Dierencolonne hield oefening Reorganisatie-commissie maakt reeds belangrijke vorderingen Kort en bondig Bloembollencultuur MWrt"- N. VAN BREEMEN Co. - TEL 10070 Officiersjubileum van cdt. A. C. Beekhuis Paas-lentemiddag' der Huisvrouwen MOBYLETTE Première nieuw werk van Sonia Gaskell THE SONG OF RUSSIA Bloemendaal Amsterdamse Beurs MAANDAG 12 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee inbraken: in school en loodfabriek Letterkundige prijzen voor studenten Burgerlijke Stand van Haarlem Herdenkingssamenkomst van Leger des Heils Nederlandse Blindenbond houdt propaganda-avond Fa C. VAN MAREN Vijf Montessori-lycea namen het tegen elkaar op Vriend van 165 beroofd SPECIAAL KLEUREN - PAAS - PROGRAMMA PANORAMISCHE PROJECTIE - WIDE SCREEN - GIANT SCREEN Geslaagde wandeltocht Bloemendaalse politie Grote drukte aan het Bloemendaalse strand In de Zaterdagmorgen in het Concertge bouw te Haarlem gehouden vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voor zitter jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden het overlijden herdacht van het lid van het hoofdbestuur, de bloembollen- kweker Dirk Kommer uit West-Friesland, R. J. Leber te Den Burg, agent van het H.B.G., Adrianus van Bragt, een der oud ste Beverwijkse vakbeoefenaren, A. J. Goossens, een der tulpenkwekers uit de Haarlemmermeerpolder, Jaap Korsten te Heemstede, een zeer bekwaam kweker en handelaar, Leendert van der Mey, die als kweker-exporteur een groot deel van zijn leven in het buitenland doorbracht en J. P. Segers te Lisse, die als kweker-hande laar tot de meest algemeen bekende be oefenaars van het vak behoorde. De voorzitter deelde mee, dat de reor ganisatie-commissie der vereniging reeds belangrijke vorderingen heeft gemaakt. Spoedig zullen ook de afdelingen in het vooroverleg worden betrokken. Te ver wachten is, dat zeer binnenkort een spe ciale algemene vergadering aan dë reor ganisatieplannen zal kunnen worden ge wijd. Vermoedelijk zal de vergadering eind Mei of begin Juni worden gehouden. Aan het probleem der jonge en begin nende kwekers, aldus de voorzitter, het welk in feite het probleem is van de door breking der verstarring, welke onvermij delijk aan de ordening van het bedrijf vastzit, is de laatste maanden grote aan dacht geschonken. Een vrij bevredigende oplossing lijkt in zicht, doch een waarschu wende stem zou spreker willen laten horen tegen het beoordelen van bepaalde geval len door plaatselijke commissies. Zoveel mogelijk zal naar objectieve, vaststaande maatstaven moeten worden gezocht; de criteria, die zeer streng moeten en mogen worden aangelegd, want al is een zeker doorbreken der verstarring wellicht nood zakelijk, zeer zeker is het niet noodzake lijk, noch nuttig, talrijke verwachtingen te wekken, die niet kunnen worden geho- noi'eerd en dus slechts op teleurstelling en ontevredenheid uitlopen. Evenmin lijkt het spreker nuttig, noch voor het vak, noch voor de betrokkenen om een groot aantal in feite te kleine bedrijven in het leven te roepen. Veeleer zal door strenge maat staven het aantal dienen te worden be perkt. doch aan hen, die worden toegela ten zal dan ook zodanige hulp moeten wor den gegeven, dat zij levensvatbaarheid voor hun bedrijf en de maarschalksstaf in de ransel krijgen. Verder zullen zij zelf hun bestaan moeten verdiener, en veroveren, zoals velen vóór hen getoond hebben dit te moeten en te kunnen! Dat ook aan het huren en verhuren van teeltrecht zekere beperkingen worden op gelegd en daarmede tevens het z.g. rente nieren op teeltrecht zal worden tegenge gaan, zal het merendeel der vakgenoten welkom zijn. Dat daarmede tevens aan de ongezonde toestand van opbouw van be drijven op grotendeels gehuurd teeltrecht een halt wordt toegeroepen, kan het be drijf als geheel slechts gezonder en stabie ler maken al zal een overgangsregeling hier wel noodzakelijk zijn, daar juist vele kleine bedrijven zich tot deze zowel eco nomisch onvoordelige als uitermate ge vaarlijke opbouw hebben laten verleiden. Na deze vergadering s(aan wij weer voor het bloeiseizoen der bolbloemen, dan voor de oogst en de verzending. Mogen tallozen van de schoonheid, die de bolge wassen te bieden hebben, genieten; moge de oogst voorspoedig zijn en de export zowel een vlot verloop als een goed resul taat hebben. Sechts als beiden, exporteur en kweker, met voldoening op dit jaar zullen mogen terugzien, kunnen wij zeggen dat het goed gaat in ons mooie bloembollenvak, aldus besloot de voorzitter zijn openingsrede. De jaarverslagen van de secretaris-pen ningmeester werden goedgekeurd. De re kening 1953 sluit met een saldo van f 162.872. De afgevaardigde van de afde ling Sassenheim gaf in overweging het saldo te storten in de kas van het Cen traal Bloembollencomité, dat een subsidie van f 200.000 aan de Flora had verleend. De voorzitter deelde mee dat het bedrag van het saldo pas definitief is, als de vergadering de rekening heeft goedge keurd. Daarom heeft het hoofdbestuur zich nog niet beraden over de bestemming van het saldo. Het zal een voorstel samenstel len en dat aan de algemene vergadering voorleggen. Spreker deelde nog mee, dat het Centraal Bloembollen Comité van me ning is dat een eenmaal gegeven subsidie niet teruggéstort behoeft te worden. Hierna werd de rekening vastgesteld. In antwoord op een vraag van de af deling Sassenheim in de rondvraag zeide de voorzitter dat het hoofd bestuur de vorige week in een speciale vergadering gesproken heeft over de schaderegeling van vakgenoten in het wa- tersnoodgebied. Op die bijeenkomst wa ren ook deputaties van de slachtoffers en van de commissie die de normen vaststelt. Het hoofdbestuur heeft aanleiding gevon den verdere stappen te doen ten gunste van de slachtoffers. Of succes bereikt zal worden kon de voorzitter niet beloven; getracht zal worden de belangen der slachtoffers zoveel mogelijk te behartigen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de St. Luiduinaschool aan de Timor- straat een inbreker op bezoek gehad. Deze verschafte zich via een raam, dat werd opengeschoven, toegang tot de school en forceerde daarna enkele deuren van loka len. Uit een der lessenaars werd een bedrag van zeventien gulden ontvreemd. Ook de kasten moesten het ontgelden, maar meer dan het geldbedrag werd tot nog toe niet vermist, zodat men meent dat het de in breker alleen om geld was te doen. In diezelfde nacht werd er in een lood fabriek aan de Oude Weg ingebroken. Hier zag de dader kans om door het wegschui ven van een glasplaat van een lichtkap naar binnen te komen. Er wordt niets ver mist, hoewel het niet uitgesloten is dat er lood werd ontvreemd. Dat kan eerst na een nauwkeurig onderzoek worden uitgemaakt. In tegenstelling tot de eerste inbraak, is de politie er in geslaagd de dader in de nacht van Zaterdag op Zondag te Haarlem aan te houden. Het bleek de 24-iarige lood- bewerker B. van M. te zijn. Hij legde een bekentenis af en werd ingesloten. De letterkundige prijs voor proza, uitge schreven ter gelegenheid van het Algemene Nederlandse Studentencongres te Brussel is gewonnen door John Bultinck van de Gentse universiteit, met de novelle ,,De vrede der beide dagdieven". De tweede prijs was voor Gerard Nijenhuis uit Gro ningen met „Biecht bij Franciscus". De eerste poëzieprijs ging naar J. A. A. van Leent uit Loiden en de tweede poëzieprijs naar O. Mertens uit Nijmegen. HAARLEM, 10 April 1954 ONDERTROUWD: 10 April, M. van Nierop en E. P. Meihuizen. GEHUWD: 10 April, A. L. C. F. Hollander en L. J. J. M. Francken; M. G. de Graaff en M. H. Wijnstok. BEVALLEN van een zoon: 9 April. H. WeberJacobs: 10 Aori!, A. van den Berg van Veldhuijsen; M. A. van Hoesel Kroone. BEVALLEN van een dochter: 9 April. E. JanknechtKoning; 10 April, T. Kraft Rothfusz. OVERLEDEN: 8 April. G. Kloos, 6 j.. Ha- zepaterslaan; D. Crommelin, 75 j., Gasthuis- vest; 9 April, C. J. Out-Mans, 74 j., Craye- nesterlaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE liilUMlIll! In de Leger des Heilszaal aan de Schag- chelstraat in Haarlem wordt Woensdag avond een bijzondere bijeenkomst gehou den ter herdenking van het feit, dat com mandant A. C. Beekhuis, die thans lid is van de raad van advies, welke generaal Osborne terzijde staat, vijftig jaar geleden in Haarlem als korps-sergeant-majoor zijn taak bij het Leger des Heils aanvaardde. Hij was opgeleid voor het ambacht van smid, maar toen hij op een avond in Haar lem een samenkomst bijwoonde haalde hij een streep door zijn toekomstplannen en besloot zich geheel in dienst van het Leger des Heils te stellen. In 1903 ging hij naar de toenmalige Kweekschool voor officieren en toen hij deze had afgelopen leidde hij enige grote korpsen in Groningen, Utrecht en Rotterdam en daarna werd. het com mando van een divisie hem toevertrouwd. Omdat hij tevens een geboren docent bleek te zijn werd hij vervolgens assistent-leider en daarna leider van de Kweekschool van het Leger des Heils. Als zodanig had hij een werkzaam aandeel in de totstandko ming van de nieuwe Kweekschool in Am stelveen: Daarna kwam zijn bevordering tot luitenant-kolonel en zijn benoeming tot chef-secretaris van het Leger op een na de hoogste functie in Nederland. In 1938 werd hij naar Indonesië over geplaatst, waar hij als territoriaal comman dant leiding gaf aan het omvangrijke zen dingswerk. Ook na de inval Van de Japan ners bleef hij op zijn post totdat hij in December 1942 werd gevangen genomen. Negen maanden in de gevangenis van Ban doeng waar hij door zijn moed en ver trouwen velen tot vrienden maakte werden gevolgd door een nog veel langere periode van opsluiting in het fort Ngawi en vervolgens in het kamp Tjimahi. Commandant Beekhuis overleefde deze ontberingen en vatte de opbouw van het Leger des Heils in Indonesië na de be vrijding met kracht aan. Toen hij naar Europa geroepen werd volgde zijn chef secretaris. kolonel G. Lebbink hem in In donesië op. Tot 1948 bleef hij als lid van de raad van advies van generaal Osborne in Lon den en vervolgens bezocht hij het Leger des I-Ieils in Zwitserland en Denemarken. In 1950 bracht hij op verzoek van generaal Osbome een bezoek van vier maanden aan Indonesië, waarbij hij Java, Sumatra en Celebes bezocht en in 1952 maakte hij een tournée door Zweden. Commandant Beek huis houdt zich thans nog bezig met ver taalwerk. In 1951 werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. 95 Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen is geslaagd voor het candidaats- examen Nederlandse landbouw de heer J. "Vrugt te Haarlem. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse vereniging van Huisvrou wen heeft met een Paas-lentemiddag in „Dreefzicht" het ontwaken der natuur gevierd. Een groot aandeel in deze viering, waarvoor va,n de zijde der leden buitengewoon veel belangstelling werd ge toond, had het Huisvrouwenkoor. Maar ook mevrouw Bonset-Horst droeg met de clamatie van gedichten en het vertellen van een sprookje tot de feestvreugde bij- Het blokfluit-ensemble van de afdeling liet gedurende de pauze blijde klanken horen. De presidente der afdeling, mevrouw A. Hamaker-Willink bracht met een inne mende openingstoespraak al dirc-ct de juiste sfeer voor deze middag, waarop oude en nieuwe leden ongedwongen met elkaar in contact konden treden. Daarop betrad het koor het toneel. Het bracht met het zingen van het openingskoor van het „Stabat Mater" van Pergolesi onder lei ding van de dirigente Cor Igesz even de ernst van de Li.idenstijd als voorwaarde voor de Opstanding in herinnering. Maar in aansluiting hierop kwam de lichte stra ling van een hoopgevende gedachte met het cantate-fragment „Wir eilen mit schwachen, doch emsigen Schritten" van J. S. Bach, met gave klank en rhythmi- sche lenigheid gezongen. liet Huisvrou wenkoor staat er thans, wat stemgehalte betreft, goed voor. Cor Igesz is er in ge slaagd de stemmen tot een doorgaans goe de eenheid te binden. Af en toe sprong er nog wel eens een stem met individualisti sche neigingen uit de band, zoals in het met vaart en geestdrift vertolkte „Les Norvégiennes" van Delibes. Overigens had dit grimmige, avontuurlijke sledetochtje een zeer suggestieve werking. Een lentestemming bracht hierna het vriendelijk-pittige „Coucou". En wat er in het bewegelijke Italiaanse liedje zo fijntjes over „La Lavandera" (het wasmeisie) ver teld werd, was ook echt >ets voor de lente. Tenslotte bracht het Huisvrouwenkoor de vreugde van „Geschichten aus dem Wie- nerwald" van Joh. Strauss, ongecompli ceerde muziek, die met veel charme werd gezongen. In de pianiste Truus Mondriaan- Ligthart had het koor een nauwgezette en ook muzikale begeleidster gevonden. De declamatie van mevrouw Bonset- Horst was ook op de lente afgestemd. Met gedichten van Gorter. Aafjes, Roland Holst, Jacqueline van der Waals, Gezelle, Margot Vos en anderen bracht zij de blijdschap van het voorjaar, het meest overtuigend, wanneer haar zegging ge paard ging met een weldoende eenvoud. Heel prettig ook was de vertelling van het sprookje van Andersen over het porselei nen schoorsteenvegertje en het herderin netje. Namens alle aanwezigen heeft mevrouw Hamaker aan de uitvoerenden dank ge bracht, ook aan de bokfluitgroep met haar pianiste. P- ZWAANSWIJK Woensdagavond 14 April wordt in restau rant Boekenroode in Heemstede een propa ganda-avond door de Nederlandse Blinden bond gehouden. Er zal medewerking ver leend worden door de bondspropagandist de heer Joh. van den Berg (declamatie), die enkele gedichten van Jan Prins zal voor dragen en door de heer Thierry van Diest (piano), die werken van Beethoven, Grieg en Chopin zal spelen. Voorts wordt de film „Een van ons" vertoond naar een novelle van Willem Kramer. ADVERTENTIE de bromfiets die zijn betrouwbaarheid bewezen heeft. OVERVEEN Het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum te Overveen was dit jaar de gastheer in de jaarlijkse inlermontessoriale ontmoeting, en ontving daartoe op negen en tien April vier andere lycea. Deze negende inter- montessoriale werd Donderdagavond ge opend in het gebouw St. Bavo te Haarlem met een opvoering van het blijspel van L. du Garde Peach en Ian Hay „Het witte schaap in de familie", die veel succes oogstte. Vrijdagmorgen werd op het Heemsteedse Sportpark het mixed hockey tournooi ge speeld, waarbij Bloemendaal als over winnaar uit de bus kwam. De Bloemen- daalse ploeg behaalde een reeks klinkende overwinningen, van Amsterdam won ze met 1-0, van Rotterdam met 2-0. van Den Haag met 3-0 en van Utrecht met 5-0. Op „Elswout" werd die middag begonnen met de tafeltennis- en schaakwedstrijden, die Zaterdagmorgen werden voortgezet. Bij de uitslag bleek dat de punten vrijwel gelijk over de scholen konden worden verdeeld. Ook vond er een muziekuitvoering plaafs door de leerlingen van verscheidene scho len, waarbij hoofdzakelijk stukken ten ge hore werden gebracht waarmee op do plaatselijke tournooien werd uitgekomen. Zaterdagmiddag vond in het Krelagehuis een volleybalwedstrijd plaats, waarbij vooral Amsterdam zich als een geduchte tegenstander liet kennen. De Amsterdamse meisjesploeg won alle wedstrijden, terwijl de jongens slechts een maal het onderspit moesten delven tegen hun Utrechtse col lega's. De einduitslag van deze inter- montessoriale ontmoeting luidt: 1. Amster dam 2060 punten, 2. Bloemendaal 2030, 3. Utrecht 1360, 4. Den Haag 1080 en 5. Rotterdam met 700 punten. Het ligt in de bedoeling om na de Paas- vacantie het toneelstuk weer op te voeren, maar dan voor de ouders en belangstellen den, terwijl de baten zullen worden afge dragen aan de actie „Een ton voor Triëst". „Ballet Recital" onder leiding van Sonia Gaskell heeft Vrijdagavond in de Amster damse Stadsschouwburg de eerste open bare uitvoering gegeven van een nieuw werk, dat in gezamenlijke opdracht van de Nederlandse Zijdespinncrijen tot stand is gekomen. De besloten première hiervan, die ook door Prins Bernhard is bijge woond, had op 1 April tijdens de zoge naamde Rayondag in Uti-echt plaats. Werd toen de toepasselijke titel „Schering en in slag" gekozen, thans heette het ruim een kwartier durende ballet „Paradou" naar de gebruikte muziek van Géza Frid althans in het programma, want op het affiche stond aangekondigd „Rhythme en kleur". De oorspronkelijk verstrekte toelichtingen over de symbolische uitbeeldingen van het productieproces en de verhoudingen van mens en machine waren ditkeer achter wege gelaten. Veel doet dit alles niet ter zake, want het geheel vertoonde zo goed als geen spoor van werkelijke inspiratie en bleef bijna voortdurend gevangen binnen de moeilijkheden van practische constructie. Mogelijk hadden hier oude volksdans- thema's beter dienst kunnen doen. Nu kwam de choreografe over 't algemeen niet verder in haar verweving van deels rhyth- misch, deels melodisch afgestemde passen dan tot een soort imitatie van Balanchine, waarbij zij voor het resultaat meer hinder dan medewerking ondervond van de door H. M. Batterman ontworpen décors. De ge hele groep werkte er aan mede. Aart Ver stegen en de jongste (nog zeer prille) generatie incluis. Enige voldoening schonk alleen de door Marianne Hilarides en Jaap Flier vertolkte Romance, hetgeen voornamelijk te danken was aan hun persoonlijke talenten, die zij eerder op de avond hadden doen blijken en soms schitteren in het niet erg voordelig in het programma geplaatste duet „De zwarte zwaan" uit „Le Lac des Cygnes" van Tsjaikofsky-Petipa, ditkeer op twee vleu gels (door Peter Rester en Géza Frid) be geleid. Verder kwamen deze avond onder meer „Het ballet van de lezer" (muziek van Jurriaan Andriessen) en „Italiaans Con cert" van Bach lot vertoning. In het laatst genoemde werk wist vooral Willy de la Bye zich bijzonder te onderscheiden. DAVID KONING Zondagavond hadden twee mannen een plezierige avond in een Haarlemse dancing. Zij dronken in vriendschap vele borrels en begaven zich na het sluitingsuur lopend op weg naar het Stationsplein, waar de een opgaf in een hotel te logeren. De ander zou, na aldus zijn gezel begeleid te hebben, per taxi naar huis terugkeren. „Heb je daar dan geld voor?", vroeg de „hotelgast". De ander antwoordde bevestigend en toonde ter overtuiging de inhoud van zijn porte- feuille.Op dat tijdstip kwam aan de vriend schap een plotseling einde, want de „hotel gast" deed een greep in de bankbiljetten en zette het vervolgens met zijn buit ongeveer 165 op een lopen in de rich ting van het Staten Bolwerk. De beroofde hief de kreet: „Hout de dief" aan, waar mee hij de aandacht van een surveillerende politie-agent trok, die de dief al spoedig wist in te rekenen. De dader werd voor een nader onderzoek ingesloten. Laboratoriumvloer van M.T.S. door belhamels in brand geraakt Toen de directeur van de Ambachtsschool te Haarlem, de heer I. Hubregtsen, Zon dagavond om omstreeks 7 uur de school betrad, werd zijn aandacht getrokken door een brandlucht, die na onderzoek afkom stig bleek te zijn van een begin van brand aan de houten vloer van het laboratorium van de M.T.S.die met de Ambachtsschool één pand vormt. De brand ontstond door dat een drietal belhamels van zeven tot acht jaar wat papier in een luchtrooster had gestopt en dat had aangestoken. Door de luchttrek was de vloer gaan bran den. De heer Hubregtsen wist, door dadelijk blussen, erger te voorkomen. ADVERTENTIE GEEN dubbele beelden, GEEN vertekening, GEEN vervelende bril op Uw neuk Reserveert vanal Vrijdag één avond voor FRANS HALS. Let op onze advertentie van Donderdagavond a.s. Voor de negende maal heeft de Politie Sportclub Bloemendaal door de omgeving van Overveen, Bloemendaal en Santpoort een wandeltocht gehouden over vijfentwintig kilometer. In 1951 namen 701 wandelaars aan de tocht deel, in 1952 ondanks aanhouden de regen 700 mensen (getal inschrijvin gen 723) en in 1953 een iets kleiner aantal: ruim vijfhonderd. Dit jaar overtrof het aan tal inschrijvingen de verwachting, gebaseerd op vorige jaren. Van te voren hadden reeds bijna zeshonderd wandelsportliefhebbers ingeschreven. Buiten de inschrijving o>? verschenen er aan de start nog ongeveer tweehonder deelnemers, die hun komst niet van te voren hadden gemeld. Daarmede werd een totaal van 786 wandelaars bereikt, waaronder vijfentwintig groepen. De start was als gewoonlijk in hotel Vree burg op het Kerkplein. De eerste kilometers werden voor deze jubeltocht door de groepen afgelegd achter de St. Jorisband van de Verkenners van de Katholieke Jeugd beweging. Er namen een groot aantal groepen deel: politiegroepen uit Haarlem, Velsen, Amster dam, Zandvoort, Heemstede en andere ge meenten; militaire groepen uit Overveen en Amsterdam en burgergroepen uit naaste en verdere omgeving, onder wie de Bloemen daalse Reddingsbrigade en de gemeente personeelsvereniging van Bloemendaalse gemeente-ambtenaren. Als groepsprijs ont vingen zij een schild op standaard met het politiebureau te Overveen, de letters P.S.C.B. en de jaartallen 19291954 ir op. Deze voor stelling was eveneens aangebracht op de persoonlijke prijzen voor de deelnemers aan deze wandeltocht. Er waren extra prijzen voor de beste groe pen. Het was evenwel voor de jury, be staande uit de heren J. Voerman, ere-voor- zitter van de P.S.C.B. en H. H. Winters en Janbroers van de Nederl. Wandelsportbond geen gemakkelijke taak de besten er uit te halen. De beslissing was als volgt: Burgergroepen: (negen groepen beoor deeld): 1. Door Weer en Wind, Amsterdam, 61 'A pnt.; 2. Veteranen Legioen, afdeling Haarlem, 55Vj pnt.; 3. Wandelsportvereni ging Amsterdam, 55 pnt.; 4. Bloemendaalse Reddingsbrigade, 53 pnt. Niet in de prijzen vielen uit deze omgeving de personeelsver eniging van dc gemeente Bloemendaal vijf- ce plaats met 511 - pnt.) en Johez uit Haar- Haarlem (zevende plaats met 49'pnt.). Militaire groepen: (twee groepen beoor deeld): 1. Koninklijke Marine van het Ma rine Hospitaal te Overveen, 654 pnt.; 2. Militaire groep uit Amsterdam, 64 pnt. Geüniformeerde groepen: (politie, rode kruis, P.T.T., veertien groepen beoordeeld): 1. Vrijwillige politie, Amsterdam. 69 pnt. (dit aantal was het hoogste aantal behaalde pun ten); 2. Reserve politie. Haarlem, 651A pnt.; 3. (twee derde prijzen): Politie Rijswijk, 64V( pnt.; en Vrouwelijke colonne Roode Kruis, afdeling Amsterdam. 641 pnt.: 4. (twee vierde prijzen): Gemeentepolitie Zandvoort, 63 pnt. en P.T.T., Haarlem, 60 pnt. Andere politiekorpsen uit deze om geving, de reservepolitie Velsen en de ge meentepolitie Heemstede eindigden op de negende, respectievelijk tiende plaats. De prijzen werden na aflooD uitgereikt door de heer II. L. A. van de Pavert, voor zitter van de jubilerende Politie Sportclub Bloemendaal. „De Blauwe Cirkel uit Haarlem meldt zich". Met deze woorden vervoegde zich Zaterdagmiddag een kwieke jongedame bij de heer M. Drenth, inspecteur bij de Die renbescherming voor Haarlem en Omstre ken, onmiddellijk nadat de speciale dieren transport-colonne in het wandelbos „Groe- nendaal" was gearriveerd. Er werd name lijk verondersteld dat hier zo juist een vrij ernstige bominslag had plaats gevonden, waardoor een in de nabijheid gevestigd dierenasy] zwaar getroffen was. De diverse viervoetige bewoners hadden zo werd aangenomen in de omliggende bosjes een goed heenkomen gezocht. Een aan de halsband bevestigde label vermeldde de aard der verwondingen. Een twintigtal hpnd'en van de meest uiteenlopende rassen moest door de leden van de colonne wor den opgespoord en van eerste hulp voor zien. De oefening schreef verder voor, dat men vernomen had dat de colonne uit Amersfoort eveneens toevallig in Haarlem aanwezig was, zodat direct om assistentie moest worden verzocht. Aldus traden beide groepen gezamenlijk op. De ..slachtoffers' lieten zich een en ander over het algemeen vrij .gewillig welgevallen. Het was echter wel wat moeilijk de benodigde ernst in Enkele leden van de Blauwe Cirkel colonne verzorgen een gewonde" hond op liefderijke wijze. acht te nemen, toen een rijwiel verbonden werd. dat met enige fantasie de rol van een gewond paard moest vervullen. Maar overigens verliep deze nuttige oefening - welke onder meer werd bijge woond door de heer Cecil Schwartz uit Luton (Engeland), voorzitter van de Blue Circle Organisation - bijzonder vlot en konden de dieren in snel tempo naar het asyl in de Ridderstraat te Haarlem worden vervoerd. Hier werden de noodverbanden gecontroleerd door de Haarlemse dieren arts de heer J. Heck, die zich behoudens een enkele aanmerking met lof over de ge leverde prestaties kon uitlaten. Met Amersfoort is Haarlem de enige stad, waar materiaal voorhanden is om eerste hulp aan dieren te verlenen. Neder land heeft wat dit betreft de primeur, want in England en Denemarken verkeren soortgelijke organisaties nog slechts in het beginstadium. In deze landen bestaan zij alleen nog op papier, maar men beijver! zich ook hier om hel benodigde materiaal spoedig te kunnen aanschaffen. Evenals het Rode Kruis, wenst men deze organi- HAARLEM EN OMGEVING De heer J. de Ia Hayze te Heemstede is aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. Zaterdag is de 16-jarige scholier A. C. M. L., die per fiets door de Jansstraat reed, ter hoogte van het Gerechtsgebouw twee maal over de kop geslagen doordat het voorspaibord van zijn fiets tussen de spaken van het voorwiel schoot. Hij werd met een schouderfractuur naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Na behan deld te zijn, kon hij naar huis terugkeren. Zijn fiets werd zwaar beschadigd. Donderdagnacht is ingebroken in een huis aan het Staten Bolwerk. Door verbre king van de tuindeuren is men binnengeko men. Meegenomen werden f6, twaalf zilve ren theelepeltjes, twaalf zilveren gebak vorkjes, een taartvork en een wollen shawl; de totale waarde is ongeveer f 60. Donderdag 15 April hoopt de heer J. V/. Braam, jachtopziener op het landgoed Els- wout te Overveen, zijn zilveren jubileum te vieren. Dinsdag 13 April zal de heer Paul Chr. v m Westering, musicus te Bloqjnendaal, in het gebouw Gedempte Oude Gracht 104 een voordracht houden, met gramofoonplaten van de schoonste gedeelten over de Matthaus Passion van Joh. Seb. Bach. De uiteenzet ting zal zowel de inhoud betreffen als de compositie en de muziek. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor liet candidaatsexamen Neder lands recht de heer N. J. van der Lee te Aerdenhout. De wethoudster van Onderwijs der ge meente Bloemendaal, mej. dr. M. E. Nolte, zal op 13 en 20 April geen spreekuur houden. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van de Voogdijraad te Haarlem mevrouw A. G. WiersmaBrommer te Haarlem in de vacature-mr. J. W. Schuit, aan wie eervol ontslag is verleend. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd: voor het doctoraal .examen Indisch recht de heren H. M. Palm en M. Luikinga, beiden te Haarlem; voor het candidaat- examen geneeskunde mej. A. C. Nauta te Overveen en de heer M. A. Houtkoper te Haarlem; voor hot artsexamen (1ste gedeel te) de hoer D. Pott Hofstede te Santpoort. Zondagmiddag omstreeks half zes heeft op het gebied van het landgoed Lindenheu- vel aan de Ter Hofstedeweg te Overveen, eèn korte duinbrand gewoed, dat door de tuinbeheerder. de heer A. Jager, in de kiem werd gesmoord. Het vuur had nog wel ge legenheid ongeveer honderdvijftig vierkante meter duingebied aan te tasten. Duizenden mensen trokken er Zondag te voet, per fiets of per auto op uit en velen zochten verpozing in de bossen en duinen van Bloemendaals gebied. Honderden wan delliefhebbers bevredigden hun genoegen in het Bloemendaals Openluchttheater en ook de Kennemerduinon kregen veel bezoek en er werden veel auto's en fietsen geparkeerd. Dit kan eveneens gezegd worden van de rijwielstalling en autoparkeerplaats aan de kop Zeeweg, waar men een drukte bereik te zoals men dat zo vroeg in April en in het seizoen nog nooit had beleefd. De nering doenden op het strand behaalden voordeel uit hun activiteit om dit jaar al vroeg hun tenten op te zetten, hetgeen in de laatste weken gebeurde. Zij verhuurden een groot aantal strand- en ligstoelen en verkochten vele flesjes verkoelende drank. Het kruispunt BloemendaalsewegJulia- nalaanMilitairenwèg had weer veel ver keer te verwerken, maar ongelukken deden zich nergens voor. Op de Zeeweg kon voor het eerst het voordeel worden geconstateerd van de daar het vorige jaar aangebr-»\hte parkeerstroken. Tentbewoners Vroeger dan in vorige jaren zullen dit jaar de leden van de kampeervereniging „De Zeemeeuwen" hun plaats aan het Bloemen daalse strand ongeveer een halve kilometer Noordelijk van de kop Zeeweg weer gaan innemen. De eerste- tent van de kampmees- ter werd er in het begin van de vorige week al geplaatst en daarna volgden ook de bestuursleden om hun houten huis op te zetten. De tenthuisjes in Zuidelijker richting, dus op het gebied van de gemeente Zandvoort, zullen pas over enige weken worden ge plaatst. Dit zal omstreeks het eind van deze maand gebeuren. Slotkners Openings Vrijdag koersen 3-3Nederl.'47 97% 97% A.K.U 216 216 Unilever 300% 299 Philips Gloeil. 274 274 Kon. Petroleum 449 444% A'dam Rubber 94% 94 Holl. Amer. Lijn 147% 147% N. Scheepv. Unie 138 137 H.V.A 120 121% Deli MU 117% 118 Amsterd. Bank 187% 187% Ned. Handel Mij. 178% 178% Rotterd. Bank 178 178% Twentsche Bank 181 181 Anaconda Copper 34s/u 34% Bethlehem Steel 58% 59 Republic Steel 51 51% Shell Union 92% 91 21"/,a 21% U. S. Steel 42 43% salie in internationaal verband op te zet ten, vandaar dat :ls embleem een blauwe cirkel op een wit veld gekozen werd; een neutraal onderscheidingsteken, dat overal gemakkelijk te herkennen valt. Vooral nu bij het steeds toenemend aan tal verkeersongevallen ook dikwijls vele dieren het slachtoffer zijn, kan een derge lijke organisatie belangrijke diensten be wijzen. Dit is trouwens reeds tol uitdruk king gekomen tijdens de waterramp in 1953, waarbij de leden van deze colonne talrijke dieren van de dood-hebben- gered.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9