Zeven landen overwegen een waarschuwing aan Peking Economisch beeld van West-Europa ernstig Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Herinnering Frankrijk vraagt Washington dringend meer hulp Accoord over de atoombom is nog steeds van kracht Dam tegen Chinese interventie in Indochina Nieuwe botsingen aan Israëlische grenzen Mr. E. N. van Klef fens: Zonder integratie dreigt verval tot een achterlijk gebied Straal j agerplaag in Rijnland-Palts Het woord is aan Hoofse afwijzing van Sovjet-nota verwacht EVG-verdrag in de Italiaanse Kamer Het blijft nog fris 68 JAARGANG I*o 229 WOENSDAG 7 APRIL 1954 298 JAARGANG No 77 Oud-president Truman verklaart: Het geldt echter niet voor waterstofbom Grote Drie in beraad Koersdaling in New York Weer rapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GISTEREN citeerden wij onder „Een Eeuw geleden"- de Opregte Haarlemsche Courant van 6 April 1854. Het bericht worde hier even herhaald: „Londen. Het schroefstoomschip Miranda, bewapend met 15 stukken geschut, is uit de Oostzee te Sheerness binnengekomen. Het schip heeft, wegens den oorlog met Rusland, de Russi sche havens in de Oostzee verkend en daarbij aanmerkelijke schade opgeloopen, daar het zich over eene uitgestrektheid van honderd mijlen door het ijs heeft moeten heenwerken om de havens, die het moest opnemen, in 't gezigt te krijgen. Meer malen heeft het vaartuig zich door het lossen van volle lagen uit zijn geschut een weg door het ijs moeten banen. De koperen huid van het schip is bijna geheel afge scheurd. Door dezen tog-t heeft men echter de zekerheid gekregen diat het Revalsche eskader van de Russische vloot, hetwelk bestaat uit 10 linieschepen, reeds vóór het invallen van de vorst is uitgevaren naar Heisin gfors." Deze wat zonderling lijkende, luidruch tige verkenning ter zee speelde zich af „in het kader" van de Krimoorlog. aldus histo risch bekend gebleven omdat de strijd zich in feite voltrok op het Russische schier eiland de Krim in de Zwarte Zee. Een rampzalige oorlog (evenals andere oor logen, kunt gij terecht opmerken) die zich zelfs in dit opzicht nog onderscheidde ook. De diplomatie slaagde er niet in hem te verhoeden ofschoon het aan tijd en gelegen heid geenszins ontbrak en het verlies aan mensenlevens, zowel aan Russische zijde als aan die der Westelijke geallieerden, voor namelijk de Fransen en de Engelsen die hun Turkse bondgenoten met hun vloten en een expeditieleger te hulp waren ge komen, was enorm. Die verliezen werden niet alleen door de strijd maar ook door epidemische ziekte veroorzaakt: er moet in de jaren 18541856 verschrikkelijk gele den zijn op de Krim. Met welk oorlogs resultaat? De Franse keizerin Eugénie, ge malin van keizer Napoleon III, heeft later in haar gedenkschriften gezegd: „Ik ver zette mij niet slechts tegen het gaan van de keizer naar de Krim, maar ik verzette mij in mijn binnenste ook tegen de gehele expeditie, en toen het vredesverdrag van Parijs een eind maakte aan de strijd, merk te ik dat mijn zienswijze niet zo geheel verkeerd was want eens zei de keizer tot mij: „Zie, Rusland geeft Kars terug, doet afstand van een deel van Bessarabië en van de mond van de Dorxau, krijgt Sebasitopol terug, erkent de onzijdigheid der Zwarte Zee en laat zijn aanspraken op een protec toraat over de Christenen in Turkije varen. Maar was dit het verschrikkelijk verlies van levens en van rijkdommen waard, dat de vier verbonden mogendheden geleden hebben, om niet te spreken over de even grote verliezen van Rusland, aan bloed zowel als aan geld? Ik vrees van niet." De Russen verloren de strijd tegen Tur kije, Frankrijk, Engeland en (in de latere phase) Sardinië. Aanleiding tot het conflict was dat hun toenmalige tsaar, Nicolaas I, het protectoraat over het Nabije Oosten dacht te kunnen bemachtigen er een satelliet van dacht te maken als hij met Engeland het Turkse rijk maar in in vloedssferen kon verdelen. Maar de Engel sen zagen geen heil in een doorbraak van Rusland naar de Middellandse Zee en in zijn optreden als concurrent in het Nabije Oo9ten. (Ik heb u gezegd dat dit honderd jaar geleden geschiedde.) En voor Napo leon III, voor Frankrijk dus, want dit werd ook autoritair geregeerd, stond prestige op het spel. De Engelse premier Lord Aber deen poogde de vrede te redden, maar slaagde niet: hij werd vervangen door Lord Palmerston nadat de Russen Turkije aan gevallen hadden, enige landstreken bezet en de Turkse vloot vernietigd. Vijf maan den later, in Maart 1854, verklaarden de Westelijke mogendheden Rusland de oor log en noopten de Russen in Juni reeds tot het. ontruimen van het bezette gebied. Toen had men kunnen uitscheiden, maar toen wilde men waarborgen voor de toekomst en begon de ellende pas, die haar hoogte punt vond in het beleg van Sebastopol. dat ruim een jaar duurde. De namen Alma, Balaklava, Inkerman, Malakoff herinneren daaraan en het wilde verhaal over de aan val van een Engelse cavaleriebrigade Charge of the Light Brigade die ver nietigd werd op Russische batterijen. Een bloedbad. De Franse opperbevelheb ber, maarschalk de Saint Arnaud, kwam om: later werd de strijd gewonnen onder leiding van generaal Pélissier, een IJzeren Hein. Men meende zijn „waarborgen voor de toekomst" daarmee te hebben verwor ven. Daar leven wij nu ook in en anderen deden het voor ons; zeer velen evenwel maar heel kort. In de latere aantekeningen van de Franse keizer treft wel het volgende, omdat het zo „twintigste eeuws" aandoet: „Hoewel wij van Rusland bepaalde concessies wensten te verkrijgen en niet aarzelden krachtig en duidelijk te spreken, wensten wij geen Europese oorlog. Wij waren gedwongen, meer dan andere mogendheden, te letten op onze belangen in de Middellandse Zee. Frankrijks waardigheid eiste, een belang rijke rol te spelen en zo nodig krachtig te protesteren en steeds op duidelijke toon te spreken, "maar toch moest het steeds ver zekerd zijn van de ruggesteun van andere verbondenen en kon slechts handelen in overeenstemming met de overige mogend heden", enz. Maar zijn conclusie was, zoals reeds gezegd: was de overwinning het ver schrikkelijke verlies van levens en rijk dommen waard? Ik vrees van niet. Dit zijn maar enkele citaten uit de histo rie, ter toelichting op dat ene van gisteren. Ik zal nog wel eens op die Krimoorlog terugkomen; zijn honderdjarig „jubileum" blijft voorlopig voortduren. Ook uit deze herinnering blijkt dat men alleen kan sla gen als men nieuwe wegen tot oplossing van conflicten durft te kiezen. Dat is de noodzaak: meer dan ooit, sinds atoombom men en waterstofbommen de wereld met totale vernietiging bedreigen. Maar als men die bommen als de vredebrengers gaat beschouwen gedraagt men zich niet wijzer dan honderd jaar geleden. Gelukkig zijn er ook die dat inzien. R. P. WASHINGTON, (United Fress) Volgens diplomatieke autoriteiten bestuderen Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Thailand en de Philippijnen een voorstel der Verenigde Staten een gemeenschappelijke verklaring uit te geven waarin Peking gewaarschuwd wordt tegen interventic in Indochina. Volgens de zegs lieden heeft de minister van Buitenlandse Zaken Dulles in de afgelopen dagen gesproken over dit onderwerp met de ambassadeurs van deze landen en wordt aan het voorstel grote aandacht geschonken. De verklaring zou de territoriale integriteit van Zuid-Oost-Azië garanderen. Inmiddels kwam gisteren het Franse kabinet in spoedzitting bijeen. Het belangrijkste besluit dat werd genomen op de zitting van regeringsleiders en militaire functionarisser was, dat er een „dringend" beroep zou worden gedaan op de Verenigde Staten om nog 50 grote bommenwerpers te zenden alsmede andere oorlogsuitrusting, die in Indochina hard nodig is. De conferentie werd bijgewoond door premier Laniel, vice-premier Reynaud, de minister van Defensie Pleven, de minister voor de Verbonden Staten Jacquet, de on derminister van Buitenlandse Zaken Schu mann, de stafchef van de Franse strijd krachten generaal Ely, die vorige week uit Washington is teruggekeerd en de hoogste Franse generaals en admiraals. De situatie van het belegerde garnizoen van Dien Bien Phoe werd overal bezien in het licht van de nieuwe dreiging van het optrekken van een 20.000 man verse Viet- minh-troepen, die voortdurende door de Franse luchtmacht bestookt moeten wor den. Volgens de zegslieden in Washington heeft admiraal Radford, voorzitter van de stafchefs der Verenigde Staten, Dulles tijdens het afgelopen weekeind gewezen op de noodzaak van onmiddellijke stappen voor toepassing van zijn beleid van „ver enigd optreden" met betrekking tot Indo china. Die noodzaak is het gevolg van de ernstige militaire situatie daar. Ook verklaart men dat president Eisen hower voortdurend op de hoogte wordt gehouden van de situatie en dat de Ame rikaanse regering er groot belang aan hecht dat Thailand en de Philippijnen mee doen. Het State Department bevestigt dat Dul les heeft geconfronteerd met vertegen woordigers der zes landen „over de alge mene situatie waarvoor Zuid-Oost-Azië zich gesteld ziet". Maar in de verklaring van het State Department wordt niet be vestigd dat Dulles het voorstel inzake een gemeenschappelijke garantie voor Zuid- Oost-Azië heeft ingediend. De diplomatieke zegslieden verklaarden nog dat de gemeenschappelijke verklaring in krachtige bewoordingen vervat zal wor den, indien het Amerikaanse plan wordt doorgezet. Men verwacht dat Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland en Thailand het voorstel zullen accepteren. De houding van de Britse en de Philippijnse regering is minder duidelijk, zcide men. (Reuter) Functionarissen in Parijs verklaarden, dat de Franse regering in het algemeen instemt met het denkbeeld van een waarschuwing aan communistisch Chi na om zich niet in de Indochinese oorlog te mengen. Zij waren echter eenstemmig van mening, dat Dulles' rede van Maandag de kansen op beëindiging van de Indochinese oorlog door middel van onderhandelingen op de aanstaande conferentie te Genève zou schaden. Er schijnt een steeds wijder wordende kloof te bestaan tussen de belofte van de Franse regering aan de Nationale Vergade ring om te onderhandelen over beëindiging van de oorlog en de schijnbare Amerikaanse bedoeling om de oorlog te beëindigen met een militaire overwinning, aldus diploma tieke kringen. Onafhankelijke waarnemers menen, dat de Franse regering gevaar loopt tussen „twee stoelen te gaan zitten" door aan de ene kant tegen verlenging van de oorlog te zijn en tegelijkertijd aan te dringen op meer Amerikaanse hulp, in het bijzonder voor de strijd om Dien Bien Phoe. Een officiële Franse woordvoerder ver klaarde Dinsdagavond, dat de regering niet is teruggekomen van haar tegenstand tegen internationalisatie van de oorlog in Indo china, zulks als commentaar op berichten in de Franse pers, volgens welke de V.S. overwegen vliegtuigen van Amerikaanse vliegdekschepen of Zuid-Koreaanse en Chinees-nationalistische troepen aan de strijd te laten deelnemen. Voorstellen voor Zuid-Koreaanse hulp waren in het verleden reeds afgewezen op grond van de overweging, dat een derge lijke inmenging zou kunnen leiden tot tegenmaatregelen van communistisch China en zelfs tot een wereldconflict. De socialisten in de Franse Nationale Vergadering hebben naar aanleiding van de rede van Dulles om een debat in geheime zitting gevraagd. Dit verzoek werd door de regeringspartijen afgewezen, nadat men te verstaan had gegeven, dat een debat on gelegen zou komen, zolang de strijd om Dien Bien Phoe nog in volle gang is. (A.F.P.) De verklaring van Dulles heeft in Indochinese regeringskringen en politieke kringen in het algemeen een diepe indruk gemaakt. Officiëel is echter nog geen commentaar geleverd, aldus seint A.F.P. uit Saigon. TEL AVIV (A.F.P.) Een Israëlische woordvoerder heeft melding gemaakt van drie Dinsdag voorgevallen nieuwe inciden ten langs de Israelisch-Arabische bestands- grenzen. In het gebied van Gaza werd uit Egypti sche stellingen met automatische wapens gevuurd op een Israëlische patrouille, waardoor twee Israëlische soldaten ernstig zijn gewond. Israel heeft hierover een klacht ingediend bij de gemengde Israe- lisch-Egyptische wapenstilstandscommissie. Tn de buitenwijken van Jeruzalem hebben Jordaanse grenswachten op een andere Is raëlische patrouille geschoten. Tenslotte hebben acht gewapende Syriërs, die nabij Liftah de Israëlische bestandsgrens hadden overschreden, een kudde schapen, eigen dom van een Israëlische gemeenschappe lijk gedreven boerderij, gestolen. (U.P.) Intussen heeft de Belgische gene raal Bennike, die de leiding van het toe zicht van de UNO op de naleving van het bestand heeft, een samenkomst gehad met militaire leiders van Israel om te pogen een eind te maken aan de Israëlische boycot van de Israelisch-Jordaanse commissie. De „Francescu", de gisteren in het nauw van Bath (Schelde) gestrande Italiaanse vrachtboot, is de afgelopen nacht in tweeën gebroken. De gisteren in het werk gestelde pogingen om het schip vlot te trekken, had den geen succes. „Het moreel in West-Europa tegenover de heersende wereldproblemen is niet slecht, maar over het algemeen wordt niet ingezien hoe moeilijk de economische posi tie van Europa geworden is. Men pleegt veelal de ogen te sluiten vooi de funda mentele fouten en onevenwichtigheden, die uit de economische positie van het Oude Werelddeel voortvloeien, doch die als gevolg van een genereuze steun van de Nieuwe Wereld nog niet voelbaar aan dc dag zijn getreden". Deze ernstige waar schuwing werd gisteravond uitgesproken door mr. E. N. van Kleffens. Nederlands gezant in Portugal en candidaat voor bet presidentschap der komende Algemene Vergadering van de UNO, in een toespraak in het Groot Auditorium der Leidse Acade mie, waar hrj zijn juridische opleiding heeft genoten. Mr. Van Kleffens werd bii zijn zeer tal rijk gehoor ingeleid door de Leidse rector- magnificus, prof. dr. J. M. van Bemmelen. Uitvoerig belichtte hij, aan de hand van getallen de zwakte van Europa op econo misch gebied, niet alleen wat de huidige situatie betreft doch vooral ten aanzien van de toekomst, indien niet andere wegen worden ingeslagen. Tot dusverre is zowel door Europa als door Amerika gepoogd de fundamentele fouten en gebreken op te heffen door het toepassen wan lapmiddelen iff inplaats van het aanpakken van deze pro blemen op hun wezenlijk niveau. Mr. Van Kleffens achtte het algemeen economisch beeld van Europa van thans zo ei-nstig, dat de Oude wereld radicaal haar economisch en politiek denken moet her zien, wil zij niet vervallen tot een achter lijk gebied ten aanzien zowel van Amerika als Rusland en de communistische in vloedsfeer. In het bijzonder zag spreker een oplos sing voor de Europese moeilijkheden in een door de Nederlandse regering voorgestane integratie van een wijder terrein dan al leen kolen en staal en de thans aanhangige politieke gemeenschap. Economische volle dige integratie blijft noodzaak, willen de onderdelen der algehele integratie vrucht afwerpen. Op het gebied van kapitaal, goederen en werkkracht dient Europa een markt te scheppen, wil de oude wereld de uitdaging van deze tijd kunnen beantwoor den. Lij die algehele integratie kunnen de vaak teleurstellende ervaringen, bij de verwezenlijking van de Benelux opgedaan een hulpmiddel bieden. Europa behoeft geenszins afgeschreven te worden indien naast de aangetoonde aanwezige moed, wil en kracht om voort te bestaan ook het be grip wordt opgebracht voor wat thans in de huidige wereld vereist wordt, aldus mi*. Van Kleffens. Politieke waarnemers verklaren, dat de openbare mening in Indochina naar vrede neigt. Men toont zich thans ongerust over de mogelijkheid, dat het Indochinese con flict zal uitgroeien tot een totale, interna tionale oorlog, welke het land tot een ruïne zou maken, zoals dat het geval is geweest met Korea. „Men" zou de voorkeur aan rechtstreekse onderhandelingen geven. De vrees voor een mogelijke „internationalisering" van het conflict, zo vervolgt A.F.P., neemt cian ook zelfs bij de „ultra-nationalisten" toe, hoe wel zij voorstanders van een internationa lisering van de hulp zijn. Een commentator van radio-Moskou ver klaarde Dinsdagavond, dat Dulles' oproep voor gemeenschappelijk optreden in Indo china „ongetwijfeld" betekent, dat de V.S. „de andere landen willen verplichten on der Amerikaans bevel in Indochina te vechten". Het is duidelijk, dat de politiek ,van de V.S. gericht op uitbreiding van de oorlog in Indochina, niet slechts in het geheel niet bijdraagt aan het vinden van een vreedzame oplossing voor het Indochinese vraagstuk, doch dat hierdoor dekwestie nog ingewikkelder wordt en de internatio nale spanning groter dreigt te worden, al dus de commentator. (Van onze correspondent in Bonn) De Eifel, een dorado voor natuurliefheb bers, moet steeds meer van zijn lqndschaps- schoon aan Mars offeren. Thans zijn bij Cochem, de bekende Moezelstad, zware bulldozers aan het werk om ruimte te scheppen voor het derde straaljagersnest. dat de Amerikanen hier willen bouwen. Twee van die vliegvelden, bij Bitburg en Spangdahlem, vervullen deze tot voor kort zo maagdelijk gebleven streek reeds met hun hyper-moderne geluiden en hebben het rustieke leven van de omwonenden vol komen op zijn kop gezet. Boeren zijn eensklaps het land kwijtge raakt, dat zij generatieé lang hebben be bouwd, en kunnen nu niets anders doen dan afwachten, hoe de schadeloosstelling zal uitvallen, terwijl de plattelandsjeugd met dingen in aanraking komt, waarvan zij vroeger nooit gedroomd heeft. Waar men karig placht te leven de Eifel-boe- ren behoren tot de arni9ten van Duitsland is het geld gaan rollen en het kost heel v/at moeite om de daaraan niet gewende mensen in het gareel te houden. Het land Rijnland-Palts, dat met het vliegveld bij Cochem reeds zijn achtste Amerikaanse vliegveld krijgt, heeft de naam van het Duitse „Californië" gekre gen. Erg gelukkig voelt het zich daardoor niet. Integendeel. Het verzet zich uit alle macht tegen de straaljagerplaag. Maar de strategie van de koude oorlog vreet door, zoals honderd jaar geleden de gouddorst. Weer verandert een landschap van ka rakter. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S FrancisBacon: De mensen hebben weinig begrip van wat eenzaamheid is en hoe ver zij zich uitstrekt. Want een menigte is geen gezelschap; en gezichten zijn slechts een galerij van schilderijen; en gesprek is slechts een rammelend cymbaal, als de liefde ontbreekt. De bollenstreek staat weer voor een feest van kleuren die door de steeds nadrukke lijker verschijnende lentezon op de velden zullen worden geschilderd. Om het nog feestelijker te doen zijn, wordt de natuur een handje geholpen en richt men langs de aanloopwegen versieringen op, doch wanneer men deze foto bekijkt vraagt men zich af of het resultaat van een in lentetooi verkerende bollenstreek niet mooier zou zijn, als men het maar aan de natuur alleen overliet KANSAS CITY, (AFP) De Ameri kaanse oud-president Truman heeft Dins dag verklaard, dat het Brits-Amerikaanse accoord over het gebruik van de atoom bom nog altijd van kracht is. Dit in 1943 te Quebec gesloten accoord, waarvan het bestaan Maandag door premier Churchill is onthuld, geldt niet voor de waterstofbom, aldus Truman. De wet-McMahon van 1948 dekte niet de Brits-Amerikaanse overeenkomst, al dus antwoordde Truman op de vraag van een journalist, of het accoord niet auto matisch beëindigd is door het aannemen van de Amerikaanse wet op de atoom energie. „Wij lieten de Engelsen geen deel hebben in onze geheimen, maar zij lieten ons delen in de hunne", aldus Truman. Truman zeide nog, dat hij na de confe rentie van Potsdam in 1945 het accoord met de toenmalige eerste ministers van Groot-Brittannië en Canada, Attlee en Mackenzie King, had vernieuwd. De com missies voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Congres waren, aldus Tru man, van het accoord op de hoogte. (Reuter) Senator Hickenlooper heeft Dinsdag in de Amerikaanse Senaat ver klaard, dat de verklaring van Truman over de geldigheid van het Brits-Amex'i- kaanse accoord onjuist is. Hickenlooper was voorzitter van de commissie voor atoomenergie van het Congres ten tijde van het sluiten van de ovex-eenkomst. Hickenlooper zeide in 1948 te hebben meegewerkt aan de hexToeping en afschaf fing van „de gehate overeenkomst". Hij had de documenten waarbij de ovei'een- komst werd ingetrokken, gezien. Volgens Hickenlooper was Truman niet op de hoogte of waren degenen die gerechtigd waren te weten, verkeerd ingelicht „door regeringspersonen, wier plicht het is de waarheid te zeggen". Over de verklaring van Hickenlooper zeide Truman later: „Ik heb geen com mentaar. Het vex-haal spreekt voor zich zelf". Sir Winston Chui-chill heeft Dinsdag desgevraagd in het Lagerhuis medege deeld, dat een „vliegtuig van de R.A.F. op 1 Maart een vlucht maakte in het gebied van de waterstof bomontploffing, enige uren na de proefneming". Ook op 27 Maart, toen opnieuw een waterstofbom tot ontploffing werd gebracht, had een Brits vliegtuig een vlucht gemaakt om weten schappelijke gegevens te verzamelen. Vliegtuig, noch bemanning hadden bij een van de proefnemingen schade opgelopen, aldus Churchill. Er waren geen Britse waarnemex-s bij de ontploffingen aanwezig geweest. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Pearson heeft Dinsdag in de commissie van Buitenlandse Zaken van het Canadese Lagerhuis gezegd, dat Cana da van het begin af op de hoogte is ge weest met het accoord van Quebec. Cana da was echter geen partij. Pearson zeide dat het onvei'standig zou zijn de V.S. te vragen op te houden met de waterstofbom- proeven in de Stille Oceaan. Hij vei-klaarde dat Canada te Washington blijk heeft gegeven van zijn bezox-gdheid over de px-oeven. Hex heeft de V. S. ver zocht alle mogelijke inlichtingen over de uitwerking van de ontploffingen en de plannen voor verdere proeven. Wij kun nen ons er mee troosten, aldus Pearson, dat de bom niet uitsluitend in handen is van de andere partij. De West-Duitse Bondskanselier dr. Adenauer zeide gisteravond in een toe spraak, dat de politieke en militaire con sequenties van de waterstofbomproeven het Sovjet-regiem zouden kunnen noodzaken zijn positie realistisch te herzien. De proeven zouden zodoende „een nieuwe fase in de betrekkingen tussen Oost en West" kunnen inluiden. Als voorwaarde hiervoor zag Adenauer echter, dat „Het Westen zichzelf organi seert en zich bewust wordt van eigen kracht". Het beste middel daartoe was Europese integratie zo zei hij. PARIJS (Reuter) Vooraanstaande diplomaten der „Westerse Grote Drie" zijn Dinsdag te Parijs begonnen met het op stellen van een antwoord op de Russische nota, waarin toetreding der Sovjet-Unie tot de Nooi'd-Atlantische verdragsoi'ganisatie werd voorgesteld. Men voorspelt in Parijse diplomatieke kringen dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten het Russische denk beeld in hoofse bewoordingen van de hand zullen wijzen. Doch men meent in dezelfde kringen tevens dat de Westerse mogend heden moeten vermijden een te halsstarrige houding aan te nemen, daar dit zou kxxnnen leiden tot' verscherping van het verzet in de Franse volksvertegenwoordiging tegen beki-achtiging der voorgestelde Europese V erdedigingsgemeenschap. ROME (Reuter). De Italiaanse premier, Max-io Scelba, heeft het Italiaanse parle ment Dinsdag verzocht het E.V.G.-verdrag te bekrachtigen. Hij diende de tekst van het verdrag bij de Kamer van Afgevaar digden in. Alvorens de voltallige Kamer het verdrag zal behandelen, wordt het in een bijzondere commissie besproken. Volgens parlementsleden zal het waar schijnlijk zes maanden duren voor beide Kamers van het parlement het verdrag zullen hebben behandeld. (U.P.). „Ik heb de eer", zo verklaarde Scelba in overeenstemming met het aloude ritueel, „bij de Kamer het wetsontwerp in te dienen voor ratificatie van het EVG- verdrag". „Wat een eei-", klonk het sarcas tisch van uiterst links, „weg er mee" schreeuwden anderen in een algemeen tu mult. Scelba vertrok geen spier van zijn gelaat. De communisten en linkse socialisten hadden opdracht gekregen en masse op te komen in de Kamer, om zich te verzetten tegen enige poging van Scelba een debat over x-atificatie bij voorrang af te dwingen. Scelba drong echter niet op urgentie aan, kennelijk omdat hij meent dat zijn coalitie regering niet stevig genoeg op het paard zit om de communistische uitdaging te ac cepteren. NEW YORK (Reuter). Door grote verkopen zijn de noteringen van vele be- 'angrijke aandelen op de New Yorkse ef- ectenbeurs Dinsdag met 1 a 3 dollar ge laaid. Tot de meest getroffen fondsen be hoorden Douglas Aircraft, United States Steel, Goodrich, Du Pont en de Standard Oil of New Jersey. De makelaars zijn van mening, dat ver ontrusting over de situatie in Indochina, de oorzaak was van de plotselinge verko pen. Tot 1 April j.l. zijn de noteringen op de New Yorkse effectenbeurs gestadig gedu rende ruim 6 maanden gestegen. Op die datum werd het hoogste koersniveau se dert 1930 bereikt en nadien zijn de koersen 'angzaam gedaald. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk, dat bo ven de Oceaan is gelegen, bi'eidt zich thans via Engeland naar onze omgeving uit. Daarmede samenhangend wordt voor mor gen overwegend droog weer verwacht met zonnige perioden. De temperatuur komt echter overdag niet boven de normale waarde voor de tijd van het jaar. De nacht blijft koud met op vele plaatsen nacht vorst. Op de Oceaan houdt de depressie-acti viteit aan. De storingen volgen echter een Noord-Oostelijke koers en beinvloeden daardoor slechts het Noorden van de Britse eilanden. Depressies in het Middel- landse-zeegebied veroorzaakten in het Al pengebied en Zuid-Duitsland sneeuw en regen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand W a c c ay v V o c £3 fep t- 25 Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Ziirieh Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew. NO 3-10 (geen opgaaf ontvangen) (geen opgaaf ontvangen) 1 0 0 3 3 2 4 12 0 1 0,1 0,4 0 1 8 9 zwaar bew. ZZO 2 mist windstil onbewolkt N 2 zwaar bew. NO 3 geheel bew. NO 6 onbewolkt NO 4 geheel bew. windstil zwaar bew. NNO 2 (geen opgaaf ontvangen) zwaar bew. windstil 4 0,1 regen NNO 4 nevel windstil nevel NW 2 zwaar bew. NNO 4 regen NO 2 (geen opgaaf ontvangen) motregen windstil 4 5 licht bew. windstil 11 0 5 1 3 1 3 7 3 18 5 44 Neerslag laatste 24 uur lOCO-COOOOCOOCCOCCOOOOOÉ NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt en overwegend droog. Op vele plaatsen zware nacht vorst. Morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 8 April Zon op 6.01 uur. onder 19.24 uur. Maan op 8.43 uur. onder 1.24 uur. Maanstanden 10 April 6.05 uur: Eerste kwartier 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 7 April Hoog water: 6.11 en 18.37 uur. Laag water: 1.51 en 14.22 uur. Donderdag 8 April Hoog water: 6.59 en 19.29 uur. Laag water: 2.36 en 15.03 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1