Britten rekenen nu met EDG Agenda voor Haarlem Bewaarder van Ruïne van Brederode bouwde maquette van oude veste inmi Positie der randbedrijven genoot bijzondere aandacht der sprekers Geslaagde kinder modeshow in Gemeentelijk Concertgebouw ''"Hoe is het ontstaand Een Eeuw Geleden Uit eeuwenoud puin Zeven jaren ingespannen werken als dank aan het rijk Oordeel der Kath. Middenstandsbond DINSDAG 30 MAART 1954 3 88.75 139.75 139.50 165.-- 185.-- 240.-- 189.-- 240.-- Vijfde Middenstandscongres Partij van de Arbeid Overleg tussen ministers Eden en Beyen Jordaniërs hebben Israel nu weer iets te verwijten Aanhangsel Een dag uit het leven van de kleuter Proces-verbaal wegens overtreding arbeidswet Middenstand met neus op de feiten Middenstandconsulenten Op de bon Indonesische journalisten laken regeringsoptreden Dit woord: WENKBRA UW vïüü: Fietser onwel geworden en overleden Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 30 Maart 1854 Ongeveer vierentwintig jaar geleden zocht het rijk naar een man, die de be zoekers van de Ruïne van Brederode een kijkje kon geven in en om de plaats, welke dit voormalige Gravenslot in de historie heeft bezet en die tevens de functie van bewaarder zou kunnen en willen vervullen. Het liep op tegen een zekere G. van der Kort. En het is stellig geen misstap geweest toen het besloten heeft de oude vesting aan zijn zorgen toe te vertrouwen. Het is ongetwijfeld een feit, dat die ge schiedenis, die op de scholen wordt onder wezen in zeer ruime mate belangstelling geniet, maar het staat even onomstotelijk vast, dat die interesse bij velen reeds en kele jaren nadat zij de schoolbank hebben verlaten, nagenoeg of geheel is verdwenen. Het geheugen heeft de ellenlange jaartal lenlijst niet in zijn geheel (of misschien is het beter te zeggen geheel niet) vast kun nen houden. Door de een of andere onbe grijpelijke oorzaak weten we als we zestig zijn nog, dat 1600 het jaar was, waarin zich de slag bij Nieuwpoort voltrok, maar niet dat Philips in 1581 werd afgezworen. Meestal weten we niets of nauwelijks iets meer van d;ie reeksen historische feiten. Meestal. Want ook in d'it geval zijn er uit zonderingen, die de regel bevestigen. Tot die uitzonderingen behoort Van der Kort. Ieder, die in de afgelopen twintig jaar een stap zette tussen de verbrokkelde resten van wat eens een statig bolwerk was, zal deze opmerking kracht bij zetten. Deze man leeft reedis vierentwintig jaar naast en met deze verweerde kasteelresten. Zijn woning staat er vlak naast in een deel van het slot. Verlangens om zich veel ver der te begeven dian tot zijn „bezit" heeft hij niet. Er staat een ruïne en dat is alles. Een ruïne met een verleden, dat, en het klinkt sommigen wellicht wat vreemd in de oren, onuitputtelijk blijft in haar leven digheid en de charme der mystiek bezit, die haar aantrekkingskracht zal behouden, totdat de ruïne met de grond wordt gelijk gemaakt. Maar over deze mogelijkheid moet ge met Van der Kort niet spreken. Dat begrijpt ge wel. Van der Kort is op zijn plaats. Niemand' is daar heiliger van overtuigd dan Van der Kort zelf. Hij is het rijk erkentelijk voor het feit, dat hij vierentwintig jaar ge leden de ruïne mocht betrekken. Erkente lijk op een wijze, die aan duidelijkheid ADVERTENTIE MOQUETTE KARPETTEN 280 X 200 9 8.50 BOUCLÉ KARPETTEN 280 x 200 320 x 220 HAARBOUCLE en HAARVELOURS KARPETTEN 280 x 200 320 x 210 HAAR-SMYRNA KARPETTEN 280 x 200 325 x 225 Hrt so juist verschenen MOSCHÉE KARPET 300 x 200 310 x 225 De gehele collectie „KROON" en MACHINAAL SMYRNA KARPETTEN hebben wij in voorraad KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 niets te wensen overlaat. Want als ge in het komende seizoen uw schreden zet tus sen de resten van een bouwwerk, waar eens de wapens heftig kletterden, dan zult ge daar op het binnenhof het slot van Brederode aanschouwen zoals het er uit heeft moeten zien in haar glorietijd. Het is een maquette, die de slotbewaar der bouwde om de bezoeker zich nog dui delijker, dan hij met woorden kan bewerk stelligen, te laten inleven in de geschiede nis van datgene, waaraan hij verknocht is. Maar hij bouwde haar bovenal als dank aan het rijk. Het is een geschenk,, dat na zeven jaren ingespannen werken dankbaar zal worden aanvaard en een beveiligd be staan zal krijgen onder de hoede van Mo numentenzorg. Toen Van der Kort vijfenzestig jaar was geworden, had hij dus de pensioengerech tigde leeftijd bereikt en zou op zijn lauwe ren hebben kunnen rusten zonder dat hij daarmee de critiek van anderen zou heb ben moeten duchten. Maar de slotbewaar der ruimde een alkoof in zijn huiskamer uit, plaatste er een tafel, die als werkbank moest dienen en begon aan de bouw van de maquette, zeven winters achtereen, en dat wil zoveel zeggen als zesenvijftig maanden, stond hij te metselen, te zagen of te boren. Hij ontving diaarbij de medewer king van zijn architectonisch geschoolde vriend Theo Brink, die het geraamte in eikenhout opzette naar een tekening, welke in 1882 door een zekere De Steurs werd vervaardigd. En bovenal kon dit werkstuk worden voltooid dank zij de hulpvaardig heid van zijn vrouw. Zij zal gedurende de afgelopen zeven jaar waarschijnlijk meer gebruik hebben gemaakt van een stofdoek dan een andere huisvrouw in zeventien jaar. Om het geraamte heen bouwde Van der Kort de vesting op met bakstenen (bak steentjes), die in anciënniteit niet onder doen voor de stenen, waaruit de ruïne bestaat. Hij zocht in de uithoeken der ruïne ADVERTENTIE mui heipon promptt namelijk puin op, dat hij tot poeier maalde. Met behulp van schelpkalk, lijmstof 'en tarwemeel (dit laatste diende als bindmid del, onze verre voorvaderen maakten ge bruik van roggemeel) ontstond een brei, waarvan hij kleine blokjes kneedde, ge lijkvormig aan een baksteen. Die Liet hij drogen in de zon. Een kleurstof zorgde voor de tint, welke de stenen uit het jaar 1200 bezitten. Vorige week Vrijdag kwam het slot klaar. Veertigduizend steentjes hebben vain de maquette een machtig bouwwerk gemaakt, een fier werkstuk, dat de ware gestalte van het voormalige slot ten naaste bij moet benaderen. Daar twijfelen wij niet aan, want er is dunkt *ons geen man, die beter op de hoogte is met het verleden der ruïne dan Van der Kort. In Utrecht is Maandag het vijfde mid denstandscongres van de Partij van de Ar beid gehouden onder leiding van de secre taris van de sectie middenstand van de Dr. Wiardi Beekman-Stichting, de heer W. Mensink. Het Tweede Kamerlid drs. H. Peschar besprak de middenstandsnota van de re gering. Meer dan de helft van de handel drijvende middenstand en het ambacht wordt gevormd door het „dwergbedrijf". Belastingverlaging en vermindering van sociale lasten kan hier geen baat brengen. De nota gaat voorbij aan de omstandigheid De bewaarder bij zijn maquette. DINSDAG 30 MAART Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", IC jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrou wen om Puccini", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De Zoon van niemand", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksbureau". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bagdad", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruidegom", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Silver City", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 31 MAART Stadsschouwburg: „Ballet-recital", 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwen om Puccini", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City^ „De Zoon van niemand", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksbureau", 18 jaar 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bagdad", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruidegom". 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Silver City", 18 jaar, 2.30 en 8 uur Minerva: „God heeft de mensen nodig", 18 jaar, 8.15 uur. (Van onze correspondent in Londen) De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. W. Beyen, heeft Maan dag informele besprekingen gevoerd met zijn collega Anthony Eden en de Britse kanselier voor de schatkist, R. A. Butler. Minister Beyen lunchte met laatstgenoem de en dineerde met Eden. Woensdag keert hij naar ons land terug. Het bezoek, waar toe besloten was bij een vorige ontmoe ting tussen de ministers Beyen en Eden, had een algemene gedachtenwisseling over de internationale politieke vraagstukken ten doel. Zij spraken over de Europese Betalings Unie en de convertabiliteit, de handel tus sen Oost en West en de E.D.G. Vrijwel lopen op elk van deze gebieden de opvat tingen van Nederland en Engeland paral lel. Van Nederlandse zijde is men de mening toegedaan, welke thans door de Engelsen wordt gedeeeld, dat de tijd nog niet geko men is voor opheffing van de Europese Be talings Unie. De visioenen, die de Britse regering heeft gehad om. met medewerking van Amerika, iets geheel nieuws te schep pen, zijn na Butlers bezoek aan Washing ton van enkele maanden geleden vervlo gen. Het zal helemaal niet nodig zijn, dat alle landen tot de convertabiliteit overgaan. Er zal namelijk binnen een gewijzigde Euro pese Betaling Unie ruimte kunnen worden gemaakt voor landen, welke verder zijn met de convertabiliteit dan anderen. Ne derland is als crediteurland in een gunsti ge positie en dichter bij de omwisselbaar- ïieid der valuta's dan Engeland. De verwachting in Nederlandse rege ringskringen is, dat gehele of gedeeltelijke convertabiliteit, inclusief die van de dol lar, binnen twaalf of achttien maanden zal kunnen worden verwezenlijkt. Het tempo, waarin dit zal gebeuren, zal afhangen van de ontwikkeling der Ameri kaanse economie. Over het uitstel der ministersconferentie der zes in Brussel heerst algemene over eenstemming tussen Londen en de betrok kenen. Het standpunt is dat de periode voor bestudering van het vraagstuk der E.D.G. is afgesloten en dat men nog dit jaar „ja" of „neen" zal moeten zeggen in zake het E.D.G.-verdrag. Op het ogenblik blijkt het tijdstip voor dit besluit nog niet te zijn aangebroken. Met voldoening kan echter worden gecon stateerd dat Engeland zich thans geheel in stelt op de totstandkoming van de E.D.G. Men stond dan ook te Londen volkomen Overval op dorp AMMAN (Reuter) Maandag is te Amman van officiële Jordaanse zijde ver nomen dat Jordanië het jongste incident langs de Israelisch-Jordaanse grens, namelijk een aanval die Israëliërs zouden hebben uitgevoerd op het vijf kilometer over de grens, op Jordaans gebied ge bied gelegen dorp Nahaleen, ter kennis van de Veiligheidsraad zal brengen. Volgens de Jordaanse lezing zouden bij deze aanval drie Jordaanse soldaten zijn gedood en vijf gewond. Volgens niet-ol'fi- ciële berichten zouden aan Jordaanse zijde 25 slachtoffers zijn gevallen, name lijk negen doden en zestien gewonden. Volgens de Jordaniërs werd de Israë lische aanval met automatische wapens uitgevoerd. Ook zouden de toegangs wegen tot het dorp ondermijnd zijn ge weest. Het Jordaanse kabinet heeft Maandag voor de tweede maal vergaderd ter be spreking van het incident De Israëlische minister-president Mosje Sjaret heeft omtrent het incident ver klaard: „Dit is een plaatselijke reactie op het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag vermoorden van een Israëlisch wachts- man in het dorp Kissalon door een Jor- daniër, die muilezels wilde stelen". afwijzend tegenover de rede van de Ame rikaanse hoge commissaris in West-Duits- land, Conant. Ook in Nederlandse officiële kringen acht men het nog te vroeg nu al te zeggen wat er dient te gebeuren als er van de E.D.G. niets komt. Men ziet in Londen, waar men nu inder daad warmer dan ooit loopt voor de E.D.G., reden genoeg voor optimisme. In Nederlandse officiële kringen heeft het Britse plan voor een nauwe samenwer king met de E.D.G., dat nog geheim is, doch waarvan het een en ander is uitgelekt, een uitstekende indruk gemaakt. Engeland ging zo ver als het maar enigszins kon, zo luidde het commentaar van onze zegslieden. KXXXX)COOOOOOC«OOC5CXX>CICOOOCOOOOCXX)OOOOOOOOOCOOCOCOOCOOCOC WASHINGTON (AFP) Carl Vinson, democratisch lid van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft een wetsontwerp gedeponeerd, volgens het welk militairen, die lid van de commu nistische partij zijn, voor een krijgsraad geroepen kunnen worden. De krijgsraad zal zelfs de doodstraf kunnen uitspre ken. In een aanhangsel wordt echter gezegd, dat iemand zich niet aan de dienstplicht zal kunnen onttrekken op grond van lidmaatschap van de commu nistische partij. - Zevenentwintig kinderen hebben gister middag onder de ogen van enkele honder den dames gespeeld op het aangebouwde podium in de grote zaal van het Concert gebouw in Haarlem in de kleren en met het speelgoed van enkele Haarlemse fir ma's. En toch deed dit spelen, deze „kin dermodeshow", ïn slechts weinige opzich ten aan een echte „grote-mensen-show" denken. De organisator, de heer L. van Sambeek, had er namelijk voor gezorgd, dat nergens in het uitgebreide programma het reclame-element storend was verwerkt en naar onze mening zullen de kinderen in het geheel niet begrepen hebben, dat zij op dat grote podium hun spelletjes moes ten opvoeren om de ouders er van te over tuigen, dat de kleertjes, bij die en die zaak gekocht, nu juist de allerbeste zijn. Integendeel. De kinderen uit het radio- kleuterklasje van mevrouw Lily Petersen vermaakten zich opperbest en zij voerden hun bijzonder eenvoudige toneelstukjes op met een ontwapenende onschuld. De heer Van Sambeek had. zijn show „een dag uit het leven van onze kleuters" genoemd en zo zagen de talrijke dames en heren de kinderen opstaan, naar school toe gaan, spelen, dansen, zingen, een verjaar dagspartijtje vieren, naar Artis, naar het strand en naar d'e stad gaan en tenslotte meelopen in een bloemencorso. En dit alles deden de kinderen, die slechts enkele keren geoefend hadden, op een uitermate rustige en gezellige wijze, hoewel de talrijke foto grafen zich steeds verdrongen om de kin deren in alle mogelijke standen op een plaatje vast te leggen. Een kindershow, die op een dergelijke manier gehouden wordt, is aldus de heer Van Sambeek, uniek in Nederland en ge zien het grote succes, dat mevrouw Peter sen met haar groepje had, zou het ons weinig verbazen indien dit voorbeeld niet binnenkort in andere steden zou worden nagevolgd. Als intermezzo hield een Haarlemse kapper gistermiddag een korte kinderhaar- show, waarbij hij het klaar speelde om in nog geen kwartier tijdis een viertal kinde ren met lang haar, een keurig kort geknipt kapseltje te bezorgen. Als slot van deze zeer goed georgani seerde show volgde een bloemencorso, dat in het teken stond van „Haarlem Bloemen stad". En de zevenentwintig kinderen, die met versierde autopeds, kinderwagens, fietsjes en rijdende speelgoeddieren trots op het podium heen en weer wandelden, oogstten zulk een groot succes, dat alle aan wezigen het spijtig vonden, dat het doek voor de laatste maal gesloten werd. Iedereen was dus tevreden. De organi satoren, omdat zij hun kinderkleding, speel goed. schoentjes en kapseltjes weer eens onder de aandacht van het publiek hadden kunnen brengen: de toeschouwsters en toe schouwers omdat zij een middag uit de dagelijkse sleur waren gehaald, de kinde ren omdat, zij op een gewone dag in de week in een andere stad mochten spelen en de gemeente,die vertegenwoordigd werd door wethouder W. F. Happé, omdat vijftig niet, zoals bijvoorbeeld kinder-ballet-uit- dat de middenstand een sociaal zwakke positie inneemt, aldus de heer Peschar, die voorts het vraagstuk der branchever vaging en omzetvergroting besprak. In deze richting bestaat alleen een oplossing door sanering. Maar de sanering door han tering van het behoefte-element wordt afgewezen, hoewel het juist een practische oplossing zou geven. De nota erkent dat men nog te weinig inzicht heeft in de posi tie van de middenstand door het ontbreken van een middenstandsstatistiek. Deze zou echter kunnen uitwijzen dat er inderdaad een te sterke overbezetting bestaat. Waar schijnlijk zal de middenstand profiteren van de belastingverlaging en loonsverho ging, omdat de baten daarvan in de con sumptieve sfeer zullen komen, zodat de omzetten vergroot worden. Verdergaande belastingverlaging zal nooit speciaal de middenstand ten goede komen. Ook van fiscale maatregelen heeft de middenstand niet veel te verwachten. Tweede spreker was oud-minister ir. H. Vos. Als voordelen van de middenstands nota noemde hij dat men nu beschikt over een aantal gegevens, dat de middenstand nu met de neus op de feiten is gedrukt en dat de moeilijkheden van de middenstand niet worden afgereageerd op andere fac toren. Politiek onjuist is dat de midden stand de overgang vormt van de bezitters naar de niet-bezitters. Ook was ir. Vos van oordeel, dat er veel verwarrends voorkomt in de nota. Zijns inziens bedraagt het aan tal werkenden in de middenstand niet 38 percent maar 23 percent van alle werken den. Die 23 percent kan men dan stellen tegenover de 14 percent van het nationale inkomen, die de middenstand trekt. Deze 14 percent is echter van geheel andere be tekenis dan de 14 percent die de landbouw uit het nationaal inkomen trekt. Een gebrek in de nota is dat niet tot uiting komt of onder het inkomen van de middenstander ook berekend is de rente van het gefourneerde kapitaal. Naar spre kers mening zal door de middenstand voor al de efficiency in het oog gehouden moe ten worden, waartoe de regering kan mee werken door het instellen van midden- standsconsuienten. Men zal in dit opzicht niet te schraal en te schriel moeten zijn, zoals thans bij de rijksnijverheidsdiensten het geval is. De nota verwacht dat het randbedrijf zal afsterven. Er verdwijnen echter niet alleen randbedrijven maar er komen er ook steeds bij. Ook worden veel randbedrijven voortgezet, omdat er geen andere oplos sing is. Spreker zette uiteen dat de ouderdoms voorziening gunstig kan werken en tot ver dwijning van randbedrijven bijdragen. Die voorziening is voor de middenstand van veel belang en deze zal er dan ook bij inge schakeld moeten worden. De middenstand zal er echter aan moeten bijdragen, behalve dan de kleine zelfstandigen. Spreker rheent, dat in verhouding tot 1952 in 1954 de con sumptie zal stijgen met 10 procent nf 870 millioen gulden. Daardoor zullen wellicht verschillende randbedrijven in een betere positie komen. percent van de opbrengst bestemd was voor het sociale jeugdwerk voor alle gezindten. Reeds Zaterdag werd aan de heer L. van Sambeek, de organisator van de show, door de ambtenaren van de arbeidsinspectie in Haarlem medegedeeld, dat men proces verbaal zou opmaken, indien de kinder show in het Concertgebouw doorgang zou vinden. Uiteraard kon de heer Van Sam beek deze show niet meer afgelasten en na afloop van de show werd een proces-ver- baal opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet en het zal aan de kantonrech ter worden overgelaten of dergelijke shows voor kinderen van drie tot zes jaar toege staan zijn, óf dat men kan spreken van de overtreding van liet verbod om de kinde ren van beneden de veertien jaar arbeid te laten verrichten. De heer Van Sambeek, die uit alles meende te moeten concluderen, dat enkele van zijn collega's in Haarlem aangifte bij de arbeidsinspectie hadden gedaan, wil trachten met het Openbaar Ministerie een minnelijke schikking te treffen omdat hij, zoals hij verklaarde, niet van plan was een proefproces uit te lokken om daarmede voor zijn concurrenten de kastanjes uit het vuur te halen. Van de zijde van de arbeidsinspectie deelde men ons mede, dat ook zonder de aangifte van enkele Haarlemse winkeliers zeer zeker proces-verbaal opgemaakt zou zijn, omdat men er van overtuigd is, dat er hier sprake is van een overtreding van de arbeidswet. Men verkeerde, in tegenstel ling tot het oordeel van de heer Van Sam beek, in de mening, dat deze kleutershow Een van de onderdelen van de kinder modeshow in het Concertgebouio was ge wijd aan het onderwerp: Met moeder naar de stad". De kinderen voelden zich op het p'odium, hoog boven het publiek, bijzonder op hun plaats. voeringen, in de culturele sfeer liggen, doch zuiver commercieel zijn opgezet. Uiteraard zal dienen te worden afge wacht of de ambtenaar van het Openbaar Ministerie zich accoord kan verklaren met het plan van de heer Van Sambeek om een minnelijke schikking te treffen. De uitwijzing van Evenhuis GENèVE, (United Press) De Indo nesische Nationale commissie van het In ternationale Persinstituut heeft de ar restatie en uitwijzing uit Indonesië van de Nederlandse journalist E. Evenhuis ver oordeeld als een inbreuk op de persvrij heid, aldus verklaarde een woordvoerder van het Internationale Persinstituut. De Indonesische commissie berichtte, dat zij door het veroordelen van de actie van de Indonesische regering een „impo pulair" standpunt had ingenomen „op een ogenblik waarop het nationalistische ge voel in Indonesië grote opgang maakt". Zij meent echter, dat de Indonesische re gering, indien zij de buitenlandse pers in Indonesië toelaat, ook de consequenties ervan moet aanvaarden. In de eerste plaats dit: met wenken heeft het eerste lid van de samenstelling niets te maken. Dat bewijst al het Mid delnederlandse wintbrauwe. Dit woord wint vindt men terug in het Grieks ionthos, dat uit wiwonthos is ontstaan en: baardhaar betekent. Het tweede deel, brauw, is al even moeilijk te door zien. Met een heleboel geleerdheid is aan te tonen dat het verwant is met het woord brug in de zin van welving, rand. Vandaar het werkwoord breeu wen: de randen, de naden dichtstoppen. Zo komen wij tot de verklaring van het woord wenkbrauw als: rand van De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft een adres gericht aan de leden van de Tweede Kamer inzake de middenstandsnota die door de minister van Economische Zaken en de staatssecretaris van Economische Zaken aan de Tweede Kamer is aangeboden. De nota in zijn geheel kan de Bond tevens waarderen als een verdienstelijk werkstuk met grote documentaire waarde. In deze waardering moet de Bond echter een restrictie aanbrengen ten aanzien van het feit, dat zich door bepaalde stellingen er. conclusies in het analytische gedeelte van de nota en het introduceren van een nieuwe inhoud aan gangbare begrippen, waartegen van de zijde van de Bond gegron de bezwaren bestaan, in de publieke opinie meningen blijken vast te zetten, welke ge heel onjuist zijn. Onder de groep eigenaren van kleine en zeer kleine ondernemingen, bevindt zich een groot aantal ondernemers wier onder nemingen sociaal en economisch verant woord zijn. De nota laat na het beleid, dat aan deze groep mede de versterking ver schaft, in samenhang en samenvatting te schetsen, doch bevat volgens het adres van de Bond wel de elementen, waaruit dit zou moeten worden opgebouwd.. In de eerste plaats zal met name voor de hier besproken groep van positieve beteke nis zijn de opname der zelfstandigen in bepaalde sociale verzekeringen, waaronder ouderdems- en kinderbijslagverzekering. In de tweede plaats zal de sociaal-economi sche hulpverlening aan zelfstandigen kun nen worden uitgebouwd in de geest van de bestaande regelingen voor kleine land bouw- en visserijbedrijven. De regering neemt stelling tegen een be schermende middenstandspolitiek. Het is niet duidelijk, waartegen deze stellingname zich richt, daar volgens de Bond een der gelijke beschermende politiek niet wordt bepleit. Terecht stelt de nota dat midden- standsbeleid er nimmer toe mag leiden, dat de normale concurrentie wordt uitgescha keld. Van de andere kant echter kan het standpunt niet onderschreven worden, dat de middenstand te allen tijde aan de dyna miek van de samenleving zou moeten wor den overgeleverd. P.B.O. en kartelbeleid De nadruk, die in de nota gelegd wordt op de taak, de mogelijkheden en de kansen van de middenstand in en door de P.B.O. acht de Bond van groot belang. Bescher mende prijspolitiek, zoals die" voor de landbouw tot op zekere hoogte noodzakelijk is, acht de nota voor de middenstand on denkbaar. Volgens de Bond moet ten op zichte van de middenstand, als taak van de branchegewijze bedrijfschappen, worden gezien een gezonde economisch-sociale op bouw van de bedrijfstaken. Daarbij dient men absoluut af te rekenen met de idee als of een bedrijfsinkomen van 3000 als vol waardig kan worden gequalifjeeerd. Als wezen van het vestigingsbeleid moet volgens de bond worden gezien het in alge mene zin verplicht stellen van handels- en vakopleiding. En het binden van nieuwe vestigingen aan objectieve eisen van vol waardigheid. De eisen mogen niet worden opgeschroefd tot wering van concurrenten. Het credietbeleid De thans bestaande regeling ten aanzien van de nieuwe vestigingen stelt crediet- verlening afhankelijk van het bestaan van zogenaamde garantiefondsen van het be trokken bedrijfsleven. In de practijk blijkt echter, dat de totstandkoming van derge lijke fondsen slechts zeer moeizaam en traag verloopt. In het kader van de struc turele opbouw van het bedrijfsleven, ligt hier volgens de bond ongetwijfeld mede een taak voor alle bedrijfs-genoten omvatten de publiekrechtelijke lichamen. Er dient volgens de bond voorts een wer kelijk onderscheid te worden gezien tussen de risico's, die de ondernemer als persoon te dragen heeft los van zijn onderneming (ziekte, ouderdom e.d.) en de typische on dernemersrisico's, samenhangend dus met de onderneming. De bond onderschrijft daarom ten volle de in de nota gestelde wenselijkheid de zelfstandigen in bepaalde sociale verzekeringen op te nemen. Tenslotte wijst de Bond op de wenselijk heid, dat jaarlijks bij de begrotingsbehan deling een aparte behandeling zal plaats vinden van de middenstandsvraagstukken. De beleidslijn, waarvan de middenstands nota het uitgangspunt bedoelt te zijn zal in een dergelijke jaarlijks weerkerende aparte behandeling van de middenstands vraagstukken een logische consequentie vinden. De heer H. J. van Haastrecht, een be kend Zandvoorts winkelier, wonende Swa- luëstraat 6, fietste Maandagmiddag de Kerkstraat op, toen hij boven in de straat gekomen vermoedelijk door te grote inspanning, onwel werd en van zijn fiets viel. De direct ontboden arts kon slechts de dood door hartverlamming constateren. In de overledene verliest Zandvoort een be kend figuur, die menigmaal tijdens ver gaderingen van de Zandvoortse Handels vereniging van zich deed spreken. LONDEN. Een buitengewoon num mer van het officiële nieuwsblad van 29 Maart behelst eene verklaring van de Regeering, waarin medegedeeld wordt, dat Hare Majesteit Koningin Victoria zich ge noopt heeft gezien, om, ten behoeve van Turkije, tot den oorlog tegen Rusland over te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5