OLE SOLEX SERVICE STATION: J. J.v.KOOTEN SOLEX SERVICE STATION: BOTTELIER MÊÊÊÊSMWMbI +mm 1 Nog veel te doen in Haarlem voor de Monumentenzorg model de Luxe MAISON MARCEL Stevan Bergmann was solist op het laatste D-concert „Vispoeder"- een nieuwe vinding Amsterdamse Beurs „Ballet van de lezer" vandaag in Haarlem Tropenadel *Y O-ENSD A G 31 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET BEGIN IS ER Straatverlichting in Grote Houtstraat zal aandacht op schone gevels vestigen Plein 20 - Tel. 12000 Gr. Houtstraat 140 - Tel. 12349 Zandvoortselaan 158 - Tel. 26113 Veel geld Stijgend aantal jeugdspaarders Permanent de Luxe f 11. Cats van Hamburg Emmabloemcollecte op 7 April Bouwkaswoningen aanbesteed Tsmaaam ■■■i 8 né n feHaüdst» Viering St. Jorisdag Toch een beetje Nederlands voor Radio Indonesia 8 De plannen om Haarlems stadsschoon te inventariseren en aan de hand van die in ventarisatie te beschermen en, waar mogelijk, te restaureren, nemen vaster vorm aan. ZoaJs reeds bU de behandeling van de gemeente-begroting door wethouder W. F. Happé werd medegedeeld heeft de secretaris van de Schoonheidscommissie, de heer J. Voogel, een voorlopige gemeentelijke monumentenlijst opgesteld, waarop 522 ob jecten voorkomen, die aanspraak kunnen maken op onze bescherming, erkenning en waardering. Die lijst zal nog eens door een kleine commissie van deskundigen bekeken moeten worden. De gedachten van de wethouder gaan vervolgens uit naar de aanstelling van een specialist voor de monumentenzorg, wiens taak het zal zijn na te gaan wat voor behoud in aanmerking komt en vervolgens contacten legt tussen de particuliere eigenaar van het betrokken pand. het gemeentebestuur en het rijk om zo gezamenlijk de fondsen te verkrijgen welke voor de restauratie nodig zijn. Vervolgens heeft op het ogenblik het aspect van de Grote Markt de bijzondere at tentie van het College, zoals wethouder Happé ons dezer dagen in een onderhoud dat wij over deze aangelegenheid met hem hadden meedeelde. zowel gemeente als rijksmonumentenzorg Wegdek en indeling van de Grote Markt en vooral ook de verlichting vormen onder- v erp van nauwgezette studie, terwijl tevens het advies van één of meer deskundigen gevraagd zal worden over de beste hoek oplossing voor de plaats waar nu nog het gebouw van de Handelmaatschappij staat, dat eigendom van de gemeente is en dat in principe bestemd was om het financieel centrum van de gemeente te worden: kan toor gemeente-ontvanger, incassodienst. belastingen en dergelijke. Tenslotte zal. in het kader van de komen de Monumentenverordening, ook aandacht worden besteed aan nieuwe gebouwen. De bouw immers van het nieuwe politiebureau bijvoorbeeld brengt ook het probleem van de aansluiting bü de bestaande omgeving met zich. Oud en nieuw moet hier logisch en harmonisch in elkaar overgaan cn ook dat eist de bemoeienis der deskundigen. Wii hebben ook gesproken met de op steller van de voorlopige gemeentelijke monumentenlijst, de heer JVoogel. Deze heeft de oude Rijkslijst ook nog steeds een voorlopige, al dateert zij dan van 1921! tot uitgangspunt genomen. Daarbij mag wel worden opgemerkt, dat die Rijks lijst voornamelijk steunt op het standaard werk van prof. J. A. G. van der Steur: „Oude gebouwen in Haarlem," dat uit 1907 dateert. De heer Voogel is met zijn werk eigenlijk voor de oorlog al begonnen. Hij wandelde, liefst op stille uren, door de stad en lette in het bijzonder op de straatwanden. Niet zo zeer op afzonderlijke gevels, want een i mooie pui kan door de omringende lelijk- j heid worden bedorven cn niet meer op- vallen, terwijl omgekeerd onopvallende en zelfs niet bijster fraaie gevels kunnen wor- j den „opgehaald", omdat zij zich in het ge zelschap bevinden van een aantal bouw kundige schoonheden. Wie een tikje aan filosofie doet, weet ook wel, dat schoon- en lelijkheid relatieve begrippen zijn en dat de een niet zonder de ander bestaan kan. Waar de heer Voogel op zijn tochten ge troffen werd door bijzondere dingen, bleef hij staan en schetste hij de voornaamste kenmerken in een schrift, dat zodoende geleidelijk aan heel wat waardevolle ge gevens over Haarlems stadsschoon ging omvatten. Hij deed overigens ook een andere, min der pleizierigere ontdekking: namelijk de verdwijning of verminking, in dertig jaar tijd, van niet minder dan 92 waardevolle percelen Weliswaar voegde hij 202 andere objecten aan de lijst toe. maar dat komt vooral omdat men in 1921 nog kieskeurig bij de selectie kon zijn, omdat er nog zo veel waardevols stond. Nu weten wij, dat er geducht opgelet moet worden, wat er met de oude gebouwen in de stad gebeurt. hier subsidiërend optreden om althans het onrendabele deel der restauratiekosten ge heel voor hun rekening te nemen. Daarbij is het ook belangrijk, dat voor een oud pand een passende exploitatie wordt ge vonden. Dal kan zijn als woonhuis, maar ook als atelier of werkplaats. Want aan een „dood" gebouw, waarmee verder niets ge beurt, heeft men ook niets. In Amersfoort is wat dat betreft een goed voorbeeld gegeven, waar ook door samenwerking tussen eigenaren, gegadig den voor het gebruik van de betrokken ge bouwen en de overheid onder meer de be kende Muurhuizen konden worden geres taureerd, zodat zij niet alleen een schoon maar een levendig deel van het stadsbeeld werden. Het zal mede de taak zijn van de aan te stellen deskundige, die niet nood zakelijkerwijs een ambtenaar behoeft te zijn, om ae mogelijkheden na te gaan en de betrokken partijen tot elkaar te brengen. De gemeente zelf kan op dat gebied zelf de beste propagandist zijn door zelf ergens mee te beginnen. ADVERTENTIE S x gelimiteerd SOLE* grens von veiligen Goedkoop R. S. STOKVIS ZONEN N.V. -'n van der Heem product ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het is immers zo, dat er daar men wandele maar eens door de Grote Hout straat heel wat fraaie gevels niet meer de aandacht krijgen welke zij verdienen, omdat de attentie van de voorbijgangers vrijwel uitsluitend op de winkels en het verkeer is gericht. Overdag is daar weinig aan te doen, maar het plan bestaat de straatverlichting zo te wijzigen, dat bij avond de bovengevels meer in het licht komen en zo de aandacht trekken. Op de Grote Markt zal het wat de ver lichting betreft ook minder in de schijn- v erpers worden gezocht, maar meer in een verlichting der „dode hoeken", waarbij de werking van licht èn schaduw het straat beeld kan verlevendigen. Tenslotte nog dit: het oude mag nimmer behouden blijven alleen omdat het oud is. Er komt voor elk gebouw een tijd, dat het versleten is en dat het moet verdwijnen. Dat tijdstip is voor een groot deel ook af hankelijk van de functie welke het gebouw in het geheel van de stad vervult. Daarom moet men ook weer niet lot in het absurde panden willen behouden welke ook door de stichters indertijd niet voor de In Haarlem zal bijvoorbeeld een werk- eeuwigheid waren bedoeld. Maar wel moet commissie, bestaande uit mensen van het Energiebedrijf, Openbare Werken en de Schoonheidscommissie, gaan adviseren over de straatverlichting, speciaal in de binnen stad. men er voor waken, dat datgene wat er voor in de plaats komt. niet lelijker is dan hetgeen verdwijnt, En 'daaraan heeft in de negentiende en twintigste eeuw veel ge mankeerd. Intussen moet men goed voor ogen stel len, dat het behoud van een eeuwenoud perceel veel geld vergt. Vele eigenaren voelen wel voor het streven der gemeente om te restaureren wat waard is bewaard te blijven voor het nageslacht, maar zij hebben de mogelijk heden niet om aan die wens gevolg te geven. Daarom is het zo belangrijk, dat Niet langer behoeven de Haarlemmers te verhullen dal hun stad geen fontein had. Dezer dagen begon men met de bouw van een dergelijk apparaat op het' Frans Halsplein, en over ongeveer een maand zal men met trots snoevende niet-Haarlemmers de mond kunnen snoeren, door hen te attenderen op de negen meter brede en vijftig centimeter diepe bak waaruit een statige straal van negen meter hoogte de Haarlemse hemel in spuit. En als dat niet genoeg is: de fonteinbak heeft een omtrek van dertig meter. Donkere Spaarne 56 is een van die gevallen waarin door samenwerking van particu lieren en overheid iets goeds bereikt zou kunnen worden ten bate van het Haar lemse stadsschoon. Het huis is op het ooenblik opslagplaats en werd bovendien door een verbouwing verminkt. Maar met wat goede wil zou hier zeker weer een gevel van te maken zijn, die straks in het propagandamateriaal van Haarlems Bloei" lang niet zou misstaan. Topjaar voor Nutsspaarbank tiet voortgezette economisch herstel van ons land sinds 1952, heeft ertoe bijgedra gen dat de spaarmogelijkheden van het Nederlandse volk werden vergroot. Tot deze conclusie komt de directie van de Nutsspaarbank te Haarlem in haar jaar verslag over 1953. Het blijkt dat het afge lopen jaar een zeer gunstig jaar voor de spaarbank is geweest. De inleggingen over troffen de terugbetalingen met 3.027.379,77 tegenover een saldo van 572.158,32 in 1952. De omzet bereikte daardoor de onge kende hoogte van 24.006.867,59. Het aan tal spaarders steeg met 2445, het aantal jeugdspaarders met 231. Het totaal aantal inleggers bedraagt 68.366. Een van de oor zaken van deze stijging is gelegen in het succes van de Wereldspaardag in October verleden jaar. Ook bleek dat nadelige ma teriële gevolgen van de Februari-ramp nauwelijks in de spaarcijfers tot uitdruk king komen. De inlegsersrente, die voor dien 2% bedroeg, blijft gehandhaafd op 2V2 Behalve de modernisering van het bij kantoor aan het Nagtzaamplein, dat al lange tijd niet meer aan de te stellen eisen voldeed, werd op Wereldspaardag een nieuwe jeugdspaarbank in de Groen van Prinstererschool aan het Leidseplein in gebruik genomen. Het als zodanig dienst doende lokaal werd door de gemeente be schikbaar gesteld. Deze jeugdspaarbank kwam in de plaats van de zittingen in de Rijksleerschool. Het is verheugend dat een der belangrijkste onderdelen van de taak der spaarbank, het stimuleren van de spaarzin bij de jeugd, dit jaar met meer succes dan in vorige jaren werd uitgevoerd. Het totale aantal jeugdspaarders bedraagt 6778, tegen 6547 in 1952. Het is echter op merkelijk dat het gemiddeld ingelegde be drag niettemin bijna stabiel bleef, en on geveer de helft is van het gemiddelde in 1945, toen er slechts 2590 jeugdspaarders waren ingeschreven. Een zelfde tendenz, maar minder geprononceerd, is bij de oudere spaarders op te merken. Het sparen met levensverzekering, een nieuwe vorm die in het afgelopen jaar werd geïntroduceerd, had geen onbevredi gend verloop. Ongeveer tachtig contracten werden tot nog toe afgesloten. De balans sluit met een rekening van 30.582.457,92. De huidige stand van zaken stemt tot opti mistische verwachtingen. ADVERTENTIE Met aandacht en met smaak wordt Uw coiffure in onze salons verzorgd H, WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart MH. Nederland Ged. Oude Gracht 98, Tel. 20837 (Van een redacteur) Als (le hooggespannen verwachtingen niet beschaamd worden, kan binnen afzien bare tijd een nieuwe procédé ir. de visver werking tegemoet gezien worden, dat hoogstwaarschijnlijk onontgonnen gebieden voor de afzet gaat openen. Het is namelijk een Haagse chemicus, dr. A. Salomon ge lukt verse, voorlopig liefst magere vis te verwerken tot „vispoeder", dat geschikt is voor menselijke consumptie en dat alle waarden van de verse vis heeft behouden. Er is inmiddels octrooi aangevraagd op deze opzienbarende vinding in diverse Europese landen en zij zal van zeer groot belang kunnen zijn voor de voedselvoorzie ning in onontwikkelde gebieden. Het nieu we procédé is het laboratoriumstadium voorbij en aan een Nederlandse machine fabriek is, zo vernemen wij, reeds opdracht gegeven een installatie te bouwen waarmee dit poeder vervaardigd kan worden. Het vismeeltekort, dat zich na de tweede wereldoorlog deed gevoelen, bracht voor Nederland een grote import van dit artikel met zich mee, ondanks de omvangrijker wordende eigen productie. Daar zulk een tekort bijna in alle landen bestond, werd vismeel in zijn „oude" vorm een bijzonder gezocht en „sterk" handelsobject. Deed zich na wereldoorlog I een alge meen tekort aan vetten voelen, na de twee de oorlog schreeuwde de wereld om eiwit ten de wetenschap ging de waarde van deze voor de menselijke voeding onmis bare stoffen ten volle erkennen. De vis als rijke bron van eiwitten kreeg haar kans, maar kon de strijd op den duur tegen het vlees en het ei om verschillende redenen niet volhouden zij zakte na een felle bloeiperiode van direct na de bevrijding terug lot-het plan, waarop zij reeds lang stond: het plan van het secundaire voe dingsmiddel. Alles behouden Het vismeel echter bleef in trek, maar was niet geschikt voor direct-menselijke consumptie. Bovendien was en is het geen product, dat gelijke voedingswaarde heeft als de verse vis of haring in het zoge naamde stickwater, dat de meeste vismeel- fabrieken als afval verlaat, bevinden zich vele oplosbare eiwitten en vitamines uit de B-groep. Het laatste Dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Oraesi werd, onder leiding van Toon Verhey, in gezet met de merkwaardige Suite in D van Bach, waarvan het tweede deel (Air) in bewerking van Wilhelnij voor viool op de g-snaar een grote populariteit gekend heeft in de i'omantische tijd, toen men aan de „echte" Bach nog niet toe was. Hoe verrukkelijker, hoe subtieler deze bovenaardse melodie in haar oorspronke lijke vorm en tonaliteit klinkt en hoe ver rassend haar werking is tussen de feeste lijke barokmuziek der ouverture, met haar stralend Irompelgeschetter en de dansen van de Suite, kon men ditkeer weer erva ren uit de delicate vertolking, die Verhey ervan aan het strijkorkest wist te ontlok ken. Daar zat ook wel wat romantiek in, maar dan net zoveel als de muziek ver dragen kan, zonder uit haar sublieme sfeer gerukt te worden en precies genoeg om Bach's diepe gemoedsleven te peilen. Het trompettcn-trio, met de hachelijk hoge eerste partij, onderscheidde zich op bijzon der gelukkige wijze in de ouverture en de dansen. Daarna volgde de oorstreling van Schu berts „Onvoltooide", die bij iedere auditie het raadsel opwerpt waarom de componist, na het neerschrijven van enkele maten van een derde deel, het stuk onafgewerkt liet liggen. Dat Schubert genoegen genomen zou hebben met enkel de twee afgewerkte delen, waarvan het eerste in b en het tweede in E staat, is ondenkbaar. Dat wij het, ondanks deze inconsequentie der toon aarden, dankbaar aanvaarden, is een an dere kwestie. Blijft alleen de veronder steling, dat Anselm Hüttenbrenner, die de Onvoltooide meer dan veertig jaar na haar ontstaan aan het licht bracht, de onafge- ADVERTENT1E Dames-Kapsalon Frans Halsstraat 23 - Tel. 16566 Haarverven in de natuurlijkste kleuren Voor slap haar met succes 'n Coldwave Slotkoers Openings gisteren koersen 5-31-4 Nederl.'47 97% 97% \.K.U 206% 206 275 K 273 3hilips Gloeil. 274% 270 <on. Petroleum 459 454% Vdam Rubber 92 91 Hol! Amer. Lijn 149% 148% N. Scheepv Unie 134 134 H.V.A 121 120% 112 111 Amsterd. Bank 187 187% Ved. Handel Mij. 177% 177 Rotterd. Bank 177% 177% Twentsche Bank 183 183 Anaconda Copper 34% 34% Bethlehem Steel 54% 55 Republic Steel 48% 49% Shell Union 91% 90% 211/«j 21% U. S. Steel 40% 41 Op Woensdag 7 April wordt in Haarlem en Bloemendaal de jaarlijkse Emmabloem collecte gehouden genoemd naar Ko- nigin Emma, de grote voorgangster in de strijd tegen de tuberculose die door stich ting van het sanatorium „Oranje Nassau's Oord" de eerste stoot gaf tot de tbc-be- strijding. Vijftig jaar geleden bond de vereniging tot bestrijding der tuberculose de strijd aan tegen deze gevi'eesde ziekte en met succes. Het aantal jaarlijkse sterf gevallen aan tuberculose liep in die jaren terug van 13.7 tot 1,2 per tienduizend in woners. Dit succes werd bereikt door de medewerking van allen. Men kan zich als collectant(e) voor Haarlem opgeven aan het Consultatiebu reau, Gedempte Oude Gracht 41. Voor Aerdenhout bij mevrouw N. v. Riemsdijk- v. Limburg Stirum, Zwaluwenweg 5. Voor Bloemendaal bij mevrouw G. Eldering- v. d. Schoot, Hoge Duinendaalseweg 24. Voor O verveen bij mevrouw J. A. Wild- schut-Baum, Pernambucolaan 7. Het programma van Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell voor hedenavond in de Stadsschouwburg bevat uitvoeringen van twee voor Haarlem nieuwe werken van het répertoire. Marianne Hilarides en Jaap Flier dansen namelijk de pas-de-deux uit het Zwanenmeer van Tsjaikofsky-Peti- pa, die als „Le cygne blanc" bekend staat. Daarna volgt „Het ballet van de lezer" op i muziek van Jurriaan Andriessen, in de choreografie van Sonia Gaskell naar een scenario van dr. Jan Hulsker en met cos- tuums van Noni Lichtveld, waarvan de première verleden week met bijzonder veel succes op de gala-avond van de Boeken week in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen in tegenwoordigheid van Ko ningin Juliana gegeven werd. In het raadhuis van Bloemendaal werd Dinsdagmiddag door burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex de aanbesteding gehouden van tweeëndertig bouwkaswoningen, waar van veertien door de gemeente zullen wor den gebouwd en achttien door bouwkas- spaarders. Er waren zeventien inschrijvin gen ontvangen. De firma Verkroost en Dc Wilde te Vrlsen was de hoogste inschrijf- ster met f406.212. Dit bedrag was in tweeën gesplitst. Voor de bouw van de veertien ge meentewoningen 'negen arbeiders- en vijf kleine middenstandshuizen) was de in schrijving f 175.840,—; voor de achttien bouwkaswoningen (acht kleine midden stands-, drie grote middenstands-, en zeven arbeiderswoningen) was het bedrag f 203.372,—. Het bouwbedrijf H. Ch. Smits en Co. te Beverwijk had ingeschreven voor totaal 1358.746 (f 145.000 en f213.746). Een drietal inschrijvers had de voorwaarde gesteld, dat hun inschrijvingen alleen golden als beide objecten tezamen werden toegewezen. De toewijzing werd gereserveerd. Over de be groting en gunning kon men ons nog geen nadere inlichtingen verstrekken. KHng Ha&jrfcw* clillf Het Genootschap voor Reclame heeft in zijn Vrijdagmiddag te Utrecht ge houden vergadering een van zijn jaarprijzen voor de in 1953 gepubliceerde affiches toegekend aan het in opdracht van de tentoonstellingscommissie van de B.N.A. kring Haarlem door Otto Treumann gemaakte ontwerp. Dit affiche, dat de architectuur-tentoonstelling, welke in de tweede helft van September in de Vleeshal werd gehouden, in het midden der publieke belangstelling plaatste door de suggestieve werking van de in strakke lijnen gehouden vlakverdeling, werd gedrukt op de persen van de N.V. Grafische Bedrijven „Damiate" te Haarlem. Wij publi ceren hierboven een afbeelding van het bekroonde affiche. werkte partituur van zijn vriend Schubert ter inzage meegenomen heeft en haar ver gal terug te bezorgen en dat Schubert, door ander werk in beslag genomen, het uitge leende werk vergat of er, toen hij er een maal los van was, geen belangstelling meer voor had. Hij heeft niet kunnen vermoe den dat dit onafgewerkte stuk nog eens zijn meestgespeelde en tneestgeliefde sym- phonie zou worden. Na de pauze werd het Pianoconcert no. 2 van Brahms met Stevan Bergmann als solist ten gehore gebracht. Het werd een kapitale uitvoering van dit zware en rijp muzikale werk. Bergmann speelde het met souvereine beheersing van<ie enorme tech nische eisen. Zijn octaven-passages in het Scherzo slaagden meesterlijk. Bergmann's interpretatie was er een van vol rustige zekerheid, die alle overbodige drukte en gejaagdheid uitsloot. Zo kon er in het wis selspel met het orkest vooi'tdurend een klaarheid en een doorzichtigheid heersen, die van bezonnen en bezonken samenwer king getuigde. Want ook het zo belangrijke svmphonisch aandeel was mooi afgewogen en sloot prachtig aan bij de solistische prestatie. Het was een waardig besluit der concerten van Serie D. JOS. DE KLERK. 99 A mateurtoneel 99 Een goede oude bekende kwam Maan dagavond weer eens uit de doos. „Tropen- adel", het kluchtige spel van Henri van Wermeskerken, dat nog steeds niet onder het stof en spinrag van de vergetelheid is bedekt, ook al zijn de betrekkingen met Indonesië dusdanig gewijzigd, dat we van de oud Indisch gasten wel een andere voorstelling hebben gekregen dan gold in de dagen waarin Van Wermeskerken zijn stuk schreef. Het is overigens nog altijd een dankbaar spelobject. Moet ik u de in houd vertellen? Ge kent zeker wel de amusante geschiedenis van de naar het vaderland teruggekeerde Jan Fuselier, die zich met zijn gezin vestigt in de hoofdstad en al spoedig blijk geeft het hoog in het hoofd te hebben. Van die ijdelheid wordt door een zogenaamde Engelsman gretig gebruik gemaakt en de familie krijgt een lesje te incasseren dat haar kan heugen. Alles komt op zijn pootjes terecht, maar er komen heel wat geestige en zeer vaak kluchtige verwikkelingen aan te pas. Een kolfje naar de hand van de goede ama teurspelers, die een aantal fraaie type ringen op de planken kurxnen zetten. Nu kan men de spelers van „Herman Heijer- mans" en geen verwijt, van maken dat ze de kansen ongebruikt hebben gelaten. Jan Huisman bijvoorbeeld gaf de protserige handelsman Van Vliet, die een god is in het diepst van zijn - niet zo bijster be langrijke - gedachten, de volle maat. Heel zijn verschijning was berekend op de holle zelfingenomenheid waarvan hij de incar natie schijnt. En ook Cor Peper-Heynis, die ik al meer heb mogen prijzen om haar natuurlijkheid van optreden, Aag Booms- Klein, Cor Kienjet-Reemer en Annie Poen-Terhorst bezorgden ons een fleurig getal typeringen, die er zelden naast wa ren. Gé Schouten viel als de „Mokummer"- Engelsman minder op omdat hij de illusie niet wekte van wie hij voorgaf te zijn. In kleinere rollen voldeden Cas Booms en Rie Heerens-Schiffer door hun kennelijke toe wijding. Ik kan niet zeggen dat de voorstelling onder regie van C. L. Veerhoff dat peil benaderde, dat ik van de vereniging ge wend ben. De tekstkennis was niet al te vast. Het gevolg: een onnodige traagheid, die het ensemble-spel aan effect deed in boeten. Mogelijk sprak ook het stuk meer tot de verbeelding dan tot het hart. In tendenz-stukken ligt de grote kracht der vereniging. Ik hoop dat ze in die richting haar ontwikkeling voortzet. P. W. FRANSE De traditie getrouw zal de viering van St. Jorisdag op Vrijdag 23 April worden geopend met een gemeenschappelijke plechtigheid voor de leden van de vereni gingen De Nederlandse Padvinders (N.P. V.) en de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging (V.K.J.B.). Na een wij- dingsdienst om half zeven voor de leden van de N.P.V. in de Grote Kerk en een Heilige Mis in de Kerk van het Heilige Hart in de Jansstraat wordt van zeven tot half acht de vlaggenparade gehouden op DJAKARTA, (Aneta) Het voorne men de uitzendingen van Radio Republik Indonesia in Nederlandse taal geheel te doen beëindigen is thans in zoverre ge wijzigd, dat voortaan drie dagen per week gedurende één uur op Nederland gerichte programma's in de Nederlandse taal zul len worden uitgezonden. Deze program ma's zullen worden uitgezonden Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 18.00 tot 19.00 uur Nederlandse tijd. De rechtbank te Leeuwarden heeft de 31-jarige J. V., die zich „kruidendokter" noemt, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst veroordeeld tot negen keer een week voorwaardelijke hechtenis en negen keer f 60 boete. De officier van justitie had negen keer een maand hechte nis geëist en een boete van f50. De kanton rechter veroordeelde V. destijds tot vier keer een maand voorwaardelijke hechtenis en vijf geldboeten van f250.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10