BICRBW American NAS faalt bij BSM in HVB Rick Sterker RCH leed ook tegen DWS een nederlaag: 1-0 VSV nam tegen Rigtersbleek met kleine zege genoegen Stormvogels deed Wageningen vlak voor tijd capituleren (2-1) Chaos in Berlijn Doelpunt van Vonhof was voor DWS genoeg Wolves thans alleen aan de kop u Lot van EHS nagenoeg bezegeld in 3de klasse Bloemendaal deelt nu eerste plaats met Swift Velser ploeg klasse beter\ °"k de rf he',ïe,dspel van dan Enschedéers Nederlands Zaterdagelftal won van Frankrijk Zzvemmen Nieuw wereldrecord 200 meter schoolslag Drie kampioenen bekenc in de tweede klasse Voor de kinderen Voetbal in Engeland Verrassende nederlaag van HFC tegen ZVV: 2-1 FEUILLETON 4> MAANDAG 12 APRIL 1954 R.C.H. was Zondagmiddag in Amsterdam tegen D.W.S. het meest in de aanval. liet maken van de doelpunten lukte de Haarlemmers overigens niet. De voor de rust ver kregen één-nul voorsprong van D.W.S. kon door de hardwerkende R.C.H.'ers niet meer in een gelijkspel worden omgezet. De gasten legde D.W.S. in de eerste dertig mi nuten een tempo op dat bijzonder hoog was. Door goed stuwend werk van Blesbrouck en Kruyer bleef liet spel zich voornamelijk op de D.W.S.-helft afspelen. De D.W.S'. - verdediging kon de Haarlemmers slechts met de grootste krachtsinspanning de weg naar het doel afsnijden. Met snelle aanvallen over de beide vleugels werden voor R.C.H. gewenste openingen verkregen maar door gemis aan schotvaardigheid leverde dit geen doelpunten op. Pas na twintig minuten kreeg Van der Brink een goede kans om te scoren. Zon der dat er een D.W.S.'er aan tepas kwam, kwam de bal via de linkervleugel bij het doel, waar de R.C.H.-midvoor hard tegen doelman Richter aanschoot, waarna de snel toegelopen Gallis de terugkomende bal over de liggende D.W.S.-doelman opnieuw inschoot. Stopper Meyer werkte de bal echter nog net uit het doel. D.W.S. ontworstelde zich aan de druk en ging goed ondersteund door Wiertz tot de aanval over. Daar Vonhof weer spel van bijzonder goede kwaliteit liet zien, kon ADVERTENTIE oveiwin* U wa oro te n morgen mei f «n«kkeWkTiiBldiRaui gelijke middelde aftAG-CA loos. ekertZ succes niet uitblijven. Deze snelle links binnen liet de invaller-doelman Kooistra na een handig doorgespeelde pass van Kil over de bal duiken (één-nul). Even later kreeg Kil vrij voor het doel staande nog de gelegenheid de voorsprong te vergroten, maar hij liet de bai na een scherpe voorzet van Koevoets opnieuw tussen het publiek belanden. Ook na de rust liet R.C.H. er geen twij fel over bestaan, dat het niets voor een hernieuwde kennismaking met de tweede klasse voelt en wijzigde zijn opstelling. De nu over het gehele veld opererende Biesbrouck bracht keer op keer zijn ploeg in de aanval. Geen enkele aanval kon echter het doel van de thuisclub in ernstig gevaar brengen. Zelfs de negen hoek schoppen leverden voor R.CJH. niets op. Bij de Haarlemse derdeklassers werd het lot van E.H.S. gisteren nagenoeg bezegeld. De Haarlemmers leden een twee-één nederlaag tegen rurmersteijn en daar Al ways Forward met drie-nul de meerdere bleef van Zaandijk, is er voor de rood- witten thans geen redden meer aan. Hil- legom stelde zich definitief in veiligheid door een drie-één zege op BMT. De Haagse ploeg oud-tweedeklasser degradeert daardoor naar de vierde klasse. Ripperda verloor met drie-één van TOG, dat nog altijd een kampioenskans bezit. Door een schot van Molenkamp, die zo hard inschoot, dat het leer door het net vloog, nam Ripperda de leiding. Een kwar tier na de rust werd het één-één en TOG, dat daarna sterker werd, scoorde daarna nog tweemaal. Bij TYBBLugdunum werd niet ge scoord. De verdedigingen overheersten hier duidelijk over de aanvallers. Zandvoort- meeuwen behaalde een keurige één-nul zege op het HBC-terrein, waar de Heem- steedse combinatie moest toezien hoe Keu- ning tien minuten na de rust het' doelpunt scoorde, dat voor de spelers uit Zandvoort de overwinning betekende. Hillegom nam tegen BMT de leiding door een doelpunt van Peetoom. Het werd voor de rust één-één, maar nadat BMT in de tweede helft haar offensief niet zag be loond en Klinkenberg uit een strafschop de stand op twee-één had gebracht in het voordeel van de Hillegommers, kreeg de thuisclub de beste kans op de zege. smaakloos, snel, zeker Vierde klassers De Haarlemse vierdeklassers konden gisteren goed nieuws laten horen. Bloemen daal kwam op de eerste plaats dankzij een overwinning op St. Pancratius en mede dank zU het gelijke spel van Swift. Onze Gezellen blijft echter goed volgen. Dit elf tal is goed op dreef en won royaal van S.D.Z. Van der Ende gaf Bloemendaal een voor sprong, welke na de rust door Salm tot twee-nul werd opgevoerd. Kort voor het einde moest de Bloemendaal-doelman het enige doelpunt laten passeren, zodat Bloe mendaal met twee-één won. Onze Gezellen stond spoedig met één nul achter, doch Mathot, Sanders en v. d. Velde lieten de rust met vier-één voor O.G. ingaan. Na rust scoorden Sanders en Wagemakers nogmaals, zodat de Gezellen met zes-één wonnen. D.S.S. was minder fortuinlijk in deze afdeling. Het verloor bij Animo met het enige doelpunt en komt in ernstige moei lijkheden. Vooral nu Halfweg van Madjoe verloor. De strijd om de onderste plaats kon nu wel eens worden uitgevochten tus sen D.S.S. en Halfweg. In de andere afdeling bleef V.V.B. door een vijf-twee zege op SEMO aan de leiding, maar kon Waterloo zijn buurman niet de helpende hand toesteken. Het verloor na melijk van De Meteoor met vier-twee. D.C.O. en D.I.O. bereikten beide een ge lijk spel, respectievelijk bij D.V.A.V. en E.T.O. 4 E V.V.B. Meteoor E.T.O. N.F.C. D.V.A.V. Waterloo D.I.O. D.C.O. J.H.K. Energia S.E.M.O. B.D.K. 18—31 19—31 17—22 19—21 15—19 19—18 17—16 19—15 18—14 17—12 18— 8 18— 7 4 F Bloemendaal 1823 Swift A.P.G.S. O. Gezellen Aalsmeer Animo S.D.Z. St. Pancr. A.S.V. D.S.S. Madjoe Halfweg 18—23 18—22 18—22 18—19 18—18 19—18 17—17 18—14 19—14 16—13 Overtuigender dan de cijfers één-drie aangeven heeft V.S.V. in Enschede zijn wil aan Rigtersbleek opgelegd. Vooral in de eerste helft was het spel van de Velsenaren in alle onderdelen een klasse beter en als Oelen, de Enschedese doelman, niet in een bij zonder goede vorm was geweest zou V.S.V. met rust (nul-twee) een grotere voor sprong hebben gehad. Toen de Velser ploeg zeven minuten na de hervatting op nul drie kwam, ging zij het rustiger doen. Daardoor kreeg Rigtersbleek de kans ook nog een offensief te ontketenen, dat evenwel maar één doelpunt opleverde. Het spel van V.S.V. heeft in Enschede een uitstekende indruk achter gelaten. V.S.V. de meeste beloften in. Na zeven In de eerste drie kwartier heeft het zwak spelende elftal van Rigtersbleek een ge weldig offensief van V.S.V. moeten door staan zonder dat de Enschede'ers er veel gevaarlijke momenten tegenover konden stellen. Toch duurde het vrij lang voordat Ver- swijveren en zijn medespelers een voor sprong konden nemen, want in het begin schoten zij enkele malen naast en later stond de uitstekend verdedigende doelman van Rigtersbleek een Velser doelpunt in de weg. Na een half uur leidde dit overwicht van V.S.V. tot een doelpunt. Verswijveren liep snel door óp een naar voren geplaatste bal en doelman Oelen was kansloos tegen het lage goed gerichte schot (nul-één). Tien minuten voor de rust werd het nul twee toen Tielrooy de bal ver opbracht en Van der Kuil hard inschoot. De Enschedese doelman liet de bal vallen en de toesnel lende De Graaf schoot in (nul-twee). In District II liep T.H.B. twee punten in op Concordia. Het won namelijk van D.O.S.R. met twee-één door doelpunten van Neeven en Meyerse. Toen één van de D.O.S.R.-spelers een bloedneus opliep, wil de de scheidsrechter de strijd staken. Deze kon namelijk geen bloed zien! Na een kwartier was de arbiter in zoverre hersteld, dat hij toch liet doorspelen. Concordia verloor van A.S.C. met twee één en moet nu weer danig voor T.H.B. oppassen. Lisse V.V.S.B. Roodenburg Meerburg A.S.C. Warmunda 18—28 19—24 18—23 19—22 19—21 19—20 Tevlingen S.J.C. D.O.S.R. Gr. Willem Concordia T.H.B. Twee doelpunten van Heinen Het Nederlands Zaterdagelftal heeft in Leiden een twee-één overwinning op Frankrijk behaald. De Fransen waren ech ter sterk gehandicapt, want na een kwar tier spelen kwam hun doelman Burnet in botsing met de Nederlandse rechtsbinnen Heinen waarbij hij zijn linkerhand zodanig blesseerde, dat hij van verder doelver- dedigen moest afzien. Daar volgens de in ternationale bepalingen in interlandwed strijden van Zaterdagploegen geen inval lers zijn toegestaan ook niet in geval van verwondingen nam linksbinnen Moermann zijn plaats onder de lat in en verhuisde Burnet naar de linksbinnen plaats. Dat betekende voor de Fransen, dat zij verder met tien man moesten spelen, want reeds spoedig bleek, dat Burnet als veldspeler niet veel waard was. Er ontstond een gelijkopgaande strijd, waarin Woudsma in het Nederlandse doel meer en moeilijker werk dan zijn collega jg23 aan de overzijde kreeg te doen. Kort na rust nam Franrijk de leiding, toen Legrand met een prachtige omhaal de bal onhoudbaar langs Woudsma werkte. Maar de één-nul achterstand werkte stimu lerend op de Nederlanders, die kwamen opzetten en de ene aanval na de andere op het Franse doel ondernamen. Tien minuten later was de stand gelijk. Heinen maakte zich vrij en schoot toen hard in (één-één). Nederland bleef sterker, maar door slecht en onbeheerst schieten en ook, doordat de lat de Fransen enkele malen de behulp zame hand bood, kwam er voorlopig geen wijziging in de stand. Na ruim een half uur zorgde Heinen evenwel voor de ver diende Nederlandse voorsprong. Uit een voorzet van Van den Oever maakte hij er met een kopbal twee-één van. minuten passeerde Spaans de uitgelopen Oelen en bracht de stand op drie-nul. Pas toen kreeg Rigtersbleek de kans, mede doordat V.S.V. het wat rustiger op ging nemen, op een offensief. Heel veel gevaar heeft dat niet opgeleverd, maar Bleyenberg slaagde er toch in doelman Van der Wint met een hard schot te pas seren toen spil Hazeveld de Enschede'er liet glippen in een overigens niet gevaar lijke situatie. De technisch goed spelende ploeg van V.S.V. bleef zegevieren over een zwakkere tegenstander, die vooral op het middenveld weinig in te brengen had. De zeventienjarige Japanse student Ma- saru Furukawa is er tijdens selectiewed strijden voor de Aziatische spelen in Tokio in geslaagd het wereldrecord 200 meter schoolslag te verbeteren en te brengen op 2 min. 35.4 sec. Het oude record stond sedert 14 Februari 1953 met 2 min. 37.4 sec. op naam van de Deen Knud Gleie. Op dezelfde dag zwom Furukawa de afstand voor een tweede maal binnen de oude recordtijd. Hij noteerde daarbij 2 min. 36.6 sec. ADVERTENTIE volop te genieten van Uw eigengemaakte Amerikaanse sigaret it „American Star" echte Amerikaanse sigarettentabak, mild, geurig en verrassend van smaak! Vraag steeds naar „American Star" in liet handige platte pakje. NIEMEIJER'S TABAK - TABAK OP Z'N BEST! Er zijn in de competities van de afdeling Haarlem gisteren enkele belangrijke beslis singen gevallen. Beverwijk 2 legde beslag op de kampioenstitel van de eerste klasse B, terwijl er zich voorts drie kampioenen meldden in de tweede klasse. Het waren Hoofddorpse Boys, TIJBB 2 en DEM 3. Voorts zag Bloemendaal 4 kans de beslis singswedstrijd tegen HBC 4 te winnen en werd dus ook al kampioen. In de eerste klasse A werd het kam pioensfeest van KAS voorlopig naar latere datum verschoven. Zelfs met de kans, dat er niets van terecht zal komen. De club uit Halfweg kon zich vijf minuten voor het einde van de ontmoeting BSM-NAS prac tised kampioen noemen, want toen luidde de stand twee-één in het voordeel van NAS. WH had reeds een punt verspeeld aan Wijk aan Zee 2, maar BSM verraste vriend en vijand door een geweldige eind spurt. De achterstand van BSM veranderde in een drie-twee voorsprong en daarmee kwam de club uit Bennebroek op slechts vier punten achterstand op NAS. „Droste" schoot met grof geschut: het won met acht-nul van RCH 4. VI. Vogels klopte Spaarndam met het enige doelpunt, terwijl DSK weer op het goede pad terug kwam en IEV met twee-één klopte. B'wijk 2 19-32 HFC 3 20-18 RCH 5 21-27 DEM 2 18-17 Stormvog. 4 21-26 ADO 2 21-17 HBC 3 20-21 Velsen 2 19-16 Haarlem 3A 19-20 EDO 4 20-15 EDO 3 20-18 OG 2 20-11 NAS 18-28 VI. Vogels 19-18 BSM 18-24 Wijk/Zee 2 19-17 WH 19-24 Sp.dam 17-16 DSK 18-21 VVD 19-16 T'vogels 2 18-20 RCH 4 19-12 IEV 19-18 EDO 5 19- 8 Beverwijk 2 heeft zich tegen HFC 3 niet van de wijs laten brengen, maar kon een royale drie-nul overwinning boeken. Daarmee werd het kampioenschap van 1B een feit. De Wijker reserves hebben zich ondubbelzinnig de sterksten getoond in deze afdeling, waar het lot van Onze Ge zellen 2 practisch werd bezegeld. Ondanks een verdienstelijk gelijkspel bij EDO 3 zal het Gezellen-team de dans wel niet ont springen. Velsen 2 stelde zich volkomen veilig en de machtige eindspurt van HBC 3 bracht dit elftal op de vierde plaats. Het klopte nu Haarlem 3A. EDO 4 behaalde 18—19 19—18 19—15 19—14 19—11 18— 9 Rick stapte dus uit bed en liep de gang op. Hij deed het zachtjes en zorgde er voor geen leven te maken; want iedereen in huis sliep natuurlijk. Zachtjes liep hij de gang op; toen keek hij over de leuning naar beneden. Nee, er was niets te zien en alles was rustig en stil. „Ik begrijp er niets van!", mompelde Rick. „Ik zie niks en ik hoor geen enkel geluid. Ik zal maar eens verder gaan kijken!" Hij sloop de trap af. Toen keek hij rond op de eerste verdieping. Maar ook daar was niets te horen en Bunkie was niet te bespeuren. Verder dan maar! Rick was nu onder aan de trap gekomen. Weer keek hij rond; het was ook daar stil. Hij had overal op de gangen zachtjes het licht aangeknipt, want in het donker kon.. hij natuurlijk niets zien. Nu stond hij onder aan de trap en dacht na. „Bunkie!", riep hij zachtjes. Geen antwoord. „Bunkie!" Nee hij hoorde niets. Het bleef stil. „Wat kan dat nou betekenen?", vroeg Rick zien ongerust aj. een nuttige een-nul zege op ADO 2 en Stormvogels 4 klopte de DEM-reserves. Drie kampioenen Hoofddorpse Boys werd kampioen in 2A dank zij een een-nul zege op Nieuw-Ven- nep. Geel wit werd definitief tweede door een overwinning op SVIJ. Deze laatste houdt nog een kans het degradatiegevaar te ontlopen, want Spaamestad kreeg van Vo gelenzang klop (30). TIJBB 2 behaalde de titel in 2B omdat het met zes-twee van Schoten 3 won en DEM 3 stuurde de enig overgebleven con current Stormvogels 5 met een twed-een nederlaag huiswaarts. Ook DEM 3 werd dus kampioen. In 2D kwam Ripperda voor het eerst in dit seizoen op de bovenste plaats en heeft nu één punt voorsprong op VI. Vogels 3. Volgende week moeten deze ploegen elkaar in de laatste strijd bekam pen. Wolverhampton Wanderers had een goede Zaterdag. Met vijf-nul werd Charlton Athletic verslagen en in Wales leed West Bromwich Albion tegen Cardiff een neder laag (twee-nul), zodat de Wolves thans de leiding hebben met twee punten voor sprong. De Cupfinalisten waren in het veld zeker niet de minderen van hun gastheren, maar de verdediging van Cardiff sloot als een bus en het slot was, dat de thuisclub voor de vijfde achtereenvolgende maal aan het langste eind trok. Een ernstig ongeval wierp zijn schaduw op de wedstrijden van deze zon nige Engelse voetbaldag. Joe Mercer, de 39- jarige aanvoerder van Arsenal, die reeds verleden jaar had besloten zich terug te trekken, doch nadien van mening veran derde, brak in de wedstrijd van de Londe- naren tegen Liverpool een been. Mercer, die binnenkort met „oud Engeland" tegen „jong Engeland" zou spelen, moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De uitslagen van de wedstrijden Zater dag gespeeld in de Engelse league luidden: Eerste divisie ArsenalLiverpool 3—0; Aston VillaBurnley 51; Blackpool Manchester United 20; Cardiff City- West Bromwich Albion 20; Chelsea— Belton Wanderers 20; Huddersfield Town Tottenham Hotspur 25; Manchester CityMiddlesbrough 52; Portsmouth Newcastle United 20; Sheffield United Preston North End 11; Sunderland Sheffield Wednesday 24; Wolverhamp ton WanderersCharlton Athletic 50. Tweede divisie Blackburn Rovers- Birmingham City 30; BrentfordLuton Town 01; Bristol RoversPlymouth Ar- gyle 31; BuryWest Ham United 20; Derby CountyNottingham Forest 12; Doncaster RoversLeeds United 00; EvertonStoke City 11; Hull CityLei cester City 03; Lincoln CitySwansea Town 31; Notts CountyRotherham Uni ted 12; Oldham AthleticFulham 23. De stand in de eerste divisie luidt: Wolverh. 38 52 Preston N. E. 38 W. Bromw. A. 38 50 Portsmouth 38 Huddersfield 38 Bolton W. 38 Chelsea 38 Mancester U. 38 Burnley Blackpool Charlton A. Cardiff C. Arsenal 38 38 38 38 38 47 44 43 42 42 42 41 41 38 Aston Villa 37 Tottenham H. 38 Sheffield W. 39 Manchester C. 38 Newcastle U. 39 Sheffield U. 37 Sunderland 38 Middlesbr. 38 Liverpool 38 Stormvogels is er in Velsen in geslaagd van Wageningen met twee-een te winnen. Geen slecht resultaat maar de IJmuider zege heeft aan een zijden draadje gehangen, want pas een paar minuten voor het einde scoorde Snoeks jr. het winnende doelpunt, nadat kort daarvoor de Oostelijke rechtsbinnen Van der Kolk een zeker even fraaie kans, om voor zijn club de winnende goal te scoren, niet geaccepteerd had. Stormvogels begon de wedstrijd in een hoog tempo. Reeds in de eerste minuut greep doelman Geutjes na een fel schot van Van der Meer lelijk mis, maar hij wist zich Dc mogelijkheid, dat men op de Tweede Paasdag aan de Spanjaardslaan nog ge tuige zou kunnen zijn van een strijd om de bovenste plaats tussen II.F.C. en West- Frisia, is na de verrassende nederlaag, die H.F.C. deze Zondag tegen Z.V.V. heeft ge leden, verkeken. Een falende H.F.C.-ploeg heeft in Zaandam zijn kampioenskans vol komen verspeeld en voor de West-Frisia- nen ligt de weg naar het kampioenschap thans open. De in degradatie-nood verkerende ZVV'ers hebben door hun harde werken en een grote dosis aan vechtlust een ver diende overwinning op H.F.C. kunnen be halen. De Haarlemmers waren voor de rust in de meerderheid, maar doordat de H.F.C.-aanval geen kans zag de buitenspel- val van Z.V.V. te ontlopen, ontstonden er voor het doel der Zaandammers maar heel weinig gevaarlijke momenten. Een vrije trap van Hans Winter bracht na veertien minuten de Zaanse doelman even in moei lijkheden, maar wat H.F.C. daarna pro beerde, succes bleef uit. Na een half uur spelen forceerde Z.V.V. een doorbraak. De Vries passeerde doelman Van der Lee met een hard en onhoudbaar schot (één-nul). De gelijkmaker van H.F.C. tien minuten voor de rust ontstond toen midvoor Ort op de grond lag en De Nijs de bal bemachtigde, waarna deze vrij gemakkelijk kon scoren (één-één). Ook in de tweede helft kon de voorhoede van H.F.C. de weg naar het Zaanse doel niet vinden. Het spel bleef te kort en de telkens weer slecht afgewerkte aanvallen waren steeds een prooi voor de blauw zwarten, die een felle strijd leverden voor de overwinning. Z.V.V. wist de overwin ning te grijpen, toen Veenstra na 23 minu ten met een gelukkig geplaatste kopbal de stand op twee-één bracht. Tegen de stugge Z.V.V.-verdediging kreeg H.F.C. geen kans meer voor de gelijkmaker. nog voor de bal de doellijn passeerde te herstellen. Stormvogels bleef nog enige tijd in de aanval, maar daarna zakte aan de blauw witte kant het peil. De Wageningers had den dan ook geruime tijd het beste van het spel. Onder leiding van Van der Weerd on dernamen zij tal van goed opgezette aan vallen, waarvan er één in de twintigste minuut in een doelpunt resulteerde: Be heerst schoot linksbuiten Knevel na een pass van Wammes de bal langs Kraak (nul één). De pogingen, van Stormvogels om het spel naar de Wageningen-helft te verplaatsen, leden schipbreuk door het slechte plaatsen van de Stormvogels-spelers en het uit stekende werk van de Oostelijke midden linie, die een goede steun in de rug had door het resolute ingrijpen van de backs Jansen en Beyer. Tegen het einde van de eerste helft druk te Stormvogels Wageningen terug. Geutjes stopte een schot en een kopbal van Freriks naar behoren, maar na een hoekschop van Stelling greep hij naast de bal en Luppens kon de gelijkmaker scoren. Rust: één-één. Ook in de tweede helft liep Stormvogels hard van stapel, zo zelfs dat een der ach terspelers al direct de bal bijna in eigen doel werkte. Zeker zou deze Stormvogels meerderheid tot een doelpunt hebben ge leid, als de blauw-witten de bal maar niet zo slordig geplaatst hadden, op welke regel alleen Freriks een uitzondering maakte. Tegenstand Van der Weerd c.s. ondervonden van. de Stormvogels-defensie als geheel meer tegenstand dan voor de rust, zodat zij er maar zelden in slaagden Kraak onder vuur te nemen. Met nog enkele minuten te spelen zig zagden Snoeks en Van der Meer door de Oostelijke defensie en de IJmuider rechts binnen zorgde voor een twee-één Storm vogels-zege. HONGARIJE WON VAN OOSTENRIJK. - Srechts één doelpunt is er gescoord door de Hongaar Budai in de met grote belang stelling tegemoet geziene landenvoetbalwed- strijd tussen Oostenrijk en Hongarije. Het was de 300ste landenweijstrijd van Hongarije en het ongeslagen record van de voetbal ploeg, dat reeds vele jaren van kracht is, is nog steeds niet gebroken. door Jean Bommart (vertaald uit het Frans „De Identiteitspapieren en het militair zakboekje van een zekere Ludwig Bauer, dagloner, geboren in Constance en daar nog wonend. Authentiek: De echte Bauer is krijgsgevangene. Maar genoeg gepraat. Aan het werk! Over twee uur zal ik weer terug zijn, heren!" „Veel succes!" wensen de drie Amerika nen hem in koor. Zonder zich te haasten, omdat hii van nu af gezien kon worden door de verre kijker van een uitkijk op de flaktoren, daalde Brémond af langs het pad naar het dorp. Hij passeerde een oude vrouw, die met moeite een bos dode takken droeg en vroeg zich af of hij haar zou helpen. Maar hij bedacht, dat hij er niets wijzer van zou worden en daalde verder de hel ling af, terwijl hij Lily Mariene floot. Be neden vond hij wat hij zocht; namelijk een pad, dat achter de tuinen om rond het dorp liep. De lage heggen zouden het hem mo gelijk maken in de tuinen te kijken. De vegetatie was verder dan in het bos, de knoppen stonden op openspringen. Bré mond liep rustig door, sloeg met zijn stokje het onkruid weg met het welbehagelijke gezicht van een herstellend soldaat. Hij riep een hartelijk „Goedenavond!" tot een oude man, die in zijn tuin werkte en daar na tot een gerimpelde en armoedige vrouw, die al breiend een koe hoedde. Maar hij hoopte betere inlichtingenbronnen te vin den. Honderd meter verder bleef hij staan, In een verlaten tuin stond een pruimeboom in bloei. En onder die pruimeboom plukte een meisje of een jonge vrouw, blond, rose en fris, gras, dat zij in een mandje deed. Zij richtte haar hoofd op en keek hem nieuwsgierig aan. „Dag, juffrouw!" zei hij, terwijl hij met zijn gezonde arm zijn pet afnam. Zij antwoordde met een verlegen knikje van haar hoofd. „Prachtige bloeiende pruimebomen hebt u daar!" zei hij. „Het is de eerste die ik het voorjaar zie aankondigen!" „Ja", zei zij. „De eerste van 't dorp! En het is pas 12 April!" Brémond stapte over het hek van ver molmd hout in de tuin. „Mag ik u helpen met gras plukken voor uw konijnen?" „O nee, mijnheer! Dat is geen werk voor een militair!" antwoordde zij met een ge animeerde blik. „Ach, juffrouw Ida", zei Brémond met een brede glimlach, „ik ben maar een als militair verklede burger, weet u! En er zijn er nog meer zoals ik". Hij knielde bij haar neer. Zij aarzelde, keek hem schuin aan. Toen zei zij: „In de eerste plaats heet ik geen Ada, maar GreteJ'. „Dat is een veel aardiger naam!" beves tigde Brémond met nadruk. „En die past heel goed bij een zo aardig meisje! Ik heet Ludwig Bauer". „U bent niet van hier?" vroeg zij, enigszins kleurend. „Neen, mijn ouders zijn geëvacueerden en kortgeleden in Grünwald aangekomen. En ik ben bij hen met verlof in verband met mijn herstel. Vanwege mijn gebroken arm". Hij gooide zijn stokje neer en begon handenvol melkdistels uit te trekken, die hij in de mand wierp. „Hier, er is niets beters voor konijnen, die jongen hebben. Ik hoop dat u ze te drinken geeft!" Ze begon te lachen. „Jau hebt er dus verstand van?" „Wis en zekerMijn ouders hebben een grote boerderij in de omgeving van Constance. Ik zal blij zijn als de oorlog voorbij is en we daar kunnen terugkeren. Ik ga trouwen en mijn vader zal de boer derij aan mij overlaten". Zij draaide zich om en keek hem aan. „Bent u verloofd?" „Nee hoorMaar ik heb altijd ge dacht dat ik een fantastisch aardig meisje onder een bloeiende pruimeboom zou ont moeten!" „Dat is niet waar! Leugenaar!" Het ijs was gebroken. Brémond ging door met flirten. Terwijl hij de mand vulde, vertelde hij, dat hij zich in Grünwald, een houthakkersdorp midden in het bos, ver veelde, en dat hij zes kilometer had gelo pen om in Hartfeld kameraden te vinden, waarmee hij wat kon drinken of dansen. „Dansen!" zei ze met een zucht. „Wat denkt u! Er zijn hier geen jongelui meer". „Maar er zijn toch wel soldaten in het dorp gelegerd?" „Neen! Het zijn oude mannnen of jon gens van twaalf tot zestien jaar, die de to ren en de brug bewaken. En het zijn er precies vijftien, met inbegrip van de oude Rupert, die het bevel over hen voert. Dag en nacht moeten er twee man op de brug en twee man op de toren staan". Om wat te doen, want er zijn tooh geen vliegtuigen meer?" „Het is een noodvliegveld. Er kunnen vliegtuigen komen, die daar moeten lan den. 's Nachts moeten de lichten aan blij ven". „Ja, ja. Het belangrijkste is. dat er geen officieren zijn in het dorp, die je lastig vallen als je jas toevallig niet dichtge knoopt is". „Oh, de oude Rupert is er de man niet naar om het een verlofganger van het front moeilijk te maken". Brémond dacht een ogenblik na, terwijl hij eens over zijn kin streek. „Het is al laat. Ik heb zin om vanavond niet naar Grünwald terug te gaan. Denkt u dat ik aan die Rupert een hoekje in het stro zal kunnen vragen?" „Waarom niet? Ze vervelen zioh dode lijk met zijn vijftienen in de schuur bij het vliegveld, waar zij de nacht moeten door brengen. Ze zullen blij zijn u te zien, vooral als u een rondje voor hen betaalt". „Uitstekend, kleine slimmerd. En als ik vannacht hier blijf, vertel me dan eens Zou ik u morgenochtend misschien nog eens kunnen helpen met het snijden van gras voor uw konijnen onder deze mooie bloeiende pruimeboom, juffrouw Grete?" „O.... misschien meneer Ludwig". Brémond liet het daarbij, hoewel de lieve Grete hem volkomen tembaar voor kwam. „Aan haar zal ik. zodra onze tanks hier zijn, ons Roodkapje, dat wij in het bos hebben gevonden, toevertrouwen", dacht hij. „Maar de kans bestaat, dat zij minder gesteld zal zijn op de Franse luitenant Brémond dan op de eenvoudige soldaat Bauer, helaas!" Via hetzelfde pad klom hii weer om hoog naar het bos. Een omweg zou ver kieslijk zijn geweest, maar hij vreesde een geweerschot van een niet gewaarschuwde of nerveuze schildwacht. Het was trou wens niet nodig veel voorzorgen te nemen nu het garnizoen zo klein bleek te zijn. Zijn drie Amerikaanse collega's kwamen op hem toe, zodra hij zich op het bospad vertoonde. Hij vond. dat zij een vreemde blik, ongerust en gegeneerd hadden. „Nou", zei hij, „wees gerust, de toe stand kan niet beter zijn! Er zijn in Hart feld vijftien soldaten, of beter vijftien man van de Volkssturm, allen uit de omgeving, twee derde van veertig tot zestig jaar oud; de rest is nog geen zeventien. Vannacht zullen er twee op wacht staan op de toren bij het vliegveld, twee anderen bij de op rit van de brug, waarschijnlijk aan de Zuidzijde; en de overige elf zullen kaart spelen of slapen in de barak bij het vlieg veld, onder de populieren. Met een beetje geluk kunnen we dat garnizoen over meesteren zonder ook maar één man te doden. Ik kan er nog aan toevoegen, dat degene, die hen commandeert, een oude Feldwebel is uit de oorlog 19141918, zo doof als een kwartel!" Wainwright wisselde een blik met de anderen. „Bent u zeker van dat alles?" „Oh, absoluut zeker". „Hoe bent u daar achter gekomen?" „Ik heb gras geplukt voor de konijnen van een charmant meisje, dat.... Maar" zei hij plotseling, terwijl hij van toon ver anderde, „wat is er aan de hand, Wain wright?" „De kleine is ontsnapt". „Louisa?" Brémond schrok op en was sprakeloos. Maar zijn gelaatsuitdrukking liet zien wat hij dacht. „Ja", zei Wainwright. „Het is een enor me stommiteit!" „Vind ik ook", zei Brémond plompweg. (Wordt vervolgdJL

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6