Gillette Gillette Referaten over de leiding van de school en over ontkerstening vecht tegen de duurte! BELIJDENISGESCHENKEN Kort en bondig Groot concert van vijf koren met orgelbegeleiding Guillaume Velü Grote Houtstraat 96 Paascantate van Max Bruch hoogtepunt van de avoncl SPORTCO'LBERTS en pantalons Stationspostkantoor verhuist op 17 April DONDERDAG 8 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li Toogdag Christelijk onderwijs Heemsteeds burgemeester beschermheer van HPG J. P. Segers overleden Prijsstijgingen overal, maar Hier hebt U de gelegen heid kennis te maken met 's werelds b.este scheer- systeem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheer- apparaat. Die behoren bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U. beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen Een Gillette precisie scheer - apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes Een goeie morgen99- begint met Gillette Lezing over: Gesproken en geschreven Engels BOEKHANDEL YEKO - ZIJLSTRAAT 98 Bus verkeer tijdens werk zaamheden Tolbrug Warmond Ds. J. C. H. Jörg beroepen Burgerlijke Stand Donkere Rijn Uitspraken Haarlemse rechtbank Bewoonster Zaanenlaan liep brandwonden op Tijdelijke vestiging aan de Verspronckweg Grote belangstelling bestond er Woens dag van de zijde van het onderwijzend per soneel van Christelijke scholen uit Haar lem en omgeving voor de toogdag, uitgaan de van de Bond van Christelijke scholen voor Haarlem en omgeving. Vorig jaar werd een dergelijke bijeenkomst voor het eerst gehouden en de leiding had toen de heer W. C. Bakker. Deze heeft wegens drukke werkzaamheden zijn taak aan de heer B. J. Thijssen overgedragen, die gis teren de leiding had van de bijeenkomst in Dreefzicht. Na Schriftlezing, gebed en het zingen van Psalm 89 verzen 1 en 7, zette de heer Thijssen het karakter van de scholendag uiteen, waarbij hij herinnerde aan de mooie taak van de onderwijzers bij het Christelijk onderwijs. Dit onderwijs staat midden in de branding en vogels van di verse pluimage werken er aan mee; dat er zo'n grote eensgezindheid heerst vond spreker verheugend. Door een bijeenkomst, als thans gehouden wordt, wordt een band gelegd en dat kan bevorderlijk zijn voor het onderwijs en de opvoeding van het kind. De heer L. van der Zweep, vroeger hoofd van een school te Haarlem, hield een refe raat over „De leiding van de school en in de school", waarin hij sprak over de taak van een schoolbestuur en van een hoofd der school, zowel de opvoedkundige als de administratieve taak. In zijn inleiding merkte spreker op, dat een onjuiste opvatting van de taak tot bot singen leidt, hetgeen tot schade is van de gemeenschap. Er moeten zijn teamwork, gesprekken en discussies, die aan het be grip leiding inhoud geven. Op een Christe lijke school heeft men een gespecialiseerde taak te vervullen, waarbij de invloed van de ouders van belang is. Sprekende over de leiding van het bestuur en het hoofd zeide de heer Van der Zweep, dat er bepalingen in de Onderwijswet zijn opgenomen. Een school te mogen leiden is een eer en een verantwoordelijkheid. Een bestuurslid heeft een honorair ambt en het wordt in het al gemeen gewaardeerd als iemand, in deze jachtende tijd, zich belangeloos beschik baar Stelt. Een bestuur dient zich op de hoogte te houden van de gang van zaken: een bestuurslid behoeft geen vakspecialist te zijn, maar wel moet hij een gezond ver stand hebben, begrip hebben voor de kin derziel en voor de noden van het kind. Het ouder-element mag in het bestuur niet ontbreken en spreker is voorstander van het benoemen van een of twee moeders in het bestuur. Dezen kunnen aandacht be steden aan de practisehe zijde van nuttige handwerken, aan de hygiëne en aan het schoonhouden van het gebouw. Ook kunnen zij een uitstekend advies geven bij benoe mingen. Na gesproken te hebben over het benoe men van leerkrachten door het bestuur, waarmee het met moeilijkheden te kam pen heeft, gaf de heer Van der Zweepizijn visie over de leiding van het hoofd der school en over de verhouding van het hoofd tot de onderwijzers. Er moet gezorgd worden voor een prettige sfeer. Die is van belang voor het ouderwijs en voor dc op voeding van het kind. De middagvergadering begon met het zingen van „Uw naam is onze hope", waar na ds. G. van Leeuwen, Hervormd predi kant te Den Haag, sprak over „De ont- ADVERTENTIE Kamgaren Harencostuums de modernste kleuren stoffen en alle In de allernieuwste dessins 89.00, 98.00, 109.00 en hoger Gen. Cronjéstraat la-lb Telefoon 16045 Alvorens Woensdagavond de bestuurs vergadering van de Heemsteedse Zwem- en Poloclub „H.P.C." in het cafétaria-restau- rant begon, werd mr. A. G. A. ridder van Kappard eerst door de voorzitter als be schermheer geïnstalleerd, waarmede H.P.C. de derde burgemeester van Heemstede in deze functie mocht benoemen. De plech tigheid geschiedde in aanwezigheid van de oud-voorzitter, de heer J. Hasper, thans ge meente-secretaris van Rotterdam, de heer J. G. M. van Walsem, als geneeskundig adviseur en vele ere-leden en leden van verdienste. De voorzitter van H.P.C., de heer C. A. Schipper, noemde deze gebeurtenis voor zijn vereniging een hoogtijdag in het bijna veertigjarig bestaan, vooral omdat de bur gemeester reeds dikwijls van een hartelijk medeleven had blijk gegeven. Spreker hoopte dan ook de nieuwe be schermheer nog dikwijls bij hoogtijdagen en wedstrijden te mogen begroeten. Ten slotte overhandigde de voorzitter mr. Van Rappard het club-insigne, waarmee zijn benoeming een feit was. De burgemeester verklaarde op zijn beurt de verschillende verrichtingen van H.P.C. steeds met bewondering te hebben gevolgd, waardoor het hem duidelijk ge worden was, dat er bij H.P.C. een waarlijk voorbeeldig-sportieve geest heerst. Een vereniging als deze kan dan ook ongetwij feld een ieder als beschermheer krijgen, zo dat spreker zijn benoeming eigenlijk als een onderscheiding beschouwt. De burge meester was er van overtuigd dat het be kleden van deze ere-functie door de eerste burger van een gemeente dikwijls wordt gezien als een wimpel aan het vaandel, cloch hij wenste in dit geval de nadruk te leggen op het feit, alleen als mededrager van dit vaandel te willen fungeren. Bov^ri- Bakker. kerstening van de jeugd: een feit, een zorg, een opdracht? Hij merkte op, dat het on derwerp te definitief is. Was het zo, dan kon men optimistisch zijn. De begrippen ontkerstening en jeugd zijn niet hanteer baar en er bestaat een spanning tussen beide begrippen. Ontkerstening is een zaak, waarmee men zich bezig heeft te houden en ten opzichte van de jeugd heeft men een opdracht. Ds. Van Leeuwen ging aan de hand van cijfers uit Den Haag na hoeveel jongeren zich tot de kerk voelen aangetrokken. Om streeks twaalf jaar hebben de meisjes en jongens belangstelling, maar daarna loopt het langzamerhand af. Er verdwijnen velen en men weet niet waar zij heen gaan; op de catechisaties komen zij nog wel eens terug. Een lichtpunt noemde spreker het feit, dat uit de stand godsdienst tijdens eer. verkoop van boeken in de boekenweek het grootst aantal boeken werd verkocht; de jeugd had er grote belangstel ling voor. De jeugd trekt zich van de kerk af en dat geeft een zorg, dae men bewogen moet aanzien. Men dient tot zelfcritiek te komen. Een predikant of onderwijzer dient niet te oreren; dat heeft een jongen spoedig door. Zij dienen solidair te zijn met de jeugd, met haar willen omgaan, met haar praten en met haar optrekken. Spreker noemde engie suggesties voor de school, zoals het vormen van teams (onderwijzer, jeugdlei der, sociale werkster), het onderhouden van contact met de vroegere leerlingen en het geven van godsdienstonderwijs op de middelbare scholen. Op beide referaten volgde een gedachten- wisseling, waarvoor veel animo bestond. De bijeenkomst werd met het zingen van Gezang 214 „Ach blijf met Uw genade" gesloten. Te Lisse is in de ouderdom van 65 jaar overleden de heer J. P. Segers, een be kende figuur in de bloembollenhandel. Vaak stond hij in de bres voor het vak en dat deed hij op bijzondere wijze. De heer Segers was als vertegenwoordiger van de Anti Revolutionnaire partij vijfentwintig jaar lid van de gemeenteraad, vijfentwin tig jaar lid van de raad van commissaris sen van Hollands Bloembollengenootschap, dertig jaar bestuurslid van de Coöpera tieve Boerenleenbank en vele jaren cor respondent van het Scheidsgerecht in het bloembollenvak. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dagmiddag om halfdrie op Duinhof. ADVERTENTIE slechts Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.50 Genootschap Nederland-Engeland Gisteravond heeft de heer J. D. O'Connor in Kleine Brinkman voor het Genootschap Nederland-Engeland een lezing gehouden over „Literary and Colloquial English and the reasons behind these differences", als laatste van een serie van zes lezingen die dit jaar voor het Genootschap werden ge houden. De heer O'Connor, die aan de Londense Universiteit studeerde, is phone- ticus en was een van de bevrijders van het Zuiden van ons land. Hij wees er op dat er eigenlijk twee soorten Engels be staan: gesproken en geschreven. Er bestaan geschreven vormen van Engels die men nooit zal horen spreken en omgekeerd. Het woordje „please" bijvoorbeeld, zal altijd voor aan een zin geschreven worden, ter wijl het in een gesproken zin achteraan geplaatst wordt. Deze scheiding die ieder een onbewust maakt, treedt al heel jong op. Als voorbeeld hiervan citeerde spreker een opstel van een tien-jarige. Een merkwaardig voorbeeld hiervan be staat er in het uitleggen dat er drie woor den zijn, die hetzelfde worden uitgespro ken: to, too en two. Sprekend kan men volstaan met te zeggen: „Er zijn drie soor ten to's", daarbij kan men aan de uitspraak niet horen welk „to" gebezigd wordt. Maar geschreven, zoals hierboven werd gedaan, moet men een der vormen kiezen om het de lezer uit te leggen. Spreker noemde drie verschillen op. In de eerste plaats geldt het als gebruik dat men in het geschrevene niet al te vaak dezelfde woorden dient te gebruiken, ter wijl men zich sprekend daar niet om be kommert. Ten tweede kan men sprekend direct zien of men begrepen wordt, zo niet dan kan men zichzelf corrigeren. De schrij ver echter moet zorgvuldiger te werk gaan, omdat er aan zijn geschreven woorden al lerlei uitleg gegeven kan worden, terwijl hij er maar één bedoelt. Dat is de reden waarom de wettelijke terminologie bij voorbeeld naar onze mening nogal „on leesbaar" is. het zekere wordt immers voor het onzekere genomen. En ten derde be staan er zekere wetten die bij het schrij ven in acht genomen moeten worden, ter wijl men daarvan bij het spreken geen last heeft. Heel belangrijk is ook nog, dat de schrijver zich niet kan bedienen van de intonatie en bepaalde accenten, waar men sprekend wel de beschikking over heeft. AI met al heeft de schrijver met vele handicaps te kampen. De niet zo tal rijke aanwezigen maakten van de discussie gelegenheid goed gebruik en stelden de spreker vele vragen, die door hem op een even degelijke wijze werden beantwoord, als hij zijn lezing had gehouden. ADVERTENTIE Bijbels Nieuwe Vertaling - Kerkboekjes Grote keuze passende Boekgeschenken Maandag zal het rijverkeer in Warmond over de Tolbrug wegens de vernieuwing van deze brug, worden gestremd. De stremming zal ongeveer zes tot acht weken duren. Door de stremming hebben Maarse en Kroon en de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij moeten besluiten maatregelen te treffen. De bussen van Maarse en Kroon, komende uit Haarlem mermeer, rijden tot het Warmonder via duct, slaan rechtsaf om over de Warmon- derdam en over de Rijksweg van Sassen heim naar Oegstgeest (Leidsebuurt) en Leiden te rijden. Van Leiden af rijden de bussen over Oegstgeest (Leidsebuurt) en de rijksweg Den Haag-Amsterdam tot het Warmonder viaduct, slaan rechts af tot ter hoogte van de voet van de afrit, keren, om daarna hun route in de rich ting van de Haarlemmermeer te vervol gen. Reizigers voor en van Warmond wor den door de N.Z.H. vervoerd (pendel dienst). De begin- en eindpunten zijn sta tion Warmond en de samenkomst van de Warmonderdam en de Rijksweg, komende van Sassenheim. De bussen van de dienst Leiden-Haar- lem van de N.Z.H. en omgekeerd rijden over Sassenheim, Postbrug, Oegstgeest (Leidsebuurt). De bussen van de dienst Leiden-Warmond-Sassenheim Noordwij- kerhout en omgeving rijden evenmin over Warmond, doch in beide richtingen over Sassenheim-Postbrug-Oegstgeest (Leidse buurt). De Kerkeraad van de Ned. Hervormde Gemeente te Heemstede heeft in de vaca ture ds. H. Bartlema beroepen ds. J. C. H. Jörg te Apeldoorn. nxrnrnmn„ HAARLEM, 7 April 1954 ONDERTROUWD: 7 April, J. G. A. M. Knotschke en J. M. A. Hilterman; J. A. de Jong en G. A. Visser; A. Winter en M. J. Houthuijzen; J. W. Vredenberg en A. J. Was- senberg; A. Jansen en E. van der Maat- C Roos en J. A. van Egmond; T. Poelman en C. M. Eleveld; Chr. J. Bank en E. C. M. van Schie; A. Eikerbout en H. H. Kloek; C. B. Helminck en G. de Vlaming; J. J. A. van der Zwan en M. P. van den Heuvel; M. J. van de Pas en Th. A. M. van Vegchel; H. M. Bak kenhoven en A. Th, M. Snoeks; B. Boon en P. Hart; E. van Schaick en M. H. K. de Kort- B. C Nobels en N. Twigt; J. van Zijtveld en C. W. Hummeling; U. Wuhl en J. M. Boeree; K, Balde en M, van Zijderveld: B. F. van Ba kei en G. van Rossum; J. Kol en M, A dien gaf de burgemeester uitdrukking van zijn vreugde, in deze functie de vereniging ongetwijfeld van nut te kunnen zijn, vooral ru er voorbereidingen worden getroffen tot de bouw van nieuwe zwemvijvers. Tenslotte wenste mr. Van Rappard de vereniging een voortdurende bloei toe, niet alleen omdat H.P.C. een belangrijk aandeel heeft in de harmonische ontwikkeling van het lichaam, maar vooral omdat in deze tijd van mechanisatie het sportieve element zo dikwijls vergeten wordt. Tenslotte bewees de heer J. Hasper, door het ophalen van een aantal oude herin neringen, dat de oud-leden zich nog steeds met H.P.C. verbonden voelen. Na deze plechtigheid ging het bestuur tot een huis- böudtslijke vergadering oves GEHUWD: 7 April, H. C. Liebrcgs en H. A. Kramers; P. B, Bouwens en J. Hendriks; D. C. Grimmon en H. van Staalen; H. G. van der Horst en A. Raaphorst; J. Lak en J. H. Gillhaus; N. C. A. Dellemijn en Ch. Boe- dijn; A. J. Schouten en E. Scholtemeijer. BEVALLEN van een zoon: 6 April, M. BosKnol; G. J. G. van Lubeekvan Dam; A. ButterEiland; J. R. Korvingvan Leen; 7 April. H. J. van der PuttenVredenduin; M. C. J. Bergmann—Zweiphennig. BEVALLEN van een dochter: 6 April, C. M. Caarels—Uitendaal; M. A. Smit—van Doorn; J. P. Boomsde Groot; 7 April, A. van LeeuwenVos; C. HoogkamerDorland. OVERLEDEN: 5 April. B. J, M. Roosloot. 70 j„ 2e Zuidpolderstraat; 6 April, A, M. Wesselsvan Campen, 69 j„ Prinsessekade; C. Hooman—de Jong 77 j., Schneevoogt- straat. Het Duitse ministerie Vbift Verkeer heeft een voorstel verworpen om de oevers vain de Rijn des nachts te verlichten om een onbeperkte scheepvaart tijdens die nacht mogelijk te maken. Verscheidene puitse bladen had-den hierop aangedrongen, opdat de omzet van de binnenscheepvaart ver groot en de transkortkosten verlaagd zou den kunnen worden. Een soortgelijk voor stel dat in 1948 van Zwitserse zijde is ge daan, is indertijd eveneens afgewezen. (Un. Press.) ADVERTENTIE Smaken verschillen maar alles smaakt beter met REMIA MARGARINE Polyhymnia, Doopsgezind Zangkoor, rexit Christus") zeer hoge eisen stelt. Postaal Mannenkoor en Proza en Poëzie twee gemengde en twee mannenkoren, aangesloten bij de Federatie van Zang en Oratoriumverenigingen in Haarlem en Omstreken gaven Woensdagavond een gecombineerd concert, waarop nog als vijfde zangensemble Amsterdams Vrou wenkoor meewerkte. Verder hoorde men er de sopraan Ankie van Wickevoort Crommelin als soliste en bespeelde Albert de Klerk het Concertorgel solistisch en als begeleider in een grote reeks koorwerken Het werd, als geheel genomen, een goed concert, waarop zelfs enise opmerkelijke prestaties voorkwamen. De overwegend goede muziek maakte bovendien het pro gramma aantrekkelijk. De organist opende met een Fantasia van Telemann en wekte hiermee de sfeer waarin de avond zich zou ontwikkelen: enerzijds pompeus en anderzijds ingeto gen. Hierna zong Ankie van Wickevoort Crommelin met smaak een paar latijnse Psalmen uit de „Pathodia" van Constantijn Huygens, merkwaardige staaltjes van het talent van deze muzikale staatsman uit de Gouden Eeuw. En toen begonnen de koorprestaties. ..Polyhymnia" zong onder leiding van Henk Arisz twee fragmenten uit „De Schepping" van Haydn en evenveel uit „Lauda Sion" van Mendelssohn. Opmer kelijk was het werk der uit het koor ge- recruteerde solisten. De koorklank, ver mengd met de zeldzame timbres van het orgel, was stralend en toon vast, óf (zoals aan het slot van het „Lauda Sion') inge togen en bijzonder indrukwekkend. Het Amsterdams Vrouwenkoor, onder leiding van Hans de Jong, maakte een mooie beurt met drie begeleide motetten van Mendelssohn, waarvan het derde („Sur- ADVERTENTIE Zeer aparte uitvoering Hedenmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan Ln de zaak tegen de 38-jarlge werkster A. H. S. uit Haarlem, die er van verdacht werd op de avond van 19 Februari van dit jaar het loonzakje, in houdende een bedrag van ongeveer negen tig gulden, uit de zak van de 35-jarige con- structie-bainkwerker R. B. A. T. te hebben weggenomen. De rechtbank veroordelde S. tot een gevangenisstraf voor de tüd van zeven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, had veertien dagen geleden zes maanden gevangenisstraf met aftres geëist. Vervolgens veroordeelde de rechtbank de 28-jarige Haarlemse verkoopster F. W. T. tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De verkoop ster werd er van verdacht, bij een Haar lemse chocolaterie een bedrag van onge veer f 2200 verduisterd te hebben. Tegen haar was een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden,-., voor waardelijk, geëist. Vanmorgen omstreeks halfticn zijn de haren en kleren van de vierentwintigja rige mevrouw G. ten H.-R., wonende Zaanenlaan 66 in Haarlem-Noord, ln brand geraakt; met brandwonden in de tweede graad is zij per auto naar het Diaconessen- huis vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Mevrouw Ten H. stond te praten in de keuken van de benedenbewoners en ge raakte. onwel; zij kwam in aanraking met een brandend petroleumtoestel, dat om viel. Begin van brand ontstond en de ha ren en kleren bij de schouders kwamen in aanraking met de vlammen. Op hulp geroep schoten omwonenden te hulp, waarna de vlammen gedoofd zijn. Het bleek, dat mevrouw Ten H. brandwonden in de tweede graad had opgelopen aan haar hoofd en schouders. Nadat een dokter en de Ongevallendienst hulp hadden ver leend is zij per auto van de politie naar het Diaconessenhuis overgebracht. Tenslotte zal toch het fraaie tweede Cau date pucri") de toehoorders het meest be vredigd hebben. Maar al met al stond de samenzang van deze dames op voornaam peil. „Proza en Poëzie" mocht onder leiding van Jan Beider dan minder gelukkig zijn met „Trösterin Musik".van Bruckner, met zijn a capellanummers van Brumel, Die- penbrock en Mozart was men daarentegen zeer gelukkig; er werd met fris geluid soe pel en zuiver op toon gezongen. De „clou" van het concert werd de uit voering van de Paas-cantate van Max Bruch door Doopsgezind Zangkoor, gedi rigeerd door Hans de Jong. Het waagstuk om de orkestpartij op het orgel te laten uitvoeren leidde tot een verrassend resul taat. Bruch eist in dit werk buitengewoon veel van de solo-sopraan en trouwens ook van het koor. Gelukkig bezit Doopsgezind Zangkoor een sopraanvleugel, die er te gen opgewassen is. Trouwens, wat het vrouwenkoor (dus ook de alten) te horen gaf, was zeer opmerkelijk. De tweestem mige Lijdenshymne „Jesu benigne" werd een juweeltje van klank en uitdrukking. Het mooie werk maakte diepe indruk. Postaal Mannenkoor, directeur P. J. Pot- gieser, deed goede dingen in Psalm 83 van N. H. Andriessen, nog betere in „Tibur* van Diepenbrock en kwam effectrijk voor den dag met een werk van Gotovac. Ten slotte verenigden zich de beide mannen koren voor de uitvoering van „Landerken- nung" van Grieg. Na de baritonsolo, voor gedragen door een groepje koorzangers, werd het tempo beduidend vlugger geno men dan men daar gewend is te horen. Overigens een stevige verklanking. Ankie van Wickevoort Crommelin wist haar auditorium te bekoren met brillant gezongen aria's van Haydn en Mendels sohn. En Albert de Klerk kon ditkeer de woorden van César Franck wel in de mond nemen: „mijn orgel is een orkest". Het was voor hem waarachtig geen sinecure al die orkestpartijen op het orgel te realiseren en toch het karakter van het instrument geen geweld aan te doen. Ondertussen kon ook weer eens blijken wat het orgel in onze Concertzaal bete kent. JOS. DE KLERK Dezer dagen zijn de werkzaamheden be gonnen aan de voormalige goederenloods aan de Baljuwslaan, waarin het stations postkantoor gevestigd is en die verbouwd wordt. De verbouwing is zo ingrijpend, dat het belangrijkste deel der werkzaamheden van de posterijen verricht zal moeten wor den op een andere plaats. Met uitzondering van de afdeling pakket- post, die in de in 1939 gebouwde vleugel is gehuisvest en daar voorlopig zal kunnen blijven, zullen de overige afdelingen (expe ditie, aankomst en bestelling briefpost als ook het bijkantoor), in tijdelijke huisves ting worden ondergebracht aan de Ver spronckweg. Tegenover de Goltziusstraat ligt het terrein van Beijnes, waar een hou ten loods is geplaatst. Verder kan een ge deelte van een bestaande loods worden gebruikt. Het ligt in het voornemen de diensten op Zaterdag 17 April over te brengen en van Dinsdag (na Pasen) 20 April af wordt er BINNENLAND Een 37-jarige huisvrouw uit Dordrecht is in Rotterdam betrapt toen zij in een groot magazijn vier kinderboeken in haar tas liet glijden. Zij had nog enkele kinderjurkjes bij zich, die uit andere magazijnen meegenomen waren en bovendien droeg ze een bontjasje van f345 dat in Januari ontvreemd was. De stuurman van de sleepboot „Wolga", de 34-jarige P. J. S. uit Vianen, is bij een nachtelijke brand in het logies van deze boot om het leven gekomen. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat S. in zijn kooi heeft liggen roken en in slaap gevallen is. De minister van Verkeer en Water staat heeft bepaald, dat rijwielen, toegerust met motoren van het merk Pluvier, type M-21, zullen worden beschouwd als rijwielen met hulpmotor. Tengevolge van slecht weer is de aan komst van het s.s. „Zuiderkruis", een in dienst van de Holland-Afrikalijnen varend regeringsschip, aan boord waarvan zich een groot aantal verlofgangers bevindt, opnieuw vertraagd Het schip wordt nu Vrijdagmid dag om twaalf uur aan de Lloydkade in Rot terdam verwacht. Te Rijswijk is overleden de heer L. J. van Dijk. oud-referendaris van het ministe rie van Binnenlandse Zaken, die van 1924 af redacteur van de Staatsalmanak voor het Koninkrijk der Nederlanden en van Pyt- tersen's staatsalmanak is geweest. De Bond van Kleinhandelaren in petro leum. was- en poetsartikelen te Rotterdam maakt zich zorgen, omdat in het Noordelijk stadsdeel van de Maasstad winkeliers zijn, die petroleum te koop aanbieden voor 65 cent per vier liter. De straathandel is echter contractueel verplicht de huismoeders een prijs van 78 cent per vier liter te bereke nen en het optreden van de winkeliers stuit hun tegen de borst. Twaalf muziekcorpsen uit Eindhoven en omgeving zijn op de gedachte gekomen te tamboermajoor van de "hilips Harmonie, de heer S. van der Voorde, die zijn zilveren jubileum viert als tamboer-instructeur bij deze gezelschappen, een tromserenade te brengen Op 17 April zullen de tamboers van de twaalf corpsen, in totaal 120 man, voorafgegaan door 10 tamboer-majoors en bestuursdeputaties met drapeaux naar de woning van de jubilaris trekken om daar enkele door de heer Van der Voorde ge schreven marsen te slaan. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken van Den Haag. de heer Van Zwijn- dregt. heeft tijdens de behandeling van de Haagse gemeentebegroting in de raad mede gedeeld, dat binnenkort een crediet voor de verbouwing van het oude gemeentehuis zal worden aangevraagd. Deze verbouwing is noodzakelijk voor het onderbrengen van het costuummuseum. De betrokken verdieping van hot oude stadhuis is nog verdeeld in verschillende kantoorlokalen. Avifauna opent Zaterdagmorgen zijn poorten voor het publiek. Het stichtings bestuur heeft de leiding in handen gelegd van de heer A. J. v. Geffen en de zórg voor de vogels toevertrouwd aan de heer J. L. Toosten. Er komt, nog dit jaar, een zwem bad in de onmiddellijke nabijheid van Avifauna. Voor de kinderen wordt een speeltuin, omgeven door een brede kano vijver aangelegd, waar attracties voor de jeugd zullen worden geconcentreerd. De vogelstand omvat nu ongeveer 1400 exem plaren. Op een zolderkamer aan de Buitenhof straat te Rotterdam trof men gistermdidag 't levenloze lichaam aan van de 75-jarige J. Lindhout. De man woonde in bij zijn schoon zoon en was gisteravond cm half elf thuis gekomen Vermoed wordt, dat de man water heeft gekookt, waarna bij de gaskraan niet goed gesloten zou hebben. Bii Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Anril 1954 tijdelijk benoemd en aan gesteld bij de generale staf tot brigade generaal. de kolonel van de generale staf G. Dijkstra territoriaal bevelhebber-West, tevens bevelhebber le militaire afdeling. De gezondheidsorganisatie van T. N. O. (Toegepast Natuurwetenschappelijk Onder- zrek) is reeds enige tijd bezig met in be paalde centra van ons land een bevolkings onderzoek in te stellen naar het voorkomen van rheu'ma. Thans is Oude Pekela aan de beurt. Het onderzoek wordt volgens een vast plan ten uitvoer gelegd. Het geschiedt kosteloos. „Waar gaan we heen?", zo vroeg de officier van justitie te Assen zich Woensdag af toen de P.T.T -ambtenares B. S„ voorheen te Valthemond, thans te Haarlem woon achtig. terecht stond voor hot feit, dat zij brieven had open gemaakt. De brief, welke zij open maakte was van een kennis en ge richt aan een andere kennis. Deze nieuws gierigheid kostte de verdachte drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en onder toezicht- stelling. Reporter Bob Knous van het „American Forces Network" in Duitsland is met een technicus voor een paar dagen in Nederland aan het werk om twee radio-programma's te maken, die de Amerikaanse soldaat laten horen wat een verlof in Nederland in het voorjaar kan betekenen. Op het programma staan twee reportages, een met bloembollen- velden en Keukenhof, de andere met attrac ties van Amsterdam. Onder het gedonder van saluutschoten, afgevuurd door seheeps- en kustgeschut is de 9000 ton metende Nederlandse kruiser „De Zeven Provinciën", die zich op zijn eerste oefenreis bevindt, gearriveerd in Portsmouth, waar het schip tot Zaterdag zal blijven. Aan boord waren ir. C. Staf. de Ne derlandse minister van Oorlog en van Ma rine. en vice-admiraal A. de Booy. Na de arrestatie van een Amsterdamse inbreker, die door een echtoaar werd over meesterd, waardoor verschillende Gooise ir braken tot klaarheid zijn gebracht, zijn thans weer twee Amsterdammers gear resteerd. ditmaal in samenwerking met de hoofdstedelijke notitie. Het zijn de 24-iariee bankwerker F. W. uit Amsterdam en de 26- jarige Ch. K„ eveneens uit Amsterdam, die onder meer verdacht worden van een in braak aan de nieuwe 's Gravenlandseweg te Bussum. Hier werden enige sieraden en een horloge ter waarde van 1200 gulden gestolen. HAARLEM EN OMGEVING De Federatie voor Eoilepsie-hestrijding houdt op Zaterdag 8 Mei een epilensie-dag in gebouw Irene op de inrichting Meer en Bos te Heemstede. liet algemeen onderwerp van bespreking is „Revalidatie van natiën- ten. liidenrie aan epileptische aandoenin gen" Inleiders zijn dr. F. H. Glastra van Loon. G. W. Paauw en B van der Steeg. Het Wijkcomité Oud-Schoten houdt op Dinsdag 13 April een openbare vergadering in de kleuterschool aan de Tesselschade- straat. Na afloop van het huishoudelijk deel zal ir. D. N. de Lange spreken over grond prijzen en vragen beantwoorden. Aan de Universiteit van Amsterdam is bevorderd tot arts de heer K. C. Knaap te Bloemendaal. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte is de heer G. S. van Dorp te IJmuiden. De afdeling Haarlem-Noord van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond houdt Dinsdag 13 April in het Hervormd Jeugd huis Schoterweg 83 haar maandelijkse ledenvergadering. Mevrouw A. E. Nyenhuis Windgassen. gewestelijk presidente, zal spre ken over: „Het schrift - De Schrift". op het terrein aan de Verspronckweg ge werkt. De werkzaamheden aan de Baljuwslaan zullen geruime tijd in beslag nemen, ver moedelijk anderhalf jaar. Op het ogenblik wordt het Westelijk gedeelte van de goe derenloods afgebroken, die niet in gebruik is geweest bij de posterijen, doch wel een deel vormde van het grote gebouw.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13