Ruiten Zes RANG 4 Bespreking der problemen van de groeiende stad Alkmaar VITAMINEN AGTIFRAL-10 .Clowntje Riek Zege voor Smyslov door fout van Botwinnik (tfreXs Kegelkampioenschappen op Haarlemse banen Chaos in Berlijn Haya de la Torre eindelijk in vrijheid gesteld Provinciale-dag VVD-vrouzveri Nederland verslagen door Japan: 5-0 Om de wereldtitel Uitslagen Nederlands schaakkampioenschap Nederland-België (roeien) op 15 Augustus Indeling tweede klasse van honkbalcompetitie Voetbal Nederlands bondselftal naar Curasao en Aruba Tien gegadigden voor één kaartje Een millioen francs boete voor Bordeaux Achttien spelers naar FIFA-jeugdtournooi Verdiende zege van België op Nederland (één-nul) Voor de kinderen Laat nu het vet maar stromen, laat nu het vet maar gaan, £r is geen vlek in Holland, die CETREX kan weerstaan FEUILLETON Él petsftdpmfty Drie titels bleven in de Spaarnestad Wielrennen Overeenstemming tussen Pellenaars en KNWU Nieuw feuilleton Eerste étappe thans definitief door Haarlem Sport in 't kort Viervoudige werking... mei estlta geneeskracht Peru en Columbia verzoend WOENSDAG 7 APRIL H5 4 Op uitnodiging van de groep Keraiemer- land-Zuid van de Vrouwen Ln de Volks partij voor Democratie waren Dinsdag vrouwelijke V.V.D.-leden uit Noondhalland in Haarlem bijeengekomen. Des morgens werd een bezoek gebracht aan het Frans Halsmuseum en na een gemeenschappe lijke lunch volgde in Dreef zicht een bijeen komst, waarop twee spreeksters het woord hebben gevoerd. Onder de titel „De probjemen van een groeiende stad1" gaf mevrouw G. A. A. Holzmüller-Teengs, lid van de gemeente raad van Alkmaar, een beschouwing over haar woonstad. Daarbij herinnerde zij aan de viering van het zevenhonderdjarig oe- staan in de komende zomer, waaraan veel zorg wordt besteed. De gemeenteraad heeft besloten deel te nemen aan een garantie fonds en behandelt Donderdag een voor stel, om een bedrag van 66.000 beschik baar te stellen. Mevrouw Holzmüller haal de herinneringen op uit het verleden der stad, dié in de loop der jaren een belang rijk handelscentrum is geworden. Uit de wijde omtrek komt men daar bijeen om handel te drijven. Sedert enkele eeuwen wordt er een kaasmarkt,gehouden, die thans voor toeristen van bijzonder belang is. Evenals vroeger vervalt Alkmaar een dienende functie op velerlei gebied. In dustrieën heeft men er nooit gekend en spreekster hoonte, dat de toestand zo in de toekomst zal blijven. Aan het vestigen van industrieën zijn bezwaren verbonden. In de loop van deze eeuw heeft de stad zich aanzienlijk uitgebreid. De nieuwe wij ken zijn niet zo fraai als het centrum, hoe wel dat in de vorige eeuw door het dem pen van grachten, het slopen van wallen enzovoort voor een c'eel zijn charme ver loren heeft. Toch is het centrum aantrek kelijk voor de vreemdeling. Merkwaardig is echter dat hij op Vrijdagochtend van tien tot twaalf uur in de stad is. Er zijn plannen in voorbereiding te trachten hem langer in de stad te houden. Een der problemen wordt het bestemmen van grond voor uitbreiding. Het laatste plan is in voorbereiding en wil de stad zich in de toekomst nog meer uitbreiden, dan zal men buiten de gemeente moeten zoe ken naar grond. Spreekster behandelde enkele problemen verkeer, stichten van een schouwburg, in richting riool zu iverin.es i ns tal la tie, verdwij nen van het tonnenstelsel e.d.) en zeide. dat het voor een raadslid prettig werken is in Alkmaar, omdat er steeds wat nieuws en wat anders voorbereid wordt. Zij be sloot met de wens uit te spreken, dat Alk maar de dienende functie tot in lengte van dagen zal blijven vervullen. Wij zijn allen staatsburgers Mevrouw mr. J. M. StoffeTs-Van Haaf- ten te Haarlem sprak over ..Wij zijn allen staatsburgers". In haar inleiding behan delde zij het democratisch stelsel als tegen- ADVERTENTIE geeft U precies wat U nodig hebtl Om wereldtitels tafeltennis Het tmirnooi om de wereldkampioenschap pen tafeltennis is in Londen begonnen met de wedstrijden om de Swaythlingcup (he ren). Het Nederlandse team. dat met Hon garije, Japan, Roemenië. India, Portugal en Egypte in groep B is ondergebracht verloor van Japan met 50. De individuele resultaten van deze wed strijd waren: Van Zoelen verloor van Tomita met 1821. 1321 en van Ogimura met 921, 1121. Du Buy verloor van Tamasu 2117, 1221, 2123 en van Tomita met 1621, 1821, Scheffer verloor van Ogimura met 6—21. 12—21. In dezelfde groep won Zweden met 51 van Zwitserland, terwijl Roemenië met 50 Portugal versloeg. De verdere uitslagen wa ren: groep A: Engeland—Oostenrijk 5—6; Verenigde StatenWales 50. Groep C: JoegoslaviëBelgië 50. Heren groep B: HongarijeSpanje 50; JapanIndia 50; NederlandSpanie 52: JapanPortugal 50; PortugalSchotland 51; Egypte—Schotland 51; Roemenië Egypte 50: Hongarije—India 51. De gedetailleerde uitslag van de wedstrijd NederlandSpanje luidde: Pelser 'Ned.) versloeg J. Pales (Sp.) 1821, 2117, 2111; Pelser verloor van Dueso 'Sp.) 1321, 1521; Cor du Buy (Ned.) versloeg J. Pales 21—11, 2116: Cor du Buy versloeg J. M. Pales (Sp.) 21—11, 21—18: Van Zoelen 'Ned.) ver sloeg J. M. Pales 218. 2119; Van Zoelen versloeg J. Pales 2115. 2117; Van Zoelen verloor van Dueso (Sp.) 21—11, 1421, 19—21. Dames. Groep P.: WalesZweden 31; EngelandFrankrijk 30; WalesNeder land 31; ZwedenPortugal 39. Wales Frankrijk 30; EngelandTsjecho Slowa kije 31; EngleandPortugal 30 Tsjecho SlowakijeNederland 30. De gedétailleerde uitslai. van de wedstrijd WalesNederland luidt: Noortje van Megen 'Ned.) won van mej. A. Bates (Wales) 2118. 2119: mej. B. Gray 'Wales) versloeg Cobv van Mp°°n 'Ned.) 2118. 2114; mei. B Jones (Wales) versloegen Noortje en Coby (Ned.) 21—18. 22—20: mej. A. Bates en mej. Jones (Wales) versloeg Noortje en Coby van Mrgen 'Ned.) 20—22, 21—18, 21—18. De gedétailleerde uitslag van de wedstrijd Tsjecho SlowakijeNederland luidt: Coby van Meaen verloor van mej. L. Grafkova met 2023 10—21. Ben Oosterwijk verloor van mei E. Krojcova met 1721, 421 en Coby en Nora van Megen verloren van de dames Grafkova en Krejcova met 1221, 1721. EngelandFrankrijk 30. stelling van dictatuur. Dank zij de demo cratie hebben wij rechten. Er staan echter plichten tegenover en spreekster achtte het noodzakelijk, dat men zich daarin ver diept, als de verkiezingen in zicht zijn. Men dient daadwerkelijk mee te leven in het politieke leven. Het aantal leden van de V.V.D. achtte zij in verhouding tot het aantal stemmen, dat op de partij wordt uitgebracht, gering; het percentage is vijf procent. De Partij van de Arbeid bereikt de tien procent en bij de A.R. en de communisten ligt het per centage nog hoger dan bij deze partij. Na de oorzaak hiervan besproken te heb ben, zeide mevrouw Stoffels, dat de V.V.D. een drang naar vrijheid en een dramg naar naarheid heeft aan te bieden. Bij andere partijen lopen velen achter tamboers; de V.V.D. mist deze groep, maar zij gaat toch rustig haar weg. Zij verlangt de waarheid en bij de Partij van de Arbeid is dit anders gesteld. Spreekster had bewondering voor de wijze, waarop de heer K. Voskuil voor de radio ziin betogen opbouwt, echter niet voor de wijze, waarop hij zich van onwaar heden pleegt te bedienen. Hij heeft gezegd, dat het aan minister Van de Kieft te dan ken is, dat de belastingverlaging is inge voerd. In feite hebben de heer Lucas (K.V. P.) door in 1950 een motie aan de orde te stellen en de V.V.D., die voortdurend op verlaging heeft aangedrongen, het voor bereidend werk verricht. Eenzelfde soort feit kan zich in Noordholland voordoen. De Statenfractie der V.V.D. heeft ai enkele keren verlaging van het aantal opcenten op de personele belasting gevraagd en enkele weken geleden is een motie over dit punt ingediend, welke motie verworpen is. Het is niet uitgesloten, dat een andere partij binnenkort met een voorstel tot verlaging komt en dan met de eer gaat strijken. Mevrouw Stoffels zeide. dat de liberale gedachte oud is en verscheidene partijen hebben haar al overgenomen. Daarom is v/el eens de vraag gesteld of de V.V.D. nog reden van bestaan heeft, omdat men denkt, dat het doel bereikt is. Dit is niet het geval. De zuivere liberale dingen zijn niet aan andere partijen toe te vertrouwen en daar om dienen de staatsburgers (essen) die een liberale levensbeschouwing hebben, de strijd voor de vrijheid voort te zetten. Mevrouw Bettink bracht na afloop de spreeksters dank. a n\?tr.r?TFNTIE WINP3ACKETS - SWEATERS De tiende schaakpartij in de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen titelhouder Botwinnik en Smyslov is geëindigd in een overwinning voor de uitdager, waarmee de stand gelijk is geworden: vijfvijf. Het is een aangenomen dame-gambiet geworden. De zetten waren als volgt: (Botwinnik speelde met wit): 1. d2d4 d7—d5; 2. c2—c4 d5xc4; 3. Pgl—f3 a7—a6; 4. e2e3 Lc8—g4; 5. Lflxc4 e7—e6; 5. Ddlh3 Lg4xf3; 7. g2xf3 b7—b5; 8. Lc4—e2 Pb8d7; 9.,a2—a4 b5—b4; 10. f3—f4 Pg8—f6; 11. Le2—f3 Ta8a7; 12. Lf3—c6 Lf8—e7; 13. Pbld2 0—0; 14. Pd2—c4 a6—a5; 15. Pc4—e5 Pd7b8; 16. Lel—d2 Pf6—d5; 17. e3—e4 Pd5b6; 18. Ld2—e3 Le7—d6; 19. Lc6—b5 Dd8h4; 20. Tal—cl Kg8—h8; 21. Lb5—e2 Ld6xe5; 22. d4xe5 Pb8d7; 23. Le2b5 Tf8d8; 24. Le3—d2 Pd7xe5: 25. Db3—e3 Pe5g4: 26. De3—g3 Dh4xg3; 27. f2xg3 Pg4—f2; 28. Kelxf2 Td8xd2 29. Kf2—e3 Td2xb2; 30. Tel—bl Tb2xbl; 31. Thlxbl c7c5; 32. Tbl—dl Ta7—a3; 33. Tdl—d6 Ta8b8; 34. Ke3—d2 c5—c4; 35. Kd2—c2 g7g6; 36. Td6c6 c4—c3; 37. Kc2—b3 Tb8c8. Wit geeft op. Slotstand: Wit: Kb3, Tc6, Lb5, a4, e4, f4, g3. h2. Zwart: Kh8, Tc8, Pb6, a5, b4, c3, e6, f7, De uitslagen van de Dinsdagavond ge speelde tweede ronde van het kampioenschap schaken van Nederland luiden: Orbaan Cortlcver 01; Van den BoschDonner 01; Van den BergBarendregt 10; Euwe Van Scheltinga 10; KramerMühring 10; De JongSpanjaard afgebroken in een voor Spanjaard gewonnen stelling. De landenwedstrijd tussen de roeiploegen van Nederland en België, waarover de bon den van beide landen al enige tijd in onder handeling waren, is thans definitief vast gesteld op Zondag 15 Augustus op de Bos baan in Amsterdam. In elk van de zeven klassieke nummers zullen de twee beste ploegen van beide landen tegen elkaar uit komen. De indeling van de tweede klasse honkbal competitie van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond voor het komende seizoen is als volgt: 2 A: DC O, DSB, EDO 2, HCK 2, Neptu- nus, Schiedam, Sparta 2 en SVV. 2 B: Ajax 2, HEDW, Kennemerland 2, Onze Gezellen, RCH 2, Rooswijk, Schoten 3 cn Zeeburgia. 2 C: ABC 2. APGS, Allen Weerbaar, DWV, Spartaan 2, Thor, VVGA 3 en Watergraafs meer. 2 D: Baseball Pais, DOS 2, Hilversum, OVVO 2, Pacifico, PSV en TIW 2. Naar het ANP verneemt heeft het bestuur van de KNVB in overleg met de technische commissie besloten op uitnodiging van Curacao en Aruba in de periode van 22 Juli tot 5 Augustus een sterk bondselftal te zen den naar Curacao en Aruba voor het spelen van vier wedstrijden. De voorzitter van de Curagaose Voetbalbond Mordly Maduro arriveert 9 April in ons land teneinde deze tournée met het bestuur van de KNVB te regelen. Het ligt in de bedoeling dat het bonds elftal zal worden samengesteld uit spelers, die in de landenwedstrijden tegen België (4 April), tegen Zweden (19 Mei in Stockholm) en tegen Zwitserland (30 Mei in Zürich) waren of zullen worden opgesteld. Er zijn ten minste 800.000 gegadigden voor de 80.000 toegangsbewijzen, welke be schikbaar zijn voor de op 23 Mei te spelen voetbalwedstrijd HongarijeEngeland. De „Szabad Nep" maakt spottend mel ding van geruchten als zou driekwart van de 80.000 kaartjes voor de export bestemd zijn. Als daarna de officials van kaarten voorzien zouden zijn, zouden er 25 over blij ven voor het gewone publiek.' De centrale commissie van de Franse bekercompetitie heeft aan Bordeaux een boete van een millioen francs (ruim 10.000 gulden) opgelegd in verband met de hou ding van deze ploeg in de kwartfinale tegen Nice op 28 Maart in het stadion in Colombes. Het elftal verliet toen op order van enkele bestuursleden, het veld uit protest tegen het niet toekennen van een strafschop door de scheidsrechter. Een kwartier later keerden de spelers terug en de wedstrijd werd hervat. Bordeaux zal waarschijnlijk tegen deze straf in beroep gaan. Door de technische commissie voor het jeugdvoetbal van de KNVB zijn de volgende achttien spelers aangewezen voor deel neming aan het FIFA-jeugdtournooi (spelers van zestien tot achttien jaar), dat van 10 tot en met 19 April in West-Duitsland zal wor den gehouden: T. Adan (RBC), J. Blom (WW), J. ten Braak (HRC), C. Bruys (MOC), J. den Dekker (AFC), M. van der Dungen (Wilhelmina), J. van Eden (HVC), W. van Elderen (Brabantia), W. Erkens (Sittardia), T. Franssen (Velocitas), D. van Hoofd (Sportclub Emma), J. Kraay (DOS), J. Nederhand (HVC), F. Rutten (Bleijer- heidei, J. Schouten (OSV), W. Smits (Hel- mondia) T. van der Steen (RAC) en G. van der Veen (Leeuwarden). Militair voetbalt our nooi Het internationaal militair voetbaltournooi is Dinsdagavond begonnen met een défilé van de tien deelnemende ploegen op het ter rein van Anderlecht in Brussel. Voor de eerste ontmoeting van groep 1, traden de militaire ploegen van België en van Nederland aan in de volgende opstel lingen: België. Doel: Delhasse; achter: Craps en Thellin; midden: Dodet, Bare en Culot; voor: Peeters, Longfils, Vliers, De Dryver en Wouters. Nederland: Doel: Kuistermans; achter: Van Kerkum en Kuys; midden: Van Vliet, Elzer en Tol; voor: Van der Linden, Brusselers, Van der Wel, Van der Kuil en Rijnvis. De Belgen begonnen met de wind in de rug en installeerden zich onmiddellijk op de Nederlandse helft waar doelman Kuister mans herhaaldelijk moest ingrijpen. Goed geholpen door de beide backs kweet hij zich uitstekend van zijn taak. De Belgische voor- waartsen dwongen in de eerste helft acht hoekschoppen af. De Nederlandse militairen kregen er slechts twee. Strafschop Na de hervatting had de wedstrijd vrijwel hetzelfde karakter want de Belgen behiel den het initiatief. Een overtreding van Kuys in het strafschopgebied werd met een straf schop bestraft, maar Wouters schoot naast. Telkens kwamen de Belgen terug en beukten het doel van de Nederlanders die daarna niet minder dan zeven corners achter elkaar moesten afstaan. Het regende scho ten, maar steeds was er een Nederlands been dat doelpunten voorkwam en ook de paal bracht een enkele maal redding. Men ge loofde al aan een doelpuntloos gelijk spel toen Vliers twee minuten voor het einde, door liep op een pass van Dodet en de bal in het net schoot, daarmee zijn ploeg een ruim verdiende zege bezorgend. Nieuwste snufje voor de fotograaf: een statief om boven alles uit te komen. Het werd voor het eerst in Australië bij het bezoek van Koningin Elizabeth gebruikt. „Ja, ja.dat weten we nou maar 'es van je'.", lachten Rick en Bunkie. En Oepoetie zelf lachte smakelijk mee. „Maar hij kon het soms toch weieens wat at ie uuriz makenzei oom Tripje. „Op 'n keer stonden er heel wat mensen voor ons huis; die keken allemaal erg verschrikt naar boven en wezen ergens naar. Wat is er toch aan de hand?", dacht ik, en ik liep eens naar buiten, om 'n kijkje te nemen. „En wat zag ik daar, tot m'n grote schrik? Daar liep die kleine aap zomaar boven over het dak! En nieteens in de goot, maar op de nok!.Ik dacht, dat ik 'n stuip kreeg van de schrik. Ik rende gauw het huis in en de trappen op, klom uit het zolderraam en kreeg de kivajongen te pakken. Ja, zulke streken haalde me dat ventje toen uit!" Rick en Bvnkie hadden grote schik om dat verhaal. En natuurlijk.Uepoetie zelf lachte even hard mee met de anderen. „V/at ben ik dan toch eigenlijk tegenwoordig een braaf jongetje geworden, hè, oom Tripje?", lachte hij. „Nouzei oom Tripje, en hij trok eens oeaenKeujk zijn wenKorauwen op. „Nou, ja.eerlijk gezegd wel. Zo'n kleine boef als je toen was, toen je nog zo'n dreumes was, ben je in ieder geval niet meer". „Gelukkig maar", zei Bunkie guitig. En daar hadden ze weer veel plezier om. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VLEKKENWATER VA N CETA-BEVER door Mevr. C. M. BijleveldGelinck 38) What a pity dat ik geen Hollands ver sta! Waarom sprak diepolitieman geen Engels? Hij sprak het vanmorgen uitste kend! Maar iemand wil het toch wel voor mij vertalen, nietwaar? Alles wat hij zei: de hele ontknoping! Wat een sensatie, wat een sensatie! A real detective-story! Toen inspecteur Renkevoort, ongeveer een half uur later, het flatgebouw wilde verlaten, stond daar ineens een gedaante op van de bank naast de voordeur: miss Violet Crew, journaliste van de Boston Sun, blocnote en papier in de hand. Pardon, inspecteur? Ja miss Crew? Wat wilt u van mij? Ik wilde even een interview van u hebben, inspecteur. Even maar! Iets inte ressants. Iets van u zelf. Ik heb geen tijd. Dat zeggen ze allemaal. U kunt even tijd voor mij maken. Slechts een paar mi nuten. Interviewen is een hobby van mij. Nu goed dan, gaf hij toe. Schrijf dan maar op, miss Crew. Een inspecteur van politie is ook een mens, een heel gewoon mens. Hij is pas enige maanden getrouwd met een aardig jong vrouwtje, dat kern veel moet afstaan aan zijn werk. Zij ver langt naar zijn thuiskomst en om rustig met hem Kerstmis te vierep. Zij schreef al niet meer. Zij keek hem met grote ogen aan. En dan deed ze iets, wat ze in haar journalisten-carrière nog nooit had gedaan: ze borg papier en pot lood bescheiden in haar tasje zonder inter view! Dan stond ze op en stak hem haar hand toe: spontaan, kameraadschappelijk. Dan wens ik u een gelukkige Kerst mis, inspecteur! Hij nam haar hand aan. And you the same, miss Crew! En dan trok hij de voordeur zachtjes achter zich dicht. Na het vertrek van inspecteur Renke voort bleven ze met hun drieën achter: Hein Stuart, Suzanne en haar vader. De eerste stond op. Nu ga ik je eens verlaten, kindje. Je moet hoognodig naar bed. Gaat meneer Wichersma weer naar U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt U veel medr ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder ..Rangetje het American-Hötel? vroeg Suzanne. Nee, maar professor Stuart gaat bij mevrouw Van Moorsel logeren. Tante Ida heeft mij haar logeerkamer aangeboden. Dat is prettig. Dan kunnen wij mor gen vroeg weer bijtijds naar B larie urn om daar Kerstfeest te vieren. Dat vindt u toch niet vermoeiend, vader? Nee kind, dat doe ik graag. Het zal heerlijk zijn: Kerstfeest met ons drieën! Ze glimlachte stil voor zich uit. Suzanne, zei haar vader. Ik wilde je morgen iets geven. Voor het Kerstfeest. En voor je verloving. De armband, die ik vroeger aan je moeder gaf. Zou je die wil len dragen? Heel graag( vader. Ze schoof haar arm door de zijne. En Suzanne, begon nu Hein. Ik wil je ook iets geven voor onze verloving. Een ring. Zou je die ook willen dragen? Oók heel graag, Hein! Zij schoof haar andere arm door die van hem en stond daar zo, met haar gelukkig gezichtje, tenger en fijn tussen de twee forse mannenfiguren. Jullie gaan mij natuurlijk schandelijk verwennen! zei ze. Heb ik het je niet gezegd, Suzanne, triomfeerde Hein, dat er ook wel aardige professoren zijn? Je zult het nu zelf onder vinden! EINDE Het district 1 van de Nederlandse Kegel bond, bestaande uit Alkmaar, Amsterdam, Gooi en Eemland en Haarlem, had de kam pioenschappen opgedragen aan Haarlem. De strijd ging om verschillende titels zowel voor dames als voor heren. Bijzonder spannend was de strijd om het clubkampioenschap voor dames. De Haar lemse darned favoriet op eigen banen, heb ben teleurgesteld. De Amsterdamse dames gingen met de zege strijken; wel was het aantal houten gelijk, maar Amsterdam had twee poedels minder. Ook het persoonlijk kampioenschap dames was voor Amsterdam. De overige kampioenschappen bleven alle in Haarlem. De uitslagen luiden: Bondskampioenschappen dames vijftallen: 1 Amsterdam 931 houten in 150 worpen 141 treffers; 2. Haarlem 931 houten in 150 wor pen 139 treffers; 3. Alkmaar 785 houten in 150 worpen; 4. Gooi en Eemland 699 houten in 150 worpen. Bondskarrmioenschappen heren tientallen: 1. Haarlem 4146 houten in 600 worpen; 2. Am sterdam 3747 houten in 600 worpen; 3. Alk maar 3685 houten in 600 worpen; 4. Gooi en Eemland 3354 houten in 600 worpen. Clubkampioenschappen heren: 1. ODO, Haarlem 1096 houten in 150 worpen; 2. ZEKZ, Alkmaar 883 houten in 150 worpen: 3. Intiem, Amsterdam 866 houten in 150 worpen; 4 H. Plank, Bussum 825 houten in 150 worpen. Persoonlijk kampioenschap dames: 1. me vrouw Bronkhorst, Amsterdam 180 houten in 30 worpen; 2. mevrouw Sepp, Haarlem 176 hnuten in 30 worpen; 3. mevrouw Mulder, Alkmaar 171 houten in 30 worpen: 4. me vrouw Schouten, Gooi en Eemland 136 hou ten in 30 worpen. Persoonlijk kampioenschap heren: 1. B Boeltjes, Haarlem 'ODO) 235 houten in 30 worpen: 2. W. Bosch, Alkmaar 194 houten in 30 worpen; 3. v. Tricht, Amsterdam 177 hou ten in 30 worpen; 4. De Haas, Bussum 168 houten in 30 worpen. De heer B. Boeltjes, Haarlem, kwam uit. voor het tiental, voor het clubvijftal en voor het persoonlijk kampioenschap en heeft dus 120 ballen moeten werpen. Het Haariems tiental, de club ODO en de heer Boeltjes, komen nu uit op de nationale kampioenschapnen van de Nederlandse Kegelbond, welke gehouden worden op de banen in Haarlem op 2 en 9 Mei. Tijdens een bespreking tussen het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie en de sportcommissie ener zijds en Kees Pellenaars anderzijds is in beginsel overeenstemming bereikt over de basis, waarop samenwerking in het belang van de wielersport van ons land mogelijk is. Op deze conferentie is de wil om sa men te werken duidelijk naar voren ge treden. Thans staat reeds vast, dat Pelle naars zijn werkzaamheden van vorige sei zoenen, thans met medewerking van de K.N.W.U. op de gewone wijze zal kunnen voortzetten. Pellenaars zal nu zijn voorbereidend werk voor de ronde van Italië en voor de ronde van Frankrijk voortzetten. Het ligt in de bedoeling, dat Pellenaars in de toe komst nauw contact onderhoudt met de héér P. van Ierlant (Tilburg), consul van de K.N.W.U. in Noord-Brabant. JpOOOOCOOOOOOOXXXXXKXXXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXiCX Ons nieuwe feuilleton „Chaos in Ber lijn" is afgezien van de korte inlei ding geen oorlogsroman in de ge bruikelijke zin. Het geeft ons echter een uitermate belangwekkend beeld van de gebeurtenissen in de laatste fase van de ondergang van Hitlers Derde Rijk. De Franse schrijver Jean Bom mart heeft uitvoerig en dankbaar gebruik gemaakt van het officiële verslag van het proces van Neurenberg, en aan de hand van die gegevens schildert hij op ongewoon boeiende wijze het onder linge gekonkel der nazi-bonzen, die in paniek hebben getracht met de geal lieerden tot onderhandelingen te komen, in de hoop op die manier het eigen leven te redden. Vele handelingen en besprekingen uit dit vervolgverhaal komen ten volle overeen met de verklaringen, zoals zij in Neurenberg uit de mond der nazi's zijn opgetekend. Ronde van Frankrijk Het comité N.V. tour de France—Neder land deelt mede, dat de route van de Ronde van Frankrijk door Nederland op 8 Juli thans definitief als volgt is: Amsterdam, Haarlem, Vogelenzang, Noordwijkerhout, Noordwijk aan Zee, Katwijk aan Zee, Was senaar, Scheveningen, Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Prin- cenhage, Breda, Ginneken, Ulvenhout, Strij- beek (grens). Het eindpunt van de eerste étappe is Brasschaet (België). ZES NEDERLANDERS IN PARIJS— ROUBA1X. Aan de klassieke wegwed strijd ParijsRoubaix, welke Zondag 11 April wordt gehouden, zullen Van Est, Wagt- mans, Roks, Van Breenen, Gerrit en Adri Voorting deelnemen. IN DE ENGELSE LEAGUE werden twee wedstrijden gespeeld. In de eerste divisie eindigde de ontm-eting ArsenalAston Villa in een gelijk spel: eeneen en in de tweede divisie won Leicester City zijn uit wedstrijd tegen Oldham Athletic met twee nul. ADVERTENTIE Elk tablet Chef ar ine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereldberoemde geneesmiddelen. m TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 CT LIMA (United Press). Victor Raul Haya de la Torre, de veelomstreden Peru aanse politicus, die hier vijf jaren als poli tiek vluchteling verblijf heeft gehouden in de Columbiaanse ambassade, is gisteravond met een vliegtuig van de luchtvaartmaat schappij Panagra naar Mexico vertrokken als vrij man. De vrijlating van de 59-jarige voor malige leider van de linkse „Apra"-partij is een uitvloeisel van een eind Maart na langdurig overleg bereikt accoord tussen Peru en Columbia. De zaak-Haya de la Torre, een „cause célèbre" voor geheel Zuid-Amerika omdat de in Zuid-Amerika geldende opvattingen van het recht van politieke vluchtelingen in het geding was, is twee keer beoordeeld door het inter nationale Hof van Justitie in 's-Graven- hage. Het Haagse Hof kwam echter geen van beide keren tot een doorslaggevende uitspraak. Het gevolg van een en ander was dat de verhouding tussen Columbia en Peru lange tijd zeer gespannen was. De regering van Peru stond op het standpunt dat Haya de la Torre een ge wone misdadiger was en daarom niet het recht had op behandeling als politiek vluchteling. Haya de la Torre, een zeer ontwikkeld man, is een oude bekende in verscheidene Amerikaanse universiteiten. Hij maakte zich in Peru indertijd zeer geliefd bij het gewone volk door zijn streven naar ver betering van de levensomstandigheden van de Peruaanse Indianen en „Cholos" (half bloeden) die hem op de handen droegen. In 1948, toen president Manuel Odria dank zij een staatsgreep aan de macht kwam, werd de „Apra"-partij van Haya de la Torre verboden. Meer dan duizend leden van de partij werden gearresteerd. Hnya de la Torre dook onder. Op 3 Januari 1949 verliet hij zijn schuilplaats. Hij vroeg en verkreeg het recht als politiek vluchte ling onderdak te krijgen. Inmiddels was een wet aangenomen krachtens welke hem de doodstraf wachtte wegens samenzwering tegen de veiligheid van de staat en tegen overheidsdienaren. Tijdens zijn lange ballingschap in de Columbiaanse ambassade las en schreef Haya de la Torre zeer veel. De ambassade stond lange tijd dag en nacht onder scherpe militaire bewaking, 's Nachts werd het ge bouw verlicht. De Peruaanse politie con troleerde een ieder die het gebouw wilde betreden en ieder die het verliet. Volgens de weinige personen die Haya de la Torre de laatste tijd hebben ontmoet is hij gezet geworden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6