„Het doorbreken der geluidsbarrière is helemaal geen sensatie" Heemsteedse rijwielhandel jubileert A. Langereis veertig jaar zetter Kort en bondig Beeld van H. M. Wezelaar kreeg eerste prijs op Keukenhof Prins Bernhard: Höteluitbreiding in Haarlem Amsterdamse Beurs DINSDAG 3 0 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Binnenkort expositie in Prinsenhof Modeshow G. en A. Burgerlijke Stand van Haarlem Pook in keel van baby Stedelijk Museum concert Kind dronk chloorwater Fietsendiefstallen aan het licht gebracht Bijna anderhalve ton winst Kort nieuws Oprichter leerde Haarlemmers fietsen in manegeachter Grote Houtstraat 48u/:b 90 Kinderkoor „Inter Nos" gaat naar Wales Scheepvaart Mede onder auspiciën van de stichting „Kunst en gezin" wordt op „De Keuken hof" temidden van de bloementuinen een tentoonstelling van beeldhouwwerken ge houden, die Vrijdag geopend wordt. Een jury, onder voorzitterschap van de heer T. van Waveren, heeft Maandagmiddag de beelden beoordeeld om de drie beschikbaar gestelde prijzen te kunnen toekennen. Op de foto ziet men de leden van de jury (van rechts naar links Mari Andriessen, Fred. Carasso, K. F. Schuurmmi, H. Swart en Paul Grégoire) rond een zittende vrou- Van rotswand tot microfilm „Het lezen van rotswand tot micro film" is de titel van een tentoonstelling die van 28 April tot 9 Mei ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Nederlands Schoolmuseum te Amsterdam wordt ge houden in de raadzaal aan het Prinsen hof te Haarlem. Deze expositie zal de volgende onder delen omvatten: de plaats van het lezen in de taal, de geschiedenis van de letter, de geschiedenis van de vervaardiging en vermenigvuldiging van geschriften en de geschiedenis van het leesonderwijs. Te vens zullen er oude boeken uit de stads bibliotheek en andere bezienswaar dige uitgaven tentoongesteld worden. Op Donderdag 29 April en Donderdag 6 Mei worden er in het kader van deze expositie twee lezingen gehouden, respectievelijk door de heer J. Buijs jr. over „Van A.B.C. tot Kalverliefde", enige, anecdotes over kinderboeken, en door mejuffrouw I. van Soelen over „Leesdidactiek en leesafwij- kingen". Bezoekers van deze tentoonstel ling op deze twee dagen hebben tevens vrij toegang tot deze lezingen. Deze expositie wordt wegens haar instructieve waarde van belang geacht voor het onderwijzend personeel van zowel lagere als middel bare scholen. Leerlingen van de hoogste klassen van scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, nijver heidsscholen en kweekscholen hebben in schoolverband vrij toegang tot de tentoon stelling. De modeshow van de N.V. C. A. Erenninkmeijer van „Voorjaar 1954" wordt maar liefst in negentien verschil lende plaatsen in Nederland gehouden. De shows zijn begonnen op 15 Maart en de laatste dag zal 6 Mei in Heerlen zijn. De shows in Haarlem in de met heerlijk rui kende hyacinten versierde Vleeshal duren van 29 Maart tot en met 2 April en vin den vier keer per dag plaats. Behalve vijf mannequins loopt één heer mee en toont costuums, sport-combinaties en regenjassen. Volgens deze show sluit Italië de bovenste twee knopen van zijn colbertjasje en laat hij de onderste open. De Italiaanse regenjas wordt korter dan voorheen gedragen en heeft zijsplit.ies. Bij C. A. wordt veel zorg besteed aan de grote-maten-collectie. Er is één manne quin die met gratie speciaal de zwaardere figuur demonstreert. Er zijn verder wei een paar aardige grapjes te zien, zoals bijvoorbeeld de zwarte poplin rok met koperen ringen en raffia garnering, de viltrok met borduurwerk, of de loshan gende Pancha in wit met zwart van een fantasie badstof. Er wordt een katoenen yersey jumper getoond van nog geen twee gulden en een rok-en-frlouse-combinatie die beneden het tientje blijft. De Boxsuit, de nieuwe costuummode. wordt in tweed gebracht. De lijn van dit costuum ken merkt zich door de brede, vloeiende, af lopende schouders en de naar de heupen nauw toelopende val van het jasje. Dat is de tonneau- of matchboxlijn. Een tweede kenmerk van deze boxsuits is de lengte van het jasje en de lage knoops'uiting. Het voornaamste doel van deze ruim driehonderd shows is aan te tonen dat de slagzin van C. A. waar is. De prijzen worden dan ook bij ieder model met een effectmakende intonatie uitgesproken. Blijkens de dikwijls verblufte ah's en oh's van het publiek op de show, die wij Maan- clrt*?avond in de V'eeshal bezochten, zal dit doel wel worden bereikt. A. S. HAARLEM, 29 Maart 1954 ONDERTROUWD: 29 Mrt, E. G. Swenne- ker en G. E, de Graaf; O. C. M. Wibaut en R. A. M. L. Schreurs. BEVALLEN van een zoon: 26 Mrt, E. OeveringGorter; 27 Mrt, A. A. BosKo ning; E. M. BroersGelaudie; V. Schram Deautels; G. WeemeringKoppen; L. W. VinkCorsten; A. Moonenvan Leeuwen; A. HogeveenJonkman; 28 Mrt, M. C. van Straatenvan der Blom; Th. M. Klinkhamer —van Wijk; E. M. Reumerman—van de Ruit; 29 Mrt. E. J. Zonneveld—Kroezen. BEVALLEN van een dochte: 27 Mrt, J. F. Bultje—Antonisse; A. W. Steenkist—Blok ker; H. M. La Grouw—Korthout; C. P. Al- tena—de Haan; J. Durge—van der Vaart; J. C. van de Graaf—van Florestein; 28 Mrt. G. J. van der Poel—Faber; M. G. Fabel- Priester; M. H. C. Flapper—Landmeier; E. J. L. Kat—Muller; Chr. Martens—van Heij- ningen; J. M. Broek—Brouwer; 29 Mrt, E. L. C. Albert—Devies: W. A. Dijt—Breems. OVERLEDEN: 27 Mrt, J. C. Boerée, 75 j„ Westerhoutpark; A. H. G. Mast. 71 j.. Ramp laan; A. J. BoumanKollerie, 65 j., Madioen- straat; J. Tulen—van Leeuwen, 53 j., Kam- yerlaan. wenfiguur, die door de beeldhouwer H. M. Wezelaar onder het pseudoniem „Penelope" werd ingezonden en de eerste prijs ver wierf. Wezelaar is onder meer ook de maker van het dit jaar te onthullen vis sersmonument te IJmuiden. De tweede prijs is behaald door A. Schalie te Amster dam met het beeld Taurus. De jury heeft aanbevolen het beeld aan te kopen. Er zijn twee derde prijzen toegekend, en wel aan H. Koreman te Breda met Moeder en kind en J. Snoeck te Voorburg met Don Quichote. Om omstreeks vier uur gistermiddag deed zich aan de Middenweg een onwaarschijn lijk ongeval voor. Een achttien maanden oud jongetje had in een onbewaakt ogen blik met een kachelpook zitten spelen en het voorwerp op onverklaarbare wijze in zijn keel gestoken. De ter plaatse ver schenen rayonagent heeft, geassisteerd door een lid van de Ongevallendienst, de pook die vijf centimeter diep in het keeltje zat, weten te verwijderen. Een passerende per sonenauto-bestuurder vervoerde het jon getje naar het ziekenhuis Joannes de Deo. Na behandeling kon het kind door dezelfde behulpzame automobilist naar huis worden gebracht. Aan het concert op Zondagmiddag 4 April in het Stedelijk Museum te Amster dam wordt medewei'king verleend door de Oostenrijkse celliste Senta Benesch, door de bariton Henk Kroes en de Haarlemse pianist Henk Bijvanck. In eerste uitvoe ring brengt Henk Kroes oud-Griekse zan gen, liederen van Julius Hijman en Johan Weegenihuise ten gehore. Verder vermeldt het programma werken voor cello en piano van Luigi Boccherini, Franz Schubert (Arpeggione Sonate) en Henk Bijvanck. Toen gistermiddag een driejarig jongetje aan zijn moeder wat water te drinken vroeg, werd hem dat in een kopje aange reikt. Na de eerste slokken greep het kind echter naar de mond, waarop de moeder zich herinnerde dat zij even tevoren het zelfde kopje met geconcentreerd chloor water had gevuld, om daarmee haar han den te wassen. Het kind wei-d met de politie-radio-autodienst naar het zieken huis Joannes de Deo gebracht, waar het behandeld werd. Ogenschijnlijk heeft het jongetje geen nadelige gevolgen van dit weinig dorstlessende middel ondervonden. Vanmorgen herdacht de heer A. Lange reis het feit, dat hij veertig jaar geleden, op 30 Maart, 1914 dus, als leerling handzet- ter in dienst trad bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haar lem. Hij volgde de opleiding tot machine- zetter en ging in 1919, toen de Oprechte Haarlemse Courant een zelfstandige on derneming werd, naar dit dagblad over. Na de fusie tussen Haarlems Dagblad en de Oprechte Haarlemsche Courant begaf de heer Langereis zich dagelijks naar de zetterij-drukkerij aan het Zuider Buiten- spaarne waar hij thans de plaats achter de advertentie-zetmachine inneemt. Tn de tegenwoordigheid van de leden van de directie en het personeel werd de jubi laris vanmorgen toegesproken door de di recteur, de heer P. W. Peereboom. die de vakkennis, de accuratesse en de plichtsbe trachting van de heer Langereis roemde. Spreker prees zich gelukkig een dergelijk man in zijn bedrijf te hebben en overhan digde' de jubilaris een geschenk in couvert. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, getuigde van zijn eer bied voor de voorbeeldige wijze, waarop de heer Langereis in de afgelopen veertig jaar zijn werk had gedaan en deelde tenslotte mede, dat het de Koningin had behaagd de jubilaris de ere-médaille in brons verbon den aan de orde van Oranje Nassau aan de jubilaris toe te kennen. De heer B. Tersmitten, die het woord voerde namens de collega's en namens de afdeling Haarlem van de Algemene Neder landse Grafische Bond, bood de jubilaris een ruststoel aan, waarna allen de gelegen heid kregen de heer Langereis en diens gezin geluk te wensen. Bij controle van een koopmansregister van een in Haarlem gevestigde rijwielhandelaar bleek, dat deze aan het eind van het vorige jaar een damesfiets had gekocht. Toen de re cherche- het adres, dat door de verkoopster was opgegeven controleerde, bleek, dat dit adres gefingeerd was. Verder kwam vast te staan, dat de bewuste fiets in October 1953 voor het Sint Joannes de Deo-Ziekenhuis was ontvreemd. Het verder ingesteld onderzoek leidde tot aanhouding van de 22-jarige C. E. R.-S. uit Haarlem. Zij bekende het rijwiel bij het ziekenhuis te hebben weggenomen. Ook bekende zij in dezelfde maand en in Novem ber nog twee fietsen te hebben ontvreemd. Zij is ingesloten. De echtgenote van de jubilerende machine- zetter A. Langereis speldt haar man de ere-médaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Rechts de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. Machinefabriek v.lt. Gebr. Figee De N.V. Haarlemse Machinefabriek voor heen Gebr. Figee, heeft haar jaarverslag over het 58e boekjaar doen verschijnen. Medegedeeld wordt dat de uitbreiding en verbetering van het productie-apparaat, gepaard met zich wijzigende betalings voorwaarden het afgelopen jaar aanleiding gaven tot de verhoging van het geplaatste kapitaal tot 1.600.000. De Verlies- en Winstrekening geeft een batig saldo aan van 149.013,09, terwijl de balans sluit met een rekening van 8.447.050,72. Voorge steld wordt om aan de houders van prefe rente aandelen 5 procent, van gewone aan delen 8 procent en aan de houders van de nieuw geplaatste aandelen 4 procent divi dend uit te keren. De orderportefeuille werd zodanig aangevuld, dat de bezetting van de fabriek voor geruime tijd is ver zekerd. De directie ziet de naaste toekomst met vertrouwen tegemoet. Prins Bernhard, die gisteren van zijn bezoek aan de Verenigde Staten in Neder land is teruggekeerd, heeft op Schiphol aan journalisten verklaard, een bijzonder goe de indruk te hebben gekregen van de vliegtuigfabrieken en -bases, die hij in de Oostelijke, Zuidelijke en Midden-Weste lijke staten heeft bezocht. „Wij hebben gezien hoe de piloten er getraind worden en hebben een dag door gebracht bij de luchtlandingstroepen. Dit alles is bijzonder indrukwekkend. Dat is ook de grote vooruitgang die gemaakt is bij de fabricatie van nieuwe typen. Wij hebben de paraatheid bewonderd van de Amerikaanse luchtmacht, die thans wel op bijzonder hoog peil staat. Het is bemoe digend een wapen te zien, dat zo goed ge leid wordt en waarvan de deskundigheid der piloten voortreffelijk is". Onder de vragen die aan de Prins ge steld werden was er een, die betrekking had op een rede van de Prins, die hij twee jaar geleden in Amerika gehouden heeft. Toen stelde hij Amerika voor zich erop te beraden of grotere samenwerking tussen de Europese en de Amerikaanse vliegtuig productie niet raadzaam zou zijn. „Europa kan nu bij de vliegtuigproductie helpen", zei hij toen. „Ook daarover heb ik thans weer ge sproken", zei de Prins. „In Mei zal in Nederland een vergadering worden gehou den van de AGAR (Advisary Group Aero nautic Research), een internationale werk groep voor research op het gebied van de luchtvaart in de NAVO. Hopelijk zal daar de mogelijke samenwerking ter sprake komen". De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, voegde hier nog aan toe dat deze vergadering waarschijnlijk in Schevenin- gen zal worden gehouden en dat zowel de Prins als hijzelf er het woord hopen te voeren. De Prins maakte tenslotte nog enkele opmerkingen over de vriendelijke critiek, die, naar hem ter ore was gekomen, in een enkel Nederlands dagblad was geuit naar aanleiding van zijn vlucht in een Sabre- toestel, waarmee hij de geluidsbarrière doorbrak. „Ik betreur het dat enigen uwer", zo Naar wij vernemen wordt in September begonnen met de bouw van een tweede étage op het hötel-café-restaurant A. G. van Aken op de hoek van Houtplein en Baan. Het ontwerp voor deze nieuwbouw is van de Amsterdamse architecten H. E. Stefels en B. van den Nieuwen Amstel. Door deze uitbreiding zal dit familie hotel ongeveer 27 bedden gaan tellen. Bovendien wordt het plat boven de par terre bij het aangrenzende vergaderzaaltje getrokken, waardoor dit ruim twee keer zo groot wordt. Op de begane grond zal ook het restau rant enige uitbreiding ondergaan. De ka- .mers zullen alle met een douche gelegen heid worden uitgerust. Door de verhoging van het gebouw met eenverdieping wordt dit belangrijke punt in het stadsbeeld beter gemarkeerd. Het ligt in de bedoeling dat de gevel indeling in principe vrijwel ongewijzigd blijft; evenals nu zal het gehele gebouw wit gepleisterd worden. Men hoopt deze voor Haarlem zeker zeer welkome verbetering der hötelaccomodatie tegen het volgend voorjaar voltooid te hebben. Met ingang van 1 April is eervol ontslag verleend aan ir. L. J. A. Bergansius, hoofd ingenieur-directeur van de Directie Wegen van de Rijkswaterstaat. Hij wordt opgevolgd door ir. H. C. P. de Bruyn, hoofdingenieur van de Directie Bruggen van de Rijks waterstaat. Pater A. Tillemans uit Overhoven bij Sittard is Maandag op de rijksweg bij Nieuwstadt om het leven gekomen. Hij stak per- rijwiel de rijksweg over en werd over reden door een autobus. Hij was vrijwel on middellijk dood. Uit een confectiefabriek aan de Prin sengracht te Amsterdam is 's nachts een bestelwagen gestolen, waarin zich 350 heren- costuums bevonden ter waarde van circa f 35.000. In een magazijn aan de Zandvoortse- laan wachten twee vélocipèdes op het moment, dat zij in de jubileumétalage van de firma Bottelier aan de nieuwsgierig- geamuseerde blikken van de voorbijgan gers zullen worden prijsgegeven. Het zijn de voorlopers van ons moderne rijwiel, waarop vroeger onze voorouders zich met hoge hoed, vadermoorder en pandjesjas wisten voort te bewegen waarbij het ons nu als een geheimzinnig raadsel voorkomt, hoe zij op deze schijnbaar wankele attributen het evenwicht wisten te bewa- 1-3'4 Nederl.'47 \.K.U Jnilever 3hilipt Gloeil. Con. Petroleum Vdam Rubber doll Amer Lijn q. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank •'led. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union ridewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 97 20614 274 272 460 93 150% 13614 121/4 112% 187 177 177% 183 e.d. 33% 54 21»/,, 40% Openings koersen 97 206% 274 273 455% 94 150 135% 120% 112 187% 178 177% 183 34% 55 49 91% 21% 40% Deze étalage wordt ingericht ter gelegen heid van het vijfentwintig jarig bestaan van de firma Bottelier; in 1929 door de heer A. Bottelier sr. opgericht en sedert 1950 in samenwerking met zijn zoon, de heer A. Bottelier jr. voortgezet. De heer Bottelier begon zijn zaak in een garage aan de Boekenrodeweg, doch wegens de snelle bloei zag hij zich reeds een jaar later ge noodzaakt aan de Zandvoortselaan een groot winkelpand te betrekken. De oprichter is wat men noemt een oude rot in het vak en hij mag dan ook bogen op een ervaring van onge veer een halve eeuw. Hij heeft de ontwik keling der techniek bij auto, motorrijwiel en fiets van zeer nabij gadegeslagen en het is vooral voor de oudere Haarlemmers mis schien wel interessant te vernemen, waar de heer Bottelier de beginselen van het vak heeft geleerd. Op de plaats waar zich nu in de Grote Houtstraat Cinema Palace bevindt, was daarvoor een rijwielzaak ge vestigd; in de periode dus, dat de fiets met haar tiomftocht over de wereld een aanvang maakte. De Haarlemmers die de leeftijd van dertig of veertig jaar waren gepasseerd, wensten zich bij hun pogingen om de rijkunst op dit nieuwe verviermid- stelling zal ontbreken. del machtig te worden, onder geen voor waarde aan de spottende blikken der voor bijgangers prijs te geven, zodat achter de rijwielzaak een soort manége werd inge richt, waar de adspirant-fietsers zich in deze sport konden bekwamen. Zij werden van een brede lederen band met handgre pen voorzien op het rijwiel gehesen en aan de jeugdige Bottelier was dan de taak op gedragen hen bij deze eerste schuchtere pogingen behulpzaam te zijn. Op deze wijze heeft de heer Bottelier achter talloze Haar lemmers aangerend, omhen met dit toen- dertijd moderne vervoermiddel vertrouwd te maken. De heer Bottelier jr. heeft zich weer op een andere wijze voor de zaak verdienste lijk gemaakt, doordat hij over een tech nische knobbel beschikt, die hij bijzonder productief wist aan te wenden. Zo heeft hij zelf een testapparaat voor motor- en bromfietsen uitgedacht en vervaardigd en bovendien een apparaat voor het slijpen van bromfietscylinders. Daarnaast vond hij nog een bijzonder vernuftig hefapparaat voor bromfietsen uit, dat evenwel vrij een voudig van constructie is. Het werkt vol gens het principe van de samengeperste lucht, die door een compressor in een hori zontaal geplaatste cylinder een zuigstang in beweging brengt, waardoor een aan haken bevestigde bromfiets wordt opge heven en de reparatie bijzonder vergemak kelijkt. De datum van het jubileum is Donderdag 1 April, doch het ligt niet in de bedoeling dit ongetwijfeld heuglijke feit op een bui tengewone wijze te herdenken. De heren Bottelier wensen pas feest te vieren, wan neer de jongste uitbreiding haar beslag gekregen heeft, die zij reeds enige tijd voorbereiden. Hetgeen niet wegneemt, dat het hun Donderdag toch niet aan belang- zeide hij tot de journalisten, „zich over mij ongerust hebben gemaakt. Ik waardeer na tuurlijk deze bezorgdheid, maar indien ie mand denkt dat het vliegen met een Sabre boven de snelheid van het geluid gevaar lijker zou zijn dan het vliegen, zoals de Koningin en ik dat soms per Dakota of per DC 6 doen, dan kan ik u alleen maar zeg gen, dat het pertinent onjuist is. Dat moet u nu maar, op mijn kennis van vliegtuigen afgaande, van mij aannemen. Het door breken van de geluidsbarrière is helemaal geen sensatie. Men doet het in Amerika al vijf jaar. Je kunt het alleen maar op de snelheidsmeter zien". Met rijkssubsidie Het Haarlemse kinderkoor „Inter Nos" (dirigent Jan Booda) vertrekt op 5 Juli naar Engeland om in Llangollen (Wales) deel te nemen aan het internationaal folk loristisch concours. Voor deze reis zal het 85 jongens en meisjes tellende koor een subsidie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ontvangen. Voor bestuur en artistieke leiding is niet alleen het toegezegde bedrag zeer belang rijk, maar bovendien betekent dit bewijs van waardering een grote stimulans. r Aalsdijk, 28 350 m. W. Lands End. Alblasserdijk, 28 te Bremen. Amstelvaart, 28 420 m. ZW. Vancouver. Apposed ijk, 28 170 m. ZO. New York. Arendsdijk, 28 170 m. N.NO. Fort Aleza. Armilla, pass. 28 Anamba eil. Averdijk, 28 v. Boston n. Philadelphia. Aagtekerk 28 te Port Swettenham. Aalsum, pass. 28 Wight n. Bremen. Aardijk. 28 te Antwerpen. Abbekerk, 29 te Sydney. Adinda, 28 v. Soerabaja n. Pladju. Agatha, 29 te Pladju. Akkrumdijk, 28 v. Philadelphia n. Antw. Aldabl, 23 te Rotterdam. Alkaid, 28 100 m. NO. Finisterre. Altair, pass. 28 Kp. Verüische eil. n. Recife. Amor, 29 te Alexandrië. Annenkerk, pass. 27 Guardafui n. Aleppey. Argos. 28 te Bourgas. Axeldijk, 28 te Rotterdam. Alhena, 29 te Rio Grande do Sul. Alnati. 28 250 m. Z.ZO. St. Vincent. Ariadne, pas. 27 Finisterre n. Rotterdam. Aludra, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Amstelveen, 27 te Bremen. Annedijk, 27 te Havanna. Abbedijk, 29 v. Londen n. Bermuda. Alnati, 29 420 m. NO. St. Paulsrock. Amstelbrug, 30 v. Paranagua n. Santos. Arkeldijk, 30 te New Orleans. Aldegonda, 29 v. Pladju n. Bangkok. Amerskerk, pas. 29 Finisterre n. Duinkerken. Baarn, 29 te Curapao. Bawean, pass. 28 Daedalus Rif n. Aden. Blitar, 28 80 m. ZO. Albany. Blijdendijk, 28 950 m. O. Kp. Race. Boissevain, 28 680 m. W.ZW. Sabang. Borneo. 28 180 m. O.ZO. Guardafui. Bantam, 28 te Antwerpen. Barito, 29 te Sorong. Blommersdijk, 28 te Antwerpen. Breda, 28 te Callao. Bonaire, 28 940 m. ZW. Fayal. Boskoop. 28 210 m. W.ZW. Madeira. Bennekom, 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Bintang, 29 te Amsterdam. Barendrecht, 30 te Port Said. Billiton, 29 v. Beira n. Pto Amelia. Blommersdijk, 30 te Rotterdam. Bonaire, 29 700 m. ZW. Fayal. Boskoop, 29 580 m. W.ZW. Madeira. Britsum. 29 v. Cristobal n. Engeland. Bloemfontein. 29 150 m. W. Luderitz baai. Boschfontein, 27 te Bremen. Ceronia. 28 1340 m. ZW. Galapgos eil. Clavella, 28 60 m. W. Sardienie. Coryda, 23 700 m. NW. Cochin. Castor, 27 te Cartagena voor onbep. tijd. Celebes, 23 te Genua. Cleodora, 29 te Pladju Charls, 23 v. Limasol n. Hamburg. Caltex Utrecht, 27 pass. 28 Casquets n. Sidon. Caltex Pernis, 29 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 29 Kreta n. Sidon. Caltex Nederland, pas 29 Malta n. Sidon. Caltex The Hague, pas. 29 Gibraltar n. R'darn. Congostroom, 29 te Amsterdam. Corilla, 29 te Geelong. Delfland, 28 dwars Recife n. Santos. Delft. 23 220 m. W.NW. Flores. Drente. 28 te Rotterdam. Dui vend ijk. 28 v Los Angeles n. Quaymas. Duivendrecht, 29 te New Orleans. Eos, 28 op de Elbe n. Hamburg. Erlnna, 28 v. Curapao n. Maracaibo. Eendracht, pass. 28 Ouessant n. Gibraltar. Elmina, 28 te Cape Coast. Ena, 27 te Tarakan. Esso Amsterdam 29 te Rotterdam. Esso Den Haag, 29 te Port Said. Enggano, 30 te Le Havre. Farmsum, 28 420 m. W.ZW. Lands End. Felipes, 28 Str. Banka gepass. Etrema, 28 v. Calcutta n. Suez. Gadila, 23 520 m. W.NW. Kp. San Lucas. Ganymedes. 28 v. Georgetown n. Trinidad. Gaasterkerk, 29 te Newcastle. Gaasterland, 29 v. Hamburg te Amsterdam. Haarlem, 28 v. Port au Prince n. Santiago de Cuba. Hecuba, 28 210 m. N. San Salvador. Helena, 28 510 m. NO. Barbados. Helicon, 29 te Port au Prince. Heimes, 28 51U m. W.t.Z. Lands End. Hathor, 28 te Megara. Hector, 23 te Haifa. Heelsum, 23 te Antwerpen. Hestia, 23 te Baltimore. Hilversum pass. 28 Malta n. Mena el Ahmadt. Heemskerk. 27 v. Amsterdam n. Las Palmas. Hoogkerk, 29 te Hamburg. Hos, 27 v. Salerno n. Malaga. Tvoorkust. 28 v. Dakar n. Conakry. Ittersum, 30 te Las Palmas. Jagersfontein, 29 310 m. W. Walvisbaai. Japara KRL)28 430 m. O.ZO. Socotra. Kieldreeht, 28 te Bremen. Kota Agoeng, 28 470 m W.t.N. Minikoy. Kota Baroe, pass. Ras Fartak. Karimun, 28 te Penang. Kota Inten. 28 v. Singapore n. Sungelgerong. Laagkerk, 28 470 m. O.t.N. Madras. Leersum, 28 320 m. ZW. Bermuda. Lekhaven, pass. 28 Rio Grande do Sul. Lombok, 28 60 m. NW Madeira. Loppersum, 28 v. Monrovia n. Freetown. Lawak. 28 te Bombay Leopoldskerk. pas. 28 Kp. Palos n. Genua. Lieve Vrouwekerk, 28 te Antwerpen. Loenerkerk, 29 te Bombay. Lindekerk, 29 te Muscat. Loosdrecht, pass. 29 ten Z. Kreta n. Genua. Lekkerkerk, pass. 29 Finisterre n. Genua. Luna. 28 v. Malta te Lissabon. Leerdam, pass. 29 Ouessant n. Koewait. Lemsterkerk, 29 nog te Basrah. Laertes, 30 te Port Said Lekhaven, 29 rede Buenos Aires. Lieve Vrouwekerk, 30 te Rotterdam. Maas. pass. 28 Aruba n. Georgetown. Macuba, 28 260 m. W. Torresstraat. Madoera. 28 100 m. O. Port Soedan. Malea, pass. 28 Runsal Jebel n. Bahrein. Markelo, 28 v. Londonderry op rede Swansea. Merwede, 28 350 m. O. Kp. Hatteras. Marpessa, 28 320 m. Z. Bali. Metula, 28 630 m. Z.ZW. Acapulco. Modiokerto. 28 440 m. O. Ceylon. Myonia, 28 135 m. O.ZO. Kp. Padaran. Malvina, 29 te Manilla Manoeran. 28 v. Cherlbon n. Semarang. Marken, 28 te Muscat Meerkerk 28 te Zanzibar. Mitra, 29 te Curagao. Muiderkerk. 27 v. Cadiz n. Antwerpen. Merwede. 28 350 m. O. Kp. Hatteras. Maasland. 29 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Markelo, 28 te Swansea. Meliskerk, 29 v. Shanghai n. Tsingtao. Mentor 30 te Tunis. Nestor. 28 v. Londen n Hamburg. Nigerstroom, 29 te Hamburg. Notos, 28 55 m. O. Messina. Nieuw Amsterdam, 29 360 m. O.NO. Bermuda. Noordam, 29 340 m. O.t.Z. New York. Oranjefontein, 28 te Hamburg. Orion, pass. 28 Weser. Ovula, 28 140 m. W.NW. Trinidad. Ondina. 28 v. Madras n. Chittagong. Overijsel. pass. 27 Guardafui n. Belawan. Oranie, 29 250 m. O. Cevlon n. Belawan. Oranjestad. 29 320 m. ZW. Flores. Perna. 28 330 m. O.t.N. Sombrero eil. Polyphemus. 29 te Hamburg. Prins Phiilps Willem, 28 170 m. W. Lands End. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" vertrekt Donderdag 1 April om 16.00 uur met c.a. 1400 emigranten naar Australië. De in scheping te Amsterdam, zal om ongeveer half tien beginnen. HAARLEM EN OMGEVING De chef van de Generale Staf, luite nant-generaal B. R. P. F. Hasselman, is voor een aantal dagen naar Italië vertrokken, waar hij een aantal militaire instellingen zal bezoeken. De Staatscourant van Maandag bevat een beschikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken inzake het inhalen van ver zuimde uren in ondernemingen, waarop op 1 Mei geen arbeid wordt verricht. Het Wijkcomité Oud-Schoten houdt op Vrijdagavond 2 April van acht tot negen uur spreekuur in de kleuterschool aan de Tes- selschadestraat 4 in Haarlem-Noord. De Haarlemse recherche heeft als ver dacht van diefstal van ongeveer f 76 en twee doosjes cigaretten aangehouden en ingeslo ten de negentienjarige tekenaar J. D. uit Amsterdam, die tijdens zijn verhoor bekende, dit alles tussen December 1953 en Maart van dit jaar te hebben weggenomen ten nadele van zijn collega's in het kantoor, waar hij werkzaam was. De Arbeiders Gemeenschap der Wood- brookers houdt op 10 en 11 April een week end-conferentie in het gebouw te Bentveld over ..De culturele aspecten van radio en televisie". Inleiders zijn de heren P. Thoenez van het Centraal bureau van de Statistiek en J. W. Rengelink, secretaris van de Ne derlandse Televisie-stichting. Prins Willem v. Oranje, 27 410 m. W.t.Z. Valen- tia. Pygmalion, 23 130 m. W.t.N. Jamaica. Pendrecht 28 te New York. Prins Maurits 28 te Rotterdam. Prins Willem IV. 27 v. Oslo n. Drammen. Prins Willem V. pass. 28 Kp. Bon n. R'dam. Prins Alexander, 28 v. St. John n. Le Havre. Papendrecht. pass. 29 Ouessant n. Rotterdam. Rafacla. 23 85 m. N. Str. Singapore. Rodas, 29 te Barbados. Radja, 23 te Djibouti. Raki, 28 te Balikpapan Riouiv, 28 v. Singapore n. Tj. Priok. Rita, 28 V. Pladju n. Soerabaja. Roeblah, 23 te Tj. Priok. Rotti 28 te Singapore. Rempang. 23 v. San Francisco n. Longview. Rijndam, 29 v. New York n. Baltimore. Ridderkerk, 29 te Marseille. Roepat, 29 te Amsterdam. Salland, 28 200 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Saparoea, pass. 28 Kp. San Antonio n. Marseille Rodas, 29 te Barbados Salland, 28 200 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Saparoea, pass. 28 Elba Cape n. Aden. Sirrah, 29 870 m. O.t.N. Dulcie eil. SIiedrecht. pass. 28 The Brothers n. Aden. Stanvac Talang Akar, 27 dwars eil Linga naar Saigon. Salatiga, 23 te Belawan. Slamat. 28 v. Singapore n. Port Swettenham. Soestdijk, 28 v. Asab n- Suez. Stad Amsterdam 27 -. Safi n. Amsterdam. Stad Maassluis, 27 v. Narvik n. Vlaardlngen. Stad Arnhem, 31 Hamburg verwacht. Stad Schiedam, 27 te Vlaardingen. Stad Leiden. 23 300 m. W.t.N. Azoren. Stad Rotterdam. 23 150 m. N.NW. Rorvik. Sarangan, 29 te Bombay. Seherpendrecht. 31 te Santos verwacht. Slngkep pass. 28 Ouessant n. Amsterdam. Sommelsdijk, pass. 28 Fayal n. Alexandrië. Straat Soenda. 29 te Durban. Straat Bali, 29 te Kongkong. Straat Banka 28 610 m. O.NO. Diego Garcia. Samarinda. 29 v. Los Angeles q. San Francisco Saroena, 30 te Saigon. Sibajak. 29 420 m. W.ZW. Padang n. Aden. Stad Alkmaar, 29 te Narvik. Sumatra, pas. 29 Gibraltar n. Halifax. Tamo, 28 dwars Kp. Martha Grande. Tara, 28 110 m. W.t.Z. St. Paulsrock. Telamon. 28 v. Kingston n. Barrios. Ternate, 28 dwars Bangai Archipel n. Eitung. Themisto, 28 100 m. NW. Alesund. Titus, 28 te Algiers. Tjibantjet. pass. 28 Natuna eil. n. Tj. Priok. Tjisadane. 29 te Santos. Trompenberg, 28 te Hamburg. Tarakan, 28 te Port Swettenham. Teiresias, 29 te Tj. Priok. Thalatta, pass. 27 Azoren n. Curacao. Tjitjalengka. 28 te Yokohama. Tomori, 28 te Southampton. Tabinta. 25 te Philadelphia. Tjimenteng, 28 v. Beira n. Fremantle. Talisse, 29 te Genua. Tibia, pass. 29 Finisterre n. Eastham. Utrecht, 30 v. Penang te Belawan. Van Riebeeck 28 in Str. Makassar n. Menado- Van Spilbergen, pass. 29 Ouessant n. Antwerpen Wieldreeht. 23 80 m W Gibraltar. Willem Barendsz, 29 v. Zuidelijke IJszee te Kaapstad. Wonogiri, 28 v. Marseille n. Barcelona. Waal, 29 dwars Maria n. San Juan. Willem Ruys, 30 te Southampton. Waterman, 29 800 m. O. Kp. Race n. Halifax. Wonosari, 30 te Tj. Priok. IJsel, 28 te Hamburg. Zeeland (SSM), 27 te Rotterdam. Zuiderkruis, 29 350 m. Z.ZO. Dakar. Zaan, pass. 28 Finisterre n. Rotterdam. KLEINE VAART Algarve, 29 te Wicklow verw. Att S, 29 v. Garston te Cardiff. Admiraal Courbet, 29 te Hamburg. Admiraal Nelson, 29 v Rotterdam te Newross Admiraal De Ruyter, 28 v. Vlaardingen n. New ross. Appingedam, 29 nog te Antwerpen. Amoudspolder, pass. 29 Wight n. Lissabon. Bab-T. 22 Burlings gepass. n. Liverpool. Barracuda, 29 te Hamburg verwacht. Beekbergen. 28 v. Newport te Gent. Bellatnx. pass. 28 Vlissingen n Londen. Bergsingel, 29 v Swansea te Antw. Bomrif, 28 v. Goole te Vlissingen. Bill S, 29 v. Cardiff te Rotterdam. Claes Compaen, 29 nog te Swansea. Con fiance, 28 rede Westport. Catharina. 28 v. Goole te Nantes. Coolhaven, pas. 28 Kp Vilano n. Casablanca. Deni, 29 v. Oostende te Oxelosund. Dienan, pass. 29 Vlissingen n. Gent. Dlllgentia, 29 v. Dover n. Thameshaven. Dollard, pass. 28 Vlissingen n. Kopenhagen. Duiveland, 23 op de Tyne n. Tyne. Elsenburgh, 29 v. Casablanca te Duinkerken Escaut. 28 v. Rouen n. Amsterdam. Eiisa. 28 Odda verwacht. Fedala, 23 v. Kolding te Randers. Frans Bohmer 30 v Dakar te Libourne verw. Ferocla, 28 rede Loriënt. Fiducia. 28 v. Maassluis te Boston. Frans. 29 Larvik verwacht. Gaasterland, 28 te Goole. Gerrie S. vertr. 29 v. R'dam n. Antw. Helvetia. 28 te Strood. Henrica b 29 v. Amsterdam n. Maassluis. Hast III. pass. 28 Rouen n. Parijs. Helen pass. 28 te Bordeaux. Ida Pieter, 28 te Bordeaux. Joost, 27 Gibraltar gepass n. Sete. Jonex, I, 28 te Londen Jorlna, 28 te Middlesbro. Joma. 28 v Delfzijl te Aarhus. Kemphaan. 28 te Ventspils. Koningin Juliana, 29 v. Skiën te Antw. Koningshaven. 30 v. Kopenhagen te R'dam verw Lucas Bols I, 28 te Dublin. Larix, 25 v. Sete n. Manchester. Lucas Bols II. pas. 29 Vlissingen n. Selzaete. Maartje. 28 te Hamburg. Maasym N. 28 te Kopenhagen verwacht. Merwehaven, pass. 28 Finisterre n. Bremen. Mies. 28 v. Swansea te Bayonne. Marcella, 29 v. Frederikstad n. R'dam. Matthew, 28 v Jersey te Southampton. May Mere, 29 v. Waterford te Teignmouth verw. Myfem. 28 v. Rouen te Parijs. Mypuck, vertr. 29 v. Gothenburg n. Rouen. Muphrid N, 2!> te Duinkerken. Nassauhaven. 29 v. R'dam te Landskrona verw. Nautilus, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Nee!tie b. 28 v. Rotterdam te Cork. Nieuwehaven, 31 v. Rotterdam te Malmö verw. Oosterburgh, 28 v. Oskarsham n. Antwerpen. Perregaux, 29 30 m. W. Kp. Espichel. Ponto, 27 v. Port Talbot n. Partington. Poortvliet, vertr. 31 v Huil n. Rotterdam. Prima. 28 te Waterford verw. Ponza. 23 te Rotterdam. Phecda. 28 v. Marseille n. Casablanca. Rosemarie, 28 v. Gothenburgh n. Rotterdam. Servus, 28 v. Galway n. Fowev. Silvaplana, 28 v. Kopenhagen te Malmö. Spes, 29 v. Barrydocks te Korsor. Soemba, 28 te Pomaron. Teun, pass. 28 Vlissingen n. Denemarken. Theano, 29 te Dublin verwacht. Timor, pass. 28 Brunsbüttel n. Antw. Tuko. pass. 29 Vlissingen n. Gent. Ton S, 28 v. Antwerpen te Kopenhagen. Tyro. 23 v. Amsterdam te Dublin. Urmajo. 28 v. Brugge te Middlesbro. Vivo, 29 v. Middlesbro n. Sunderland. Vlieland, pass. 28 Kiel n. Malmö. Vrede, 28 v. Cork n. Vannes.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7