Weerbericht Juin moet ook uit topleiding van de NAVO verdwijnen OPRECHTE H AARLE M SCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Afmars Sovjet-lidmaatschap van NAVO heft onveiligheid niet op Overwegingen van prestige gaven de doorslag Het woord is aan Eden in het Lagerhuis: Labour verwijt de Verenigde Staten hun eigenmachtig optreden Dien Bien Phoe houdt stand Storm in Frankrijk nog niet bedaard Gaullisten eisen zijn eerherstel 68 JAARGANG No 225 VRIJDAG 2 APRIL 1954 298 JAARGANG No 73 Gekanteld schip naar Stavanger gesleept Weerrapport Egyptische studenten botsten met troepen Premier Laniel licht Juin's ontslag toe Meerderheid der Kamer liet zich overtuigen Tractaatlanderijen in de Bondsdag Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. T "1 ^1 H 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- 1^1 mmj _nu mj* I n -1TTlJ-|_ 1 rfrnjr lm. 1 Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor 1 TF^|P^| 1 J§ jT I ÉT~J f jj Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Je 1 8 f 1 J| «T TL.JA IjfriiJr Jl VA franco p.p. 7.- Losse nrs.l2ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Zestien Duitsers gedood? DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S DE AFMARS van maarschalk Alphonse- Henri Juin is formeel bewerkt door zijn regering, die hem uit zijn vier hoge func ties in Frankrijk heeft ontslagen toen zij ook waarlijk geen andere keus meer had. Want niet alleen door zijn politieke rede voeringen maar ook door zijn openlijke weigering om bij minister-president Laniel en bij de minister van Oorlog Pleven zijn onmiddellijke chef te verschijnen, was hij niet meer te handhaven. Nu heeft hij zelf ontslag gevraagd uit zijn functie van opperbevelhebber in de centrale sector van de Nooi-d-Atlaintische Verdirags-strijd1- krachten in Europa; de tot die sector be horende landen, waaronder het onze, wen sen zijn heengaan; hij wil het zelf ook. Alles bewijst wel dat hij zijn afmars welbewust heeft uitgelokt. Woensdag avond, toen hij door de regering al ter verantwoording was geroepen, heeft hij zelfs aan een diner van reserve-officieren zijn gewraakte optreden te Auxerre nog eens herhaald en daarbij gezegd dat hij aan dubbelzinnigheid een einde wilde ma ken en daarom de zaken had gebrusqueerd. Zich niet bepalend tot zijn bestrijding van de E.D.G. de nog steedis. niet door het Franse parlement geratificeerde Europese Defensie Gemeenschap heeft hij boven dien een aantal honende opmerkingen over het huidige Franse staatsbestel ten beste gegeven. De regering kon op deze uitdaging waarlijk niet anders antwoorden dan door hem onmiddellijk te ontslaan. In dit geval betekende de prestige-kwestie niet minder dan de handhaving van haar gezag tegen over het leger, welks hoogste gezagsdrager openlijk tegen haar in verzet was geko men. Op zichzelf beschouwd is dit weer een opvallend feit in de helaas zo zwakke situatie waarin de Franse republiek ver keert al is het alleen een persoonlijk feit. Want dat Juin het leger of een deel van het leger achter zich zou hebben, is tot dusver niet gebleken, ook al hebben de reserve-officieren aan de Woensdag ge houden maaltijd, zijn betoog met uitbundig applaus begroet. Evenmin is hij, in tegen stelling met generaal De Gaulle, een man die een politieke carrière heeft -onderno men. Maar er is wel reden om de woorden „tot dusver" ook hieraan toe te voegen. Wat is hij van zins nadiat hij door rebels op treden zich doet. ontslaan? Had' hij een voudig, zonder al dit vertoon, zijn ontslag aanvrage ingediend omdat hij zich niet langer met de gang van zaken kon vereni gen, dan zou men zich kunnen voorstellen dat hij zich als 65-jarige, eenvoudig burger geworden (zij het dan met behoud van de eretitel maarschalk van Frankrijk) in een rustig landhuisje zou terugtrekken en zich wijdien aan de vredige verzorging van zijn moestuin. Dit lijkt nu ondenkbaar. Dient een gegadigde voor enig staatkundig avon tuur zich aan? Dat is die vraag die bij menigeen zal rijzen, waarbij men zich er opnipuw rekenschap van moet geven, dat een beroepssoldaat uiterst zelden de eigen schappen van een staatsman heeft bezeten (en ontwikkeld) en dat er een grote af stand ligt tussen het uitoefenen van critiek en het verrichten van het opbouwende werk dat tot beter toestanden moet leiden. Met daverende taal in dagorderstijl ver wezenlijkt men dat niet. Maarschalk Juin's politieke beschouwingen zijn (tot dusver) in Frankrijk niet ernstig opgenomen. Maar men moet daar wel aan toevoegen dat in een tijd van voortslepende crisis, als de moeilijkheden zich maar blijven opstape len, tenslotte verzet onder onverwachte leiding kan uitbreken. Van de vier markante Franse generaals, tijdens de tweede wereldoorlog het meest op de voorgrond getreden, stamden er drie uit de vroegere adel: Leelerc (die eigen lijk de Hautecloque heette en kort na Frankrijks bevrijding bij een vliegtuig ongeluk omkwam), Delattre de Tassigny (na de wereldoorlog opperbevelhebber in Indochina geworden en gestorven nadat zijn enige zoon daar als luitenant gesneu veld was) en De Gaulle. Alleen Juin, die niet in Frankrijk is geboren, maar in de stad Böne in Aligerië, ais zoon van een Franse politieman, was onder dit viertal een jongen van bescheiden komaf. Hij kreeg zijn opleiding aan de militaire acade mie van Saint Cyr en was er klasgenoot van De Gaulle. Hij streed als luitenant en kapitein in de eerste wereldoorlog en werd driemaal eervol vermeld1. Daarna bracht hij het tot luitenant-kolonel en trad in d'ie rang een tijdlang als leraar aan de Ecole de Guerre op. In 1938 werd hij generaal: in de oorlogsdagen van 1940 voerde hij een gemotoriseerde divisie aan en werd door de Duitsers gevangen genomen, die hem een jaar later loslieten omdat zij hoopten dat hij Pétain's regering in Marokko tegen de geallieerden zou dienen. Maar hij ging daar snel naar de geallieerden over, leidde de Franse strijdkrachten in Tunis, streed later in Italië (waar hij niet alleen het Franse expeditieleger maar ook Ameri kaanse troepen onder zijn bevel had) werd na Frankrijks bevrijding chef van d'e Fran se generale staf en keerde in 1947 naar Noord-Afrika terug als resident-generaal van Marokko. Zijn vrij eigenmachtig op treden daar veroorzaakte de afzetting van de sultan; tot zijn politieke strevingen be hoort zeer zeker de onderdrukking vaar het nationalisme in Afrika. Teruggekeerd naar Frankrijk verwierf hij daar de nieuwe hoge militaire functies waaruit hij nu ontslagen is en werd NAVO-opperbevel hebber in de centrale Europese sector onder de Ameri kaanse generaal Gruenther die te Fontaine- bleau liet. hoogste NAVO-gezag bekleedt. Uiterlijk doet Juin zeer weinig aan een Fransman en zeer sterk aan een Ameri kaan laat mij zeggen: een Amerikaanse senator denken: door de gelaatsuitdruk king. Hij heeft steeds gegolden als een brillant generaal. 'Overigens begint die term. in presentie van d'e waterstofbom, al wat ouderwets aan te doen. Naar hetgeen Frankrijk nog met hem beleven zal kan men alleen gissen zonder houvast. R. P. De veertienduizend kilometer lange luchtroute AmsterdamDjakarta van de K.L.M. zal met ingang van 10 April een keer per week worden afgelegd in veertig uur en een keer per week in negenendertig uur. Dit is mogelijk, omdat deze vluchten met Lockheed „Super Constellations" zullen worden gemaakt en de nachtstop te Bangkok vervalt. De K.L.M. vliegt vijf keer per v/eek naar Indonesië. Op Zaterdag 10 April zal de eerste „Super Constellation" de reis naar Djakarta beginnen. 'STAVANGER (United Press). In de Noorse haven Stavanger is gisteravond het gekapseisde wrak van het Hondurese koel- schip Crowlin binnengesleept. Mox-gen zal een berggingsschip pogingen in het werk stellen om het schip recht te krijgen, waar door men in het ruim zal kunnen doordrin gen. Volgens deskundigen kunnen er geen overlevenden meer zijn op het schip omdat alle bemanningsleden onderdeks zaten op- Voltaire: Wie de geest van zijn leeftijd niet bezit heeft er alle ellende van. gesloten toen het schip Dinsdag j.l. op de Atlantische Oceaan kantelde. Duikers kre gen gisteren geen antwoord bij het klop pen. Men vreest dat 16 Duitsers om het le ven zijn gekomen bij het ongeluk met de Crowlin. de regeringen. Zij gaven als hun persoon lijke mening te kennen, dat de voorstellen ernstige bestudering wettigden en dat ver der overleg gepleegd zou moeten worden voordat een antwoord aan Moskou gezon den wordt. BERLIJN (Reuter) De Russische plaatsvervangende premier en minister van Handel, Mikojan, heeft op het congres van de Oost-Duitse communistische partij te Berlijn verklaard, dat de jongste Russische nota tegemoet komt aan de voornaamste bezwaren van het Westen tegen een collec tief beveiligingsverdrag voor Europa. De betekenis van de nota kon volgens hem moeilijk worden overschat. BRUSSEL (Reuter) Paul Henri Spaak heeft Donderdag te Brussel gezegd, dat het „eenvoudiger zou zijn te spreken over wereld-ontwapening dan over het Russi sche voorstel om zich aan te sluiten bij de NAVO, wanneer de Russen hun laatste stap oprecht menen." De NAVO is niet alleen een politiek verdrag, maar bovenal een militaire verdedigingsorganisatie met een structuur, die militaire inspecties, controle en een enkel opperbevel, aanvaard door alle leden, met zich meebrengt. Zou Rus land bijvoorbeeld generaal Gruenther als opperbevelhebber van de Sovjetstrijd krachten in een Atlantisch leger aanvaar den? Dat betwijfelde Spaak. Hij meende echter dat het Russische voorstel belangwekkend is. „Het zal onge twijfeld enige verwarring te weeg brengen, maar het moet mogelijk zijn de toestand spoedig op te helderen." „Als de Russen menen wat zij zeggen, nemen zij het ge vaar van een aanval weg en in dat geval zou de wereld zich moeten ontwapenen," zo besloot Spaak. HANOI (Un. Press/Reuter/AFP)Het Franse opperbevel heeft bekend gemaakt dat de verdedigers van het fort Dien Bien Phoe krachtige tegenaanvallen onderne men op de Vietminh-strijdkrackten, die naar een opening zoeken om in het hart van het fort door te dringen. Het nieuws uit Dien Bien Phoe werd om veiligheidsredenen vertraagd, maar een woordvoerder van het opperbevel zeide dat de verdedigers hun posities handhaven, hoewel een aantal Vietminh-rebellen, zij het met enorme verliezen, is doorgedron gen binnen de prikkeldraadversperringen. (van hedenmorgen 7 uur) CO M ra toestand ,5 E 5'C SÜ Rt- Helsinki (geen opgaaf ontvangen) Oslo nevel windstil 1 5 Stockholm zwaar bew. NNW 2 1 8 Kopenhagen nevel N 4 4 0,2 Londen motregen WZW 6 9 6 Amsterdam zwaar bew. ZZW 6 5 4 Brussel zwaar bew ZZW 4 5 8 Parijs geheel bew. WZW 6 11 8 Bordeaux motregen W 6 11 0,5 Grenoble regen windstil 9 15 Nice zwaar bew. NW 2 9 0 Warschau regen ZW 1 5 6 Berlijn regen W 8 5 2 Frankfort nevel ZZW 4 4 5 Miinchen zwaar bew. W 4 5 2 Zürich zwaar bew. OZO 2 3 1 Genève regen windstil 7 15 Locarno zwaar bew. O 3 8 1 Wenen half bew. W 6 7 1 Innsbruck mist windstil -0 5 Rome onbewolkt windstil 10 0 Neerslag laatste 24 uur (Van onze correspondent in Londen) PARIJS (United Press). Maarschalk Alphonse Juin, wegens insubordinatie door het Franse kabinet ontslagen uit al zijn Franse militaire functies, zal volgens goed ingelichte kringen spoedig verdwijnen uit de militaire topleiding van de N.A.V.O. Volgens gezaghebbende kringen heeft de Franse regering de N.A.V.O.-raad ervan in kennis gesteld dat Juin volgens haar niet kan aanblijven als geallieerd bevelhebber. Nadat hem gisteren militaire insubordinatie was verweten bood de maarschalk zijn ontslag aan als geallieerd bevelhebber van de centraal Europese sector. Opperbevel hebber generaal Alfred M. Gruenther vertelde hem toen dat hij moest wachten op een beslissing van de N.A.V.O., zo verklaren gezaghebbende kringen. Pogingen van de rechtervleugel de eer van de in ongenade gevallen maarschalk te wreken, zijn gisteren op niets uitgelopen toen de Nationale Vergadering de militaire begroting 1954 goedkeurde welke de opge wonden nationalisten poogden te blokkeren. Na een stormachtige zitting waarop de Gaullisten scherp de door de regering tegen Juin genomen maatregelen aanvielen, nam de Assemblée de begroting in tweede lezing aan met 302 tegen 232 stemmen. Maarschalk Juin werd gisteren uit zijn hoge militaire functies gezet, omdat hij geen gevolg had gegeven aan het bevel der re gering uit te leggen waarom hij in het openbaar critiek had geleverd op het door de regering gesteunde Europese legerver- drag zonder eerst toestemming te vragen aan de premier of minister van Defensie. Gaullistische beschuldigingen van „per soonlijke wraak" afwerend, verzekerde mi nister van Defensie René Pleven de Kamer dat Juin door een Fransman vervangen zal worden. Plevcn daagde de 79 man sterke Gaullistische fractie uit de vertrou wenskwestie te stellen, maar hierop werd niet ingegaan omdat het voor de hand lag dat de Gaullisten verslagen zouden worden als de kaarten op tafel zouden komen. In plaats daarvan onthielden de Gaullistische aanhangers van de maarschalk zich van •stemming. De 14 N.A.V.O.-regeringen zullen, na ge zamenlijk overleg, begin volgende week een besluit nemen over de vervanging van Juin. De Gaullisten hoopten de maarschalk te wreken door de aanneming van de begro ting, die reeds drie maanden over tijd is, te vertragen en daardoor het ontslag van Pleven te bewerken. Hun scherpe beschul digingen maakten duidelijk dat deze groep, die fel tegen hel Europese leger gekant is, in feite Pleven wilde doen vallen als mede auteur van het Europese legerpact. De Gaullisten vonden steun bij de communis ten en rechtse onafhankelijken die de E.V.G. bestrijden. Toen een afgevaardigde met een vraag kwam over de vervanging van Juin, merkte de onafhankelijke Georges Louslanau-Lacau snijdend op: „Herr General Kesselring is bereid het over te nemen". Ingelichte Franse kringen geloven dat Juin misschien zal worden opgevolgd door generaal Augustin Guillaume als comman dant van de centraal Europese sector. Guillaume, die op het ogenblik resident- CAïRO (United Press). Egyptische troepen hebben gisteren met gummi-knup pels twee demonstraties van ongeveer 2000 studenten van de universiteit in Cairo uit eengeslagen. De studenten protesteerden tegen het besluit van de militaire junta om de vorming van een burgerbestuur uit te stellen. De studenten kwamen voor het eerst in conflict met de politie toen zij trachtten van de universiteit naar de stad te trekken. Later werd hun toegestaan de universiteit te verlaten. De studenten kwamen toen bij een op Gezira eiland, waar zij weer door troepen werden uiteengedreven. generaal in Marokko is, heeft Juin twee jaar geleden in Rabat vervangen. Juin heeft indertijd zijn benoeming ge kregen van Shape op aanbeveling van de Franse regering. De N.A.V.O.-raad, zo menen sommige waarnemers, zal een ele gante oplossing moeten zoeken om niet de indruk te wekken zich te willen mengen in de Franse politiek. Het v schijnlijkst is dat de N.A.V.O.-raad zt chten gene raal Gruenther een oplossing aan de hand te doen. Juin heeft de kwestie gisteren be sproken met Gruenther. Bijzonderheden over de ontmoeting zijn niet bekend. Juin is alleen afgezet wegens gebrek aan discipline, niet wegens de mening die hij heeft geuit, hoewel België en Nedei'land naar aanleiding daarvan al hebben gepro testeerd bij Frankrijk. De permanente raad van de NAVO zal het geval-Juin Maandag weer in behande ling nemen. Men wenst niet overhaast te werk te gaan. A.F.P. nxeldt dat sommigen voorstander van handhaving van maar schalk Juin zijn. Genex'aal Gruenther zou gaarne een ge neraal naast zich hebben met het „glorieu ze vex-leden en het militaire inzicht" van Juin. Juin en Gruenther zouden volgens dit bericht gx'ote achting voor elkaar heb ben. Juin is de enige Franse maarschalk in leven. (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse parlement heeft een belang rijk deel van de zitting van gisteren, die oorspronkelijk aan de militaire begroting zou zijn gewijd, aan de affaire-Juin be steed. Er waren een drietal interpellatie- verzoeken binnengekomen, waarvan er een afkomstig was van het ultra-rechtse ka merlid mr. Isox-ni,die men wel een specia list in deze materie mag noemen omdat hij al eerder maarschalk Pétain in zijn ver maard proces had bijgestaan. In de rege- ringsbanken hadden verschillende ministers plaats genomen, van wie premier Laniel, René PIcven en de Gaullistische minister van Staat, generaal Corniglion Molinier, liet woord hebben gevoerd om de genomen sancties tegen de maarschalk tc rechtvaar digen. Objectief gesproken valt niet te ont kennen dat de regering volkomen aanne melijk heeft weten te maken dat zij jegens maarschalk Juiri geen andere keus meer had dan hem uit zijn militaire macht te ontzetten. De Gaullistische genei-aal Koe- nig, die kort voor de zitting nog een onder houd ïriet de maarschalk had gehad, vroeg zich af of de regering even hard zou heb ben toegeslagen indien Juin zich niet tegen maar voor het Europese leger had uitge sproken. Een andere rechtse spreker ver wonderde er zich over dat de regex-ing nooit een pink heeft verroerd toen een zekere buitenlandse* generaal hij doelde natuurlijk op Gruenther op Frans grond gebied zich bij herhaling in politieke za ken had gemengd door bij het parlement op ratificatie van het E.D.G.-verdrag aan te di'ingen. Deze rechtse tegenstanders van het Euro pese leger, die de maarschalk dus in be scherming namen, werden door hun geest verwant, de Gaullistische minister Cor niglion Molinier van uit de regerings- banken afdoende van x-epliek gediend toen deze verklaarde dat tijdens de kabinets zitting over het geval Juin met geen woord over het Europese leger is gesproken. Na die interventie had de premier het niet zo moeilijk meer om de meei'dei'heid van de Kamer er van te overtuigen dat het beslissende punt in de tegenstelling tussen de regering en de maai'schalk werd bepaald door overwègingen van prestige. Een groot deel van de Sovjet-nota was gewijd aan critiek op de EVG en de NAVO, zei Eden. De mogelijkheid van een Duitse bijdrage tot de EVG wordt afgewezen en het bestaan van Duitse militaire foi'maties in de Oostelijke zóne genegeerd. De creatie van militaire groepen in het Westen wordt veroordeeld, terwijl gezwegen wordt over Sovjet-verdragen met de satellieten en Oost-Duitsland. De NAVO wordt omschreven als een aggressief verdx-ag, gericht tegen de Sovjet- Unie, maar men zal zich herinnex'en dat de NAVO juist het antwoord was op de Sov jet-politiek en niet de oox'zaak er van. In deze omstandigheden zou Sovjet-lidmaat- schap van de NAVO op zichzelf niet vol doende beveiliging betekenen voor de leden van die ox-ganisatie, die zeer wel inzien dat het voortbestaan er van de beste waarborg is. voor een leven in vrijheid (bewijzen van instemming). Bovendien is de NAVO niet een louter militaire aangelegenheid. Zij is gegrondvest op de beginselen van indivi duele vrijheid en rechtsorde. Attlee, de leider der oppositie, stelde de vraag of het voorstel volkomen door de Verenigde Staten is afgewezen, of dat ze bereid zijn het met hun bondgenoten te be spreken. Eden antwoordde dat de Ameri kaanse regering heeft aangekondigd er over besprekingen te zullen voeren. Maar de V.S. hebben zonder consultatie hun eigen commentaar op het plan geleverd (schande, klonk het van de Labourbanken). Attlee vx-oeg nog of de nota een basis kon zijn voor een nieuw Locarno, zoals door Churchill in Mei geopperd. Eden antwooi'd- de, dat bij de lopende bespi'ekingen met de bondgenoten de positie van de NAVO voor op zou staan. Hexioert Morrison betoogde dat voortaan dient te worden verhinderd dat een be langrijke bondgenoot op eigen houtje com mentaar levert, anders zou een eendrachtig optreden voor het Westen onmogelijk zijn. PARIJS (Reuter) De Noord-Atlanti sche Raad heeft Donderdag een voorlopige gedachtenwisseling gehad over het Russi sche voorstel. Het merendeel der vei'tegen- woordigers wachtte nog op instructies van Maarschalk Juin ontslagen. Deze foto herinnert aan het moment waarop de toenmalige minister-president Pinay Juin de maarschalkstaf overhandigdeJuli 1953. De kwestie der in Nederland in beslag genomen Duitse tractaatlanderijen zal binnenkort opnieuw in de West-Duitse Bondsdag woi'den behandeld. De libei'ale partij heeft aangekondigd, dat zij de re gering er over wenst te interpelleren. De libex-alen hebben daartoe besloten nadat een enige tijd geleden door Christen-De mocratische afgevaardigden ingediend voorstel om de gedupeerde Duitse boeren schadeloos te stellen ten koste van de Ne derlandse boeren die in Duitsland lande rijen hebben, was ingterokken. Dit ge schiedde nadat de meerderheid in de com missie van grenskwesties de mening had uitgesproken dat de tractaatkwestie beter in samenhang met alle soortgelijke aan spraken op schadeloosstelling behandeld zou kunnen worden. De regering heeft reeds eenmaal in de Bondsdag haar opvatting bekend gemaakt. Zij verklaarde in December 1949 dat „het gebruik van private Duitse vermogens in het buitenland voor het voldoen van her stelverplichtingen in het algemeen een maatregel is, die niet in overeenstemming is met de van oudsher geldende regelen van het internationale recht en die aan leiding geeft tot ernstige bedenkingen. ZACHTE LUCHT IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veel bewolking met hier en daar wat motregen en plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land, mist. Over wegend matige Zuid-Westelijke wind. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. 3 April Zon op 6.12 uur, onder 19.16 uur. Maan op 5.40 uur. onder 19.50 uur. Maanstanden 3 April 13.25 uur: Nieuwe maan 10 April 6.05 uur: Eerste kwartier 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartiei Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 April Hoog water: 2 42 en 14.59 uur. Laag water: 10.36 en 23.02 uur. Zaterdag 3 April Hoog water: 3.22 en 15.40 uur. Opname van de nieuwe brug over de Amstel aan het begin van de nieuwe Rijksweg AmsterdamUtrecht tijdens de officiële opening, welke Donderdag werd verricht. (Luchtfoto K.L.M.). Ook Eden heeft zich koel uitgelaten over de jongste Sovjet-nota. Hij legde gistermid dag in het Lagerhuis een verklaring af over het Russische aanbod om zich bij de NAVO aan te sluiten en zeide dat de regering nog niet overtuigd is dat nieuwe bindingen op ruime en algemene basis, zoals hier voorge steld, in de tegenwoordige omstandigheden het vrije deelgenootschap van gelijk den kende staten zouden kunnen vervangen. Voor samengaan in wijder verband is de UNO het aangewezen lichaam.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1