met scherpe snavels duch tig op de palen los. Nu vele leidingen onder gronds liggen en de boven grondse verbindingen vaak ge- V schraagd worden door gewei- dige stalen en betonnen geraamten, die ver van de grote wegen in het land staan opgesteld, nu is het zingen der draden v>eliswaar even veelvuldig, maar toch een veel minder vaak waargenomen verschijn sel. Sommige palen zingen altijd, andere daarentegen nooit. Verder zijn er draden die alleen kort na zonsopgang of na zons ondergang gedurende een korte tijd zin gen. Eenzelfde draad kan bovendien nu eens diepe tonen laten horen, maar een ogenblik later een veel hogere toon ten beste geven. Ook zijn er gevallen bekend, waarbij draden duidelijk zongen, terwijl het toch practisch windstil was. Vooral deze laatste waarnemingen hebben destijds tot de opvatting geleid dat het zingen in ieder geval niet door de wind wordt ver oorzaakt. Na lang zoeken is men echter toch weer tot de conclusie teruggekeerd dat de wind wel degelijk de belangrijkste rol in dit verschijnsel speelt. De langs de draad strijkende luchtstroom veroorzaakt n.l. een zwieptoon, die versterkt wordt wanneer hij min of meer samenvalt met een der harmonische boven tonen van de draad, dus met „de eigen trilling" van de draad. Die draad trilt dus dwars op de windrichting en alle omstandigheden die in vloed hebben op de wind of op de eigen trillingstijd van de draad, hebben dus ook invloed op het zingen. Vandaar dat dit verschijnsel zo grillig lijkt. Overigens behoeven we bij de verklaring van dit verschijnsel lang niet altijd te devken aan de wind alléén, want ook luchtstromingen in verticale richting kun nen het zingen bewerkstelligen, zodat we niet verwonderd moeten zijn wanneer het gezang zich eveneens voordoet op een dag die voor ons gevoel bladstil is. Van zingende draden naar het zingende zand is niet zo'n grote stap, doch vóór we die wagen moeten we u waarschuwen, dat het laatste woord daarover waarschijnlijk nog niet gesproken is. Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2