Luchtbrug ingesteld naar het watersnoodgebied in Irak Smeltende sneeuw doet Tigris wassen Neo-nazi's in Brussel afgeranseld Naguib's adviseurs uit Revolutionnaire Raad EMMABLDEM-COLLECTE Schilderijen verkocht voor daklozen Israel aansprakelijk voor incident Toscanini dirigeerde voor de laatste keer Plan in Rotary voor bejaarden-huisvesting Koningin zag ballet van Martha Graham Bestuurders van Haagse maatschappij gedaagd ^^Brieven aan de redactie Amsterdamse Beurs MAANDAG 5 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Echtpaar Jagan gearresteerd Zes millioen voor Abbé Pierre HSV speelt vanavond tegen CIOS Wintercompetitie van HSV „De Kampioen" Sovjet-voorstel wordt verworpen Verzoek aan Wereldraad van Kerken Prinses Beatrix woonde Si ka-uitvoering bij Ook Hilversum gaat kunstenaars steunen Zes Hagenaars wegens malversaties in arrest Indiase journalisten op bezoek in ons land Eerste paal geslagen voor een flatgebouw Bromfietser gevallen Mr. H. K. J. Beernink sprak voor Chr. Historische Unie Kleine geldboete geëist tegen evangelist Scheepvaart BAGDAD (Un. Press). Er is een lucht brug naar Bagdad ingesteld om het door overstromingen geteisterde gebied zo snel mogelijk voorzien te krijgen van allerlei benodigdheden waaraan dringend behoefte is. Smeltende sneeuw in het gebergte van Turkije schijnt inmiddels weer gevaar op te leveren voor spoedige stijging van het waterpeil. Gisteren was het peil van de Tigris echter dalend. De autoriteiten zeg gen dat Bagdad zelf niet langer in onmid dellijk gevaar verkeert. Er is een aanvang gemaakt met de aan leg van oliepijpleidingen naar de stad om dat de energiebronnen uitgeput beginnen te raken. De bulldozers die de aarde op stuwen welke nodig is voor versterking van de dijken gebruiken zeer veel brandstof. De R.A.F. heeft toestellen met duizen den zandzakken naar Bagdad gezonden. Een hele luchtvloot vliegt af en aan met benodigdheden, waaronder ook tenten. De Amerikaanse luchtmacht heeft twee heli copters naar het overstroomde gebied ge zonden en een vliegtuig vol tenten uit. Dha- ran laten overkomen. Ook andere landen hebben hulp toegezegd. Uit het overstromingsgebied zijn onge veer 500.000 personen gevlucht. De oogst is vernield. Vele hoeven zijn weggespoeld en veel vee is verdronken. Het water drong verscheidene dagen ge leden al door in de buitenwijken van Bag dad. maar de binnenstad zelf is tot nu toe droog gebleven. Duizenden vrijwilligers, onder wie een groot aantal studenten, wer ken aan het verstevigen van de dijken. Minister van Sociale Zaken Arkan Abadi heeft verklaard dat er grote behoefte is aan motorboten en helicopters om het zoe ken naar vermisten te bespoedigen en om door water geïsoleerde mensen en dieren sneller op te sporen en te redden. De mi- (Van onze correspondent in Brussel Enkele dagen geleden werd te Brussel bekend dat een aantal neo-nazi's met een lijst aan de verkiezingen van 11 April zal deelnemen. Deze groep ex-collaborateurs, de zogenaamde Sociaal Europese Be weging, waarvan de leider Jean Debbaudt, een ex-S.S.'er en Oostfront-strijder is, or ganiseerde Zaterdagavond te Brussel een ..volksvergadering", welke hardhandig door tegenmanifestanten uiteengeranseld werd. De „leider" wilde zijn gezag doen gelden en riep: nationaal socialisten, kameraden! Toen stonden vijf mannetjes uit de „massa" der 50 toehoorders op. Dit was tevens het sein tot de algemene aanval der tegendemonstranten want alle .aanwezige ex-collaborateurs werden zo degelijk af geranseld dat zij hun hachje moesten red den in een overijlde „elastische" terug tocht, zonder dat de troepen nieuwe stel lingen betrokken. Jean Debbaudt schijnt er nog niet van overtuigd te zijn dat zijn beweging, die in Nederland contacten heeft met de NESB geen schijn van kans zal hebben. Een be richt van een persagentschap als zouden de tegenmanifestanten overwegend com munisten zijn geweest, werd ons van be voegde zijde formeel tegengesproken. De neo-nazi's werden onder anderen afge ranseld door oud-krijgsgevangenen, die door de S.S.'ers tijdens de bezetting mis handeld werden. De politie van Georgetown (Brits Guyana) heeft Zondag mevrouw Janet Jagan, echtgenote van de afgezette pre mier van Brits Guyana, tesamen met acht leden van de progressieve volkspartij ge arresteerd wegens het houden van een onwettige optocht. De optocht was een protest tegen de arrestatie van de heer Jagan, die Zaterdag werd aangehouden wegens overtreding van een verbod om Georgetown zonder speciale vergunning te verlaten. Jagans regering werd in October van het vorige jaar afgezet, na beschuldigd te zijn van het nastreven van communis tische doelen. CAïRO (Reuter).De juridische ad viseur van president Naguib, Soliman Ha- fez, is uit de Revolutionnaire Raad getre den, aldus wordt uit Caïro gemeld. Hafez werd in het begin van de revolutie be noemd tot vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken. De huidige vice-pre- mier luitenant-kolonel Gamal Nasser ver ving hem in Juni j.l., toen een republiek werd uitgeroepen. Hafez is verantwoorde lijk voor een groot gedeelte van de wetten, die tijdens Naguib's regering zijn uitge vaardigd. ADVERTENTIE OVERMORGEN Doe mee Aan de strijd tegen de t.b.c. nister heeft ook dringend medische hulp gevraagd. TEHERAN (Reuter-AFP). De Perzi sche regering heeft de staat van beleg af gekondigd voor het gebied van Khorram- sjar aan de Perzische Golf, dat door over stroming wordt bedreigd. De gouverneur van het gebied heeft volledige volmacht gekregen. Er zijn treinen op weg naar de stad met het oog op evacuatie van de in woners. Voorts is een crediet van een mil- lioen rial ter beschikking van de gouver neur gesteld. In het Krelagehuis wordt vanavond de belangrijke competitiewedstrijd tussen HVS en CIOS gespeeld. Wint HVS van CIOS dan zal er Woensdag alleen nog van PSVH ge wonnen moeten worden om het kampioen schap met een jaar te prolongeren. Ook Die Raeckse komt in het veld namelijk tegen Velox. In de vier-' e de wintercompetitie van de H.S D-- Kampioen een afstand over 60 kilometer voor A- en B-klassers was het resultaat als volgt: 1. J. Steenbak ker 1.31.28, 2. P. van Roon, 3. H. Buys, 4. T. Martens, 5. K. Koper, 6. J. Verkaaik. C-klassers (afstand 25 kilometer) 1. W. Petersen 47.28, 2. C. Visser, 3. H. Kogec, 4. T Kabalt, 5. C. v. d. Aar. PARIJS (United Press). Abbé Pierre, de vriend en vaak ook de laatste hoop en toeverlaat vaji de armen, de hongerigen en daklozen, die er in een metropool als Parijs nog zoveel zijn, heeft gisteren .de steun gekregen van de rijken, begaafden en edel- moedigen. Een aantal van de beroemdste Franse en in Parijs werkende buitenlandse kunste naars had schilderijen en etsen afgestaan, die op een publieke verkoping geveild wer den om Abbé Pierre financieel bij zijn moeilijke maar zo barmhartige werk te helpen. Toen de hamer van de veilinghou der voor de laatste maal neerviel, kon Abbé Pierre over een bedrag van zes millioen francs beschikken. De beroemde Franse chansonnier Char les Trenet, die enige dagen geleden nog even in Nederland was, kocht het duurste stuk van de collectie, namelijk een portret van Abbé Pierre door de bekende Franse R.K. schilder Georges Roualt. Trenet telde hiervoor 1,750.000 francs neer. Een ander doek van Roualt, dat een Christushoofd afbeeldde, ging voor ƒ1,600.000 francs weg. Een stilleven van Braque bracht een mil lioen francs op. Andere werken, die voor hoge prijzen" van de hand gingen, waren een ets van Henri Matisse, werken van Marc Chagall, Van Dongen, Dunoyer en Segonzac en Legueult. Abbé Pierre zal het geld gebruiken voor de bouw van tijdelijke onderkomens voor de „sans logis", de clochards en clochardes van Parijs. TEL AVIV (United Press) De Israe- lisch-Egyptische gemengde bestandscom missie heeft Israel aansprakelijk gesteld voor twee schermutselingen welke Vrijdag op Egyptisch gebied drie Egyptische sol daten het leven hebben gekost. De com missie die de kwestie heeft besproken onder voorzitterschap van de Amerikaan se kolonel Robert Hommel heeft de „fla grante schending" van de wapenstilstand scherp veroordeeld. De twee Arabische leden van de com missie stemden voor veroordeling van Is rael, de twee Israëlische leden slemden er tegen. De stem van de Amerikaanse voorzitter gaf de doorslag. De commissie verzocht de Israëlische leden er bij hun regering op aan te drin gen dat deze zal waken tegen herhaling van dergelijke incidenten. NEW YORK (United Press) Maestro Arturo Toscanini heeft bekend gemaakt, dat hij de dirigeerstok zal neerleggen. De nu 88-jarige Toscanini, die wel de be roemdste hedendaagse dirigent mag heten, maakte zijn besluit bekend na met zijn symphonie-orkest van de „National Broad casting Corporation" het laatste concert van het New Yorkse muziekseizoen gediri geerd te hebben. Het programma was ge heel aan Wagner gewijd. In een brief, die gedateerd was 25 Maart, zijn verjaardag, gericht aan de N.B.C.- voorzitter David Sarnoff, schreef Toscanini: „Het droeve moment is gekomen, dat ik met tegenzin het dirigeerstokje moet neer leggen en mijn orkest moet vaarwel zeg gen." Sarnoff, die Toscanini „mijn waarde Maestro" noemde, antwoordde dat de brief van de dirigent hem diep getroffen had. „Ik besef echter, dat gij na meer den vijf enzestig jaar van uw leven volledig aan de muziek gewijd te hebben, het volledig ver dient uw bezigheden neer te leggen," aldus Sarnoff. „Toch ben ik bedroefd en mil- lioenen in Amerika en in de gehele be schaafde wereld zijn dat met mij, door de gedachte, dat wij niet langer meer het voorrecht zullen genieten naar de door u gedirigeerde concerten en uitzendingen te mogen luisteren, welke aan ons leven zo vele edele momenten hebben bezorgd." Toscanini, die in Italië geboren werd, dirigeerde reeds op zijn negentiende jaar en is zeventien jaar lang dirigent van het beroemde N.B.C.-orkest geweest. Nimmer heeft hij zich onbetuigd gelaten waar het verzet tegen de dictatuur betrof. Hij wei gerde bijvoorbeeld tijdens het fascistisch bewind van Mussolini in zijn vaderland op te treden. Na de tweede wereldoorlog keer de hij voor het eerst naar Italië terug en dirigeerde in de Scala van Milaan. WASHINGTON. (Reuter). Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heelt de pers Vrij dag medegedeeld, dat afzonderlijke doch gelijkluidende antwoorden op het Sovjet- voorstel om toetreding tot de NAVO te overwegen door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zullen wor den gezonden. De reactie van de drie regeringen zou evenwel „hoegenaamd geen afwijking" ver tonen met eerdere openbare verklaringen, waarin de Sovjet voorstellen voor een Europese veiligheidsstelsel worden ver worpen, aldus voegde de woordvoerder er aan toe. LONDEN (Reuter). De Britse regering heeft voorgesteld dat Franse, Amerikaanse en Britse vertegenwoordigers te Parijs bij eenkomen, om het antwoord op de jongste Sovjet-nota op te stellen. Pairijs is als con ferentieplaats voorgesteld, omdat de NAVO haar hoofdkwartier in Parijs heeft en alle leden van het pact geraadpleegd moeten worden. Ook de Nederlandse leden van de Inter nationale Vereniging Rotary hebben reedé jarenlang deelgenomen aan de gedachten- wisseling over het probleem van de huis vesting der bejaarden. In deze kringen is al eens het plan geopperd om een tehuis voor bejaarden op te richten, maar dit pro ject kon nog niet worden verwezenlijkt. Van andere zijde in Rotary is men zich echter op een geheel andere basis met hel probleem gaan bezighouden. Men heelt zich daarbij willen hoeden voor een opzet die, hetzij grote financiële offers van de be woners van het wooncentrum zou vergen, hetzij slechts met krachtige steun van phi- lanthropische zijde zou kunnen worden verwezenlijkt, en daarom gezocht naar een zoveel mogelijk economisch verantwoorde oplossing. Daarbij heeft men in het oog willen hou den, dat de meeste bejaarden liefst zoveel en zolang mogelijk een zelfstandig leven willen leiden en in het bijzonder een eigen huishouding willen drijven. Vervolgens heeft men zich op het stand punt gesteld, dat vele bejaarden gevaar lopen te vereenzamen en dat er dus een echte „woongemeenschap" van mensen, die ongeveer op hetzelfde ontwikkelingspeil staan en elkander dus ook geestelijk iets kunnen bieden, moest worden opgebouwd En men is toen gaan trachten dit ideaal nader te brengen tot de verwezenlijking door alles zc eenvoudig en reëel mogelijk te houden. Het ogenblik is thans gekomen waarop deze plannen verwezenlijkt zullen kunnen worden. Door medewerking van de ge meente Ermelo zal een geschikt gelegen terrein aan de rand van dit dorp kunnen worden aangekocht. Hierop zullen voor lopig een twintigtal bungalows voor 2 a 3 personen en een verzorgingshuis verrijzen. In dat verzorgingshuis zijn woonruimten voor de verzorgsters, een goed gezelschaps zaaltje met aparte bibliotheek, kantoor ruimte en ziekenkamers ondergebracht, terwijl in een vleugel een aantal éénper soonswoningen zijn gedacht. Het ontwerp van ait plan is van architect G. T. J. Kuiper te Rotterdam. Men heeft de vorm van een coöperatieve woonvereniging' gekozen als meest geschik te om met rijkssteun en garantie van de gemeente voor de op te nemen hypotheek tot de uitvoering over te gaan. Een klein bedrag voor vóórfinanciering zal nog bij een gebracht moeten worden. Als het na een voorbereiding van enige jaren nu verder wat meeloopt, zullen" de- eerste woningen vermoedelijk nog dit jaar betrokken kunnen worden. Belangstellen den kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de Coöperatieve Woonvereni ging „de Woonsteê", Kon. Emmalaan 14, Ermelo. DJAKARTA (United Press). Christe lijke organisaties in Indonesië hebben de Wereldraad van Kerken verzocht een onderzoek in te stellen inzake de juistheid van berichten, volgens welke 6000 Christe nen, die op Celebes wonen, gedwongen zijn tot de Islam over te gaan. Men heeft de Indonesische regering eveneens verzocht de kwestie aan andere landen voor te leggen, maar naar verluidt is men in regerings kringen van mening, dat deze kwestie door Indonesië zelf opgelost kan worden. Officiële bronnen deelden mede, dat de regering krachtige maatregelen voorbereidt tegen de guerilla-benden, die volgens de berichten een aantal personen, die weiger den zich te bekeren, gedood hebben. Prinses Beatrix heeft Zatei-dagmidöag met enige andere leerlingen van het Baarns Lyceum in Krasnapolsky te Amsterdam de jaarlijkse uitvoering bijgewoond van de Samenwerkende Instituten voor Kunst onderwijs te Amsterdam. Onopgemerkt door de andere bezoekers namen de Prin ses en haar vriendinnen op de eerste rij van het balcon plaats. Het programma werd verzorgd door leer lingen van de Toneelschool en het Amster dams Conservatorium. Voor de pauze werd j het toneelstuk „De stenen gast" van Alexander Poesjkin opgevoerd, gevolgd door een bedrijf uit de opera „Don Gio vanni" van Mozart. De middag werd be sloten met het blijspel ,,De brief van Don Juan" van Luisa Treves. De décors waren gemaakt door de leerlingen van de Kunst nijverheidsschool. De Prinses en haar ge zelschap woonden de uitvoering tot de pauze bij. Het college van B. en W. van Hilversum heeft aan de raad voorgesteld in principe te besluiten tot oprichting van een fonds, waaruit aankopen worden gedaan van wer ken van beeldende kunstenaars en op drachten aan hen kunnen worden gegeven. Het gemeentebestuur beoogt hiermee een tweeledig doel, namelijk de kunstenaars te steunen en de openbare gebouwen en plantsoenen met kunstwerken Ie verrijken. Malversaties op grote schaal bij tie finan ciering en verzekering van een aantal auto's hebben er toe geleid, dat in Den Haag een zestal personen in de laatste weken van Maart en in het begin van April zijn ge arresteerd. Onder hen bevindt zich de directeur van de vorig jaar gefailleerde ..Nationale Unie van 1945", de 51-jarige J. P. K., die er van wordt verdacht een centrale functie bij deze frauduleuze trans acties te hebben bekleed. Hij zou daarbij gebruik hebben gemaakt van zijn positie als directeur van de ge noemde verzekeringmaatschappij. De „Na tionale Unie" als zodanig staat buiten de frauduleuze transacties, zo is medegedeeld. Behalve de heer K. zijn gearresteerd: de 40-jarige rijwielhandelaar J. H. N„ de 37- jarige verzekeringsagent A. J. V., de 50- jarige ingenieur E. N. van B., de 29-jarige exporteur F. M. H. en de 34-jarige ver tegenwoordiger W. A. J„ die zich op 1 April vrijwillig bij de politie heeft gemeld, toen hij vernam dat zijn familielid F. M. H. enkele dagen tevoren door de Belgische douane bij de Nederlands-Belgische grens was aangehouden en naar Den Haag was doorgezonden. Behalve de directeur van de Nationale Unie zou A. J. V. als verzekeringsagent een belangrijke rol in dit geheel van malver saties hebben gespeeld. Hij trad medio 1952 op als agent voor enkele financieringsmaatschappijen te Rot terdam en Amsterdam, alsmede voor de Nationale Unie, die in Den Haag is geves tigd, Koningin Juliana en Prinses Irene woon den Zaterdagavond de tweede Haagse voor stelling bij die door de Amerikaanse dans groep van Martha Graham in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gegeven werd. De hoge bezoeksters hadden onopge merkt door het publiek in de koninklijke loge plaats genomen. Prinses Irene was vergezeld van een vriendinnetje. Het programma vermeldde „Canticle for Innocent Comedians", op muziek van Tho mas Ribbink, „Dark Meadow" op muziek van Carlos Chavez en „Appalachian spring" op muziek van Aaron Copland. Er was een lang en enthousiast applaus voor de dansers. Aan Martha Graham wer den bloemen aangeboden. Zij werd vele keren op het toneel teruggeroepen. Zes vooraanstaande journalisten uit India, die op uitnodiging van de Neder landse regering, in samenwerking met het Verbond van Nederlandsé Werkgevers, de K.L.M. en de Federatie van Nederlandse Journalisten door geheel Nederland een tocht zullen maken van bijna vier weken, zijn Zaterdag op Schiphol aangekomen. Zij werden daar begroet door de ambas sadeur van India, de heer B. N. Chakra- varty, namens het Nederlands Verbond van Werkgevers door de heer Noordwal en door de heer J. W. M. van der Vossen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De bezoekers hebben hun intrek genomen in Hotel des Indes te Den Haag. Zij zullen talrijke industrieën in het ge hele land bezichtigen, vóór zij op 29 April weer terugkeren naar India. Het Verbond van Nederlandse Werk gevers belegt ter gelegenheid van het be zoek van de zes Indiase journalisten aan ons land, op 8 April een India-avond in het Kurhaus. Op deze avond zullen het woord voeren de ambassadeur van India, cle héér Chakravarti en ir. F. J. Philips, lid van het dagelijks bestuur van boven genoemd verbond. Voor deze avond zijn onder meer uitge nodigd vijftig Nederlandse industriëlen en dertig in Nederland studerende Indiase studenten. Een aandeelhouder van de te Den Haag gevestigde Algemene Exploratie Maatschap pij, de heer H. U. D. uit Rotterdam, heeft drie bestuurders en een accountant van deze maatschappij voor de Haagse kanton rechter gedaagd onder meer op beschuldi ging van onrechtmatige daden. Zaterdagmorgen diende de zaak voor de eerste keer voor de Haagse kantonrechter. De drie bestuurders en de accountant van de Algemene Exploratie Maatschappij, te gen wie een eis tot schadevergoeding werd ingesteld, zijn de heren mr. W. F. H. van N., mr. C. H. J. F. van H., ir. J. M. L. F., de Haagse wethouder van Wederopbouw en L. van K., accountant. Do eiser stelt in de dagvaarding, dat de eerste drie gedaagden foutieve en onvolle dige balansen en winst- en verliesrekenin gen openbaar hebben gemaakt en deze hebben laten goedkeuren in de vergaderin gen, waarin geprotesteerd werd tegen de inhoud dier stukken. Daarbij hebben zij, aldus luidt de be schuldiging, een misleidende voorstelling gegeven van de toestand van de Algemene Exploratie Maatschappij alsmede van de Commerciële Bank (in liquidatie) en de Exploratie Maatschappij Benkalis. De accountant wordt verweten dat hij de balansen voor accoord zou hebben ge tekend, hoewel hij wist dat zij foutief wa ren. De heer L. van K. heeft Zaterdag on middellijk schriftelijk conclusie genomen. De kantonrechter besliste, dat de zaak vier weken zal worden aangehouden om de drie andere gedaagden in de gelegenheid te stellen schriftelijk op de beschuldiging te antwoorden. Maandagmorgen omstreeks tien uur is de eerste paal geslagen voor het flatgebouw „Hartenlust", dat zal verrijzen in Bloemen- daal op de hoek van de Bloemendaalseweg en de Vijverweg. Het wordt uitgevoerd dooi de combinatie, de architect B.N.A. de heer K. J. Aanstoot te Overveen, het makelaars kantoor De Ridder en Strijbis en het aan nemersbedrijf W. Thunissen, beide te Heemstede. De vanmorgen geslagen paal is de eerste van de tweehonderdachtentwin tig palen van zes nieter lengte en een dikte van 25 cm, die het fundament zullen moe ten steunen van de tweeëntwintig flats van drie, vier en vijf kamers. De vrijgezellen- flats zullen er niet komen, aangezien daar tegen bezwaren zijn gerezen. De zestien flatwoningen aan de Bloemen daalseweg krijgen vier woonlagen, de zes flats aan de Vijverweg drie woonlagen, eerstgenoemde flats worden van een lift voorzien. Als de weersgesteldheid gunstig is, zullen de flats, waarvan reeds een derde deel is verkocht, omstreeks Maart 1955 ge reed zijn. In de nacht van Zaterdag op Zondag om half een is op de Kleverlaan te Bloemen- daal nabij de spporwegovergang een onge luk gebeurd. De vierentwintigjarige W. A. K. uit Zandvoort reed per bromfiets in de richting Bloemendaal. Voorbij de spoor wegovergang wilde hij links aanhouden om het rijwielpad op te rijden. Door de regen en het slechte zicht reed hij tegen een trottoirband en viel. De Zandvoorter werd overgebracht naar het Marine Hospitaal te Overveen. Daar constateerde men een ern stige hoofdwonde en een lichte hersen schudding. (Verkort weergegeven) Stadsreiniging. Met gemengde gevoe lens las ik de twee ingezonden stukjes, waarin'de klacht werd geuit dat Haarlems straten niet voldoende gereinigd worden. Ik vind deze klachten erg overdreven. Als ik Haarlem eens niet vergelijk met het schone Arnhem maar met b.v. Utrecht, dan mogen wij hier niet klagen en past ons, indien we die althans nodig achten, slechts milde critiek. Overigens ben ik van mening dat onze gemeentelijke reinigingsdienst eerder recht heeft zich te beklagen over ons (de inge zetenen) dan omgekeerd, omdat wij het zijn die de straten verontreinigen. J. A. S. Voor de Christelijk-Historische Kamer kring Haarlem sprak Zaterdagmiddag het Tweede Kamerlid mr. H. K. J. Beernink over de Provinciale Statenverkiezing. Allereerst bezag hij het arbeidsterrein van de Provinciale Staten. Tal van pro blemen op het gebied van volksgezondheid en volkshuisvesting en planologie liggen noch in rijks- noch in gemeentesfeer, doch vragen oplossing in provinciaal verband. Nog leven wij onder de Provinciale Wet van 1851, maar de Staatscommissie, die onder voorzitterschap van mr. M. J. Prin sen, de nieuw benoemde Commissaris van de Provincie Noordholland, een herziening voorbereidt, werkt in de richting van grotere provinciale bevoegdheden. Veel wat Gedeputeerde Staten nu reeds aan zich hebben getrokken, mist wette lijke grondslag. Spreker juichte de ontwik keling naar meer provincialisme toe, mits de wet de juiste grenzen trekt. Dan loopt de gemeentelijke zelfstandigheid geen ge- vaar. De Provinciale Staten zijn ook de leden van het kiescollege voor Gedeputeerde Staten en voor de Eerste Kamer. Het goed- keuringsbelëid van Gedeputeerde Staten is van bijzonder groot belang. Spreker her innerde aan de afwijzing van de bijdrage van de gemeente Nijmegen in de kosten van R.K. kerkbouw, waarop de gemeente raad van Wijchen een subsidie voor een Hervormd predikantstractement aan het zelfde college ter goedkeuring gaat voor leggen. Als kiescollege voor de Eerste Kamer zijn de Staten vooral ook van belang wegens de aanstaande Grondwetswijziging. Zal deze geschieden in Christelijke zin? Spreker eindigde met een opwekkend woord. In de bestuursvacatures werden ge kozen de heren L. Cnossen, Nederhorst den Berg, en Jhr. J. P. A. van Lennep, Aerden- hout. Vrouwengroep Voor die Christelijk-Historische Vrou wengroep heeft mejufrouw R. Nathan, van het Sociaal Voorlichtingsbureau, gesproken over „Bejaardenzorg". Daar de gemiddelde leeftijdsgrenzen steeds hoger worden, neemt het aantal personen welke tot de bejaar den gerekend worden, snel toe. De grootste zorg is de huisvesting van deze gehele groep. Van de vele mogelijkheden van onder brenging behandelde spreekster alle facet ten, onder andere dat van de alleen wo nenden, van de inwonenden-bij-kinderen, van de verzorgden in rust- en zieken huizen. Ook kwam de vergelijking met de toe standen elders, onder andere in Engeland, naar voren. De tijdsbesteding, waarbij het prachtige werk der U.V.V. in dit opzicht alle lof verdient, noemde mejuffrouw Na than een belangrijk punt. Haarlemse politierechter Vanmorgen stond voor de Haarlemse politierechter de 24-jarige evangelist F. J. S. uit Haarlem, verdacht van dienstweige ring. Op vier Februari van dit jaar was S. op geroepen in Ossendrecht in dienst te tre den. Aan deze oproep gaf hij geen gehoor. Enige tijd geleden richtte hij een verzoek aan B. en W. waarin hij om vrijstelling van dienst vroeg op grond van het feit, dat hij deel uitmaakt van de Watch Tower Bible and Tract Society en dus geestelijk, godsdienstig-menslievend werk doet. Deze organisatie is in ons land echter nog niet erkend, zodat B. en W. het verzoek door stuurden naai" de Raad van State, waar het thans in behandeling is. S. had een breedvoerige verklaring van zijn niet-verschijnen op schrift gesteld, waarin twee punten naar voren kwamen op grond', waarvan hij in aanmerking dacht te komen voor vrijstelling. Allereerst haalde hij een uitspraak aan van de Engelse rechter Blackstone: „God's wet is superieur aan iedere wet, welke door mensen werd gemaakt", en ten twee de beriep hij zich op artikel 26 van de dienstplichtwet volgens welk vrijstelling wordt verleend aan diegenen, die een geestelijk, godsdienstig-menslievend ambt bekleden en volgens welk de oproep voor indiensttreding niet geldt voor hen, wier aanvraag voor vrijstelling door de Raad van State in behandeling is genomen, ook al is er nog geen beslissing gevallen. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte het verweer van de ver dachte te subjectief en eiste 25 boete sub sidiair tien dagen hechtenis. De raadsman, mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam merkte op dat het" verweer van zijn cliënt hem weinig te zeggen overliet, maar legde nog eens de nadruk op het dooi de verdachte al genoemde artikel, volgens welk hij vrij moest uitgaan. De politie rechter, mr. J. P. Petersen, besloot de zaak nog eens nader te bekijken. Uitspraak volgende week Maandag. Mossadeq in hoger beroep Donderdag begint te Teheran voor het militaire gerechtshof de behandeling van het beroep, dat de voormalige Perzische premier dr. Mossadeq heeft aangetekend tegen de hem opgelegde drie jaar gevange nisstraf.' Mocht Mossadeq ook niet tevreden zijn met de uitspraak van het militaire ge rechtshof, dan kan hij nogmaals beroep aantekenen bij het uit burgerlijke rechters samengestelde opperste gerechtshof. Waarnemers te Teheran zijn van mening dat er veel kans op is dat de Mossadeq opgelegde gevangenisstraf zal worden om gezet in verbanning naar zijn 48 kilometer buiten Teheran gelegen landgoed. Slotkoers Openings Vrijdag koersen i-3% Nederl.'47 97»/, 97% VK.U 206 207 285 288 Philips Gloeil. 269 268 Son. Petroleum 455% 442 Vdam Rubber 90 92 Toll Amer Lijn 147 196 N. Scheepv Unie 135 134 H.V.A 118 118 Deli Mij 115% 117 Amsterd. Bank 189% 189% .Ted. Handel Mij. 178% 178% Rotterd. Bank 178% 178% TwenTsche Bank 182 182% Anaconda Copper 34% 34% Bethlehem Steel 57% 57 Republic Steel 50% 50% 90% 91 22% 22% 42% 42% Albireo, 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Aldabi. 4 v. Rotterdam te Bremen. Alhena, 3 v. Santos n. Las Palmas. Alkaid, pas. 4 St. Vincent n. Recife. Almkerk, pass. 4 Gibraltar n. Marseille. Alnati, 3 80 m. NO. Victoria n. Rio de Janeiro. Alphard, pas. 3 Finisterré n. Antwerpen. Alwaki, 4 te New York. Amerskerk, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Amor, pass. 4 Rhodos n. Kywassi. Amstelbruig, 3 v. Santos te Rio de Janeiro. Amstelpark. 4 v. Djeddah n. Belawan. Antonin, 3 v. Haiphong n. Singapore. Aagtedijk, 5 v. Montevideo te Paranagua. Aai dijk. pass. 4 Azoren n. New Orleans. Alamak, 5 v Karachi te Aden. Altair, 4 v. Recife n. Salvador. Amstelbrug, 4 v. Rio cl e Janeiro n. Victoria. Arendsdijk, pass. 4 Bermuda n. New York. Alphard. pass. 5 OueSsant n. Antw. Amstelvaart, 3 v. Vancouver n. Osaka. Alblasserdijk, 5 v. Rotterdam te Antwerpen. Appingedijk, 3 te Baltimore. Artemis, pass. 3 Ouessant n. Tanger. Averdijk, 4 te Baltimore. Banka. 3 v. Sorong n. Tarakan. Bantam, 4 te Rotterdam. Barito, 5 v. Fartak te Kaimana. Blommersdijk, pass. 4 Vlissingen n. New York. Bonaire, 4 340 m. W.ZW. Ouessant n. Plymouth Borneo, 3 v. Bahrein n. Damman. Baarri, 3 v. Carthagena te Cristobal. Bacchus, 4 Azoren gepass. n. San Juan. Bawean, 5 v. Aden te Rastanura. Boskoop. 4 330 m. NO. Barbados. Barendrecht, pass. 5 Perim n. Mena el Ahmadi Boschfontein, 5 te Antwerpen. Bali, 3 v. Southampton te Amsterdam. Bennekom, 4 v. Rotterdam te Amsterdam. Bloemfontein. 4 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Caltex The Hague, 4 Beaehyhead gepass. naar Sidon. Caltex Utrecht, pass. 4 Gavdo eil. n. Sidon Congostroom, pass. 3 Vlissingen n. Dakar. Celebes, 4 v. Genua te Port Said. Chama, pas. Gibraltar n. Curacao. Cottica, 55 te Port or Spain. Charis, pass. 3 Gibraltar n. Hamburg. Dalerdijk. 3 v. Antwerpen te Hamburg. Delft, 3 v. Curasao te Antwerpen. Duivendijk. 3 v. Guaymas n. Cristobal. Duivendreeht, 4 v. Savanna n. Hamburg. Kna. 4 v. Tarakan te Singapore. F.sso Amsterdam, 4 Gibraltar gepass n. Sidon. Eemdijk, 4 te Le Havre. F.os, 5 v. Amsterdam n. IJmuiden. Friesland (SSM), 6 Rotterdam verwacht. Gaasterland, pass. 4 Lissabon n. Bahia. Gooiland, 3 v. Paranagua n. Santos. Graveland, 3 v. Las Palmas n. Amsterdam. Groote Kerk pass. 4 Gibraltar n. Genua. Gaasterkerk, 4 v. Newcastle n. Brisbaner Groote Beer, 4 720 m. O. Kp. Race. Haarlem, 3 v. Kingston n. Tela. Heiicon, pass. 3 Kp. Hatteras n. Baltimore. Itestia, 4 te Philadelphia. Heelsum, 4 v. Amsterdam te Bremen. Hoogkerk, 4 v. Kobe te Rotterdam. Hathor, 6 Algiers verwacht. Hera, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Hermes, 5 v. Amsterdam te Breinen. Hilversum, pas. 5 Perim n. Mena el Ahmadi. Helena. 5 v. La Guarira n. Curasao. Indrapoera, 4 v. Balikpapan n. Soerabaja. Jagersfontein. 4 278 m. Z. Kaap Verde. Japara KRL)4 v. Port Soedan te Port Said. Jupiter, 4 v. Rotterdam n. Hamburg? Joh. v. Oldenbamevelt. pass, a Kp. St. Vincent n. Port Said. Karim, 4 v. Belawan n. Aden. Karsik, 5 te Yokohama. Kieldrecht, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Kota Baroe, 3 v. Bahrein n. Rastanura. Kota Gedeh, 3 v. Baltimore n. New York. Lekhaven, 4 v. Buenos Aires te Necochea. Lekkerkerk, 4 v. Marseille te Genua. Liseta, 3 te Singapore. Loenerkerk, 5 v. Bombay te Colombo. Laertes, 4 v. Aden n. Penang. Loosdreeht, 4 v. Marseille n. Antwerpen. Lissekerk, 5 te Koewait. Maas. 3 Mackenzie n. Hogenass. Maasland. 3 v. Bahia n. Las Palmas. Macoma, 4 v. Heysham te Belfast. Mentor. 4 v. Malta te Piraeus. Mod.iokerto, 4 480 m. O.ZO. Guardafui. Maasdam. 4 v Southampton n. Cobh. Marisa. pass. 44 Sabang n. Suez. Molenkerk, pass. 4 Mogadiscio n. Aden. Marken pass. 5 Port Soedan n. Port Said. Nieuw Amsterdam, 3 v. Las Palmas n. Palma de Mallorca. Nieuw Holland. 4 Banka eil. gepass n. Priok. Nigerstroom, 5 v. Hamburg te Amsterdam verw. .Moordam. 4 240 m. w. Lands End. Ootmarsum, 4 v. New Orleans n. Savanna. Overijsel, 3 v. Aden te Belawan. Oranjestad, 5 v. Cristobal te Amsterdam. Phrontis; pass. 4 Guardafui n. Aden. Prins Fred. Hendrik, 4 v. Antw. te Hamburg. Prins Joh. W. Friso. 4 v. Rotterdam te Hamburg Pygmalion, 3 v. Houston te Mobile. Prins Willem V. 5 te Rotterdam. Polydorus, .3 v. Hamburg te Bremen. Radja. pass. 4 Kreta n. Genua. Roepat. 4 v. Amsterdam n. Port Said. Rijnkerk. pass. 3 Okinawa n. Hongkong. Rondo, 4 te New Orleans. Rijndam, 4 40» m. Z.ZW. Kp. Race. Salatiga, 5 te Priok. Sarangan, 4 v. Bombay n. Cochin. Scherpendrecht. 3 v. Santos n. Rio Grandel Sibajak, 3 820 m. O.ZO. Guardafui. Sliedrecht, 4 v. Aden n. Mena el Ahmadi. Slolerdijk, 3 v. Galvestort te Antw. Stad Dordrecht. 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Stad Leiden. 4 v. New Orleans te Rotterdam. Stad Schiedam, pass. 4 Ouessant n. Gibraltar. Stentor, 3 v. Paramaribo n. Amsterdam. Sirrah, 5 te Balboa. Stad Alkmaar. 5 te IJmuiden. Stad Amsterdam, 3 te Amsterdam. Stad Vlaard'ingen, 7 Rotterdam verw. Singkep, 3 v. Amsterdam n. Hamburg." Tabinta, 4 v. Portland n. New York. Taiisse. pass. 3 Kp. St. Vincent n. Le Havre. Tiberius, 4 te Maassluis. Tara, pass. 4 Madeira n. Antwerpen. Tjisadane, 4 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tero, 4 te Santos. Tiba. verm. 6 v. Hamburg n. Buenos Aires. Thalatta, 3 v. Liverpool te Curasao. Tomini. 3 v. Amsterdam n. Marseille. Waterman, 4 v. Halifax te New York. Willem Barendsz, 4 530 m. O. St. Helena. Westerdam, 4 250 m. Z. ten W. Kp. Race. Wonogiri, 4 te Rotterdam. Wonosari, 5 v. Tj. Priok n. Semarang. Zuiderkruis, 4 150 m. O. Madeira. Zeeland (SSM), 4 te Kiel. KLEINE VAART Advent, 3 v. Rotterdam te Kopenhagen. Appingedam, 5 te Lissabon verw. Arbon, 3 v. Belfast n. Preston. Algrave, 3 v. Cardiff n. Roterdam. Atlas, pass. 3 Fehmarnbelt n. Amsterdam. Att S, 3 v. Rotterdam n. Antwerpen. Auriga, 3 in het Kanaal n. Londen. Actinia, 2 v. Bremen te Burntisland. Anne b, 4 v. Basseierdre te Livorno verw. Arnoudspolder. 3 v. Lissabon n. Oporto. Audacia, vertr. 3 v. Huelva hl Berwick. Beekbergen, 3 v. Antwerpen te Bordeaux verw. Betty 3 v. Nantes te Bordeaux. Binnenhaven, pas. 2 Finisterré n. Casablanca. Birmingham, 3 v. Goole n. Rotterdam. BriiKia, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Betty Anne S, vertr. 4 v. Bilbao n. Viana- Bills, 3 v. Amsterdam te Breinen. Borculo, 3 20 m. Westhinder n. Gent. Born rif, pass. 3 Cromer n. Rotterdam. Claes Compaen, 2 v. Swansea te Honfleur. Cormoran, 3 te Duisburg. Cornelia b 1, vertr. 3 v.' Genua n. Bonifacio. Catharina, 2 v. Marans Stettin. Coolsingel, 2 v. Bordeaux n. Londen. Deneb, 2 v. Rotterdam te Londen. Deo Duce, 2 v. Rotteidam te Rouen. Diana. pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Diligentia, 2 v. Ipswich n. Thames. Driebergen, 3 v. Casablanca n. Ierland. Duiveland, 2 v. Rotterdam te Londen. Da,ie Bohmer, 2 v. Kaolak n. Dakar. Depa, 2 v. Roterdam te Aberdeen. Dollard, vertr 3 v. Gothenburg n. Rotterdam. Draco, 3 te Rotterdam n. Amsterdam. Doklaan, 3 dwars lie de Selim n. Sables d'Olonne Eljo, pass 3 Goeree n. Rotterdam. Ellewoutsdijk, 3 v. Roscoff n. Portsmouth. Erebus, verm. 4 v. Oporto n. Antwerpen. Egbert Wagenborg, 2 v. Antwerpen te Vlissingen Evertsen, 2 v. Waterford n. Swansea. Fiducia, vertr 3 v. Maassluis n. Boston. Frejo. 3 v. Gent te Antwerpen. Frans Bohmer. 3 v. Bordeaux n. Bayonne. Goote, 4 te Rouen verw. Genie S. 3 v. Antwerpen te Cork verw. Gaasterland, 3 v. Hariingen n. Goole. Glory, pass. 3 Vlissingen n. Hamburg. Hast I. 2 v. Bremen n. "Waterford. Hast IV, 2 v. Rouen n.Liverpool. Hoflaan, 2 v. Amsterdam te Napels. Harm, 3 30 m. Z. Wolfrock n. Belfast. Honrica b, 2 v. Maassluis le Esbjerg. Ibis, 3 v. Duinkerken te Le Havre. Ilias. 3 te Rotterdam n. Barcelona. Ida Jacoba, 3 te Rouen verw. Jan Kreumer. 5 te Moss verw. Jo, 2 v. Agnesborg te Leeuwarden. Jacoba Catharina pass. 3 Vliss. n. Casablanca. Java, 2 v. Gent te Kopenhagen. Kp. St. Vincent, pass 3 Vlissingen n. Antw. Keyser, 2 Plymouth te Cardiff. Kemphaan, 5 te Esbjerg verwacht. Lucas Bols I, 2 v. Dublin te Fowey. Leemans, pas 2 Vlissingen n. Dublin. Leendert b. 2 v. Runcorn te Genua. Lies. 2 v. Nantes n. Bayonne. Lucas Bo-ls II, pass. 3 Vlissingen n. Cork. Lydia, 4 v. Bordeaux te Dordrecht verw. Marcella, 2 25 m. O. Smithknoll. Matthew, 2 v. Biilingham n. Plymouth.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8