Paaseieren uit de Balkan Een ei is geen ei Kerkdiensten Tips voor de Paasdis HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Waartoe dient vlieseline? Een voorjaars-ensemble KALK? Neem voort- aan Actrice Vera Bondam bij Nederlandse Gomedie Algemene Bond van Forensen vergaderde oor deU rouw In de folklore en de Christelijke sym boliek van bijna alle volken heeft het ei een zeer bijzondere plaats. Natuur lijk geldt dit hel sterkst voor agra rische volken, die niet op zo'n hoog cul tureel peil staan. Een voorbeeld hier van is Joegoslavië. In dit land zijn de folkloristische ge bruiken, waarbij het ei een grote rol speelt, te kust en te keur te vinden. Een boer breekt een ei op de kop van een der ossen, die voor zijn ploeg zijn ge spannen, of hij stopt er een in de grond, in de hoop dat dit zijn oogst ten goede zal komen. Jongelui wassen zich met water, waarin een eierschaal of ei heeft gelegen en verwachten hierdoor een blijvende gezondheid te verkrijgen of een frisse teint te behouden. Het ei is het symbool van leven en vruchtbaarheid. Het wordt, gekleurd en versierd, niet alleen aangewend om de feestdis op te luisteren, maar is te vens een passend geschenk van een jongeman aan zijn uitverkorene, als schuchtere liefdesbelijdenis. Op een boerenbruiloft worden zij in bracht. Het is niet te veel gezegd, dat er duizenden en duizenden verschillende ornamenten bestaan, eigenlijk evenveel als er mensen zijn. Iedere streek, ieder dorp heeft zijn eigen karakters en deze worden in de families weer eindeloos gevarieerd. We zouden kunnen zeggen dat de figuren op de eieren gebatikt worden, want de werkwijze is dezelfde batik-techniek, als die wij kennen uit Indië en het Midden-Oosten, en die ook in de moderne textielindustrie wordt toegepast. Iedere lijn en iedere stip wordt met gesmolten was op het ei aangebracht. Daarna wordt het in een verfbad ge dompeld en nu komen de ornamenten pas te voorschijn. De was neemt name lijk geen verf aan, zodat de motieven in de kleur worden uitgespaard. Het was- laagje kan later met warm water ver wijderd worden of met een mesje wor den weggekrabd. Het is een eenvoudige houten griffel, voorzien van een metalen spitsje, waar mee de wasfiguren op de eieren worden getekend. Wil men met meer kleuren werken, dan begint men het ei eerst een bepaal de tint te geven, bijvoorbeeld door het in rode verfstof te dompelen. Daarna worden de motieven er met was op ge tekend en tenslotte stopt men het ge heel in een zwart verfbad, waardoor er een zwart ei met rode ornamenten ont staat. Op die wijze kunnen er zelfs drie of vier kleuren worden toegepast, als er maar gezorgd wordt voor het be schermende waslaagje. Wanneer men in musea of op boeren hofsteden de fijnzinnige staaltjes van deze volkskunst aandachtig beschouwt, komt er een gevoel van oprechte be wondering op. Deze uiterst tere orna menten, met zulke primitieve middelen door grove boerenhanden te voorschijn getoverd, moeten wel een diep respect afdwingen voor de schoonheidsdrang, de lust en gave tot vormgeving van deze eenvoudige mensen. Dan rijst de vraag of men wel het recht heeft te spa-eken van een op lager cultureel peil staand volk; het is een andere, zeker geen min dere cultuur dan de onze. Het voorgeslacht van de huidige Joe goslavische volkerengemeenschap wist niet alleen schoonheid te scheppen, maar zij bezaten ook een grote natuur lijke vindingrijkheid. Zij waren mees ters in het fabriceren van plantaardige kleurstoffen, die zij uit wortels trokken. Zo ontstonden de prachtigste tinten en de fijnste nuances, die men met een aangeboren raffinement wist te combi neren. Rood, karmijnrood, helgeel, bruin en blauw in allerlei tinten werden en worden nog het meest gebruikt. Maar tegenwoordig kiest men voor het verf bad gewoonlijk de goedkopere en min der bewerkelijke anil ine verf. De Paaseieren van de Joegoslaven zijn stuk voor stuk overwaard bekeken te worden, niet in het minst in verband met de eenvoud van hun scheppers. TINEKE RAAT ft lÉf! i y groten getale gegeten en zelfs aan de Kerstboom komt bet, beschilderd en versierd, dikwijls voor. Deze symboliek stamt reeds uit de praehistorische, indo-Europese tijd en werd overgenomen door het Christen dom, daar het zich zeer goed liet ver enigen met de opvattingen van zijn leer stellingen. Hoewel de oude tradities en de huis vlijt van de boeren als gevolg van de toenemende beschaving en mede door de opbloei van handel en industrie in het gedrang komen, is de kunst, van het versieren der eieren nog lang niet ver dwenen. Vooral in de Paastijd beleeft zij een hoogtepunt. De broze schalen worden met onein dig geduld beschilderd. Wie in de ge legenheid is geweest een groot aantal dezer voorbeelden van volkskunst te bekijken, vraagt zich vol. verbazing af hoe de eenvoudige bevolking, vaak in afgelegen hutten levend, aan deze rijk dom van motieven komt. Hier werkt waarschijnlijk een sterk oerinstinct, een aangeboden goedie smaak. De figuren zijn opgebouwd uit geo metrische vormen of aan de planten wereld ontleende motieven, met dien verstancte, dat meestal geen bepaalde bloem te herkennen valt. Het kruis en variaties hierop komen ook veel voor, evenals het hart. Dat symbool is alles zins begrijpelijk als het ei aan een meisje wordt geschonken, is het immers een teken van liefde. Bij de Rooms-Katholieken worden de Paaseieren op Goede Vrijdag bij de Or thodox-Katholieken op Paas-Zaterdag uitgestald. Jong en oud hebben er dagen tevoren aan gewerkt en iedereen heeft dan ook belangstelling voor de produc ten van elkaar. Men begint er met Pa sen van te eten en dat gaat voort tot wel acht dagen daarna. Sommige heel goed geslaagde exemplaren wonden echter bewaard. In de meeste boerde rijen hangt wel ergens een fraai be schilderd trosje te pronk. Deze zijn leeggeblazen, aan boven en onderkant voorzichtig van een gaatje voorzien, waardoor een koordje gehaald is om ze op te hangen. Zowel met de eieren zelf als met de leeggepelde schalen worden allerlei spelletjes gedaan. Kindei-en proberen van een afstand van een meter of tien kleine muntstukjes in de doppen te werpen, en ze zijn er vaak zeer bedre ven in. In sommige streken houden jonge lieden eierengevechten: zij slaan ze hard tegen elkaar en de winnaar is hij, wiens schaal niet is gebroken. Hoe aardig die eieren folklore ook is, belangwekkender is gade te slaan hoe de kunstige motieven worden, aange- Er zullen maar weinig mensen zijn die niet dit oude Paasrijmpje kennen, al is dan ook het gebruik van 't vele eieren eten misschien mede door de laatste oorlog wat op de achtergrond geraakt. Natuurlijk worden er met Pasen nog wel meer eieren gegeten dan op andere dagen, maar de tijd van „wie er het meeste eten kan" is toch wel voorbij. Wat misschien maar gelukkig is ook want de gevolgen van zo'n eiereterij waren niet altijd even plezierig. Be halve dat we ,de eieren gewoon eten al of niet beschilderd kunnen we juist ook met deze feestdagen allerlei aardige gerechtjes maken van eieren. Een voordeel is dat eiergerechten meestal vlug klaargemaakt zijn. Verborgen eieren 4 eieren, 40 gr. boter, kerrie, pa neermeel, frituurvet, 1 ei om te paneren. Kook 4 eieren hard (10 min.) en snijd ze in de lengte door. Haal de dooier er uit en wrijf deze fijn. Roer hierdoor de boter met de kerrie en vul hiermede weer de halve eieren. Plak de helften We zullen ons de beide Paasdagen maar niet te zeer bekommeren om onze slanke lijn, maar ter viering van het voorjaar genieten van de heerlijke ge rechten, waarvoor we U hierbij het recept geven. Eierschotel 4 eieren, 50 g. (3 eetlepels) boter of margarine, 2 a 3 eetlepels tomaten puree, 50 g. (6 eetlepels) bloem, een uitje, stukje wortel, laurierblad, peter selie, zout, 2 sneden brood, boter of margarine. De ui, wortel en petersclicstelen schoon maken en klein snijden. De boter of mar garine smelten. De groenten en het laurierblad er zachtjes in bakken. De bloem er mee vermengen en vervolgens de tomatenpuree. 5 dl. bouillon of water bij scheutjes tegelijk toevoegen onder goed roeren. In het begin de massa steeds aan de kook laten komen, alvorens nieu we vloeistof toe te voegen. De saus op smaak afmaken met zout en desgewenst citroensap. De saus in de gesloten pan een kwartiertje laten trekken en daarna zeven. Inmiddels de eieren 8 minuten koken, pellen en halveren. Iedere snede brood in 4 driehoekjes snijden. Deze in hete boter of margarine aan weerszijden vlug bruin bakken. Een schaal voorverwarmen. De gehal veerde eieren er op plaatsen en met tomatensaus overgieten. Een weinig peterseliegroen op ieder ei aanbrengen. De driehoekjes brood langs de rand leg gen en het geheel warm opdienen. Overgebleven saus met bouillon of water verdunnen, op smaak afmaken en apart er bij geven. Abrikozenvlecht Voor het deeg: 200 g. bloem, 100 g. bo ter of margarine, 1 dl. water, een thee lepel zout. Voor de vulling: 200 g. abri kozen, 50 g. geconfijte vruchtjes. 150 g. witte basterdsuiker. aardappelmeel, 1 eidooier, poedersuiker. Voor het deeg de oter of margarine klein snijden in de bloem met het zout. Het water bij scheutjes tegelijk toevoegen en door voorzichtig roeren in het deeg ver werken. De deegmassa op een met bloem bestoven tafel leggen en uitrollen met een met bloem bestoven deegrol. Het deeg opvouwen en weer uitrollen. Deze be werking nog twee maal herhalen. Het deeg even laten rusten en uitrollen tot een rechthoekige lap. De abrikozen een nacht weken in wa ter met suiker. Ze dan zachtjes gaar koken. Het vocht binden met aangemengd aardappelmeel en de abrikozen op smaak afmaken met veel suiker; de massa moet zoet zijn en vrij stevig.^ De. geconfijte vruchtje? fijnhakken. Op het deeg in het midden over de gehele lengte abrikozen uitspreiden en hierop de gehakte geconfijte vruchtjes leggen. De zijkanten' van hel deeg met een schaar inknippen tot dicht bij de abrika zen. zó dat repen ontstaan van I's cm. breed. De repen zodanig over de abriko zen samenvouwen, dat een vlecht ont staat. De uiteinden van de laatste repen onder het deeg wegvouwen. De boven kant bestrijken met de losgeklopte ei dooier. De vlecht gaar en bruin bakken in een matig warme over in 45 minuten. De vlecht laten afkoelen op een taart- rooster. De bovenkant bedekken met een dim glazuur van poedersuiker, enkele druppels-citroensap en wat water. weer tegen elkaar met wat eiwit en paneer de nu ontstane hele eieren, d.w.z. haal ze door het losgeklopte ei, dat met water iets verdund is en daar na door paneermeel Deze bewerking ev. nog een keer herhalen. Bak de eieren daarna in heet frituur vet mooi goudbruin, laat ze even uit lekken en dien ze op een schotel met servetje op. Als gai-nering kan een toef peterselie gebruikt worden. Gekookte eieren met aspergesla 4 eieren, 1 groot blik aspergepunt jes (ev. hele asperges), Salata of mayonnaise, 1 kropje sla of wat veldsla, peterselie, augurkjes. Kook de eieren hard (10 min.) en snijd ze doormidden (in lengte of breedte). Leg deze helften op een flinke schotel en bedek ze met salata en of mayon naise en garneer ieder met een stukje augurk. Maak een aspergesla door de asperges in kleine stukjes te snijden en deze enige tijd in een smakelijke saus te laten staan, zodat deze erin trekt. (Voor de saus: 3 lepels olie, 2 lepels azijn, zout pepei-, mosterd). Leg deze sla als een rand om de eieren heen en Een katoenen japon uit de nieuwste Engelse collectie. Het losse jakje bedekt (desgewenst) de diepe en brede décol leté en heeft brede revers in contraste rende lichte kleur. Vlieseline is een textielproduct dat niet geweven en niet gesponnen is, maar ontwikkeld uit een vlies van verschil lende vezels, voornamelijk bestaande uit celwol en perion, samengebonden door een bindmiddel. Het wordt gemaakt in grijs, wit (crème-kleur) en zwart. De grijze in 3 dikten, de witte en zwarte ieder in 2 dikten, die natuurlijk aange past dienen te worden aan de boven- stoffen, waarbij zij als binnenwerk resp. beleg moeten worden gebruikt. Vlieseline is licht in gewicht, poreus, elastisch en bestand tegen wassen en chemisch reinigen, vooral de grijze kwa liteiten munten uit door deze eigen schappen. Als regel geldt dat bij de verwerking van Vlieseline strijken of persen over bodig is, zodat men volstaan kan met het gehele kledingstuk af te persen. De grijze kwaliteit is echter ook zo sa mengesteld dat men zo nodig ook strijken, persen en dresseren kan. Alle soorten vlieseline worden geleverd op 80 cm breedte. bestrooi de sla met fijngehakte peter selie. Eieren met ham 1 ons ham, 4 dl. melk, 4 eieren, zout. Snijd de ham fijn en leg deze in een vuurvast schoteltje, dat van binnen goed beboterd is. Klop de eieren los en voeg hieraan de melk en het zout toe. Giet dit mengsel over de ham en laat het in een lauwe oven langzaam stollen. Dien deze schotel zo warm mogelijk op. Een charmant lente-ensemble van witte rayon piqué" gedragen op zwart kamgaren. De lentezon doet niet alleen de bloemendoch ook de schoonheden der mode ontluiken! ZONDAG 11 April 1954. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Bev. van Lidmaten. 7: Ds. E. Pot, Bevestigings- dienst. Dinsdag 89: Lijdensmeditatie. Ds. H. S. J. Kalf, van Bennebroek. Woensdag 89: Lijdensmeditatie. Ds. R. H. Oldeman, v. Zandvoort. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Noorder- kerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr. A. J. Rasker, Bev. v. lidmaten. Oosterkerk, Zo- merkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bev. van Lidmaten. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. C. Spaans. 10.30: Jeugddienst. Ds. A. Th. Stegenga, van Am sterdam. Gcb. Vrijz. Hervormden, Jacobs- straat. 10.30: Ds. J. Heidinga, Bev. v. Lid maten. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30 Kinderkerk. Dhr. W. Th. Verbeet. 10.45: Cand. J. W. Jongbloed. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Dr. M. van der Voet. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geur- sen. Jeugdkapel. Noord. Molenaerstr. 10.30: Dhr. B Winkel. Oost. Zomerkade 10: Gaat naar de Oosterkerk. West, Leidsestraat 10: Wika J. J. Timmer. Dienst met J. K. uit Zandvoort. Centrum. O. Groenmarkt 10: Dhr. A. Zonnevijlle. Eglise Wallonne. 10.30: Ser vice preside par le pasteur J. F. Baudraz. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomst met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking. Broe derkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evang., Parklaan 21. Woensdag 7.30: Dhr. Zwijnen- burg. Stads Evangelisatie. Lange Herenstr. 6. 10: Br. J. F. Snoeks, Haarlem. 7: Br. G. Baas, Egmond aan Zee. Woensdag 2: Jeugd dienst, zr. Gré Zijp, Amsterdam met Flanel- lograaf. 8: Zr. Gré Zijp, Amsterdam. Zui- derkapcl, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag, met zang door zrs. Punt en Verboom. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst, zang door zrs. Punt en Verboom, 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Ann Punt en Annie Verboom van de Bijbelclub-beweging Dinsdag 8: Bidstond. Opwekkingssamenkom sten, Zuiderstraat 15. Donderdag geen sa menkomst. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent Evang. Lulh. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Bev, nieuwe lidmaten. 10.30: Ds. W. Spliethoff, Jeugdgebouw Schoterweg hoek Pijnboom straat. 7: Ds. W. Spliethoff, H. Avondmaal. Dinsdag 8: Jeugdclub 1513 jaar aan de kerk. Donderdag 7.30: Ds. W. Spliethoff, Wees- en Oudeliedenhuis Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30 Dr. Mr. J. A. OosterbaaYi (Doop). Geen jeugddienst. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst en Ds. J. J. van Hille. Bevestiging van nieuwe leden. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. ICO Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg. Lyceum-Aula. ing. van Merlenstraat. 9: Ds. J. Ubels, van Almelo. 5: Dr. A. Dondorp. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. J. Ubels. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstr. 29. 10 en 5: Leesdienst. Ger. Gem., L. Mar- gafethastraat. '.0 en 4.30: Leesdienst. Oud- Ka'th. Kerk. Kinderhuissingel 76. 10: Hoog mis. 17: Vesper en Meditatie. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Tempeliersstraat 55 rd. 3: Evangelisaticdienst. le en 3e Zon dag H. Avondmaal. Donderdag 3: Bidstond. Baptiste Gemeente. Begijnhofkapel. 10.30: Ds. J. W. Weenink. 7: Mej. G. Reiling, oud- zendelinge. Yakusu, Congo. Film. Zangver. 8.30: Jeugdsamenkomst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zaterdag. Straatzang m. muziekkorps. Zondag 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst Ged. Oude Gracht 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Brigadier Jos Govaan van Hoofdkwartier Amsterdam. Dinsdag 2.15: Vrouwenbond. Woensdag: Bij zondere samenkomst o.l.v. Kommandant A. C. Beekhuis. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Bijzondere samenkomst H. A. L. Luuring. 7.30: Samenkomst. Ver gadering van Gelovigen. Parklaan 21. 10.30: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Ge- mcenschapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Samenkomst. Ge meente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: SamenkomstenDe Christenge meenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zon dagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Zevende-Dags Adventisten, Ja- cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21 Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science. Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefibeweging, Nassau- plein 8. 11: Universele eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. De Koeien- smid, Amsterdam. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9. 10.15: Aanbiddingsdienst (met H. Avondmaal en Preek). Kinderbijbelklassen tegelijkertijd 19.30: Evangelisatiesamenkomst. Dinsdag 20: Damesbijbelklas. Woensdag 16.30: Kinderbij belklassen. Gemeente Gods.. 10: Cultureel geb. IJmuiden. 7.30: Samenkomst Parkl. 21. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed.. Julianakerk 10: Dr. M. v. d. Voet. Bevestiging nieuwe Lidmaten. 7: De zelfde, H. Avondmaal. Maandag. 8: Ds. G. Koch, m. m. v. het Kerkkoor. Dinsdag 8: Dr. M. v. d. Voet, m. m. v. Mej. Tine v. Raalte, sopraan Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos Bevestiging nieuwe Lidmaten. Woensdag 8: Dr. H. v. d. Loos, m. m. v. de heer J. Soel- laart, bariton. Donderdag 8: Dr. M. v. d. Voet, m m. v. Schotens Chr. Gem. Koor. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. J. de Nie. Stichting ..Petra", Kapel (ein de Minahassastraat) Woensdag 8: J. Se- vensma. Evangelist te Amsterdam. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55- 57. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. A. M. Boeyinga. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 4: Straatmuziek Kleverpark. 8: Muziekuit voering Ceramstraat 4. H.-N. o.l.v. Kapt. Mast. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 8: Openb. Verlossingssamenkomst. 4.30 en 7: Openluchtsamenkomsten Soendaplein. Alles met medewerking van Muziekkorps. Am sterdam Oost. Leiders Kapiteins Joh. C. en A. van Huizen van Ede. 12: Jeugdsamen komst. 5: Geen jeugdsamenkomst. Maandag 7: Straatzang Bloemendaal Postkantoor. Dinsd. 2.15: Gezinsbondsamenkomst. Woens dag 2 en 4: .Teugdontspanningssamenkomsten Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris, H. Avondmaal en Dankzegging. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op ADVERTENTIE Agré-CAtVlT.De lekkere kalktabletten met vitamine D3 (drie)! Vooral voor kleuters, kinderen, a.s. en jonge moeders. Verkrijgbaar, met pepermunt- of chocolade- smaak, bij apothekers en drogisten. ADVERTENTIE PRACHTIGE RESULTATEN met NIEUWSTE en SNELSTE HAARVERF-METHODE eerste en enige in Nederland MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Telefoon 19706 Buslijnen 3 en 4 De actrice Vera Bondam heeft een uit nodiging ontvangen van de Nederlandse Comedie om de rol van Clytaemnestra in „Electra" van Sofocles te vervullen, welk stuk door dit gezelschap tijdens het Hol land Festival onder regie van Ton Lutz ten tonele zal worden gebracht in de ver taling van P. C. Boutens. het Wilhelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp, Bev. Lidmaten. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. Bev. lidmaten. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieu- wenhuyzen. Kapel Irene op Meer en Bosch te Heemstede. 10: Ds. ,T. A. de Klerk. Ned. Brot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jan sen, Em„ Haarlem. Geref. Kerk, Koediefs- laan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. P. de Ruig. Camplaan. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Dr. P. J. Riche}. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. H. J. de Vries. AERDENIIOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Bevestiging nieuwe Lidma ten. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. G. J. v. d. Bergh v. Eysinga, N.H., Bloe mendaal BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. H. H. Tulp. van de Lijn den. Witte Donderdag 8: Ds. H. S. J. Kalf., prediking, waarna H. Avondmaal. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma. Be vestiging der nieuwe lidmaten. 9: Jeugdka- pel. 12-15 jaar in Maranatha. 10.15: Jeugd- kerk. 16—20 jaar in Maranatha. Ds. B. van Gelder. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 jaar Kleuterschool Boslaan. 7-12 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 30.30: Dr. H. Faber, Hv. Wassenaar. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. v. Bloemendaal. H. Avondmaal. 19.30: Ds. W. Fijn v. Draat. van A'dam (Belang stellenden). Vrije Kath. Kerk Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdagavond geen dienst. Donderdag 9: Gez. H. Mis met pro cessie. Van 15 tot 19.30: Uitstelling van het H. Sacrament. 19.30: Plechtig lof daarna ont kleding van het altaar. OVERVEEN. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus, Bevestiging nieuwe lidmaten. 19.15: Samenzang. 19.4520.15: Oecumenische Avondstilte. Ds. E. Zijlstra, te Aerdenhout. 10: Jeugdkapel 1215 jaar in Irene. Dhr. D. W. Koerselman. 10.15: Zondagssch. Juliana- kwartier. Kon. Wilhelminaschool, Domp- vloedslaan. 1213: Zondagsschool Ramp- laankwartier Irene. Elswoutslaan. Geref. ^terk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. Bevestiging nieuwe lidmaten. 17: Ds. Eerhard. Chr. Geref. Kerk: 10: Leesdienst 17.30: Ds. Floor uit Nieuw Vennep. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Dienst. 7.: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. H. Avondmaal en nabetrachting. NIEUW-VENNEP. Ned, Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. J. A. van Boven. Be- thelkapel 10: Ds. J. A. van Boven. Abbenes 9.30: Ds. Jongeboer van Lisse. 3: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. D. Hoornstra VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda en Vicaris L. C. Baljé. Open bare Geloofsbelijdenis. 7: Vicaris L. C. Baljé Voorber. H. Av. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege, Openbare be lijdenis en H. Doop. „De Toorts" 9: Geen dienst. De Kapel 19: Ds. J. Ter Schegget, Amsterdam - Oost. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. Bev. lidmaten. West. Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord Bev lidmaten. 7: Ds. Bijlsma. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 9.30: Geen jeugdkapel. 10.30: Ds. C. de Ru. Bevestiging van lidmaten. Medew. v. h. kerkkoor. 7: Ds. R. H. Oldeman. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. van Amsterdam. 7: Jeugddienst. Ds. J. Heidinga, van Haarlem. Geref. Kerk. Ju- lianaweg. 10: Ds. L. Hoorweg Jr., van Haar lem. 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. Dinsdag in „Ons Huis". Dhr. M. C. Draiier. van Haarlem. LISSÈ. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. R. de Ruiter, van Leiden. 5: Ds. C. Jonge boer. Ned. Prot. Bond. 10.15: Dr. J. C. A. Fetter, van Den Haag Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. G. F. Hofmans. van Nieuwerbrug. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel (K 25001 11928 INBOEDELVEILING 27/28 APRIL 1954 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst Tijdens de jaarlijkse vergadering van de Algemene Bond van Forensen heeft de voorzitter, de heer J. van Holten uit Aer denhout in zijn openingswoord onder an dere medegedeeld, dat hoewel gedurende het verslagjaar mooie resultaten werden bereikt, ook teleurstellingen geboekt moes ten worden op het gebied van het foren- senvervoer. Tot de nog steeds bestaande problemen behoort de overbezetting van de meeste treinen tijdens de spitsui-en op de lijnen AmsterdamHaarlem, Amster damGooi en Den HaagRotterdam. Dank zij de intensieve en aangename sa menwerking met de Nederlandse Spoor wegen en andere grote vervoersonderne mingen konden vele wensen van forensen worden vervuld. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat inzake de voorgenomen opheffing van de tramlijn AmsterdamHaarlem Zandvoort de minister van Verkeer en Wa terstaat op een bij hem ingediend request heeft geantwoord, dat officieel nog geen verzoek van de N.Z.H.V.M. werd ontvangen om tot opheffing van de betreffende lijn te mogen overgaan. Voorts zal de tunnel onder de spoorlijn bij Leidschendam worden ver breed. De kosten van 34.000 gulden, die 25 jaar geleden te hoog werden gevonden, zijn thans opgelopen tot 318.000 gulden. Met leedwezen werd gesproken over de op heffing van de spoorlijn Den HaagWas senaarScheveningen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9