„De vrije wereld" heeft iets tegen kuddegeest en feestneuzentreinen Kort en bondig Vreemdelingenverkeer ontwierp vele plannen voor de streek Viering van het eerste lustrum Een doorzichtige vleugel Beethoven-cyclus met drie pianoconcerten Veertig jaar bij P.T.T. „De kuise Suzanne" 7 Voor mensen met smalle beurzen Eenvoud Vrijwilligheid Gasleiding lekte, jongen gestikt Burgerlijke Stand van Haarlem BOLLENSEIZOEN GEOPEND Keukenhof Vrijdag open Filmavond over Italië van Ned. Reis vereniging Padvinderspatrouilles meten eikaars krachten Johez-Operette WOENSDAG 31 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE: HAARLEMSCHE COURANT Ondier de talrijke commerciële en ideëele instellingen die zich toeleggen op het or ganiseren van binnen- en buitenlandse reizen,neemt de stichting „De vrije wereld" een geheel aparte plaats in. Niet zozeer omdat men bij „De vrije wereld" niet beoogt winst te maken dat doet men bij de meer bekende reisvereni- gingen ook niet maar omdat men zich toch wel in de eerste plaats tot een bepaal de groep der bevolking richt. Hoewel er onmiddellijk aan moet worden toegevoegd, dat men die groep toch niet zozeer be grensd wil zien door de politieke opvattin gen dan wel door haar geestelijk „klimaat". Wij hebben van het begin van het advies seizoen voor de vacantiebesteding gebruik gemaakt om een gesprek te hebben met de directeur van „De vrije wereld", de heer T. Tjebbes, die deze week op Woensdag avond wanneer het Haarlemse advies bureau in het gebouw Kruisweg 74 van acht tot negen uur zitting houd.t in Haarlem was. De heer Tjebbes vertelde ons, dat de stichting „De vrije wereld" na de oorlog werd opgericht als voortzetting en uitbrei ding van het voormalige Arbeidersreis bureau, een kind van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Elf grote organisa ties uit de socialistische beweging dat wil zeggen vakverenigingen en culturele organisaties, niet de politieke hebben toen besloten tezamen een reistechnisch apparaat te stichten, om advies en leiding te kunnen geven aan de steeds groter wor dende groep vanarbeiders die zich ook eens een buitenlands reisje konden permit teren. „De vrije wereld"- beperkt zich dius aller eerst tot de buitenlandse reizen: voor heit binnenland zijn er al organisaties genoeg. Daarnaast organiseert men dus reizen, die voor de portemonnai» van de gemid delde arbeider betaalbaar zijn, hetgeen uiteraard ook iin de samenstelling van het reisprogramma tot uiting komt. Lichte corvee-werkzaamheden zijn regel: aardappelen schillen, boterhammen klaar maken en dergelijke, maar er wordt na tuurlijk uitdrukkelijk tegen gewaakt dat de huismoeders het gevoel zouden krijgen, dat ze net zo goed thuis hadden kunnen blijven. Verder verblijft men in eenvoudige ge legenheden, niet de hötels, maar de Na- tuurvrienidenhuizen staan het meest als logiesgetogenheid in de reisgids van „De vrij e wereld" vermeld. Verder worden de kosten gedrukt door zoveel mogelijk naar de plaats van bestemming te pendelen: de Nederlandse Buurtvervoermaatschappij brengt een groep heen en haalt vervolgens een andere terug. Op die wijze wordt het aantal „lege" bu skilom eters tot het nood zakelijke minimum geredriceerd. Er verder worden de levensmiddelen vaak uit Neder land meegenomen. Het is wel aardig op te merken, dat ook bij die busreizen het ideeële om de hoek komt kijken. Niet voor niets immers heeft de Nederlandse Vereniging van vervoers- personeel een artikel in het orgaan van „De vrije wereld" geschreven, waarin iets wordt verteld van de betekenis van het Rijtijdenbesluit. Geen overbodige luxe, daar het toch een bekend feit is, dat va- cantiegaingers niet alleen wel eens een om weg willen maken, die in het reisschema niet is voorzien, maar ook nogal eens er gens blijven plakken, met als gevolg dat de chauffeur van de reiswagen in de knoei raakt met zijn werkboekje: en dat kan hem gevangenisstraf kosten. De directie van „De vrije wereld" wil dan ook dat haar reisleiders daarmee rekening houden. Ook deze omstandigheden zijn natuurlijk bepalend voor het „klimaat" van de Vrije wereld-reizen. Dat is ook de opzet: de men sen moeten hun eigen sfeer in de groep terugvinden, zonder dat dit „eigene" in zo'n keurslijf wordt gedwongen, dat de deel nemers zich aan handen en voeten gebon den voelen. Nu is de organisatie van „De vrije we reld" vooral ingesteld op de vrijwilligheid waarmee een tweehonderdtal reisleiders elk seizoen weer hun taak verrichten. En die taak bestaat dus niet alleen in het lei ding geven aan een bepaald gezelschap op reis, maar ook in het wekelijks verstrekken van advies. Wij zijn er Woensdagavond in Kruisweg 74 getuige van geweest hoe dat adviseren waarlijk niet bestaal uit het aanpraten van zoveel mogelijk kilometers. Wij hebben ge hoord dat men de reislustigen bepaalde rei zen afried, hetzij omdat er meer gewandeld moest worden dan met de leeftijd van de vacantieganger in overeenstemming was te brengen, hetzij omdat de waarschijnlijk heid groot was, dat de man of de vrouw „mentaal" niet bij een gevormde groep paste. Want de reisleiding vain „De vrije wereld" is zeer beducht voor het bederven van een goede sfeer op reis. Zoals de heer Tjebbes het uitdrukte: we willen geen kuddegeest op reis, maar ook geen „feest neuzentreinen", waarbij van gelegenheid tot gelegenheid wordt „aangelegd". De speciale maatschappelijke structuur van „De vrije wereld" komt ook in de ADVERTENTIE Een negenjarige jongen in Amsterdam- Oost is vanmorgen om het leven gekomen door gas dat uit een scheur in de verbin dingsslang tussen gasleiding en een com- foor was ontsnapt en via de keuken zijn open slaapkamertje was binnengekomen. Tegen half zeven vond de moeder haar zoontje bewusteloos in bed. Behandeling ter plaatse met een zuurstofapparaat heeft niet meer mogen baten. Een elfjarig zusje zakte, na te zijn gewekt, ineen maar kwam later weer tot bewustzijn. HAARLEM, 30 Maart 1954 ONDERTROUWD: 29 Mrt, H. J. Fibbe en G. Visser; 30 Mrt, J. Heeren en H. de Wit; L. P. A. Niggebrugge en J. A. J. Visser. GEHUWD: 30 Mrt, H. J. van Reenen en H. de Vries. BEVALLEN van een zoon 29 Mrt, J. van der VeldtSchmid; 30 Mrt, H. J. Kramer Toele; M. H. Lokenberg—Maas. BEVALLEN van een dochter: 29 Mrt, M. G, A. Lourijsen—Teyssèdre; M. B. van Op stal—Stokman; B. Bergman—van Leeuwen; 30 Mrt, I. E. H. RoodenburgLübbe. OVERLEDEN: 27 Mrt, E. Bais—Hartgens_, 33 j„ Kamperlaan; A. RoelandRubbers, 85 j., Hagestraat; 28 Mrt, W. de Vries, 65 j., Duinoordstraat; C. Peek—Alkemade, 74 j„ Nieuwe Groenmarkt; 29 Mrt, I. den Boer, 77 j., Gedempte Schalkburgergracht; H. van Leeuwen—Poolers, 58 j.. Eschdoornstraat; A. Jiddis—Groen, 69 j-, Rijklof van Goens- plein; W. M. van Dokkum, 91 j„ Jansstraat; Th. A. Sernee, 60 j., Kempstraat. leeftijdspyramide van haar deelnemers tot uiting. Br treed't namelijk een merkbare vermindering van reislust,althans van reis mogelijkheden op bij hen diie tussen de 35 en 50 jaar oud zijn; de gezinnen diie zich geen reis meer kunnen veroorloven. Ook komt het bij „De vrije wereld" vaak voor, dat dezelfde deelnemers om het andere jaar terugkeren: dat zijn zij dde een jaar door moeten sparen om weer eens een buiten landse reis te kunnen maken. Tenslotte vertelde de heer Tjebbes, die overigens niet de indruk maakte de eigen stichting'als alleenzaligmakend te beschou wen en ook met waardering sprak over zusterverenigingen en'sommige particuliere reisbureaux, ons nog, dat zijn stichting niet beoogt de deelnemers van jaar op jaar aan zich te binden. Integendeel; men ziet het zo, dat „De vrije wereld" een soort voor bereiding vormt tot de individuele reizen in het buitenland, die men later maakt, na dat men door „De vrije wereld" de moge lijkheden en de moeilijkheden daarvan heeft leren kennen en overwinnen. Als de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Zuidholland de journa listen uit het land uitnodigt naar de bollenstreek te komen aan oetekent dat de officiële opening van het bloembollenseizoen. Dan zijn de velden nog niet gekleurd, maar hier en daar zijn bloemen te zien, die de lente aankondigen. In de Keukenhof te Lisse wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen, om vele duizenden gasten uit binnen- en buitenland te ontvangen. De jeugdige pianist Theo Bruins, een der drie solisten van de Beethovencyclus van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. De jaarlijkse Beethoven-cyclus in het Haarlemse Concert-gebouw omvat dltkeer drie concerten op de Dinsdagen 17 April, 11 en 25 Mei door het Noordtiollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. Op de eerste avond is de Amerikaanse pianist Leon Fleisher solist in het Vierde Pianoconcert. Het programma vermeldt verder de ouverture Coriolamus en de Vijf de Symphonie. Op 11 Mei worden de Twee de en de Achtste Symphonie ten gehore gebracht, benevens met Géza Anda als solist het Eerste Pianoconcert. De Nederlandse pianist Theo Bruins werkt mee aan het laatste concert, waar van het programma behalve het, Derde Pianoconcert, de ouverture Egmont en de Zesde Symphonie omvat. Maandagavond heeft in de volledig uitver kochte tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging een filmavond over Italië verzorgd, waarop onder meer aanwezig was de vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de N.R.V., dr. J. Wallagh. Alvorens de film gedraaid werd, hield de heer C. II. G-roen, chef van de afdeling propaganda, een inleiding over dit „land van zon en palmen". H>j zei onder meer, dat diegenen, die Italië voor het eerst be zoeken, vaak een zekere teleurstelling on dervinden, hetgeen te wijten is aan het feit, dat de Italianen er een geheel andorc leefwijze op na houden dan wij met bij voorbeeld een totaal andere opvatting over eerlijkheid. Doch men is daar spoedig aan gewend, aldus de heer Groen, die vervol gens vele schone plekjes in Italië be schreef, diie zeker voor een vacantiebezoek in aanmerking komen. Hierna werd de film vertoond, vervaar digd door de cineast I van Friesland on der regie va-n de heer J. Panman, alge meen directeur van de N.R.V. Deze prach tige film met haar rijke kleuren en inte ressante detailopnamen geeft een goed beeld van de schoonheid van het Italiaan se landschap en de steden. Zij werd dooi de heer Groen van begeleidend commen taar voorzien. Dinsdag waren velen in Sassenheim bij eengekomen en in het raadhuis werden zij verwelkomd door de burgemeester van die gemeente, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens die mededelingen verstrekte over de plan nen der verenigingen voor vreemdelingen verkeer uit de streek. In het middelpunt der belangstelling zal natuurlijk s-taan het bloemencorso, dat op Zaterdag 24 April bepaald is. Het corso draagt de naam van „mtpoaie der bloemen". Acht muziekcorp sen, waaronder twee Schotse bands in ceremonieel tenue verlenen medewerking. In Hillegom zal de tuin van Treslong weer te bezichtigen zijn en ook des avonds, omdat hij dan verlicht is. Op 24 en 25 April en op 1 en 2 Mei houdt de Hillegomse har moniekapel een internationaal muziekcon cours in Treslong; dertig buitenlandse corpsen komen naar de bollenstreek. Voor 11 April staat een narcissenrallye op brom fietsen en auto's op het programma. Een bloemencorso voor kinderen is bepaald op 30 April. Ter gelegenheid van het corso wordt op Zaterdagavond 24 April in het gebouw van de HOBOHO te Lisse een feestavond ge houden, waaraan de Schotse corpsen deel nemen. In deze gemeente zijn ook plannen voor een kinder-bloemencorso op 30 April en een rallye voor bromfietsers en fietsers op 8 Mei. Aandacht verdient een speciale straat versiering van 5 April tot half Mei. die ontworpen is door de architect J. M. Heikens uit Voorburg, die een belangrijk aandeel in de wederopbouw van Rotterdam heeft gehad. Grote drukte wordt natuurlijk verwacht op de tentoonstelling de Keuken hof die Vrijdagmiddag officieel geopend zal worden. In Noordwi.jk komen de deelnemers aan de jaarlijkse tulpenrallye bijeen. Geduren de die tijd zullen versieringen en bloemen- mozaïeken de feestelijkheden verhogen. De aankomst is op 28 April en later worden daar de prijzen uitgereikt. Met een speciale straatversiering hoopt men Sassenheim een kleurige aanblik te geven en tijdens het corso zullen mozaïeken te zien zijn. Op 8 en 9 Mei wordt in de lachthaven een reünie van motorboten toe houden, voorbereid door de Unie van Wa tertoeristen in samenwerking met de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer. Ver wacht wordt dat de officiële ontvangst door Jacoba van Beieren voor de toeschouwers een bijzondere attractie zal zijn. Van 15 April tot 10 Mei zijn de straten van Voorhout met bloemen versierd en van 24 tot 30 April zullen mozaïeken te be wonderen zijn.- Warmond, de waterrijke omgeving van de Kaag, zal in April door vele gele narcissen en mozaïeken de aandacht trek ken. De Noord Zuid Hollandse Vervoermaat schappij zal op drukke dagen extra bussen laten rijden naar de Keukenhof. Speciale bustochten zullen kunnen worden gemaakt van Haarlem over Noorriwijk aan Zee naar Keukenhof: ook vertrekken er bussen uit Leiden en Den Haag. Op een aantal dagen zullen extra treinen te Leiden, Warmond. Voorhout, Noordwij'kerhout, Lisse en Hil- Het begin van het bollenseizoen is er al. De crocussen staan op het ogenblik in volle bloei. Spoedig komen de tulipa's, dan de narcissen, gevolgd door de vroege tulpen en de hyacinten. Ten slotte bloeien de late tulpen. Dan is het reeds eind April of begin Mei. De twee Paasdagen vallen dus midden in het De Stichting Keukenhof, die jaarlijks tentoonstellingen houdt in het prachtige park te Lisse, viert haar eerste lustrum. In korte tijd is Keukenhof een naam geworden die over de gehele wereld bekend is en ieder jaar neemt de belangstelling voor de tentoonstelling toe. „Een liefhebberij van enkele bloembollenmensen leidde tot de huur van Keukenhof en deze groeide tot de grootste manifestatie, welke Nederland ooit op dit gebied heeft gekend", is de mening van de heer T. M. H. van Wavercn, die al die tijd het voorzitterschap vervult. Vrijdagmiddag zal mr. J. W. Beyen, mi nister van Buitenlandse Zaken, de tentoon stelling openen en daarna worden duizen den uit binnen- en buitenland verwacht. Het bestuur heeft aan het lustrum bijzon dere aandacht besteed. Het heeft een boekje uitgegeven met verscheidene ge kleurde foto's van de tuin en in dit jubi leumboek vertelt Tom Lodewijk onder de titel „Een wandeling door de Keukenhof" de geschiedenis uit het verre verleden en van de afgelopen vijf jaar. De schrijver doet mededelingen over hetgeen er te zien is in de tuin en in de kas. Een kaart van h(?t érrein is in de aantrekkelijke uitgave opgenomen. Op het ogenblik vragen de crocussen de aandacht, de narcissen zijn al gesprongen of wachten nog op wat zonneschijn, de hya cinten kleuren en de tulpen behoeven al leen nog maar uit de beschutting van de bladeren te worden gehaald. Voor liefheb bers van tulpen is er op de dag van de opening reeds veel te genieten. Er zijn grote groepen, die naar de Keu kenhof komen voor de rust en de bekoring van het schone bos. Anderen gaan er heen om er te leren van de architectuur der ter reinen. Men vindt er de toepassing van de bloem in elk milieu. Aan de dichtst bij Lisse gelegen zijde lag nog een voor uitbreiding gereserveerd gedeelte. Hiervan moest weer twee hectare worden gebruikt. Een nieuwe aanwinst is legom stoppen en varn 2 tot 17 Mei stoppen dagelijks enkele treinen te Lisse. Over de helicopterdienst, die op 19 April begint, hebben wij reeds mededelingen ge daan. De heer A. A. de Groot, thans hoofd employé bij de administratieve dienst der P.T.T. in Haarlem, gedenkt op 1 April het feit, dat hij veertig jaar in dienst is bij het P.T.T.-bedrijf. De heer De Groot, op 22 October 1895 in Den Haag geboren, kwam op 1 April 1914 bij de Haagse P.T.T. in dienst als hulp-telegrafist. Op 29 April 1916 volgde zijn benoeming tot telegrafist 2e klas. Op 1 Juni 1924 werd hij telegra fist le klas. Na op 1 Februari 1931 be noemd te zijn tot adjunct-comthies werd hij op 1 April 1933 verplaatst naar IJmui- den, waar hij te werk gesteld werd bij IJ muiden-radio. Op 1 December 1945 kwam hij als adjunct-coynmies bij het telefoon- district Haarlem. Volgens een landelijke regeling werd deze. benaming op 1 Jam/art 1948 gewijzigd in employé le klas telegraaf ambtenaar. Zijn laatste bevordering had plaats op 1 Januari 1951: hij werd toen hoofdemployé bij de administratieve dienst, in welke rang hij thans chef is van de afdeling aanleg en onderhoud. Geen R.K. afvaardiging naar zeeverkennerskamp In het district Haarlem van de Neder landse Padvinders worden de districtswed strijden dit jaar rond de Paasdagen gehou den. In tegenstelling met vorige jaren zal men niet van Zaterdag voor de Pasen tot en met Tweede Paasdag bijeen komen, doch zullen de wedstrijden verwerkt in het spel: De beklimming van de Mount Everest op Maandag de Tweede Paasdag en de daarop volgende Dinsdag in Aerdenhout worden gehouden. De bedoeling van deze wedstrijden, waaraan door patrouilles van bijna dertig groepen wordt deelgenomen, is om het contact tussen de troepen te be vorderen en de technische vaardigheid op te voeren. De winnende patrouille zal, na een tweede selectie rond Hemelvaartsdag, het district Haarlem vertegenwoordigen op de tijdens de Pinksterdagen in Ommen te houden nationale patrouillewedstriiden. Er zal door de Nederlandse Padvindersraad dit jaar, evenals in 1950 in Terhorne. ter gelegenheid van veertig jaar padvinderij in Nederland, weer een nationaal zeever kennerskamp worden gehouden. Van 28 Juli tot 5 Augustus komen in Nieuwkoop de leden van de vereniging „De Neder landse Padvinders" bijeen. Het hoofd kwartier van de Verkennei'S van de Katho lieke Jeugd Beweging heeft bericht geen afvaardiging naar het Nationale zeever kennerskamp te zullen zenden. ontstaan. Er kwam ook ruimte vrij voor een rotspartij, waarvan de heer Puik uit Hilversum de ontwerper is. Er is een minia tuur berglandschap geschapen met water val, bruggetje en chalet. Men kijkt tegen vijftig ton krijtrots, die speciaal in Corn wall voor dit doel is aangekocht. Eind April zal het Deense Koningspaar een bezoek aan de Keukenhof brengen. Voor belangstellenden zal het kasteel, dat in de omgeving gelegen is, weer te bezichtigen zijn. Het gebouw stond er reeds in de vijftiende eeuw en Jacoba van Beieren gebruikte het als jachtslot. In de loop der eeuwen is er veel verbouwd. In de ruime trapopgang en daarop aanslui tende gangen hangen vele gravures, etsen en aquarellen. Vijf kamers op de eerste verdieping zijn in stijl gemeubileerd. Fraai is de grote woonkamer met een geschilder de zoldering. Er hangen in de kamers vele schilderijen van bekende meesters. De meubels geven de kamers een gezellige sfeer. Vlak bij het tentoonstellingsterrein van de Keukenhof ligt een kasteel, dat vroeger het jachtslot van Jacoba van Beieren was. BINNENLAND Het voorstel van het bestuur van de Bond van Mobilisatie-invaliden te Drach ten om tot ontbinding van de bond over te gaan, heeft geen doorgang gevonden. Dit voorstel was gedaan omdat op 31 Maart de Koninklijke goedkeuring van de statuten afliep en er nog geen antwoord op het ver zoek van verlenging was binnengekomen. Enkele uren vóór de ledenvergadering kwam telefonisch bericht van het ministerie van Justitie dat men accoord ging met het door het bestuur gedane voorstel over wijziging der statuten. Op Schiphol is Dinsdag aangekomen de heer T. Heyes, secretaris-generaal van hel Australische ministerie voor immigratie, die een korte reis door Europa maakt. In Neder land zal hij besprekingen voeren met mi nister Suurhoff en mr. ir. Haveman, rege ringscommissaris voor de emigratie. Hij ver klaarde bij zijn aankomst, dat de kansen voor immigranten in Australië beter zijn dan ooit tevoren en zei te hopen dat een toe nemend aantal Nederlanders zich aldaar zal vestigen. Minister Staf en vice-admiraal A. de Booy zullen op 5 April in Den Helder aan boord gaan van de kruiser „De Zeven Pro vinciën". Op 7 April zullen zij in Portsmouth, aan een lunch een aantal Engelse gasten, onder wie J. P. L. Thomas MP, First Lord of the Admiralty en verschillende opperofficie- ren der Britse Marine, ontvangen. In Amsterdam is de trekking gehouden van de eerste AVRO-luisterwedstrijd ten bate van het erefonds voor oud-verpleeg sters. De hoofdprijs, een cassette tafelbestek viel ten deel aan mevrouw G. J. Eikema Brand in Noordbroek. De eerste prijs,een electrische wasmachine voor voor mej. Sonja Tito uit Amsterdam. Op verzoek van de politie te Maastricht is in Rothem-Meerssen een 28-jarige zwer vende meubelmaker H. II. afkomstig van Maastricht en laatstelijk woonachtig te Haar lem, gearresteerd. De man heeft diefstallen in kerken in Kerkrade, Kaalheide, Schaes- berg, Geleen, Bunde, Maastricht en Valken burg bekend. Enige dagen geleden opereerde hij in een kerk te Heugem, waarbij hij door de koster verrast werd. Hij wist te ontko men maar het signalement, dat de koster verschafte, heeft nu tot zijn aanhouding geleid. In de kerken, waarin hij de laatste maand heeft ingebroken, stal hij wat hem voor de hand kwam. De Bussumse acteur Wim Bary is met ingang van 1 Juli benoemd tot regisseur bij de Nederlandse Televisiestichting en toe gevoegd aan de staf van de KRO-televisie. De West-Duitse auioritieten hebben een bedrag van 275.000 DM toegewezen voor invoer van lampen en een bedrag van 100.000 DM voor invoer van v< _-derplanten uit Nederland. In een plenaire zitting van het Leeu warder gerechtshof is vanochtend mr. J. B. J. Heymeyer geïnstalleerd tot vice-president van dit hof. Hij was tot dusverre raadsheer bij dit college. De installatieplechtigheid werd bijgewoond door vele leden van de balie. Als onderdeel van het agrarisch plan van het Nederlandse Rode Kruis tot hulp verlening aan de slachtoffers van de waters nood is in Zuidland op het eiland Putten het eerste gereedschapspakket uitgereikt. In alle gemeenten in het rampgebied zullen dergelijke uitreikingen geschieden. Elk pakket bevat landbouwgereedschappen ter waarde van f 150. Gezinnen met volwassen in de landbouw werkzame zoons ontvangen nog een aanvullend pakket. In Zuidland alleen zullen 162 gezinspakketten worden uitgereikt. De componist Jean Gilbert (Max Winter- feld) had met het schrijven van een ope rette weinig moeite. Van 1903 tot 1924 com poneerde hij er 39, een prestatie, die wei nig componisten van dit genre toneelmu ziek hem na zouden doen. Maar omgekeerd evenredig aan de ongehoorde productivi teit van de componist is de waarde van zijn muziek en men aarzelt om zijn kluch tige spelen-met-muziek bij de kunstvorm operette onder le brengen. Zo is de ope rette „De kuise Suzanna", die de vereniging „Johez" gisteravond in de Stadsschouw burg opvoerde, slechts af en toe een ope rette. Het hoofd-accent ligt op de pikante onzin, die het spel aantrekelijk moet ma ken. De muziek is de moeite van het be luisteren nauwelijks waard. „De kuise Suzanne" bleek nog amusant genoeg om de talrijke toeschouwers in de Stadsschouwburg een gehele avond te ver maken met een aaneenschakeling van aller- Toen de Duitse pianocon structeur Wilhelm Schim mel in Brunswiik een door zichtige vleugel ging bou wen stond hem niet alleen voor ogen een show-instru ment op de wereld te bren gen. Hij paste bovendien een vondst toe, die aan de bezwaren van plaatsruimte belangrijk tegemoet zou ko men, zonder dat het toon- volume kleiner zou zijn dan dat van een normale vleugel. De oplossing daar van ligt niet in de door zichtigheid, want men kan deze niet zo ver doorvoe ren, dat de vleugel totaal in het niet verdwijnt, waar door het ruimteprobleem geheel zou zijn opgelost, maar de oplossing ligt in de wijze waarop de snaren zijn gelegd. Door de lange bassnaren bijna parallel te laten lopen met het toet senbord kon hij de omvang van de vleugel verkleinen zonder dat de snaren daar door iets van hun lengte moesten prijsgeven. Zoals men misschien weet, is bij een normale vleugel de noek tussen snaren en leng te-as niet groot. Hier is de loek bij de bassnaren ver- jroot tot 75 a 80 graden en tot 45 graden bij de discant snaren. De constructie van net mechaniek onderging evenzo wijziging. De hoek in de opstelling der hamers werd vergroot en de ge bruikelijke holte bevindt zich bij deze vleugel aan de linkerzijde. Hoewel de in wendige delen van het ge bruikelijke materiaal zijn gemaakt is er toch nog aar dig wat overgebleven om doorzichtig te maken. De vleugel maakt een tournée door West-Europa en is thans te bezichtigen bij de N.V. Goldschmeding op de Grote Markt. Men kan hem ook nabestellen. Hij kost slechts negentien duizend gulden. lei dwaze situaties en met amoureuze ont moetingen zonder inhoud. Trouwens, dit gehele spel van boemelarij en uiterst ge makkelijke levensopvattingen heeft geen inhoud. Maar een gezellige avond is het ongetwijfeld geworden en daarvoor heeft de Operettevereniging Johez met grote ambitie haar krachten gegeven. De hoofdrol (althans volgens de naam van de operette) was bij Tiny van Zuthem in goede handen. Zij acteerde pittig en be wust en ook haar zingen viel te loven. S. N. Verstraten was als baron Konrad des Au- brais een model-fuifnummer en Paul Steenbakker was in deze zin een waardig zoontje van papa de baron. De jonge Henk van Veldhuijzen Jr. speelde René Bois- lurette verdienstelijk, maar over het alge meen te naief van zeggingskracht voor „een man van ondervinding". Corry Hooft was een aantrekkelijke Jacqueline, al klonk bij het zingen haar stem te open. Peter Boks waarde in dit gezelschap als Charency rond als een formele zeden-inquisiteur en Henk van Brinkom wist als Pomarel de nodige kluchtige onbenulligheid aan de dag te leggen. Riet Zonneveld mag genoemd worden als de charmante echtgenote Rose van Charency en Frits Consen als de ober- kellner, die „te veel wist". In dit mondaine gezelschap viel de enige „deugdzame" ver schijning Delphine nauwelijks op. Maar Toos SerneeOosterbaan gaf er een toch goede typering van. Een opvallende goede indruk hebben de balletten onder leiding van Henny Meyers gemaakt. Weliswaar duidde de „cancan" op inspiratie van de film. maar de uitvoering ervan was lofwaardig. Ook het andere, klassiek getinte ballet voldeed uitstekend. Goed gedanst werd ook het intermezzo in de tweede acte door Henny Meyers en haar partner. Tslotte dient het Haarlems Operette Or kest genoemd te worden, dat de muziek van Gilbert en Offenbach slagvaardig ver tolkte onder leiding van Joh. van 't Vlie. Deze dirigent zorgde ook voor een nage noeg steeds sluitend contact van orkest met de spelers en het koor. P. ZWAANSWIJK.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9