C LUB KING I i Rode Duivels drukten hun algehele meerderheid in vier doelpunten uit He^omilk i—li Ook Nederlandse reserves leden nederlaag (4-1) tegen België Alleen Nederlandse jeugdploeg won Nederland kansloos verslagen in modder van Deurne Sterker VSV verloor van verdedigend Sneek Tegengoal door gemiste strafschop uitgebleven Moedeloos Engeland in eindronden van wereldkampioenschap Elke reden is een goede reden l PEPERMUNT li - - Vrij middenveld Een-nul Twaalf tegen drie MAANDAG 5 APRIL 1954 I)e ontmoeting tussen het Nederlands B-elftal en België B welke in Den Haag werd gespeeld was in alle opzichten teleurstellend en voor de keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft deze strijd dan ook weinig of geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd, ten hoogste enige voldoening maar dan in negatieve zin over het feit, dat het niet opstellen van Van der Gijp in het Nederlands elftal juist is geweest. Want het spel van de Dordtenaar was deze middag uitermate zwak. Dit Nederlandse team, waarin zelden sprake was van verband tussen de linies, was tegen het doortastende Belgische B- elftal niet opgewassen. Behalve een vlot en verrassend combinerende aanval beschik ten de gasten over een hechte verdediging, waarin doelman Ausloos met zijn goede op stellen'en kordate ingrepen de uitblinker was. Toch duurde het ten minste een kwai'tier voor de Belgen hun meerderheid in bal- en lichaamstechniek gingen demonstreren. ADVERTENTIE VIRGINIA MILD SHAG geen twijfel meer te bestaan. Ondanks het feit dat de Oranjehemden meer in de aan val kwamen dan voorheen en iets nauw keuriger combineerden. Ook het enthou siasme een steeds gevaarlijk wapen bij de Nederlanders verflauwde geen graad, maar ditmaal leverde dat niets op. Van Brandt, Diricx en stopper Carré lieten een voudig niets toe. Het was eenvoudig een strijd van vaardigheid en enthousiasme tegenover enthousiasme alleen. En ook dat laatste verdween nog toen tien minuten voor het einde Tebak bij een schermutseling voor het Nederlandse doel hard tegen Steigers doel schoot en al weer Coppens er direct bij was om de stand op vier-nul te brengen. Moedeloos speelde Nederland nu verder. Zouden de Oranjehemden dan helemaal geen kans meer krijgen? Toch wel. Toen Gruyzen. bij een doorbraak door Diricx werd gevloerd was scheidsrechter Steiner onverbiddelijk: strafschop. Maar captain Biesbrouck miste met een twee meter over het Belgische doel gaand schot de kans op een tegenpunt. De resterende acht minuten was het al weer aan de niet geringe keeperscapacitei ten van Steiger te danken dat het nog bij vier-nul bleef, want de schoten van Anouï, Coppens en Lemberechts waren al weer hard en zuiver genoeg om een in normale vorm "stekende doelman te verschalken. De onverschrokken „tien, tien", „dix", „dix" schreeuwers kregen dan ook geen gelijk. Iets waarop ze zelf waarschijnlijk ook niet gerekend hadden. Nederland verloor dus kansloos. De Belgen waren in alle opzichten beter: technisch, tactisch, individueel en als ploeg. Terwijl daarbij ook nog de phv- sicke conditie van de Rode Duivels per fecter bleek. Dit alles en de onkunde van de Nederlandse aanvalslinie, waardoor de Nederlandse verdediging uiteindelijk wel móést bezwijken, bracht de zege aan de ploeg, die onmiskenbaar de betere was geweest in een door het flitsende karakter van het Belgische spel ondanks alles zeer aantrekkelijke wedstrijd. Tevoren hadden Louer en Ummels een paar snelle rushes ondernomen en had ook Brooymans blijk gegeven zijn plaats waard te zijn. Nadat Krist enkele doorbraken in het centrum op resolute wijze had verijdeld, kreeg linksbinnen Bollen door een fout van Mesman een kans, die hij na wat. verward heen en weer trappen rond de panaltystip met een rustig schot besloot (nul-één). Bollen zorgde korte tijd later voor het tweede Belgische doelpunt, gescoord na goed samenspel met zijn midvoor (nul twee). Vijf minuten voor rust werd het zelfs nul-drie toen Mouw bij een voor hem be reikbare hoge voorzet van linksbuiten Vandenbo.sch verzuimde in te grijpen en middenvoor Van Hoyweghen mét een be heerste kopbal scoorde. Nederlands offensief In de tweede helft deden de Belgen het wat kalmer aan en met snelle aanvallen over de linkervleugel geleid namen de Ne derlandse reserves het initiatief. De Neder landse druk was toch zo sterk, dat talrijke corners op het Belgische doel mochten wor den genomen. Bij een Belgische uitval had Van den Steen, ineens vrij in het midden, hard in de handen van Mouw geschoten, toen gingen Ummels en Louer er van door. Een handige switch bracht Ummels langs de lijn en uit zijn korte pass schoot Louer met een fraai boogschot raak (één-drie). Het duurde niet lang of de uitstekend spelende Bollen gaf op duidelijke wijze te kennen, dat de Belgen deze wedstrijd be- hooi'den te winnen. Van Steen bracht de bal op en Bollen maakte met een fraaie om haal Mouw kansloos (één-vier). AntwerpenRotterdam Het Rotterdamse elftal, waarvan de mid denlinie het sterkste deel was, maar waarin de overige spelers elkaar vaak niet goed begrepen met het gevolg dat de samen werking nogal te wensen liet, heeft het traditionele duel met het vertegenwoor digende Antwerpse team met drie-één ver loren. Met rust hadden de Belgen reeds een drie-nul voorsprong. Het spel heeft in deze ontmoeting overi gens een nogal wisselvallig beeld te zien gegeven. De Belgen begonnen zo overdon derend. dat binnen een kwartier na het be gin de stand reeds drie-nul in hun voordeel was. Doch de Rotterdammers lieten de moed niet zakken, herstelden zich, en voor al de verdediging van de Maasstedelijke ploeg kwam er steeds beter in. Noliet (Beerschot) opende in de vijfde minuut de score, een minuut later bracht Mersie (Berchem) de stand op twee-nul en in de veertiende minuut vergrootte Ver- bruggen (Antwerp F. C). de Belgische voorsprong tot. drie-nul. Negen minuten na de rust redde Van der Tuyn (Hermes DVS) de eer. Nederlands jeugdclftal In de serie voetbalontmoetingcn tussen België en Nederland, welke in het week einde werd verwerkt, heeft het Nederlands jeugdelftal liet er verreweg het beste afge bracht. Niet alleen omdat de wedstrijd, die als ouverture voor de grote strijd op het terrein van het Deurne-stadion werd ge speeld, in een drie-één overwinning voor de Oranjebroeken eindigde, maar ook en vooral door de wijze, waarop deze verdien de overwinning werd behaald. Het elftal sloot als een bus. Het samenspel was vaak uitstekend en ook individueel werd opval lend goed werk geleverd. Geen enkele speler van de Nederlandse jeugdploeg heeft gefaald, integendeel, allen haalden ruim voldoende. Het was een lust om te zien hoe voortreffelijk middenvoor De Wit het spel verdeelde en daarbij niet verzuimde van een schietkans gebruik te maken, hoe Rijnvis en Bosselaar hun taak als vleugelspelers vervulden en hoe Van Woerden, iets teruggetrokken spelend, passes uitdeelde. Bovendien verdient het werk van doelman Feyt en linksachter Claus een woord van lof. Na ongeveer 25 minuten spelen opende Nederland de score door een strafschop. Een voorzet na een rush van Bosselaar werd door Vonhof gemist, maar De Wit liet de kans niet vooi'bij gaan en schoot ineens in. Vallend keerde Collin de bal met de hand op de doellijn en uit de strafschop Rijnvis maakte aan de onzekerheid een einde door met een hoog schot uit een om- baal de stand op nul-twee te brengen. De Nederlandse jeugd had nu het initiatief hernomen en met vlotte combinaties werd het doel van Van der Meirsch belaagd. Bij een door Rijnvis goed genomen hoekschop konden De Wit en Van Woerden de bal op springend niet bereiken, maar de toelopen de Bosselaar wist er wel raad mee. Met een hard schot schoot hij de bal in het kleine gat tussen de Belgische keeper en de dichtstbijzijnde paai (nul-drie). Het enige Belgische tegenpunt ontstond toen Kraay zijn linksbuiten even te veel vrijheid liet. Toen Bonne schoot was Feyt het uitzicht ontnomen en zijn'greep naar de bal kwam te laat (één-drie). Nederlands Limburg verloor De traditionele ontmoeting om de coupe Coenegracht tussen de vertegenwoordigen de ploegen van Belgisch en Nederlands Limburg is na een vrij gelijkopgaande strijd in een Belgische overwinning (twee één) geëindigd. Met rust was de stand één één. Na twintig minuten opende Angenent uit een strafschop de score, maar vijf minuten later had de Belgische ploeg door Smolders de gelijkmaker gescoord. Dertien minuten na de rust nam Bensch het winnende doelpunt voor de Belgen voor zijn rekening. N.O. FrankrijkO. Nederland De wedstrijd tussen de ploegen van Noord Oost Frankrijk (amateurs) en Oost Nederland is met vier-één door Oost Ne derland gewonnen. ADVERTENTIE Uit heerlijke romige melk De elite chocolade-drank De voetbalwedstrijd SchotlandEnge land, meetellend voor de voorronden van het tournooi om het wereldkampioenschap (groep 3), is met vier-twee door Engeland gewonnen. De ruststand was één-één. Finney heeft eigenlijk de wedstrijd voor Engeland gewonnen. Hij had een aandeel in drie van de vier Engelse doelpunten en was verreweg de beste man van het veld. Door deze zege heeft Engeland niet slechts het kampioenschap van het Ver enigd Koninkrijk gewonnen, maar is tevens als eerste geëindigd in groep 3 van de voor ronden voor het wereldkampioenschap. Dit betekent, dat Engeland in de vierde poule van de eindronden geplaatst wordt, met België, Italië en Zwitserland. Maar Enge land en Italië zullen als „geplaatste" lan den niet tegen elkaar behoeven te spelen. Schotland komt in de derde poule, met Oostenrijk, Uruguay en Tsjechoslowakije.. In deze poule zijn alleen Oostenrijk en Uruguay „geplaatst", zodat Schotland tegen- deze beide landen zal moeten spelen. De eindstand in groep 3 luidt: 1. Engeland 3 3 6 114 2. Schotland 3 1113 8—8 3. N.-Ierland 3 1 0 2 2 47 4. Wales 3 0 12 1 5—9 I I 1 Uw gevoelige keel, Uw kriebclhoest vor men een uitstekende reden om KING te kiezen. Ook Uw buurman kiest KING, zij het om een geheel andere redenbi) zijn zware taak is immers de opwekkende, verkwikkende werking van KING on ontbeerlijk. Een derde kiest KING om dc bijzonder fijne smaak en... mer recht! Er zijn talloze goede redenen, waarom de mens steeds weer naar de natuurzuivere KINGgrijpt. Daaruit blijkt hoe veelzijdig en hoe heilzaam dc werking is van KING- pepermunt, waaraan de Natuur haar opwekkende en verkwikkende eigen schappen heeft geschonken. het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Een voortdurend in de aanval spelend VSV is er in Sneek niet in geslaagd de ver sterkte defensie van de gastheren, die voor al na de pauze, toen de stand één-één was, het accent op de verdediging legden, te passeren. Zelfs ging de wedstrijd voor de Velsenaren nog verloren toen de Sneek- linksbuiten Kootje vlak voor het einde, bij een plotselinge uitval kans zag doelman Van der Wint van dichtbij te passeren. ADVERTENTIE De tweede Belgische treffer: v.l.n.r. Anoul, WÊJÊ. Tebak, Klaassens, daarboven Mermans, Odenthal, Terlouw, Coppens en Steiger. ■••SS S;S :SS :"L' S: -::::SvS:s. s ■SS: ■m -tl IIimmmm III - Wm WïMvSÏM TV'-V,:, SS-SsiS S - ■''--■s.sssss.S ssssss-:- A (Van onze sportredacteur) VSV startte in een snel tempo en bracht reeds direct de Sneek-verdediging in grote moeilijkheden. Reeds na zeven minuten stond Sneek met één-nul achter. Midvoor Spaans was naar links afgezwenkt, omspeel de spil Stuut en scoorde via het been van linkshalf Bosma. Hoewel VSV beter veld spel demonstreerde, kon Sneek door enthousiast spel de balans in evenwicht houden. Na veertien minuten werd de stand gelijk, toen rechtsbuiten Hofstr-a een voorzet gaf, waaruit midvoor Witteveen scoorde (één-één). In de daarop volgende periode misten de gasten enkele prachtige kansen om de leiding te heroveren: Van der Kuil schoot bijvoorbeeld, toen hij alleen voor de Sneek-doelman stond, juist naast. Het laatste kwartier voor de rust werd de Sneekvoorhoede door de middenlinie aan het werk gezet, maar hier was de rustige verdediging van de Velsenaren het grote struikelblok. Stopper Hazeveld was de uit blinker. De rust ging in met gelijke stand: één-één. In de tweede helft legden de Snekers sterk het accent op de verdediging en zij trachtten met verre trappen hun twee mans-voorhoede te bereiken. Het veldover- wicht var? VSV sorteerde weinig effect door de slechte afwerking van de aanval len. Iedereen verzoende zich reeds met een gelijk spel, toen vlak voor het einde van deze wedstrijd linksbuiten Kootje de bal kreeg toegespeeld, Van Tielrooy en Kunst passeerde en de bal van dichtbij langs Van der Wint schoot (twee-één). scoorde Bosselaar onberispelijk (nul-één). De korte Belgische combinaties leverden intussen niets op en Kraay en Claus konden- de vleugelspelers zonder veel moeite de baas blijven. Vlotte combinaties TOEN WIJ ZONDAGOCHTEND op de Kcizcrlei in Ant werpen een niet af te schrikken Nederlandse supporter zevenhonderd Belgische franken zagen geven in ruil voor een staanplaats voor de traditionele wedstrijd tussen de Rode Duivels en de Oranjehemden in de „hel van Deurne", zoals in de volksmond het Antwerp-stadion nog steeds heet, vroegen wij ons in gemoede af waar de man de moed. vandaan haalde zijn geld in zulk een riskante onderneming te steken. Na afloop van het duel in de modder zijn we toch wel even verheugd, geweest clat de man tenminste een wed strijd. had. gezien, vjaarover hij in Nederland, heel wat op windende verhalen kan vertellen. Verhalen over de meest bizarre situaties tijdens perioden van paniekvoetbal; over verrassende mistrappen en harde schoten uit haast onmo gelijke positiesover harde duels van man tegen man; over voorzetten, waarbij cle bal langs het lege doel langs rolt, terwijl een aanstormende speler precies een fractie van een seconde te laat komt; over het schreeuwen om een goal van tienduizendendie hun wens niet in vervulling zien gaan en er veel later een drietal binnen korte tijd te zien krijgen; over een gemiste strafschop en over nog zoveel andere voor vallen, die een voetbalsupporter graag ziet gebeuren. Het enige jammerlijke voor die man en zijn vierduizend, land genoten, die met hem naar de Sinjorenstad, waren gekomen, teas natuurlijk wel clat al die zoveel reden tot opwinding gevende momenten zich steeds maar weer afspeelden voor het Nederlandse doel, waar een af en toe grote gaten ver tonende defensie manmoedig vocht tegen de flitsende en soms overrompelende aanvallen van een over alle linies veel beter, doortastender en productiever elftal met de wil tot winnen geladen Rode Duivels. Een elftal, dat volkomen verdiend met vier-nul won van het Nederlandse nationale voetbalteam, dat wel manmoedig terugvocht, maar dat. uit eindelijk tegen het geweld niet opkon. Waarmede wij maar zeggen willen dat de sterkste de eer verdiende en kreeg in een duel, dal weliswaar voetbaltechnisch misschien wat eenzijdig en niet geheel achttien karaats was, maar dat wat sensatie betreft het volle pond gaf. Waarbij natuurlijk het feit overblijft dat met een nederlaag als die gisteren door de Nederlanders geïncasseerd werd de weg naar het herstei van het internationale peil plotseling weer versperd is. Waarvoor naar onze mening maar één reden te geven is: het ontbreken van een voorhoede, die een nationaal voetbalelftal wat hoop op een overwinning kan geven. Die heeft Neder land niet. De vleugelspelers Overbeeke en Gruyzen kunnen goede clubspelers zijn, spelers voor een selectieteam blijken zij zeker niet. Van Beurden en Bennaars ongetwijfeld hard zwoegende binnenspelers zijn tegenover een verdediging als die van de Belgen kansloos door hun onnauw keurige combinatiespel, terwijl Michels door gebrek aan steun en door het accurate afbrekende spel van spil Carré nagenoeg geen Kans kreeg een schot te lossen. Het gevolg van een en ander was natuur lijk dat de middenline een te zware taak kreeg en het niet bij kon benen en de Bel gen dus een vrij middenveld kregen van waaruit zij met soms waarlijk verrassend goed voetbal een reeks aanvallen opbouw den, die niet anders dan veelzeggend resul taat móest gaan opleveren. Dat het zo lang duurde kon men zonder twijfel alleen toe schrijven aan Terlouw, die zich weerde als stond er voor hem de honderdduizend op het spel en aan keeper Steiger, die ballen uit zijn doel stompte die doelverdedigers van veel meer naam en faam met een ge rust geweten hadden mogen doorlaten zonder de keuze-commissie direct tot na denken te doen stemmen. En dan was er natuurlijk nog een om standigheid die ongetwijfeld als een grote verrassing kwam. Coppens is linksbuiten, zo hadden de Belgen bekend gemaakt, en Mermans gaat het als midvoor opnemen met Terlouw. Maar uitgezonderd de eerste vier minuten speelde Coppens (met num mer 11) midvoor en de gevaarlijke Mer mans (met nummer 9) linksbuiten! Een tactische zet, die wel zeer ongelegen kwam. Vooral ook omdat de Belgen in de begin periode van de wedstrijd voetbal speelden zoals men het zelden ziet. Met een strakke wind en striemende regenslagen in de rug switchten zij door de Nederlandse verdedi ging alsof die niet bestond. Van links en rechts vlogen de schoten op het doel van Steiger, die in een minimum aan tijd van onder tot boven met modder besmeurd was. Maar doelpunten leverde dit overrompe lende offensief vreelnd genoeg niet op. Wel een viertal hoekschoppen nog voordat er drie minuten gespeeld was. Gevaarlijke inswingers overigens die corners, waarbij Steiger door velen belaagd al zijn capaciteiten moest aanwenden. En ook na die reeks hoekschoppen ble ven de Belgen terugkomen. De geringste schijnbeweging was al voldoende om een of meer Nederlanders die net op glad ijs leken te lopen in de modder te doen tuimelen. Slechts met verre slidings en het zich manmoedig voor de aanvaller met de bal werpen werd een volkomen overrom peling voorkomen. Van onder tot boven met modder besmeurd zochten Biesbrouck en Terlouw na het verstrijken van de eerste helft de kleed kamer op. De heer Hoolboom, voorzitter van de keuze-commissie, kijkt met een benauivd gezicht toe. Even ging het daarna beter met het Oranjeteam. Gruyzen kreeg zelfs een goede scoringskans, maar miste grandioos. Waar na de Rode Duivels, aangemoedigd met schorre kreten uit meer dan vijftigduizend kelen, aan de volgende aanvallenreeks be gonnen. Maar toen stuitten zij op meer ver zet. Odenthal, Tebak en vooral Terlouw voelden zich wat beter thuis op het spek gladde veld, wat nog niet wilde zeggen dat zij de aanvallen konden pareren. Daarvoor ontbrak later bleek het steeds duide lijker te veel aan de lichaamstechniek. Neen, men bepaalde zich bij het afdekken lot een paar meter afstand achter de man om bij hel voortdurend plaatsen van de bal in de vrije ruimte tenminste niet tekort te schieten ais het op een sprint aankwam. Wat overigens niet wilde zeggen dat Mermans en Lemberechts de laatste loopt al tegen de veertig jaar en speelde reeds jaren voor de oorlog in het Europees elftal gelijk met Caldenhove, Smit en Bak huis dikwijls toch nog sneller bleken en zuivere voorzetten gaven aan Coppens, De Corte en Anoul ook een speler, die reeds voor de oorlog voor België speelde die echter, dankzij de waarlijk bewonderens waardige verrichtingen van Terlouw, niet Nederland, dat op het middenveld dé hegemonie moest erkennen van de rappé Huysmans en Mees, beperkte zich in die periode tot. een paar zeer doorzichtig opge zette aanvallen, die tot weinig gevaarlijke momenten resulteerden of zonder meer werden afgeslagen. Dat het Belgische over wicht niet gering was in de eerste helft be wijst verder het: feit dat de Rode Duivels twaalf hoekschoppen kregen en de Oranje hemden.... drie. Eén-nul bij rust. Een ongetwijfeld schamele afspiegeling van de krachts verhouding. Maar dat is nu eenmaal voetbal. Alleen de doelpunten tellen. Wij moeten er alleen niet aan denken hoe hoog de stand al had kunnen zijn als niet Terlouw soms twee spelers met bal en al achter de achterlijn had gegleden, als niet de Spartaan zich met twee of drie teamgenoten tijdens het paniekvoetbal zich voor een aanvaller hadden geworpen cn als niet af en toe op het allerlaatste moment een Neder lands been de bal nog net een centi meter van richting had kunnen doen veranderen, waardoor een schone kans verkeken was. Opmerkelijk in deze ondanks alles op windende landen wedstrijd was overigens dat tijdens een veel geringer Belgisch over wicht de meeste doelpunten kwamen. In de tweede helft namelijk. Want nadat Anoul, Mermans, Coppens bij hun schoten steeds in Steiger hun meerdere hadden moeten erkennen en Michels het aan de andere kant steeds tegen drie belagers had moeten afleggen en schoten van Biesbrouck cn Van Beurden weinig moeite voor Gernaey had den opgeleverd, boog de Nederlandse defensie. Eerst in de zeventiende minuut schoot Coppens een voorzet van Lembe rechts, die voor de zoveelste maal langs Tebak was gerend, hard en zuiver in en zes minuien later schoot De Corte buiten het bereik van Steiger tegen de paal. waarna Coppens de terugstuitende bal liard op doel schoot cn de teruggestormde Terlouw niet anders kon doen dan de bal in het net schieten. Drie-nul! Over het resultaat behoefde Tot de zesde minuut. Coppens gaf Mer mans een pass in de vrije ruimte en er bleek niemand meer in staat de virtuoze Belg dc voet dwars te zetten. Zelfs Steiger kwam na zijn snelle zweefduik weerstand tekort om het harde schot voldoende te keren: één-nul. Van links naar rechts: Klaassens, Coppens, bwar achter de paal) en i Mermans, Odenthal, Terlouw (Het zich- oelman Steiger op de grond. al te ver in het Nederlandse strafschop gebied konden doordringen en dikwijls de kans ineens moesten proberen in te schie ten. Wat dikwijls mislukte.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5