Neem'nAKKERTJE Brits budget bracht geen verrassingen Agenda voor Haarlem VAANDRIG Boeiend experiment in Vleeshal met improvisatie-toneel Senatoren hebben vele wensen op onderwijsgebied Industriële beleggingen krijgen kans Sportwedstrijden, schouwburgen en bioscopen iets goedkoper WOENSDAG 7 APRIL 1954 3 L enden pijn VIRGINIA SHAG Kerkelijk Nieuws LIKDOORNS EERSTE KAMER 3 Cichor ei-budget Kapitein van Damascus" in Hamburg vrijgesproken Bejaarde boerin met breekijzer neergeslagen Verzending van zeepost EERSTE KAMER Het ontslag van de vroegere ambassadeur te Moskou Bekende citerspeelster Dominika Loss overleden Waanneer hier een oordeel dient gegeven over d'e uitkomst van het toneel-experi ment, Dinsdagavond door de Haarlemse Kunst Gemeenschap in de Vleeshal onder nomen, dan sta voorop de bewondering voor de zedelijke moed en zelfopoffering van d'e voornaamste uitvoerenden: de toneelspelers. Want, zoals een hunner mij toevertrouwde: „het was een helse toer er iets van te maken." En Ank van der Moer, Ellen Vogel, Ha'n Bentz vdtn den Berg en Ton Lutz hebben er iets van gemaakt, meer dan zij vóór de voorstelling, tot het uiter ste gespannen, konden vermoeden. Op initiatief van mijn collega David Koning heeft de Kuiptgemeenschap van dit viertal acteurs dier 'Nederlandse Come- die de bereidheid verkregen op te treden in twee toneelspelen, waarvoor Koning en Frans Hesmerg een vierregelige dialoog hadden samengesteld, die door Ediuard Hoornik en Jeanne van Schalk-Willing na der waren uitgewerkt. De bedoeling zat voor, dat zij een intrigue zouden verzinnen en een karakterisering dier dramatis per sonae, welke de acteurs als gegeven zouden strekken voor toneel a l'improviste, toneel dus zonder een bindende tekst, spel geheel overgelaten aan de fantasie der acteurs, hun creatief vermogen en inspiratie va-n het ogenblik. De auteurs kregen voor het schrijven van hun „leidraad der spelhan- deling en opbouw der karakters" een tijds bestek van ongeveer zes uur, de acteurs konden pas tegen het begin der voorstel ling kennis nemen van de stof, die hun te spelen werd voorgehouden. Een zware op gave, vooral voor de acteurs, die in het licht der openbaarheid vain moment tot moment d'e emoties en spanningen, hun voorgeschreven, zichtbare cn bijna niet te corrigeren gestalte moesten geven. Een critiek daarop kan dan ook niet an ders zijn dan een meeleven met bun pres taties, een verblijd zijn om de ogenblikken waarin zij slaagden, naast een miild be grijpen voor de momenten waarop de hoogte niet werd gehaald. Juist diie zicht bare tekorten vragen alle clementie. Zij kwamen eigenlijk alleen voor in het spel voor de pauze, daarmee èn de auteur en d'e organisatoren een nuttig inzicht ver schaffend in de speciale eisen welke het toneel a l'improviste stelt. Speciale eisen De les, die men er uit kam trekken is we! deze: de auteur zal zich in zijn omschrij ving van intrigue en karakters dienen te beperken tot de kern van de zaak met vermijding van vérstrekkende détails, en vervolgens: de organisatoren doen het beste als eerste speelstuk een blijspel, een spel met luchtige strekking en typering voor te schrijven, willen de spanning en verklaarbare nervositeit der executanten zich voldoende een uitweg kunnen banen. „Afreageren", noemt men dat. Het vrij ge compliceerde en zeker niet komische thema, dat Ediuard Hoornik had uitgewerkt, werd in de vertolking, zoals we het nu te zien kregen, een tragi-k omedie, waarin welis waar de tragische draad telkens weer werd opgevat, maar niet dan na momenten, waarin men lustig aan een vrolijke kous breide. Geen verwijt, noch aan de spelers' noch aan de schrijver, al geloof ik d'ait zijn werkwijze voor dit soort toneel ongeschikt is. Zijm dialoog vormde een studie apart, ze verschafte geen schematische voorstel ling, die de acteurs de benodigde vrijheid van spelen laat. Ze was te overladen met nuances en stemmingsbeelden. Waarin ze mij wel trof was haar vlucht boven de realiteit uit, wat vooral Ton Lutz spel- mogelijkheden schonk, niet in het minst omdat er een „verkleedpartij'" aan te pas kwam, die dankbare maskerade uit onze kinderjaren. Het effect was echter gering na de „mop", die hij vertélde en Bentz' poging de zaak weer op gang te brengen met een opmerking over zijn pet, „die hem aan de zee deed denken". Er werd wel hartelijk gelachen. Overigens had Hoornik zijn per sonen met zorg gekozen. We zagen een jonge vrouw (Ank van der Moer) die het hoofd op hol brengt van een verstild en in zijn fantasieën groeiend man (Ton Lutz), haar broer die zich tegen haar levenswijze verzet (Han Bentz van den Berg) cn een pril natuurkind, zijn nichtje (Ellen Vogel) dat op bezoek komt. De conflicten komen op kracht als de ADVERTENTIE Spit in de PUgf? Rheumatiek WOENSDAG 7 APRIL Brinkmann: Leren spreken in het open baar; Siho-instituut voor welsprekendheid, 8 uur. Stadsschouwburg: De heer .Weiter en mr. Hüffer spreken voor de Kathol. Nation. Partij, 8' uur. Kon. Emmaschool, Raafstraat: Cult, comité „Over de brug", Surinaamse avond. m. m. v. Otto Sterman en muziek- gez. „Guynana", 8 uur. Concertgebouw: Ge combineerd concert van Amsterdams Vrou wenkoor, gem. koor „Polyhymnia", Doops gezind Zangkoor, Postaal Mannenkoor cn mannenkoor „Proza cn Poëzie", 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstratie pa troonknippen, 3 en 8 ur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Shane", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een kind was ge tuige", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Kinde ren der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kinderen der liefde, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De geluidsbarrière", 14 jaar, 8 uur. DONDERDAG 8 APRIL Brinkmann: Studievereniging voor psy chical research; spr. J. Kappers, 8 uur. Zui derkapel, Zuiderstraat: ds. I. Vasseur, 8 uur. Westerhoutpark 1 A: Open rcligieuse ge meenschap; ds. A. R. de Jong, 8 uur. Wijk- gebouw Ged. Oude Gracht: Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze; spr. H. Huges, 8 uur. Dreefzicht: Sportieve show. 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstratie patroonknip pen, 10. 3 en 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: ..Shane", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een kind was getuige", 14 jaar, 2. 4.15. „Schipper naast God", 7 en 9.15 uur. Lido: „Kinderen dei- liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kinderen der liefde". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De geluidsbarrière", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „De slagboom", 18 jaar, 3.i5 uur. jonge vrouw haar fantasierijke aanbiddér voor gek scheldt en wegijlt. Haar broer verkiest dan de zee, waar hij in zijn ele ment was, weer boven zijn huidig bestaan (een wel erg sterke impuls volgend) en de fantast blijft achter als koning van het bos, waarvan hij zo houdt, met de takken die het jonge nichtje hem in handen duwt en de kroon, een attribuut, waaraan het stuk en de plaats van handeling, een thee tuin, hun titel ontlenen. Een spel dait waard is nogmaals opgevoerd te worden, maar dan aan d'e hand van de tekst, die er on ontbeerlijk voor is. Na de pauze Beter trof Jeanne van Schaik-Willing het. Ze had een heel acceptabel spel ge componeerd, dat reële mogelijkheden schiep. Een jonge vrouw (Ellen Vogel) is ongeneeslijk ziek. Haar man aarzelt tussen zijn liefhebberij, schilderen en tekenen, en een functie in de fabriek van zijn vader. Het vrouwtje wil het eerste, ze is blind voor zijin werkelijke gaven, die daar niet liggen. De huishoudster (Ank van der Moer) ziet ze wel. Tussen haar en de man (Han Bentz van den Berg) is een verhou ding ontstaan, zoals er een is gegroeid tus sen de zieke en haar geneesheer (Ton Lutz). De laatste komt onverwacht terug van een dokterscongres en deelt mede, dat de ongeneeslijke zieke toch te genezen is. Als huishoudster en echtgenoot daarover over hun verbijstering uitspreken, vangen dokter en zieke hun laatste woorden op. Het stuk eindigt met een philosophische dialoog tussen de dokter en de huishoud ster, waarbij de dokter te kennen geeft dat de huishoudster met d'e man, die zij lief heeft (en die in wanhoop niet meer van haar noch van zijn eigen vrouw wil weten) verenigd zal worden. Met enige afwijkingen en een volledige coupure op het eind, waar de philosofic door de spelers rustig werd afgehakt om een veel pakkender en dramatisch sterker slot te verkrijgen, is deze stof fraai uitge buit, recht op de realiteit af gespeeld zon der enige inzinking of verstoring Van liet evenwicht. Een vooral door homogeen en semble-spel geslaagd1 stukje toneel van een dramatische kracht die alïe psychologische ADVERTENTIE Achter op elk pakje een andere vlag Ned. Herv. kerk Beroepen te Strijen J. Ewoldt te Alblas- serdam. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Emmeloord D. Plantinga, cand. te Rot terdam. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Almelo J. v. d. Haagen te Neede-Eibergen. Beroepen te Leek W. Verwoerd te Om men. Evang. Luth. kerk Drietal te Bodegraven: H. L. G. Ouwer- kerk te Tiel, W. F. ten Bouwelaar, leger- predikant te Nijmegen en A. Vermeulen te Amsterdam. Gercf. kerken Beroepen te Hoornsterzwaag H. van Hal- sema, candidaat te Zwolle; te Sybranda- buren J. Hengeveld, cand. te Aal'ten. Bedankt voor Oude en Nieuwe Bildtzijl J. A. v. d. Peppel te Hijken (Dr.). Bapt. gemeenten Bedankt voor Workum-Makkum F. G. J. Hofhuis te Drachten. Oud-Geref. gemeenten Beroepen te Rijssen E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum. uitwassen bande. De opgave was zeker eenvoudiger dan bij Hoornik, maar in dit geval meer geschikt door haar directheid. Een ware bekroning van het experiment. Men kan dus met voldoening op de avond terugzien, die van Wouter Denijs een be scheiden muzikale omlijsting kreeg een deugd, deze bescheidenheid en waarvan de Vara Zaterdagavond in „De Artistieke Staalkaart" fragmenten zal doen horen. Voor herhalingen lijkt mij het experiment in publiek minder geschikt, tenzij na langere oefening der acteurs, die met de problemen vertrouwd moeten worden. Ook dat is een conclusie die ons alleen de er varing leert. P. W. FRANSE. Het ..improvisatie-toneel" in de Vleeshal op het ogenblik dat Han Bentz van den Berg een lachsalvo ontketent. Zittend van liyiks naar rechts: Ellen VogelTon Lutz en Ank van der Moer. De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van de begroting van Onderwijs' Kunsten en Wetenschappen. Prof. Scherm er horn (P.v.d.A.) achtte verbetering van de organisatie van het hoger onderwijs dringend noodzakelijk. Hij betoogde dat thans nog een groot aan tal begaafden door allerlei oorzaken niet aan hoger onderwijs toekomt. Voorts stelt het hooger onderwijs zijns inziens eisen waaraan de gemiddelde student niet kan voldoen. Het huidig schoolbestel is weinig op doorstroming van intellect ingesteld, veel minder dan in die Angelsaksische lan den. Volgens prof. Schermerhorn is dit een der eerste punten waarin verbetering zou moeten komen. Verandering in de or ganisatie van het hoger onderwijs is nodig, wil men aan de nijpende vraag om de top klasse bovenaan te krijgen voldoen. „Wij leven hier nog steeds in de veron derstelling, dat wij met ons onderwijs- en opvoedingsstelsels kunnen doorgaan zoals wij altijd gedaan hebben", aldtis spreker, „terwijl wij niet begrijpen dat de wereld onder ons verschuift". Wil men in Neder land het onderwijs hervormen, dan zal op de verschillende afdelingen van het depar tement een beleid moeten worden gevoerd, dat berust op het wetenschappelijk inzicht in de materie. Het lager onderwijs verkeert in grote nood, maar prof. Schermerhorn betwijfelde of de werkelijke omvang van deze nood voldoende bij de regering is doorgedrongen. Mr. Witteman (KVP) sprak over het grote belang van een levende kunst voor onze samenleving en over de belangen van de kunstenaars. Ieder departement moet het zich tot een eer rekenen om bij te dra gen aan de Nederlandse kunst, zei hij. Met het Nationaal Ballet en de toneelcoördi natie zijn we er nog niet. Volgens de in lichtingen van mr. Witteman waren ver schillende goede kunstenaars weggecoör- dineerd. De heer Al gr a (A.R.) sprak over het j te kort aan leerkrachten bij het U.L.O. Hij zei dat er velen zijn met lagere acte Engels, (Van onze correspondent in Londen) Toen minister Richard Butler een jaar geleden het verweerde, reeds door Gladstone gebruikte rode koffertje open deed, kwam er een pakket verrassingen uit. Voor het eerst sinds de oorlog geen nieuwe belasting en zelfs belastingverlaging. Gisteren, toen hij voor de derde maal sinds de conservatieven aan de macht kwamen, zijn begroting indiende, stond hij vrijwel met lege handen, al was de stapel papier, welke hij uit het koffertje te voorschijn toverde, nog zo dik. Zijn begrotingsrede van anderhalf uur was een berg, die een muis baarde met voor het grote publiek als enig tastbaar resultaat een mogelijke minieme verlaging van de entree-prijzen voor bioscoop, schouwburg en sportwedstrijden van een halve penny, zoiets als twee en een halve cent! Het gaat de bioscopen allesbehalve voor de wind. De invloed van de televisie doet zich gelden. Verder zullen vooral de kleine, voetbalclubs van Butlers welkome, maar armzalige maatregel profiteren. Voor het overige blijft alles vrijwel bij het oude. Toch is men opgelucht omdat er tenminste geen sprake is van belastingver hoging. Teleurstelling heerst echter over het feit dat Butler nog niets voor de ouderdomspensioenen heeft kunnen doen. Ook fiscale gelijkstelling tussen man en vrouw blijft nog een vrome wens. hoewel Butler aankondigde dat hij deze geleidelijk wil invoeren. De kanselier heeft de Ambte naren Organisatie uitgenodigd voor be sprekingen, maar zij wil pas praten als hij een definitieve toezegging kan doen en zo ver is het nog steeds niet. Butlers vorige budget dat bedoeld was als een aanmoediging voor industriële in spanning', blijkt zijn doel te hebben bereikt. Er is over de gehele linie vooruitgang op economisch gebied, maar Groot-Brittannië is er nog lang niet. Belangrijk was echter dat, na het nood-budget van 1952, dat de handelsbalans moest redden, vorig jaar het keurslijf van starre controles kon worden losgemaakt. Er werd iets voelbaar van een nieuw klimaat, na al de reglementering uit do oorlogsjaren. De economische uitkomsten van 1953 hebben Butlers maatregelen vol komen gerechtvaardigd. Zij zullen dit jaar verder moeten doorwerken. Vandaar dat Butler zijn begroting een „wij-gaan-op-de- oude-leest-verder"-budget gedoopt heeft. Een gunstige factor is zeker dat hel sparen in aanzienlijke mate is toegenomen. De minister had het afgelopen jaar de wind in de zeilen door de gunstige wereld handel en vooral door lagere import-prij zen, welke echter tevens gedoemd zijn remmend te werken op de export. Geluk kig werd er tien procent méér geëxporteerd dan een jaar tevoren met de vergroting van dc uitvoer naar Noord-Amerika en West- Europa. Verheugend is ook dat de goud- en dollar-reserves nog steeds toenemen, hoe wel het peil nog hoogst onvoldoende is'. De betaling van Nederlands schuld aan Groot-Brittannië noemde Butler tevens een gunstige factor van het afgelopen jaar. De totale inkomsten van het nieuwe financiële jaar bedragen 4537 millioen pond sterling tegen 4523 millioen aan uitgaven. Het afgelopen jaar vertoonde eveneens een surplus en er waren nog andere meevallers. De verwachting dat Butlers moedige maat regelen van vorig jaar het begin zouden zijn van een radicale verandering is helaas niet verwezenlijkt. De minister moet angstvallig het midden houden wegens de onzekere internationale situatie, speciaal wegens een mogelijke Amerikaanse inzinking. Toch is Butler in dit opzicht niet zo somber gestemd. Mocht een crisis uitbreken, dan verwacht hij dat de Amerikaanse regering zal ingrijpen. Bovendien heeft het Britse Gemenebest op de jongste conferentie van Sydney maat regelen genomen om de stoot op te vangen. Maar Butler zal pas weer opnieuw voor Sinterklaas kunnen spelen zodra hij de steeds stijgende staatsuitgaven in de hand heeft. De Britse economie zit in een nijp tang van gen monsterachtige defensielast, één derde der begroting uitmakend, twee maal zoveel als vijf jaar geleden en de steeds kostbaarder sociale voorzieningen. Subsidies aan de landbouw, zowel voor consumenten als producenten bleven even- OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOtDOOOOOOOOCOOCOOCOCOOOOO g Butlers budget wordt, schertsend het „cichorei"-budget genoemd. Hij kon digde namelijk als zijn enige protectio nistische maatregel onder luid gelach aan: de verhoging van het invoerrecht op buitenlandse cichorei om de Britse telers van dit product te helpen. Het bedraagt vijf shilling cn negen pence (ongeveer drie gulden) per hundredweight (ruim 50 kg.). Het gaat in op 17 April. eens zwaar wegen. Het is een systeem, waar ook de conservatieven niet zo ge makkelijk vanaf komen. Zoals verwacht, heeft Butler enige con cessies gedaan tot verdere ruggesteun aan cle industrie. Het zwakke punt is namelijk dat er nog veel te weinig door de particu liere industrie wordt geïnvesteerd. De minister kondigde enige bescheiden maatregelen aan om interne beleggingen te bevorderen. Speciaal scheepsbouw, land bouw en wetenschappelijk onderzoek zul len hiervan profijt trekken, want de Britse export-positie blijft precair. Men zal het zeker niet tegen de Duitsers kunnen bol werken zonder verdere modernisering van de industrie. Verruiming van export-cre- dieten is een andere maatregel, welke de positie zal moeten verbeteren. Butler waar schuwde dat niet alleen de lonen maar ook de dividenden in bedwang dienen te wor den gehouden, wil Groot-Brittannië zijn concurrerend vermogen, dat lelijk in 't ge drang was gekomen, behouden. De ver wachting is dat de productie in 1954 die van vorig jaar zal overtreffen, al blijft het algemeen peil nog te laag. maar weinigen met lagere acten Frans of Duits. Hij betreurde dit, speciaal uit het oogpunt van culturele verarming. Het is gevaarlijk zich naar één kant te oriënteren, aldus de heer Algra, die zich afvroeg waar om de lust tot talenstudie zo sterk is terug gelopen. Hij zou gaarne zien, dat de studie voor de moderne talen beter aansluit bij het kweekschooionderwijs dan thans het geval is. De heer Wend el aar (VVD) had be denkingen tegen de grote klassen bij het lager onderwijs. Hij was bang dat de mi nister zich had laten remmen bij 't nemen van maatregelen door de vrees voor een overschot van onderwijzers van 1960 af. „Laat men niet uit angst voor mogelijke gevaren voor de toekomst terugdeinzen voor maatregelen die de nood van het ogenblik eisen," aldus de heer Wendelaar. Andere senatoren bespraken nog de slechte ontvangst der Nederlandse zenders in het Oosten des lands, de aanstelling van gehuwde onderwijzeressen, de onderwijs vernieuwing, de vorming buiten schoolver band en de subsidiëring van opera en bal let. De laatste spreker was de heer Bra n- d e n b u r g (C.P.N.), die om precies 12 uur 's nachts het woord kreeg. Er waren toen, met de Kamervoorzitter, nog slechts vijf senatoren aanwezig. De overvaring van de A rgus" Het Seeamt Hamburg heeft de gezag voerder van het 4524 ton metende Ham- burgse motorschip „Damaskus" niet schul dig verklaard aan de botsing met de sleep boot „Argus" van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst te Rotterdam. Zoals men weet werd de „Argus" op 5 Januari van dit jaar tegen 12 uur 's nachts op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Heysehaven, door de „Damaskus" over varen. tengevolge waarvan de sleepboot kapseisde en gedeeltelijk zonk. De vier opvarenden en de havenloods kwamen daarbij om het leven. Dinsdag hebben twee jongemannen een overval gepleegd op de 70-jarige mevrouw J. ScheringaDe Heer aan de Oosthuizer- weg te Beemster. De mannen vervoegden zich aan de deur van de boerderij en de vrouw, die alleen thuis was, liet hen bin nen. Zij sloegen haar daarop met een breekijzer neer. Door de thuiskomst van de zoon des huizes werden zij verhinderd hun siag te slaan. Toen de zoon door de achterdeur binnenkwam, zagen de over vallers nog kans een tussendeur te gren delen en door de voordeur te ontkomen. Hun slachtoffer had een zware hersen schudding' en is naar het Stadsziekenhuis te Purmerend overgebracht. Er werd niets uit de woning vermist. Een breekijzer van ongeveer 60 cm lengte lieten de overvallers achter. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van de schepen vermeld: Voor In donesië: m.s. „Willem Ruys" (12 Apr.); voor Nw-Guinea: m.s. ..Willem Ruys" (12 Apr.); voor Ned. Antillen: m.s. „Oranje stad" (13 Apr.); voor Suriname: m.s. „Bo naire" (10 Apr.); voor Australië via En geland (10 Apr.); voor Canada: s.s. „Zui derkruis" (10 Apr.) en s.s. „Rijndam" (14 Apr.); voor Nw Zeeland: via Engeland (10 Apr.): voor Z.-Afrika: m.s. „Carnavon Castle" (10 Apr.); voor Zuid-Amerika: Argentinië en Chili: s.s. „Andes" (19 Apr.); voor Brazilië en Uruguay: m.s. „Aldabi" (14 Apr.). ADVERTENTIE VERWIJDERD HET WONDEROLIE Weg onhandige likdoornringen en gevaar- lifkescheermesjes.Eennieuwvloeibaarmiddei, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. De Eerste Kamer heeft Dinsdag het ver slag van de Commissie voor de Verzoek schriften over het destijds aan baron Van Breugel Douglas, tijdens en kort na de oorlog ambassadeur te Moskou, ongevraagd verleende eervol ontslag behandeld. De regering is van mening, dat de am bassadeur destijds in Moskou ongeoorloof de transacties met zwarte roebels heeft ge daan. De Commissie voor de Verzoekschrif ten meent, dat de regering te weinig oog heeft gehad voor de buitengewone omstan digheden die destijds een rol speelden. Dit acht. zij niet billijk en rechtvaardig. Reeds op 13 Juni 1951 heeft de Kamer de rege ring uitgenodigd de beschuldigingen, die ten grondslag lagen aan het ontslag van de ambassadeur, met bewijzen te staven. Op 7 Januari heeft de minister van Bui tenlandse Zaken nog eens in een uitvoe rige nota zijn visie op deze zaak gegeven. Hierna heeft de commissie aan de Kamer voorgesteld de minister te doen weten, dat zij van opvatting is, dat een meer alge meen aspect van de zaak niet langer bui ten beschouwing kan worden gelaten, met name de vraag op welke gronden de minis ter tot nog toe heeft nagelaten een vol ledige en sluitende opstelling te vervaardi gen van de departementale comptabiliteit op grond waarvan de beschuldigingen had den moeten worden onderzocht. Voorts stelt zij aan de Kamer voor. de verwach ting uit te spreken dat de minister bereid zal zijn medewerking te verlenen tot de opruiming van de bestaande misverstan den en over te gaan tot intrekking van de beschuldigingen en tot rechtsherstel. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. B e v e n, zei dat het hier gaat om een ambtenaar van de buitenlandse dienst die door een van 's ministers ambtsvoorgan gers is ontslagen wegens ongeschiktheid. Hij kantte zich tegen de woorden: „intrek ken van de beschuldigingen". Het gaat niet om rechtsherstel maar om twijfel over de gronden waarop het ontslag is verleend. De commissie van bijstand, die over deze zaak advies heeft uitgebracht, heeft een formulering van de beschuldigingen ge geven. Het eenstemmig oordeel van de commissie was, dat de heer Van Breugel Douglas niet in diplomatieke dienst kon blijven. Het kernpunt van de zaak was volgens de minister, dat de heer Van Breugel zo wel tegenover het departement van Buiten landse Zaken als tegenover de commissie ten aanzien van zijn financiële transacties meermalen een onjuiste voorstelling van zaken heeft gegeven. De minister concludeerde tenslotte, dat hij geen reden kon vinden op het ontslag van de amhassadeur terug te komen. De heer Wendelaar (V.V.D.), voor zitter van de Commissie voor de Verzoek schriften, achtte de conclusie van de mi nister aanvaardbaar, maar diens betoog had hij met teleurstelling aangehoord. Het is gebleken, zo zei hij, dat de conclusies van de Commissie van Bijstand beslist on juist zijn geweest. Dat de heer Van Breugel zich schuldig gemaakt zou hebben aan zwarte handel is volkomen onjuist geble ken, aldus de heer Wendelaar. Hij heeft de betrokken gelden gebruikt voor de inrich ting van de ambassade ten bate van het personeeel van de ambassade en van zijn gezin, maar van zwarte handel was geen sprake, evenmin van misleiding van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In Den Haag is men volgens de heer Wendelaar bevooroordeeld aan deze zaak begonnen- Hij stelde een hernieuwd onderzoek voor en verzocht de conclusie, die thans aan de Kamer is voorgelegd, aan te houden. De heer Brandenburg' (C.P.N.) had het juister gevonden, dat oneervol ontslag was verleend en geen eervol. De argumen ten van de Commissie voor de Verzoek schriften hadden hem niet overtuigd, die van de minister leken hem juister. Het voorstel van de heer Wendelaar om de conclusie aan te houden werd hierna aanvaard zonder hoofdelijke stemming. ADVERTENTIE )p Schiphol zijn Dinsdag de laatste twee door Fokker in licentie gebouwde Meteor traaljagers aan de luchtmachten van België en Nederland overgedragen. De plechtig heid werd bijgewoond door Prins Bemhard en talrijke autoriteiten uit België en Nederland. Foto boven: Met de directieleden van Fokker maakten Prins Bemhard en de Staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg een rondgang langs de op een platform opgestelde toestellen. Gisteren is in haar woning te Amsterdam overleden de vooral door haar veelvuldig optreden voor de radio in ons land bekend geworden citerspeelster Dominika Loss, die eind Maart zou hebben meegewerkt aan het openingsprogramma van de Haarlemse Boekenweek in de Vleeshal, doch toen wegens ziekte verstek moest laten gaan. Mevrouw Dominika BouwmanLoss, door haar huwelijk Nederlandse geworden, is het laatst in Haarlem opgetreden tijdens het feestelijke programma ter ingebruik neming van het bovengenoemd gebouw als cultureel centrum, bij welke gelegenheid zij aller sympathie op slag veroverde met haar kostelijke mimiek, waardoor zij een zeer bijzondere verstandhouding met het publiek tot stand bracht. Zij was een Weense van geboorte en een prima virtuose op het. insrtument, dat vooral door toedoen van Anton Karas in de film ..The Third Man" zo'n enorme populariteit heeft ge kregen. Sinds enige tijd maakte zij als soliste deel uit van het ensemble der Tiro- ler Holzhacker Buben.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5