Sovjet-Unie bereid toetreding tot NAVO te bestuderen Maarschalk Juin van zijn functies ontheven Weerbericht Mits Europese beveiligingsalliantie tot stand komt waaraan F.5. mogen deelnemen Onderwij sstaking in Frankrijk OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Washington afwijzend Vietminh zet alles op alles om Dien Bien Phoe te nemen Hij weigerde zich te verantwoorden Beïnvloeding van Franse mening Overstromingsgevaar voor Bagdad geweken Amerikaanse film over H-bom proeven Treinexplosie in India eist 37 doden Het woord is aan Medeplichtig geachte vrouw weer vrij Afluisterwet Oordeel van Parijs: Sprinkhanenplaag in Noord-Argentinië Vietnam rekent op onafhankelijkheid Joden-moordenaars gaan vrijuit De kinder-ontvoering Journalisten van 16 jaar en jonger Churchill zal zich nader over H-bom verklaren Weerrapport 68 JAARGANG No 224 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 1 APRIL 1954 Haarlems Dagblad 298 JAARGANG No 72 Uitgave Grafische Bedrijven Damïate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter). De Russische minister van Buiten landse Zaken Molotov heeft Woensdag aan de ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk een nota overhandigd, waarin de Sovjet-Unie te kennen geeft toetreding tot de Noord Atlantische Verdrags Organisatie te bestuderen. Zij deelt voorts mede geen bezwaar te hebben tegen een even tuele deelneming van de V. S. aan een Europees Beveiligings- verbond, zoals door minister Molotov op de conferentie van Berlijn voorgesteld en door dc Westelijke Grote Drie afge wezen. Volgens berichten, die Reuter uit Moskou heeft ont vangen, stelt de Sovjet-Unie haar eventuele toetreding tot de NAVO echter afhankelijk van het tot stand komen van een Europese beveiligingsalliantie. Dit, aldus genoemde berich ten, vormt de kern van de nota aan het Westen, waarin nadere besprekingen worden voorgesteld. Plaats en datum hiervoor worden evenwel niet genoemd. In de nota wordt ook niet gezinspeeld op Geneve als de plaats voor dergelijke be sprekingen. De eerste officiële reactie uit Washington op het Russische voorstel is afwijzend. Zowel Londen als Parijs staan er zeer sceptisch tegenover. De Russische nota begint met een lang overzicht van de Russische „vredespoli tiek". Ze wijst voorts op de voorstellen, welke Molotov op de conferentie van Ber lijn liet horen voor een beveiligingsstelsel voor geheel Europa. Het Atlantische Pact,' aldus de nota, is tegen de Sovjet-Unie gericht, daar zij geen deel van dit pact uitmaakt. De West- Duitse herbewapening is' tegen de Sovjet- Unie gericht. De nota, die tien bladzijden beslaat, ein digt met een voorstel dat de V.S. zullen deelnemen aan het door Rusland voorge stelde veiligheidssysteem voor Europa door minister Molotov gelanceerd op de confe rentie van de Grote Vier in Berlijn. Het voorstel werd toen eenstemmig door de Westelijke mogendheden afgewezen. De Westeli.jken verklaarden dat het Russische voorstel trachtte de N.A.V.O. te vernieti gen en de V.S. uit Europa te drijven. Het nieuwe Russische voorstel tracht deze twee bezwaren weg te nemen door niet alleen Amerikaanse deelneming moge lijk te maken aan het Europese veiligheids systeem zoals voorgesteld door de Sovjet- Unie maar tevens te verklaren dat Rusland „en volgens U.P. andere belangheb bende staten" de kwestie van aansluiting bij het Atlantische Pact in overweging zou den nemen. Met de „belanghebbende sta ten" worden natuurlijk de Russische satel lietstaten in Europa bedoeld. I Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagavond een verklaring voorge lezen. die naar hij zei een officiële Ameri kaanse verwerping inhield van het Russi sche voorstel om het toetreden tot het At lantisch Pact en de daarop gebouwde Noord-Atlantische Verdqdigings Organisa tie te bespreken. „Gezien de voortdurende ijzeren greep van de Sovjet-Unie op de volkeren die ze in gevangenschap houdt, boezemt het hui dige voorstel van de Sovjet-Unie geen ver trouwen in. Het is een manoeuvre om toe lating binnen de muren van het Westen te verkrijgen ten einde de veiligheid hiervan te ondermijnen", aldus de Amerikaanse verklaring. In dit antwoord, dat door minister Dulles mede is geredigeerd wordt voorts gezegd, dat het Russische voorstel een poging van minister Molotov is om zijn „diplomatieke mislukking" op de conferentie van Berlijn weer goed te maken. Reacties Hoewel de eerste reacties in Londen er waren van verrassing, verklaarde men later in kringen van het Foreign Office, dat het voorstel niet geheel „onverwacht" kwam. In Parijse, zowel als in Londense kringen wijst men er op, dat in de pream bule van het Atlantische Pact gezegd wordt, dat de leden besloten zijn de vrij heid van hun volken, hun gemeenschappe lijk erfdeel en hun cultuur, gebaseerd op beginselen van democratie, de individuele GEVARENZONE BU ATOOM- PROEVEN UITGEBREID 5TILLE OCEAAN De gebeurtenissen na de ontploffing van de waterstofbom hebben de Amerikanen aan leiding gegeven om de gevaarlijke zóne rond hun proef terrein in de Stille Oceaan sterk te vergroten. De oude ingestelde ge vaarlijke zóne is niet doeltreffend geble ken. Deze oude zóne had de vorm van een rechthoek. Thans is men overgegaan tot het instellen van een cirkelvormige ge vaarlijke zóne (zie kaart). Dc omvang van de ingestelde gevaarlijke zóne kan duide lijk worden gemaakt door het kleine kaartje van Nederland dat op gelijke schaal in de kaart is getekend. Men ziet dat de gevaar lijke zóne vele malen de omvang van ons land overtreft. Molotov vrijheden en het recht te handhaven. Deze verklaring is ook in artikel twee opgeno men. De eerste vraag bij de behandeling van de toelating van een nieuw lid zou dan ook zijn of de candidaat deze beginselen onderschrijft. Ook wijst men er op, dat het Atlantische Pact door toetreding van de Sovjet-Unie tot een wereld-beveiligings organisatie uit zou groeien naast de orga nisatie der V.N. In Parijse kringen, aldus A.F.P., ziet men dan ook niet in, waarom dit vraagstuk aan de Verenigde Naties ont trokken zou worden. Het pact houdt voorts nog controle op en inspectie van de strijd krachten der deelnemende landen in. Ook voorziet het in een gemeenschappelijk op perbevel en de standaardisering van de uitrusting. Men kan zich moeilijk voorstel len, dat de Sovjet-Unie, die tot nu toe nooit heeft ingestemd met het uitoefenen van controle op de bewapening, zoals de Wes terse mogendheden dat eisten zich aan de verplichtingen van het Pact zal onderper- pen. West-Duitse regeringsautoriteiten wei gerden Woensdagavond commentaar te verlenen op de jongste Russische nota en zeiden dat de tekst van het document eerst bestudeerd moet worden. De socialistische partijvoorzitter Ollenhauer zag in het voor stel een nieuw bewijs dat de Sovjet-Unie in hoge mate geïnteresseerd zou zijn in een heropening van het in Berlijn gesloten ge sprek over de wederzijdse veiligheid. Overleg In diplomatieke kringen te Parijs ver klaart men, dat Frankrijk, Engeland en Amerika niet alleen kunnen beslissen over het al dan niet toelaten van de Sovjet-Unie tot het Atlantische Pact. Ook de andere leden van het pact zullen hun stem hier over moeten uitbrengen. A.F.P. meldt uit Washington, dat zonder dralen overleg zal worden gepleegd tussen Amerika, Frankrijk en Engeland. (Van onze correspondent in Parijs) In een speciale ministerraad, welke ge houden werd nadat premier Laniel en René Pleven, de minister van Nationale Verdedi ging, een half uur met president René Coty hadden geconfereerd, is gisteravond om half twaalf besloten maarschalk Juin te ontheffen van zijn functie als hoogste mi litaire regeringsadviseur en vice-president van de Hoge Raad van het leger. 'De maarschalk was gistermiddag bij de minister-president ontboden naar aanlei ding van zijn verklaringen, waarmede hij Zondag j.l. het Europese leger verworpen had. In plaats van op het appèl der rege ring te verschijnen, waartoe iedere militair reglementair verplicht is, had Juin de pre mier echter een briefje gestuurd waarin hem op tamelijk kwajongensachtige toon te kennen werd gegeven dat hij er als Frans maarschalk voor paste door de re gering als „trompetter" te worden behan deld. Ook wilde hij voorkomen dat hij na afloop van het onderhoud door journalis ten zou worden ondervraagd over een schrobbering, welke hij zich door Laniel en Pie ven zou hebben moeten laten welge vallen. In een nieuwe toespraak heeft Juin in tussen gisteravond in Parijs de redenen van zijn houding, die hij de regering dus niet direct wilde geven, nader gemotiveerd. Op zijn verwerping van het E.V.O.-verdrag wilde hij niet terugkomen, want, zo zei-de Juin, het was toch nutteloos voor doven tweemaal dezelfde mis te lezen. Hij had echter een aantal misverstanden uit de weg willen ruimen, om te voorkomen dat de voorstanders van het Europeso leger nog langer zijn persoonlijke autoriteit misbrui ken zouden. Alle ministers waren er zeer goed van op de hoogte zo verklaarde hij, dat hij niets voor dat Europese leger voelde. In politieke kringen is intussen bekend geworden dat maarschalk Juin, kort voor zijn sensationele verklaringen in Auxerre, een lang onderhoud met generaal De Gaulle heeft gehad, die dezer dagen op een nieuwe persconferentie ongetwijfeld wel op de affaire-Juin zal terugkomen. Door de tegenstellingen op de spits te drijven hoopt Juin nu klaarblijkelijk als martelaar op te kunnen treden, in welke rol hij de tegenstanders van de E.V.G. on getwijfeld nog dankbare diensten zal kun nen bewijzen. Men vraagt zich af of Juin, die was voor bestemd opperbevelhebber van het Euro pese leger te worden, nu zijn functies van N.A.V.O.-commandant van centraal-Europa nog veel langer zal kunnen behouden. In elk geval is de strijd tussen de regering en de maarschalk nu in volle hevigheid ont brand en lijkt ieder compromis tussen bei den wel onmogelijk geworden. PARIJS (United Press). Het Franse kabinet gaf na zijn zitting van twee uur het volgende communiqué uit: „De regering heeft zich met spijt gerealiseerd dat maar schalk Juni ernstige inbreuk heeft gemaakt op de militaire discipline door te weigeren bepalingen van het decreet van 6 Juni 1939 te respecteren en gevolg te geven aan de oproep van de premier. De raad van minis ters heeft daarom besloten functies in te trekken welke hem gegeven zijn per de creet van 18 Augustus 1953, hetwelk thans is ingetrokken". De 65-jarige maarschalk heeft geen of ficiële positie in het Franse leger, maar zijn glorieus verleden verleent gewicht aan zijn uitlatingen en opinie. Al vele malen is hij in woelig water gekomen door zijn botte opmerkingen over Westerse en Franse be leidskwesties. Ex-president Vincent Auriol weigerde Juin te ontvangen nadat de maarschalk had gezegd dat de baan van president even vervelend was als schoenenpoetsen in de kazerne, toen hem gevraagd werd of hij belangstelling had voor een candidatuur voor het presidentschap. Anderhalf jaar geleden is Juin op het matje geroepen na dat hij bijna een paniek had veroorzaakt door op een vergadering in Straatsburg te zeggen dat de Russen binnen 27 dagen aan de Kanaalkust zouden staan. Later eiste de linkse oppositie zijn aftreden nadat hij ver klaard had dat Spanje's regelrechte deel neming aan de Westerse verdediging een noodzaak was. Millioenen Franse schoolkinderen had den Woensdag de gehele dag vrijaf daar hun onderwijzers en leraren dit leerjaar voor de derde maal in staking zijn gegaan om aan bepaalde eisen kracht bij te zetten. Uit vakbondskringen werd vernomen, dat de staking vrijwel volledig was. De Franse studenten zijn het met deze staking vol komen eens omdat elke concessie in dc onderwijsbegroting ook hen ten voordeel zal strekken. In de Parijse studentenwijk „Quartier Latin" verscheen extra-politie om de orde en rust te handhaven bij een. studenten demonstratie. De studenten eisen ruimere staatsbeurzen als tegemoetkoming aan de gestegen kosten van het levensonderhoud en de verhoogde huurprijzen in de univer sitaire tehuizen, zoals de „Clté Universi taire". De onderwijzers, leraren en hoogleraren vragen een salarisverhoging van 10 pro cent, wat hun inkomen op hetzelfde peil zou brengen als dat. van de leden van de magistratuur en de officieren van het. leger. Bovendien eisen zij, dat de overheid meer gelden beschikbaar zal stellen voor de scholen en universiteiten en dat het aantal onderwijskrachten verhoogd zal worden. 9 De juridische commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag een wetsontwerp goedgekeurd, dat federale rechtbanken veroorlooft om bewijsmateriaal verkregen door het af luisteren van telefoongesprekken, te aan vaarden voor gevallen waarbij de natio nale veiligheid in het geding is. Aanhangers van het wetsontwerp zijn van mening, dat het zo goed als zeker door het Huis zal worden aangenomen. Onze Parijse correspondent seint: Offi ciële diplomatieke kringen in Parijs zijn, kennelijk overrompeld door de Russische nota, waarmee Moskou zijn candidatuur stelt als lid van de Noord-Atlantische Ver drags Organisatie. Voor een sensationeler volte face heeft het Kremlin het Westen dan ook wel zelden geplaatst, al had Mo- lotof in Berlijn dan ook wel enkele uit latingen gedaan, waarmede hij achteraf misschien op deze mogelijkheid gezinspeeld heeft. Men kan inmiddels moeilijk aannemen dat Moskou in ernst zou overwegen toe te .treden tot een organisatie die het altijd als een „instrument ter aggressie" gedoodverfd heeft. Dit aanbod doet dan ook sterk den ken aan een 1 April-grap. Voorlopig helt men in Parijs over tot de veronderstelling dat Rusland een nieuwe manoeuvre is begonnen om de Franse me ning ten aanzien van het Europese leger nog sterker te beïnvloeden. De wankel moedigen in het Franse parlement wach ten inderdaad nog altijd op een groots ge baar van de Sovjets, waardoor de goede verstandhouding zou kunnen worden her steld en indirecte Duitse bewapening, en dus ook het Europese leger, overbodig zou den worden. Daarom zullen de Westerse diplomaten er zeker goed aan doen de oprechtheid van het nieuwe Russische aanbod zo spoe dig mogelijk op de proef te stellen. Men kan er op wijzen dat de N.A.V.O. een al liantie is van vrije volken. Het is nu dus aan het Kremlin te bewijzen dat de Rus sen, en de andere volken achter het IJze ren Gordijn, inderdaad als vrije mensen te beschouwen zijn. Het gevaar dat Bagdad overstroomd wordt is geweken. Het peil van het meer, dat zich ten Oosten van de Iraakse hoofd stad had gevormd, daalt snel. Ook het peil van de Tigris is gezakt. Er wordt nu echter met man en macht gewerkt om de belangrijke haven Basra voor overstroming te behoeden. Te Qoerna, ongeveer 80 km van Basra, waar de Euphraat en de Tigris samenvloeien, poogt men het overtollige water via een diep ra vijn langs Basra naar de Perzische Golf af te voeren. Een groot gebied in het Noorden van Argentinië wordt geteisterd door een reusachtige sprinkhanenplaag. Een vrachttrein naar Belgrano was tot stilstand gedwongen, daar de wielen slip ten door de glibberige massa sprinkhanen op de rails. Een tweede trein, die ge zonden werd om de gestrande trein op gang te brengen, was niet meer af te remmen. Het gevolg was, dat de trein tegen de eerste opbotste. Het getroffen gebied beslaat een opper vlakte van 790.000 hectares, voornamelijk gelegen in de provincies Santiago del Estero, Catamarca en La Rioja. Het hoofd van de Amerikaanse organi satie voor burgerbebescherming, Peterson, heeft Woensdag bekendgemaakt, dat op 7 April een film over in 1952 gehouden wa- terstofbomproeven zal worden vrijgegeven voor vertoning. De film, die 28 minuten duurt, da-aagt de titel „Operatie Klimop", de codenaam van de in 1952 gehoudenproef bij de Mar shall-eilanden met een „wapen van het waterstofbomtype", waarbij een eiland van een kilometer lang geheel zou zijn vernie tigd en een diepe krater zou zijn geslagen in de bodem van de Stille Oceaan. Vietnam de grootste der Indochinese staten, koestert goede hoop, dat het tegen half April volledige onafhankelijkheid binnen de Franse Unie zal krijgen. Op de huidige Fr ans - Viet namese besprekingen te Parijs heeft Frankrijk hierin toegestemd, zij het onder twee voorwaarden van min der groot belang, aldus vernam Reuter Woensdag te Saigon. De zegsman, die een deel van de Parijse besprekingen heeft bijgewoond, zei, dat volgens Frankrijk het verdrag dat Vietnam zijn onafhankelijkheid geeft, het land tevens een lid van de Franse Unie diende te maken. Hij meende, dat het dan echter zou lijken alsof Vietnam gedwongen was tot de Unie tóe te treden om zijn onafhankelijkheid te verwerven. Premier prins Buu Loc was optimistisch gestemd en verwachtte, dat Frankrijk zou instemmen met verdeling van het verdrag in twee overeenkomsten, zo voegde hij hieraan toe. Prins Buu Loc zou overigens menen, dat Vietnam op de Geneefse conferentie van 26 April diende te verschijnen als een al geheel vrij land, dat vrijwillig was aange sloten bij de Franse Unie. Volgens te Lucknow in Noord-India ont vangen berichten zijn 37 passagiers gedood en ongeveer 40 gewond, toen zich in een spoorwagon derde klasse een ontploffing voordeed op het station Jagatbela, 320 kilo meter ten Oosten van Lucknow. Men gelooft dat de ontploffing is veroor zaakt doordat een staaf geligniet met elec- trische stroom in aanraking kwam. De staaf, die deel uitmaakte van een in beslag genomen partij van 1500 staven, werd voor onderzoek door een politiebeambte naar Agra gebracht. Geligniet is een ontplof- fingsmiddeL DORTMUND (United Press). Twintig vroegere nazi-politiemannen, van wie thans verscheidenen bij de Dortmundse politie dienen, zijn Woensdag door een Duitse rechtbank vrijgesproken na aan geklaagd te zijn wegens het doodschieten van 110 Joden in het ghetto van Warschau, hoewel zij bekend hebben. Rechter dr. T. Eickhoff gaf als motief voor vrijspraak dat als gevolg van hun geringe opvoeding de beklaagden zich niet hadden gerealiseerd een misdaad te begaan. Aanklager B. Nachtweh had verzocht hen vrij te laten omdat hun commandant een fanatiek Jodenhater was en hij hun als muiters bestraft zou hebben als zij gewei gerd hadden het bevel, de Joden te doden, uit te voeren. Rechter Eickhoff verklaax-dé nog dat „onder zekere omstandigheden het dood schieten van gijzelaars niet als onwettig kan worden beschouwd. De beklaagden hebben toegegeven minstens 110 Joodse mannen, vrouwen en kinderen gedood te hebben toen zij in 1942 het ghetto van Warschau bewaakten. Getuigen vertelden dat de politiecommandant, SS-kapitein Mehl, die in de oorlog gesneuveld is, ge zegd heeft dat een rit door het ghetto zonder een paar bewoners dood te schieten „zonde van de benzine" was. Toegegeven werd dat de slachtoffers „geturfd" werden op de deur van de eetzaal. Het aantal streepjes varieerde in de verklaringen van 70 tot 500. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Anna D i x Genoegens, daar kan men buiten maar vreugd is onmisbaar. Naar wij vernemen, is mevrouw L. D. van M., die Maandagavond onder verden king van medeplichtigheid aan de ontvoe ring van het Joodse meisje Betty Milhado werd gearresteerd, inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Naar de raadsman van mevrouw D. van M., mr. P. J. Witteman, ons meedeelt moet een bericht in de Volkskrant als zou hem de toegang tot zijn cliënte geweigerd zijn, onjuist'worden geacht. De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank had hem slechts verzocht zijn bezoek nog een dag uit te stellen omdat hij zelf mevr. D. eerst een verhoor wilde afnemen. De ad vocaat had dit verzoek onmiddellijk inge willigd. SAIGON. (AFP/Reuter). De Viet- minh-opstandelingen hebben in de eerste nacht van hun massale nieuwe aanval op Dien Bien Phoe volgens de eerste ramin gen van het Franse opperbevel 1500 man aan doden verloren. Bij het aanbreken van de dag, 11a zes Frans-Vietuamese tegenaan, vallen en zware bombardementen uit de lucht, hadden de opstandelingen drie steunpunten aan de Oostelijke rand van het Franse verdedigingsgebied in handen. De gehele dag door hebben de Fransen, ge steund door tanks, tegenaanvallen onder nomen. Zij slaagden er in enkele stellingen te heroveren. In Parijs verluidt, dat de Franse rege ring binnenkort kolonel Christian MF de Castries, de bevelhebber van het garnizoen van Dien Bien Phoe, zal bevorderen tot generaal. Toen de bevelhebber der opstan delingen, generaal Vo Nguyen Giap. Dins dagavond na een rustpoos van 19 dagen de aanval op de belegerde Franse vesting liet hervatten, konden de Franse vliegtuigen als gevolg van slecht weer niet onmiddel lijk in actie komen. Binnen enkele uren echter klaarde het weer op en werden de Vietminh-militairen van de lucht uit be stookt met bommen en napalm. De eerste Franse toestellen arriveerden boven het gevechtsgebied op het ogenblik, dat de opstandelingen hun stellingen had den verlaten en zich concentreerden voor een nieuwe aanval. Volgens officiële belichten beheersten de Fransen Woensdagavond de toestand. De strijd om de drie nog in handen der Vietminh zijnde stellingen ten Oosten van Dien Bien Phoe heeft Woensdag de gehele dag voortgeduurd. De toestand is ver ward. Te Parijs wordt uit cle berichten over het verloop van de slag om Dien Bien Phoe de conclusie getrokken dat de toestand ver betert, doch nog steeds critiek is. De op de Vietminh heroverde stellingen kunnen slechts door een heldhaftige en hardnek kige verdediging behouden blijven. Het bevoorraden van de verdedigers dei- belegerde vesting ondervindt moeilijkhe den omdat 'de vliegtuigen in de eerste plaats moeten worden gebruikt om de aan vallende rebellentroepen te bombarderen. Alle beschikbare toestellen der Franse luchtmacht in Indochina zijn in cle strijd geworpen. Van uit het grote, Noord Tonki- neese vliegveld van de haven Haiphong wordt e?n ononderbroken „veerdienst" in de lucht onderhouden op het strijdtoneel. Gevechtsvliegtuigen zaaien dood en ver derf uit de lucht onder de aanstormende vijandelijke infanterie, die met raketten en brisant- en napalmbommen wordt be stookt. De bemanningen vliegen drie keer per dag heen en weer tussen Haiphong en het slagveld. Elke halve minuut vertrekt een „Helldiver" uit Haiphong naar het strijd toneel. Een Franse woordvoerder heeft Woens dag te Saigon medegedeeld dat de opstan delingen er gedurende de slag in waren ge slaagd een versterkt punt op de Oostelijke flank van Dien Bien Phoe binnen te drin gen. De Frans-Vietuamese infanterie was er echter, hierbij krachtig gesteund door artillerie en vliegtuigen, in geslaagd de indringers weer te verdrijven. Ook op andere punten heroverden de Franse-Uniestrijdkrachten, met steun van geschut, vechtwagens en vliegtuigen, ge bied. (Van onze correspondent in Londen) Het orgaan van de Unesco maakt melding van een proef die in Denemarken is ge nomen met journalisten van onder de zes tien jaar, die vrijwel zonder bijstand van ouderen zelf een week lang een eigen krant hebben geredigeerd. Onder leiding van een vijftienjarige hoofdredacteur hebben scho lieren in hun vrije tijd een krant voor hun leeftijdgenoten verzorgd, die in een groot dagblad van Kopenhagen was opgenomen. Zowel de reportages en interviews als de overige rubrieken werden geheel door hen geschreven en ook de verdere opmaak en de correctie was volledig in hun eigen han den gelegd. Het was volgens de Unescj de eerste maal dat een belangrijk deel van'een dagblad geheel door minderjarigen werd verzorgd. Een voorbeeld dat door de Unes- co-redacteuren anderen ter navolging wordt aanbevolen. De Fransen menen, dat de Vietminh in deze ronde van de aanval op Dien Bien Phoe alles op alles zet. De verscheidene uren volgehouden massale aanvallen dei- vijandelijke infanterie deden de grond dreunen, alsof er een grote kudde vee over voorttrok. De Vietminh-acties in het mondingsge- bied van de Rode rivier, die ten doel heb ben de verbindingen tussen Hanoi en de haven Haiphong af te snijden, zijn krach tiger geworden. Treinen en wegconvooien worden voortdurend aangevallen. Luidens berichten uit Hanoi zijn de Fransen een tegenaanval met infanterie en tanks in Zuidelijke richting begonnen om de druk der opstandelingen in de Ooste lijke sector te verminderen. Een aantal af leidende nachtelijke aanvallen der Viet minh op andere Franse steunpunten werd afgeslagen. LONDEN (United Press). Premier Churchill is gezwicht voor de pressie van Labourzijde, veroorzaakt door de Ameri kaanse waterstofbomproeven en heeft aan gekondigd dat hij Maandag a.s. een uit eenzetting zal geven van Engeiand's „po sitie en politiek" ten opzichte van de H- bom. Nadat de oppositie gisteren haar onte vredenheid tot uiting had gebracht over de verklaring van Churchill, waarin hij mededeelde niet over de feiten van de proeven te beschikken, deelde Churchill, na een speciale kabinetszitting, aan het Lagerhuis mede dat de dag van Maandag gereserveerd zou worden voor een debat over de H-bom. „Het is mijn voornemen zelf een verdere verklaring af te leggen en in de eerste plaats een beschrijving te geven van de positie die dit land inneemt, gevolgd door een uiteenzetting van de politiek die wij volgen tegenover deze omstandigheden". (van hedenmorgen 7 uur) toestand C «O P^ si weers- E-fj En; 3 Sr §5 O H r- 25 Helsinki geheel bew. OZO 3 0 0 Oslo sneeuw ONO 6 i 0.1 Stockholm geheel bew. ZO 4 2 0.1 Kopenhagen zwaar bew. Z 9 3 10 Londen half bew. WZW 6 3 5 Amsterdam regen Z 9 6 2 Brussel regen ZZW 6 6 5 Parijs regen ZW 11 8 0.5 Bordeaux zwaar bew. WZW 6 8 1 Grenoble nevel windstil 2 14 Nice zwaar bew. WNW 2 9 0 Warschau regen ZZO 2 7 2 Berlijn nevel ZZW 2 7 2 Frankfort zwaar bew. ZZW 8 7 3 München regen ZW 4 5 3 Zürich zwaar bew. WZW 2 5 4 Genève licht bew. ZW 5 4 6 Locarno regen O 2 8 5 Wenen geheel bew. WNW 4 11 0 Innsbruck regen windstil 6 1 Rome onbewolkt windstil 9 0 AANVANKELIJK OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Eilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk flinke opklaringen, maar morgen weer toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Ma tige. nu en dan krachtige Westelijke tot. Zuid-Westelijke wind Koudere nacht. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 2 April Zon op 6.15 uur. onder 19.14 uur. Maan op 5.22 uur. onder IS.19 uur. Maanstanden 3 April 13.25 uur: Nieuwe maan 10 April 6.05 uur: Eerste kwartier 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 1 April Hoog water: 2.00 en 14.19 uur. Laag water- 9.49 en 22.21 uur. Vrijdag 2 April Hoog water: 2.42 en 14.59 uur. Laag water: 10.36 en 23.02 uur

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1