t J Bepalingen over het stemmen R Dit jaar waarschijnlijk 16000 Nederlanders naar Australië BICRl® PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Economische omstandigheden zijn er thans veel stabieler De radio geeft Dinsdag Minister Beyen sprak bij lustrum van NAVO De verdwenen Joodse kinderen Prof. Zijlstra sprak op A. R.-jubileumfeest 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen MAANDAG 5 APRIL 1954 2 Verkiezing Provinciale Staten OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ëfee Barte Nederlandse jeep in Duitsland verongelukt Engelse luitenant om het leven gekomen Heringa Wuthrich „Iets geheel nieuws in de wereldgeschiedenis" Commentaar in Nederlands Juristenblad Burgerzin Bekroonde stukken voor het amateurtoneel Socialisme en liberalisme monden uit in één bedding Kerkelijk Nieuws waarschuwen tegen Agenda voor Haarlem ^Loclx het zo Geheim zinnig heden Bij de aanstaande verkiezing van de le den der Provinciale Staten, waarvoor in alle gemeenten de stemming is bepaald op Woensdag 21 April is het in bepaalde ge vallen mogelijk om een gemachtigde aan te wijzen of persoonlijk in een andere ge meente te stemmen. Aangezien de hiervoor geldende voor schriften bij velen niet bekend blijken te zijn, is het nuttig deze regeling aan de hand van voorbeelden in het kort uiteen te zetten. Hierbij dient men er rekening mede te houden, dat een kiezer een oproe ping ontvangt van de gemeente, waar hij op 9 Maart in het bevolkingsregister was opgenomen. Een kiezer uit Haarlem is na 9 Maart 1954 verhuisd naar een andere gemeente in Noordholland. In een dergelijk geval dient de belanghebbende zich te vervoegen ter secretarie van de gemeente, waar op zijn verzoek een formulier wordt ingevuld. Aan zijn tegenwoordig adres ontvangt de kiezer dan een oproeping om in zijn nieuwe woonplaats te stemmen. Een kiezer uit Haarlem zal vermoedelijk op 21 April in een andere gemeente in Noordholland verblijf houden. Ook deze kiezer dient zich aan een gemeentesecreta rie te vervoegen. Hij ontvangt zowel van de burgemeester van zijn woonplaats als van de burgemeester van de door hem aangewezen gemeente een oproeping voor de stemming. Hij kan, onder overlegging van de oproeping en de ter secretarie op gemaakte verklaring, naar keuze in één van beide gemeenten zijn stem uitbrengen. Van deze mogelijkheid kunnen b.v. kie zers gebruik maken, die in Haarlem wonen en in Amsterdam, Beverwijk of een ande de gemeente in de provincie hun werkkring hebben en zich op 21 April bezwaarlijk tussen 8 en 17 uur in Haarlem bij het stem bureau kunnen aanmelden. Gemachtigde Een kiezer verblijft op 21 April in een ge meente buiten Noordholland of in het bui tenland. In een dergelijk geval kan de kie zer een gemachtigde aanwijzen. Dit dient te geschieden op een formulier, dat aan elke gemeentesecretarie kosteloos verkrijg baar is. In tegenstelling tot voorheen kan thans alleen als gemachtigde worden aangewe zen de echtgenoot of echtgenote, een der bloed- of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad (b.v. zoon, zuster, zwa ger, oom) of een der huisgenoten van de volmachtgever. De gemachtigde moet in dezelfde gemeente als de volmachtgever kiesgerechtigd zijn. Zieke of invalide kiezers De kiezers die ziek of invalide zijn, kun nen op een formulier dat ter secretarie kan worden afgehaald, een gemachtigde aanwijzen, die aan de hierboven genoemde voorwaarden voldoet. Een geneeskundige verklaring, zoals bij vorige verkiezingen, behoeft niet meer te worden overgelegd. ADVERTENTIE liedenD Tm UwÓT,oms ior^ oudï op. Overwin nSeuwe maag- SfBICARPAN .n U ben, .poe- nodig Verzoeken tot het stemmen bij volmacht dienen uiterlijk op Woensdag 7 April bij het gemeentebestuur te worden ingediend. Voor verzoeken tot het stemmen in een an dere gemeente dient men zich uiterlijk op genoemde dag aan een gemeente-secretarie te vervoegen. Het Bureau Verkiezingen te Haarlem, stadhuis ingang Koningstraat, zal op Maan dag 5, Dinsdag 6 en Woensdag 7 April a.s. behalve van 8.30 tot 12.30 v.m. ook des avonds van 7.30 tot 9 uur voor het publiek geopend zijn. ADVERTENTIE IXwMraal - -lln.irlrm - TH. 13232 ALLE LAKKEN EN VERVEN VOOR HUIS. AUTO EN INDUSTRIE ADVERTENTIE SS FALCON TWEEDJASSEN 59.50 Een soldaat omgekomen; twee ernstig gewond Een jeep met Nederlandse militairen is nabij Celle bij Hannover in Duitsland tegen een boom gereden toen de chauffeur een vrachtauto wilde passeren. De jeep werd vernield. Van de drie inzittenden werd de 21-jarige soldaat D. Kuperus uit Paessens bij Leeuwarden zo ernstig gewond, dat hij enkele ogenblikken na het ongeluk over leed. De soldaten A. H. M. Breukers uit Gel drop en G. Vroom uit Almelo werden ern stig maar niet levensgevaarlijk gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis te Celle overge bracht weei om Uw 8Pij»veite»ng maken en de beell dubbel is normaal ie «A4G-C smaakloos, snel, zeker De secretaris-generaal van het Austra lische departement voor immigratie, de heer T. H. E. Heyes, heeft enkele dagen in Ne derland vertoefd en onder meer besprekin gen gevoerd met de minister van Sociale Zaken en de regeringscommissaris voor de Emigratie. Bij deze besprekingen heeft de heer Heyes verklaard dat de situatie op de Australische arbeidsmarkt zich zeer bevre digend ontwikkelt, hetgeen wel duidelijk geïllustreerd wordt door het feit, dat de in Australië aankomende Nederlandse im migranten zonder enige moeilijkheid een werkkring vinden. Vooral voor geschoolden zijn de mogelijkheden in Australië bijzon der groot. De Nederlandse emigrant is wel kom in Australië, zei de heer Heyes. Er komen weinig emigranten meer uit de kampen voor ontheemden; men krijgt nu in Australië in het algemeen emigran ten die in andere omstandigheden leven, meestal zelf een huis en een werkring heb ben. Wat Nederland betreft zei de heer Heyes, dat het aantal aanmeldingen in de eerste drie maanden van dit jaar, vergeleken met de overeenkomstige periode in het vorig jaar, verdubbeld is. Waren er in 1953 bijna 8000 Nederlanders, die naar Australië emi greerden, thans kan worden verwacht, dat in dit jaar een aantal van 16000 zal worden bereikt. Sprekende over de economische omstan digheden in zijn land en de werkgelegen heid verklaarde hij, dat zich ook hier een wijziging heeft voltrokken. In de periode 1949/'50 was er sprake van een grote wel vaart, waarna in 1952 een terugslag is ge volgd. De welvaart van 1949 noemde hij niet reëel, omdat zij in hoofdzaak was ge baseerd op zeer hoge wolprijzen. Thans is HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 P.'.aten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Omroeporkest. 1.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Kamer muziek. 14.25 Omi-oeporkest, mannenkoor en solist. 14.55 Promenade-orkest. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Schoolradio. 17.14 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld, vraaggesprek over de wereldgezond- heidsdag. 18.00 Instrumentaal trio. 18.20 Botsing tussen straaljagers Bij de botsing tussen twee Gloster Me- teor-straaljagers boven de Lauwerszee is Zaterdag de Engelse luitenant-vlieger John Talbot van de Royal Air Force om het leven gekomen. Hij heeft na de botsing zijn toe stel met de schietstoel verlaten, maar de daaraan bevestigde parachute heeft zich niet geopend. De andere straaljager werd bestuurd door sergeant-vlieger J. W. Vegtel uit Den Haag. Ook hij verliet zijn toestel met de schietstoel. Hij is in de Lauwerszee neerge komen en kort daarop door vissers gered. Sergeant Vegtel is naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen overgebracht, waar een bekkenfractuur werd geconsta teerd. De beide straaliagers waren afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden. De Engelse luitenant-vlieger Talbot was daar gedeta cheerd op grond van een uitwisselings overeenkomst tussen de Nederlandse en de Engelse luchtmacht. Sportpraatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Vraag gesprek. 10.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 De gewone man. 19.35 Platen. 20.30 Lijdens meditatie. 21.30 Matthaus-Passion Ttweede deel). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen 7.1.5 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 De groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 So praan en piano. 11.45 Kinderkoor. 12.00 Mu- sette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika, causerie. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Militaire causerie. 18.25 Piano recital. 19.00 Voor de kinderen 19.05 Paris vous parle. 19.10 Hammondorgel. 19.30 Ver zoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen. 22.00 Platen. 22.10 Dans muziek. 22.40 Schaken. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Symphonie-orkest en solist. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50 Vlaamse muziek. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.30 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.) ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES de economie van Australië stabieler. Er worden uitgebreide projecten verwezen lijkt, er zijn bijvoorbeeld de uraniumvond- sten. De olieboringen niet alleen in West-Australië, maar ook elders wek ken gunstige verwachtingen voor een toe neming van de werkgelegenheid. Op 12 Maart waren er in de ontvangst kampen 32 emigranten van verschillende nationaliteit, waarvan er 20 binnen twee weken werk gevonden hadden. Op 6 Maart bedroeg het aantal werklozen in Australië 10830 op een totaal van 3 3/4 millioen werkkrachten. Half Maart waren er daarentegen 44.000 betrekkingen vacant. Dit zijn de officiële cijfers van het arbeids bureau. Doorgaans liggen de werkelijke cijfers belangrijk hoger, aldus de heer Heyes. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, heeft Zaterdagavond, ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de N.A.V.O., een radiorede gehouden voor de zenders Hilversum I en II. „Morgen, de vierde April", zo begon mi nister Beyen, „is het vijf jaar geleden, dat twaalf landen, gelegen aan weerszijden van de Atlantische Oceaan waaronder Ne derland het Noord-Atlantische verdrag ondertekenden. De gedachte van een At lantische gemeenschap was, naar hij zeide, in de eerste jaren van de laatste oorlog, zeer levendig. Zij vond haar uitdrukking in de „Atlantic Charter", door Roosevelt en Churchill op 14 Augustus 1941 onder tekend. De Atlantische gedachte verloor echter grond tegen het einde van de oorlog. Voor al in Amerika dacht men toen eerder aan organisaties in wereldwijd verband zoals de UNO en was men regionale verbin dingen niet zeer wel gezind. De teleurstel ling met betrekking tot de houding van Rusland bracht hier echter verandering in. De militaire samenwerking was niet het eerste symptoom van een bewustzijn van nauwe verwantschap tussen de Verengde Staten en West-Europa. Het Plan-Marshall, waaronder op een in de wereldgeschiedenis geheel onbekende wijze, de Verenigde Sta ten aan de landen van Europa de economi sche hulp boden, die ons werelddeel in staat heeft gesteld over de verwoestingen en de desorganisatie van de wereldoorlog heen te komen, was de eerste tastbare uitdrukking van een lotsverbondenheid tussen Europa en Amerika, gelijk die tot dusver alleen in de kamp met een gezamenlijke vijand was gevoeld. Het N.A.V.O.-bondgenootschap draagt volgens de minister een karakter dat het tot iets geheel nieuws in de wereldgeschiede nis stempelt. „Wat hier werd tot stand ge bracht is een permanente organisatie, die de defensie-politiek der bondgenoten ook ih vredestijd coördineert die een geza menlijke politiek, gezamenlijke strijd krachten, een gezamenlijke generale staf, heeft in vredestijd, want de N.A.V.O. is een organisatie tot behoud van de vrede, tot stand gebracht omdat het Westen tot de overtuiging was gekomen, dat vrede alleen kon worden behouden, als het paraat was voor de afweer tegen iedere aanval en paraat kan het in moderne tijden alleen zyn, indien het zijn gezamenlijke verdedi ging gezamenlijk voorbereidt", aldus de minister. Het Nederlands Juristenblad kwam in haar jongste nummer terug op de kwestie der verdwenen kinderen. Omtrent de hier in het geding zijnde rechterlijke uitspraak zegt het blad onder meer: „Niemand, die meer dan wij overtuigd kan zijn van de eerbied waarop zij aan spraak heeft, niet alleen om der wille van de objectieve beslechting van het indivi duele geval, maar vooral niet minder om der wille van het vertrouwen in de rechts orde voor de toekomst. Wanneer er echter gevaar zou bestaan dat een vijf jaar oude rechterlijke uitspraak in de weg zou staan aan de best mogelijke ontplooiing van het zieleleven van een opgroeiend mens, dan eist onzes inziens herziening van die uit spraak overweging. Anderzijds: de voorgeschiedenis kan men niet buiten beschouwing laten. Voor eerst immers: aangenomen dat het kind zich thans thuis voelt in haar milieu, dan is deze vertrouwdheid, voorzover de laat ste vijf jaren daartoe hebben bijgedragen, in zoverre bewerkt door een misdrijf. Het behoeft nu toch wel niet veel betoog, dat het grote bezwaren heeft, wanneer een misdrijf uiteindelijk blijkt te leiden tot het daarmede beoogde doel. Vervolgens: aan de omstandigheden, waaronder het kind thans leeft, kleeft dan toch minstens dit hoogst ernstige gebrek, dat het kind gedwongen is, in verborgenheid en onder een valse naam te leven. Het spreekt vanzelf, dat wij ons geen gezaghebbend oordeel aan matigen over de juiste afweging van dit alles. Wij menen echter goed te doen met niet te verbergen, dat, zou inderdaad blijken dat het kind zich met het katholieke milieu verbonden voelt (hetgeen dan door een objec tieve instantie vastgesteld dient te worden), het naar onze mening beter is, dat zij in een katholiek milieu blijft", aldus het blad. Het blad pleit dan voor een redelijke op lossing en eindigt zijn artikel aldus: „Mogen er aan beide zijden personen van het vereiste gezag en de vereiste be zadigdheid worden gevonden om een schikking in te leiden en moge de justitie het niet beneden zich achten, te doen wat zij met handhaving van haar waardigheid doen kan om harerzijds zulk een schik king te bevorderen". Op de Leyweg te 's-Gravenhage ont stond een aanrijding tussen een invalide wagen, bestuurd door de 73-jarige W. van de B., wonende aan de Amsterdamse Veerkade en een auto. De automobilist reed door en W. yan de B. trachtte ook zijn weg te vervolgen. Zijn wagentje had echter zo veel schade opgelopen, dat hij weldra zijn pogingen moest op geven. Er verzamelde zich, zoals dat geschiedt, een menigte mensen om zijn wagentje. Een van de omstanders op perde het voorstel dat ieder één of meer kwartjes zou offeren ten behoeve van de reparatie. Hieraan werd onmiddel lijk gevolg gegeven en weldra was een tientje bijeen. Het wagentje werd naar een rijwielhersteller gebracht, die zich bereid verklaarde de reparatie gratis te doen geschieden en de benodigde on derdelen tegen inkoopsprijs te leveren. De bond van Nederlandse Toneeluitge vers en de Vereniging van Nederlandse Toneelschrijvers hebben enige tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven ten dienste van het amateurtoneel. Thans is de uitslag bekend gemaakt. Drie prijzen (elk ten bedrage van ƒ600) zijn toegekend aan E. S. Willartz voor de comedie „Rumigny", A. van Suylen (pseu doniem) voor het blijspel „Ik weet, ik weet, wat jij niet ziet" en aan Jan Naaykens voor de comedie „Kapitein Venijn". Behalve deze drie waren er naar het oordeel der jury nog twee stukken die voor bekroning in aanmerking zouden zijn ge komen, als zij niet in strijd waren geweest met de gestelde voorwaarden, namelijk dat de inhoud niet kwetsend of onaanvaard baar voor welke groepering dan ook mocht zijn, Niettemin heeft de jury de belang rijkheid dezer stukken willen erkennen door deze een waarderingsprijs te verle- nen, eveneens ten bedrage van 600. Het betreft hier de stukken „Het duistere bloed" van Johan Fabricius en „Herberg aan de haven" van F. Hallen (pseudoniem). De jury bestond uit de heren Bernhard Verhoeven, J. B. Schuil, mr. H. A. Keuls J. B. Vink en P. Woudt. ADVERTENTIE schaafwonden, schrammen, ontvellingen In een rede op het jubileumfeest van de A.R.-Partij in de Rotterdamse Ahoy- hallen, dat door 8000 leden werd bijge woond, heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, de tegenstel ling tussen liberalisme en socialisme als een onwezenlijke gekenschetst. „Men sticht geen partij voor vijf of tien jaar", zo be toogde hij. „Men sticht een politieke partij om richting te geven aan de werkelijk be wegende krachten van staat en maat schappij op langere termijn. Wat zou er van de A.R.-partij over zijn wanneer Kuy- per in 1879 de mensen enkel had opgeroe pen tot een principiële keus tussen libera lisme en socialisme!" Prof. Zijlstra, die reeds vroeger als zijn mening te kennen heeft gegeven, zulks op wetenschappelijke gronden, dat beide bezig zijn in één bedding uit te monden, poneer de thans de stelling, dat een stijging van de welvaart in Nederland met twintig a dertig procent de nog bestaande verschillen tussen liberalen en socialisten in Neder land vrijwel volledig zou uitwissen. Daar mede zou wel is waar de „politiek" niet van de baan zijn, evenmin als het bestaans recht van politieke partijen, maar dan zou duidelijker dan ooit blijken hoe brood nodig principiële partij formatie is, scher per: partijformatie op levensbeschouwelijke basis. „Wanneer wij", aldus de minister, „ons ook maar voor een deel zouden laten dwingen in de schrale, onwezenlijke tegen stelling: liberalisme-socialisme, dan heb ben wij de toekomst verspeeld". Later op de dag heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, gespro ken over de verhouding tussen regering en volksvertegenwoordiging als aspect van het algemene probleem van gezag en vrij heid. Op deze Toogdag heeft staatsraad dr. A. A. L. Rutgers aan het Centraal Comité het jubileumgeschenk aangeboden, een be drag van honderdduizend gulden en een bedrag van tienduizend gulden aan jaar lijkse giften voor de eerste vijf jaar. Het jubileumgeschenk werd in de partij-afde- lingen ingezameld en de mededeling dat dit doel, een ton bijeen te brengen, was bereikt, werd met stormachtig applaus be groet. Tijdens deze toogdag heeft dr. J. Schouten medegedeeld, dat oud-minister mr. J. A. de Wilde tot erelid van het cen traal comité der partij is benoemd. Ned. Herv. kerk Beroepen te Ruinen K. Mulder te Oude Pekela. Bedankt voor Hasselt J. den Besten te Babyloniënbroek; voor Rijssen J. G. Ab- bring te Oosterwolde (Gld.). 8. Nadat Jolliepop zijn jonge meester met behulp van hoed en das een waardiger voorkomen had gegeven, zag de oude al chemist eindelijk in, dat Panda geen homunculus was. Droef keek hij toe, hoe Panda haastig uit de pot met het alche- misch brouwsel klauterde. Toen keerde hij zich om enbarstte in snikken uit. Wee mij!" klaagde hij, „welk een bittere ontgoocheling! Ik en kan mijn tranen niet vérkroppen!" Hoewel Panda na zijn laat ste belevenissen niet bepaald vriendelijk jegens de alchemist gestemd was, deed dit vertoon van droefheid zijn stemming da delijk omslaan. „Och meneer de alche mist", zei hij medelijdend, „het spijt me echt, dat ik uw eh.homunculus niet ben. Maar als ik u ergens anders mee kan helpen, zal ik dat graag doen. Heus, ik be loof het u!" „Ddank u, jonker Panda", snikte de oude. „Uw woorden zijn als bal sem op mvn ontgoocheld hart. Wellicht kimt uMaar een scherp „AHUM!" van Jolliepop maakte een einde aan dit gesprek. „Mijnheer Panda", zei Jolliepop afgemeten, „het wordt thans hoog tijd, dat wij heengaan". ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van at te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- middelen- gewoonte. Haal direct Carter's Lever- pilletjes, f 1.20 per flacon. MAANDAG 5 APRIL Concertgebouw: Concert door „Zang en Vriendschap", 8 uur. Begijnhofkapel: „Her mann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Ge bouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Minervatheater: „Potasch en Perlemoer", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Roxy: „De geluidsbarrière", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Shane", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Achter gesloten gor dijnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een kind was getuige", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 6 APRIL Minervatheater: „Fools rush in", The Bri tish Society of Amsterdam,"Dramatic Club, 8.15 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstra tie patroontekenen, 10, 3 en 8 uur. Roxy: „De geluidsbarrière", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Shane", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een kind was getuige", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. C Hot. De grootste en bekendste jazzband van Oost-Duitsland is Zaterdag met instrumenten en al naar West-Berlijn gevlucht, nadat de communistische au toriteiten de band verboden hadden verder op te treden, daar zij Ameri kaanse hot-jazz had gespeeld. De band leider, de 46-jarige Karl Walter, en zijn 18 man tellende band plus twee voca listen, waaronder de 20-jarige lady crooner Christa Bach, vertrokken via verschillende wegen uit Chemnitz. Zelfs de grote trom had men kunnen mee nemen. Brand. In Poesan (Zuid-Korea) heeft een grote brand enige tientallen slachtof fers geëist. Volgens Amerikaanse mi litaire zegslieden zijn 40 personen om het leven gekomen. De brand heeft een wijk, waar zeer vele vluchtelingen woonden, verwoest. Meer dan 4000 personen zijn dakloos en meer dan 100 liepen verwondingen op. (U.P.) Neergestort. Een toestel van de nationale Turkse luchtvaartmaatschappij is Za terdag een kwartier nadat het van het vliegveld Adana in Zuid-Oost Turkije was opgestegen, neergestort. Hierbij zijn 23 inzittenden om het leven ge komen, onder wie een kind van zeven jaar. Onder de omgekomenen bevindt zich de leider der boerenpartij naar grootte de vierde partij van Turkije Remzi Oguz Arik. Aanslag. Een Marokkaanse verzetsstrij der heeft Zondag in Casablanca een inspecteur van politie doodgeschoten en twee assistent-inspecteurs gewond. Kind. Een vierjarig zoontje van een lui tenant-vlieger der R.A.F., Horace Ste phens, is Zaterdag in Kenya op gruwe lijke wijze om het leven gebracht door een Mau Mau-terrorist, die tegenover de politie bekende, dat hij twee jaar geleden de „bloed-eed" der Mau^Mau aflegde. De moordenaar werd door in heemse mede-arbeiders gegrepen en aan de politie overgeleverd. (U.P.). Samenwerking. Na een uitgebreid onder zoek van zes maanden is de Europese politie, in samenwerking met de Ame rikaanse militaire politie in West- Duitsland, er in geslaagd de vermoe delijke leiders van een grote interna tionale smokkelbende aan te houden. De bende, waarin Amerikanen, Duit sers en statenlozen werkten, had, naar men gelooft, hoofdkwartieren in Mün- chen, Zürich, Parijs en Frankfort. Er zijn reeds tientallen arrestaties ver richt en smokkelgoederen ter waarde van meer dan 200.000 dollar in beslag genomen. Bezoek. De president van IJsland, Asgeir Asgeirsson, zal vandaag in Kopenna- gen aankomen voor een eerste offici eel bezoek. Woensdag keert hij naar IJsland terug. Op 17 Juni 1944 verbrak IJsland zijn banden met de Deense kroon. Televisie. De Amerikanen zijn van plan op Groenland en op de Faroereilanden doorzendstations te bouwen om een te levisieverbinding tussen Amerika en Europa tot stand te brengen, aldus het Deense tijdschrift „Ingenioeren". Tus sen New York en Londen zouden in to- taal vijftig tussenstations moeten ko men. De kosten voor de bouw van de stations op Groenland worden geschat op 175 tot 350 millioen gulden. De ver binding zou echter, behalve voor het doorzenden van televisieprogramma's, ook gebruikt kunnen worden voor het overbrengen van telegrammen en tele- foto's. Verbetering. De Russen hebben ingestemd met een voorstel van de Westelijke ge allieerden om Dinsdag in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in de Amerikaanse sector van Berlijn bespre kingen te beginnen over de zeven nazi- oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Spandau. De Westelijke hoge com missarissen willen namelijk het lot van deze gevangenen verbeteren op ver zoek van bondskanselier Adenauer. De zeven oorlogsmisdadigers zijn: Erich Raeder, Karl Doenitz, Rudolf Hess, Baldur von Schirach, Albert Speer, Konstantin von Neurath en Walter Funk. Von Neurath, als 84-jarige de oudste van hen, is ernstig ziek. Ook onder de andere zouden enige zieken zijn. Af? Het Engelse Labourlid Mallalieu heeft Zondag op een vergadering te Hudders- field verklaard, dat onlangs op een vergadering van de conservatieve par tij is besloten, dat Sir Winston Chur chill kort na de terugkeer van het Britse koninklijke paar in Groot-Brit- tannië zal aftreden. Hij zou Eden heb ben aanbevolen als opvolger. In Octo ber zouden parlementsverkiezingen gehouden worden, aldus Mallalieu. Raad. Het ministerscomité van de Raad van Europa zal achttien en negentien Mei te Straatsburg vergaderen. Dit is besloten door vertegenwoordigers der ministers die van 29 Maart tot 3 April in deze stad hebben beraadslaagd. De West-Duitse vertegenwoordiger zal als voorzitter optreden. Uweet, dat er 46 priemgetallen bestaan die kleiner zijn dan 200; 168 priem getallen zijn kleiner dan 1000. Maar onder 1.000.000 zijn er reeds 78.498 priemgetal len, onder 10.000.000 niet minder dan 644.579 en- onder 1.000.000.000 maar liefst 50.847.478. We behoeven deze reeks niet voort te zetten, want lange rijen van wiskundigen hebben zich se- dert de oudheid met de priem getallen bezig gehouden en nauwkeurige staten aangelegd van alle ondeelbare getallen die zij op de kop konden tik ken. De eerste die een bruik- V bare methode uitvond om de rij van priemgetallen zö op te schrijven dat we volkomen zeker zijn geen enkele te hebben overgeslagen, was de GneKsv wijsgeer Eratosthenes die in de derde eeuw vóór Chr. leefde en wiens methode met de „getallenzeef" grote vermaardheid heeft gekregen. Het bezwaar was echter dat deze werkwijze voor de grote getallen niet is vol te houden. En aangezien niemand er nog in geslaagd is een bruikbare formule te vinden met behulp waarvan vlug en zonder mankeren uitsluitend en alleen alle priemgetallen kunnen worden opge spoord, blijft er niets anders over dan door lastig en tijdrovend rekenwerk uit te vin den of een bepaald getal een priemgetal is, ja dan neen. We zullen ogenblikkelijk en volmondig moeten toegeven, dat de ijverige rekenaars het een eind hebben geschopt. De uitge breidste tabel van priemgetallen, welke in druk is verschenen, is die van Lehmer en werd bijna. 40 jaar geleden door het Car negie Instituut te Washington uitgegeven. Zij vermeldt de priemgetallen tot en met 10.006.721 en dat zijn er maar liefst 664.999. Doch vol gens prof. Schuh bevindt zich in Wenen de nog veel uitgebreidere tafel van Kulïk, die alle priemgetallen geeft welke zich bevinden tussen 3 millioen en 100 millioen. Of om nauwkeurig te zijn: tussen 3.000.000 en 100.330.201. Voor jagers naar ondeelbare getallen is dit dus een kluif om te smullen. Helaas, deze lijst is in handschrift, want voor een uitgave in druk schijnen vooralsnog de gelden te mankeren. Hoewel we over priemgetallen nog lang niet zijn uitgepraat, moeten we het hierbij voorlopig laten, want het woord hand schrift roept in onze herinnering dat Ne derland ééns het kostbaarste manuscript heeft bezeten, de Codex ArgenteUs of zil veren codex, die voor luttele rijksdaalders van de hand werd gedaan. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2