Agenda voor Haarlem zal £auis 'Xiètiat HOOVER Bewijs van luchtwaardigheid van de Comet ingetrokken Haute Couture en Haute Coiffure Wie haar tapijten liefheeft koopt een Reeks anti-communistische maatregelen in de V.S. „RÏTSA" Litterair pleidooi voor viering van vrijheid met een vrije dag 3 Eersten der 21 doden reeds geborgen Jacques Fath Louis Pièrlót STOFZUIGERS Plan voor derde tuinstad bij Amsterdam Nationale Snipperdag Parijs wil Juin uit filmjournaal weren Katholieke vakbeweging achter S.E.R.- advies ZATERDAG 10 APRIL 19a* ft PANORAMA Vliegverbod voor Franse Comets Feeststoet op Zondag bij £rafht lverd(navhf va£,»,t priesterjubileum toegestaan voor onbepaalde tijd van kracht, zo zei hij. Voorstellen der ministers van Justitie en Defensie Kind aangegeven dat niet geboren was DE GROOTSTE SORTERING VINDT 0 BIJ Honden mishandeld? Maatschappij houdt voet bij stuk Ouderdomsverzekering Voldoening bij Bond voor Staatspensionnering Politie redde leven van pasgeboren baby Begrotingspol itiek der Beneluxlanden „2.500.000.000 buren" in Stedelijk Museum Gunstig jaar voor N.V. drukkerij „De Spaarnestad" Arts J. J. Wal lien verlaat de Arbeidsinspectie (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister voor Burgerluchtvaart, Lennox-Boyd, heeft het bewijs van lucht- vaardigheid voor de Cornet ingetrokken. Dit geschiedde in overleg met de De Havilland- fabrieken, de bouwers van de Comet. Sir Miles Thomas, de voorzitter van de B.O.A. C., heeft verklaard dat pas als de oorzaak van de opeenvolgende rampen gevonden is. de Cornets weer zullen vliegen. Dat Groot- Brittannië de Cornet, waarmede het de leiding veroverd heeft in de burgerlucht vaart, na de nieuwe tragische ramp zonder meer zal afschrijven, is niet aan te nemen. In de luchtvaart kan de klok niet achteruit gezet worden. Ondanks de tegenslag kijken de leiders der Industrie uit naar de Comet II, welke thans op stapel staat, en welke beschouwd wordt als't antwoord op de op Comet I uit geoefende critiek. De Comet II, met zijn. vier Rolls Royce straal-lurbine-motoren. kan 40 pet. meer kracht ontwikkelen dan de Comet I en tevens kunnen meer pas sagiers mee. De eerste Cornet U's zijn reeds met succes in alle weersomstandigheden beproefd. Met dit toestel en later met de Comet III, wil Groot-Brittannië aan de top blijven. De Comet III zou bovendien reeds dit jaar de eerste proefvlucht'maken. Dat zal echter pas kunnen als de Cornet-repu tatie. welke thans zo ernstig geleden heeft, zal zijn hersteld. De taak van de Britse luchtvaartdeskundigen zal thans zijn te onderzoeken of er iets principieel verkeerd is met de Cornets. Na de ramp bij het eiland Elba werden meer dan 50 wijzigingen aan gebracht. Een van de 21 omgekomenen is de beken de ruiter kapitein Collins, die het Britse team naar het Olympisch concours hippique in Helsinki heeft getraind. De tweede pi loot, de Zuid-Afrikaan Grove, was Maan dag in Londen met een Britse in het huwe lijk getreden. Zij zou hem de volgende week naar Zuid-Afrika volgen. Een aantal stoffelijke overschotten is reeds geborgen. Op 2 Mei 1952 werden de Comets in ge bruik genomen. Drie van de oorspronke lijke Cornets zijn verloren gegaan. Het eerste ongeluk geschiedde op 26 October 1.952 bij de start in Rome, waarbij geen slachtoffers vielen, maar op 3 Mei 1953 ADVERTENTIE Zó boeiend is r:u ZATERDAG 10 APRIL Stadsschouwburg: „Escapade", Het Vrije Toneel. 8 uur. Frans Hals: „Jeugd in ge vaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", '.8 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Strijd om het heelal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de dui velin", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het von nis der kinderen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Paris Nights". 18 jaar, 23.30 uur. Roxy: „Anna", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Storm over Malakka", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zij was 17 jaar", 18 jaar,, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 11 APRIL Gebouw Cultura, Jansstraat: wijdingsoch tend van de Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", 10.30 uur. Stadsschouwburg: „Esca pade", Het Vrije Toneel, 8 uur. Frans Hals: „Jeugd in gevaar", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De drie caballeros", alle leeft., 11 uur. „Strijd om het heelal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Faust en de duivel", 18 jaar, 11 uur. „Het vonnis der kinderen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna". 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Storm over Malakka". 14 j„ 2, 4.15 7 en 9.15 u. City: „In donker Afrika", a. leeft., 2.15 en 4.30 uur. „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Ed. W. Pera, 10 en 17 uur; jeugdsamenkomst, 20 uur. MAANDAG 12 APRIL Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw „Zang en Vriendschap". Jansstraat: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Minervatheater: Stichting „Steunt ontredderde staten"; ex- Kapitein Westerling over: „Wat Nederland moet welen", 8 uur. Frans Hals: „Jeugd in gevaar", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Strijd om het heelal", 18 jaar. 2. 4.15, 7 cn 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het vonnis der kinderen", 18 jaar, 2„ 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „In donker Afrika", alle leeft., 2.15 uur. „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Russisch Volksdans theater Berjozka. 20 uur. ADVERTENTIE werden 43 personen gedood toen een Cornet enkele minuten na het vertrek uit Calcutta neerstortte. Dit ongeluk werd aan het ab normale noodweer toegeschreven. In Januari van dit jaar verdween een Cornet met 35 inzittenden bij Elba in zee. Op 3 Maart 1953 verongelukte in Karatsji een Canadese Cornet, waarbij elf personen, be manningsleden en technici, om het leven kwamen. Kantonrechter oordeelt: PARIJS (Reuter). De Franse minister van Burgerluchtvaart, Devinat, heeft de Franse luchtvaartmaatschappij „Union Aéromaritime des Transports" gelast haar twee Cornet-straalvliegtuigen met ingang van Vrijdagavond niet meer te laten op stijgen. Een van deze twee toestellen kreeg Vrijdagochtend, nadat de Britse Cornet „Yoke Yoke" werd vermist, nog vergun ning van de maatschappij om van Abidjan via Casablanca naar Parijs te vliegen. Een woordvoerder van de „Air France" deelde, mede, dat het vliegverbod voor de twee Cornets van deze maatschappij niet, zoals men van plan was, Dinsdag zal wor den opgeheven. Dit vliegverbod, dat van r j Britse Comet „Yoke Peter" bi; Elba, blijft De kantonrechter te Maastricht heeft j Productie VCl'laging vonnis gewezen in de zaak tegen drie leden -p» van het kerkbestuur der St. Jozef-parochie F)IJ L/eiTlKa te Maastricht, aan wie overtreding van de I Zondagswet ten laste was gelegd. Naar wij vernemen, ondervindt ook de Hij sprak deze leden vrij. Koninklijke Nederlandse Staalfabrieken Op Zondag 28 Maart was'ter gelegenheid v./h. J. M. de Muinck Keizer N.V. (Demka} van het 40-jarig priesterschap van pastoor J. Joosten te Maastricht een stoet gefor meerd, welke de jubilaris begeleidde van de pastorie naar de kerk. De kantonrechter was van oordeel dat het hier een optocht met godsdienstig karakter betrof, welke valt onder de ont heffingsbepaling, bedoeld in de algemene maatregel van bestuur op de Zondagswet. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie had tegen ieder van de drie kerkbe stuursleden een geldboete van zes gulden geëist. Het betrof hier een proefproces om uit te maken of feeststoeten als in de Zondagswet verboden optochten moeten worden be schouwd. te Utrecht een zekere terugslag in verband met de moeilijkheden die, zoals algemeen bekend, de West-Europese staalfabrieken ondervinden bij de afzet van hun produc ten. Dientengevolge heeft de directie van Demka besloten één van de Siemens-Mar- tin-övens stil te leggen. De hieruit voortspruitende productiever mindering wordt voor een deel gecompen seerd door de vergrote productie van andere ovens, alsmede door de inbedrijf- stelling van de nieuwe electro-oven op het terrein Noord. Dit heeft als gevolg een kleine inkrimping van het personeel, om welke reden bij het Gewestelijk Arbeids bureau een ontslagvergunning is aange vraagd voor dertig werknemers. ADVERTENTIE Op speciale uitnodiging van Zaterdagavond 10 April a.s. zijn medewerking verlenen aan de Show. welke de Franse modekoning in Kasteel „Oud-Wassenaar" zal houden. ZIJLSTRAAT 88 HAUTE COIFFURE HAARLEM TELEFOON 10083 Hij KLOPT... en hij] ADVERTENTIE Inderdaad, als het om het behoud van Uw tapijten gaat, kies dan meteen de beste stofzuiger die er is: Hoover! Alleen de Hoover KLOPT én Veegt èn Zuigt. Alleen de Hoover verwijdert, dank zij deze unieke drie voudige werking, ook het vernielende, diep ingetrapte straatgruis. Uw tapijt blijft mooi, Uw stofzuiger voor treffelijk. laren- en jaren lang. Vraag Uw handelaar demonstratie. Veegt... en hij Zuigt Model 612: 3J0. incl. hulpst. WASHINGTON (Reuter) Herbert Brownell, de Amerikaanse minister van Justitie, heeft een aantal anti-communisti sche maatregelen voorgesteld w.o. de dood straf voor spionnage in vredestijd. Zonder de werkzaamheid van senator Joseph Mc Carthy te noemen, zei Brownell in een televisie-uitzending, dat het F.B.I. (het federale bureau voor onderzoek), het de partement van Justitie en de rechtbanken de organen zijn om tegen onwettige com munistische activiteit op te treden. Hij stelde een aantal nieuwe wetten voor, die een werkgever het'recht geven tijdens een nationale noodtoestand personeel van voor de landsverdediging werkende fabrie ken te ontslaan, waarvan kan worden ver ondersteld dat het tot sabotage of spionnage geneigd is. Getuigen mogen de mogelijk heid van zelfbeschuldiging niet langer als excuus aanvoeren om getuigenis te weige ren. Afgeluisterde telefoongesprekken moeten als bewijs kunnen worden gebruikt. Aan personen, die schuldig zijn bevonden aan activiteit, gericht op het gewelddadig omverwerpen van de regering, moet het staatsburgerschap kunnen worden ontno men. Ter illustratie van de contraspionnage van het F.B.I. zei de minister, dat de re gering weken voordat Moskou het wereld kundig maakte, wist dat Stalin ziek was en dat Malenkov hem zou opvolgen. Agen ten van het F.B.I. zijn doorgedrongen in de Amerikaanse communistische partij, al dus Brownell. Dit was een belangrijk wa- Voor de Utrechtse rechtbank heeft zich een 23-jarige transportarbeider uit Amers foort moeten verantwoorden Xvegens ,,'net opzettelijk aangeven aan de ambtenaar van de burgerlijke stand van de geboorte van een kind, wetende dat dit niet geboren is, teneinde daaruit voordeel te trekken". De verdachte gaf ter zitting toe, dat hij op 15 Januari aan zijn werkgever had ver teld, dat zijn vrouw het leven had geschon ken aan een dochter. Dit was echter niet juist, maar de arbeider had zich die nacht verslapen en om zijn verzuim goed te pra ten had hij dit excuus verzonnen. Hij kon toen niet meer terug en om de 55 kraam geld in ontvangst te nemen moest hij bij do burgerlijke stand het kind laten in schrijven, hetgeen hij deed. Met het geld reisde de verdachte naar Rotterdam, waar hij een dagje vrolijk uitging. Het bedrog kwam aan het licht toen de vrouw van de verdachte, die zonder geld thuis zat, naar de fabriek ging om een voorschot op het weekloon van haar man te vragen. De officier van Justitie noemde het bui tengewoon ernstig dat de verdachte een authentieke geboorteacte verkeerd heeft laten opmaken, en zich bovendien aan op lichting heeft schuldig gemaakt. Hij requi- reerde twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Op 20 April doet de rechtbank uitspraak. ADVERTENTIE vanaf 1.60 p. week. zonder vooruitbet Gr. Houtstr 132 Haarlem Tel 16693 Ook voor reparatie en onderdelen B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad de plannen voorgelegd voor een derde tuinstad in Amsterdam-West, de tuinstad Slotervaart. Het plan omvat een gebied van rond 20 hectare, dat is gelegen tussen de ring- spoorbaan, de Sloterplas en de autoweg naar Den Haag. Het centrum van deze tuinstad zal ongeveer twee kilometer ver wijderd zijn van het Surinameplein en de Overtoom. Er is plaats voor ongeveer 6000 woningen, hetgeen neerkomt op een huis vestingsmogelijkheid van circa 20.000 per sonen. Van deze woningen zullen er 420 vier of meer verdiepingen krijgen cn 300 drie verdiepingen. Er komen 50 woningen voor bejaarden. In de toekomstige stad is een centrum met winkels, een verenigingsgebouw, een een bioscoop en een café-restaurant ont worpen. Bovendien is een terrein aange wezen voor een centraal kantoorgebouw der Rijkspostspaarbank. In het plan zijn verder terreinen bestemd voor de bouw van zes kerken, vijftien scholen voor ge woon lager onderwijs, zeven scholen voor voorbereidend onderwijs en zes scholen voor ulo en middelbaar onderwijs. Het aantal garages is bepaald op 35 per 100 woningen. In het Zuid-Westelijk deel van het ge bied is gedacht aan de bouw van een zie kenhuiscomplex en gebouwen voor de bloedtransfusiedienst.' B. en W. stellen de raad voor dit voorontwerp in beginsel goed te keuren alsmede een crediet beschikbaar te stellen van 2.700.000 voor het maken en heien van 12.000 betonnen palen ten behoeve van de woningbouw op het Noor delijk gedeelte van dit uitbreidingsgebied, dat in de loop van dit jaar bouwrijp zal zijn. 99 99 De uitgevers van negen litteraire en- al- tigheid diept met dezelfde piëteit te wor- gemeen culturele tijdschriften en de redac-vdcn herdacht als de daarvgtt oplosmake- tics daarvan hebben inplaats van de af-' ,1 ijlre herdenking van de doden op de voor- zonderlijke Aprilnummers een gemeen schappelijke aflevering het licht doen zien onder de titel „Nationale Snipperdag" ter gelegenheid van de tiende Bevrijdingsdag 5 Mei 1954. „Wat de samenwerkende redacties en uitgevers tot het uitgeven van deze afle vering heeft bewogen, is de behoefte uit drukking te geven aan het bij veie Neder landse kunstenaars opgekomen verzet tegen de disqualificatie van de vijfde Mei, onze Nationale Feestdag, tot nationale snipper dag en aan het gevoel van onbehagen dat ons bekruipt bij een terugblik van 5 Mei 1954 naar 5 Mei 1945". Op een Vrijdag te Amsterdam gehouden persbijeenkomst heeft prof. N. Donkersloot deze gedachte neergelegd in het len geleide van deze bundel nader uitgewerkt: „Het moet wat zeggen, dat hier en nu de zuilen vielen van deze zo veelzijdig ge richte kunstenaars cn uitgevers opnieuw de eenheid als in bezettingstijd vonden, dat zij uitdrukking hebben gegeven aan het allerwege levende gevoel van onbevre digdheid. Onbevredigdheid daarover, dat chronologische volgorde. materiële en misschien politieke, in ieder4 leeftijd^ en datum van terechtstelling, in geval in vergelijking onbeduidende belan gen zijn afgewogen tegen de betekenis, die ligt in het herdenkend levendig houden van de waarde der herwinning van het hoogste goed, dat is de vrijheid van de geest. Onbevredigdheid en ook teleurstel ling, dat de regering en de volksvertegen woordiging er niet in zijn geslaagd deze laatste idee te doen zegevieren. Vrijaf op de herdenkingsdag is .symbolisch noodza kelijk om zijn waarde, vrijaf is practisch noodzakelijk om een waardige herdenking mogelijk te doen zijn, die er inhoud aan geeft. Het herstel van vrijheid tot gerech- Maximum boete geëist tegen ex-kennelhouder Voor de Amsterdamse rechtbank heeft de 32-jarige J. T. terechtgestaan, vroeger eigenaar van een hondendressuurschool te Weesperkarspel. Hem was een aantal ge vallen van dierenmishandeling ten laste ge legd. Ter terechtzitting werden drie getui gen gehoord, die zich in uiterst veront waardigde bewoordingen over de-verdachte uitlieten. Allen klaagden zij er over, dat hun honden vermagerd en schuw uit ver- dachte's kennel terug waren gekomen en dat de verdachte de honden met de hand harde klappen op de snuit had gegeven bij een demonstratie van hun gehoorzaamheid. Daar tegenover verklaarden als getuigen a décharge enkele kennissen van verdachte, onder wie ook diens dierenarts, dat de ver zorging van de honden in de kennel uit stekend was. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir, dat in het dossier een groot aantal klachten tegen de verdachte lag. „De haren rijzen je te berge wanneer je al die klach ten leest," zei hij. „Ik kan de verdachte niet anders dan een ellendige bruut noe men." Hij eiste de maximum boete, 300, en drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk. De verdediger, mr. M. A. Kagenaar, be toogde, dat sommige honden weliswaar janken bij een tik op hun snuit, maar dat dit niet altijd betekent, dat zij pijn lijden. „Sommige eigenaressen van honden zijn over hun dieren nog sentimenteler, dan moeders over hun kinderen," zo zei hij. Opzettelijke dierenmishandeling achtte hij geenszins bewezen. Hij vroeg daarom vrij spraak. Op 23 April zal de rechtbank uit spraak doen. avoild van elke vijfde Mei. Dit spreken de kunstenaars, elk op eigen wijze, uit in de thans verschenen bundel. Het voorstel van allen, die daaraan hebben medegewerkt is: maak de jaarlijkse herdenking vrij als de dag van de rechten van de mens", aldus prof. Donkersloot. Het honderdvijftig bladzijden benevens een vel kunstdrukpapier met foto's tellen de nummer is tot stand gekomen door samenwerking van redacties en uitgevers van de volgende tijdschriften: Het Boek van Nu, Critisch bulletin, De Gids, Kroniek van kunst en kuituur, Maatstaf, De nieuwe £tem, Ontmoeting, Podium en Roeping, onder leiding van Bert Bakker, Rein Bli.j- stra, Gerrit Borgers, L. P. J. Braat, Pierre li. Dubois, Ed. Hoornik, Henk Krijger, O. Noordenbos en Gabriël Smit. Op de .inhoud van dit bijzondere num mer, waaraan talrijke vooraanstaande let terkundigen van diverse generaties mede werkten, komen wij nog uitvoerig terug. Onder aan iedere pagina is de naam ver meld van een slachtoffer van de Duitse bezetting, met vermelding van beroep, PARIJS (Reuter/AFP) De Franse regering tracht de Franse maatschappij voor filmjournaals, „Pathé Journal", te be wegen een film met. een vraaggesprek met maarschalk Juin, welke sedert Donderdag in het gehele land in de bioscoopprogram ma's wordt vertoond, uit de circulatie te nemen, aldus is Vrijdag in goedingelichte kringen vernomen. Speciale afgezanten van premier Laniel hebben contact opgenomen met de directie van de maatschappij, doch deze zou het verzoek om de journaals in te trekken heb ben afgewezen, omdat dit een „schending van de vrijheid van voorlichting" zou in houden. In het vraaggesprek verklaarde de maarschalk o.m., dat de regering reeds geruime tijd op de hoogte was geweest van zijn mening over het E.V.G.-verdrag. In Lyon, Le Havre en Amiens hebben politie en plaatselijke autoriteiten biosco pen bezocht. Plaatselijke autoriteiten heb ben voorts gevraagd in de journaals niet de ormamen te vertonen, welke Zondag j.l. zijn gemaakt van de demonstraties bij de Are de Triomphe in Parijs, waarbij premier Laniel en minister Pleven werden lastig gevallen door aanhangers van maarschalk Juin. De Franse regering werkt aan de publi catie van een „witboek", waarin een over zicht zal worden gegeven van Juki's mening pen ter bestrijding van onwettige activiteit door deze partij. „Wij moeten steeds be dacht zijn op communistische infiltratie, maar dit gevaar moet niet overdreven wor den". De Amerikaanse minister van Defensie. Wilson, heeft Donderdag een herzien vei ligheidsprogram aangekondigd, dat per sonen, die niet betrouwbaar worden geacht, uit de strijdkrachten verwijdert en daar buiten houden zal. Zo zullen personen, van wie men weet dat zij communisten zijn, niet in de strijdkrachten opgenomen wor den. Sprekende voor de Senaatscommissie voor de strijdkrachten verklaarde Wilson, dat hij als enig doel voor ogen had de ver zekering te geven, dat de kwestie van revolution-nairen, sympathiserend-en met het communisme en andere risico's voor de veiligheid in de strijdkrachten zorgvuldig wordt opgelost. Alle twijfel-gevallen zullen worden on derzocht en in geen enkel geval zal iemand, van wie redelijkerwijs wordt geloofd dat hij ooit iets te maken heeft gehad met verboden activiteit, worden benoemd of opgenomen in de strijdkrachten zonder goedkeuring van de betrokken minister, aldus Wilson. AUSTIN (Texas) (U.P.) Het Huis van afgevaardigden van de staat Texas heeft Donderdag met 130 tegen 4 stemmen be sloten de communistische partij te verbie den. De Senaat van Texas had een desbe treffend wetsontwerp al eerder aangeno men. Gouverneur Allen Shivers zal onge twijfeld de wet met zijn handtekening be krachtigen. De wet stelt een gevangenis straf van maximaal 20 jaar op het lidmaat schap van de communistische partij. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. ollestook De besturen van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging, Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond, Neder landse Katholieke Middenstandsbond, Ne derlandse Katholieke Arbeidersbeweging, Sint Adelbertvereniging, Katholieke Standso'rganisaties voor .Werknemendè Middenstand, hebben in een vergadering het advies van de Sociaal-Economische Raad inzake de wettelijke ouderdomsver- zekering, uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en aan de staatssecretaris van Sociale Zaken be sproken. De organisaties constateerden dat, hoe wel de Nederlandse sociale verzekerings- wetgeving in het algemeen in gunstige zin afsteekt tegen die in andere landen zowel binnen als buiten het Europese continent, tot dusver op het gebied van de ouderdoms voorziening een ernstige lacune bestaat. Het aantal bejaarden is volgens hen thans op 850.000 te stellen. Dit aantal zal gezien de structuur en groei der Nederlandse be volking, binnen dertig jaar stijgen tot 1.450.000. De organisaties spreken hun grote vol doening uit over het tot stand komen en de strekking van het advies. Zij hebben be sloten in een motie een dringend beroep te doen op regering en volksvertegenwoordi ging met de meeste spoed een wettelijke regeling van de ouderdomsvoorziening op basis van het advies van de sociaal-Econo mische Raad tot stand te brengen. „Verstandig compromis" De Bond voor Staatspensionnering heeft in Carré te Amsterdam een buitengewoon congres gehouden ter bepaling van zijn standpunt ten aanzien van het door de So ciaal Economische Raad uitgebrachte ad vies voor de wettelijke ouderdomsverzeke- ring. Het hoofdbestuurslid de heer C. J. van Lienden zeide onder meer: „Als wij het advies van de S.E.R. beoordelen naar de doelstellingen van onze bond (een gelijk pfemievrij staatspensioen voor alle Neder landse mannen en vrouwen en daarvoor de kosten te vinden uit de opbrengst der be lastingen naar draagkracht) dan is het géén premievrij staatspensioen en is het doel van de bond niet bereikt. Het geheel draagt duidelijk het kenmerk van een ver ten aanzien van het Europese leger, zoals standig compromis, waarop verder kan deze die in de afgelopen drie jaar heeft kenbaar gemaakt. Dit document zal wórden toegezonden aan de leden van de commis sies voor buitenlandse betrekkingen en defensie van de Nationale Vergadering. President Coty heeft maarschalk Juin Vrijdag voor de eerste maal sedert deze uit alle nationale functies ontslag werd ver leend, ontvangen. De maarschalk zelf •bracht Vrijdag, voor de eerste maal sedert hij van zijn Franse militaire functies werd ontheven, een bezoek aan zijn NAVO- hoofdkwartier te Fontainebleau. Franse en geallieerde functionarissen geloven, dat hij deze functie niet lang meer zal bekleden. Men verwacht dat het op de film opgeno men vraaggesprek de spanning tussen de regering en Juin nog zal vergroten. worden voortgebouwd. Het gaat een eind in onze richting. Het is een collectieve ver zekering met premie naar draagkracht en de orthodoxe verzekeringsgedachte is los gelaten" Aan het slot van het congres werd met algemene stemmen een resolutie aangeno men, waarin de bond zijn voldoening uit spreekt over de in het advies van de S.E.R. inzake de wettelijke ouderdomsverzekering ontwikkelde voorstellen, die naar verbete ring van het lot der ouden van dagen zul len leiden. De jaarlijkse door de bij de Neder landse Padvindersraad aangesloten leden te houden actie „Een heitje voor een kar weitje" zal dit jaar worden gehouden in de week na Pasen, van 19 tot en met 24 ApriL Vrijdagmorgen om ongeveer tien uur werd in de Middendorpstraat in Velsen een baby geboren, maar de twee doktoren, die hierbij aanwezig waren, slaagden er aan vankelijk niet in de levensgeesten op te wekken. Men belde de politie op, en al spoedig verscheen agent Dijkstra met een zuurslofkoffer, waaruit hij zuurstof aan het kind toediende. In de auto van een der doktoren spoedde men zich naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk. On derweg bleef agent Dijkstra met de baby op zijn schoot zuurstof toedienen, terwijl een zuster bij het kindje hartmassage toe paste. Door de medewerking van het personeel van de pont over het Noordzeekanaal en van de spoorwegovergang werd de tocht naar het ziekenhuis bijzonder snel vol bracht. Zaterdagmorgen kon worden medege deeld, dat de baby niet meer in levensge vaar verkeerde. De in 1949 ingestelde Benelux-commissie voor de bestudering van de vergelijking der begrotingen der openbare instellingen in de Beneluxlanden komt in haar thans verschenen rapport tot de conclusie, dat er geen onoverkomenlijke verschillen in de begrotingspolitiek van de drie landen aan wezig zijn welke een coördinatie van de economische en financiële politiek van België, Nederland en Luxemburg blijvend zouden kunnen verhinderen. De commissie constateert dat de overheid in Nederland zich ten behoeve van de na tionale investeringen grotere uitgaven ge troost dan in de beide andere landen. Een van de belangrijkste oorzaken van dit ver schil is gelegen in de omstandigheid, dat in Nederland het grootste gedeelte van de woningbouw rechtstreeks door de overheid wordt gefinancieerd, hetgeen in België in mindere mate het'geval is. De toegang tot de tentoonstelling „2.500.000.000 buren" in Amsterdams Ste delijk Museum was met kranten dichtge plakt, toen de rector magnificus der Ge meente Universiteit, prof. dr. M. W. Woer deman, deze door studenten der politiek- sociale faculteit samengestelde expositie Vrijdag zou openen. De hoogleraar baande zich een weg door dit papieren gordijn en de tot 17 Mei durende tentoonstelling was geopend. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland mr. Susanto Tirto- prodjo en talrijke hoogleraren woonden de opening bij van deze, naar de mening der organisatoren, eerste tentoonstelling ter wereld, die actuële maatschappelijke pro blemen en de politieke en sociale weten schappen uitbeeldt op een ook voor leken bevattelijke manier. Met de titel willen de organisatoren zeggen, dat de verhoudingen tussen buren in wezen dezelfde zijn als die tussen de verschillende groeperingen waaruit de bevolking der gehele aarde is samengesteld. De N.V. drukkerij De Spaarnestad in Haarlem heeft over 1953 een saldo winst behaald van f 594.444 (f 375.926). Na en kele voorzieningen wordt op de prefe rente aandelen een onveranderd dividend van zeven percent voorgesteld en op de gewone aandelen een dividend van twaalf percent (vorig jaar tien percent). De papiernoteringen, die zich in 1953 op een redelijk niveau bewogen trokken in het najaar opnieuw aan, zodat voor 1954 hogere prijzen verwacht moeten worden, aldus het verslag. De exploitatie van de tijdschriften en nevenuitgaven was goed. Het aantal abonnementen bewoog zich in opgaande lijn. De inkomsten uit adver tenties namen belangrijk toe. De omvang van het aantal tijdschriften werd uitge breid. De Duitse uitgave van „Libelle" leverde een belangrijk grotere drukorder wegens de gestegen omvang op. De drukkerij was overbezet. Opnieuw moest een diepdruk rotatiepers worden besteld. De levering hiervan zal pas aan het eind van 1954 geschieden. Ook andere installaties moesten worden besteld. Deze zullen totaal een bedrag van ruim f 1.100.000 vorderen waarvan in 1954 nog bijna f 700.000 moet worden betaald. Over de dochterondernemingen wordt medegedeeld, dat het bedrijf in Antwer pen zich goed blijft ontwikkelen. De in ternationale clichéfabrieken Pax-Holland leverden zeer behoorlijke resultaten op. Het courantenbedrijf ïn Amsterdam kon 1953. ondanks een verbetering, nog niet zonder verlies afsluiten. De exploitatie beweegt zich in opgaande lijn. De exploitatie van de tweede druk dei- Katholieke encyclopedie vordert nog steeds langzaam, doch gestadig. De dochteron derneming, waarin de Duitse „Libelle" wordt geëxploiteerd, sloot het boekjaar zonder verlies af. Voor 1954 wordt een verdere verbetering verwacht. De N.V. verenigd bezit van aandelen N.V. drukkerij De Spaarnestad stelt even eens een dividend van twaalf percent voor op de gewone en zeven percent op de pre ferente (vorig jaar respectievelijk tien percent en zeven percent). Bij Koninklijk besluit is aan de heer J. J. Wallien, arts, te Haarlem, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 Augustus op zijn verzoek eervol ontslag verleend als eerste hoofd- geneeskundige bij de Arbeids-inspectie in vaste dienst, onder dankzegging voor de vele belangrijke diensten, door hem in deze functie bewezen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5